Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο μυθος της τελειας μαμας


elena32

Recommended Posts

Κάποια από αυτά που λες, τα κάνω (ή δεν τα κάνω) κι εγώ!Ειδικά το 2!Την έχω και κυλιέται έξω, με κοιτάνε περίεργα κάποιοι, αλλά δε με νοιάζει...Ανέβασε 38 πυρετό τη Μ. Τετάρτη, τη Μ. Πέμπτη φύγαμε για camping για το Πάσχα...

 

Και άλλα από αυτά που λες...

 

Κακή μάνα δεν είσαι, αν και δεν πιστεύω, ειλικρινά, ότι άνοιξες το τόπικ για να ακούσεις αυτό, γιατί και η ίδια το ξέρεις!Μην ψαρεύεις για κοπλιμέντα!!(πλάκα κάνω)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε Σοφάκι στο μυαλό μου είσαι??????Δεν έχω να προσθέσω τίποτα αλλά ούτε και αφαιρέσω με κάλυψες πλήρως....και εφαρμόζω και τις 10....εντολές...και θεωρώ τον εαυτό μου καλη μανα.....το ίδιο πρεπει να κάνεις και εσύ.....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την 12η εντολή??(Η Σοφία έχει γράψει 2 φορές τον αριθμό 5...)

 

12. Φοράω στη μικρή μου φορεμένα από άλλα κοριτσάκια ρούχα (που μου χαρίζουν οι μαμάδες του)...

 

(έτσι αναιρώ το 5, στο κομμάτι "καινούργια" το να μου αρέσουν και να είναι καθαρά ισχύουν!)

 

Μήπως είμαι κάκιστη μάνα??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να το στρωσω λοιπον και να βαλω κι αλλο:

 

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

6. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

7. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

8. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

9. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

10. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

11. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

12. Φοραω στα παιδια μου φορεμενα απο αλλα παιδακια ρουχα (που μου χαριζουν οι μαμαδες τους).

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

Link to comment
Share on other sites

Και συγκεκριμένα:

1. Δεν θήλασα ουτε μιά μερα(προσωπική επιλογη).

2.Εαν ο πυρετος έχει αιτία και πεφτει...κοιμάμε υσυχη.....έχω σπάσει και ενα καναπέ απο τα χοροπηδιχτα.....

3.ούτε εγω δεν εχω εμπιστοσύνη εαν αυτά που θα μου δώσουν θα είναι βιολογικά ή θα με ποιάσουν κοροίδο...πολλές την πατησανε....

4.μια απο τα ιδια

5.μια απο τα ιδια

6.με 4 παιδια και να θέλω φιρμάτα...οικονομικα δεν μπορώ να ανταπεξέλθω....

7.μονο υδραργύρου γιατι το ψυφιακο δεν το θεωρώ αξιόπιστο

8.αχ!!!αυτό το φαγητο...το πηρα πια απόφαση όταν πεινάσουν θα τους βάλω να φάνε.....κουράστικα να κυνηγάω....

9.Ενα απογευμα την εβδομάδα στα goodies πχ με παρέα να πιω και εγω τον καφέ μου με μια φιλη και να πιαξουν τα καμάρια μας...μια χαρα είναι....που αλλου να πάω τρομάρα μου με 4 παιδιά!!!!!!

10.ομοιως!!!

11.Πάντα τα θυμάμε αφου έχουμε φύγει από το σπίτι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

 

Αυτό πώς δεν το σκέφτηκα?Όλο το χειμώνα δε φόρεσε σκούφο, ακόμα και με το χιόνι...Εννοείται ότι αυτό και αν το κάνω!!!!!!!Αρχίζω να συνειδητοποιώ πόσο κακή μάνα είμαι..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά μου ήρθε και άλλο..

 

Έχει τύχει να πλένω πιάτα, να έρθει από κάτω για αγκαλιά και να την αφήσω για λίγα λεπτά (όχι πάνω από 5) να μυξοκλαίει μέχρι να τελειώσω και να πλύνω τα χέρια μου, για να μπορέσω να τη σηκώσω...

 

Αυτό σίγουρα ΔΕΝ το κάνετε, οπότε είμαι σίγουρα η χειρότερη από όλες σας..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Βαααλτο στη λιστα.Οποτε:

 

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

6. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

7. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

8. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

9. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

10. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

11. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

12. Φοραω στα παιδια μου φορεμενα απο αλλα παιδακια ρουχα (που μου χαριζουν οι μαμαδες τους).

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

14. Δεν παιρνω αγκαλια/πηγαινω να δω τι θελουν/κανακευω τα παιδια μου με το που θα βαλουν τα κλαμματα και ειδικα αν κανω καποια δουλεια εκεινη τη στιγμη.

 

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω και εγω κατι...πολλά βραδια βαριέμαι τοοοοσο πολύ να τα κανω μπάνιο και τα στελνω για ύπνο ....βρόμικα!!!!!!!κορίτσια μην βαρατε 4 είναι.......τώρα πια στα μεγαλα τους δίνω εντολή να κάνουν μπάνιο μόνα τους....φανταστητε να κανω μπανιο 4 παιδια!!!!τι χρόνο θέλει...και τι ρουχα βγαίνουν για πλύσιμο!!!!!!.......

