Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Ναι είναι ένα πολύ ωραίο απόσπασμα, το οποίο, μου έμεινε κι εμένα μετά το τέλος του διαβάσματος.

Όσο για αυτά που λέει ο συγγραφέας Joe ,ήταν κι αυτός καπνιστής και ενοιωθε τα ίδια με όλους τους καπνιστές όσο κάπνιζε. Επίσης έκανε πάρα πολλές προσπάθειεςαποτυχημένες να το κόψει και όαν τα κατάφερε έγραψε το βιβλίο.

Όσο για κάποιες φράσεις του στυλ "Ας σοβαρευτούμε",διευκρινίζει με αστεράκι ότι δεν τις λέει κακοπροαίρετα, ή να θίξει κάποιον που καπνίζει, μιας και ο ίδιος ήταν καπνιστής!

 

Αλήθεια parent38, μας ανέφερες ότι κάπου δίνει συμβουλές στον καθένα που θέλει να ρωτήσει κάποια πράγματα ή που θέλει βοηθεια. Που το κάνει αυτό; Σε κάποια δική του σελίδα ή στο skeftomai;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To κάνει στο http://www.skeftomai.gr στο forum που έχει στήσει. Η σελίδα του δεν έχει πολύ κίνηση ακόμα από ότι έχω δει. Οπότε τους προλαβαίνει όλους.. :) Όποιος τον ρωτάει κάτι του απαντάει σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω πολύ καιρό να γράψω μιας και η δική μου προσπάθεια δεν απέδωσε :oops:

Σήμερα επισκέφτηκα έναν πνευμονολόγο που με έβαλε να κάνω μία σειρά

εξετάσεων ακτινογραφία θώρακα και αύριο σπιρομέτρηση ας ελπίζουμε ότι

όλα θα πάνε καλά :(

Την Πέμπτη θα επισκεφθώ για πρώτη φορά το ιατρείο διακοπής καπνίσματος

αν και μ΄αυτές τις διαδικασίες δεν μπορέσω να το κόψω θα είμαι κατάπτυστη :lol::lol:

Μία ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα http://www.pneumonologist.gr/pages/Greek/kyria_nosimata/copd.html κοιτάξτε τις φωτο

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ωχ γιατί πνευμονολόγο κοριτσάκι μου ? Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα θέμα και να είναι απλά μια τυπική εξέταση !

 

Μάτα εσύ τι έχεις κάνει με το ζήτημα ? Καιρό έχουμε να τα πούμε αυτά ! Ολα καλά ?

 

Εγώ προχθές πάνω σε έναν εκνευρισμό τόλμησα να ανάψω τσιγάρο μετά απο 4,5 μήνες ! Το έσβησα μετά απο την 3η τζούρα γιατί μου έφερε τόσο αηδία στην γεύση σαν τα πρώτα τσιγάρα που είχα καπνίσει ! Καμμιά απόλαυση και φυσικά τύψεις . Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη , ελπίζω το ίδιο να ισχύει και μετά !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαμ μου κορίτσι μου χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με τις εξετάσεις σου, όπως μου είπες!!!!!! :D

Ελενάκι μου χαίρομαι που δεν σου άρεσε η γεύση του αλλά και το ότι δεν το κάπνισες ολόκληρο. Ελπίζω κι εγώ να σου διατηρηθεί η αντικαπνιστική διαθεση και μετά την εγκυμοσύνη. Μάλλον ας μην μείνουμε στις ελπίδες. Καλιέργησε την όσο μπορείς!!! :wink:

Να σας πώ και τα δικά μου νέα, παρ'όλο που ρισκάρω να φανώ αναξιόπιστη και γελοία μετά από τόσες προσπάθειες και τόσα λόγια. Αυτό όμως δυστυχώς, μας το κάνει αναγκαστικά από μόνο του το τσιγαρο.

