Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο μυθος της τελειας μαμας


elena32

Recommended Posts

να προσθέσω και εγω κατι...πολλά βραδια βαριέμαι τοοοοσο πολύ να τα κανω μπάνιο και τα στελνω για ύπνο ....βρόμικα!!!!!!!κορίτσια μην βαρατε 4 είναι.......τώρα πια στα μεγαλα τους δίνω εντολή να κάνουν μπάνιο μόνα τους....φανταστητε να κανω μπανιο 4 παιδια!!!!τι χρόνο θέλει...και τι ρουχα βγαίνουν για πλύσιμο!!!!!!.......

 

εγω βασικα τις κανω μερα παρα μερα...εαν τα καταφερω )λογω χρονου) 2 μερες στη σειρα ειμαι τρισευτυχισμενη....

 

και εγώ στο club των κακών μαμάδων!

Τα εφαρμόζω και εγώ αυτά που λέτε, κορίτσια, εκτός από τα 5,8,9 και 10.

Αλλά, έχω να προσθέσω ακόμα κάτι στη λίστα.

Καμιά φορά, αν έχω να κάνω καμιά δουλειά οπωσδήποτε και ο Γιώργος δε με αφήνει, ή πρέπει να ασχοληθώ με το μωρό και ο γιώργος κάνει τρέλες, του βάζω να δει ένα ωραιότατο dvd και..... ξενοιάζω!

 

αγιος ντιβιντι-λαπ τοπ.....εχει και τα καλα το λαπ τοπ..εχιε μαθει ηδη και χρησιμοποιει το πιντικι και το γιου τουμπι....

 

Θα προσθέσω άλλο ένα...

 

Εδώ και μήνες ΔΕΝ πλένω τα ρούχα της μικρής με βρεφικό απορρυπαντικό...

 

(ναι, έχω πολλά άπλυτα να βγάλω στη φόρα!)

 

τη μεγαλη εκοψα το βρεφικο στους 8 μηνες στη μικρη ουτε καν σαραντισε και το εκοψα το βρεφικο..αρα πρεπει να ειμαι η χειροτερη μανα απο εσας...

 

Βαααλτο στη λιστα.Οποτε:

 

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

 

σορι εδω διαφωνω....τη μεγαλη μονο 6 μηενς (και ακομη τοε χω τυψεις ) τη μικρη εβαλα στοχο το χρονο μινιμουμ...αλλα αυτο δε σημαινει οτι οποια δε το κανει ειναι κακη μανα....ε?

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

 

κανω σαν τρελη μονο στα σπιρακια λογω αλλεργιας που εχει....κατα τα αλλα ειμαι κουλ ...μονο για το πατωμα εχω θεμα...και απο μονη της ευτυχως εαν πεσει κατι κατω δε το τρωει....κατα τα αλλα εχουμε ανακαλυψει μαζι τη χρηση του κρεββατιου τραμπολινο.ο καναπες μας ειναι το βουνο που σκαρφαλωνουμε και τετοια ωραια.....

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

 

οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω πολυ ακριβα για τη τσεπη μου...

 

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

 

εγω ναι το κανω στα τροφιμα λογω αλεργιας της μεγαλης....

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

 

φαρμακειο λογω αλλεγιας της μεγαλης και παιρνει μπαλα και τη μικρη...αν και στη μικρη χαλασα και ολα τα δειγματα που εχω....

6. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

 

αγιος ο jumbo's,εαν δεν υπηρχαν και αυτα πολλαπαιδια θα κυκλφορουσανε γυμνα....εχω βαλει και ρουχα που μου εχουν δωσει ..φορεμενα και αφορετα....σιγα μη σκασω...γιατι υπαρχει νοοτροπια οτι μια καλη μανα αγοραζει μνο καινουργια ρουχα????

7. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

 

μπα....χρησιμοποιω ηλεκτρονικο ...βαριεμαι να περιμενω....ειμαι κακη μανα ε?

8. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

 

ποτε δεν εσκασα...εαν θελει μου το ζηταει...η μικρη ακομη δε ξερω....οποτε πεινασει τη ταϊζω....

9. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

 

δεν το απαγορευω αλλα λογω αλλεργιας προσεχω τι θα παρουμε στα γκουντις.και θα παμε σπανια μια φορα το διμηνο γιατι γενικα δεν ειμαστε φαν.....πχ μονο πατατες τηγανητες και κοτομπουκιες....οχι αλλα....και σοκολατα μονο υγειας μπορει να φαει....και μια φορα στις τοσες θα τσιμπησει πατατακια....(ναι με τη γιαγια τα εμαθε...δεν απαγορευω αλλα δε τα βαζω σπιτι μου ομως.....να ξηγουμαστε...

10. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

 

δε τοκανω οχι γιατι δε τοθυμαμαι αλλα γιατι παμε παντα παογευμα οποτε ο ηλιος εχει φυγει ο πολυς και δε χρειαζεται ανανεωση....

11. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

οχι δε το ξεχναω γιατι απλα εχω παθει ηλιαση και δε θελω να την παθουνε...

12. Φοραω στα παιδια μου φορεμενα απο αλλα παιδακια ρουχα (που μου χαριζουν οι μαμαδες τους).

 

ω ναιιιιιιιιιι

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

 

σκουφακι μονο σε τρελο κρυο..σε φαση πουτην εχω βγαλει εξω και οι κλασσικες γιαγιαδες του δρομου ακαρδηηηηηηηηη θα το κρυωσεις το παιδι...και αυτη τραλαλι τραλαλο....

14. Δεν παιρνω αγκαλια/πηγαινω να δω τι θελουν/κανακευω τα παιδια μου με το που θα βαλουν τα κλαμματα και ειδικα αν κανω καποια δουλεια εκεινη τη στιγμη.

 

α δε ξερω...αναλογα το κλαμα....βασικα ειμαι της αντιθετης θεωριας...δε παραταω το παιχνιδι για να κανω δουλειες.....και οταν τις κανω τις κανω μαζι με το παιδι...

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

 

 

επισης ειμαι πολυ κακη μανα (μαλλον και τεμπελα και κακη νοικοκυρα) γιατι τους εχω βαλει ασιδερωτα ρουχα (καλα οχι και τελειως τσαλακα) ,τα αφηνω και κοιμουνται εντεκα και δωδεκα μερικες φορες το βραδυ(καλα για τη μεγαλη λεω η μικρη ακομη τραλαλι τραλαλο) γιατι απλα μας βολευει ολους αυτο το προγραμμα και ετσι δε ξυπναμε απο τις 6-7 το πρωι θα πανε σχολειο και θα κοιμουνται νωρις...ερχετε στο κρεββατι μας πολλε φορες,να δω με τη δευτερη πως θα κοιμομαστε ολοι..κριμας με τον αντρα μου θα γινομαστε τελικο σιγμα ....δεν κραταω τρελο προγραμμα τυπου παραπεντε μπανιο και πεντε παραμυθι.και δεκα παιχνιδι,,,

 

ειμαι κακια μανα γιατι καμια φορα της κανω τα χατηρια,τη βλεπω σαν ανθρωπο ισοτιμο μελος της οικογενειας μου και οχι κανα μικρο ρομποτακι να το διαταζω κανε αυτο κανε εκεινο....

ειμαι κακια μανα που ακομη την αφηνω να πινει γαλα με το μπιμπερο πρωι βραδυ ,που ακομη φοραει τη πανα μονο το βραδυ,που ΔΕΝ της εδωσα πιπιλα (ναι το εχω ακουσει και αυτο),που που που που...ε πολλα...κολλησα τωρα....

εμενα μου αρκει το μανουλα σε αγαπαω ....και οι χαζοφατσες τους....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

KI εγώ KI εγώ κακιά!συμφωνώ μ OΣA λέτε αλλά...

Χρησιμοποιώ ψηφιακό θερμόμετρο γιατί το άλλο το βρεφικό δεν ξέρω να το χειρίζομαι...

Αντιηλιακο στην θάλασσα..θάλασσα δεν πήγαμε καθόλου πέρισυ,μόνο μια φορά πισίνα.

Θύλασα κάπου δέκα μέρες κ αυτό μ θηλαστρο κ όχι όλα τα γεύματα.

Χρησιμοποιώ για κάθε αλλαγή μωρομαντιλα.

 

Καλα την περίοδο μεγάλης αφPAγκιασ π περάσαμε EΔΩΣA κ γάλα AΠO φτηνόμάρκες τύπου λιΝΤλ.

2 φορές τον έκανα μπάνιο μ δικό μου σαμπουάν.

Όταν μυρίσω κακα τον αφήνω κανένα τέταρτο έτσι μπας κ κάνει κ αλλά γιατί έτυχε κάποιες φορές να τον αλλάξω κατευθείαν κ τελικά να καταλήξω μέσα σ μισή ώρα να αλλάξω άλλες 3 πανεσ(τα έβγαζε σ δόσεις).

ΔΕΝ ΘΕΩΡΏ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΟΥ ΚΑΚΉ ΜΆΝΑ ΌΜΩΣ ME ΌΛΑ AYTA.απλά πιστεύω ότι δεν είμαι υστέρω!

Ότι άλλο ΘYMHΘΩ θα επανέλθω στο bad mommy club

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

5. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

6. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

7. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

8. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

9. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

10. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

 

Μαζεψα απο εδω κι απο μερικα πραγματα απο αυτα που συζηταμε στο φορουμ.Ποσες απο εσας τα εφαρμοζεται?

