Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

 

Μιλάω με τον όμοιο γιατρό την Κυριακή του Πάσχα, του λέω τα συμπτώματα του παιδιού.

 

Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να ευχαριστήσω τον γιατρό μας, κατ' αρχήν γιατί ήταν εκεί όλο το Πάσχα για τον πιτσιρίκο μου και γιατί τον έκανε καλά για άλλη μια φορά.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κυριακή του Πάσχα ε????!!!!!!!!!!!!

Εντυπωσιακο!!

Ο δικός μας εκτος του οτι θα το είχε κλειστο, αν τυχόν το είχε ανοιχτο το κινητο, θα μας έλουζε κανονικα ειμαι σίγουρη...όπως εχει κανει 3-4 φορές ως τώρα:evil:

Ποιός ειναι ο ομοιο σας???

Με τον δικό μας τελευταια ειμαι απίστευτα εκνευρισμένη..θελω πολύ να αλλαξω κ θα ήθελα να μου προτείνετε....

Νεραϊδομαμα θέλεις να μου εξηγησεις γιατί εμπιστευεσαι συγκεκριμενα φαρμακεια για αγορά ομοιο??? Εγώ όπου βρισκω ανοιχτα μπαίνω:P...

Ποιά είναι αυτά που εμπιστευεσαι???

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κυριακή του Πάσχα ε????!!!!!!!!!!!!

Εντυπωσιακο!!

Ο δικός μας εκτος του οτι θα το είχε κλειστο, αν τυχόν το είχε ανοιχτο το κινητο, θα μας έλουζε κανονικα ειμαι σίγουρη...όπως εχει κανει 3-4 φορές ως τώρα:evil:

Ποιός ειναι ο ομοιο σας???

Με τον δικό μας τελευταια ειμαι απίστευτα εκνευρισμένη..θελω πολύ να αλλαξω κ θα ήθελα να μου προτείνετε....

Νεραϊδομαμα θέλεις να μου εξηγησεις γιατί εμπιστευεσαι συγκεκριμενα φαρμακεια για αγορά ομοιο??? Εγώ όπου βρισκω ανοιχτα μπαίνω:P...

Ποιά είναι αυτά που εμπιστευεσαι???

Δεν είναι τρομερό ε?

Μέσα στην τοση αμφισβήτηση που δέχονται εσύ να τους εμπιστεύεσαι την υγεία την δική σου και του παιδιού σου και να σου φέρονται με αυτόν τον τρόπο μόλις φύγεις απο το ιατρείο τους!Λες και τις υπόλοιπες ώρες και ημέρες της εβδομάδας δεν είναι "θεράποντες" ιατροί αλλά δημόσιοι υπάλληλοι!

Link to comment
Share on other sites

YIOUPI κι εμάς ο ομοιό που είχαμε πάει, μας είπε πως παίζει ρόλο το φαρμακείο, αν πραγματικά πιστεύει στην ομοιό ή αν απλά τα εμπορεύεται.

 

Κι αυτό γιατί αν απλά τα εμπορεύεται δεν τα ''συμπεριφέρεται'' σωστά, τα βάζει πχ δίπλα σε κινητά που απαγορεύεται και τέτοια.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τρομερό ε?

Μέσα στην τοση αμφισβήτηση που δέχονται εσύ να τους εμπιστεύεσαι την υγεία την δική σου και του παιδιού σου και να σου φέρονται με αυτόν τον τρόπο μόλις φύγεις απο το ιατρείο τους!Λες και τις υπόλοιπες ώρες και ημέρες της εβδομάδας δεν είναι "θεράποντες" ιατροί αλλά δημόσιοι υπάλληλοι!

Ναι ειναι ασχημο εκ μερους τους...ο συγκεκριμενος ειχε πει σε φιλη μου οταν τον ρωτησε γιατι εχει κλειστο το κινητο πως δεν ειναι νοσοκομειο που εφημερευει...πιο πολυ ομως τσαντιζομαι με εμενα που γνωριζοντας ολα αυτα συνεχιζω κ πηγαινω. Δυστυχώς ομως οι επιλογες ομοιοπαθητικων παιδιατρων ειναι ελαχιστες κ ο χρονος πραγματικα ελαχιστος ωστε να πηγαινεις κ σε παιδιατρους που εδρευουν σε μακρυνες περιοχες...