Μετά την τελευταία διακοπή κάπνιζα ένα με δύο τσιγάρα κάποιες στιγμές που ένοιωθα υποτίθεται ότι τα είναι πολύ ανάγκη. Αυτο το διατήρησα για πολλές μέρες, αλλά τα τσιγάρα εως σήμερα δεν έχουν διατηρηθεί στο ίδιο επίπεδο. Δεν είμαι καπνίστρια όπως ήμουν αλλά δεν έχω κόψει και εντελώς το κάπνισμα. Εδώ και λίγες μέρες όμως αγορασα το βιβλίο (που σας έχω αναφέρει την δωρεάν ηλεκτρονική έκδοση και που μας την ανέφερε και ο parent38). Εγώ αγόρασα το χάρτινο. Είναι η πρώτη φορά που νοιώθω να καταρρίπτονται όλες αυτές οι ψευδαισθήσεις που πίστευα για το κάπνισμα ακόμα και τις περιόδους που το έκοβα. Μέσα σε λίγες σελίδες ευχαριστου και ευανάγνωστου διαβάσματος (στο όποίο αναφέρονται μεταξύ άλλων και διάφορες τεχνικές που βοηθούν κατά τη διακοπή)και με μόνο 15 ευρώ κατάφερε ο συγγραφέας να με πείσει για όσα δεν είχα πειστεί ώς τώρα. Είναι η μόνη φορά που δεν νοιώθω κανέναν φόβο για την στιγμή που θα το κόψω. Μόνο χαρά και αισιοδοξία.

Θέλησα ήδη να μην ξανακαπνίσω αλλά ο συγγραφέας επιμένει να συνεχίσει το κάπνισμα όποιος διαβάζει το βιβλίο για να μπορέσει να μείνει αναποσπαστη η προσοχή του μέχρι το τέλος του βιβλίου. Μέχρι τώρα πίστευα ότι η αποφασιστικότητα ήταν το μόνο όπλο για να το κόψεις. Και απορούσα πως γίνεται να είμαι τόσο αποφασιστική και παρ'όλα αυτά να μην τα καταφέρνω. Την απάντηση την βρήκα μέσα στις σελίδες αυτού του μαγικού βιβλίου. Σας παραθέτω το κάτωθι απόσπασμα στο οποίο βρίσκεται η απάντηση για την δική μου τουλάχιστον περίπτωση αλλά και πολλων αλλων καπνιστών που έχουν αποτυχει(για να μην παρεξηγηθώ κάποιοι αλλοι τα έχουν καταφέρει ή μπορούν να τα καταφέρουν με την αποφασιστικότητα τους.)

 

......Γι'αυτό επιστρατεύουμε το μεγάλο μας όπλο. Την τεράστια, αδιαπραγμάτευτη αποφασιστικότητα. Αν αυτή είναι ισχυρή, πάντα τα καταφέρνουμε...τουλάχιστον για λίγες μέρες.

Όμως η αποφασιστικότητα έχει ένα χαρακτηριστικό όχι και τόσο βολικό. Είναι σαν την οργή, καθώς περνούν οι μέρες χάνει τη δύναμη της. Ξεφουσκώνει!!!.......Η αποφασιστικότηταμας παρόλους τους όρκους και τις πύρινες υποσχέσεις που δώσαμε φαίνεται όλο και πιο χλωμή.Ετσι μοιραία έρχεται η στιγμή που ανάβουμε πάλι τσιγάρο.Δεν χρειάζεται να το πολυσκεφτούμε γιατί το υποσυνείδητο δρα ταχύτατα. .....

Γι'αυτό όποιος διακοπτει το κάπνισμα ΜΟΝΟ με αποφασιστικότητα και χωρίς να πείσει ΚΑΙ το υποσυνείδητο του, είτε θα αποτυχει είτε θα υποφέρει μια ζωή 'αδικα,νοσταλγώντας κάτι που δεν του πρόσφερε ποτέ αληθινή απόλαυση.

