Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Διάβασα ερκετές σελίδες, μου έχουν μέινει μερικές ακόμα βέβαια. Θα το κάνω. Το είπα και στο σύζηγο και του είπα να κάνει υπομονή τις επόμενες μέρες που θα είναι δύσκολα. Ελπίζω από αύριο να έχω να πώ για τα νέυρα μου, και να μην χρειαστεί σαν βρεγμένη γάτα να απολογηθώ.:rolleyes:

 

Να ξέρεις οτι θαυμάζω τους ανθρώπους που επιβάλονται στον εαυτό τους στο τσιγάρο. Και μπράβο σου κι εσένα αλλά και στις υπόλοιπες κοπέλες. Επίσης πιστευω πως εφόσον έχεις καταφέρει κάτι τέτοιο, σίγουρα η επιτυχία είναι μονόδρομος για σένα και στο άλλο τοπικ:wink:

 

Γλυκια μου, τα λογια σου με κανουν να νιωθω πολυ καλα και μου δινουν δυναμη να συνεχισω. Γιατι μη θαρρεις πως ειναι ευκολο το ενα ή το αλλο.Χρειαζεται αποφαση, θεληση και πολλη εγκρατεια.Πραγμα που το εισπραττω και απο εσας και σας ευχαριστω.Ειμαι πολυ τυχερη που σας βρηκα.

Παλεψε για τα θελω σου και εγω θα ειμαι εδω -οσο μπορω- να σου συμπαρασταθω. Δεν εισαι μονη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8:50 angel σκέφτομαι να ξεκινήσω μαζί σου.... άμα με θες παρέα..... μπας και αυτή τη φορά κάνω κάτι πιο σοβαρό.......

 

10:10 κόντεψα να στραμπουλήξω τη γλώσσα μου από το να ξεροκαταπίνω, άρχισε ένας πόνος στα μινίγγια μου, λες κι έχω καπνίσει δυο πακέτα....... βρήκα στο ντουλάπι ξυλάκια κανέλας.....έχουν και μέγεθος τσιγάρου, έχω βάλει ένα στο στόμα μου, το μασουλάω, το γυροφέρνω κι έχει ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΕΥΣΗ!!!!!!!!!!! η κατάστασή μου είναι για γέλιαααααααααααααα.................

 

10:40 ακόμα να βγάλω την κανέλα, κόλλησα.....πωωωωω..... ευτυχώς που το πρωί μάζεψα από το πάσο όλα μου τα σύνεργα: καπνό, χαρτάκια, φιλτράκια, ταμπακιέρα, ευτυχώς .....καλύτερα να μην τα βλέπω μπροστά μου.....

 

10:55 μόλις τέλειωσα το σίδερο. Αισθάνομαι σπιντάτη. Μου΄ρχεται να κάνω επιτόπια πηδηματάκια. Δεν ξέρω τι να κάνω τα χέρια μου. Αυτή τη φάση τη θυμάμαι πολύ καλά. Είναι από τις χειρότερές μου. Πάω έξω. Πάω σούπερ μάρκετ, οπουδήποτε. Πάω γιατί θα μου στρίψει.....ellephriem, πού χάθηκες; τη θυμάστε που έλεγε ότι η νικοτίνη είναι ναρκωτικό; Σοφάκι, σπουδαία αυτή η φράση μέσα στην απλότητά της: "τώρα θα το χαλάσεις;"....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φάση τη θυμάμαι πολύ καλά. Είναι από τις χειρότερές μου. Πάω έξω. Πάω σούπερ μάρκετ, οπουδήποτε. Πάω γιατί θα μου στρίψει.....

Γιατι νομιζω οτι το ξεκινησες ως καταναγκαστικο εργο????

Αλλαξε τροπαριο και πιστεψε οτι δεν θα καπνισεις γιατι με το τσιγαρο βλαπτεις σοβαρα την υγεια σου. ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ γιατι ετσι θα κανεις μεγαλυτερο κακο στον εαυτο σου.

Σορι αν καταλαβα λαθος.

Παντως εισαι σε καλο δρομο οσων αφορα στην αποφαση. Το ημισι ειναι η αρχη του παντος. Κι εσυ εκανες το ημισι. Συνεχισε με ορθο τροπο. Καλη επιτυχια κι εμεις μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου, μη φοβάσαι δεν παρεξηγώ...... έχεις απόλυτο δίκιο.. ΔΕΝ το΄χω πιστέψει ακόμη ότι θα τα καταφέρω.