 

YIOUPI κι εμάς ο ομοιό που είχαμε πάει, μας είπε πως παίζει ρόλο το φαρμακείο, αν πραγματικά πιστεύει στην ομοιό ή αν απλά τα εμπορεύεται.

 

Κι αυτό γιατί αν απλά τα εμπορεύεται δεν τα ''συμπεριφέρεται'' σωστά, τα βάζει πχ δίπλα σε κινητά που απαγορεύεται και τέτοια.

Ολα αυτα τα εχω ψαξει μονη μου. Καμμια οδηγια δεν εχω λαβει για το πως πρεπει να τα διατηρώ κ για το τι πρεπει να αποφευγω να τρωω δεδομενου οτι ειμαι θηλαζουσα κ ουσιες οπως η καφεϊνη πχ περνουν απο το γάλα.

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Εχω μικρη εμπειρια απο ομοιοπαθητική για παιδια και αν και στους γονεις μου αποδειχτηκε θαυματουργη, αλλα για τον γιο μου δεν εχω καταληξει.

 

Πηγαμε σε ομοιο παιδιατρο για τις αμυγδαλές του που ηταν υπερτροφικές και του δημιουργουσαν απνοιες. Του εδωσε η παιδιατρος ενα ιδιοσυγκρασιακο φαρμακακο γιατι η κατασταση ειχε γινει χρόνια. Πραγματι, σε 10 ημερες ειδαμε βελτιωση στον υπνο του αλλα οχι τέλεια. Η ομοιο μας ειπε οτι θα δουμε βελτιωση και στο πως αντιμετωπίζει μελλοντικες ιώσεις κτλ.

 

Το θεμα ειναι οτι μετα την θεραπεια, ο μικρος κάνει μια φοβερη αμυγδαλιτιδα με 40 πυρετο, πραγμα που δεν ειχε παθει ποτε σε τετοια ενταση. Φυσικα και πηρε αντιβιωση.

 

Και μετα μπηκα σε σκεψεις οσο αναφορα την ομοιοπαθητικη, ιδιως με αφορμη 2 γεγονοτα.

 

Το πρωτο ηταν την προιγουμενη εβδομαδα που ενιωθα να αρρωσταινω. Ειπα να παρω καποιο ομοιο να μου περασει γρηγορα αλλα ξεχαστηκα και δεν πηρα. Ειχα πονολαιμο για 12 ωρες και κουραση για μια μερα με δεκατα και μετα μου περασε. Εαν ειχα παρει ομοιοπαθητικο θα ελεγα σιγουρα οτι η μικρη διαρκεια και ενταση της ιωσης οφειλοταν στο ομοιο.

 

Το δευτερο ηταν οταν ψηνοταν με 40 πυρετο ακατεβατο ο γιος μου απο την αμυγδαλιτιδα. Ειχε παρει αντιπυρετικο, τιποτα, 40 η θερμοκρασια, με παραμιλητα και τρομο. Τοτε σκεφτηκα να του δωσω belladona που ειναι για τετοιες περιπτωσεις. Τελικα δεν το εδωσα γιατι δεν ηταν σε κατασταση να το παρει ο μικρος. Απλα τον ξεντυσα και τον αφησα γυμνο με κομπρεσες. Ε, ηταν απυρετος μεσα σε μιση ωρα και ετσι εμεινε μεχρι το πρωι. Και παλι, εαν του εδινα την Belladonna θα ελεγα οτι εκει οφειλεται η αποτομη πτωση του πυρετου και ω, τι θαυμα!

 

Δεν ξερω. Υπαρχουν γονεις που νιωθουν οτι εχουν ωφεληθεί πολυ απο την ομοιοπαθητικη. Απο την αλλη, ξερω γονεις που πανε ολοι μαζι σε ομοιο και ειναι μια ζωη, ολοι μαζι αρρωστοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Citron you prove my point!

 

Ούτε κι εγώ έχω πειστεί ότι η ομοιοπαθητική δουλεύει, παρόλο που τα παιδιά μου τα βλέπει ομοιοπαθητικός παιδίατρος, αν και η τελευταία που βρήκα είναι πιο πολύ ολιστική γιατρός παρά της σκληροπυρηνικής ομοιοπαθητικής πράγμα που μ' αρέσει.

