Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

Είμαστε μαζί σου

Για όλη την ζωή σου

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα διότι κλείνω αισίως 3 ολόκληρους μήνες άκαπνη!!!!!!!

Και ναι είμαι πάρα πολύ χαρούμενη και περήφανη :):):)

 

Είναι τέλειο το ότι δεν μυρίζουν τα ρούχα μου, ότι δεν πληρώνω μια περιουσία στα τσιγάρα αλλά και σε τσίχλες για να μη μυρίζω στο παιδί (με τα χρήματα αυτά πάω κάθε βδομάδα κομμωτήριο για χτένισμα :), ότι δεν αγχώνομαι για το κακό που μπορεί να κάνω στην κόρη μου, ότι δεν είναι συνέχεια το μυαλό μου στο πως θα ξεκλέψω λίγο χρόνο από το παιχνίδι μας για να βγω στη βεράντα να καπνίσω, ότι γενικώς δεν υπάρχει κάτι το οποίο να κάνει "κουμάντο" στην καθημερινότητά μου :D:D:D

 

Επειδή όμως ακόμα υπάρχουν στιγμές δύσκολες είπα να το αναφέρω για να το βλέπω γραμμένο όποτε πάω να λυγίσω και για να με ενθαρρύνετε κι εσείς :)

 

Για πείτε κι οι υπόλοιπες....

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

angelina ΜΠΡΑΒΟ σου!

Σου γράφει μια φανατική αντικαπνίστρια που δεν έχει δοκιμάσει πότε τσιγάρο ούτε απο περιέργεια αλλά προσπαθεί με πολύ κόπο να το κόψει απο τον άνδρα της ο οποίος του δίνει και καταλαβαίνει.

Χαίρομαι που νιώθεις τόσο καλά που δεν καπνίζεις πια και βλέπεις τέτοια αλλαγή στην καθημερινότητα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Angelina! Κάπνιζα από 16 έως 26 χρονών και το έκοψα μαχαίρι πριν 4 χρόνια. Ίσως φανεί περίεργο σε κάποιον καπνιστή, αλλά τελικά το κάπνισμα είναι μεγάλη καταπίεση. Και εγώ νιώθω πιο ελεύθερη, γιατί πράγματι αυτό με έκανε κουμάντο. Σε λίγο όχι μόνο θα νιώθεις ακόμα καλύτερα, αλλά θα σε ενοχλεί και ο καπνός των άλλων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φυσαλίδα μου :):):)

 

Το καλύτερο απ' όλα είναι ότι το έκοψε και ο άντρας μου, που ήταν ακόμη πιο φανατικός, οπότε ξεβρωμίσαμε εντελώς :):):)

(να συμπληρώσω ότι πήραμε κάτι χάπια που κυκλοφορούν και τελικά βοηθάνε πολύ).

 

Το περίεργο βέβαια είναι ότι παρ' όλο που ο άντρας μου κάπνιζε πολύ περισσότερο απ' ότι εγώ κι είχε προσπαθήσει πάμπολλες φορές να το κόψει χωρίς επιτυχία τώρα το έκανε πολύ πιο εύκολα από μένα κι όποτε του γκρινιάζω ότι ζορίζομαι μου λέει "έλα μωρέ σιγά, υπερβολική είσαι" :shock:

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οιμέ!!!!!!!!!Βγήκε ΤΟ ΘΕΜΑ στην επιφάνεια!!!!!!!!!!Κάπου να κρυφτώ παιδιά!!!!!!!!!!!!! :?:?:?:?:oops::oops::oops::oops::lol::lol::lol: Βρε φιλενάδα.....τόσο καλό το είχα θαμμένο!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Είναι από τα θέματα που με κάνουν να χάνω την αυτοεκτίμηση μου! :?:oops:

Πάντως, δεν σε συμφέρει να κάνω διακοπή κα Τζολί μου!!!!!!!!!!!!

