Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση για θηλασμό - Απεργία θηλασμού


Recommended Posts

Εγώ το parents το ανακάλυψα στον 5ο μήνα της δικιάς μου κι αφού είχα μάθει τα ωράρια της μπουμπούς (και είχα πάθει 4 φορές μαστίτιδα και ένα σωρό άλλα ωραία)...Το πρώτο πράγμα που της πρότεινα ήταν αυτό!

Αλλά όλες θυμόμαστε πόσο δύσκολα και χωρίς καθόλου χρόνο είναι στην αρχή! :?

Αφού ακόμα και για τα θήλαστρα της Ιταλίας εγώ θα έψαχνα αλλά τα ιταλικά μου δεν είναι τέτοιου επιπέδου!Μακάρι να μπορούσε να δει όλα αυτά που γράφετε γι'αυτή...Εδώ της τα διαβάζω και παίρνει κουράγιο!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ DAKTARIN ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΑ ΑΝΕΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΙΚΡΟΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΟΜΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ.ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ.ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ?

εγω ταλαιπωρουμε ακομη και την βαζω ακομη την κρεμα!!!

δεν ποναω οπως στην αρχη αλλα νοιωθω μια ενοχληση στην αντληση,οποτε θα την βαζω μεχρι να γινω καλα! :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ.Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ .Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΑΛΑΤΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ (ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΩ)?ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ Η ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΤΛ[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΑΛΑΤΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ - ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ (ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΩ)?ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ Η ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΤΛ[/url]

 

Πάτα με το ποντικι πανω σ΄αυτο που σου αρέσει πχ στο δικό μου και σε οδηγει στην σελιδα που μπορεις να βάλεις τικερ :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τις τελευταίες τρεις - τέσσερις ημέρες το παιδί αρνείται να φάει από μένα, ενώ το ξένο γάλα το πίνει με ευχαρίστηση. Τι να κάνω;Θηλάζει τρία λεπτά και μετά σταματάει και κλαίει γοερά. Τραβιέται πίσω και δεν τρώει με τίποτα. Εχω προσπαθήσει τα πάντα. Σταματάω, το ξαναβάζω μετά από λίγο, τίποτα. Βοήθεια. Σε λίγες ημέρες, φοβάμαι ότι θα μου κοπεί το γάλα. Τι να κάνω;Γιατί δεν με θέλει πιά;

Υ.Γ1. Δεν χρησιμοποιούσα το θήλαστρο και το γύρισα πίσω πριν από έναν μήνα. Μήπως να αγοράσω ένα άλλο και να αντλώ;Περιμένω να μου πείτε κάτι. Φοβάμαι ότι σύντομα δεν θα έχω πλέον γάλα. Γιατί δεν με θέλει πλέον η μικρή μου;

Υ.Γ2. Οταν κοιμάται, δηλαδή στο βραδινό γεύμα τρώει...

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω επιστρέψει στην δουλειά, αλλά φεύγω όταν είναι να την ταϊσω και επιστρέφω. Επερνε συμπλήρωμα μέχρι κάποιο σημείο και όταν δοκίμασα να της ξαναδώσω, αφού έμενε νηστική από μένα, το ήπιε με μεγάλη ευχαρίστηση. Τι να κάνω. Να την αφήσω νηστική;Και αυτό το δοκίμασα, παρότι ντρέπομαι που το λέω. Εμεινε νηστική για πάνω από 12 ώρες. Τίποτα όμως. Αρνείται να φάει από μένα.

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ξερω αν συμφωνουν & οι υπολοιπες αλλα μηπως για αρχη να εβγαζες με θηλαστρο ωστε να αντικαθηστας το ξενο με δικο σου και να διατηρεις κατα μια εννοια & το θηλασμο... :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιστρέψει στην δουλειά, αλλά φεύγω όταν είναι να την ταϊσω και επιστρέφω. Επερνε συμπλήρωμα μέχρι κάποιο σημείο και όταν δοκίμασα να της ξαναδώσω, αφού έμενε νηστική από μένα, το ήπιε με μεγάλη ευχαρίστηση. Τι να κάνω. Να την αφήσω νηστική;Και αυτό το δοκίμασα, παρότι ντρέπομαι που το λέω. Εμεινε νηστική για πάνω από 12 ώρες. Τίποτα όμως. Αρνείται να φάει από μένα.

 

Δυστηχώς το μωρό συνήθησε στο μπιμπερό (η ροή είναι μεγαλύτερη) και δεν γουσταρεί στήθος γιατί ξέμαθε να κάνει θηλαστικές κινήσεις...

