Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

8ελεις να σου δωσω και την αλλη πλευρα? Του πλεον μπαφιασμενου ΜΗ καπνιστη? Που τωρα ΔΕΝ μπορεις να την δεις φιλεναδα και λογικο απολυτα ειναι. Στην 8εση σου καποτε ημουν και εκαιγα στο ποδι οσους μου ελεγαν οτι τους ενοχλω. Και ομως......και ομως.....λοιπον εχω 3αναπει καπνιζα 2 πακετα την ημερα (στανταρακι ετσι) και οταν εβγαινα ε3ω εφτανα και εως 4.....μεταλου οποτε καταλαβαινεις τα στεκια μου. Ηταν τα δικα σου. Δεδομενο οτι μεσα ειναι τεκες. Οταν καπνιζα ΔΕΝ με ενοιαζε. Ε, τελος παντων τυχαινει να παω σε ενα απο αυτα τα στεκια πλεον ως παντρεμενη προ παιδιου και φυσικα εντελως ακαπνη χρονια (μπηκαμε στα 6 αισιος τωρα και ειναι και τα 6 ευτιχισμενα που δεν εχουν τσιγαρο μεσα-δεν μου λειπει ΟΥΤΕ δευτερολεπτο το @ρχιδι που πηγε να με καταστρεψει....).

 

Ε, με το που μπηκα σταματησα να αναπνεω. Μου ηρ8ε πολυ καπως. Λεω οκ 8α αντε3ω σιγα μωρε. Αντρας μου καπνιζε τοτε (φουγαρο-το εχει κοψει 2 χρονια τωρα παει στα 3...), ο φιλος του φουγαρο. ΟΛΟΙ φουγαρα. Τα παρα8υρα κλειστα ΚΑΝΕΝΑΣ Ε3ΑΕΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ8ΕΝΑ.....και εγω στην μεση σε ενα χωρο 8ολο απο τα τσιγαρα να μην μπορω να παρω ανασα. Αντε3α 1 ωρα. Μετα αρχισα να 1. ζαλιζομαι 2. εχω πονοκεφαλο 3. να μην μπορω να παρω βα8εια ανασα γιατι εβηχα. Πηγαινα κα8ε τοσο τουαλετα και εβγαζα το κεφαλι ε3ω απο το παρα8υρο να ανασανω. Και σκεφτομουν ΠΩΣ διαολο επεβιωνα οταν καπνιζα ρε πο@στη.....πω πω......αλλα τοτε δεν το καταλαβαινεις γιατι ζεις μεσα στο δηλητηριο. Οταν ομως ο οργανισμουλης σου ειναι πεντακα8αρος το σοκ ειναι απιστευτο...! Στο τελος δεν αντε3α. Στην μιαμιση ωρα πανω γραφω ενα μην στο κινητο στον αντρα μου και του το δειχνω διακριτικα (μιας και μιλουσε σοβαρα με τον φιλο του και δεν η8ελα να μπω στην μεση). Το μην ελεγε 'Λευτερη? Δεν αντεχω αλλο. Δεν μπορω να ανασανω. Ζαλιζομαι. Εγω 8α φυγω'....και φυσικα με πηρε και φυγαμε και με ρωταγε γιατι δεν του ειπε τπτ νωριτερα.

 

Αυτη φιλεναδα ειναι και η αλλη πλευρα. Ο ρατσισμος στον μη καπνιστη. Που 8ελει να ροκιασει και ΔΕΝ μπορει να το κανει χωρις να γυρισει σπιτι να και να μυριζει ολοκληρως καπνο! Η πλεον πατημενη και αδικημενη ΟΛΩΝ των κλαμπ και στεκιων της νυχτερινης Α8ηνας. Του ΜΗ καπνιστη που στην κυριολε3ια ΥΠΟΦΕΡΕΙ μεσα σε χωρους μικρους, γεματους καπνου, ΧΩΡΙΣ ε3αερισμο. Καποια στιγμη οντας καπνιστρια μου ειχε πει μια μαμα σε συναυλια ε3ωτερικου χωρου 'σας παρακαλω ο καπνος σας ενοχλει το παιδι μου' και τα ειχα παρει κρανα και της ειπε 'ειναι ανοιχτος χωρος κυρα μου, αει παρατα μας' (με αυτο τον τροπο. Παραδεχομαι ημουν σκατοπαιδο καποτε). Ως μανα και ΜΗ καπνιστρια τωρα περναω διπλα απο αν8ρωπους που καπνιζουν και παιδια δεν 8α με πιστεψετε αν ΔΕΝ το κοψετε αλλα με ενοχλει....κλεινω την μυτη μου και μου ερχεται αναγουλα. Και ας ειναι ε3ω. Η μυρωδια υπαρχει.......και τοτε 8υμαμαι τι ειχα πει σε εκεινη την γυναικα και γινομαι ετσι ...........:oops:

 

 

 

 

Bρε συμφωνω μαζι σου, γιατι κι εγω δεν την αντεχω την καπνα στα μαγαζια εξω. Εχει τυχει κι εχω φυγει κι εγω απο μαγαζι, και μαλιστα φιλου, γι αυτο το λογο. Ειναι τραγικο να βγαινεις εξω για διασκεδαση και να μη μπορεις να αναπνευσεις. Επισης, θυμαμαι ποσο με ενοχλουσε στις εγκυμοσυνες μου. Επειδη μαλιστα περασα και τις δυο σε ακινησια, το πρωτο τριμηνο που ηθελα να παω προσεκτικα καμια βολτα, δε μπορουσα γιατι παντου μυριζε τσιγαρο!

