Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Θα ξεκινησεις τα χαπια παραλληλα με το τσιγαρο. Τα χαπια σε κανουν να θες το τσιγαρο λιγοτερο και οταν το κανεις να μην το ευχαριστιεσαι τοσο πολυ, θες να το σβηνεις νωριτερα. Διαφορά βλεπεις απο την πρωτη μερα, οσο περνουν οι μερες το θες ολο και λιγοτερο. Στη βδομαδα φτανεις στο μεγιστο αποτελεσμα. Δεν ειναι αναγκη να αποφασισεις απο τωρα ποια λιγα τσιγαρα θα κρατησεις την ημερα, θα δεις πως θα σου βγει. Εγω στη βδομαδα ειχα φτασει να κανω 4 τσιγαρα, αλλα αυτα τα 4 τα ηθελα πολυ. Μετα το κοβεις τελειως σε μια ημερομηνια που εχεις ορισει απο πριν. Το μυστικο ειναι να παρεις αποφαση πως δεν κοβεις απλα μια συνηθεια, επαναπρογραμματιζεις ολη σου τη ζωη. Πραγματα που εκανες και ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα με το τσιγαρο καλο ειναι να τα αποφευγεις τελειως στην αρχη και οχι να προσπαθεις να τα κανεις χωρις τσιγαρο. Οταν νιωσεις πιο σιγουρη θα τα ξαναφερεις στη ζωη σου. Απο παρενεργειες ειχα ναυτια οταν επαιρνα το χαπι νηστικη, αν ειχα φαει ομως εστω και λιγο ημουν οκ. Μια πολυ ωραια παρενεργεια που ειχα, δυστυχως κρατησε πολυ λιγο, ηταν εντονα ονειρα. Οχι εφιαλτες αλλα ευχαριστα ονειρα που τα ζουσα!! Σαν να πρωταγωνιστουσα καθε βραδυ σε ταινια! Αφου προσπαθουσα να παιρνω το βραδινο χαπι οσο πιο αργα γινοταν για να βλεπω τα ονειρα!! Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις αποφαση πως αυτο το κεφαλαιο στη ζωη σου εκλεισε οριστικα. Να εισαι προετοιμασμενη πως για παντα θα σου λειπει, ο καπνιστης μενει παντα καπνιστης, αλλα εχετε παρει διαζυγιο πια! Εγω ακομα το σκεφτομαι παρολο που στις 7 Νοεμβριου κλεινω 10 χρονια χωρις τσιγαρο!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραίο ακουγεται! Και για τα όνειρα νομιζα εφιάλτες! Μα τι συμβαίνει στον εγκεφαλο με τα χάπια και γίνονται ολα αυτα!

Πάντως ακούγεται ώραια διαδικασια!

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Τελευταία μερα με 20 τσιγαρα... ειπα να το απολαύσω(αν και εκει που παω να κανω ενα το σκέφτομαι διπλά)...απο αύριο μια νεα αρχη και ο Θεος βοηθός!

Μπράβο κορίτσι μου με το καλό αυτή η μεγάλη και καλή/υγιεινή αλλαγή στην ζωή σου!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μολις αφησω τα παιδια στο σχολείο θα παω να αγοράσω τα χάπια. Διπλα απο το φαρμακειο εχει Βενέτη και θα κατσω να πιω ενα καφε ,να φαω κατι και να παρω το πρωτο. Φυσικα θα καπνισω. Μετα δεν ξερω. Αισθάνομαι πολύ παράξενα ..

Φοβαμαι μην αποτύχω. Γιατι αν αποτύχω και με τα χάπια δεν ξερω πως θα αντικρυζω μετα τον εαυτο μου..γιατι καμμια μεθοδος ως τωρα δεν είχε πετύχει. Όχι οτι ειχα ποτε προσπαθησει και ουσιαστικά δηλαδη. Είχα μια φορα δοκιμασει μονη μου κράτησε 2 εβδομαδες, αλλη φορα με ηλεκτρονικο (τι αηδια). Μπορεί και πιτσιρίκα να ειχα δοκιμάσει να το κόψω αλλα η επιπολαιότητα των νιατων δε με βοηθησε να ρθω στα συγκαλα μου. Είμαι σίγουρη πως αν νεοτερη ειχα σκεφτει σοβαρα σημερα δε θα ήμουν σε αυτη την αθλια  κατάσταση εθισμου. Αλλα ποιος νοιάζεται οταν ειναι 20 και 25..

Νομίζεις θα σαι αθάνατος ξερω γω και σιγουρα δε θα αρρωστησεις ποτε και φυσικα νομιζεις πως επιλογή σου ειναι αλλωστε κι οχι οτι κατι σε εχει κυριολεκτικά συρει απο τη μυτη. Νομιζεις.....