 

Καλά σε μένα δεν δούλεψε ποτέ η ομοιοπαθητική σε μακροχρόνια θεραπεία (και τώρα γνωρίζω και το γιατί, καμία θεραπεία δεν πρόκειται να δουλέψει αν δεν γίνουνε ουσιαστικές αλλαγές στη διατροφή μας αλλά οι όμοιο έχουνε άγνοια επί του θέματος), αλλά και στα παιδιά τις λίγες φορές που τους έδωσα ομοιοπαθητικό φάρμακο δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έκανε θαύμα, πιστεύω ότι απλά έκανε τον κύκλο της η αρρώστια και θα αναρρώνανε έτσι κι αλλιώς.

Κι αυτό γιατί στο γιο μου δεν έδωσα ποτέ ομοιοπαθητικό για ίωση (μόνο για άσχετα πράγματα, χαλάζιο στο μάτι και για υμενίτιδα ισχίου) και πάντα ανακάμπτει μια χαρά μετά από πολύ ψηλό πυρετό.

 

Οπότε θα μου μείνει πάντα η απορία αν η ομοιοπαθητική όντως δουλεύει ή αν είναι φαινόμενο placebo! :lol:

 

Άσχετο αλλά πιστεύω ότι αν βρεις ένα καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο που δεν δίνει ομοιοπαθητικό με του ψύλλου πήδημα (πχ πυρετός) μόνο όφελος μπορεί να έχουνε τα παιδιά μας.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους συμβατικούς, υπάρχουνε και απ' αυτούς κάποιοι πολύ καλοί που δεν θα δώσουνε φάρμακο με το παραμικρό.

 

Όσο για το Χρ. θεωρώ ότι άδικα κατηγορείται: nansypap εσύ ως μαμά του παιδιού γιατί δεν έκλεισες ραντεβού και βασίστηκες πάνω στην τηλεφωνική διάγνωση;

Εγώ θα δεν έλεγα καν το πρόβλημα από το τηλέφωνο, απλά θα ζητούσα ραντεβού το συντομότερο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Είναι φαινομενικά κάπως ακραίο αυτό που θα γράψω, αλλά ο 40άρης πυρετός είναι μια πολύ καλή εξέλιξη.

Γράφει εδώ σχετικά http://www.tovima.gr/science/article/?aid=165192 ένας κλασσικός γιατρός, μάλιστα κάπως κατά της ομοιοπαθητικής. Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα άρθρα στα Αγγλικά σχετικά με την χρησιμότητα του πυρετού.

 

Οι ομοιοπαθητικοί γιατροί όμως όχι μόνο τον θεωρούν χρήσιμο αλλά και πολύ καλή εξέλιξη, πρώτος που τα έγραψε ήταν ο Βυθούλκας.

Φυσικα και πήρε αντιβίωση

Φυσικά; Γιατί;

Αν αυτή η φοβερή αμυγδαλίτιδα αντιμετωπιζόταν χωρίς αντιβίωση τότε το παιδί σας θα είχε καλύτερο επίπεδο υγείας και η όλη ομοιοπαθητική θεραπεία θα είχε πιάσει τόπο.

 

Τώρα κατανοώ που αναρωτιέσαι αν δουλεύει η ομοιοπαθητική και αν θα συνεχίσετε ή όχι.

Σίγουρα θέλει αποφασιστικότητα, μελέτη (ώστε να γνωρίζεται πιθανές καλές και κακές εξελίξεις) και στενή επικοινωνία με τον γιατρό.

 

Είναι άλλη φιλοσοφία, εμένα π.χ κάποια στιγμή ο γιατρός μου είχε πει πως ήταν καλή εξέλιξη που είχα κάνει καρδιακή αρρυθμία. Είναι πολύ προσωπικό πως παίρνει ο καθένας τέτοια λόγια! (όπως π.χ. και ότι είναι καλό που το παιδί σας έκανε υψηλό πυρετό).

 

Πράγματι πιστεύω πως αυτή η σωματοποίηση ήταν μια θετική εξέλιξη στην ίαση των πολύ σοβαρών προβλημάτων υγείας που είχα τότε.

 

Λίγο πριν την φάση αυτή είχα κάνει και εγώ αμυγδαλίτιδα με 39,5 πυρετό.

Από τότε (3,5 χρόνια) έχω αρρωστήσει σπάνια και πάντα πολύ ελαφρά.