Εμενα με ενοχλει ο ρατσισμος. Το κρατος πρεπει να προασπισει και τα δικαιωματα των καπνιστων. Γιατι εγω που δε θεωρουμαι καπνιστρια με τοσα λιγα τσιγαρα, να μη μπορω να βγω να διασκεδασω οπως θελω εγω μια φορα το μηνα? Ας απαιτησει απο τα μαγαζια να μοιρασουν το χωρο σε καπνιστες και μη καπνιστες, να βαλουν δυνατο εξαερισμο, υπαρχουν λυσεις. Γιατι στα μπουζουκια δεν το εχει απαγορευσει?

Για να μην πω για την οικονομικη καταστροφη που θα παθουν τα μαγαζια...

 

Ταράκι, 3-4 τη μέρα καπνίζει και ο άντρας μου. Πώς το κάνετε αυτό; Τι εγκράτεια έχετε!

Μάλλον είμαι γυναίκα που παρασείρεται από τα πάθη της :lol::rolleyes::lol:....

Πάντως στ΄αλήθεια δεν έχω αυτοσυγκράτηση.

 

Δεν ειναι θεμα εγκρατειας, δεν πιεζομαι καθολου. Καπνιζω το βραδυ για να χαλαρωσω. Βγαινω με το ποτο μου στο μπαλκονι και αραζω. Το χειμωνα προφανως θα κανω 1-2 τσιγαρα μονο. Γι αυτο και δε θελω να το κοψω. Δεν καπνιζω ολη μερα, δε μου λειπει, ουτε με τον καφε ουτε μετα το φαγητο. Οταν κοιμουνται ομως τα παιδια το βραδυ και ηρεμει το σπιτι, ειναι η δικη μου ωρα να χαλαρωσω!;)

Αν καπνισω πανω απο 5 τσιγαρα, ακομη και οταν θα βγω εξω, με ενοχλει! Δεν το τραβαει ο οργανισμος μου!

 

Ξέρω ανθρώπους που κάνουν κι άλλα πράγματα εκτός από τσιγάρο. Απορώ πώς το ελέγχουν! Λένε κι ότι είναι πιο υγιεινό!:shock::shock::shock:

Καλά, επειδή από μικρή το΄χω πάρει απόφαση ότι είμαι εξαιρετικά επιρρεπής, ούτε να το διανοηθώ όμως.......................

 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο υγιεινο μεν, αλλα περισσοτερο εθιστικο δε. Γι αυτο και ειναι επικινδυνο, γιατι λιγοι θα μεινουν εκει και δε θα προχωρησουν στο επομενο σταδιο...:roll:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sorry, αυτό δεν το κατάλαβα.....

 

Επίσης, έχω να σου κάνω πρόταση.

Απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι πολύ καλός γνώστης του θέματος.

Κάνε ένα δεκάλογο, έναν μπούσουλα δηλαδή, να΄χει κανείς για ξεκίνημα.

Από κει και πέρα, ότι παραπάνω πέφτει στην αντίληψή μας συμπληρώνουμε....

Τι λες; μπορεί να βοηθήσει;

 

8α προσπα8ησω κοριτσι. 8α επανλε8ω μεσημερι ΑΝ Καταφερει να κοιμη8ει η μπεμπα και 8α προσπα8ησω να γραψω κανα δυο πραγματακια τοτε.....μεχρι τοτε.....κρατα γερα μονο για την ακριβως επομενη φορα που 8α το 8ες.....

 

φιλακια.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ! πού χαθήκατε όλες;;;;;

 

Σεβούλα, πού είσαι κοπέλα μου; εξαφανίστηκες....

 

Angel, δεν έχω παράπονο! σε βρήκα εσένα!

 

Λοιπόν, κορίτσια, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω να πω:

Όταν ξεκίνησα να ελέγχω το τι τρώω τράβηξα ένα ζόρι στην αρχή, μέχρι να συνηθίσω να μην ξεφεύγω από το δρόμο που έπρεπε να ακολουθήσω. ΄

Έτσι πολλές φορές για να αποφύγω να φάω κάτι, άναβα τσιγάρο.

Τώρα που θέλω να ελέγξω το τσιγάρο, για την ακρίβεια δεν ανάβω καθόλου, για να αποφύγω να ανάψω τσιγάρο, τρώω κάτι....μήλο, κριθαρένιο παξιμάδι, μασάω μαϊντανό, σέλινο, ξύλα κανέλας, πίνω νερό....προσπαθώ να απασχοληθώ με κάποια δουλειά...

Άρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

ΜΗΝ ξεκινήσετε και δίαιτα και διακοπή καπνίσματος. Μάλλον θα αποτύχετε.