 

Ευχομαι Παναγια μου ποτε μα ποτε τα παιδια μου να μην το βαλουν ποτε στο στομα τους!!!!

 

Εχω και μια ακτινογραφία να κανω. Θελω πολυ να δω τα χαλια μου. Ποσο μαυρο λετε ναναι? Εγω λεω πισσα!

 

Συναισθήματα της μέρας: θυμος και φοβος... θυμωμενη με μενα , παρά πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή δύναμη! Μην το σκέφτεσαι, απλά καν' το. Δες το σαν κάτι απαγορευμένο, όπως πχ το αλκοόλ στην εγκυμοσύνη:wub:

Κι εγώ κάπνιζα, και μου λείπει, αλλά το βλέπω κάπως έτσι! Σαν κάτι εξαιρετικά εθιστικό που σου κάνει περισσότερη ζημιά απ' ότι σου προσφέρει. Απλά η ζημιά δε φαίνεται (αμεσα,) ενώ η απολαυση είναι άμεση.

Καπνισες κανένα?

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Αύριο μολις αφησω τα παιδια στο σχολείο θα παω να αγοράσω τα χάπια. Διπλα απο το φαρμακειο εχει Βενέτη και θα κατσω να πιω ενα καφε ,να φαω κατι και να παρω το πρωτο. Φυσικα θα καπνισω. Μετα δεν ξερω. Αισθάνομαι πολύ παράξενα ..

Φοβαμαι μην αποτύχω. Γιατι αν αποτύχω και με τα χάπια δεν ξερω πως θα αντικρυζω μετα τον εαυτο μου..γιατι καμμια μεθοδος ως τωρα δεν είχε πετύχει. Όχι οτι ειχα ποτε προσπαθησει και ουσιαστικά δηλαδη. Είχα μια φορα δοκιμασει μονη μου κράτησε 2 εβδομαδες, αλλη φορα με ηλεκτρονικο (τι αηδια). Μπορεί και πιτσιρίκα να ειχα δοκιμάσει να το κόψω αλλα η επιπολαιότητα των νιατων δε με βοηθησε να ρθω στα συγκαλα μου. Είμαι σίγουρη πως αν νεοτερη ειχα σκεφτει σοβαρα σημερα δε θα ήμουν σε αυτη την αθλια  κατάσταση εθισμου. Αλλα ποιος νοιάζεται οταν ειναι 20 και 25..

Νομίζεις θα σαι αθάνατος ξερω γω και σιγουρα δε θα αρρωστησεις ποτε και φυσικα νομιζεις πως επιλογή σου ειναι αλλωστε κι οχι οτι κατι σε εχει κυριολεκτικά συρει απο τη μυτη. Νομιζεις.....

 

Ευχομαι Παναγια μου ποτε μα ποτε τα παιδια μου να μην το βαλουν ποτε στο στομα τους!!!!

 

Εχω και μια ακτινογραφία να κανω. Θελω πολυ να δω τα χαλια μου. Ποσο μαυρο λετε ναναι? Εγω λεω πισσα!

 

Συναισθήματα της μέρας: θυμος και φοβος... θυμωμενη με μενα , παρά πολυ

Just now, diane2020 είπε:

Καλημερα! Μόλις πηρα το πρώτο χαπι..

Ειμεθα σε αναμονη...

Καλή εβδομάδα!!! Γράψε μας πως αισθάνεσαι μόλις καταλάβεις κάποια διαφορά!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όταν το πήρα αμέσως ένιωσα μια αναγούλα αλλά πέρασε. Ένα ψιλοανακατεματακι το είχα ανά διαστήματα αλλά οκ χαλαρο. Μπορεί να μην είναι κι από αυτό και να νομίζω. Θυμήθηκα όταν ήμουν έγκυος που όλα μου φαίνονταν ύποπτα.

Έχω καπνίσει αλλά τα μισά κι αυτά χωρίς να υποφέρω. Γενικά δεν αισθάνθηκα αυτό το τώρα γρηγορα να καπνίσω εκτός από το απογευματινο μετά τη δουλειά που το θελα παρααα πολύ. Αφού εφτασα με μεγάλη ταχύτητα στο αμαξι! 

Έκαναα δουλειές πολλές τη μερα με μουσική και στο αμάξι μόλις μου ερχόταν έβαζα πάλι μουσική. Η συνήθεια κακό πράγμα..

Πηρα τσίχλες κανέλας και περιοδικα μόδας να θυμηθώ τα παλιά καλά χρόνια... Και σταυρόλεξα επίσης. Το ίντερνετ δε με βοήθαει το χω συνδέσει το κιν με τσιγάρο. Μπήκα να σας γράψω και θα το κλείσω τώρα. 