Παρακολουθώ από μια γωνιά τον εαυτό μου, και περιμένω πότε θα κάνω τη στραβοτιμονιά...... Ξεκίνησα όμως. Για δεύτερη φορά, ελπίζω και τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου, μη φοβάσαι δεν παρεξηγώ...... έχεις απόλυτο δίκιο.. ΔΕΝ το΄χω πιστέψει ακόμη ότι θα τα καταφέρω.

Παρακολουθώ από μια γωνιά τον εαυτό μου, και περιμένω πότε θα κάνω τη στραβοτιμονιά...... Ξεκίνησα όμως. Για δεύτερη φορά, ελπίζω και τυχερή.

 

Το είχα χάσει αυτό το θέμα πάλι και μόλις το βρήκα. Τελικά elli v σε τι κατάσταση βρίσκεσαι? Εγώ την παλεύω αρκετά καλά παραδόξως. Έχω πει 2-3 φορές, να κάνω ένα. Αλλά μετά λέω οτι θα πάω πάλι από την αρχή. Αν και νιώθω σίγουρη οτι μπορώ να κάνω ένα και να συνεχίσω, αλλά φοβάμαι. Τι να το κάνω το ένα. Το ένα θα τελειώσει μέχρι να καταλάβω οτι το άναψα, και μετά θα θέλω κι άλλο.:?

Νιώθω οτι μπορώ να το διαχειριστώ πολύ καλά (εκτός αν μιλάει η :twisted:νικοτίνη:twisted: στο μυαλό μου για να με ψήσει να κάνω εκείνο το ενα:confused:) Νιώθω όμως οτι με το φαγητό δεν θα τα καταφέρω. Το βλέπω να έρχεται το μπαμ. Και αν κάνω εγώ μπαμ στο θέμα του φαγητού, θα είναι τραγικό.:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgiamami, μπράβο σου βρε κορίτσι. Την δύναμη την έχεις μέσα σου, και δεν βρίσκεται ούτε στα δικά μου λόγια ούτε κάπιου άλλου. Ενα χρόνο τώρα που είσαι άκαπνη, δεν το σκέφτεσαι κάθε μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου, μη φοβάσαι δεν παρεξηγώ...... έχεις απόλυτο δίκιο.. ΔΕΝ το΄χω πιστέψει ακόμη ότι θα τα καταφέρω.

Παρακολουθώ από μια γωνιά τον εαυτό μου, και περιμένω πότε θα κάνω τη στραβοτιμονιά...... Ξεκίνησα όμως. Για δεύτερη φορά, ελπίζω και τυχερή.

 

Πολύ υπομονή elli.

Να ξεγελάς τον εαυτό σου.

Να λες "δεν θα κάνω τώρα, θα κάνω ίσως ένα αργότερα". Όταν έρθει το αργότερα να λές το ίδιο, το ίδιο,το ίδιο, μέχρι που θα έρχεται η ώρα να πας για νάνι.

Ασχολίες έχουμε να κρατάμε τον εαυτό μας busy και να ξεχνιόμαστε!

 

Υπομονή κι επιμονή!

Σαν να κάνεις δίαιτα :wink::mrgreen:!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Georgiamami, μπράβο σου βρε κορίτσι. Την δύναμη την έχεις μέσα σου, και δεν βρίσκεται ούτε στα δικά μου λόγια ούτε κάπιου άλλου. Ενα χρόνο τώρα που είσαι άκαπνη, δεν το σκέφτεσαι κάθε μέρα?

 

angel εγώ πάντως - παραδόξως - δεν το σκέφτομαι!!!

 

Είμαι κι εγώ πάνω από χρόνο άκαπνη. Σου λέω, από κάποια στιγμή και μετά δεν το πολυσκέφτεσαι! Οι πρώτες εβδομάδες είναι δύσκολες. :eek:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από δω γλυκειά μου angel!!!!!!!!!!