Για να το αποφύγουμε αυτό δίνουμε μπιμπερό με μία ή δύο τρύπες μόνο έτσι ώστε η ροή να είναι ίδια με του στήθους.

Αν θέλεις να του δίνεις δικό σου γάλα μπορείς να αντλείς με το θήλαστρο. Αν θέλεις να ξαναμάθει το στήθος (θα είναι δύσκολο) ακολούθησε τις οδηγίες της Αγλαΐας edit admin άκυρο link

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα όλη μέρα το μωρό (την Τρίτη θα είναι 2 μηνών) αρνείται το στήθος. Το θηλάζω αποκλειστικά, όμως από το πρωί κάθε φορά που κλαίει και πάω να το βάλω στο στήθος κλαίει γοερά. Έβγαλα με το θήλαστρο το μεσημέρι και ήπιε 150μλ αμέσως, άρα πεινούσε -και μάλιστα πολύ. Από εμένα αρνείται να πιει. Επέμεινα τώρα και ήπιε 10 λεπτά από το ένα στήθος μόνο και έβαλε τα κλάμματα. Φοβάμαι ότι ίσως να μην έχω γάλα (τα 150 μλ τα έβγαλα και από τα δύο στήθη και αφού είχαν περάσει αρκετές ώρες, το θήλαστρο είναι Avent Philips). Εκείνο όμως μου με απασχολεί είναι ότι το μωρό αρνείται ΠΡΙΝ πιάσει τη θηλή, δε θέλει δηλαδή να πιάσει τη θηλή! Δεν έχει πυρετό και έχει κενώσεις. Τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω βάλει κρέμες, αποσμητικά ή κάτι διαφορετικό από πάντα.

Κοντεύω να τρελλαθώ!! Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλη μέρα το μωρό (την Τρίτη θα είναι 2 μηνών) αρνείται το στήθος. Το θηλάζω αποκλειστικά, όμως από το πρωί κάθε φορά που κλαίει και πάω να το βάλω στο στήθος κλαίει γοερά. Έβγαλα με το θήλαστρο το μεσημέρι και ήπιε 150μλ αμέσως, άρα πεινούσε -και μάλιστα πολύ. Από εμένα αρνείται να πιει. Επέμεινα τώρα και ήπιε 10 λεπτά από το ένα στήθος μόνο και έβαλε τα κλάμματα. Φοβάμαι ότι ίσως να μην έχω γάλα (τα 150 μλ τα έβγαλα και από τα δύο στήθη και αφού είχαν περάσει αρκετές ώρες, το θήλαστρο είναι Avent Philips). Εκείνο όμως μου με απασχολεί είναι ότι το μωρό αρνείται ΠΡΙΝ πιάσει τη θηλή, δε θέλει δηλαδή να πιάσει τη θηλή! Δεν έχει πυρετό και έχει κενώσεις. Τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν έχω βάλει κρέμες, αποσμητικά ή κάτι διαφορετικό από πάντα.

Κοντεύω να τρελλαθώ!! Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

το κάνει σε κάθε στήθος; ή μόνο από τη μία πλευρά;

 

Υπάρχει πιθανότητα να πονάει στο αυτί ή κάπου αλλού;

 

Αν δεν είχες γάλα θα ξεκινούσε να θηλάζει και θα διαμαρτύρονταν μετά. Το γάλα δεν κόβεται και δεν μειώνεται από μεταφυσικά αίτια. Μην ανησυχείς!

 

το θήλαστρο που έχεις δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα έχεις, μπορεί μόνο να σου δείξει πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις.

 

Αν δοκίμαζες με ένα καλύτερο θηλαστρο θα αντλούσες περισσότερο αλλά κι εκείνο δεν θα σου έδειχνε πόσο γάλα παράγεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε καλή μου :D

Να σου ζήσει το μωράκι σου και καλως ήρθες στην παρέα μας !

 

Να σε ρωτήσω ... κοιμήθηκε καλά σημερα το μωράκι σου ? Ηταν ήρεμο ολη μερα ? Μηπως άργησες καποια στιγμή να καταλάβεις την πεινα της ?