 

Προς το παρόν δεν νιώθω κάτι. Ίσως μια ζεστή στο στόμα ένα κενό στο λαιμό, δεν ξερω μπορεί να ναι ιδέα μου εντάξει πρώτη μέρα 0,5 μόνο το πρωί πήρα. Θα δείξει... 

Για άλλες 2 μέρες μόνο πρωι 0,5 και μετά 1mg. Από βδομάδα θα πάμε στα 2mg. Μετά έχω ραντεβού για σπιρομέτρηση. 

Παντως ότι κάπνισα, κάπνισα. 9,5. Το τελευταίο το σβησα δεν το ΠΟΛΎ ΉΘΕΛΑ. και αυτά χωρίς ζόρι. Δηλαδή αν πιεστω νομίζω θα μειώσω κι άλλο. Είπα για πρώτη μέρα να πάω Χαλαρά. Βέβαια η γιατρός μου πε 5. Εγω έκανα 10. Εντάξει από τα 20 με 25 καλά είναι.. 

 

Τα όνειρα περιμένω εγώ με έχει φτιάξει η cmes θέλω κι εγώ Όνειρα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν 11η μέρα και σήμερα κάπνισα 6 τσιγάρα μετά βίας. 

Και λέω μετά βίας γιατί αυτά τα χάπια είναι μαγικά (?!) και γενικώς η διάθεση μου για τσιγάρο έχει ελαττώθει σημαντικά. Το ανάβω και το σβηνω, μου μυρίζουν άσχημα! 

 

Κανονικα σε 3 μέρες δε θα πρέπει να ξανακαπνισω αλλά έδωσα στον εαυτό μου, με το οκ της γιατρού να το παρατείνω μια βδομάδα ακόμα.. Αλλά θα δείξει γιατί πάει πολύ καλά. Μπορεί δλδ σε 3 μέρες το 6 να το κάνω 1 η 0.

 

Πιο πολύ το ψυχολογικό είναι πλέον νονιζω, η κακή συνήθεια. Με αυτό παλεύω τώρα.......... Που είναι το δύσκολο!

 

Παρενέργειες ασήμαντα πράγματα.. 

Κάτι ναυτιες αντε και κανας εφιάλτης. Μέχρι εκεί. Κι αυτά δε νομίζω είναι από το χάπι. Και χάπι να μην έπαιρνα θα ειχα στερητικα.. 

Παντως ωραία όνειρα δεν έχω δει πάρα μόνο σαχλαμάρες και όταν ξυπνάω λέω ουφ... Αφού πλέον το χω πάρει πρέφα κ στον ύπνο μου και το νιώθω ότι βλέπω εφιάλτη και ξυπνάω αμέσως. 

Επισης να πω πως κάνω κ διατροφή παράλληλα κι εχω χάσει και κιλά αντί να παίρνω. Όταν θέλω να καπνίσω σκέφτομαι αμέσως το φαι και αρπάζω... Μια μπανάνα! :D

    

 

 

 

Το ψυχολογικο που λέτε... Η κακή συνηθεια... 

 

Αγόρασα ένα σωρό πράγματα κι έκανα αλλαγές, μόνο τον καφέ δεν έκοψα, νομίζω τον χρειάζομαι σε αυτή τη φάση γιατί πιστεύω κι αυτός δημιουργεί στερητικα. 

 

Παντως κακό πράμα η συνήθεια αλλά μέσα μου σαν να έχουν έλθει αλλαγές εσωτερικές αλλά δεν έχω ακόμα κάτσει να σκεφτώ ακριβώς γι αυτές. Σα μια εσωτερική ας πούμε στροφή να χει γίνει σε διάφορους όμως τομείς. 

 

Μάλλον ήταν η εποχή μου για αλλαγές! Χωρίς να έχω καταστρώσει νωρίτερα σχέδια. Απλώς μια ανάγκη βαθύτερη του υποσυνείδητου ας το πούμε. Αλλά δεν έχω κάτσει να αναλύσω.. Ακόμα τουλάχιστον όχι γιατί το ζω τώρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Λοιπόν 11η μέρα και σήμερα κάπνισα 6 τσιγάρα μετά βίας. 

Και λέω μετά βίας γιατί αυτά τα χάπια είναι μαγικά (?!) και γενικώς η διάθεση μου για τσιγάρο έχει ελαττώθει σημαντικά. Το ανάβω και το σβηνω, μου μυρίζουν άσχημα! 

