Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nαι μας παρακολουθει καποιους μηνες τωρα, στα μεγαλα αρνητικά ειναι οτι δεν απανταει στο τηλ αλλα σε καποια πραγματα εχω αισθανθει πολυ ασφαλης. Για παραδειγμα εαν μου ελεγε εμβολιασμο στους 2 μηνες οπως πολλοι αλλοι θα ειχα φυγει τρεχοντας. προτεινει εμβολια εντος του πρωτου χρονου οχι πριν το 4μηνο Δεν προτεινει φαγητο του εμποριου.υπερ του θηλασμου , αλλα ... υποστηριξε μονο 1 χρονο -εγω εχω διαβασει οτι ο χρονος ειναι το τουλαχιστον - πραγμα που με εκανε λιγο επιφυλακτικοτερη -μεχρι στιγμης παντως αυτην εχουμε-απο πολλους που εχω ακουσει την κρινω ως καλυτερη προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

αχ, εχω απογοητευτει τοσο πολυ στην προσπαθεια μου να βρω εναν παιδιατρο προσανατολισμενο στην ομοιοπαθητικη και εχω κουραστει να ψαχνω..μου κανει τοσο εντυπωση που ενω μιλαμε για εξατομικευμενη θεραπεια δινεται η αγωγη τηλεφωνικα τις περισσοτερες φορες και ολο το βαρος προφανως πεφτει στο κατα ποσον μπορω εγω επιτυχως να μεταφερω την εικονα του παιδιου..αλλα ο ομοιοπαθητικος δεν οφειλει να εχει μια αμεση επαφη,να αφουγκραστει τι συμβαινει?αλλιως τι? δινει το μαγικο χαπακι?εχω βρεθει στη δυσαρεστη θεση να παρακαλαω τη γιατρο να ακουσει τη μικρη που σημειωτεον τοτε ηταν 7 μηνων και να μου λεει δεν υπαρχει λογος,δωσε το ταδε ομοιοπαθητικο.Ο μεγαλος μου γιος περασε οστρακια και εκεινη τηλεφωνικως παντα μου μιλουσε για ιογενες εξανθημα. Οταν τελικως πηρα την πρωτοβουλια να του κανω στρεπ τεστ,μου ειπε πως δεν περιεγραφα το εξανθημα σωστα και γιατι δεν της εστειλα mail με φωτογραφιες!αντιλαμβανομαι οτι εχουν πολυ δουλεια αλλα αυτο δεν ειναι κομματι της δουλειας τους?Δεν ειμαι γιατρος και ηδη εχω κανει αρκετα απο μονη μου που ευτυχως ως τωρα βγηκαν σε καλο.θελω να εχω μια αμεση ζεστη σχεση με τον γιατρο αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω να κουβαλησω καπου το παιδι να το τσεκαρει στο αμαξι,ναι μου ζητηθηκε ΚΑΙ αυτο!ημουν δε τοσο χαρουμενη με αυτη την τελευταια γιατρο που βρηκα,επειδη ακριβως μου φανηκε τοσο απλη και γλυκια στο στυλακι,ειχε αυτη την ολιστικη προσεγγιση που ζητουσα και εξαιρουμενων λιγο των αποψεων περι μακροχρονιου θηλασμου και babywearing νομιζα πως βρηκα αυτο που ζητουσα!τελικα παλι στο μηδεν...πηραμε δυο διαφορετικες αντιβιωσεις μεχρι να κανω παλι μονη μου στο παιδι αντιβιογραμμα και περαν καποιων κλασσικων ομοιοπαθητικων,του στυλ chamomila για το μωρο οταν ειναι ανησυχο,δεν με συμβουλευσε κατι αλλο απ αυτα που φανταζομουν,οπως καποιες πρακτικες τεχνικες π.χ η κατι για την ενισχυση του ανοσοποιητικου.Επισης αναφορικα με τα εμβολια μου εκανε εντυπωση το οτι ηθελε να κανουμε το τετραβακ προ του χρονου.Πριν ειχαμε την αρβανιτη,με την οποια ο μικρος ξεπερασε τις ανεπαλληλες λαρυγγιτιδες που τον ταλαιπωρουσαν αλλα οταν σε κατι πολυ σημαντικο δεν μπορουσα να τη βρω με τιποτα παλι απογοητευτηκα πολυ,ειχε το τηλεφωνο της θυμαμαι ανοιχτο 2 ωρες τη ημερα...τι να πω ,δυστυχως αμαξι δεν υπαρχει και αυτο το κανει σαφως πιο δυσκολο αλλα πραγματικα θελω πολυ να βρω καποιον που να δεσουμε ωστε η αποσταση να μη στεκεται εμποδιο πλεον.σταματαω με τις απογοητευτικες μου εμπειριες και ελπιζω να μην κουρασα...α ναι αν καποιος εχει καποια προταση για μας καλοδεχουμενη....μενουμε ιλισσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας..