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο club των κακών μαμάδων!

Τα εφαρμόζω και εγώ αυτά που λέτε, κορίτσια, εκτός από τα 5,8,9 και 10.

Αλλά, έχω να προσθέσω ακόμα κάτι στη λίστα.

Καμιά φορά, αν έχω να κάνω καμιά δουλειά οπωσδήποτε και ο Γιώργος δε με αφήνει, ή πρέπει να ασχοληθώ με το μωρό και ο γιώργος κάνει τρέλες, του βάζω να δει ένα ωραιότατο dvd και..... ξενοιάζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ στο club των κακών μαμάδων!

Τα εφαρμόζω και εγώ αυτά που λέτε, κορίτσια, εκτός από τα 5,8,9 και 10.

Αλλά, έχω να προσθέσω ακόμα κάτι στη λίστα.

Καμιά φορά, αν έχω να κάνω καμιά δουλειά οπωσδήποτε και ο Γιώργος δε με αφήνει, ή πρέπει να ασχοληθώ με το μωρό και ο γιώργος κάνει τρέλες, του βάζω να δει ένα ωραιότατο dvd και..... ξενοιάζω!

Ω!!!!!!ΝΑΙ τι ωραία εφευρεση!!!!!και ευτυχως υπάρχουν πολλές επιλογες απο ταινιές......και εγω εφαρμόζω αυτή την τακτικη...το ομολογω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φανταστητε να κανω μπανιο 4 παιδια!!!!τι χρόνο θέλει...και τι ρουχα βγαίνουν για πλύσιμο!!!!!!.......

 

....και τι νερό καταναλώνεις (με το νερό έχω ένα θέμα)...!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λοιπον κακη μανα?

 

ΝΑΙ είσαι!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

αλλά μαζί με σένα και ολόκληρος ο γυναικείος πλυθησμός..

 

(όταν κάνω μάσκα στον μικρό μου και ο μικρός σπαράζει και χτυπιέται γιατί όλο παραδόξως δεν θέλει την κίτρινη μασκούλα την όμορφη με το αερολίν απο πάνω να κρέμεται ..η μάνα μου φεύγει για να μην ακούει το παιδί μου και μου λέει μα καλά αναίσθητη είσαι!..) είμαι?

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποια απο τα παραπανω τα κανω, καποια οχι..

Κανω κ αλλα λαθη (ετσι τα θεωρω) κ κανω κ αλλα πραγματα που τα θεωρω σωστα κ δεν αναφερονται..

Δεν εχει σημασια τι ειναι αυτα.. Η καθημερινοτητα μας με τα παιδια αποτελειτε απο εκατονταδες πραγματα που κανουμε σωτα ή λαθος..

Πολλοι στο περιβαλλον μου, δεν με θεωρουν "καλη" μανα με τα δικα τους κριτηρια.. Πχ η ιδια μου η μανα δεν με θεωρει καλη μανα, γιατι θεωρει οτι κουραζω τα παιδια βγαζοντας τα βολτες καθημερινα (μπορει κ δυο φορες την ημερα) κ δεν καθομαι στο σπιτι μου .. η μανα μου ομως ξεχναει οτι σε λιγους μηνες εγω θα ξαναπαω στη δουλεια, θα φευγω στις 6 το πρωι, θα γυρναω στις 5 το απογευμα κ οι βολτες με τα παιδια μου θα περιοριστουν στο ενα Σαββατοκυριακο κ αν..

Επισης δεν θεωρουμε καλη μανα απο καποιους αλλους γιατι διαπραγματευομαι την ποσοτητα του ορου που θα βαλου στη μυτη του γιου μου :shock: κ δεν το βαζω το παιδι κατω να του βαλω μια ολοκληρη συριγγα..

Επισης κακη μανα θεωρουμε επειδη εχω μαζι μου στο κρεβατι μου κ τα δυο παιδια.. (κακη συζυγος ισως μιας κ εχω διωξει τον αντρα μου απ΄το κρεβατι.. το κακη μανα δεν ξερω που κολλαει εδω)

 

Ομως να σας πω κατι? Δενμε ενδιαφερει η γνωμη κανενος.. το αν ειμαι καλη η κακια μου το λενε τα παιδια μου.. Ο γιος μου με αγκαλιαζει κ με φιλαει κ μου λεει μαμα εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου .. μετα απο αυτο δεν νομιζω να χρειαζομαι την επιβεβαιωσηκαποιου αλλου..

Τα παιδια δεν θα θυμουνται οτι εμειναν νηστικα ενα βραδυ..(επειδη δεν ηθελαν να φανε) . Θα θυμονται ομως οτι την ωρα που η κοιλια τους γουργουριζε κ ζητησαν σοκολατακι εσυτους το εδωσες μαζι με μια αγκαλια

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου με αγκαλιαζει κ με φιλαει κ μου λεει μαμα εισαι η καλυτερη μαμα του κοσμου .