Παρ΄όλο που με τα ξυλάκια κανέλας την έχω καταβρεί διότι έχουν υπέροχη γεύση και το στόμα μου δεν βρωμοκοπάει, εχθές το βράδυ άναψα ένα μαζί με τον άντρα μου. Το μισοκάπνισα και σιχάθηκα τη ζωή μου.... πήγα κι έπλυνα τα δόντια μου να φύγει η γεύση.....

Το πρωί δεν έκανα καφέ, γιατί φοβήθηκα τον συνειρμό, ξέρεις .........

Στο αυτοκίνητο πήγαινε - έλα με μια κανέλα (είμαι UFO το ξέρω, αλλά με βοηθάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ). Βρήκα και το λάστιχο πίτα πρωί-πρωί κι έτρεχα βουλκανιζατέρ,αγχώθηκα, στο τσακ ήμουν να πάω στο περίπτερο δίπλα.

Μετά σκεφτόμουν πόσο άσχημη γεύση έχει και τι ωραία που είναι η κανέλα.

Μέχρι που το μεσημέρι επέστρεψα σπίτι και πολύ απλά έστριψα ένα τσιγάρο.... στην πρώτη τζούρα ικανοποιήθηκα..... στη δεύτερη είπα "τι άσχημα γεύση" και σα να αισθάνθηκα μια ζάλη.... στην τρίτη ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ και δε μπορούσα να το πιστέψω....το΄σβησα..........

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια κανέλα στο στόμα. ΘΕΛΩ ν΄ανάψω ένα, αλλά στ΄αλήθεια ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ εδώ και πολύ καιρό......

 

Φιλενάδα, είμαι ΠΟΛΥ περήφανη για εσένα που το διαχειρίζεσαι τόσο καλά!!!!!!! Μπράβο σου! να ξέρεις είσαι φοβερό στήριγμα! και οι κοπέλες που προσπαθούν να μας στηρίξουν, ευχαριστώ!

Όσο για το φαγητό........ κι εγώ το΄χω σκεφτεί ότι αν δεν είχα πρόβλημα να τρώω όοοοοοοοοσο θέλω και όοοοοοοοο,τι θέλω δε θα με στενοχωρούσε να κόψω το τσιγάρο. Ε, δε γίνεται να τα έχουμε όλα.... τ΄αγαθά κόποις κτώνται........όμως μην κάνεις μπαμ, σε παρακαλώ.........έλα να βάλουμε πλάτη η μία στην άλλη ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.......η Σοφία λέει κάτι πολύ επιτυχημένα, με κάνει γελώντας να ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ...............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόση ώρα έλειψα? μισή ώρα και κάτι... Τα έκανα μην πω.

 

Έκανα 3 τσιγάρα μονοκοπανιά. Το πρώτο ούτε που το κατάλαβα όπως είχα προβλέψει. Συνεχίζω έστω κι από εδώ. Ελπίζω να το θυμάμαι αυτό σε καμιά ώρα που θα αρχίσει το μπουζόυκι για τσιγάρο μέσα στο κεφάλι μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από δω γλυκειά μου angel!!!!!!!!!!

Παρ΄όλο που με τα ξυλάκια κανέλας την έχω καταβρεί διότι έχουν υπέροχη γεύση και το στόμα μου δεν βρωμοκοπάει, εχθές το βράδυ άναψα ένα μαζί με τον άντρα μου. Το μισοκάπνισα και σιχάθηκα τη ζωή μου.... πήγα κι έπλυνα τα δόντια μου να φύγει η γεύση.....

Το πρωί δεν έκανα καφέ, γιατί φοβήθηκα τον συνειρμό, ξέρεις .........

Στο αυτοκίνητο πήγαινε - έλα με μια κανέλα (είμαι UFO το ξέρω, αλλά με βοηθάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ). Βρήκα και το λάστιχο πίτα πρωί-πρωί κι έτρεχα βουλκανιζατέρ,αγχώθηκα, στο τσακ ήμουν να πάω στο περίπτερο δίπλα.

Μετά σκεφτόμουν πόσο άσχημη γεύση έχει και τι ωραία που είναι η κανέλα.

Μέχρι που το μεσημέρι επέστρεψα σπίτι και πολύ απλά έστριψα ένα τσιγάρο.... στην πρώτη τζούρα ικανοποιήθηκα..... στη δεύτερη είπα "τι άσχημα γεύση" και σα να αισθάνθηκα μια ζάλη.... στην τρίτη ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ και δε μπορούσα να το πιστέψω....το΄σβησα..........