 

Κανονικα σε 3 μέρες δε θα πρέπει να ξανακαπνισω αλλά έδωσα στον εαυτό μου, με το οκ της γιατρού να το παρατείνω μια βδομάδα ακόμα.. Αλλά θα δείξει γιατί πάει πολύ καλά. Μπορεί δλδ σε 3 μέρες το 6 να το κάνω 1 η 0.

 

Πιο πολύ το ψυχολογικό είναι πλέον νονιζω, η κακή συνήθεια. Με αυτό παλεύω τώρα.......... Που είναι το δύσκολο!

 

Παρενέργειες ασήμαντα πράγματα.. 

Κάτι ναυτιες αντε και κανας εφιάλτης. Μέχρι εκεί. Κι αυτά δε νομίζω είναι από το χάπι. Και χάπι να μην έπαιρνα θα ειχα στερητικα.. 

Παντως ωραία όνειρα δεν έχω δει πάρα μόνο σαχλαμάρες και όταν ξυπνάω λέω ουφ... Αφού πλέον το χω πάρει πρέφα κ στον ύπνο μου και το νιώθω ότι βλέπω εφιάλτη και ξυπνάω αμέσως. 

Επισης να πω πως κάνω κ διατροφή παράλληλα κι εχω χάσει και κιλά αντί να παίρνω. Όταν θέλω να καπνίσω σκέφτομαι αμέσως το φαι και αρπάζω... Μια μπανάνα! :D

    

 

 

 

Το ψυχολογικο που λέτε... Η κακή συνηθεια... 

 

Αγόρασα ένα σωρό πράγματα κι έκανα αλλαγές, μόνο τον καφέ δεν έκοψα, νομίζω τον χρειάζομαι σε αυτή τη φάση γιατί πιστεύω κι αυτός δημιουργεί στερητικα. 

 

Παντως κακό πράμα η συνήθεια αλλά μέσα μου σαν να έχουν έλθει αλλαγές εσωτερικές αλλά δεν έχω ακόμα κάτσει να σκεφτώ ακριβώς γι αυτές. Σα μια εσωτερική ας πούμε στροφή να χει γίνει σε διάφορους όμως τομείς. 

 

Μάλλον ήταν η εποχή μου για αλλαγές! Χωρίς να έχω καταστρώσει νωρίτερα σχέδια. Απλώς μια ανάγκη βαθύτερη του υποσυνείδητου ας το πούμε. Αλλά δεν έχω κάτσει να αναλύσω.. Ακόμα τουλάχιστον όχι γιατί το ζω τώρα. 

Τι χάπι είναι?πιστεύω ότι είναι αθλος να χάνεις κιλά κ να κόβεις το τσιγάρο ταυτοχρονα.τι ακριβως κανεις για το χάσιμο βάρους?

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2020 at 1:19 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Τι χάπι είναι?πιστεύω ότι είναι αθλος να χάνεις κιλά κ να κόβεις το τσιγάρο ταυτοχρονα.τι ακριβως κανεις για το χάσιμο βάρους?

Κανω δίαιτα, με βλέπει διαιτολόγος ανά διαστήματα... 

Το χάπι είναι αυτό που δίνουν πνευμονολογοι! Έχω γράψει σε αντίστοιχο θέμα! 

Ακούγεται άθλος αλλά εμένα δε μου φαίνεται. Άθλος μου φαίνεται να κόψω τα δύο πρωινά τσιγάρα... Αντε κι άλλα 2 μέσα στη μέρα. Αλλά πρέπει.. Έχω ορίσει ημερομηνία.. 

Και μέτα στα τσακιδια το τσιγάρο ποτέ ξανά! Φαν αντικαπνιστρια θα γίνω μετά!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
On 8/11/2020 at 6:46 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

@diane2020 πως τα πας; 

Καλησπερα!! 

Έχω το πόση δουλειά αυτό το διάστημα που τώρα μπήκα μετά από βδομάδες!! 

Παω πολύ καλά: έκλεισα 6 βδομάδες με τα χάπια - χωρίς παρενέργειες -, από την 1η μέρα έπεσα από τα 25 στα 10, μόλις εκλεισα 2 βδομάδες έπεσα στα 5 και στο μήνα έκοψα το τσιγάρο και κάνω ένα πιπακι νικορετ την ημέρα (2mg νικοτίνης και τίποτε άλλο) Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρο και θα βάλουμε κ το τελος στο πιπακι. Πιθανό να πάρω παραπάνω από 3μηνο τα χάπια επειδή ήμουν μια δύσκολη περίπτωση (επρεπε από τη Β βδομάδα να το είχα κόψει εντελώς) 

 

Πέταξα όσα τσιγάρα είχα, άλλαξα διακόσμηση κι ένας λόγος που δε σερφαρω πλέον τόσο είναι κι αυτός. 