 

Τέλος να προσθέσω ότι τα μικρά παιδιά έχουν γενικά καλύτερες προοπτικές γρήγορης ίασης από ότι οι ενήλικες.

 

Ζητώ συγνώμη αν κάπου ο τρόπος μου ένιωσες ότι σε προσβάλει. Καλή σας συνέχεια ότι και αν αποφασίσετε.

 

ΥΓ

Rosie μαζί γράφαμε. Συμφωνώ με ότι γράφεις. Η διατροφή είναι σημαντικότερη. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαλέξει κανείς ένα από τα δύο, ομοιοπαθητική ή διατροφή. Αν είναι κάτι επείγον μπορεί να κάνει και τα 2 (και όχι μόνο αυτά τα δύο).

 

Θυμήθηκα και το άρθρο "The colour of the homeopathic improvement" και αντιγράφω το conclusion:

Conclusion

Aphorism 2 of Hahnemannʼs Organon of Medicine

describes the highest ideal of cure as ʽrapid, gentle and

permanent restoration of the healthʼ. We extend the

interpretation of the word ʽgentleʼ to include mildness,

subtlety and imperceptibility. Our descriptions of

patients mistiming, inability to explain, forgetting

completely, or attributing changes to the environment,

leaves us with the impression that such symptoms have

been ʽdeleted from the hard-discʼ. In fact, the patientʼs

complaints have transmuted, contemporaneous with a

change in himself. From his morphed vantage point,

his transfigured health seems natural, unremarkable as

the morning sun.

Medicine sees in ʽRestitutio ad integrumʼ, complete

restitution, the highest ideal of cure. We feel that

homeopathy goes one step further, erasing the disease

not only from the organism, but from awareness.

Επεξεργάστηκαν by mesastoura
σχολιασμό προς Rosie

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ασχημο εκ μερους τους...ο συγκεκριμενος ειχε πει σε φιλη μου οταν τον ρωτησε γιατι εχει κλειστο το κινητο πως δεν ειναι νοσοκομειο που εφημερευει...

 

:shock:

 

Μέχρι στιγμής για ό,τι χρειαστήκαμε ήταν εκεί. Το αργότερο βέβαια που έχουμε τηλεφωνήσει ήταν Κυριακή 11 το βράδυ. Το άκουσα και από άλλο πρόσωπο ότι δε σήκωνε τηλ το Πάσχα, όμως....

 

Δεν ξέρω πολύ προβληματίζομαι κι εγώ.

 

Ρόζι συμφωνώ μαζί σου. Ούτε εγώ έχω πεισθεί και δεν έχω και κανέναν ενδοιασμό να προχωρήσω και σε καρασυμβατική θεραπεία αν κάτι με προβληματίζει. Απλά επειδή μέχρι στιγμής βλέπω μια σχετική βελτίωση πάω όπως με πάει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι φαινομενικά κάπως ακραίο αυτό που θα γράψω, αλλά ο 40άρης πυρετός είναι μια πολύ καλή εξέλιξη.

Γράφει εδώ σχετικά http://www.tovima.gr/science/article/?aid=165192 ένας κλασσικός γιατρός, μάλιστα κάπως κατά της ομοιοπαθητικής. Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα άρθρα στα Αγγλικά σχετικά με την χρησιμότητα του πυρετού.

 

Και άμα δεν έκανε πυρετό και αμυγδαλίτιδα πάλι δεν θα΄λέγατε ότι η εξέλιξη είναι θετική; :P

 

Στην ομοιοπαθητική πάντα υπάρχει μια ασαφής "απάντηση" για όλα και αυτό με προβληματίζει.

Και όταν διαβάζω μεγάλα ποστς για το πως αντιμετωπίστηκε με επιτυχία ένα περιστατικό με αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα και συνεχείς αλλαγές στο σκεύασμα μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο και το μαγικό εγώ προβληματίζομαι ακόμη περισσότερο παρόλο που για κάποιους από σας είναι αξιοσημείωτο... δεν μπορώ παρά να σκέφτω ότι απλά παίζουμε russian rulette :rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και άμα δεν έκανε πυρετό και αμυγδαλίτιδα πάλι δεν θα΄λέγατε ότι η εξέλιξη είναι θετική; :P

 

Στην ομοιοπαθητική πάντα υπάρχει μια ασαφής "απάντηση" για όλα και αυτό με προβληματίζει.