Μια ερωτηση σχετικα με την Κα Συκιωτου..

Ξερετε αν μπορει να συνταγογραφησει ηλεκτρονικα;

Μας εγραψε καποιες εξετασεις αιματος για τη μικρη κ σε ερωτηση που της εκανα μου ειπε απλα ''Ναι μπορειτε να τις γραψετε"

 

Κανεις δε μου γραφει εξετασεις, οποιον γιατρο εοπυυ ρωτησα μου ειπαν πως δε μπορουν να αντιγραψουν μια συνταγη απο αλλο γιατρο.

 

help

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα μοιραστώ κ εγώ την εμπειρία μου με την πασίγνωστη - και κατά τ'άλλα- πολύ καλή ως γιατρό -παιδίατρο ομοιοπαθητικό μας.

Η κόρη μου είναι 3 ετών.Πριν ένα χρόνο περίπου ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε στη συγκεκριμένη ομοιοπαθητικό παιδίατρο,χωρίς να κόψουμε επαφή με την προηγούμενη παιδίατρό μας,ευτυχώς.

Μέσα σ'αυτόν τον χρόνο λοιπόν εκτός από τις επισκέψεις μας την είχα πάρει τηλ.μία φορά μόνο για να της πω πόσο καλό είχε κάνει το ομοιοπαθητικό φάρμακο στην μικρή κ πόσο άμεση ήταν η ανταπόκριση του φαρμάκου (μου είχε πει να την ενημερώσω) και η δεύτερη φορά ήταν πριν ένα μήνα περίπου όπου αποφάσισα να την πάρω γιατί το παιδί είχε 3 ημέρες 40 πυρετό ,ρίγος κ χάλια διάθεση κ εφόσον επέμεναν τα συμπτώματα μάλλον δεν ήταν μια απλή ίωση.

Η απάντησή της (Παρασκευή απόγευμα) ήταν ότι δεν έχει μπροστά της το ιστορικό του παιδιού κ τέτοια ώρα που την παίρνουμε τηλ.δεν μπορεί να κάνει τίποτα.ΔΕΝ μας είπε να πάμε από εκεί,ούτε να έρθει,ούτε να πάμε στο νοσοκομείο!Δεν είμαι γιατρός αλλά υποθέτω ότι το γεγονός ότι για 3 ημέρες έχει 40 πυρετό ένα παιδί 3 ετών...κάτι δείχνει ότι συμβαίνει.

Μας το έκλεισε στα μούτρα εν ολίγοις κ μας είπε να την ξαναπάρουμε την Δευτέρα σε ώρες ιατρείου της.

Μετά από λίγο είδα όλα τα νύχια των ποδιών της μικρής να έχουν μελανιάσει!!!Σοκαριστήκαμε κ φύγαμε τρέχοντας για το παίδων όπου της κάνανε διάφορες εξετάσεις,διέγνωσαν πυώδη αμυγδαλίτιδα και της δώσανε αντιβίωση.Το μελάνιασμα τελικά ήταν από το ρίγος,συμβαίνει καμιά φορά όταν ανεβαίνει απότομα ο πυρετός.

 

Καθώς καταλαβαίνετε τελείωσε για εμάς η συγκεκριμένη παιδίατρος αλλά αναρωτιέμαι...Με ποιά κριτήρια ακριβώς πρέπει να κρίνω αν ένας παιδίατρος είναι καλός ή όχι???Με κριτήριο αν θα δώσει με ευκολία αντιβίωση στο παιδί μου ή όχι,αν θα είναι εναντίον των εμβολίων που επιβαρύνουν ή βλάπτουν τον οργανισμό, αν θα κάνει καλή διάγνωση?Όοολα αυτά αν ο γιατρός δεν είναι διαθέσιμος την κρίσιμη στιγμή,αν υποτιμάει την αγωνία του γονέα και τελικά βάζει κ σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού τι σημασία έχουν?