 

Ψυχοσυναισθηματικα είναι πιστεύω το μεγαλύτερο θέμα, πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί συνήθειες και μόνο. Θέλει χρόνο έχω δουλειά αλλά όσο περνά ο καιρος τόσο πιο συνειδητά επιδιώκω την απελευθέρωση... 

 

Άλλαξα και καφέ, δεν τον έκοψα. Και τον απολαμβάνω με ένα ωραιότατο κουλουράκι. 

 

Το καλύτερο δεν είπα, έχασα και 5 κιλά :) κάνω δίαιτά!

 

Αυτά :) εδώ μέσα όλα καλά? Ήσυχα τα βλεπω!

Να σαι καλά και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! :)

Να πω επίσης μερικά ακόμα που σκέφτομαι πολλές φορες:

Καθάρισαν τα δάχτυλα και το στόμα μου... Ο άντρας μου μου λέει πιο συχνά πόσο ωραία μυρίζω.. Περνάω πιο πολύ χρόνο μαζί τους εφόσον έκατσα κ υπολόγισα πόσο χρονο έτρωγα στο κάπνισμα (5 λεπτά επί 25 τσιγάρα =125 λεπτα τη μέρα, έβγαινε το μήνα 58 ώρες κάπνιζα. Δηλαδή εγώ ένα 2ημερο το μήνα "έλειπα" με το τσιγάρο παρέα.) 

Κι όσο το σκέφτομαι τόσο θυμώνω. 

Επεισα κ το πατέρα μου να πάει στο γιατρό. Αναπνέω καλύτερα, ειμαι πιο ήρεμη.. 

 

ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ ότι το τσιγάρο μας ξεαγχωνει. Μέγα λάθος, πιο πολύ άγχος δημιουργεί! Αυτος ο εθισμός μας προκαλεί το στρες... 

 

 

Χωρια το οικονομικό. Έφτιαξα κουμπάρα τώρα με στόχο ένα ταξίδι! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλησπερα!! 

Έχω το πόση δουλειά αυτό το διάστημα που τώρα μπήκα μετά από βδομάδες!! 

Παω πολύ καλά: έκλεισα 6 βδομάδες με τα χάπια - χωρίς παρενέργειες -, από την 1η μέρα έπεσα από τα 25 στα 10, μόλις εκλεισα 2 βδομάδες έπεσα στα 5 και στο μήνα έκοψα το τσιγάρο και κάνω ένα πιπακι νικορετ την ημέρα (2mg νικοτίνης και τίποτε άλλο) Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρο και θα βάλουμε κ το τελος στο πιπακι. Πιθανό να πάρω παραπάνω από 3μηνο τα χάπια επειδή ήμουν μια δύσκολη περίπτωση (επρεπε από τη Β βδομάδα να το είχα κόψει εντελώς) 

 

Πέταξα όσα τσιγάρα είχα, άλλαξα διακόσμηση κι ένας λόγος που δε σερφαρω πλέον τόσο είναι κι αυτός. 

 

Ψυχοσυναισθηματικα είναι πιστεύω το μεγαλύτερο θέμα, πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί συνήθειες και μόνο. Θέλει χρόνο έχω δουλειά αλλά όσο περνά ο καιρος τόσο πιο συνειδητά επιδιώκω την απελευθέρωση... 

 

Άλλαξα και καφέ, δεν τον έκοψα. Και τον απολαμβάνω με ένα ωραιότατο κουλουράκι. 

 

Το καλύτερο δεν είπα, έχασα και 5 κιλά :) κάνω δίαιτά!

 

Αυτά :) εδώ μέσα όλα καλά? Ήσυχα τα βλεπω!

Να σαι καλά και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! :)

Να πω επίσης μερικά ακόμα που σκέφτομαι πολλές φορες:

Καθάρισαν τα δάχτυλα και το στόμα μου... Ο άντρας μου μου λέει πιο συχνά πόσο ωραία μυρίζω.. Περνάω πιο πολύ χρόνο μαζί τους εφόσον έκατσα κ υπολόγισα πόσο χρονο έτρωγα στο κάπνισμα (5 λεπτά επί 25 τσιγάρα =125 λεπτα τη μέρα, έβγαινε το μήνα 58 ώρες κάπνιζα. Δηλαδή εγώ ένα 2ημερο το μήνα "έλειπα" με το τσιγάρο παρέα.) 

Κι όσο το σκέφτομαι τόσο θυμώνω. 

Επεισα κ το πατέρα μου να πάει στο γιατρό. Αναπνέω καλύτερα, ειμαι πιο ήρεμη.. 

