Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

κορίτσια διαβάζω και προσπαθώ να πάρω κουράγιο.

Έχω 3 μέρες να καπνίσω και μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!Είναι πολύ δύσκολο, είναι η προέκταση του χεριού μου το τσιγάρο...........

Το τί νεύρα έχω δε σας περιγράφω...........

πότε περνάει η δύσκολη φάση της απεξάρτησης;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια διαβάζω και προσπαθώ να πάρω κουράγιο.

Έχω 3 μέρες να καπνίσω και μου έρχεται τρέλα!!!!!!!!!Είναι πολύ δύσκολο, είναι η προέκταση του χεριού μου το τσιγάρο...........

Το τί νεύρα έχω δε σας περιγράφω...........

πότε περνάει η δύσκολη φάση της απεξάρτησης;;;;

 

Οταν συνειδητοποιησεις οτι η εξαρτηση ειναι στο μυαλουδακι σου καλη μου.

Θα νικησεις. Εισαι πιο δυνατη απο αυτο. Μην του επιτρεψεις να σε παρασυρει παλι. Ηδη τα εχεις καταφερει για 3 ολοκληρες μερες. Συνεχισε να το περιφρονεις και θα δεις συντομα οτι εσυ εισαι πιο πανω.

(Δηλωνω ακαπνη 17 μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

 

Πόσο πολύ θέλω να το κόψω.Από τότε που παντρευτήκαμε με τον άντρα μου, έχει 3 χρόνια ΘΑ το κόψουμε.Στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έκανα ούτε 1.Μόνο όταν 17:00 έκανα καρδιοτοκογράφημα και μου λέει ο γιατρός έλα 21:30, γεννάμε, έκανα καφέ και τσιγάρο μετά από 9 μήνες!

 

Μετά με το μωρό κάπνιζα πολύ λιγότερο, μάξιμουμ 5 την ημέρα.

 

Τώρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη, έχει εδώ και 2 μήνες που καπνίζω:oops::oops::oops::oops: και ντρέπομαι πολύ γι αυτό.Έχω μια δύσκολη εγκυμοσύνη (μπορώ να βρω κι άλλες δικαιολογίες:-() και σωματικά και ψυχολογικά.

 

Ελπίζω να καταφέρω αν όχι να το κόψω, να το κάνω όπως η θεία μου, ένα με τον καφέ, ερασιτέχνης καπνιστής;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, αν μπορουσα να το ελεγχω κανοντας 3-5 τσιγαρα τη μερα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ'ΚΟΒΑ ΠΟΤΕ!

δηλωνω ακαπνη 3 χρονια μετα απο αλλες δυο αποτυχημενες αποπειρες...

ο μονος λογος που δεν το ξαναρχιζω ειναι για το αντρακι μου

κατανοω και συμπονω ολα τα κοριτσια που προσπαθουν

ειναι τρομερα δυσκολο, αλλα αξιζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στη δουλειά και δεν έχω μαζί μου καπνό.

Το συζητάω πολλές μέρες - μήνες καλύτερα και ακόμα καπνίζω.

Κάνω 7-8 τσιγάρα την ημέρα.

Το πρωί σηκώθηκα έκανα καφέ, έστριψα ένα τσιγάρο και έκανα 2 τσούρες,

Βρωμάει όμως. Κάνουμε προσπάθειες για μωράκι και οδηγώντας σκέφτηκα ότι δεν χρειάζομαι το τσιγάρο γιατί βρωμάει πολύ και θα κάνει κακό στο μωρό όταν έρθει με το καλό.

Θα προσπαθήσω να μην κάνω τσιγάρο σήμερα και μετά αύριο και μεθαύριο......

Ελπίζω να τα καταφέρω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που πάντα έλεγα ήταν ότι θα το κόψω μόνο αν μείνω έγκυος. Αφού τα κατάφερα 9 μήνες κρίμα δεν θα ήταν να ξανάρχιζα? Άσε τα μαλλιά που βρωμάνε, τα ρούχα, το άγχος να έχεις πάντα τσιγάρα επάνω σου, ο χρόνος και το κόστος καπνίσματος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

καπνίζω από τα 21. μέχρι τότε ήμουν αντικαπνίστρια.

πρότυπό μου ο πατέρας μου, μανιώδης καπνιστής.

κάπνισα από αστείο. μου έγινε συνήθεια, έχει καταντήσει εξάρτηση. το έκοψα για 1,5 χρόνο στα 25.