 

Γεια σου βρε Σοφακι και χρονια πολλα , ωραιο θεμα ....

Ας απαντησω

1.Δεν θηλασα ουτε 1 μηνα τα παιδια μου

2.Χαιρω πολυ , εγω αμα δω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο απο κρυωμα δηλαδη βγαινουμε και εξω βολτα εστω και πυρετο να εχουνε , την προηγουμενη φορα δε που το ενα κολησε το αλλο εδωσα τα ντεπονακια και το σιροπι για το βηχα και το φυσιομερ χωρις καν να παρω την παιδιατρο , εννοειτε δεν κανω σαν τρελλη αμα πηδανε σε επιπλα και κυριως η μικρη το πρωτο χρονο απο τοτε που περπατησε και μποσουλησε απο κατω ετρωγε τις πιπιλες της και ετριβε οτι της δειναμε στο χερακι και το τρωγανε μαζι απο το πατωμα , για τον πιτσιρικα δεν λεω θα με παρεξηγησετε , παντως η αποστειρωση σταματησε και για τους 2 εκει κοντα στον 4-5 μηνα (δεν θυμαμαι ποτε ακριβως ) . Ο πιτσιρικας τρωει απο κατω απο 10-11 μηνων στο σπιτι οτι του πεσει , οτι τρυψει , και πιπιλα δε την πλενουμε αμα πεσει κατω .

3. Καλα ουτε εγω , μονο τα φαρμακα θα διαβασω οδηγιες χρησεως και ανεπυθυμιτες ενεργειες αλλα και παλι θα το δωσω αφου ξερω οτι το καλο θα ειναι περισσοτερο .

4 ΚΑΙ 5 επισης ακριβως τα ιδια .Απλως δεν εμπιστευομαι ρουχα και γενικως πραγματα απο jumbo και δεν τα εχω φορεσει ποτε .

6. Θερμομετρο υδραργηρου ναι μεν ειναι α3ιοπιστα ρε παιδι μου αλλα αμα 1 στις 100000 σου πεσει την μαμησες θα πρεπει να γλυφεις ολο το σπιτι , να το αεριζεις , να να να , καλυτερα ενα ηλεκτρονικο και να μην φοβασαι...

και απο το 7 εως το 10 συμφωνω απολυτα μαζι σου , και να προσθεσω επισης οτι και θα τα μαλωσω αμα κανουνε καμια σκανταλια και θα τα πω οτι θελω απλως να κατσω αμα ειμαι κουρασμενη και θελουνε να παι3ουμε παρολο που 1-2 ωρες παιζαμε πριν . Επισης ειμαι ανθρωπος και δεν ειμαι παντα η χαρωπη μανουλινα με το ηλιθιο χαμογελο στα χειλι και νευριαζω και γκρινιαζω και μου τη δεινει αμα ειμαι κουρασμενη . Σοφια και κοριτσια το σημαντικοτερο απο ολα ειναι οτι ειμαστε παντα μα παντα εκει για τα παιδια μας .

Link to comment
Share on other sites

πεστε μου ρε παιδια χωρις πλακα τωρα..υπαρχει αυτη η μανα με τομαλι στη τριχα,το βαψιμο τελειο,τα ρουχα στην εντελεια με τις περλες στα αυτια και στο λαιμο,να μαγειρευει με ενα χαμογελο κολγκεϊτ,να εχει το σπιτι ταμαμ σαν αυτες δηλ που δειχνουν οι διαφημισεις???μπααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..εμας γιατι μας βαζουνε σε ενα τετοιο τριπακι ολοι δηλ???(καλα περλες που να χτυπιουνται δε φοραω ....;Ρ)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΩΡΏ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΜΟΥ ΚΑΚΉ ΜΆΝΑ ΌΜΩΣ ME ΌΛΑ AYTA.απλά πιστεύω ότι δεν είμαι υστέρω!

Εκτός από το 4 (για τα parabens) και το 6, (γιατί μια φορά είχα βρει το θερμόμετρο σπασμένο και φοβήθηκα ότι το έφαγαν και τηλεφωνούσα στο κέντρο δηλητηριάσεων) κάνω όλα τα υπόλοιπα και ίσως και άλλα...

Ό,τι μπορώ κάνω ... ούτως ή άλλως, ό,τι και να κάνει μια μαμά λάθος θα είναι... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη, αλλά μου ήρθε και άλλο..

 

Έχει τύχει να πλένω πιάτα, να έρθει από κάτω για αγκαλιά και να την αφήσω για λίγα λεπτά (όχι πάνω από 5) να μυξοκλαίει μέχρι να τελειώσω και να πλύνω τα χέρια μου, για να μπορέσω να τη σηκώσω...

 

Αυτό σίγουρα ΔΕΝ το κάνετε, οπότε είμαι σίγουρα η χειρότερη από όλες σας..