 

ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ ότι το τσιγάρο μας ξεαγχωνει. Μέγα λάθος, πιο πολύ άγχος δημιουργεί! Αυτος ο εθισμός μας προκαλεί το στρες... 

 

 

Χωρια το οικονομικό. Έφτιαξα κουμπάρα τώρα με στόχο ένα ταξίδι! 

Μπράβο σου για όλα!

Αλλα και για το τελευταίο.Εμεις μαζεύουμε δυευρα γι αυτο το σκοπό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, diane2020 said:

Καλησπερα!! 

Έχω το πόση δουλειά αυτό το διάστημα που τώρα μπήκα μετά από βδομάδες!! 

Παω πολύ καλά: έκλεισα 6 βδομάδες με τα χάπια - χωρίς παρενέργειες -, από την 1η μέρα έπεσα από τα 25 στα 10, μόλις εκλεισα 2 βδομάδες έπεσα στα 5 και στο μήνα έκοψα το τσιγάρο και κάνω ένα πιπακι νικορετ την ημέρα (2mg νικοτίνης και τίποτε άλλο) Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρο και θα βάλουμε κ το τελος στο πιπακι. Πιθανό να πάρω παραπάνω από 3μηνο τα χάπια επειδή ήμουν μια δύσκολη περίπτωση (επρεπε από τη Β βδομάδα να το είχα κόψει εντελώς) 

 

Πέταξα όσα τσιγάρα είχα, άλλαξα διακόσμηση κι ένας λόγος που δε σερφαρω πλέον τόσο είναι κι αυτός. 

 

Ψυχοσυναισθηματικα είναι πιστεύω το μεγαλύτερο θέμα, πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί συνήθειες και μόνο. Θέλει χρόνο έχω δουλειά αλλά όσο περνά ο καιρος τόσο πιο συνειδητά επιδιώκω την απελευθέρωση... 

 

Άλλαξα και καφέ, δεν τον έκοψα. Και τον απολαμβάνω με ένα ωραιότατο κουλουράκι. 

 

Το καλύτερο δεν είπα, έχασα και 5 κιλά :) κάνω δίαιτά!

 

Αυτά :) εδώ μέσα όλα καλά? Ήσυχα τα βλεπω!

Να σαι καλά και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!! :)

Να πω επίσης μερικά ακόμα που σκέφτομαι πολλές φορες:

Καθάρισαν τα δάχτυλα και το στόμα μου... Ο άντρας μου μου λέει πιο συχνά πόσο ωραία μυρίζω.. Περνάω πιο πολύ χρόνο μαζί τους εφόσον έκατσα κ υπολόγισα πόσο χρονο έτρωγα στο κάπνισμα (5 λεπτά επί 25 τσιγάρα =125 λεπτα τη μέρα, έβγαινε το μήνα 58 ώρες κάπνιζα. Δηλαδή εγώ ένα 2ημερο το μήνα "έλειπα" με το τσιγάρο παρέα.) 

Κι όσο το σκέφτομαι τόσο θυμώνω. 

Επεισα κ το πατέρα μου να πάει στο γιατρό. Αναπνέω καλύτερα, ειμαι πιο ήρεμη.. 

 

ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ ότι το τσιγάρο μας ξεαγχωνει. Μέγα λάθος, πιο πολύ άγχος δημιουργεί! Αυτος ο εθισμός μας προκαλεί το στρες... 

 

 

Χωρια το οικονομικό. Έφτιαξα κουμπάρα τώρα με στόχο ένα ταξίδι! 

Πολλά μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πόσο καιρό διαρκουν τα στερητικά της νικοτίνης; έκοψα το τσιγάρο πριν 2 μήνες ακριβώς και τα χάπια πριν ένα μήνα καθώς με πειράζαν από ένα σημείο κι έπειτα. Από τότε που τα έκοψα συνέχισα με τα πιπακια νικορέτ. Κάνω ένα μόνο τη μέρα αλλά από λίγο αρκετές φορές τη μέρα. Είμαι στη φαση να αραιώνω τα μεσοδιάστηματα και σε ένα μήνα απο τωρα να τα μεγαλωσω ακόμα πιο πολυ. 

 

Εχω κουραστει καθώς αισθάνομαι πιλλες φορές Καταβεβλημενη. Κατάφερα να μην πάρω κιλά γιατί παρακολουθούμαι από διαιτολόγο και κανω μια συντήρηση να μην ξεφυγω. 