Και όταν διαβάζω μεγάλα ποστς για το πως αντιμετωπίστηκε με επιτυχία ένα περιστατικό με αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα και συνεχείς αλλαγές στο σκεύασμα μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο και το μαγικό εγώ προβληματίζομαι ακόμη περισσότερο παρόλο που για κάποιους από σας είναι αξιοσημείωτο... δεν μπορώ παρά να σκέφτω ότι απλά παίζουμε russian rulette :rolleyes:

 

Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. Όμως η εναλλακτική που έχω αυτή τη στιγμή είναι αντιβίωση, κορτιζόνη και εισπνεόμενα φασον. Μια συνταγή για όλους και αυτό είναι απαράδεκτο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και άμα δεν έκανε πυρετό και αμυγδαλίτιδα πάλι δεν θα΄λέγατε ότι η εξέλιξη είναι θετική; :P

Εξαρτάται, ο γιατρός θα το κρίνει αυτό. Αν έχεις διαβάσει τα επίπεδα υγείας θα δεις ότι ο πυρετός είναι μάλλον το σημαντικότερο στοιχείο. Είναι κάτι σαν την "αποτοξινωτική" αντίδραση της gaps που επίσης τρομάζει.

 

Στην ομοιοπαθητική πάντα υπάρχει μια ασαφής "απάντηση" για όλα και αυτό με προβληματίζει.

Μήπως και με την gaps δεν έχουν γραφτεί εδώ μέσα πισωγυρίσματα, αμφιβολίες, δισταγμοί κλπ; Είναι αποτοξίνωση και πρέπει να πάω ποίο αργά; Δεν μου κάνει η gaps; Νοιώθω εξάντληση, είναι η αποτοξίνωση ή πρέπει να την κόψω καθώς κάτι μου λείπει;

Είναι και λίγοι οι γιατροί της εναλλακτικής προσέγγισης που είναι ορθοί - κοφτοί. Οι περισσότεροι έχουν ένα πράο χαρακτήρα. Πρέπει να επιμένει κανείς για να πάρει απαντήσεις. Ίσως ακριβώς επειδή αυτές οι απαντήσεις δεν χωνεύονται εύκολα ή τραβούν μακρυά αυτές οι συζητήσεις.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και με την gaps δεν έχουν γραφτεί εδώ μέσα πισωγυρίσματα, αμφιβολίες, δισταγμοί κλπ; Είναι αποτοξίνωση και πρέπει να πάω ποίο αργά; Δεν μου κάνει η gaps; Νοιώθω εξάντληση, είναι η αποτοξίνωση ή πρέπει να την κόψω καθώς κάτι μου λείπει;

 

Κοίτα στην GAPS ισχύει αυτό αλλά υπάρχει μια επιστημονική και λογική εξήγηση, πχ το κεφίρ είναι (αποδεδειγμένο επιστημονικά) πολύ ισχυρό αποτοξινωτικό οπότε αν το πάρει κανείς θα βιώσει έντονα συμπτώματα ίασης.

Γι' αυτό μ' αρέσει η GAPS, η Campbell δίνει για όλα μια επιστημονική αλλά και λογική εξήγηση.

 

Δεν μπορώ να πω το ίδιο για την ομοιοπαθητική γιατί από πού και ως πού το τάδε μέταλλο ή στοιχείο (πχ το Antimonium tartaricum) μπορεί να θεραπεύσει, έστω και πολύ αραιωμένο τη βροχίτιδα ενός παιδιού;

Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη που να το αποδεικνύει αυτό;

 

Το κεφίρ είναι μια πανάρχαια παραδοσιακή τροφή των Καυκάσιων που μπορεί να βοηθήσει σε πολλά προβλήματα υγείας, το antimonium τι είναι δηλαδή και θεωρείται κατάλληλο για προβλήματα του αναπνευστικού;

 

Απλά τους προβληματισμούς μου και τους ενδοιασμούς μου παραθέτω, θεωρώ κι εγώ τον εαυτό μου επιστήμονα έστω και σε άλλο κλάδο γι' αυτό θα ήθελα κάποιες πιο σαφείς απαντήσεις από κάποιον ομοιοπαθητικό.