 

Μέσα από την ανάγνωση του βιβλίου έχω πείσει το υποσυνείδητο μου για ότι κρύβεται πίσω από το κάπνισμα. Και την αλήθεια αυτή την είχα πολύ καλά κρυμμένη μέσα μου. Τόσο που δεν μπορούσα με τίποτα να τη δώ όσο κι αν προσπαθούσα. Γιατί πάντα πίστευα ότι το να το κόψω ναι μεν θα μου κάνει καλό αλλά θα θυσιάσω τις στιγμές που θα ένοιωθα απόλαυση. Γι'αυτό με καταλάμβανε ο φόβος και αρνητικά αισθήματα όσο κι αν προσπαθούσα να βάλω μπροστά τα θετικά.

Έγραψα όλα αυτά ενώ θα μπορούσα να κρυφτώ πίσω από την ανωνυμία και την απρόσωπη κατάσταση που δημιουργεί το διαδίκτυο και να σας πώ ότι δεν είμαι πλέον καπνίστρια. Ο λόγος που τα έγραψα είναι για να ενθαρρυνθούν όσοι προσπάθησαν να το κόψουν πολλες φορές και δεν τα κατάφεραν και πίστεψαν ότι δεν θα τα καταφέρουν ποτέ. Όπως πίστευα κι εγώ μετα από τις αποτυχημένες μου προσπάθειες. Αυτό όμως δεν είναι αλήθεια. Και το έμαθα πριν λίγες μέρες. Θα επανέρθω σε λίγες μέρες να μοιραστώ μαζί σας το καλωσόρισμα στην οριστικά πλέον καινούργια μου ζωή. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και τα δικά μου νέα, παρ'όλο που ρισκάρω να φανώ αναξιόπιστη και γελοία μετά από τόσες προσπάθειες και τόσα λόγια. ..........

Είναι η μόνη φορά που δεν νοιώθω κανέναν φόβο για την στιγμή που θα το κόψω. Μόνο χαρά και αισιοδοξία.

 

Χαίρομαι πραγματικά που βρήκες την "χρυσή συνταγή", και τώρα πια με σιγουριά, αυτοπεποίθηση και χαρά (σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες)μπαίνεις στην διαδικασία να το κόψεις.....

 

 

Γράφε κάθε μέρα τι αισθάνεσαι και πως νοιώθεις.... Που ξέρεις μπορεί στο μέλλον να γίνεις Σύμβουλος Καπνιστών και να αναλαμβάνεις καπνιστές για ψυχοπροστασία....

 

Τον πρώτο σου πελάτη τον έχεις βρεί ήδη :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Η σπιρομέτρηση έγινε και τα πνευμόνια μου αντέχουν ευτυχώς η μάχη δεν χάθηκε άντε τώρα να κατατροπώσουμε τον εχθρό :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα Jodido σ'ευχαριστώ!!!!!!!!!! :D:D Ξέρω ότι ελπίζεις και χαίρεσαι για μένα!!!!!θα είσαι η πρώτη μου πελάτης ε;;;; :lol::lol: Ευχαρίστως!!!! :D:D:D:D

Σαμ μου χαίρομαι που είχες καλά αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!!!Τώρα έχεις το όπλο για τον εχθρό!!!!!!!!! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ κα Τζολί μου!!!! :wink::wink::D:D Εννοείται πως εγώ θα σε καλωσορίσω. Χαίρομαι που μου το λές αυτό!!!Εγώ θα ανοίξω πρώτη την πόρτα!!!Την περιμένω πως και πως την καινούργια μου ζωή και με μεγάλη επιθυμία να την ακολουθήσουν κι άλλοι. :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ταλαιπωρείται μια φίλη μου με βρογχίτιδα και ο γιατρός της είπε ότι καλό θα ήταν να κόψει το τσιγάρο. Της δάνεισα το "μαγικό" μου βιβλίο για να βοηθηθεί όσο γίνεται.Θα την περιμένω να το τελειώσει μια που η κατάσταση της προέχει της δικής μου και θα αναβάλλω την διακοπή που προγραμμάτιζα από Δευτέρα να την επαναπρογραμματίσω όταν τελειώσει εκείνη το βιβλίο. Ελπίζω να την βοηθήσω! Η δική μου κατάσταση μπορεί να περιμένει λίγο ακόμα. Αυτή επείγεται περισσότερο! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το έχετε γράψει στις προηγούμενες σελίδες απλά επειδή η μητέρα μου έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας ο γιατρός της είπε να πάει στο νοσοκομείο "σωτηρία" να κόψει το κάπνισμα, είναι μια ομάδα γιατρών που μέσα σε δύο βδομάδες με ένα χάπι που δίνουν σε κάνουν να κόβεις το κάπνισμα μία και καλή, θεωρώ ότι αξίζει για κάποιον που έχει κάνει πολλές προσπάθειες και ως τώρα δεν τα έχει καταφέρει