Διαλέξτε με τι θέλετε να ξεκινήσετε. Συνηθίστε πρώτα τη μία κατάσταση και μετά από ένα χρόνο περίπου, προχωράτε και το επόμενο βήμα.

 

Ξεκίνησα καλύτερη διατροφή πριν 7-8 μήνες. Είμαι οριακά. Αν είχε περάσει χρόνος πιστεύω θα ήμουν καλύτερα, από άποψη θα ήμουν ακόμη πιο συνειδητοποιημένη και εθισμένη στο τι είναι σωστό να τρώω.

Τώρα κρατιέμαι, βάζω τη λογική να δουλέψει και να επιβληθεί ....

 

Καλή μας επιτυχία...

Ποιος λέει ότι είναι οι τρεις πρώτες μέρες όλο το ζόρι;

Έχω κλείσει 5 24ωρα και είναι στιγμές που νομίζω ότι τα χέρια μου θα πάνε από μόνα τους, χωρίς να έχω τη δύναμη να τα ελέγξω...

Θεωρώ ότι περνάω κανονικό στερητικό σύνδρομο.

Άλλο περίεργο είναι το εξής: μετά τις περιβόητες τρεις πρώτες μέρες, αντί να ανασαίνω καλύτερα, έχω ένα μπούκωμα, ένα πλάκωμα στο στήθος, λες κι έχω καπνίσει 2 πακέτα μαζεμένα...:|...

Επίσης, το απόγευμα με είχε πιάσει πονοκέφαλος γιατί το μυαλό μου όλο εκεί γύριζε, αλλά ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΧΑΡΗ :twisted:!

Ευτυχώς, ο άντρας μου το χειρίζεται άριστα (πραγματικά!), δεν με πρήζει καθόλου, δεν το συζητάει, με παίρνει αγκαλιά....

 

Η σκέψη σας είναι το 60% της δύναμης που με κάνει να συνεχίζω...

ΠΑΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..........................

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ! πού χαθήκατε όλες;;;;;

 

Σεβούλα, πού είσαι κοπέλα μου; εξαφανίστηκες....

 

Angel, δεν έχω παράπονο! σε βρήκα εσένα!

 

Λοιπόν, κορίτσια, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω να πω:

Όταν ξεκίνησα να ελέγχω το τι τρώω τράβηξα ένα ζόρι στην αρχή, μέχρι να συνηθίσω να μην ξεφεύγω από το δρόμο που έπρεπε να ακολουθήσω. ΄

Έτσι πολλές φορές για να αποφύγω να φάω κάτι, άναβα τσιγάρο.

Τώρα που θέλω να ελέγξω το τσιγάρο, για την ακρίβεια δεν ανάβω καθόλου, για να αποφύγω να ανάψω τσιγάρο, τρώω κάτι....μήλο, κριθαρένιο παξιμάδι, μασάω μαϊντανό, σέλινο, ξύλα κανέλας, πίνω νερό....προσπαθώ να απασχοληθώ με κάποια δουλειά...

Άρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

ΜΗΝ ξεκινήσετε και δίαιτα και διακοπή καπνίσματος. Μάλλον θα αποτύχετε.

Διαλέξτε με τι θέλετε να ξεκινήσετε. Συνηθίστε πρώτα τη μία κατάσταση και μετά από ένα χρόνο περίπου, προχωράτε και το επόμενο βήμα.

 

Ξεκίνησα καλύτερη διατροφή πριν 7-8 μήνες. Είμαι οριακά. Αν είχε περάσει χρόνος πιστεύω θα ήμουν καλύτερα, από άποψη θα ήμουν ακόμη πιο συνειδητοποιημένη και εθισμένη στο τι είναι σωστό να τρώω.

Τώρα κρατιέμαι, βάζω τη λογική να δουλέψει και να επιβληθεί ....

 

Καλή μας επιτυχία...

Ποιος λέει ότι είναι οι τρεις πρώτες μέρες όλο το ζόρι;

Έχω κλείσει 5 24ωρα και είναι στιγμές που νομίζω ότι τα χέρια μου θα πάνε από μόνα τους, χωρίς να έχω τη δύναμη να τα ελέγξω...

Θεωρώ ότι περνάω κανονικό στερητικό σύνδρομο.

Άλλο περίεργο είναι το εξής: μετά τις περιβόητες τρεις πρώτες μέρες, αντί να ανασαίνω καλύτερα, έχω ένα μπούκωμα, ένα πλάκωμα στο στήθος, λες κι έχω καπνίσει 2 πακέτα μαζεμένα...:|...

Επίσης, το απόγευμα με είχε πιάσει πονοκέφαλος γιατί το μυαλό μου όλο εκεί γύριζε, αλλά ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΧΑΡΗ :twisted:!

Ευτυχώς, ο άντρας μου το χειρίζεται άριστα (πραγματικά!), δεν με πρήζει καθόλου, δεν το συζητάει, με παίρνει αγκαλιά....

 

Η σκέψη σας είναι το 60% της δύναμης που με κάνει να συνεχίζω...

ΠΑΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..........................