 

Με τσάκωσες..... εγω το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ... αλλά τίποτα απ'τα παραπάνω δεν θεωρώ ότι θα κρίνει αν μια μαμά είναι καλή ή κακή. Για μένα κακή μαμά ειναι αυτή που βαραει συνέχεια το παιδί της, ή το βρίζει απ'το πρωί ως το βράδυ ή το κακοποιεί ή κάνει τα στραβά μάτια στην κακοποίηση του παιδιού της ή αδιαφορεί κλπ

Εγώ θήλασα μέχρι τον χρόνο, δίνω βιολογικά όσο μπορώ, δεν σιδερώνω τα ρούχα τους πάντα, τους φοράω μεταχειρισμένα, τρώει χώματα και γλύφει παπούτσια απο πέντε μηνών, δεν αποστείρωσα ποτέ τίποτα, δεν φρικάρω με τον πυρετό, δεν κυνήγησα για φαγητό κλπ κλπ Αυτά με κάνουν καλύτερη ή χειρότερη μαμά; Αυτά θα μας κρίνουν;

Βασικά νομίζω ότι όλες έχουμε ανάγκη να μας πούνε ότι είμαστε καλές μαμάδες γιατί κουραζόμαστε γιατί ο γύρω κόσμος πιο εύκολα θα κάνει κριτική παρά αυτοκριτική, γιατί στην τελική είναι όμορφο να σου λένε έστω και χωρίς να σε ξέρουν μια γλυκιά κουβέντα ρε αδελφέ...

Καλημέρα γλυκές μανούλες ;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεγκω ???????? ΧΩΜΑΤΑ????????? :shock::shock:

 

τωρα που ανοιξε ο καιρος πηγαινουμε στο χωριο...τα μουτρα του Γιωργου μου οσες φορες τον τσακωνω τον βλεπω με μαυρο χωμα και τα χερακια του μεσα στα πασαλημενα χωματα..η γιαγια μου λεει αστο το μωρο εσυ κουτσουλιες ετρωγες!!!!!!!!!!!...και κοιταζω την μανα μου και γελαει...:D

 

μηπως να κοιταξουμε και τι κανανε οι μαμαδες μας για εμας...??

 

ακου κουτσουλιες...μου ελειπε λενε το ασβεστιο..:twisted::twisted:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ειμαστε πολλες στο κλαμπ ε?Και χαιρομαι που λετε κι αλλα γιατι τα ειχα ξεχασει.Επισης και κατι αλλο που σκεφτηκα: ποσο διαφορετικα φερθηκα στο 2ο παιδι απο οτι στο 1ο δηλ οτι ενω την κορη μου την εκανα μπανιο καθε μερα, τον μικρο τον "ξεχναω" και 3-4 μερες,οτι η κορη μου εβαλε επωνυμες πανες ενω ο μικρος μονο Lidl φοραει (τωρα οπου να ναι θα παιρνω και μωρομαντηλα lidl),οτι στην κορη μου εβαζα κρεμουλες,χτενιζα μαλλι κλπ, στον μικρο αμα το θυμηθω κλπ.

Και βεβαια ειναι τοσα πολλα...Τελικα ποιος μπορει να πει τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανει μια μαμα για να ειναι καλη (εκτος απο τα ακραια πραγματα που λεει η Λεγκω)?

 

ΥΓ:Μολις μπορεσω θα βαλω στη λιστα ολα οσα αναφερθηκαν ετσι να τα βλεπουμε καλα καλα μπας και βαλουμε μυαλο και σταματησουμε να αισθανομαστε ασχημα!

Link to comment
Share on other sites

πεστε μου ρε παιδια χωρις πλακα τωρα..υπαρχει αυτη η μανα με τομαλι στη τριχα,το βαψιμο τελειο,τα ρουχα στην εντελεια με τις περλες στα αυτια και στο λαιμο,να μαγειρευει με ενα χαμογελο κολγκεϊτ,να εχει το σπιτι ταμαμ σαν αυτες δηλ που δειχνουν οι διαφημισεις???μπααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..εμας γιατι μας βαζουνε σε ενα τετοιο τριπακι ολοι δηλ???(καλα περλες που να χτυπιουνται δε φοραω ....;Ρ)

 

Πέρλες όυτε εγώ δεν φοράω αλλά όλα αυτά που λες τα κάνω....όταν έχει έρθει στο σπίτι η πεθερά μου και μετά όταν φέυγε ακουεί τα εξαμάξης ο άντρας μου.:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη, αλλά μου ήρθε και άλλο..

 

Έχει τύχει να πλένω πιάτα, να έρθει από κάτω για αγκαλιά και να την αφήσω για λίγα λεπτά (όχι πάνω από 5) να μυξοκλαίει μέχρι να τελειώσω και να πλύνω τα χέρια μου, για να μπορέσω να τη σηκώσω...