Εσένα πάλι θα πρήζω με τα υπαρξιακά που θα με πιάσουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αν και σου το έχω ξαναπεί θα σου το ξαναπώ!ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Είναι από τα σημαντικότερα επιτεύγματα του ανθρώπου να καταφέρει να φύγει από την παγίδα!!!!!!! :wink:

Κα Τζολί μου 928584azg37ws6rj.jpg

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

matoula μου δεν το έκανα επίτηδες που το ξέθαψα :oops::oops:

 

Βρε το ξέρωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ίσα ίσα που τουλάχιστον τώρα μπορεί κάποιος να επηρεαστεί από την δική σου μαρτυρία. Γιατί εγώ είχα μείνει στην θεωρία. Και από τη θεωρία...λίγοι επηρεάζονται!!!! :wink: Τώρα είναι σημαντικά όσα γράφονται, γιατί έχεις περάσει από πολλά στάδια και έχεις μια έμπειρη γνώμη κα Τζολί μου!!! :wink::D:D:D:D:D

 

Πάντως κόψτο εσύ κι εμένα πρήζε με όσο θέλεις!

(σιγά μη με βρείς :lol::lol::lol: )

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Βρε εγώ σε βρίσκω....εσύ δεν θα αντέξεις!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κάθε ένας μας έχει φτιάξει τη δική του θεωρία περί καπνίσματος. Υπάρχει όμως ένας άνθρωπος που (όπως λέει τουλάχιστον) έχει αφιερώσει 2 χρόνια από τη ζωή του Χ 9 ώρες τη μέρα για να βρει την απόλυτη λύση στο θέμα.

 

ΚΑΙ ΤΗ ΒΡΗΚΕ!

 

Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Μάλλον είναι ο παγκόσμιος "γκουρού" επί του θέματος. Επίσης είναι και πολύ καλό παιδί που δίνει συμβουλές στο φόρουμ του ένας προς έναν σε όσους δυσκολεύονται να το κόψουν το βρωμοτσίγαρο. Όσοι και όσες δεν έχετε διαβάσει το δωρεάν βοήθημα που δίνει στη σελίδα http://www.skeftomai.gr κατεβάστε το. Εγώ αφιερώνω κάθε εβδομάδα λίγο από το χρόνο μου για να διαφημίζω αυτή την προσπάθεια, γιατί έχω ωφεληθεί πολύ.

 

Ήδη έχω "χρεωθεί" τη διακοπή του καπνίσματος αρκετών γνωστών μου ! :D

 

Μάτα, είπα και εγώ να διαβάσω το θέμα που άνοιξες, αλλά γίνεται πανικός!! Εκατοντάδες δημοσιεύσεις! Μπράβο που ασχολείσαι και βοηθάς τον κόσμο. Όταν βρω χρόνο θα ρίξω μια ματιά σε όλα όσα έχουν γραφτεί.

 

Το site αυτό είναι ουσιαστικά υπεύθυνο που έκοψα το κάπνισμα.

Στην εγκυμοσύνη έκανα κατά καιρούς τσιγάρο, δυστυχώς δεν κατάφερα να θηλάσω άρα το ξανάρχισα γρήγορα και, την ημέρα που το παιδί μου έκλεισε τους 17 του μήνες, το έκοψα. Σχεδόν έξι μήνες πριν...

Τις συνέπειες του καπνίσματος τις ξέρουμε όλοι οι καπνιστές. Το βιβλίο αυτό δεν προσπαθεί να σε φοβίσει. Για μένα το μεγαλύτερο επίτευγμα του συγγραφέα - εκτός του ότι ασχολείται μέσω της ιστοσελίδας αποκλειστικά με τον καθένα - είναι ότι σε κάνει να διαπιστώσεις ότι:

με το να κόψεις το τσιγάρο δεν απαρνείσαι κάτι που σου αρέσει, αλλά κάνεις ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό σου

Εμένα αυτό με βοήθησε γιατί κάπόιες φορές το ομολογώ... ζορίζομαι...

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Αρχικά η ηλεκτρονική έκδοση είναι ΔΩΡΕΑΝ και το ίδιο το βιβλίο κοστίζει πολύ λίγο.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάπνιζα από τα 18 μου μανιωδώς Prince.