 

 

Ελλη μου, πολυ καλα οσα λες. Τις πρωτες μερες ειναιφυσικονα νιωθεις "διαφορετικα". Θα σου πω το εξης: Ο γιος μου εχοντας καποιο προβλημα με το αναπνευστικο του και ενω ανεβηκαμε σε ενα ψηλο βουνο με καθαρο αερα, εκεινος παραπονιοταν οτι ποναει το στηθος του και δυσκολευοταν να αναπνευσει. Αυτο που συνεβαινε ηταν οι πνευμονες που διαστελονταν απο τον καθαρο αερα και την διαφορα στην πυκνοτητα του αξυγονου.

Επομενως αν σκεφτεις οτι κι εσυ μεχρι πριν λιγο καιρο εισεπνεες μολυσμενο αερα, και τωρα εισπνεεις τον καθαρο (οσο αυτο ειναι εφικτο) τα πνευμονια αντιλαμβανονταιτη διαφορετικοτητα και προσπαθουν να προσασρμοσθουν.

Οσο για το ενα χρονο που εβαλες οριο για την εναρξη του ενος ή του αλλου θεματος, δε συμφωνω. Απλα πρεπει να το εχεις παρει αποφαση και να ξερεις οτι το ενα βοηθαει το αλλο. Ειναι θεμα αυτοπειθαρχιας.

Και... οπως σου εχω πει ηδη εχεις κανει την αρχη και πας παρα πολυ καλα. Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο θα καταταγεις στις φανατικες αντικαπνιστριες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ! πού χαθήκατε όλες;;;;;

 

Σεβούλα, πού είσαι κοπέλα μου; εξαφανίστηκες....

 

Angel, δεν έχω παράπονο! σε βρήκα εσένα!

 

Λοιπόν, κορίτσια, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω να πω:

Όταν ξεκίνησα να ελέγχω το τι τρώω τράβηξα ένα ζόρι στην αρχή, μέχρι να συνηθίσω να μην ξεφεύγω από το δρόμο που έπρεπε να ακολουθήσω. ΄

Έτσι πολλές φορές για να αποφύγω να φάω κάτι, άναβα τσιγάρο.

Τώρα που θέλω να ελέγξω το τσιγάρο, για την ακρίβεια δεν ανάβω καθόλου, για να αποφύγω να ανάψω τσιγάρο, τρώω κάτι....μήλο, κριθαρένιο παξιμάδι, μασάω μαϊντανό, σέλινο, ξύλα κανέλας, πίνω νερό....προσπαθώ να απασχοληθώ με κάποια δουλειά...

Άρα, τι θέλει να πει ο ποιητής;

ΜΗΝ ξεκινήσετε και δίαιτα και διακοπή καπνίσματος. Μάλλον θα αποτύχετε.

Διαλέξτε με τι θέλετε να ξεκινήσετε. Συνηθίστε πρώτα τη μία κατάσταση και μετά από ένα χρόνο περίπου, προχωράτε και το επόμενο βήμα.

 

Ξεκίνησα καλύτερη διατροφή πριν 7-8 μήνες. Είμαι οριακά. Αν είχε περάσει χρόνος πιστεύω θα ήμουν καλύτερα, από άποψη θα ήμουν ακόμη πιο συνειδητοποιημένη και εθισμένη στο τι είναι σωστό να τρώω.

Τώρα κρατιέμαι, βάζω τη λογική να δουλέψει και να επιβληθεί ....

 

Καλή μας επιτυχία...

Ποιος λέει ότι είναι οι τρεις πρώτες μέρες όλο το ζόρι;

Έχω κλείσει 5 24ωρα και είναι στιγμές που νομίζω ότι τα χέρια μου θα πάνε από μόνα τους, χωρίς να έχω τη δύναμη να τα ελέγξω...

Θεωρώ ότι περνάω κανονικό στερητικό σύνδρομο.

Άλλο περίεργο είναι το εξής: μετά τις περιβόητες τρεις πρώτες μέρες, αντί να ανασαίνω καλύτερα, έχω ένα μπούκωμα, ένα πλάκωμα στο στήθος, λες κι έχω καπνίσει 2 πακέτα μαζεμένα...:|...

Επίσης, το απόγευμα με είχε πιάσει πονοκέφαλος γιατί το μυαλό μου όλο εκεί γύριζε, αλλά ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΧΑΡΗ :twisted:!

Ευτυχώς, ο άντρας μου το χειρίζεται άριστα (πραγματικά!), δεν με πρήζει καθόλου, δεν το συζητάει, με παίρνει αγκαλιά....

 

Η σκέψη σας είναι το 60% της δύναμης που με κάνει να συνεχίζω...

ΠΑΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..........................

μπράβο κορίτσι μου! άξια! είσαι δυνατή, όχι σαν εμένα. εγώ είμαι στα ίδια. 10-12 τσιγάρα. αυτό δεν λέγεται προσπάθεια. γι' αυτό δεν γράφω. όμως σας παρακολουθώ. ιδίως εσένα μικρή μου.