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια κανέλα στο στόμα. ΘΕΛΩ ν΄ανάψω ένα, αλλά στ΄αλήθεια ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ εδώ και πολύ καιρό......

 

Φιλενάδα, είμαι ΠΟΛΥ περήφανη για εσένα που το διαχειρίζεσαι τόσο καλά!!!!!!! Μπράβο σου! να ξέρεις είσαι φοβερό στήριγμα! και οι κοπέλες που προσπαθούν να μας στηρίξουν, ευχαριστώ!

Όσο για το φαγητό........ κι εγώ το΄χω σκεφτεί ότι αν δεν είχα πρόβλημα να τρώω όοοοοοοοοσο θέλω και όοοοοοοοο,τι θέλω δε θα με στενοχωρούσε να κόψω το τσιγάρο. Ε, δε γίνεται να τα έχουμε όλα.... τ΄αγαθά κόποις κτώνται........όμως μην κάνεις μπαμ, σε παρακαλώ.........έλα να βάλουμε πλάτη η μία στην άλλη ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.......η Σοφία λέει κάτι πολύ επιτυχημένα, με κάνει γελώντας να ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ...............

 

Κλάψ... μην είσαι πολύ περίφανη :oops: για εμένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελικά πως μάλλον δεν μπορώ να καταφέρω να έχω 2 μέτωπα ανοιχτά. Elliv κράτα γερά εσύ τουλάχιστον. πΑω να πάρω μια κανέλα έτσι από περιέργεια να δοκιμάσω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami, μπράβο σου βρε κορίτσι. Την δύναμη την έχεις μέσα σου, και δεν βρίσκεται ούτε στα δικά μου λόγια ούτε κάπιου άλλου. Ενα χρόνο τώρα που είσαι άκαπνη, δεν το σκέφτεσαι κάθε μέρα?

 

Οχι. Το μισω. Και ειμαι πολυ - πολυ περηφανη που το εστειλα στο δι@@λο. Τωρα απολαμβανω τα θετικα του μη καπνιστη. ΕΕ, καμια φορα το σκεφτομαι αλλα η αρνηση μου προς το τσιγαρο ειναι πιο δυνατη απο την επιθυμια. Πως λενε, το μπουχτισα. Φτανει τοσα χρονια. Θελω να πιστευω πως παντα θα εχω τη δυναμη να του αντιστεκομαι. Πειρασμοι υπαρχουν. Αλλα εγω βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄όλο που με τα ξυλάκια κανέλας την έχω καταβρεί διότι έχουν υπέροχη γεύση και το στόμα μου δεν βρωμοκοπάει, εχθές το βράδυ άναψα ένα μαζί με τον άντρα μου. Το μισοκάπνισα και σιχάθηκα τη ζωή μου.... πήγα κι έπλυνα τα δόντια μου να φύγει η γεύση.....

Το πρωί δεν έκανα καφέ, γιατί φοβήθηκα τον συνειρμό, ξέρεις .........

Στο αυτοκίνητο πήγαινε - έλα με μια κανέλα (είμαι UFO το ξέρω, αλλά με βοηθάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ). Βρήκα και το λάστιχο πίτα πρωί-πρωί κι έτρεχα βουλκανιζατέρ,αγχώθηκα, στο τσακ ήμουν να πάω στο περίπτερο δίπλα.

Μετά σκεφτόμουν πόσο άσχημη γεύση έχει και τι ωραία που είναι η κανέλα.

Μέχρι που το μεσημέρι επέστρεψα σπίτι και πολύ απλά έστριψα ένα τσιγάρο.... στην πρώτη τζούρα ικανοποιήθηκα..... στη δεύτερη είπα "τι άσχημα γεύση" και σα να αισθάνθηκα μια ζάλη.... στην τρίτη ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ και δε μπορούσα να το πιστέψω....το΄σβησα..........

Αυτή τη στιγμή είμαι με μια κανέλα στο στόμα. ΘΕΛΩ ν΄ανάψω ένα, αλλά στ΄αλήθεια ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ εδώ και πολύ καιρό......

....

 

Βρε Ελλη, απορια εχω : Δε μαστουρωνεις ολη μερα με τη κανελλα???

