Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

Ξέρει κανείς την ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

(ομοιοπαθητικός παιδίατρος) στην Νέα Σμύρνη??

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

 

Είναι η γιατρός μας. Τον παρακολουθεί από 7 μηνών. Πρώτη φορά ομοιοπαθητικό χρειάστηκε να πάρει 12 μηνών, 11,5 αρχίσαμε παιδικό οπότε καταλαβαίνεις... Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι, σωστή αγωγή, πολύ καλή με το παιδί, πάντα διαθέσιμη, ευγενική και συζητήσιμη. Αν χρειάζεσαι κάποια συγκεκριμένη πληροφορία θα είμαι εδώ γύρω;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα Κίκι μου να σου πω είναι ότι δεν είναι ομοιοπαθητικός, οπότε δεν υπάρχει λόγος να το ψάξεις, επέλεξε ένα γιατρό από την επίσημη λίστα.

 

Ξέρεις, δε θέτω αυτές τις ερωτήσεις για την πατσούρου, αλλά γενικότερα για τους ομοιοπαθητικούς, με προβληματίζουν δηλαδή τα κριτήρια με τα οποία περιλαμβάνονται στους ομοιοπαθητικούς.κατάλαβες?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γιατρός μας. Τον παρακολουθεί από 7 μηνών. Πρώτη φορά ομοιοπαθητικό χρειάστηκε να πάρει 12 μηνών, 11,5 αρχίσαμε παιδικό οπότε καταλαβαίνεις... Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι, σωστή αγωγή, πολύ καλή με το παιδί, πάντα διαθέσιμη, ευγενική και συζητήσιμη. Αν χρειάζεσαι κάποια συγκεκριμένη πληροφορία θα είμαι εδώ γύρω;)

 

Επιτέλους σε βρήκα! :D

 

Με τα εμβόλια τι κάνει??

Έχετε κάνει εσείς εμβόλια, και πότε?

Την βρίσκετε στο τηλέφωνο όποτε την έχετε χρειαστεί?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου....:oops:

 

Το σκέφτομαι για το δεύτερο παιδί που έρχεται

μήπως και καταργήσω τον κλασσικό παιδίατρο

και πάω σε ομοιοπαθητικό/παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Και πως είναι δυνατόν στην επίσημη ιστιοσελίδα σε 2 διαφορετικά μέρη να λέει 2 διαφορετικά πράγματα:από τη μια ομοιοπαθητικός παιδίατρος αλλά να μην είναι στη λίστα των ομοιοπαθητικών:roll::roll:

 

Πλήθος τα ερωτήματα μου, αλλά έχω καραμπερδευτεί, και δίκαια νομίζω

εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα ρώταγα

http://www.homeopathy.gr/contact.html

Μακεδονίας 10 Αθήνα,

104 33

Tηλ-Fax: 210 - 8237771 Αθήνα

Tηλ-Fax: 2310 - 280698 Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σε βρήκα! :D

 

Με τα εμβόλια τι κάνει??

Έχετε κάνει εσείς εμβόλια, και πότε?

Την βρίσκετε στο τηλέφωνο όποτε την έχετε χρειαστεί?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου....:oops:

 

Το σκέφτομαι για το δεύτερο παιδί που έρχεται

μήπως και καταργήσω τον κλασσικό παιδίατρο

και πάω σε ομοιοπαθητικό/παιδίατρο.

 

απο εμβόλια εκανε 6 μέχρι 7 μηνών που είμασταν σε άλλους παιδίατρους... η Συκιώτου ήταν η 4η... απελπίστηκα με τους προηγούμενους αλλά είχα πεισμώσει... και οι 3 ήθελαν αν με πείσουν αν σταματήσω το θηλασμό και πολλά άλλα που δεν αφορούν το θέμα μας ;) Έκανε 3 6απλα και 3 πρεβεναρ... όταν τον 7ο μήνα μου είπε ο προηγούμενος γιατρός να του κάνουμε Ηπατίτιδας Β' εκέι τα είδα όλα διότι δεν είναι δυνατό να κολλήσει ένα μωρό... τότε έψαξα το θέμα των εμβολίων, να είσαστε καλά μανούλες του parents, αλλά έψαξα και για ομοιοπαθητικό παιδίατρο και φαίνεται πετύχαμε διάνα ;). Με τη Συκιώτου δεν έχουμε κάνει εμβόλιο ακόμα, θα καθυστερήσουμε καποια και θα τα κάνει αργότερα -τώρα είναι 17 μηνών.