τα έχεις ήδη καταφέρει. συνέχισε έτσι. έχεις πάρει φόρα. το νίκησες το απαγορευμένο!

είμαστε περήφανοι για σένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σεβούλα σε λίγες μέρες μάλλον θα ξεκινήσω σοβαρά κι εγώ... ο καλός μου ξεκίνησε σήμερα να κόβει το τσιγάρο και στο γραφείο έχω φρέσκια έγκυο συνάδελφο! Έχω δυο πολύ καλές αφορμές για να ξεκινήσω και ΠΡΕΠΕΙ να το κάνω! Για μένα ρε γμτ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

στη δουλειά έχουμε νέο κέρβερο-αντικαπνίστρια και δεν θέλει να χάνουμε το χρόνο μας σε τσιγάρο. αλλά αν δεν το έχεις πάρει απόφαση, κάνεις στα κλεφτά!

Link to comment
Share on other sites

εσείς τί κανετε στη δουλειά από άποψη καπνίσματος;

πού καπνίζετε και πόσο;

μας έχει φάει το κρύο, σε λίγο η βροχή και σε κανά μήνα το χιόνι!!!!!!!!!

αντί να αρρωστήσω από το τσιγάρο, θα αρρωστήσω από το κρύο όταν καπνίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα πως αυτό που θα με δυσκολέψει και θα υποφέρω είναι να κόψω το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη(15 χρόνια καπνίστρια).. Σκεφτόμουν πως θα μετράω μέρες, όχι εγκυμοσύνης, αλλά μέρες που είμαι άκαπνη..

Σοβαρά σας το λέω, με το που έμαθα πως είμαι έγκυος, το τσιγάρο έγινε αυτομάτως παρελθόν.. το μυρίζω και μου γυρίζουν τα άντερα.. απορώ πως κάπνιζα!!!:shock:

Πολύ χαίρομαι που το μυαλό μου λειτούργησε έτσι.. προκειμένου να προστατεύσω το μωράκι μου, το μυαλό μου έκανε στροφή! Υποσυνείδητα...

 

Ποτέ δεν πίστευα πως η διακοπή του καπνίσματος θα γίνει τόσο εύκολα στην περίπτωσή μου.. Είμαι ΤΟΣΟ τυχερή!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ax μακάρι να μου γύρναγε κι εμένα έτσι στην εγκυμοσύνη! Αλλά δυστυχώς είχα μια άψογη εγκυμοσύνη ως προς τις παρενέργειές της :lol:

 

sevoula το γραφείο είναι οικογενειακή επιχείρηση με 3 άτομα προσωπικό... το αφεντικό το μεγάλο καπνίζει (ενιαίος χώρος) οπότε αναλαμβάνει και την ευθύνη του προστίμου :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπούλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν το ήξερα! είπα κι εγώ, χάθηκες!

με το καλό μανάρι μου να δεχτείς το μωράκι σας! να είναι γερό και όμορφο κα ικαλότυχο!

να έχεις μια ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

κι εγώ έτσι αντέδρασα όταν έμαθα για το σποράκι μου. την πάτησα όμως με τη διακοπή του θηλασμού. κράτα γερά!

φιλάκια στο αγαπουλάκι στην κοιλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

sevoula το γραφείο είναι οικογενειακή επιχείρηση με 3 άτομα προσωπικό... το αφεντικό το μεγάλο καπνίζει (ενιαίος χώρος) οπότε αναλαμβάνει και την ευθύνη του προστίμου :lol:

ύψιστος ο αφεντικός!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα πως αυτό που θα με δυσκολέψει και θα υποφέρω είναι να κόψω το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη(15 χρόνια καπνίστρια).. Σκεφτόμουν πως θα μετράω μέρες, όχι εγκυμοσύνης, αλλά μέρες που είμαι άκαπνη..

Σοβαρά σας το λέω, με το που έμαθα πως είμαι έγκυος, το τσιγάρο έγινε αυτομάτως παρελθόν.. το μυρίζω και μου γυρίζουν τα άντερα.. απορώ πως κάπνιζα!!!:shock:

Πολύ χαίρομαι που το μυαλό μου λειτούργησε έτσι.. προκειμένου να προστατεύσω το μωράκι μου, το μυαλό μου έκανε στροφή! Υποσυνείδητα...

 

Ποτέ δεν πίστευα πως η διακοπή του καπνίσματος θα γίνει τόσο εύκολα στην περίπτωσή μου.. Είμαι ΤΟΣΟ τυχερή!

κι εγω ετσι το εκοψα στην εγκυμοσυνη..ο λογος που το ξανα ξεκινησα (ελαχιστα τσιγαρα βεβαια) ειναι ηλιθιος αλλα και γελοιος κατα καποιο τροπο..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου εμένα τώρα είναι πως αν δεν απεξαρτηθεί ο σύζυγος εγω δεν μπορώ να ξεκινήσω το κόψιμο (το ελλάτωμα όμως μπορώ) γιατί αν είμαστε και οι δύο μες στα νεύρα... ποιος μας σώζει :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα πως αυτό που θα με δυσκολέψει και θα υποφέρω είναι να κόψω το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη(15 χρόνια καπνίστρια).. Σκεφτόμουν πως θα μετράω μέρες, όχι εγκυμοσύνης, αλλά μέρες που είμαι άκαπνη..