 

Άντε να αφήσουμε την GAPS να μην είμαστε off-topic! :P

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

 

Μέχρι στιγμής για ό,τι χρειαστήκαμε ήταν εκεί. Το αργότερο βέβαια που έχουμε τηλεφωνήσει ήταν Κυριακή 11 το βράδυ. Το άκουσα και από άλλο πρόσωπο ότι δε σήκωνε τηλ το Πάσχα, όμως....

 

Δεν ξέρω πολύ προβληματίζομαι κι εγώ.

 

Ρόζι συμφωνώ μαζί σου. Ούτε εγώ έχω πεισθεί και δεν έχω και κανέναν ενδοιασμό να προχωρήσω και σε καρασυμβατική θεραπεία αν κάτι με προβληματίζει. Απλά επειδή μέχρι στιγμής βλέπω μια σχετική βελτίωση πάω όπως με πάει.

Xmmmm.θα ειχε πάρει το ομοιοπαθητικό του μάλλον στις φάσεις που επικοινωνησατε εσεις :rolleyes:..Ουτε κ εγω παιρνω μετα τις 9 το βράδυ...απλά χρειάστηκε να καλεσω απανωτα 2 φορές επειδή την πρωτη φορά παρουσιασε μεγαλη επιδεινωση το μωρό κ σχεδόν μετα από 5 λεπτα ξανατηλεφωνησα να ρωτήσω αν ειναι προτιμοτερο να περιμενω να ανοιξουν τα φαρμακεια την αλλη μερα για να βρω τη δυναμοποιηση που μας προτεινε ή αν μπορουσα να δωσω στο μωρό το συγκεκριμενο σκευασμα που ετυχε να το έχω αλλά με πιο μεγαλη δυναμοποιηση...αυτό..κ με εκραξε....

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Καλα θυμάσαι...δεν άλλαξα εκει πηγαινω:rolleyes:

 

Ε ναι αυτή, όπως σου είχα πει είναι λιγάκι κυκλοθυμική. Μπορεί να σε έχει στα ώπα ώπα και την άλλη φορά να σου βάζει τις φωνές. Εγώ δεν το άντεχα αυτό. Αλλά όταν τον Αυγουστο είχαμε νοσηλευτεί και είχα φρικάρει ήταν συνέχεια διαθέσιμη στο τηλέφωνο να με παρηγορεί και ας ήταν διακοπές. Αυτό ήταν καλό αλλά μετά πάλι μας έπαιρνε από τα μούτρα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παιδιού γιατί δεν έκλεισες ραντεβού και βασίστηκες πάνω στην τηλεφωνική διάγνωση;

Εγώ θα δεν έλεγα καν το πρόβλημα από το τηλέφωνο, απλά θα ζητούσα ραντεβού το συντομότερο.

 

Εμφανίστηκε σαν ρόζ σκιά στο μαγουλάκι της που θεώρησα οτι είναι απλός ερεθισμός οπότε δεν ήμουν τόσο προβληματισμένη για να επιμείνω για ραντεβού...Φυσικά εγω είχα άγνοια για το τι μπορεί να ήταν τελικά ή σε τι θα μπορούσε να εξελιχθεί ... Αλλα αποδείχθηκε και αυτός ανίδεος!!

Επιπλέον, την πρώτη φορά που πήγαμε για να συζητήσουμε το θέμα των εμβολίων δεν σηκώθηκε καν να δει τη μικρή.. Μετα απο δική μας προτροπή σηκώθηκε να την εξετάσει..

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα σε προηγούμενο μύνημά μου την κ.Συκιώτου απο τη Ν.Σμύρνη (που δεν με ικανοποίησε τελικώς και δεν τη θεώρησα και γνώστη σχετικά με την εφαρμογή ομοιοπαθητικής..). Θα ήθελα να αναφέρω επίσης το πόσο επηρεάζονται οι παιδίατροι απο τις απόψεις των γονιών προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.. Παράδειγμα, η παραπάνω γιατρός μου είχε πεί οτι η μικρή μου αν ήθελα να την εμβολιάσω θα ήταν καλό να το κάνω μετά τους 6 μήνες . Σε φίλη μου που πήγε πριν απο κάτι μέρες για να συζητήσει το θέμα των εμβολίων της είπε οτι είναι χαζομάρες αυτα που λένε περι μη εμβολιασμού και οτι θα πρέπει να εμβολιάσει κανονικά το μωρό της απο το 2ο μήνα όπως προβλέπει το πρόγραμμα υγείας!!