Link to comment
Share on other sites

renik σ'ευχαριστούμε για την πληροφορία. Ναι κάποιοι έχουν βοηθηθεί από την επίσκεψη τους σ'αυτά τα ιατρεία που βρίσκονται μέσα σε νοσοκομεία. Στο κάτω κάτω είναι και δωρεάν και μπορεί να πάει οποιοσδήποτε!Όλα να πάνε καλά με την υγεία της μητέρας σου εύχομαι!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!!!!Χωρίς να σας κουράσω ήθελα να σας ενημερώσω και να μοιραστώ μαζί σας, το ότι οδεύω προς το δεύτερο άκαπνο 24ωρο. Μετά το τέλος του υπέροχου αυτού βιβλίου, προχωρησα στην διακοπή. Υπάρχουν κάποιες "περίεργες" ωρες, ανήσυχες, αλλά τις παλεύω ξέροντας ότι είναι πρόσκαιρο το φαινόμενο και θα περάσει. Ξέρω ότι δεν είναι κάτι τραγικό, αλλά είναι από τις χημικές ουσίες που κυλούσαν τόσα χρόνια στο αίμα!

Ελπίζω αυτή τη φορά να έρθει η πολυπόθητη καθαρή καινούργια ζωή!!!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω κάποια λόγια σου Μαράκι, τις δύσκολες στιγμές σου, που δεν άναψες τσιγάρο. Που μου είπες ότι είχες πειστεί ότι μόνο χειρότερα θα σε κάνει να νοιώσεις και όχι καλυτερα. Ήξερες την αλήθεια!Ότι δεν θα σου προσέφερε τίποτα!Και ότι μόνο προβλήματα θα σου φόρτωνε.Είναι ένα από τα πολλά, αλλά ένα από τα πολύ σημαντικά που σκέφτομαι όταν θέλω να πάρω κουράγιο και δύναμη!!!!!!Σ'ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωω φιλενάδα!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κατερίνα μου!!! :D:D:DΝα είσαι καλά!!! :D:D Το παλεύω πολύ!!!Ζορίζομαι αρκετά!!!

Αυτό με την πεθερά σου πολύ με έκανε και γέλασα!Γιατί τί έκανε αυτός και την επηρρέασε και το έκοψε;;;; :lol::lol::lol::lol: !! :lol::lol::lol: :lol: :lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τί έκανε αυτός και την επηρρέασε και το έκοψε;;;; :lol::lol::lol::lol: !! :lol::lol::lol: :lol: :lol:

 

αυτος ελεγε:

"σταματηστε τωρα το καπνισμα!!!!τωρα!!!δεν θα ξανακαπνισετε ποτε πια!!!ποτε!!! "και εκεινη τον κοιτουσε στα ματια!!!

τωρα τι να σου πω???

πηγαινε και βρες τον.... :lol::lol::lol:

παντως ειχε πολυυυυ πλακα τοτε,αφου οπου το λεει μενουν :shock::shock:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: απίστευτο!!!!Αλλά αν έπιασε και την επηρρέασε, μπράβο!!!!Μάλλον ήθελε το κατάλληλο ερέθισμα και την κατάλληλη αφορμή για να το πάρει απόφαση!!! :D:D:D Λογικό πάντως για όποιον το ακούει να "τα παίζει"!!!! :lol::lol::lol::roll::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...