Απ'ότι διαβάζω οι περισσότεροι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι είναι ακριβοθώρητοι και όπως είπε κ η δικιά μας...δεν έχουν υποχρέωση να είναι απίκο (!!!) όποτε θέλουμε!

 

Νιώθω απίστευτα θυμωμένη και ειλικρινά δεν θέλω να ξαναμπώ στη διαδικασία να νιώσω αμήχανα και ότι είμαι ενοχλητική όταν θα ξαναχρειαστεί να πάρω την/τον επόμενο παιδίατρο-ομοιοπαθητικό για κάποιο πρόβλημα.Γιατροί είναι και μάλιστα παιδίατροι!!!Επίσης για μια άλλη που μου πρότειναν, πάλι διάβαζα αρνητικά σχόλια εδώ...Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τελικά τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από πού και ως πού το τάδε μέταλλο ή στοιχείο (πχ το Antimonium tartaricum) μπορεί να θεραπεύσει, έστω και πολύ αραιωμένο τη βροχίτιδα ενός παιδιού;

 

O γιος μου μετά από κάθε ίωση είχε για καιρό δύσπνοια και βήχα κάθε πρωί (ασθματική βρογχίτιδα). Μετά την τρίτη ίωση, τον Φεβρουάριο, η ασθματική βρογχίτιδα του έμεινε μέχρι τον Μάιο!!Κάθε πρωι μέχρι το μεσημέρι το παιδί να δυσκολεύεται να αναπνεύσει και να φοβάμαι μην έχει άσθμα.

 

Τελικά πήγαμε σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο στο Χαλάνδρι και μετά από μερικά χάπια Calcarea Carbonica άρχισα να αναρωτιέμαι αν όντως άρχισε να του περνάει ή αν ήταν η ιδέα μου. Κι όμως, το παιδί δεν έχει πια ακροαστικά μετά από τόσους μήνες!!!

 

Λες να ήταν σύμπτωση; Να ήταν να φύγει η βρογχίτιδα έτσι κι αλλιώς τη δεδομένη χρονική στιγμή;

 

Δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά έχω μείνει άφωνη!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς καταλαβαίνετε τελείωσε για εμάς η συγκεκριμένη παιδίατρος αλλά αναρωτιέμαι...Με ποιά κριτήρια ακριβώς πρέπει να κρίνω αν ένας παιδίατρος είναι καλός ή όχι???Με κριτήριο αν θα δώσει με ευκολία αντιβίωση στο παιδί μου ή όχι,αν θα είναι εναντίον των εμβολίων που επιβαρύνουν ή βλάπτουν τον οργανισμό, αν θα κάνει καλή διάγνωση?Όοολα αυτά αν ο γιατρός δεν είναι διαθέσιμος την κρίσιμη στιγμή,αν υποτιμάει την αγωνία του γονέα και τελικά βάζει κ σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού τι σημασία έχουν?

Απ'ότι διαβάζω οι περισσότεροι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι είναι ακριβοθώρητοι και όπως είπε κ η δικιά μας...δεν έχουν υποχρέωση να είναι απίκο (!!!) όποτε θέλουμε!

 

Νιώθω απίστευτα θυμωμένη και ειλικρινά δεν θέλω να ξαναμπώ στη διαδικασία να νιώσω αμήχανα και ότι είμαι ενοχλητική όταν θα ξαναχρειαστεί να πάρω την/τον επόμενο παιδίατρο-ομοιοπαθητικό για κάποιο πρόβλημα.Γιατροί είναι και μάλιστα παιδίατροι!!!Επίσης για μια άλλη που μου πρότειναν, πάλι διάβαζα αρνητικά σχόλια εδώ...Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τελικά τι να κάνω.