 

Κι εγω στην αρχη δεν εκανα καφε για να αποφυγω το συνειρμο του τσιγαρου. Μετα απο μια βδομαδα, ηπια και καφε και τον ευχαριστηθηκα πολυ περισσοτερο χωρις τη συνοδεια του τσιγαρου.

 

Και ... αντι για κανελλα, πιπιλιζα μια οδοντογλυφιδα.Χαχαχαχα Ειδικα μετα τα γευματα οπου ηταν και η κρισιμοτερη ωρα του εγκεφαλου μου.

 

13,5 μηνες ακαπνη, κουκλες. Μπορειτε και χωρις αυτο. Πιστεψτε το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποία σύμπτωσις! είδα ένα μηνυμάτι στην άλλη συζήτηση και είπα να μπω να σας γράψω κι εγώ. Το λοιπόν εγώ κάπνιζα από τα 16-17 μέχρι τα 34. Τα περισσότερα χρόνια περίπου ένα πακέτο την ημέρα. Κατά καιρούς λιγότερο ή και περισσότερο. Το κάπνισμα ήταν η δίαιτά μου, το αγχολυτικό μου, η παρηγοριά μου, η συντροφιά μου!

 

Λόγω συνθηκών κάποια στιγμή βρέθηκα σχεδόν να το έχω κόψει (στα 20κάτι). Αμ δε. Στην πρώτη ευκαιρία κάπνισα μαζεμένα και ότι δεν είχα καπνίσει τον προηγούμενο καιρό.

 

Άρχισε να μου τη δίνει το κάπνισμα. Η μυρωδιά, το χειρότερο: η εξάρτηση! ήμουνα ένα είδος τζάνκυ. Πρωι πρωί τσιγάρο, σε χώρους μη καπνιστικούς να τρέχω να βρω το παράθυρο, το καπνιστήριο. Να πηγαίνω στο εξωτερικό και να στριμώχνομαι στα γυάλινα κλουβιά τους για μια τζούρα αντί να φχαριστιέμαι το ταξίδι....

Το μισούσα και το απολάμβανα. Τσιγαράκι με ποτάκι, με καφεδάκι, μετά το φαγητό, πριν την έξοδο, κατά την τηλεφωνική συνομιλία, πριν τον ύπνο, μετά τον ύπνο κοκ.

 

Έχω να καπνίσω 1,5 χρόνο. Το έκοψα προ εκγυμοσύνης, η εγκυμοσύνη συνετέλεσε στο να "εδραιωθεί" η αποχή. Να πω ψέματα ότι δε μου λείπει? ακούω τον ήχο από τα παγάκια στο ποτήρι και θέλω να ακούσω και τον ήχο της φωτιάς να ανάβει το τσιγάρο...

 

και μετά σκέφτομαι τη μπόχα, τη ζαλάδα, το ξερό στόμα, την τσιγαρίλα στα ρούχα τα απλωμένα στην κρεμάστρα, στο χώρο εκεί που περνώ και αναδίδω μποχίλες. Αμ δε λέω, δεν αξίζει και βάζω ένα ποτό να το καταλάβω στη γεύση του!

 

Ξαναβρήκα τη γεύση μου κορίτσια! την αναπνοή μου! τη μυρωδιά μου! την αντοχή μου!

 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!!!! δεν το λέω από θέση ισχύος επειδή τα κατάφερα! γίνεται!!!!!!!!!!!! ΓΙΝΕΤΑΙ!! με κόπο, χρόνο, πολύ προσπάθεια!!!!!

και κατά την άποψη μου χρειάζεται οπωσδήποτε συμπαράσταση. Κάποιος να αντέχει τα νεύρα κατά την επίπονη προσπάθεια της διακοπής. Προσπαθήστε να ενταχθείτε σε αντικαπνιστικό περιβάλλον. Εάν υπάρχει χώρος μη καπνιστών πάτε εκεί. Θα δυσκολευτείτε, θα ξενερώσετε, μια δυο, μετά θα το συνηθίσετε. Πα΄ρτε κομπολόι, μαστίχες, όλα γίνονται.