 

Αυτό σίγουρα ΔΕΝ το κάνετε, οπότε είμαι σίγουρα η χειρότερη από όλες σας..

 

Αν κάθε φορά που η μικρή όταν σιδερώνω ή πλενω ή κανω μπάνιο και κλαίει σταματάω και τρέξω για αγκαλία δεν θα καταφέρω να τελείωσω ποτε τίποτα ,βλέπετε όπως έχω ξαναπεί ο άντρας μου λείπει σχεδόν 6μήνες το χρόνο και πρέπει και εκείνη όπως και εγώ να κάνουμε υπομονή εξάλλου άνθρωπος είναι και εκείνη.

Θα γελάσω όμως με το υφάκι της όταν την βάλω τουάλετα και εκείνη χτυπίεται ότι δεν θέλει τσισάκια αλλά όταν ακουσει τον ήχο απο τα τσισάκια που τρέχουν γελάει πονηρα.:?Θα της ρίξω και καμιά μαλακή στο κωλαράκι όταν επιμένει να κάνει το δικό της και της έχω εξηγήσει για χιλιοστή φορά ότι αυτό δεν επιτρέπεται.ΑΛλά την άφησα τώρα στις διακοπές να ξεσαλώσει και να φάει μέχρι ένα όλόκληρο σχεδόν αυγό Κinder (Τα μεγάλα εννοω τα πασχαλινά)Αν θέλει να μην φάει θα την κυνηγήσω αλλά κάποια στιγμή θα σηκώσω τα χέρια μου ψηλά και θα την αφήσω.Δεν πλένω πια με βρεφικό απορρυπαντικό αλλά κράτησα το βρεφικό μαλλακτικό γιατί έβγαζε σπυράκια, δεν παίρνω πια αφρόλουτρα και κρέμες απο το φαρμακείο αλλά απο το super market.Φοράει πάντα τα γυαλία της ,βάζουμε πάντα αντιλιακό αλλά κάποια στιγμή το καλοκαίρι σε συννεφιασμένη κάπως μέρα έτυχε να κάτσουμε κάτω απο ομπρέλα και στις 15:00 το μεσημέρι και πιστέψτε με μπορώ να νοιώσω τον ήλιο αν είναι ενοχλητικός ή όχι γιατί εγώ είμαι πιο άσπρη απο την μικρή.Μάρκες δεν φοράμε συνέχεια αλλά θέλω πάντα να φοράει ωραία και μοντέρνα ρουχαλάκια .Στο κρεββάτι την αφήνω να έρχεται τα πρωίνα κατά τις 05:00 αλλά αν έρθει νωρίτερα την ξαναπάω με το ζόρι στο δικό της (θέλω να απλωθώ και εγώ ό άνθρωπος)

Junk food δεν έχουμε φάει και απο έξω σπάνια έχει δοκίμασει φαγητό (εξάλλου είναι και μικρή ακόμα )Οτάν θέλω να κάνω κάποια δουλεία πχ. να πλύνω μπαλκόνι της βάζω DVD η παιδικά και ξέρω ότι θα είμαι ήσυχη γιατί θα την βλέπω να κάθεται στον καναπέ.Λοιπόν τώρα σταυρώστε με :|:-|

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ειμαστε πολλες στο κλαμπ ε?Και χαιρομαι που λετε κι αλλα γιατι τα ειχα ξεχασει.Επισης και κατι αλλο που σκεφτηκα: ποσο διαφορετικα φερθηκα στο 2ο παιδι απο οτι στο 1ο δηλ οτι ενω την κορη μου την εκανα μπανιο καθε μερα, τον μικρο τον "ξεχναω" και 3-4 μερες,οτι η κορη μου εβαλε επωνυμες πανες ενω ο μικρος μονο Lidl φοραει (τωρα οπου να ναι θα παιρνω και μωρομαντηλα lidl),οτι στην κορη μου εβαζα κρεμουλες,χτενιζα μαλλι κλπ, στον μικρο αμα το θυμηθω κλπ.

Και βεβαια ειναι τοσα πολλα...Τελικα ποιος μπορει να πει τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανει μια μαμα για να ειναι καλη (εκτος απο τα ακραια πραγματα που λεει η Λεγκω)?

 

ΥΓ:Μολις μπορεσω θα βαλω στη λιστα ολα οσα αναφερθηκαν ετσι να τα βλεπουμε καλα καλα μπας και βαλουμε μυαλο και σταματησουμε να αισθανομαστε ασχημα!

Σοφάκι εσύ μιλάς για το 2ο παιδάκι σου ....τι να πω και για το 4ο!!!!!!