 

.........kai σε δική μου φίλη έχει πει οτι δεν χρειάζεται καθόλου να εμβολιάσει...σε εμενα είπε μετά τον χρόνο..όταν τη ρώτησα γιατί σε φίλη μου είπε να μην εμβολιασει καθόλου ενώ σε εμενα προτεινει επιλεκτικά μετα το χρόνο μου είπε πως δεν μπορεί με το ζόρι να επιβαλλει εμβολιασμό. Η αλήθεια ομως είναι πως δεν λέει τη γνωμη της αλλά βλέπει τι θελει ν ακουσει ο γονιός κάθε φορά. Η φίλη μου ας πουμε της είχε πει: Δεν θα εμβολιασουμε ε?? κ η γιτρος ειχε πει ΟΧΙ. Δεν της είπε κοιτα εγω προτεινω εμβολιασμο επιλεκτικό οπως ειχε πει σε εμενα..

ό,τι να ναι αρκει να μην χάσουμε τον γονιό-πελάτη...

Προφανώς λέει ότι θέλει να ακούσει ο γονιός. Θα ήταν πολύ πιο έντιμο όμως να ξεκαθαριζε τη δική της θέση κ να εξηγούσε τους λόγους κάθε φορά παρά να χαϊδευει αυτιά......

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτά που λέτε αλλά είναι μεγάλο θέμα τα εμβόλια και παίζει ρόλο και το επίπεδο υγείας του κάθε παιδιού.

 

Από την μια έχουμε γιατρούς να σου λένε "δεν σε δέχομαι" αν το παιδί σας δεν είναι κανονικά εμβολιασμένο και από την άλλη ανεμοδούρες.

 

Για μένα το ποιο έντιμο θα ήταν να λέει

1/ Η ευθύνη είναι δική σας

2/ Για το συγκεκριμένο παιδί εγώ προτείνω ... για τον λόγο ....

 

Φυσικά αν ο γονιός αρχίσει να ρωτάει περισσότερα για τον λόγο τραβάει μακριά η κουβέντα ειδικά αν ο γονιός δεν έχει γνώσεις επιπέδων υγείας (και λοιπών βασικών αρχών ομοιοπαθητικής). Και είναι επίσης δυσάρεστη κουβέντα να συζητάει το επίπεδο υγείας του παιδιού. Οπότε η ανεμοδούρα είναι μια εύκολη λύση, ίσως όχι μόνο για οικονομικούς λόγους... :wink:

 

Ο δικός μου ανοίγει τέτοιες κουβέντας μόνο αν το ξεκινήσω εγώ και είναι πάντα συνοπτικός.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Citron you prove my point!

 

Ούτε κι εγώ έχω πειστεί ότι η ομοιοπαθητική δουλεύει, παρόλο που τα παιδιά μου τα βλέπει ομοιοπαθητικός παιδίατρος, αν και η τελευταία που βρήκα είναι πιο πολύ ολιστική γιατρός παρά της σκληροπυρηνικής ομοιοπαθητικής πράγμα που μ' αρέσει.

 

Καλά σε μένα δεν δούλεψε ποτέ η ομοιοπαθητική σε μακροχρόνια θεραπεία (και τώρα γνωρίζω και το γιατί, καμία θεραπεία δεν πρόκειται να δουλέψει αν δεν γίνουνε ουσιαστικές αλλαγές στη διατροφή μας αλλά οι όμοιο έχουνε άγνοια επί του θέματος), αλλά και στα παιδιά τις λίγες φορές που τους έδωσα ομοιοπαθητικό φάρμακο δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έκανε θαύμα, πιστεύω ότι απλά έκανε τον κύκλο της η αρρώστια και θα αναρρώνανε έτσι κι αλλιώς.

Κι αυτό γιατί στο γιο μου δεν έδωσα ποτέ ομοιοπαθητικό για ίωση (μόνο για άσχετα πράγματα, χαλάζιο στο μάτι και για υμενίτιδα ισχίου) και πάντα ανακάμπτει μια χαρά μετά από πολύ ψηλό πυρετό.