Έχετε τσιγάρα στην τσάντα για ώρα ανάγκης (δίνει μια ασφάλεια αυτό). Στο αμήν ανάψτε ένα, δε χάθηκε ο κόσμος. το ένα θα γίνει κανένα αργά η γρήγορα. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ!!! ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ!

 

και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

υγ. εγώ το έκοψα σταδιακά, έφτασα να "απεξαρτηθώ" να κάνω λίγα τη μέρα και μια μέρα είπα όχι άλλο. νεύρα πολλά δνε το συζητώ. αλλά περνάνε, αυτό να 'ταν μόνο!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στις 34 ημερες ακαπνη...νιωθω απιστευτη ενεργεια!η γευση μου ειναι ιδιαιτερα ανεπτυγμενη,εντονη εννοω.δεν βρομαω πια και μου μυριζουν πολυ ασχημα οι καπνιστες!διεκοψα το καπνισμα πολυ σταδιακα,μεσα σε διαστημα 4 μηνων πηγα απο τα 20 που εκανα στα 3-4 το πολυ.και ενα πρωι ειπα ΤΕΛΟΣ!

υπαρχουν στιγμες που το σκεφτομαι εντονα και μου λειπει...μετα σκεφτομαι την υγεια μου και το μωρακι που μεγαλωνει μεσα μου...αμεσως η ιδεα του να ξανακαπνισω γινεται απωθητικη!

μετα τις 20 μερες που ειχα να καπνισω αποφασισα να παω σε διαιτολογο...το εκανα και δεν το εχω μετανιωσει!στην πρωτη εβδομαδα εχασα 1 κιλο και κατι...νιωθω καλα.

αξιζει,προσπαθηστε το!!!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεωργία σοβαρολογείς;;;;;;;;;;;;; η κανέλα μαστουρώνει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μια χαρά με βρίσκω, δηλαδή δεν αισθάνομαι διαφορετικά, ούτε κάνω τίποτα τρελό..... αμάν, μου΄βαλες ιδέα.......... ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ............

 

Ει, angel, μη στενοχωριέσαι, φιλενάδα.......κι εγώ σήμερα το μεσημέρι στο μαγαζί δύο κάπνισα............

ΑΛΛΑ έγραψε το Καλλιοπάκι ότι δε χάθηκε ο κόσμος, έγραψε και η Βάσω ότι το έκανε σταδιακά, οπότε σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχουν ακόμη ελπίδες...........

Link to comment
Share on other sites

υγ. εγώ το έκοψα σταδιακά, έφτασα να "απεξαρτηθώ" να κάνω λίγα τη μέρα και μια μέρα είπα όχι άλλο. νεύρα πολλά δνε το συζητώ. αλλά περνάνε, αυτό να 'ταν μόνο!

Kalliopaki, κι εγω εδω ως μη καπινστρια πλεον. Εχουμε παρομοια πορεια στο τσιγαρο. Εγω ελαττωνα σταδιακα τη νικοτινη, πισσα κλπ. Δηλαδη, ενω καπνιζα των 10 mg, κατεβηκα στα 6 και τελος στα 3. Το με 1mg δεν το καταφερα, ρουφουσα και τα μαγουλα εμπαιναν μεσα. Και μια ωραια πρωια, πριν μπω για ενα χειρουργειο, πηρα την τελεσιδικη αποφαση και ειπα "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ". Βγηκα απο νοσοκομειο, ολα καλα, τσιγαρα ειχα ακομα παντου, αλλα ελεγα οχι δεν θα ξανακαπνισω. Για μια βδομαδα δεν εκανα ουτε καφε, δεν πηγαινα σε φιλες κλπ. Μετα ξαναμπηκα στο κυκλο μου αλλα χωρις τσιγαρο. Μεχρι προσφατα ειχα στο αυτοκινητο πακετο. Δεν πιστευα οτι θα τα καταφερω. Απλα το τραβουσα ως στοιχημα με τον εαυτο μου οσο πιο πολυ γινοταν. Κι εφτασα στους 13,5 μηνες.

Και θα το ξαναπω για να διαβασουν οι νεοτερες. Δεν μου ελλειψε η νικοτινη ή η πισσα. Μου ελλειψε η κινηση, η διαδικασια αναμματος και η πρωτη ρουφηξια. Αλλα τελικα συνηθισα την απουσια του και απολαμβανω ολα τα γνωστα καλα.