 

Απαραδεκτα ολα αυτα! Ευτυχως η δικη μας γιατρος δεν ειναι ακριβοθωρητη και ειμαστε απολυτως ικανοποιημενοι σε ολα. Και σε διαγνωση και σε θεραπεια και σε προσωπικο ενδιαφερον. Θυμασαι που τα λεγαμε αγαπητη davinci?;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 19 μηνών και έχει ευαισθησία στο αναπνευστικό της. Από 2 μηνών ξεκίνησε τις βρογχιολίτιδες και έχει πάρει αρκετές φορές αντιβιώσεις και εισπνεόμενα. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική, μήπως δυναμώσει ο οργανισμός της και ξεφύγουμε από αυτήν την κατάσταση. Μου σύστησαν την παιδίατρο-ομοιοπαθητικό Μεγρέμη στο Περιστέρι. Και οι δύο γνωστές μου κοπέλες που παρακολουθεί τα παιδάκια τους, έχουν δει μεγάλη διαφορά και ελπίζω να γίνει το ίδιο και μ΄εμάς...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..

Μια ερωτηση σχετικα με την Κα Συκιωτου..

Ξερετε αν μπορει να συνταγογραφησει ηλεκτρονικα;

Μας εγραψε καποιες εξετασεις αιματος για τη μικρη κ σε ερωτηση που της εκανα μου ειπε απλα ''Ναι μπορειτε να τις γραψετε"

 

Κανεις δε μου γραφει εξετασεις, οποιον γιατρο εοπυυ ρωτησα μου ειπαν πως δε μπορουν να αντιγραψουν μια συνταγη απο αλλο γιατρο.

 

help

 

Όχι δε συνταγογραφεί ηλεκτρονικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.

Τάρα που έχεις καταλήξει τελικά;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δε συνταγογραφεί ηλεκτρονικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.

Τάρα που έχεις καταλήξει τελικά;

 

Αλλαξαμε παιδιατρο....... για ακομα μια φορα..

Θα πηγαινω σε κλασικο γιατρο και για θεματα ομοιο πηγαινουμε σε μια δερματολογο ομοιοπαθητικο στην Ηλιουπολη με την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενη και μπορει να μας δει οικογενειακως!!

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτα ολα αυτα! Ευτυχως η δικη μας γιατρος δεν ειναι ακριβοθωρητη και ειμαστε απολυτως ικανοποιημενοι σε ολα. Και σε διαγνωση και σε θεραπεια και σε προσωπικο ενδιαφερον. Θυμασαι που τα λεγαμε αγαπητη davinci?;)

 

 

Θυμάμαι,θυμάμαι αλλά η δικιά σας μας πέφτει μακριά ρε γαμώτο!Πάντως έπεσα από τα σύννεφα με την συμπεριφορά της γιατρού που αναφέρω γιατί έχει πολύ καλό όνομα,είναι πολύ καλή με τα παιδιά κ πιστεύω ότι είναι κ καλή γιατρός κατά τ'άλλα.Αλλά να είσαι γιατρός 10-5μ.μ. κ με τόσο άσχημη συμπεριφορά σε ώρα ανάγκης...δε γίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να συνταγογραφησει ενας γιατρος πρεπει να ειναι στον ΕΟΠΠΥ. Ποσοι απο τους ομοιοπαθητικους να ειναι αραγε?

 

Ο κύριος Χριστόπουλος στο Χαλάνδρι είναι παιδίατρος ομοιοπαθητικός και συνταγογραφεί για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΠΥ μέσω υπολογιστή στο ιατρείο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες του φόρουμ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον ομοιοπαθητικό παιδίατρο για τη μικρή μου. Κάνει συχνά ωτίτιδες και η γιατρός που έχουμε δίνει με μεγάλη ευκολία αντιβίωση, με αποτέλεσμα να καλυτερεύει το παιδί για λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Μένουμε στο Παγκράτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

καλησπέρα κορίτσια

διαβάζω πολλά για την ξανθακου στη Θεσσαλονίκη. θα σας πω τη δική μου εμπειρία γιατί κ εμένα μου την είχαν συστήσει ως την καλύτερη.