 

Πιστευω όσο ευκολο μου φάνηκε στην αρχή τόσο δυσκολο μου φαίνεται τώρα. Πιστευω είμαι στο πικ της όλης ιστορίας. Νευρα στα ξαφνικά, σε σημείο να θέλω να δείρω τον άντρα μου πχ, κυρίως σε αυτόν ξεσπαω... κλάμα πολυ ευκολα, κάποιες αλλαγές σε οσμή, δερματικές(κάτι έχει παθει η μυτη μου) και στο έντερο μου για κάποιο λόγο, πονοκεφαλοι. 

 

Οι δικοί μου ξεχνουν γρήγορα ότι πρέπει να είναι υπομονετικοί, άρα δεν αισθάνομαι πως εχω κάποιο πλαίσιο συμπαράστασης. Δε φταίνε αυτοί, απλώς έτσι βγαινει. Ο συζυγος αποφάσισε να μιλήσει με τη γιατρο μου εγώ το ζήτησα και είπε ναι και πως πρεπει να του το θυμίζω τι περναω. Εκεί νευριαζω πιο πολυ καθώς θεωρώ δεδομένο να καθεται να με ανέχεται τώρα. Το θέμα είναι ότι όταν είμαι σε τέτοια φάση μυστήρια, του το θυμίζω αλλά δεν έχει νόημα τοτε.

 

Ξέρω πως ότι κάνω το κάνω για μένα. Το ξερω?? 

 

Δε θα το βάλω κάτω. Κι οσο παθαίνω αυτά τόσο θυμώνω με το άτιμο το τσιγάρο τι ζημιά μου έχει κάνει σε όλους τους τομείς. Αισθάνομαι σαν ναρκομανής ειλικρινα δε βλέπω διαφορά. Λυπάμαι.... 

 

Διαβάζω άρθρα... Ψάχνω τα πιο κατάλληλα... Αν έχετε κάτι να πρότεινετε... Περνάω μεγάλη φασαρα στη ζωή μου. Που ποτε δεν έχω ξαναζήσει.... 

 

 

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα μου παρει να το ξεχασω και φυσικά να στείλω κι αυτο το υποκατάστατο. Στη γιατρό θα συνεχισω μηνες να πηγαίνω.... Ως ένα χρόνο και βλέπουμε. 

 

Α ασε και την περιοδο που διαλεξα κι εγώ να το κόψω... Σε φάση καραντινας ξέρω γω, με δουλεια σε αβεβαιότητα κάπως και άγχος όσο να'ναι όπως όλοι μας και με μωρά ειδικά το ένα που μας πεθαίνει κυριολεκτικα ζωή να χει την λατρευω αλλά είναι πααααααααρα πολυ ζωηρουλα. Μου θυμίζει εμένα, καταλαβαίνετε... Ετσι ήμουν εγώ μικρή, κ...πωπο δεν έβαζα κάτω ακόμα δηλαδή :D

Νταξει προσπαθώ να μη χάσω κ το χιουμορ μου :)

 

σήμερα στη βόλτα στη μια ώρα ήθελα να σωριαστω χάμω και να καπνισω όλο τον περίπτερο. Τοση κούραση... Και μόνο όμως η σκέψη με απωθεί. Ασε τι λέω... Επίσης μου βρωμάει οποίος καπνιζει αηδιάζω έχω περασει σε άλλο στάδιο και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι αν δω να καπνίζουν στη ζουλα μέσα σε παιδικη χαρά (το κάνουν πααααρα πολλες ) και μια δικιά μου γνωστή που είναι φίλες οι κόρες μας και πραγματικά κάνω τρομερή υπομονή.. Ξέρω πως υπερβαλλω και γι'αυτό κάνω υπομονή. Εντάξει στη παιδικη δεν υπερβαλλω αλλά γενικά τον ότι κοιτάω με μισό μάτι όποιον καπνιζει είναι υπερβολή. Εκτός από τους γονείς μου, αυτοί κρυβονται πια κάπως... 

 

 

τι στάδια κι αυτά.... 

 

καλο ειναι που τα γράφω να διαβάζω ανά διαστήματα ίσως με βοηθήσει.... 

 

εσείς τι λέτε? Πόσο καιρό αυτο το παραλήρημα? 

Link to comment
Share on other sites

diane στερητικά πάντα θα βγάζεις, γιατί το τσιγάρο σου άρεσε. Αυτό το έντονο που νιώθεις θα κοπάσει στο εξάμηνο πιστεύω. Πάντως εάν ξανακάνεις έστω και ένα τώρα ,είναι σαν να αρχίζεις από την αρχή. Αυτή η σκέψη ίσως σε βοηθήσει να αντισταθείς. 

Ο καθένας καπνίζει για τους λόγους του, πάντως σε κανέναν δεν κάνει καλό, αυτό είναι σίγουρο. Σε όλους κάνει ζημιά, και σε άλλους φανερώνεται νωρίτερα και σε άλλους αργότερα. 