Πολλές φορές μαλιστα(ντρεπομαι που το λέω.....και εδω οντως έιμαι απαραδεκτη.......ειλικρινα....)λόγω φόρτου εργασίας στο σπίτι αφήνω τον μπέμπη μου να τον προσέχει η μεγάλη μου κορη(10 χρονων )για να μπώ να κάνω ενα μπάνιο ή για να μαγειρέψω ή να κάνω καμμια δουλεια βρε αδελφε......και το σκατούλη μου να δεις τι καλά κάθεται με την αδελφουλα του!!!!!!Ε!!!ναι εχω τύψεις που μερικές φορές που της στερώ το παιχνίδι της για να ασχοληθεί με το μωρό...και κάθε φορά υπόσχομαι στο εαυτό μου ότι δεν θα το ξανακάνω!!!!!!

Είπαμε μας έποιε η κρίση ειλικρίνιας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαααλτο στη λιστα.Οποτε:

 

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

6. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

7. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

8. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

9. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

10. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

11. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

12. Φοραω στα παιδια μου φορεμενα απο αλλα παιδακια ρουχα (που μου χαριζουν οι μαμαδες τους).

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

14. Δεν παιρνω αγκαλια/πηγαινω να δω τι θελουν/κανακευω τα παιδια μου με το που θα βαλουν τα κλαμματα και ειδικα αν κανω καποια δουλεια εκεινη τη στιγμη.

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

 

Δεν νομίζω οτι η υπερπροστατευτικότητα που περιγράφεις,ισούται απαραίτητα με μια καλή μητέρα ή μια ευτυχισμένη παιδικη ηλικία.Ξέρω ουκ ολίγα παιδιά που έχουν απωθημένα/είναι καταπιεσμένα απο τέτοιες συμπεριφορές.Το ''καλός γονιός''είναι πολύ σχετικό και μόνο το παιδί μπορεί να μας κρίνει.

1.Θήλασα μέχρι το πρώτο έτος γιατί το ήθελα

2.Στον πυρετό και στα χτυπήματα ,ναι,κάνω σαν τρελή.Τα υπόλοιπα είναι αναμενώμενα,δεν μεγαλώνει και σε αποστειρωμένο θάλαμο το παιδάκι.

3.Όταν με πιάνουν κρίσεις,αγοράζω βιολογικά.Όποτε το θυμηθώ δηλ.

4.Όχι πάντα.Πάλι,όποτε μου 'ρθει

5.Ναι

6.Το κάνω και εγώ

7.Και εγώ :mrgreen:

8.Συμφωνώ

9.Φυσικά και δεν είναι κακό.Όχι κατάχρηση όμως και όχι σε καθημερινή βάση.Έχουν χρόνια να τα φάνε

10.Αυτό το κάνω όποτε το θυμηθώ και η μικρή νευριάζει αν το θυμάμαι συχνά:-D

11.Μπα.Τα έχω στην τσάντα της παραλίας ή στο αμάξι.Αλλά και να τα ξεχάσω πάντα έχουμε ένα καπέλο ρεζέρβα

12.Όχι,κι αυτό γιατί όλες μας οι φίλες είναι συνομίληκες και τα φοράνε ακόμα.Τα δίδυμα θα φορέσουν τα ρούχα της αδερφής τους

13.Αυτό δεν το κάνω.Πάντα ντυμένη καλά

14.Μπορεί να μην την πάρω αγκαλιά αλλά θα δείξω πως την προσέχω ή θα της πω να με ''βοηθήσει''

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

φτου σας "κακες" μαμαδες!!!!!!! και εγω σε ολα μεσα εκτος απο το φαι!!!

Λογω της "πρωην" λιγοφαγης ε το εχω το συνδρομο μου, αν δεν αδειασει το πιατο παθαινω χαχαχαχαχαχαχα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tελικα ειμαστε πολλες στο κλαμπ ε?Και χαιρομαι που λετε κι αλλα γιατι τα ειχα ξεχασει.Επισης και κατι αλλο που σκεφτηκα: ποσο διαφορετικα φερθηκα στο 2ο παιδι απο οτι στο 1ο δηλ οτι ενω την κορη μου την εκανα μπανιο καθε μερα, τον μικρο τον "ξεχναω" και 3-4 μερες,οτι η κορη μου εβαλε επωνυμες πανες ενω ο μικρος μονο Lidl φοραει (τωρα οπου να ναι θα παιρνω και μωρομαντηλα lidl),οτι στην κορη μου εβαζα κρεμουλες,χτενιζα μαλλι κλπ, στον μικρο αμα το θυμηθω κλπ.

Και βεβαια ειναι τοσα πολλα...Τελικα ποιος μπορει να πει τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανει μια μαμα για να ειναι καλη (εκτος απο τα ακραια πραγματα που λεει η Λεγκω)?