ο γιος μου ειναι τώρα 3 ετών, παθαίνουμε βρογχιολιτιδες περίπου δυο φορές το χρόνο. πριν 1 1/2 χρόνο αποφάσισα να βρω μια παιδίατρο ομοιοπαθητικο..πήγα στην ξανθακου Μάιο, στην αρχή όλα καλά, ξεκινήσαμε τη θεραπεία. με το παιδι καμία προσέγγιση βέβαια - μάστορα τον φώναζε συνέχεια- αλλά δε με ενδιεφερε ( μου αρκούσε να είχα αποτέλεσμα) κάνουμε την 1η αγωγή κ συνεχίζουμε με τη 2η. τον ιουλια παθαίνει τέτοια κρίση βρογχιολιτιδας που φτάνουμε στο σημείο να μπούμε στο νοσοκομείο για μέρες. μετά την έξοδο μας απο τον νοσοκομείο την επισκεπτόμαστε πάλι, εννοείται πως πάλι πήρε 50? ενώ την είχαμε επισκεφτεί πριν μια εβδομάδα, μου λέει θα του αλλάξουμε την αγωγή γιατί δεν πιάνει και αμέσως, σε αντίθεση με την πρώτη φορά που πήγα που μου είπε ότι η ομοιοπαθητικη εχει πολυ καλά αποτελέσματα στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

μη σας τα πολυλογώ φτάνουν παραμονες Χριστουγεννων. έχουμε κάνει την επίσκεψη μας και μετά απο δυο μέρες το παιδι εμφανίζει συμπτώματα. παίρνω τηλ και μιλάω με τη γραμματέα της. της αναφέρω το πρόβλημα κ τη ρωτάω αν εχει 5' χρόνο η γιατρός για να μας δεχθεί, η απάντηση της ειναι ότι στην ιατρική δεν υπάρχουν 5' επίσκεψη. ρωτάω εγώ τι εννοείται ότι η γιατρός δεν εχει χρόνο ή οτι θα πληρώςουμε πάλι 50?;

μη σας τα πολυλογώ μίλησα μετά απο ώρα μαζί της κ μου είπε να μην κάνω τίποτα , ενώ το Σεπτέμβριο μου έδωσε αγωγή απο το τηλ για τα ίδια συμπτώματα, αυτή τη φορά δε μπορούσε. η κατάσταση του παιδιού επιδεινώθηκε. την έπαιρνα τηλ κ απαντούσε ο αυτ τηλ αφήστε το μην και γιατρός θα επικοινωνήσει μαζί σας 13.00-14.00!!! τι παιδίατρος ειναι αυτή; με πήρε τελικά το βράδυ και αυτό που μου είπε ουρλιαζοντας ειναι ότι είμαι ανεύθυνη μάνα που σκέφτομαι τα λεφτά μπροστά στην υγεία του παιδιού μου και μου έκλεισε το τηλ!!!

μετά απο αυτό τα συμπεράσματα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικα ειναι μια μοδα αυτο με τους γιατρους ομοιοπαθητικους και ειναι ενας ακομα λογος να πληρωνουμε επισκεψεις εξτρα σε μερικους?

προσωπικα πιστευω οτι δεν ανταποκρινονται ολα τα παιδια με τα ομοιοπαθητικα και ισως περισσοτερο θεραπευεται η δικη μας αγωνια οτι κανουμε κατι εξτρα και εναλλακτικο για τα παιδια μας αφου η κλασσικη ιατρικη και τα συμπτωματα του παιδιου μας ειναι απογοητευτικα!

Link to comment
Share on other sites

facet εχει διαφορά το να μην ανταποκρινεται το παιδι και να μην του κανει η ομοιοπαθητικη με το να εχεις απεναντι σου ενα γιατρο με τετοια συμπεριφορα....παντου υπαρχουν καλοι και καλοι,το θεμα ειναι ο καθε ενας που ασκει την ομοιοπαθητικη να καταλαβει την ιδιαιτεροτητα του ρυθμου της ιασης ή μη που μπορει να εχει ο ασθενης και να φερθει αναλογα.