 

Οπότε θα μου μείνει πάντα η απορία αν η ομοιοπαθητική όντως δουλεύει ή αν είναι φαινόμενο placebo! :lol:

 

Άσχετο αλλά πιστεύω ότι αν βρεις ένα καλό ομοιοπαθητικό παιδίατρο που δεν δίνει ομοιοπαθητικό με του ψύλλου πήδημα (πχ πυρετός) μόνο όφελος μπορεί να έχουνε τα παιδιά μας.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους συμβατικούς, υπάρχουνε και απ' αυτούς κάποιοι πολύ καλοί που δεν θα δώσουνε φάρμακο με το παραμικρό.

 

...

Να προσθέσω στο bold κομμάτι πως η ομοιο είναι για μένα ένας τρόπος να αποφύγει κάποιο παιδί , όσο γίνεται , τα ισχυρά φάρμακα (αντιβιώσεις, κορτιζόνες, κλπ) που μακροπρόθεσμα σίγουρα καθόλου δεν ωφελούν τα παιδιά μας και εμάς.

Και για να το ξανασυνδέσω με την gaps να μην χαλάσει η χλωρίδα του εντέρου.

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες προσεγγίσεις να αποφύγει κανείς αυτά τα φάρμακα, ανθρωποσοφική ιατρική, βελονισμός, αγιουβέρδα, βότανα, διατροφή κλπ που σε ορισμένους ταιριάζουν καλύτερα.

 

Το πλεονέκτημα της ομοιοπαθητικής είναι πως συχνά οι θεραπευτές είναι και γιατροί οπότε μπορούν να κρίνουν πότε "δεν πάει άλλο" η προσπάθεια. Όχι πως δεν συμβαίνει το ίδιο και σε άλλους ολιστικούς θεραπευτές αλλά εκεί είναι λιγότεροι οι γιατροί.

 

Τώρα σχετικά με την επιστημονικότητα της ομοιοπαθητικής ο τρόπος που λειτουργεί δεν είναι ακόμα γνωστός, ο τρόπος εφαρμογής της όμως είναι επιστημονικός.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Citron you prove my point!

 

Ούτε κι εγώ έχω πειστεί ότι η ομοιοπαθητική δουλεύει, παρόλο που τα παιδιά μου τα βλέπει ομοιοπαθητικός παιδίατρος, αν και η τελευταία που βρήκα είναι πιο πολύ ολιστική γιατρός παρά της σκληροπυρηνικής ομοιοπαθητικής πράγμα που μ' αρέσει.

 

Επειδή κι εμείς ψάχνουμε για το παιδί αλλά και για εμάς ολιστικό ομοιοπαθητικό.... μήπως μπορείς να μου πεις που πηγαίνεις? Αν μπορείς στείλε μου π.μ. γιατί εγώ προσπάθησα να σου στείλω και δεν λαβαίνεις μηνύματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ομολογώ οτι μου πήρε ώρες να διαβάσω όλα τα μηνυματα του νήματος...

Ακόμα δεν έχω πιστεί 100% για τους ομοιο, αν και η γυναίκα μου ειναι πολύ υπέρ. Μέχρι στιγμής τα παιδάκια μας (5.5 και 3 ετών) έχουν δει μονο ένα παιδίατρο της κλασσικής. Πολύ προσιτός, τα παιδιά τον αγαπάνε, έχουμε ανθρώπινη επαφή κλπ κλπ κλπ σε γενικές γραμμες είμαστε πολύ ευχαριστημένοι πλην όμως, η μικρή μας αντιμετωπίζει συχνά πνευμονολογικά περιστατικά μικρής ή μεγάλης εντάσεως που όμωε έχουν μεγάαααααλη διάρκεια. Φέτος, όπως κάθε χρόνο, τα παιδια παραθερίσανε με τους παππούδες στο εξοχικό και τον καθαρό αέρα, απο το Σεπτ. που γύρισαν η μικρή είναι με aerolin και άλλα εισπνεόμενα και προβλέπω να βγάζουμε -και αυτόν το χειμώνα- με εισπνεώμενα και αντιβιώσεις....

Έχω βρεί απο παραπομπές στο site την Σπηλιώτη Αθηνά στο Ίλιον, αλλά κανείς δεν έχει κάνει σχόλια απο το 2008!!! Παρ'ολο που είναι η μοναδική στη περιοχή της ΚΑΙ τις γύρω περιοχές! Τυχαίο? Δε νομίζω. Άν κάποιος έχει εμπειρία/ες και θέλει να την μοιραστεί μαζί μου/μας θα ήμουν πολύ ευτυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...