Ήμουν αυτό που λένε φανατική ή και μανιακή με το τσιγάρο.

Ώσπου έμεινα έγκυος και το έκοψα την μέρα που το έμαθα. Από τότε πέρασαν σχεδόν 2μιση χρόνια.

Πρώτη εγκυμοσύνη, θηλασμός, δεύτερη εγκυμοσύνη καπάκι, (τι καπάκι- κατραπακιά ήταν αλλά...)όποτε τέλος το τσιγάρο.

Τώρα μετά από τόσο καιρό αποχής, δεν αισθάνομαι καθόλου την έλλειψή του. Αντιθέτως μ'ενοχλεί. Δεν ανέχομαι τη μυρωδιά του μεσα στο σπίτι.

Ακόμα και ο καλός μου που καπνίζει στον απορροφητήρα με ενοχλεί.

Άσε που αισθάνομαι καλύτερα, αναπνέω καλύτερα, επιτέλους έχω γεύση και οσμή.

Ανεβαίνω τις σκάλες χωρίς να έχω αφήσει το ένα μου πνευμόνι στον 2ο όροφο!

Ίσως πρήζω τους γύρω μου με τον αντικαπνιστικό αγώνα που κάνω αλλά είναι...για το καλό τους! :lol::lol::lol::lol:

Κάποιοι με αντιμετωπίζουν και σαν γραφική ακόμα επειδή επιμένω να τους λέω πόσο ηλιθιότητα θεωρώ πλέον το τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες γιατι ειμαι στη δουλεια τωρα αλλά θα τις διαβασω καποια στιγμη.

Εγώ δυστυχώς καπνίζω εδώ και 10-12 χρονια σχεδον. Το λέω και ντρεπομαι οτι στην εγκυμοσυνη δεν καταφερα να το κοψω, αν και δια μαγειας οταν γεννησα το εκοψα. Λογω ανεγκεφαλιας των παιδιατρων στην εντατικη νεογνων εκοψα το θηλασμο και αρχισα το τσιγαρο.

Πριν 10 μερες πηγα στον πνευμονολογο μαζι με το συζυγο και μας εβαλε λιγο χερι. Μας συνεστησε μια επισκεψη σε ενα νοσοκομειο με ασθενεις που εχουν καρκινο στον πνευμονα, ή θα το κοψετε ή θα καπνιζετε το διπλασιο μετα, μας ειπε.

Ειπαμε με το συζυγο να κανουμε μια προσπαθεια, για δυο τρεις μερες το ελαττωσαμε αλλά μετα επανηλθαμε στους ιδιους ρυθμους.

Κανενα κολπακι ρε κοριτσια να βοηθησετε;

Βασικα το προβλημα μου το μεγαλο ειναι οτι αν σκεφτω πως θελω να καπνισω και δεν εχω τσιγαρα, καλη ωρα οπως εχτες το πρωι που ξυπνησα και δεν ειχα, ποιος ειδε το Θεο και δεν το φοβηθηκε! Χαλια!

Βοηθηστε με καμια καλη προταση μπας και το μειωσουμε και τελικα το κοψουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βοήθησε εμένα ( πέρα από τις πρωινές αναγούλες :lol::lol::lol: ) ήταν να κόψω τον καφέ.

Ξέρεις, κατευθείαν εγκεφαλική σύνδεση - ξυπνάω, κάνω καφέ, ανάβω τσιγάρο. Οπότε, για αρχή έκοψα τον καφέ.

Η μεγαλύτερη δυσκολία μου ήταν με το ποτό. Όχι, δεν το έκοψα. Αυτό δεν μπόρεσα να το κάνω. Και στην εγκυμοσύνη κανένα τσίπουρο το έπινα :oops::oops::oops:

Τελικά, έπεισα τον εαυτό μου, με τη μέθοδο Γκέμπελς :lol: , ότι μπορώ να πιω καφέ, ποτό κλπ., χωρίς το τσιγάρο.