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω αποφασισα και εγω να μοιραστω την εμπειρια μου για τον κ.Χριστοπουλο. Ειμαι νεα μανουλα, η κορη μου ειναι τωρα 7,5 μηνων. Αρχικα πηγαμε σε κλασσικο παιδιατρο ο οποιος αν κ συμπαθεστατος δεν μου εκαναν οι αποψεις του περι φαρμακων και εμβολιων με αποτελεσμα να παμε μια μονο φορα σαυτον και μετα ξεκινησαμε με το Χριστοπουλο. Καλος λοιπον χρυσος αλλα σαν να πηγαινεις σε νοσοκομειο ενα πραγμα βρε παιδι μου. Καμια προσωπικη σχεση, δεν θυμαται τιποτα για το παιδι (λογικο τοσα που παρακολουθει). Επειδη η μικρη μου ειναι αλλεργικη τον χρειαστηκα αρκετες φορες και παντα μιλαω με τη γραμματεα του στα γρηγορα η οποια αφου μεταφερει το προβλημα με παιρνει πισω να μου πει τι να κανω. Οταν τον χρειαστηκα εκτος ωρων ιατρειου οντως δεν το σηκωσε αλλα απαντησε αρκετα συντομα στα μηνυματα που του εστειλα. Παντα βεβαια τηλεγραφικα χωρις να ρωτησει παραπανω στοιχεια. Το θεμα μου εμενα ειναι οτι πηγα κ εγω στον ιδιο για να ξεκινησω ομοιοπαθητικη μια και θηλαζω και ηθελα μια αλλη αντιμετωπιση για την εαρινη μου αλλεργια. Στη μικρη παρεπιπτοντως μου ειχε πει να δωσω μια καψουλα οταν ηταν 4 μηνων για να τη βοηθησει με κατι μικρες κοκκινιλες που ειχε χαμηλα στα μαγουλακια της. Λοιπον οι κοκκινιλες χειροτερεψαν και ειπα οκ παροδικο θα ειναι, ξεροντας οτι γινεται αυτο με την ομοιοπαθητικη, ελα μου ομως που 1 μηνα μετα ειχε γινει κανονικη ατοπικη δερματιτιδα. Παραλληλα ξεκινησα και εγω θεραπεια και τη δευτερη μερα της δικης μου θεραπειας η μικρη χαλια. Η ατοπικη ειχε καλυψει ολο το μαγουλο. Του στελνω μηνυμα μου λεει να της δωσω αλλη μια καφουλα, διαφορετικη απο την προηγουμενη.

Για να μην σας τα πολυλογω η μικρη μου τωρα 7,5 μηνων ειναι ενα χαλι. Τα βραδια αν δεν κοιμηθω μαζι της να της κραταω τα χερια ματωνει ολο της το προσωπο .

Του εστειλα αλλες 2 φορες μηνυμα και η απαντηση ηταν παντα ιδια να δωσω αλλο ενα χαπι απο το πρωτο. Βελτιωση 0 . Ολο χειροτερευε. Αφου τελευταια φορα πριν λιγες μερες που μου ειπε η γραμματεας του να δωσω αλλο ενα χαπι τετοι της ειπα οτι φοβαμαι και οτι δεν ξαναδινω.

Με τα πολλα πηγα στην κ.Τσιουμα στην ηλιουπολη που ειναι δερματολογος-ομοιοπαθητικος να τη δει και τι μου λεει. Οτι ηταν πολυ μεγαλο λαθος που ενω ηξερε οτι θηλαζω εδωσε αλλη θεραπεια σε μενα και αλλη στο παιδι και οτι αυτο στα μαγουλακια της εχει φουντωσει λογω του μπερδεματος με τα φαρμακα. Μου ειπε επισης οτι οταν η μαμα θηλαζει κανουμε θεραπεια στο παιδι μεσω της μαμας. Ποσο μαλλον να δινουμε αλλα στο παιδι και αλλα στη μαμα. Ενας χαμος με λιγα λογια. Τον πηρα λοιπον τηλ τις προαλλες και ρωτησα πλαγια την γραμματεα του και για αυτο. Αν δηλαδη επηρεαζεται το παιδι απο τη θεραπεια της μαμας και αν υπαρχει περιπτωση να την εχει πειραξει ολο αυτο το μπλεξιμο. Η απαντηση ηταν οτι ναι μεν περνανε αλλα οτι δεν επηρεαζουν. Τι να πω δε ξερω. Απλα θα αλλαξω γιατρο παλι.

Και σκεφτομαι τωρα να παω σε κανονικο παιδιατρο κ να εχω και την ομοιοπαθητικο μαζι η θα με πρηξει με τα εμβολια και τις φαριν λακτε η να παω απευθειας στην κ.Κωνσταντα;

Αν καμια μανουλα γνωριζει επι του θεματος τιποτα θα με βοηθουσε πολυ.