 

Την καλώ στο γραφείο της απογεύματα και είναι πάντα διαθέσιμη να μου μιλήσει... αν καταλάβω ότι είναι πολύ φορτωμένη της λέω εγώ να την καλέσω σε λίγο. Στο κινητό την καλώ μόνο για μεγάλη ανάγκη ΣΚ, κρίμα είναι η καημένη την έχω πρήξει, και την έχω βρει 3 φορές που την κάλεσα. Επίσης κάποια φορά μας κάλεσε και η ίδια να δει πως πάμε με ομοιοπαθητικό που μας είχε δώσει... διοτι εγώ δεν την είχα καλέσει, αφού είμασταν μια χαρά!!!

 

Κάνε όσες ερωτήσεις θες;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα ρώταγα

http://www.homeopathy.gr/contact.html

Μακεδονίας 10 Αθήνα,

104 33

Tηλ-Fax: 210 - 8237771 Αθήνα

Tηλ-Fax: 2310 - 280698 Θεσσαλονίκη

 

Σωστό. Αυτό θα κάνω;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς την ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

(ομοιοπαθητικός παιδίατρος) στην Νέα Σμύρνη??

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

 

Είναι και η δική μας παιδιατρος.

Θα συμφωνήσω με όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω. Είναι συζητήσιμη, καθυσηχαστική και προσιτή. Κι εμάς έχει τύχει να μας καλέσει για να δει την πορεία του παιδιού.

Όσον αφορά στην ερώτηση για τα εμβόλια, εμείς που είμαστε 11 μηνών συνεχίζουμε κανονικά όσα είχαμε καθυστερήσει λόγω συναχιών.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι και εγώ στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης κι εμείς είχαμε περάσει όλοι αμυγδαλίτιδα τον Οκτώβρη και στο μωρό, μολονότι ακόμα θήλαζε, ο στρεπτόκοκκος εκδηλώθηκε ως οστρακια. Και ναι, η Συκιώτου του έδωσε αντιβίωση αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή την αντιβίωση με ποιόν την πήρατε,

με τον πρώην-κλασσικό ή την Συκιώτου?

 

Η Συκιώτου εαν χρειαστεί θα δώσει αντιβίωση?

 

έτσι που τα έγραψα καταφερα να σε μπερδέψω ε? δεν το ήθελα... ναι η Συκιώτου του έδωσε αντιβίωση. Πριν αρχίσει σταθμό δεν είχε αρρωστήσει ποτέ και ευτυχώς γιατί οι κλασσικοι θα μας είχαν ντοπάρει ;) 7 μηνών πηγε στη Συκιώτου και 11,5 αρχίσαμε σταθμό. Αντιβίωση χρειάστηκε και πηρε τον πρώτο μήνα που άρχισε σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και η δική μας παιδιατρος.

Θα συμφωνήσω με όλα όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω. Είναι συζητήσιμη, καθυσηχαστική και προσιτή. Κι εμάς έχει τύχει να μας καλέσει για να δει την πορεία του παιδιού.

Όσον αφορά στην ερώτηση για τα εμβόλια, εμείς που είμαστε 11 μηνών συνεχίζουμε κανονικά όσα είχαμε καθυστερήσει λόγω συναχιών.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι και εγώ στη διάθεσή σου.

 

Γεια σου sistinoule.

Σ ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση!

 

Εσείς ξεκινήσατε απο την αρχή?

Δηλαδή παρακολουθεί απο νεογέννητο το μωρό σας?

Aυτή σας έκανε τα εμβόλια και ποιά ??

 

Και επίσης κι εμείς είχαμε περάσει όλοι αμυγδαλίτιδα τον Οκτώβρη και στο μωρό, μολονότι ακόμα θήλαζε, ο στρεπτόκοκκος εκδηλώθηκε ως οστρακια. Και ναι, η Συκιώτου του έδωσε αντιβίωση αμέσως.

 

έτσι που τα έγραψα καταφερα να σε μπερδέψω ε? δεν το ήθελα... ναι η Συκιώτου του έδωσε αντιβίωση. Πριν αρχίσει σταθμό δεν είχε αρρωστήσει ποτέ και ευτυχώς γιατί οι κλασσικοι θα μας είχαν ντοπάρει ;) 7 μηνών πηγε στη Συκιώτου και 11,5 αρχίσαμε σταθμό. Αντιβίωση χρειάστηκε και πηρε τον πρώτο μήνα που άρχισε σταθμό.

 

Είμαι κατά των αντιβιώσεων

(γιαυτό άλλωστε το γύρισα στην ομοιοπαθητική)

αλλά όταν χρειάζεται, χρειάζεται!!!! Δεν πάω με παρωπίδες!

 

Η ανιψιά μου νοσηλεύτηκε με πνευμονία

γιατί είχε βρογχίτιδα

και δεν της είχε δοθεί τίποτα!