Πες, πες,πες, με βαρέθηκα στο τέλος και το έκοψα. :lol::lol::lol:

Ξεκινήστε να πρήζετε ο ένας τον άλλο. Θα σπάσουν τα νεύρα σας και προκειμένου να ακούτε τον άλλο θα το κόψετε! :D

Σκεφτείτε και πόσο καλά θα αισθάνεστε μετά, πόσο καλύτερο σεξ θα κάνετε :wink: , και όλα αυτά τα κουλά και θα δείτε, πιάνει. :D

Αντε βρε, καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις πολλά κόλπα :wink:

 

Επειδή όμως σε μένα και στον άντρα μου δεν έπιανε τίποτα πήραμε κάτι χάπια που κυκλοφορούν και το κόψαμε με αρκετή ευκολία μπορώ να πω, όπως κι αρκετοί γνωστοί μας.

Αν θες πες μου να σου στείλω πμ (αν και νομίζω ότι κάπου στο τόπικ αναφέρονται).

 

Μεγάλο πράγμα όμως η απεξάρτηση :):):)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση να ζητάω βοήθεια και συμβουλές για να κόψω το τσιγάρο και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. έκοψα το τσιγάρο πριν από 1,5 χρόνο (λίγο πριν μείνω έγκυος). πριν από αυτό το είχα κόψει άλλες δύο φορές διάρκειας εξαμήνου, αλλά μετά το ξανάρχιζα. Είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο που μόνο όποιος έχει υπάρξει καπνιστής καταλαβαίνει. Θυμάμαι που μου έλεγαν όλοι "σκέψου τι κακό κάνεις στον εαυτό σου" κλπ και τίποτα δεν έπιανε. Νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται για να κόψει κανείς το τσιγάρο είναι να το θέλει πραγματικά πολύ... Παίζει ρόλο και το σωστό timing. Εμένα με βοήθησαν τα εξής:

1. Το έκοψα σε περίοδο όχι μεγάλου στρες ή στενοχώριας και όντας πολύ μπουχτισμένη από τσιγάρο. Τις εβδομάδες πριν το κόψω έκανα 2 πακέτα τη μέρα!

2. Το έκοψα "και καλά" δοκιμαστικά. Δεν είχα δηλαδή στο μυαλό μου πως το κόβω οριστικά, απλά κάνω μια αποτοξίνωση. Αυτό με βοήθησε γιατί η αρχή είναι η δύσκολη. Μετά από 2-3 εβδομάδες δεν το αναζητάς τόσο πολύ και λες "αφού το κράτησα μέχρι εδώ ας το συνεχίσω". Ακόμα και τώρα δε νιώθω πως το έχω κόψει οριστικά (και ας έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου 1,5 χρόνο). Το πάω βήμα-βήμα...

3. Όταν το έκοψα είχα πακέτο στο σπίτι. Ήθελα να νιώθω πως αν κάποια στιγμή δεν αντέξω, έχω τσιγάρα. Σε μερικούς μπορεί αυτό να φανεί μαζοχιστικό, όμως χωρίς καθόλου τσιγάρα μέσα στο σπίτι αποκλείεται να το έκοβα.

Εύχομαι ειλικρινά σε όποιον προσπαθήσει να τα καταφέρει. Και αν περάσετε το πρώτο δύσκολο στάδιο μην μπείτε στον πειρασμό να κάνετε "έστω και ένα τσιγάρο", γιατί εγώ 2 φορές έτσι ξανακύλησα.

Αυτό που ευχαριστιέμαι αφάνταστα τώρα που δεν καπνίζω είναι που τα ρούχα-μαλλιά-αυτοκίνητο- μου δεν μυρίζουν τσιγάρο... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καπνιζα 8 χρόνια και παροτι αθλητρια δεν.....κοβοταν και παντα ελεγα οτι θα το κοψω οταν μεινω εγκυος.Καφε 3 την μερα και καπνισμα 1-1.5 πακετα την μερα!!!Αλλα η προπονηση φούλ(ειμαι και γυμναστρια)

Οταν εμεινα εγκυος το σοκ οτι μπορει να βλαψω το παιδι με εκανε και το εξοψα μαχαιρι,ξαφνικα σε μια μερα και ουτε καφε ξαναηπια γιατι τον ειχα συνδεσει ετσι..