 

ΥΓ:Μολις μπορεσω θα βαλω στη λιστα ολα οσα αναφερθηκαν ετσι να τα βλεπουμε καλα καλα μπας και βαλουμε μυαλο και σταματησουμε να αισθανομαστε ασχημα!

 

εχμμ...και εγω ετσι ειμαι με το δευτερο ντροπη μου...και εγω την εχω ξεχασει 3 μερες......:rolleyes:αλλα οσο για τις πανες ε απλα η μεγαλη ειχε θεμα με ερεθισμους και της εβαζα επωνυμες...η μικρη την βγαζει με του ντια....μια χαρα ειναι.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρλες όυτε εγώ δεν φοράω αλλά όλα αυτά που λες τα κάνω....όταν έχει έρθει στο σπίτι η πεθερά μου και μετά όταν φέυγε ακουεί τα εξαμάξης ο άντρας μου.:evil:

 

αστο καλο μεχρι να φτασω στο σημειο της πεθερας τρομαξα....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

επισης, καμια φορα που εχει χεστει πατωκορφα και δεν εχει ζεστο νερο... της ψιλοπλενω το κωλι με κρυο :oops::oops::oops::oops::oops:

 

το καημενο, επειδη δεν της αρεσει, φωναζει 'ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ'

 

(δεν ξερει πως να πει κρυο ακομα.... μονο το ΚΑΙΕΙ εχουμε μαθει!!) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

επισης, καμια φορα που εχει χεστει πατωκορφα και δεν εχει ζεστο νερο... της ψιλοπλενω το κωλι με κρυο :oops::oops::oops::oops::oops:

 

το καημενο, επειδη δεν της αρεσει, φωναζει 'ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ'

 

(δεν ξερει πως να πει κρυο ακομα.... μονο το ΚΑΙΕΙ εχουμε μαθει!!) :mrgreen:

 

 

Αυτό το έκανα και εγώ όσο φόραγε πάνες :oops:

Ωραία η μπέμπα σου!

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ... αλλά τίποτα απ'τα παραπάνω δεν θεωρώ ότι θα κρίνει αν μια μαμά είναι καλή ή κακή. Για μένα κακή μαμά ειναι αυτή που βαραει συνέχεια το παιδί της, ή το βρίζει απ'το πρωί ως το βράδυ ή το κακοποιεί ή κάνει τα στραβά μάτια στην κακοποίηση του παιδιού της ή αδιαφορεί κλπ

Εγώ θήλασα μέχρι τον χρόνο, δίνω βιολογικά όσο μπορώ, δεν σιδερώνω τα ρούχα τους πάντα, τους φοράω μεταχειρισμένα, τρώει χώματα και γλύφει παπούτσια απο πέντε μηνών, δεν αποστείρωσα ποτέ τίποτα, δεν φρικάρω με τον πυρετό, δεν κυνήγησα για φαγητό κλπ κλπ Αυτά με κάνουν καλύτερη ή χειρότερη μαμά; Αυτά θα μας κρίνουν;

Βασικά νομίζω ότι όλες έχουμε ανάγκη να μας πούνε ότι είμαστε καλές μαμάδες γιατί κουραζόμαστε γιατί ο γύρω κόσμος πιο εύκολα θα κάνει κριτική παρά αυτοκριτική, γιατί στην τελική είναι όμορφο να σου λένε έστω και χωρίς να σε ξέρουν μια γλυκιά κουβέντα ρε αδελφέ...

Καλημέρα γλυκές μανούλες ;)

 

Mε κάλυψες!

 

Τώρα το τι κάνω και τι δεν κάνω... η λίστα είναι πολύ μακριά :) Αλλά ας πούμε, για το 2 και το 13, το ότι τρώει χώματα κτλ, ίσα ίσα θεωρώ ότι αυτό είναι καλό για το παιδί...

 

Πάρτε κι αυτό: http://www.babble.com/the-over-parenting-crisis-katie-allison-granju-a-leading-attachment-parenting-writer-says-enough-already/index.aspx

Link to comment
Share on other sites

Για να μην προσθέσω και πόσες φορες έχω πάρει την πιπίλα από κάτω το πάτωμα και του την έχω δώσει απ' ευθείας (έτσι κι αλλιώς κι εγώ να μην το κάνω, θα το κάνει μόνος του)

Link to comment
Share on other sites

"Κακή" μάνα είναι εκείνη που βάζει τον εαυτό της πάνω από τις ανάγκες του παιδιού και εκείνη που το κακομεταχειρίζεται.

 

"Καλή" μάνα είναι εκείνη που προσφέρει αγάπη στο παιδί, ικανοποιεί όλες τις ανάγκες του και φροντίζει να του δώσει όλα τα απαραίτητα εφόδια στη ζωή.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα:

 

1) Προσπαθώ να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ, αλλά και τις 2 φορές είδα μεγάλη μείωση γύρω στους 4 μήνες... Προφανώς κάτι κάνω λάθος...