(ούτε ομοιοπαθητικό βέβαια...έτσι??)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω παντως οτι σε εξαιρετικα σοβαρες περιπτωσεις ολοι οι ομοιπαθητικοι δινουν αντιβιωση και κατα τη γνωμη μου, καλα κανουν...μη παμε για μαλλι και φυγουμε κουρεμενοι!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς ήταν αδύνατο να το παλέψουμε στη συγκεκριμένη φάση χωρίς αντιβίωση, αλλά πριν την πάρει του είχε δωσει, για πρώτη φορα, ομοιοπαθητικο διότι είχε υγρό στο αυτί... την επόμενη μέρα του άλλαξε ομοιοπαθητικό και πήγε καλά... το παιδί δεν γκρίνιαζε και ήταν καλά αλλά οι πολλές μύξες του εκαναν το υγρό στο αυτί. Συνέχισε να πηγαινει στον παιδικό και ξαφνικά μετα απο 2-3 μέρες έκανε 39,8 ένα ξημέρωμα που έφτασε 40,2 εκεί μας έδωσε αντιβίωση.

 

Είναι άμεση στα ραντεβού της?

Δηλαδή εαν την χρειαστείς επειγόντως ένα απόγευμα θα την βρείς διαθέσιμη?

(ασε.....θα συνεχίσουμε με πμ μην ζαλίζουμε και τους άλλους!!!)

 

νομιζω παντως οτι σε εξαιρετικα σοβαρες περιπτωσεις ολοι οι ομοιπαθητικοι δινουν αντιβιωση και κατα τη γνωμη μου, καλα κανουν...μη παμε για μαλλι και φυγουμε κουρεμενοι!!

 

Εμ βέβαια....έτσι πρέπει να γίνεται!!

Το φοβόμουν αυτό στην αρχή...νόμιζα οτι οι ομοιοπαθητικοί δεν δίνουν αντιβιώσεις! :?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμείς την εχουμε από νεογέννητο, ναι. Και γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένη. Τα μεγαλύτερά μου παιδάκια τα βλέπει από τότε που ήταν 4 το μεγάλο και 2,5 το μεσαίο. Για αυτά τα μεγαλύτερα παιδάκια, ο προηγούμενος παιδίατρός μας είχε προτείνει να είναι συνεχώς υπό αντιβίωση "για να μη μας φέρουν τίποτα στο σπίτι μέχρι να γεννήσω και για κανένα εξάμηνο μετά". Και για το μωρό να είναι συνεχώς υπό αντιβίωση τουλάχιστον μέχρι να αρχίσει τα εμβόλια. Χαρακτηριστικά μου έλεγε "κι εγώ τα παιδιά μου έτσι τα έχω για να μην τους φέρνω ο,τι κυκλοφορεί στο ιατρείο". Και φυσικά εκεί ήταν που φρικαραμε και αλλάξαμε παιδίατρο και βρήκαμε την κυρία Συκιώτου.

Τα εμβόλιά μας τα πάμε κανονικά νομίζω. Έχουμε κάνει 3 δόσεις infanrix και δύο prevenar (πνευμονιόκοκκος).

Και μια και θίξατε την ηπατίτιδα, δεν τολμώ να γράψω τί άκουσα από τον προηγούμενο παιδίατρο όταν του είπα ότι δεν θέλω να κάνουμε το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Β στο μωρό...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λες MarcoPolo

 

καλές μου μαμάδες και μπαμπάδες (ελπίζω να διβάζουν και αυτοί ;)) γι' αυτό το λόγο όπως έγραψα και παραπάνω εμείς ως γονείς ζυγίσαμε τους παράγοντες αυτούς σχετικά με τη μετάδοση της Ηπατ. Β' και αποφασίσαμε ότι δεν θα εμβολιάσουμε το γιο μας που είναι ακόμα είναι βρέφος.

 

Υπάρχει και ένας τουλάχιστον μπαμπάς που παρακολουθεί :D

 

Σχετικά με τα ΠΜ αναφορικά με την Συκωτιού, δεν μας κουράζεται, νομίζω καλό είναι να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.

 

Άκου λέει, συνεχώς με αντιβίωση! Εδώ η vera με σοβαρό πρόβλημα προσπαθεί να την κόψει και άλλοι δίνουν χωρίς λόγο στα παιδιά τους, και είναι και γιατροί !!! :confused::!:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και ένας τουλάχιστον μπαμπάς που παρακολουθεί :D

 

Σχετικά με τα ΠΜ αναφορικά με την Συκωτιού, δεν μας κουράζεται, νομίζω καλό είναι να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.