Δεν θελω να το ξαναπιασω ουτε στο χερι μου.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν στιγμες που το σκεφτομαι εντονα και μου λειπει...μετα σκεφτομαι την υγεια μου και το μωρακι που μεγαλωνει μεσα μου...αμεσως η ιδεα του να ξανακαπνισω γινεται απωθητικη!

μετα τις 20 μερες που ειχα να καπνισω αποφασισα να παω σε διαιτολογο...το εκανα και δεν το εχω μετανιωσει!στην πρωτη εβδομαδα εχασα 1 κιλο και κατι...νιωθω καλα.

αξιζει,προσπαθηστε το!!!

 

ΜΠΡΑΒΟ.Συγχαρητηρια. Και καλα κανεις που δηλωνεις την εμπειρια σου για να ακουγεται και η πλευρα της επιτυχιας. Μπραβο κουκλα μου. Και επειδη δεν καταλαβα καλα αν εισαι ακομα εγκυος ή γεννησες, ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία σοβαρολογείς;;;;;;;;;;;;; η κανέλα μαστουρώνει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μια χαρά με βρίσκω, δηλαδή δεν αισθάνομαι διαφορετικά, ούτε κάνω τίποτα τρελό..... αμάν, μου΄βαλες ιδέα.......... ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ............

 

Ει, angel, μη στενοχωριέσαι, φιλενάδα.......κι εγώ σήμερα το μεσημέρι στο μαγαζί δύο κάπνισα............

ΑΛΛΑ έγραψε το Καλλιοπάκι ότι δε χάθηκε ο κόσμος, έγραψε και η Βάσω ότι το έκανε σταδιακά, οπότε σκέφτομαι ότι ίσως υπάρχουν ακόμη ελπίδες...........

 

Δεν ξερω καλε. Απλα υπεθεσα γιατι ολα αυτα που εχουν αρωμα και τα μασουλαμε με υπερβολη, εχουν μια .......μαστουραδα.

Η μεθοδος του σταδιακα μειωνω ποσοτητα ή παω σταδιακα σε ελεφρυτερα τσιγαρα, αποδιδει. Οποτε μην τρελενεστε Ελλη και Angel. Αρκει να μην ξεχνατε το στοχο οποιος ειναι η διακοπη του καπνισματος. Ειμαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο δε θα προλαβαινετε να διαβαζετε τα ποστακια μας στο "Γοργονοκλαμπ" που θα σας λεμε τα συγχαρικια.

Link to comment
Share on other sites

Kalliopaki, κι εγω εδω ως μη καπινστρια πλεον. Εχουμε παρομοια πορεια στο τσιγαρο. Εγω ελαττωνα σταδιακα τη νικοτινη, πισσα κλπ. Δηλαδη, ενω καπνιζα των 10 mg, κατεβηκα στα 6 και τελος στα 3. Το με 1mg δεν το καταφερα, ρουφουσα και τα μαγουλα εμπαιναν μεσα. Και μια ωραια πρωια, πριν μπω για ενα χειρουργειο, πηρα την τελεσιδικη αποφαση και ειπα "ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ". Βγηκα απο νοσοκομειο, ολα καλα, τσιγαρα ειχα ακομα παντου, αλλα ελεγα οχι δεν θα ξανακαπνισω. Για μια βδομαδα δεν εκανα ουτε καφε, δεν πηγαινα σε φιλες κλπ. Μετα ξαναμπηκα στο κυκλο μου αλλα χωρις τσιγαρο. Μεχρι προσφατα ειχα στο αυτοκινητο πακετο. Δεν πιστευα οτι θα τα καταφερω. Απλα το τραβουσα ως στοιχημα με τον εαυτο μου οσο πιο πολυ γινοταν. Κι εφτασα στους 13,5 μηνες.

Και θα το ξαναπω για να διαβασουν οι νεοτερες. Δεν μου ελλειψε η νικοτινη ή η πισσα. Μου ελλειψε η κινηση, η διαδικασια αναμματος και η πρωτη ρουφηξια. Αλλα τελικα συνηθισα την απουσια του και απολαμβανω ολα τα γνωστα καλα.

Δεν θελω να το ξαναπιασω ουτε στο χερι μου.

 

Σα να ακούω τον ευατό μου να μιλάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...