Οι φιλες μου δεν το πιστευαν και κυριως η κολλητη μου που δεν καπνιζε πολύ και στην εγκυμοσυνη της εκανε 1-2 τσιγαρα δεν πιστευε οτι εγω θα το εκοβα μαχαιρι(ουτε εγω τι πιστευα).Ναι μετα απο 2μηνες τωρα μπορω να πω οτι το δυσκολο ηταν η πρωτη βδομαδα γιατι ηταν ισχυρη συνηθεια,τωρα με ενοχλει και ο καπνος.

Link to comment
Share on other sites

Καπνιζα 8 χρόνια και παροτι αθλητρια δεν.....κοβοταν και παντα ελεγα οτι θα το κοψω οταν μεινω εγκυος.Καφε 3 την μερα και καπνισμα 1-1.5 πακετα την μερα!!!Αλλα η προπονηση φούλ(ειμαι και γυμναστρια)

Οταν εμεινα εγκυος το σοκ οτι μπορει να βλαψω το παιδι με εκανε και το εξοψα μαχαιρι,ξαφνικα σε μια μερα και ουτε καφε ξαναηπια γιατι τον ειχα συνδεσει ετσι..

Οι φιλες μου δεν το πιστευαν και κυριως η κολλητη μου που δεν καπνιζε πολύ και στην εγκυμοσυνη της εκανε 1-2 τσιγαρα δεν πιστευε οτι εγω θα το εκοβα μαχαιρι(ουτε εγω τι πιστευα).Ναι μετα απο 2μηνες τωρα μπορω να πω οτι το δυσκολο ηταν η πρωτη βδομαδα γιατι ηταν ισχυρη συνηθεια,τωρα με ενοχλει και ο καπνος.

 

Θα συμφωνήσω,με το που έμαθα πως είμαι έγκυος πες το μητρικό ένστικτο το έκοψα μαχαίρι...Ποιός εγώ που κάπνιζα σαν αράπης....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω,με το που έμαθα πως είμαι έγκυος πες το μητρικό ένστικτο το έκοψα μαχαίρι...Ποιός εγώ που κάπνιζα σαν αράπης....

 

 

Χα,χα,χα το αστειο ειναι οτι δεν πιστευα οτι θα στερηθω τετοια απολαυση!!!Ελεγα απλα οταν μεινω εγκυος θα το κοψω και δεν το πολυπιστευα κιόλας!!!

Τελικα αμα υπαρχει πραγματικος λογος-κινητρο......ολα γινονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις έμεινα έγκυος στην κόρη μου το έκοψα αμέσως.Αρχισα να καπνίζω 1-2 τσιγάρα την ημέρα μετά απο 6 μήνες που πήγα στην δουλειά.Μόλις αποφάσισαμε για 2ο το έκοψα αμέσως και δεν θέλω ούτε να το βλέπω πια.Εχω γίνει φανατική αντικαπνίστρια.

Link to comment
Share on other sites

κανω 10 τσιγαρα τη μερα δεν εχω ομως θεληση να το κοψω δεν θελω αλλα...νιωθω φοβερες τυψεις που ενω προσπαθω να γινω μανουλα καπνιζω...αλλα δυστυχως μονο τυψεις και θεληση και προσπαθεια 0 και οσο περιμενω με αγωνια να ΜΗΝ μου ερθει περιοδος τοσο εχω αναγκη απο ενα τσιγαρο να ξεχαστω....βεβαια δεν θελω ουτε να το φανταστω οτι μολις ειμαι στα σιγουρα εγκυος θα συνεχιζω να καπνιζω λεω"θα κοψω το λαιμο αλλα δεν θα ξανακαπνισω"εκνευριζομαι με γνωστες μου με την κοιλια τουρλα και καπνιζουν κανονικοτατα οχι οχι δεν θελω να το κανω αλλα και τωρα ακομα που αγχωνομαι δεν κανω τιποτα σπουδαιο απτο να συνεχιζω τα 10 τσιγαρακια μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γραφω σ' αυτο το θεμα, γιατι θελω να κινηθει. Σας ενημερωνω πως καπνιζα επι 26 χρονια και το εκοψα πριν 11 μηνες. Μαχαιρι. Τωρα κανω εκστρατεια <<κατα του καπνισματος>>. Ειμαι εδω και ειμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, βοήθα με κι εδώ, σε παρακαλώ!