 

Άκου λέει, συνεχώς με αντιβίωση! Εδώ η vera με σοβαρό πρόβλημα προσπαθεί να την κόψει και άλλοι δίνουν χωρίς λόγο στα παιδιά τους, και είναι και γιατροί !!! :confused::!:

και το χειρότερο απ' όλα είναι γονείς που ΔΕΝ είναι γιατροί και έχουν αντιβίωση στο σπίτι και τη χορηγούν στα παιδιά τους κατά βούληση!!! Εκεί πραγματικά τρελαίνομαι. Πιστεύω ότι αν γνώριζαν καλά τι είναι η αντιβίωση δεν θα την έδιναν ελαφρά τη καρδία στα παιδάκια τους..

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε την Συκιώτου για τον πρώτο χρόνο. Τώρα πάμε στον Χριστόπουλο. Σε πολύ γενικές γραμμές, είναι οκ.

 

είχατε κάποιο θέμα και αλλάξατε γιατρό? με ενδιαφέρει ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε την Συκιώτου για τον πρώτο χρόνο. Τώρα πάμε στον Χριστόπουλο. Σε πολύ γενικές γραμμές, είναι οκ.

 

Και εμένα με ενδιαφέρει....γιατί αλλάξατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μανούλες καλησπέρα σας και απο μένα:)

Θέλω τα φώτα σας!!!μένουμε πειραιά ξέρεται κανένα καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο που να είναι και διαθέσιμος προσιτός στις ερωτήσεις και εάν τύχη κάτι στισ γύρω περιοχές του πειραια??

Εγώ όταν έκανα ομοιοπαθητική η γιατρός μου έπερνε 60 αυτοί πόσο παίρνουν??γιατί κάτι πήρε το μάτι μου πιο πάνω για κάτι 120 και το έπαθα το έμφραγμα:)

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ομοιοπαθητικο παιδιατρο κοντα στους Αγ. Αναργυρους και στις γυρω περιοχες. ( Ιλιον-καματερο-Ανω Λιοσια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλησπέρα σας και απο μένα:)

Θέλω τα φώτα σας!!!μένουμε πειραιά ξέρεται κανένα καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο που να είναι και διαθέσιμος προσιτός στις ερωτήσεις και εάν τύχη κάτι στισ γύρω περιοχές του πειραια??

Εγώ όταν έκανα ομοιοπαθητική η γιατρός μου έπερνε 60 αυτοί πόσο παίρνουν??γιατί κάτι πήρε το μάτι μου πιο πάνω για κάτι 120 και το έπαθα το έμφραγμα:)

 

καλησπερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ομοιοπαθητικο παιδιατρο κοντα στους Αγ. Αναργυρους και στις γυρω περιοχες. ( Ιλιον-καματερο-Ανω Λιοσια κλπ.)

 

Koρίτσια

εδώ έχει παιδίατρους ομοιοπαθητικούς

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα....

 

περιμένω να γεννήσω τον Ιούνιο και ψάχνω να βρω ομοιοπαθητικό παιδίατρο μιας και δεν θέλω να το πήξω στα εμβόλια και την αντιβίωση μόλις γεννηθεί.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ο Χριστόπουλος αναλαμβάνει από βρέφος (έρχεται στο σπίτι?) και ποιά εμβόλια και πότε περίπου συστήνει να γίνουν....

 

...απ οτι είδα βέβαια έιναι λίγο δυσεύρετος....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να επισημάνω ότι σε πολλές ξένες χωρες, όπως ο Καναδάς που ο χειμώνας είναι βαρβάτος, ο παιδίατρος δεν πηγαίνει στο σπίτι να δει το νεογέννητο. Ακόμα και με -10 βαθμούς το νεογέννητο πηγαίνει στον γιατρό. Αν σας αρέσει κάποιος γιατρός, δεν χάθηκε ο κόσμος να το πάτε εσείς στο ιατρείο του. Μπορείτε να κανονίσετε να είστε το πρώτο ραντεβού για να μην περιμένετε μαζί με τα υπόλοιπα παιδάκια. Ετσί και αλλιώς μόνο η πρώτη επίσκεψη συνηθίζεται να είναι στο σπίτι, δεν αξίζει να γίνεται τόση κουβέντα για μια επίσκεψη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έρχεται στο σπίτι αλλά εμείς την κόρη μου την πήραμε στο ιατρείο του Χριστόπουλου πριν καν σαραντήσει.

Δεν τον έχω ρωτήσει ποτέ για εμβόλια, απλά του δηλώσαμε από την αρχή ότι δεν εμβολιάζουμε τα παιδιά μας και μας είπε "Καλά κάνετε!" :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...