Σοβαρά σας το λέω, με το που έμαθα πως είμαι έγκυος, το τσιγάρο έγινε αυτομάτως παρελθόν.. το μυρίζω και μου γυρίζουν τα άντερα.. απορώ πως κάπνιζα!!!:shock:

Πολύ χαίρομαι που το μυαλό μου λειτούργησε έτσι.. προκειμένου να προστατεύσω το μωράκι μου, το μυαλό μου έκανε στροφή! Υποσυνείδητα...

 

Ποτέ δεν πίστευα πως η διακοπή του καπνίσματος θα γίνει τόσο εύκολα στην περίπτωσή μου.. Είμαι ΤΟΣΟ τυχερή!

 

ΧΑΡΑ ΜΟΥ!. Δεν το πιστευω!!!!! Συγχαρητηρια! Ο γαμος εγινε? 8α γινει? ......μπραβο για το νινι σας. 8α επανελ8ω αργοτερα γιατι ζω ενα δραμα. Εχω την μικρη να ψηνεται με 40 εδω και 2 μερες......

 

Τις καλυτερες ευχες μου!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι ρε γμτ!

δώσε πολλά φιλάκια στη Στέφη από μια μανούλα στη Λάρισα! στο λαιμουδάκι και στα πατουσάκια!

ψιχουλάκι μου, περαστικά!

 

8α της τα φιλησω αν και ψηνονται :( Ειμαι εδω η καμερα διπλα μου, τρια βηματα απο το κρεββατι της και την παρακολου8ω. Κοιμη8ηκε.....δεν επεφτε ρε κοπελια ο πυρετος ομως ΜΕ ΤΠΤ.........εδω και 2 μερες ειμαι ετσι :shock: και απο την αυπνια και απο την ανησυχια.....:shock:

 

Ευχαριστουμε πολυ!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αγαπούλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν το ήξερα! είπα κι εγώ, χάθηκες!

με το καλό μανάρι μου να δεχτείς το μωράκι σας! να είναι γερό και όμορφο κα ικαλότυχο!

να έχεις μια ευχάριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

κι εγώ έτσι αντέδρασα όταν έμαθα για το σποράκι μου. την πάτησα όμως με τη διακοπή του θηλασμού. κράτα γερά!

φιλάκια στο αγαπουλάκι στην κοιλίτσα!

 

ΧΑΡΑ ΜΟΥ!. Δεν το πιστευω!!!!! Συγχαρητηρια! Ο γαμος εγινε? 8α γινει? ......μπραβο για το νινι σας. 8α επανελ8ω αργοτερα γιατι ζω ενα δραμα. Εχω την μικρη να ψηνεται με 40 εδω και 2 μερες......

 

Τις καλυτερες ευχες μου!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ!!!

 

Μακάρι να πανε όλα καλά! Αλλο άγχος και αυτό... Αγχος για το αν θα μείνεις έγκυος, άγχος να κρατηθεί τους πρώτους δύσκολους μήνες, άγχος να είναι γερό... άγχος, άγχος, άγχος... σταματάει ποτέ???? :lol:

 

Την κοιλιά δεν την φτάνω ακόμη αλλά θα την φιλήσω οσονούπω...:lol: Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

 

Γάμος... θα γίνει, ναι... δεν ξέρω πότε ακριβώς αλλά σίγουρα πριν γεννήσω με πολιτικό...

 

Πολλά πολλά περαστικά στην Στεφούλα!!! :(

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

τί θα πεί άγχος να κρατηθεί, καλέ!

θα σκέφτεσαι το μικρό σου να χαμογελάει μέσα στην κοιλίτσα σου, θα χαμογελάς στην ουσία εσύ και αυτό θα δονείται από τα γέλια.domino.

έτσι θα είναι χαρούμενο και γελαστό. και ό,τι άλλο ευχάριστο για σένα, για να γελάει το κλωσσοπουλάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

 

Σήμερα τελειώνει άλλη μια κούτα. Δεν θέλω να αγοράσω αύριο τσιγάρα. Αυτά που έχουν μείνει φτάνουν ίσα ίσα για τον πρωινό καφέ. Βέβαια δεν μπορώ να κάτσω να τα καπνίσω όλα.

Είμαι πολύ μπερδεμένη, θέλω να το κόψω. Θέλω απόψε να είναι τα τελευταία που καπνίζω. Αλλά. Τι θα κάνω αύριο το πρωι?

Θα σηκωθώ και τι? Να πιω καφέ? δεν θα αντέξω. Θα πιω γάλα. Και μετά τι? Μήπως να κάνω γενική το σπίτι? Τι θα κάνω να μην το σκέφτομαι, πόσες τσίχλες να φάω πάλι?

Δεν έχω πεί τιποτα πουθενά. Προσπαθώ να χάσω και κιλά ταυτόχρονα αλλά δεν το βλέπω σαν δικαιολογία πλέον. Την προηγούμενη φορά τη δευτερη μέρα τα παράτησα. Κρίμα και είχε πάει τόσο καλά η πρώτη μέρα.