 

Μου έχει συμβεί το ίδιο για αρκετό διαστημα . Θηλαζε μονο το πρωι καλά και μετά εκλαιγε καθε φορά που την έβαζα στο στηθος . Ειδικά πριν τον βραδινο υπνο ..ειχαμε δράματα ! Η λυση ήταν να την κανω αγκαλίτσες , ενα μπανάκι να ηρεμήσει , μια βόλτα , ενα τραγουδάκι οτιδηποτε ενιωθα οτι την ηρεμεί . Μετα προσπαθούσα ξανα και συνήθως επιανε . Εμενα την επιανε πολυ υπερένταση γιατι δεν κοιμοταν καλα την ημερα παρα ελάχιστα λεπτά .

 

Μετά απο 2 μηνες αποκλειστικού θηλασμού δεν νομίζω να μην θέλει το μωράκι σου το στήθος σου :wink: Ολα καλα σας εύχομαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μου έχει συμβεί σε τέτοια αντίδραση να φταίει ότι υπάρχει περίσσεια γάλακτος. Εκείνη την περίοδο έβγαζα και με το θήλαστρο για να δημιουργήσω τράπεζα γάλακτος για έκτακτες ανάγκες και άθελά μου αύξησα την παραγωγή. Έτσι το ένα από τα δύο παιδιά αρνιόταν να θηλάσει επειδή στην πραγματικότητα πνιγόταν, κάτι που δεν το αντιλήφθηκα αμέσως. Όταν το κατάλαβα (η μαία μου δηλαδή), έβγαζα λίγο το γάλα με το χέρι στην αρχή για να αποσυμφορήσω το στήθος και έτσι το μικρό έπιασε ξανά χωρίς προβλήματα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά είναι πιο εύκολα τα πράγματα όταν μιλάς με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν.

Το μωρό αρνείται και τα δύο στήθη. Δεν ξέρω αν πονάει, αλλά δεν νομίζω γιατί είναι ήρεμος και δεν κλαίει. Επίσης δεν είναι ζεστός. Το βράδυ κοιμήθηκε και σήμερα όπως πάντα σχεδόν. Δεν νομίζω να μην αντιλήφθηκα την πείνα του, γιατί είμαι από πάνω του όλη μέρα και πάντα όταν κλαίει το βάζω στο στήθος. Ακόμη ανταποκρίνεται στα παιχνίδια κτλ. Κοίταξα και το στόμα του μήπως έχει κάποια αφθα αλλά είναι καθαρό. Ελπίζω να είναι παροδικό.

Σας ευχαριστώ ξανά!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες τα εχει κανει κ η κορη μου που τωρα ειναι 5 μηνων κ τι εχω καταλαβει. κατ'αρχην μην μπεις στο τριπακι να αντλεις για να δεις αν εχεις ικανοποιητικη ποσοτητα.το στηθος δεν στερευει γιατι το μωρο οσο θηλαζει παραγεις γαλα.το οτι κλαιει δεν ειναι παντα ενδειξη πεινας.εκεινη τη στιγμη απλα μπορει να μην πειναει.ισως επειδη εχει μαθει να θηλαζει να χορταινει πιο γρηγορα κ σιγουρα αν εσυ θυμωνεις κ αγχωνεσαι να παιρνει αυτα τα μηνυματα.κατι που εχω κανει αν δω οτι δεν εφαγε καλα.με το που κοιμηθει κατευθειαν στο στηθος.και βεβαια απο τη στιγμη που βλεπεις κενωσεις κ αυξηση βαρους,μην ανησυχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά χαρά.

Είμαι μητέρα ενός βρέφους 4 μηνών και 11 ημερών(γεννήθηκε 08/08/08 και ωρα 8 :cry:

Εχω παρακολουθήσει συζητήσεις σας όπου με βοήθησαν πολύ στο

να συνεχίσω τον θηλασμό με επιτυχία μεχρι τώρα, πολλές φορές ήθελα να επικοινωνήσω μαζί σας αλλά όλο αυτο με την εγγραφή, την σύνδεση και το πώς πρέπει να στείλω μην. μου φαίνονταν βουνό.

Για να μπω όμως στο θέμα που εδώ και πολύ λίγες μέρες δημιουργήθηκε:

το μωράκι μου έπαθε σύγχυση θηλών με αποτέλεσμα να αρνείται το στήθος μου.

 

Εδώ και μια εβδομάδα εχει έρθει η γυναίκα που θα τον φυλάει όσο εγώ θα είμαι στη δουλειά(από τον νέο χρόνο) και παρουσία μου του έδινε τα πρωινά του γεύματα δικό μου γάλα με το μπουκάλι. Σταδιακά ο μικρός κάποιες φορές ενώ θήλαζε λίγο στην αρχή μετα αρνούνταν και παραπονιόταν πάνω στο στήθος με αποκορύφωμα πριν λίγο έκλαιγε με λυγμούς και δεν δέχονταν να πιπιλίσει ούτε το δάχτυλό μου.