Μήπως εάν άρχιζες κανένα σπορ / χόμπυ για να ξεχαστείς και να βγάλεις την ένταση; Κάτι που να σου αρέσει ώστε να αφοσιωθείς...

Μπράβο για τα κιλά, εγώ και ο άντρας μου είχαμε πάρει από 10. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 10:14 ΠΜ, jellyfishch είπε:

diane στερητικά πάντα θα βγάζεις, γιατί το τσιγάρο σου άρεσε. Αυτό το έντονο που νιώθεις θα κοπάσει στο εξάμηνο πιστεύω. Πάντως εάν ξανακάνεις έστω και ένα τώρα ,είναι σαν να αρχίζεις από την αρχή. Αυτή η σκέψη ίσως σε βοηθήσει να αντισταθείς. 

Ο καθένας καπνίζει για τους λόγους του, πάντως σε κανέναν δεν κάνει καλό, αυτό είναι σίγουρο. Σε όλους κάνει ζημιά, και σε άλλους φανερώνεται νωρίτερα και σε άλλους αργότερα. 

Μήπως εάν άρχιζες κανένα σπορ / χόμπυ για να ξεχαστείς και να βγάλεις την ένταση; Κάτι που να σου αρέσει ώστε να αφοσιωθείς...

Μπράβο για τα κιλά, εγώ και ο άντρας μου είχαμε πάρει από 10. 

 

Δεν πρόκειται να καπνίσω ξανά το εχω ορκιστεί... 

Εξάμηνο ε... Εντάξει υπομονή τότε ως το Πάσχα... Ειχσ ξεκινήσει χόμπυ αλλά ο κοβιντ μου τα χάλασε δυστυχώς. Δέκα κιλά πωπω όχι με τίποτα προσέχω πολυ δεν αντέχω να χω τόσα κιλά... Ποτε δεν άντεχα... Νιώθω εκτός... 

Πάντως η ένταση είναι σίγουρη ίσως αρχίσω το περπατημα.... Όταν αφήνω τα παιδιά.... Μωρε θα το ειχα ξεχάσει αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά...θα πήγαινα για ψώνια θα χαζευα βιτρίνες θα βλεπα φίλους συχνοτετα σινεμά θέατρα ταξίδια να ανοίξει το μάτι...ολα αυτά εγώ τα έκανα και τώρα μου κακοφαινεται αυτή η κλεισούρα δηλαδή μου κοπηκαν τα ταξίδια κι έχω φρικαρει. Και τώρα λένε όχι εξωτερικό αν δε κανεις το εμβόλιο....!!!! Γι'αυτό λέω άσχημη εποχή διάλεξα!!! Εσυ πως το κόψατε? Μαχαίρι? Η με βοήθηματα? 

Σε ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δεν πρόκειται να καπνίσω ξανά το εχω ορκιστεί... 

Εξάμηνο ε... Εντάξει υπομονή τότε ως το Πάσχα... Ειχσ ξεκινήσει χόμπυ αλλά ο κοβιντ μου τα χάλασε δυστυχώς. Δέκα κιλά πωπω όχι με τίποτα προσέχω πολυ δεν αντέχω να χω τόσα κιλά... Ποτε δεν άντεχα... Νιώθω εκτός... 

Πάντως η ένταση είναι σίγουρη ίσως αρχίσω το περπατημα.... Όταν αφήνω τα παιδιά.... Μωρε θα το ειχα ξεχάσει αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά...θα πήγαινα για ψώνια θα χαζευα βιτρίνες θα βλεπα φίλους συχνοτετα σινεμά θέατρα ταξίδια να ανοίξει το μάτι...ολα αυτά εγώ τα έκανα και τώρα μου κακοφαινεται αυτή η κλεισούρα δηλαδή μου κοπηκαν τα ταξίδια κι έχω φρικαρει. Και τώρα λένε όχι εξωτερικό αν δε κανεις το εμβόλιο....!!!! Γι'αυτό λέω άσχημη εποχή διάλεξα!!! Εσυ πως το κόψατε? Μαχαίρι? Η με βοήθηματα? 

Σε ευχαριστώ!! 

ναι ασε χάλια ήταν τα κιλά. μέχρι και δύσπνοια είχα που δεν είχα με το τσιγάρο!!

όλοι μας πάντως είμαστε σε μία περίεργη κατάσταση με την κλεισούρα...  Σκέψου όμως ότι τότε ίσως να το ζητούσες και παραπάνω λόγω κοινωνικών περιστάσεων, ενώ τώρα ίσως να είσαι λίγο πιο cool. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...