2) Δεν είμαι υπερπροστατευτική, αλλά ούτε και αδιάφορη. Έχω ανησυχήσει πολλές φορές αλλά προσπαθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου.

3) Παίρνω βιολογικά προϊοντα όποτε βρίσκω. Αλλά αν έχουν τελειώσει ας πούμε τα βιολογικά μήλα δεν θα με πιάσει πανικός.

4) Δεν διαβάζω αναλυτικά τα συστατικά, αλλά έχω μια γενική ιδέα

5) Χρησιμοποιώ βρεφικά σαμπουάν και απορρυπαντικά

6) Όχι, ρούχα από λαϊκές δεν παίρνω, ούτε ρούχα που δεν τηρούν τις προδιαγραφές (δεν έχουν τα σωστά υλικά, έχουν υλικά που αποσπώνται και μπορούν να γίνουν επικίνδυνα για ένα βρέφος, πχ κουμπιά, φερμουάρ).

7) Είχα και εγώ θερμόμετρο υδραργύρου αλλά φρίκαρα μια μέρα που το έσπασε χωρίς να το πάρουμε είδηση και είχε το σπασμένο θερμόμετρο στο στόμα της :-(

:cool: Δεν σκάω για το φαί μέχρι ενός σημείου όμως...

9) Δεν απαγορεύω τίποτα, αλλά ούτε θέλω να γίνεται και κατάχρηση. Ξέρω παιδάκι που δεν το άφησαν να φάει ούτε απο την τούρτα γενεθλίων του! Έλεος!

10) Δεν κρατάω και ρολόι, έχω πάντα όμως αντηλιακό στην παραλία

11) Αν τα ξεχάσω θα φροντίσω να βρω τρόπο να προστατευτεί το παιδί από τον ήλιο.

12) Στα μεταχειρισμένα ρούχα, ισχύει ότι είπα και πριν. Αρκεί να τηρούν τις προδιαγραφές. Όμως τα μόναμεταχειρισμένα που έχω χρησιμοποιήσει είναι να βάλω στη μικρή ρούχα της αδερφούλας της.

13) Τα ντύνω ανάλογα με την εποχή χωρίς υπερβολές. Στα κρύα όμως φυσικά θα βάλω στο παιδί και κασκόλ και γάντια κτλ όπως θα έβαζα και εγώ...

14) Εξαρτάται από την ηλικία. Όταν είναι βρέφη παρατάω τα πάντα για να τα παρηγορήσω και να τους προσφέρω αγκαλίτσα. Όταν το παιδί είναι λίγο μεγαλύτερο και μπορεί να συνεννοηθεί μπορώ να πω να περιμένει λίγο να τελειώσω αυτό που κάνω και το αφήνω κοντά μου να συμμετέχει.

 

Θα διαφωνήσω όμως κάθετα με τις "μαλακές στον πωπό"...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

επισης, καμια φορα που εχει χεστει πατωκορφα και δεν εχει ζεστο νερο... της ψιλοπλενω το κωλι με κρυο :oops::oops::oops::oops::oops:

 

το καημενο, επειδη δεν της αρεσει, φωναζει 'ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ'

 

(δεν ξερει πως να πει κρυο ακομα.... μονο το ΚΑΙΕΙ εχουμε μαθει!!) :mrgreen:

 

Επειδή για κάποιο λόγο το ζεστό νερό αργεί να κατέβει, ακόμα και να έχει ζεστό νερό δηλαδή, και στα 2 παιδιά, το πλύσιμο πωπού στο σπιτικό μας 99 φορές στις 100 γίνεται με κρύο νερό (εκτός κι αν έχει καύσωνα:mrgreen:...)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην προσθέσω και πόσες φορες έχω πάρει την πιπίλα από κάτω το πάτωμα και του την έχω δώσει απ' ευθείας (έτσι κι αλλιώς κι εγώ να μην το κάνω, θα το κάνει μόνος του)

ΜΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΙΔΙΑ!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

5. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

6. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

7. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

8. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

9. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

10. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

 

Μαζεψα απο εδω κι απο μερικα πραγματα απο αυτα που συζηταμε στο φορουμ.Ποσες απο εσας τα εφαρμοζεται?

 

 

Καθόλου κακή μάνα δεν είσαι. Μακάρι να ήμουν κι εγώ έτσι. Λίγο μετά το 8 μου τα χάλασες. Θεωρώ δλδ ότι το αντηλιακό και το καπέλο στην παραλία είναι πολύ σημαντικό να μην τα ξεχνάμε ... αλλά μέχρι εκεί μια χαρά τα κάνεις. Κι πολύ καλύτερα θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου με αυτή τη χαλαρώτητα παρά μέσα στον πανικό ... άσε που όσο τα ψάχνεις χειρότερα είναι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...