το πιο βασικό ήταν η θέλησή μου.

tip: το ότι την πρώτη μέρα δεν έκανα ούτε μια τζούρα.

την 2η μέρα έτρεξα και αγόρασα πακέτο, αλλά μόλις το άναψα, το έσβησα. πιο εθιστική για μένα ήταν η κίνηση.

μετά την 3η μέρα όλα ήταν απλά. δεν το χρειαζόμουν.

μετά τον 1,5 χρόνο ξεκίνησα διάβασμα για εξετάσεις για τη σχολή δικαστών. μπήκα στο τριπάκι να ενισχυθεί η ψυχολογία μου-μαλλιά- με το τσιγάρο. την πάτησα.

ξαναέκοψα το τσιγάρο όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και όσο θήλαζα.

ξανακύλησα με τη διακοπή του θηλασμού. το άρχισα για να διακόψω το θηλασμό. αλλιώς ακόμα θα θήλαζα.

ααααααααααααααχχχχχχχχχχχχ!

είμαι εξαρτημένη και δεν μου αρέσει.

βρίσκω δικαιολογίες του κ...ου, και ντρέπομαι για την ευφυία μου!

είναι απλό να το κόψω, αλλά δεν θέλω ακόμα. μωροφέρνω! από άυριο σε Δευτέρα.

θέλω να το κόψω για την υγεία μου, για την υγεία της κόρης μου, για να μην της δώσω εγώ αυτό το κακό πρότυπο. ο πατέρας της είναι άλλο κεφάλαιο.

θέλω να το κόψω γιατί κοστίζει το σπορ.

θέλω να το κόψω γιατί τα χρήματα αυτά θα μπορούσαν να καλύψουν ανάγκες, επιθυμίες, γούστα, καπρίτσια, πολυτέλειες που τώρα φαντάζουν μακρινά.

θέλω να το κόψω για να κερδίσω χρόνο για τον εαυτό μου, για το μωρό μου, για το σπίτι μου, τους ανθρώπους που αγαπώ, ... ενώ τώρα βγαίνω μπαλκόνι, μπαίνω στο σπίτι και κλείνομαι στην τουαλέτα να πλύνω πρόσωπο, χέρια, στόμα, να σκουπιστώ... και ιδίως όταν κλαίει το μωρό μου, εγώ χάνω χρόνο με την ιεροτελεστία καθάρισμα που εν τέλει δεν είναι ποτέ αποτελεσματικό πλήρως!

τώρα καπνίζω 10-12 τσιγάρα την ημέρα.

δεν χρειάζομαι κανένα βίντεο να μου κοπούν τα ποδαράκια. ο καρκίνος είναι σόι με το σόι μου, πνεύμονες, έντερο, στήθος, .....

πότε θα ξυπνήσω;

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με βοηθαει τρομερα το οτι ο αντρας μου δεν καπνιζει...

επισης σκεφτομαι οτι στο μελλον καποια στιγμη ισως να ξανακαπνισω. βλακεια, το ξερω, αλλα με βοηθαει οταν καμμια φορα στα ζορια παει το μυαλο μου στο τσιγαρο.

ωρες ωρες δεν το πιστευω οτι το'χω κοψει. ποια εγω που μπαινοντας στο αυτοκινητο αναβα τσιγαρο, που με τον πρωινο καφε εκανα 5-6 και γενικα καπνιζα δυο πακετα τη μερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sevoula,

Νομίζω ότι έχουμε αρκετά κοινά σημεία οι δυο μας! Να τα πούμε κάποια στιγμή μια και μένω στο Βόλο (ένα τσιγάρο δρόμος!).

Το πρώτο μου τσιγάρο το έκανα 19 χρονών, χωρίς κανείς να μου προσφέρει, χωρίς να υπάρχουν ζοχάδες, χωρίς λόγο γενικά. Εκεί που τα λέγαμε με την παρέα μου μπροστά στο τζάκι (μόνο ο ένας κάπνιζε), απλώς πήρα ένα τσιγάρο. Μέχρι τότε δεν είχα καπνίσει ποτέ, αλλά είχα μεγαλώσει με την εικόνα ενός πατέρα μανιώδους καπνιστή που το τσιγάρο ήταν η προέκταση του χεριού του και ενός αδερφού μία από τα ίδια! Το κάπνισα σα να κάπνιζα πάντα! Και δεν αρκέστηκα σε ένα!