Από το πολύ κλάμα τελικά κοιμήθηκε και θα ξαναπροσπαθήσω όταν ξυπνήσει.

 

Εχω ακούσει για την σύγχυση θηλών, εχει ξαναταιστει αρκετές φορές με μπουκάλι αλλά πάντα για κάποια έξοδό μου και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω.

Παρακαλώ βοηθήστε με. δεν θέλω με τίποτα να κόψω τον θηλασμό και όπως πολύ καλά ξέρετε δεν έχω πού αλλού να απευθυνθώ

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου Argyraki.

 

Μου φαίνεται πως σύγχιση παθαίνουν μέχρι να σαραντίσουν αν τους δώσουν πέρα από το στήθος, πιπίλα ή μπουκάλι.

 

Η Αγλαΐα κάπου έχει γράψει ότι δεν πρέπει να είσαι εκεί όταν κάποιος άλλος τον ταΐζει με το μπουκάλι ούτε να το ταΐζεις εσύ με μπουκάλι (για το μητρικό γάλα μιλάμε) γιατί σε μυρίζει και σκέφτεται "αφού είναι εδώ γιατί δεν μου δίνει το στήθος και τρώω από το μπουκάλι".

 

Μήπως το τρώνε τα ούλα του κι ετοιμάζει κανένα δοντάκι; Περισσότερα θα σου πουν κι οι υπόλοιπες μαμάδες που είναι πιο έμπειρες. Μπορεί να είπα κάτι λάθος, ας με διορθώσουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi το θυμάμαι αυτό που λες και όντως αυτήν την εβδομάδα ήμουν παρούσα

αλλά έπρεπε υποχρεωτικά αφού μια ξένη γυναίκα πρέπει να ταιζει το παιδί όταν εγώ θα λείπω στη δουλειά και έπρεπε να το δω με τα μάτια μου πως το κάνει και να ξέρω πόσα ml πρέπει να της αφήνω.

Ισως ακούγομαι υπερβολική αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να αφήσω το μωράκι μου και να πάω στη δουλειά.Το τρέναρα δύο μήνες (ήταν να επιστρέψω Νοέμβριο) την διέλεξα την συγκεκριμμένη ανάμεσα σε πολλές και μου ταιριάζει.

Από εκεί και πέρα διαπίστωσα ότι έχω η ίδια πρόβλημα να αποχωριστώ τον γιο μου.Τώρα που ψυχολογικά νιώθω καλύτερα εμφανίστηκε αυτό.

Εχω όμως αρκετή υπομονή και νιώθω ότι όλα θα πάνε καλά

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην είναι τίποτα.

Κάπου διάβασα ότι κάνουν στάση θηλασμού τα μωρά.

Διάβασε εδώ, ίσως σε βοηθήσει αν ισχύει το παραπάνω:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

argyraki, κι εγώ που επέστρεψα στη δουλειά όταν η μικρή μου ήταν 14,5 μηνών, πάλι βαρέως το έφερα (ακόμη δηλαδή).

 

Σύγχιση θηλών μπορούν να πάθουν πιο σπάνια και μεγαλύτερα μωράκια.

Το παιδί παίρνει αντιφατικά μηνύματα, όταν είσαι εσύ παρούσα και του δίνουν το μπουκάλι.

 

Αν θέλεις, διάβασε εδώ κάποιες συμβουλές για το πώς να δίνει το μπιμπερό η νταντά:

http://www.kellymom.com/bf/pumping/bottle-feeding.html

 

Κάποια λινκς για τη σύγχιση θηλών:

http://www.kellymom.com/bf/start/concerns/pacifier.html#confusion

 

και το λινκ που έδωσε η Pipi, για να βοηθήσεις το μωρό να επανέλθει.

 

Χρειάζεται υπομονή και επιμονή, θα βελτιωθούν τα πράγματα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

φαίνεται πολύ ενδιαφέρον site αν και δεν πρόλαβα να το διαβάσω εξονυχιστικά αφού δυσκολεύομαι λίγο που είναι στα αγγλικά και

αφού ο πιτσιρίκος μου ψιλοξύπνησε και τον 'έπιασα στον ύπνο' και θήλασε.

Κάτι που σημαίνει ότι δεν το έχει ξεχάσει τελείως το <άθλημα>

P5orp3.png fGvTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...