Συγνωμη για το κατεβατο αλλα δεν γινοταν..

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε κανονικό παιδίατρο:

θα σου δώσει μια κρέμα για το μαγουλάκι του μωρού και σε μια βδομάδα θα είναι μια χαρά ,θα σταματήσει το μωρό να υποφέρει και να πονάει και να κινδυνεύει από επιμόλυνση (γιατί ουσιαστικά το μωρό έχει μια ανοιχτή πληγή στο πρόσωπο τόσο καιρό)

 

αν παραμείνεις σε ομοιοπαθητικό:

θα σου δίνει διαρκώς διαφορετικά φάρμακα και θα σου λέει συνέχεια (και ενώ το μωρό θα υποφέρει)... αχ τι κρίμα δεν το πετύχαμε (ή άλλες δικαιολογίες όπως πχ ο θηλασμός)...

σε κάποια στιγμή η δερματίτιδα (αν δεν έχει επιμολυνθεί) θα πέσει σε ύφεση (συνήθως οι δερματίτιδες έχουν εξαρσεις και υφέσεις, δηλαδή χειροτερευουν και καλυτερευουν, ανεξάρτητα από τη θεραπεία μόνες τους)

τότε θα σου πει οκ το θεραπεύσαμε και εσύ περίφανη θα λες τι σούπερ που είναι η ομοιοπαθητική...

αφού το μωρό έχει περάσει βδομάδες με πόνο

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε κανονικό παιδίατρο:

θα σου δώσει μια κρέμα για το μαγουλάκι του μωρού και σε μια βδομάδα θα είναι μια χαρά ,θα σταματήσει το μωρό να υποφέρει και να πονάει και να κινδυνεύει από επιμόλυνση (γιατί ουσιαστικά το μωρό έχει μια ανοιχτή πληγή στο πρόσωπο τόσο καιρό)

 

αν παραμείνεις σε ομοιοπαθητικό:

θα σου δίνει διαρκώς διαφορετικά φάρμακα και θα σου λέει συνέχεια (και ενώ το μωρό θα υποφέρει)... αχ τι κρίμα δεν το πετύχαμε (ή άλλες δικαιολογίες όπως πχ ο θηλασμός)...

σε κάποια στιγμή η δερματίτιδα (αν δεν έχει επιμολυνθεί) θα πέσει σε ύφεση (συνήθως οι δερματίτιδες έχουν εξαρσεις και υφέσεις, δηλαδή χειροτερευουν και καλυτερευουν, ανεξάρτητα από τη θεραπεία μόνες τους)

τότε θα σου πει οκ το θεραπεύσαμε και εσύ περίφανη θα λες τι σούπερ που είναι η ομοιοπαθητική...

αφού το μωρό έχει περάσει βδομάδες με πόνο

 

 

2 φορές έχω βρει λύση με την ομοιοπαθητική για μακροχρόνια προβλήματα. Ο γιος μου ταλαιπωρήθηκε πολλούς μήνες με βρογχικό άσθμα, το οποίο μετά το τέλος της θεραπείας με οποιοπαθητικές κάψουλες, εξαφανίστηκε.

 

Εγώ ταλαπωρήθηκα από ακμή για 18 χρόνια και είχα δοκιμάσει αμέτρητες θεραπείες, είχα ξοδέψει μια μικρή περιουσία και είχα επιβαρύνει τον οργανισμό μου με καθαρισμούς, φωτοθεραπείες ( οι οποίες τελικά δεν είναι τόσο αθώες) και βαριά φάρμακα, αντιβιώσεις ακόμα και τερατογόνα.

 

Τελικά η θεραπεία ήρθε απροσδόκητα με την ομοιοπαθητική. Αφού είχα απελπιστεί με όλα τα υπόλοιπα, είπα να την δοκιμάσω. Και έμεινα άφωνη από το αποτέλεσμα.

 

Προσωπικά δεν μπορώ να θεωρήσω τυχαία ούτε τη μία, ούτε την άλλη περίπτωση. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η ίαση θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς την χρονική περίοδο που δοκίμασα ομοιοπαθητική και δεν προκλήθηκε από την ομοιοπαθητική, απλά έτυχε να συμπέσει χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...