Από εκεί και έπειτα, υπήρχαν διαστήματα που έπαιρνα πακέτο, άλλα που ήμουν άκαπνη και άλλα που κάπνιζα "τρακαστράτο", επειδή δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι ήμουν καπνίστρια!

Το έκοψα πριν μείνω έγκυος στο γιο μου για 18 μήνες! Μετά άντε πάλι μέχρι που διαπίστωσα ότι ήμουν έγκυος στην κόρη μου. Μόλις σαράντισα άντε πάλι μια από τα ίδια. Με τον άντρα μου ήταν μόνιμος καβγάς, αλλά δεν βοηθούσε αυτό όπως αντιλαμβάνεστε!

Εδώ και ενάμιση μήνα είμαι άκαπνη! Δεν σας κρύβω ότι η επιθυμία μου σήμερα ιδίως ήταν μεγάλη! Ελπίζω με την κουβεντούλα εδώ να εκτονωθώ και να μην παραστρατήσω πάλι!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου σπουργίτι μου!

πλάκα μου κάνεις; 1,5 μήνα άκαπνη; θρίαμβος!

δεν το έχεις πλέον ανάγκη!

εγώ καπνίζω 12 τσιγάρα τη μέρα. 2 το πρωί με τον καφέ. 2 στη δουλειά ως τις 3μ.μ. και 6-8 μέχρι να κοιμηθώ.

το δύσκολο είναι η πρώτη μέρα, να μην το βάλεις καθόλου στο στόμα. να μην το πιάσεις στα χέρια σου. η δεύτερη είναι πιο εύκολη.

εσύ πουλάκι μου, κυριολεκτικά, είσαι μακριά από το πρόβλημα. το έχεις αποβάλει από τον εγκέφαλό σου!

άκου ένα τσιγάρο δρόμο! δύο κρουασάν σοκολάτας δρόμο!

να έρθεις, εγώ δεν το βλέπω. εκτός κι αν κλαφτώ στον αντρούλη μου κι έρθουμε Κυριακή για τσίπουρα. χλωμό με τόσα τρέχοντα. θέλω να κατεβάσω κουρτίνες.

μπορεί και να το αφήσω για το άλλο ΣΚ. ανάλογα τον καιρό.

πάντως καλή η πρόταση γειτονάκι!

είσαι αστέρι, μη μασάς. το μυαλό σου μια χαρά στροφάρει. μην βάζεις αυτογκολ!

αύριο θα ξαναγράψω τί κατάφερα. αν κατάφερα. μεχρι τότε... την πάπια!

Link to comment
Share on other sites

15 χρόνια με - 1,5 χρόνος χωρίς και προχωράω.

 

Τι με κρατάει:

 

1. η πνευμονία που είχα πάθει και δεν μπορούσα να αναπνεύσω:cry:

2. το χάλια στόμα το πρωί όταν ξυπνάς (σορρυ...)

3. τα παιδάκια μου που έβλεπαν και έπερναν το στυλό να κάνουν και αυτά ένα τσιγαράκι!:?

4. το γεγονός ότι η κόρη μου δεν έκοβε το δάχτυλο - πιπίλα και της έλεγα ότι έπρεπε να το κόψει ενώ εγώ απολάμβανα τον εθισμό μου...?!

5. ο σύζυγός μου που καπνίζει και κάθε φορά τα παιδιά μου τον πρήζουν και του βγαίνει ξινό...

 

Νομίζω ότι ΟΛΑΑΑ αυτά είναι αρκετά για να με κρατάνε...

 

εύχομαι να το αποβάλω από το μυαλό μου ΟΡΙΣΤΙΚΑ - γιατί όλα εκεί είναι τελικά!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

από το πρωί δεν έκανα ούτε ένα τσιγάρο.

ως τώρα δεν το χρειάστηκα. αλλά τώρα έχω μια νευρικότητα, άλλο πράγμα.

μαζί μου έχω το πακέτο, αλλά μόνο για να μη λυσσάξω.

δεν με βλέπω να τα καταφέρνω, αλλά εδώ είμαστε να τα λέμε.

φιλάκια!

επόμενη αναφορά το μεσημέρι, πριν φύγω.

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη σεβουλα!

εγω ειχα προσπαθησει πολλες φορες να το μειωσω, να κανω 8 τσιγαρα τη μερα.