 

Ποτέ δεν έχω προσπαθήσει να το κόψω γιατί είμαι σίγουρη πως θα ξαναρχίσω...

Προσπαθώ αυτό τον καιρό να γυμναστώ έστω λίγο, ξέρεις εσύ, και με στενοχωρεί πολύ στην αναπνοή μου... κι αυτή τη στιγμή που σου μιλάω είναι δίπλα μου αναμμένο ... έστω να το μειώσω , ξέρω γω;;;; Η χαζομάρα ενσαρκωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστηχώς βρίσκομαι στην απέναντι πλευρά. Έχω κόψει το τσιγάρο 2 φορές στη ζωή μου δυστηχώς ανεπιτυχώς. Να σημειώσω οτι έχω μεγάλο κόμπλεξ με το βάρος μου και σίγουρα έπεξαι το ρόλο του και αυτό στην αποτυχία.

 

Την πρώτη φορά το έκοψα όταν αποφασίσαμε οτι θέλουμε να κάνουμε παιδάκι, θεωρώντας οτι θα ήτανε καλό να καθαρίσει ο οργανισμός μου πριν συλλάβω. Κατάφερα να μέινω χωρίς τσιγάρο μόνο 5 μήνες. Ο λόγος ήταν οτι αντικατέστησα το τσιγάρο με το φαγητό. Αν και στην αρχή ήμουνα προετοιμασμένη οτι θά πάρω "μερικά" κιλά, όταν ξεπέρασα τα 12 κιλά δεν άντεξα την ψυχολογική πίεση και ξανακάπνισα. Μέσα σε αυτούς τους 5 μήνες σιχάθηκα το τσιγάρο και τη μυρωδιά των ανθρώπων που κάπνιζαν. Πήγαινα στο γυμναστήριο και έβγαζα σερί 3 ώρες αερόμπικ στεπ κτλ υψυλής έντασης ενώ πριν δεν τα κατάφερνα. Σίγουρα ένιωθα πιο ελέυθερη. Καμμιά φορά όμως όταν έβλεπα άλλους να καπνίζουν ζήλευα. Αξιοσημείωτο δε είναι το θέμα του ποτού. Εγώ το είχα συνδιάσει απόλυτα με το τσιγάρο, και παρότι ποτέ μου δεν έπεινα πάνω από 2 ποτά όταν βγαίναμε έξω, εκείνη την περίοδο το ποτό κατέβαινε σαν νερό:roll:.

 

Η δευτερη φορά είναί όταν τελικά έμεινα έκγυος. (πάλι πήρα αμέτρητα κιλά) Δυστηχώς αντιμετώπισα πολλά προβλήματα με το θηλασμό, λόγω άγνοιας (καθώς το θεωρούσα κάτι το απόλυτα φυσιολογικό και έυκολο) με αποτέλεσμα να το ξαναρχίσω πολύ σύντομα.

 

Νιώθω οτι δεν θα τα καταφέρω ποτέ.:( Βλέπω και τη μικρούλα μου που μου γελάει και σκέφτομαι οτι δεν έχω το δικαίωμα να της στερήσω τη μανούλα της ποτέ, ειδικά λόγω του τσιγάρου. Όμως δεν τα καταφέρνω να το πάρω απόφαση. Προσπαθώ ακόμα να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης και απότι φαίνεται θα πάει μέχρι και τον Αυγούστο, οπότε φοβάμαι ακόμαι και να σκεφτώ οτι θα έχω τέτοια πίεση στο κεφάλι μου.

 

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...