Σήμερα θυμήθηκα πότε κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο και το βήχα που με έπιασε. Πόσο μεγάλο λάθος έκανα εκείνη τη μέρα.:(

Δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος και αύριο.

 

Αυτή τη φορά θα τα καταφέρω. Πρέπει.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

 

Σήμερα τελειώνει άλλη μια κούτα. Δεν θέλω να αγοράσω αύριο τσιγάρα. Αυτά που έχουν μείνει φτάνουν ίσα ίσα για τον πρωινό καφέ. Βέβαια δεν μπορώ να κάτσω να τα καπνίσω όλα.

Είμαι πολύ μπερδεμένη, θέλω να το κόψω. Θέλω απόψε να είναι τα τελευταία που καπνίζω. Αλλά. Τι θα κάνω αύριο το πρωι?

Θα σηκωθώ και τι? Να πιω καφέ? δεν θα αντέξω. Θα πιω γάλα. Και μετά τι? Μήπως να κάνω γενική το σπίτι? Τι θα κάνω να μην το σκέφτομαι, πόσες τσίχλες να φάω πάλι?

Δεν έχω πεί τιποτα πουθενά. Προσπαθώ να χάσω και κιλά ταυτόχρονα αλλά δεν το βλέπω σαν δικαιολογία πλέον. Την προηγούμενη φορά τη δευτερη μέρα τα παράτησα. Κρίμα και είχε πάει τόσο καλά η πρώτη μέρα.

Σήμερα θυμήθηκα πότε κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο και το βήχα που με έπιασε. Πόσο μεγάλο λάθος έκανα εκείνη τη μέρα.:(

Δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος και αύριο.

 

Αυτή τη φορά θα τα καταφέρω. Πρέπει.:roll:

 

Angel, κανεις πολυ καλα που μοιραζεσαι τις σκεψεις και τα συναισθηματα σου.

Ελπιζω, να μην εχεις κοντα περιπτερο. Εισαι σε πολυ καλο δρομο. Μονο που επισημανα κατι. Το "θελω" που λες , γραψτο με κεφαλαια , κανε μορφοποιηση και διαλεξε μια μεγαλη γραμματοσειρα με εντονα χρωματισμενα γραμματα.

Αλλα πιο συγκεκριμενα πες εσυ στον εαυτο σου και επανελαβε το πολλες φορες : ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΩ.

Θα σου πω οτι οταν το εκοψα και για 1 -2 βδομαδες δεν ηθελα να πιω ουτε καφε, ουτε να βγω εξω με την παρεα. Οταν πλεον ειχα απεξαρτηεθι απο τη συνηθεια της κινησης του καπνισματος, πηγα και για καφε και απολαυσα την παρεα μου πολυ πιο ευχαριστα εφοσον δεν ενοχλουσα κανεναν με τον καπνο μου.

Δες λοιπον ολα τα θετικα και φωναξε το πρωτα σε σενα και εμεις θα το ακουσουμε.Και φυσικα η αυτοπειθαρχεια θα σε βοηθησει πολυ και στο θεμα διατροφης.Πιστεψε με, τα εχω περασει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

 

Σήμερα τελειώνει άλλη μια κούτα. Δεν θέλω να αγοράσω αύριο τσιγάρα. Αυτά που έχουν μείνει φτάνουν ίσα ίσα για τον πρωινό καφέ. Βέβαια δεν μπορώ να κάτσω να τα καπνίσω όλα.

Είμαι πολύ μπερδεμένη, θέλω να το κόψω. Θέλω απόψε να είναι τα τελευταία που καπνίζω. Αλλά. Τι θα κάνω αύριο το πρωι?

Θα σηκωθώ και τι? Να πιω καφέ? δεν θα αντέξω. Θα πιω γάλα. Και μετά τι? Μήπως να κάνω γενική το σπίτι? Τι θα κάνω να μην το σκέφτομαι, πόσες τσίχλες να φάω πάλι?

Δεν έχω πεί τιποτα πουθενά. Προσπαθώ να χάσω και κιλά ταυτόχρονα αλλά δεν το βλέπω σαν δικαιολογία πλέον. Την προηγούμενη φορά τη δευτερη μέρα τα παράτησα. Κρίμα και είχε πάει τόσο καλά η πρώτη μέρα.

Σήμερα θυμήθηκα πότε κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο και το βήχα που με έπιασε. Πόσο μεγάλο λάθος έκανα εκείνη τη μέρα.:(

Δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος και αύριο.

 

Αυτή τη φορά θα τα καταφέρω. Πρέπει.:roll:

Γεια σου φιλεναδούλα μου!:P

Την Παρασκευή το απόγευμα που πέρασε ξεκίνησα, και σκεφτόμουν ότι το Σάββατο το πρωί δε θα φιάξω καφέ.