μερικες φορες το καταφερνα, αλλα ηταν και κατι "δυσκολες μερες" που δε μου εφτανε το πακετο.

κι ετσι το εκοψα και ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω σου λεω ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ!!!

Βρε καλο μου, (γοργονακι) εσυ καταφερες να φτασεις τον στοχο στην αλλη προσπαθεια και κολωνεις τωρα???

Δε νομιζω.

Σε λιγο καιρο θα μετρας τις μερες και θα λες + 1 ακαπνη, +2 ακαπμνη κ.ο.κ.

Ετσι ??????

Λες να οργανωσουμε κι εδω σχετικο κλαμπ??????

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

καπνίζω από τα 21. μέχρι τότε ήμουν αντικαπνίστρια.

πρότυπό μου ο πατέρας μου, μανιώδης καπνιστής.

κάπνισα από αστείο. μου έγινε συνήθεια, έχει καταντήσει εξάρτηση. το έκοψα για 1,5 χρόνο στα 25.

το πιο βασικό ήταν η θέλησή μου.

tip: το ότι την πρώτη μέρα δεν έκανα ούτε μια τζούρα.

την 2η μέρα έτρεξα και αγόρασα πακέτο, αλλά μόλις το άναψα, το έσβησα. πιο εθιστική για μένα ήταν η κίνηση.

μετά την 3η μέρα όλα ήταν απλά. δεν το χρειαζόμουν.

μετά τον 1,5 χρόνο ξεκίνησα διάβασμα για εξετάσεις για τη σχολή δικαστών. μπήκα στο τριπάκι να ενισχυθεί η ψυχολογία μου-μαλλιά- με το τσιγάρο. την πάτησα.

ξαναέκοψα το τσιγάρο όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και όσο θήλαζα.

ξανακύλησα με τη διακοπή του θηλασμού. το άρχισα για να διακόψω το θηλασμό. αλλιώς ακόμα θα θήλαζα.

ααααααααααααααχχχχχχχχχχχχ!

είμαι εξαρτημένη και δεν μου αρέσει.

βρίσκω δικαιολογίες του κ...ου, και ντρέπομαι για την ευφυία μου!

είναι απλό να το κόψω, αλλά δεν θέλω ακόμα. μωροφέρνω! από άυριο σε Δευτέρα.

θέλω να το κόψω για την υγεία μου, για την υγεία της κόρης μου, για να μην της δώσω εγώ αυτό το κακό πρότυπο. ο πατέρας της είναι άλλο κεφάλαιο.

θέλω να το κόψω γιατί κοστίζει το σπορ.

θέλω να το κόψω γιατί τα χρήματα αυτά θα μπορούσαν να καλύψουν ανάγκες, επιθυμίες, γούστα, καπρίτσια, πολυτέλειες που τώρα φαντάζουν μακρινά.

θέλω να το κόψω για να κερδίσω χρόνο για τον εαυτό μου, για το μωρό μου, για το σπίτι μου, τους ανθρώπους που αγαπώ, ... ενώ τώρα βγαίνω μπαλκόνι, μπαίνω στο σπίτι και κλείνομαι στην τουαλέτα να πλύνω πρόσωπο, χέρια, στόμα, να σκουπιστώ... και ιδίως όταν κλαίει το μωρό μου, εγώ χάνω χρόνο με την ιεροτελεστία καθάρισμα που εν τέλει δεν είναι ποτέ αποτελεσματικό πλήρως!

τώρα καπνίζω 10-12 τσιγάρα την ημέρα.

δεν χρειάζομαι κανένα βίντεο να μου κοπούν τα ποδαράκια. ο καρκίνος είναι σόι με το σόι μου, πνεύμονες, έντερο, στήθος, .....

πότε θα ξυπνήσω;

 

Σεβη δεν ηερα οτι πας για κοψιμο. Επειδη εχω πολυ βαρια ιστορια με αυτο αν 8ες να σε βοη8ησω να μιλησουμε ή οτι αλλο στειλε π.μ. Πρωιν καπνιστρια 3 πακετων την ημερα. Το εκοψα μαχαιρι σχεδον 6 χρονια πριν........και δεν το 3αναπιασα στα χερια μου. 3εκινα να διαβαζεις ΠΟΛΥ....απο εδω

 

http://www.whyquit.com

http://www.cognitivequitting.com

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Sevoula είμαι στα ίδια χάλια με εσένα και για τους ίδιους λόγους! Καπνίζω δε, 29 συναπτά έτη!!! Δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα αλλά χθες συγκεκριμένα διάβαζα τα δύο threads των κοριτσιών και εκείνη την ώρα ήθελα να το κόψω (έχω και ένα διαολεμένο βήχα από μια ίωση που με ταλαιπωρεί και θα βοηθούσε αν το έκανα τώρα). Μάταια όμως! Συνέχισα και χθες και σήμερα να καπνίζω.... Η σκέψη να το κόψω με ταλαιπωρεί από τότε που είχα μείνει έγκυος. Φευ... ούτε τότε κατάφερα να το κόψω... το ελάτωσα αλλά δεν το έκοψα... Όμως μου κλέβει στιγμές από την κόρη μου! Και χειμωνιάζει. Και δεν θέλω η μικρή να έχει πρότυπο μια μαμά που καπνίζει! Θέλω να προσπαθήσω αλλά είμαι αδύναμος χαρακτήρας ως προς τις κραιπάλες και δεν θα τα καταφέρω.... το τσιγάρο είναι ο μόνος φίλος που καίγεται για μένα :S

 

Αν τα καταφέρεις... θα με πάρεις μαζί σου! Θυμήσου το!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

το τσιγάρο είναι ο μόνος φίλος που καίγεται για μένα :S

 

Το ελεγα και εγω αυτο παλια....η αλη8εια ειναι αλλη ομως δυστυχως:

 

το τσιγαρο ειναι ο μονος 'φιλος' που 8α σε ΚΑΨΕΙ μεχρι 8ανατου.......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρέ το ξέρω και το νιώθω κιόλας όταν πάω βόλτα τη μικρή... απλώς βρίσκεις δικαιολογίες για τη λαλακία σου... μέχρι που έχω σκεφτεί να "ξεπλύνω" το αίμα μου από τη νικοτίνη μπας και βοηθήσει αλλά οι βρωμοδιαβιβαστές θα συνεχίσουν να διψούν :S

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όμως μου κλέβει στιγμές από την κόρη μου! Και χειμωνιάζει. Και δεν θέλω η μικρή να έχει πρότυπο μια μαμά που καπνίζει! Θέλω να προσπαθήσω αλλά είμαι αδύναμος χαρακτήρας ως προς τις κραιπάλες και δεν θα τα καταφέρω.... το τσιγάρο είναι ο μόνος φίλος που καίγεται για μένα :S

 

Aeriko μου σε νιώθω απόλυτα! Προσωπικά υπήρξα πάντα πολύ ενοχική απέναντι στο τσιγάρο, αρχικά απέναντι στους γονείς μου και τώρα απέναντι στα παιδιά μου! Στους γονείς μου, γιατί τους ταλαιπώρησα πολύ ως παιδί με ασθματικές κρίσεις και παρόλα αυτά έπεσα στη λούμπα εγώ που τον πατέρα μου του έλεγα να πλύνει τα χέρια του για να με χαϊδέψει γιατί μου μύριζε το τσιγάρο! Ακόμη και τώρα 35 χρονών γυναίκα αγνοούν ότι υπήρξα καπνίστρια - ούτε καν τους περνάει από το μυαλό τους κάτι τέτοιο, νομίζω ότι αν το μάθουν θα είναι σαν μαχαιριά στην καρδιά τους και δεν θα μπορούν να ησυχάσουν από την ανασφάλεια και το άγχος!

Τα παιδιά μου επίσης δεν με έχουν δει ποτέ με τσιγάρο, επειδή ακριβώς δεν θέλω να έχουν το πρότυπο μιας μαμάς καπνίστριας (πολύ περισσότερο που ο πατέρας τους δεν θέλει ούτε να το βλέπει). Το γεγονός ότι έχουν αρχίσει πια να μεγαλώνουν και ασφαλώς να αντιλαμβάνονται περισσότερα είναι ίσως το πιο ισχυρό κίνητρο για μένα να συνεχίσω την προσπάθεια! Σκέφτομαι ότι δεν θα έχω πειστικά επιχειρήματα να απομακρύνω τα παιδιά μου από διάφορες καταχρήσεις όταν θα βλέπουν εμένα μέσα σε αυτές! Με βλέπουν όλη μέρα με έναν καφέ στο χέρι, με βλέπουν να πίνω τα ποτηράκια μου ενίοτε, ας αποφύγω τουλάχιστον αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...