Τελικά, κουτουλούσα κι έτσι έφιαξα καφέ. Μια χαρά ήταν. Και συνεχίζει να είναι. Τον καφέ τον απολαμβάνω μια χαρά...:-)

ΑΛΛΑ είναι μερικές φορές........:twisted::twisted::twisted::twisted:.....λες και θέλω εξορκισμό :evil::evil::evil:....εχθές το βράδυ δεν ήξερα τι να κάνω για να ξεφύγω και τελικά έβαλα ένα ούζο..............ξέρω, θέλω μούτζες..........

Γενικά, καλό είναι να ενημερωθείς όσο περισσότερο μπορείς.

Αν τα αγγλικά σου είναι καλούλια, ρίξε μια ματιά στις σελίδες που προτείνει η Ελλεμφριεμ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

 

Επίσης, μπες στη σελίδα "σκέφτομαι", που είχε προτείνει η Μαριλίνα. Κατεβάζεις βιβλίο δωρεάν και είναι μια πολύ καλή αρχή.

Εμένα ένα γράφημα που είδα μ΄έκανε να πω ότι έσβησα το τελευταίο μου τσιγάρο...

Καλή μας επιτυχία!

 

Γιωργία, μου άρεσε πολύ αυτό:

πηγα και για καφε και απολαυσα την παρεα μου πολυ πιο ευχαριστα εφοσον δεν ενοχλουσα κανεναν με τον καπνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια,

 

Εχτές το βράδυ τελικά έκατσα να διαβάσω διάφορα πράγματα περι διακοπής, και πως να περάσει η πρώτη ημέρα κτλ., Τελικά τα κάπνισα όλα. Όχι γιατί ήθελα φυσικά, αλλά γιατί δεν κατάλαβα πότε έκανα τα τελευταία.

 

Μέχρι τώρα δεν έχω καπνίσει. Με βοήθησε το οτι κοιμήθηκα 2 μισάωρα μέσα στη μέρα. Μόλις έβλεπα τα δύσκολα, ξάπλωνα.

Οι κρίσεις τελικά δεν ήταν έντονες (μέχρι τώρα βέβαια), καλά λένε οτι κρατάνε λίγο. ήταν όμως πολύ συχνές και ξαφνικές. Εκεί που κάτι έκανα άσχετο ξεκινούσε. Κάτι πυροδοτούσε αυτή την ξαφνική θέληση για τσιγάρο, και δεν ήξερα από που να κρατηθώ. Γενικώς έμεινα μακριά από υπολογιστή το πρωί μιας που πάντα έτσι έπινα το πρωινό καφεδάκι μου στο μπαλκόνι

 

Με το φαγητό δεν έκανα τρελές γουρουνιές, αλλά δεν έφαγα και ψητό σαλάτα. Είπα τις 3 πρώτες μέρες να αφήσω τη διατροφή μου όπως τα μαλλιά μου. "Επιμελώς ατημέλητη" :mrgreen:

 

Παρόλα αυτά έχω πάρει το λάπιτοπι στο μπαλκόνι και μόλις έφτιαξα και ένα καφέ. Τι στο καλό πόσο κακό θα μου κάνει? Αφού δεν έχω τσιγάρα. αν και κάποιος στη γειτονια καπνίζει :mrgreen: Μου μύρισε.8)8):cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να αλλάξει μέσα σε 2 ώρες??? Όλα πήγαιναν σχετικά καλά. Μόλις έγραψα το προηγούμενο μήνυμα, με έπιασε πάλι να θέλω να καπνίσω. Βράδυ βλέπεις. Κυρίως το βράδυ κάπνιζα περισσότερο. Μέσα σε 10 λεπτά είχα βάλει μακαρόνια να γίνουν. Μέσα σε 20 λεπτά έτρωγα μακαρόνια με τυρί και ketchup. Μου άρεσε που έλεγα για επιμελώς ατιμέλητη διατροφή. Τα έφαγα σαν να μην υπάρχει άυριο. Σχεδόν αμάσητα:(

Μόλις τελέιωσε το πρώτο πιάτο ήμουν έτοιμη να βάλω κι άλλο αλλά λέω όχι. Ανοίγω την κατάψυξη να βγάλω ένα αναψυκτικό που είχα βάλει να παγώσει και εκεί βλέπω 2 σακούλες τυροπιτάκια κουρού και κρουασαν ζαμπον τυρί (θα μου πεις τι τα θές αυτά μεσα στο σπίτι? τα έχουμε για ώρα ανάγκης). Άνοιξα το φούρνο να ζεσταθεί και ετοίμασα μια κόλλα ψησίματος στο ταψί και άπλωσα τα τυροπιτοειδή για να είναι έτοιμα.

 

Έμεινα να τα κοιτάζω και λέω όχι δεν γίνεται αυτό. Από το ένα χάλι στο άλλο. Κι όμως είχα κάνει ένα μεγάλο λάθος. Είχα ξεχάσει κάτι τσιγάρα που τα έχω κρυμμένα για κανένα βράδυ που θα ξεμείνω. Αυτό ήταν. Πήρα 3 και τα κάπνισα. Πάει κι αυτή η μέρα. Θα προσπαθήσω να μην το συνεχίσω άυριο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Μπράβο σας κορίτσια που το έχετε κόψει. Μπράβο elli v που το παλέυεις.

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...