 

Με συγκίνησες!Πόσο θα ήθελα να το ζήσω αυτό κάποια μέρα!Και όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα χαθεί!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες!Πόσο θα ήθελα να το ζήσω αυτό κάποια μέρα!Και όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα χαθεί!

Πλήσιάζει η μέρα.......η......τοσοδούλα σου.....θα σου το πει συντομα.....εμένα τα μεγάλα μου στριμόχνωνται στην αγκαλιά μου......και με γεμίζουν με φιλια....και περιμένω πότε θα το κάνει και ο ζουμερουλης μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ, εκτος του πυρετου.... εκει φρικαρω....

 

α ναι, και με το φαι εχω θεμα.... την κυνηγαω μεχρι τελικης πτωσης... (εξ ου και με μισει, οπως εχω αναφερει και αλλου...........) :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πλήσιάζει η μέρα.......η......τοσοδούλα σου.....θα σου το πει συντομα.....εμένα τα μεγάλα μου στριμόχνωνται στην αγκαλιά μου......και με γεμίζουν με φιλια....και περιμένω πότε θα το κάνει και ο ζουμερουλης μου!!!!!!!

 

Περιμένω πώς και πώς!Προς το παρόν όταν τυλίγει τα χεράκια της γύρω από το λαιμό μου και μου δίνει φιλάκια "μααα", χάνω τον κόσμο μου, ειλικρινά, ξεχνάω τα πάντα..Άσε τι παθαίνω όταν φωνάζει "μαμά έλα-έλα" με τη γλυκιά της φωνούλα!Περιττό να πω πως θεωρώ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ευτυχία το να έχεις 4 παιδιά και είναι το όνειρο μου...Αυτό το "στριμώχνονται στην αγκαλιά μου", είναι τέλειο!Και έχω και πολύ μεγάλη αγκαλιά!!!!!!!

 

Αν και είπαμε..είμαι κακή μάνα, οπότε δεν ξέρω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πώς και πώς!Προς το παρόν όταν τυλίγει τα χεράκια της γύρω από το λαιμό μου και μου δίνει φιλάκια "μααα", χάνω τον κόσμο μου, ειλικρινά, ξεχνάω τα πάντα..Άσε τι παθαίνω όταν φωνάζει "μαμά έλα-έλα" με τη γλυκιά της φωνούλα!Περιττό να πω πως θεωρώ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ευτυχία το να έχεις 4 παιδιά και είναι το όνειρο μου...Αυτό το "στριμώχνονται στην αγκαλιά μου", είναι τέλειο!Και έχω και πολύ μεγάλη αγκαλιά!!!!!!!

 

Αν και είπαμε..είμαι κακή μάνα, οπότε δεν ξέρω...

Σου ευχομαι σύντομα το 2ο,μετά το 3ο..κοκ.....

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι σύντομα το 2ο,μετά το 3ο..κοκ.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ!Μακάρι να είμαστε γεροί να τα καταφέρουμε!

 

Είναι σημαντικό να στο λέει αυτό μια μαμά με 4 παιδιά, γιατί οι περισσότεροι (που όμως δεν έχουν 4), με αποθαρρύνουν....(άλλο θέμα αυτό).

 

Να χαίρεσαι όλα τα "μωρά" σου!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρω υπερ αρκετο τον θηλασμο μεχρι τον 1ο χρονο του παιδιου (πρακτικα δεν το εκανα).

 

Oκ θηλαζουμε ακομα και αυτο ειναι επιλογη μου αλλα οκ και το ξενο μια χαρα ειναι θεωρω καλο να θηλαζει ενα μωρο αλλα οκ αν δεν θηλασει δεν θα παθει τιποτα!!!

 

2. Δεν κανω σαν τρελη αμα τα παιδια ανεβασουν πυρετο,βγαλουν σπυρια, ανεβουν στους καναπεδες, φανε απο το πατωμα κλπ.

 

Για τον πυρετο οκ τον λειπαμε εχει σεικωσει και λιγες φορες και εχω τρομερο ανχος γιατι κλαει συνεχεια και ξερω οτι τον ενοχλει... Αμα σκαρφαλωσει καπου το μονο που με νοιαζει ειναι να μην χτιπησει και απο το πατωμε να μην φαει τιποτα που δεν πρεπει αλλιως σημερα του εδωσα ψωμι και το εριξε κατω ε μετα το ετρωγε ...

 

3. Δεν εβαλα ποτε στο σπιτι μου βιολογικα προϊοντα.

 

Και εγω δεν τα κανω χρηση διοτι ειναι ακριβα και η τσεπη μου δεν αντεχει αλλα οκ σε νησι ζω βρισκεις πολλα συμβατικα καλα προιοντα!!!

 

4. Δεν καθομαι ποτε να διαβασω τι περιεχει καποιο προιον στα συστατικα του.

 

Ουτε εγω το κανω ...

 

5. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω συμβατικα (του ΣΜ και του φαρμακειου οταν ηταν βρεφη) σαμπουαν και λοιπα.

 

Και εμεις απο τοτε που γεννηθηκε το σαμπουαν του απο ΣΜ το παιρνω δεν επαθε τιποτα!!

 

6. Δεν εχω προβλημα να τους βαλω ρουχα απο τα jumbo, απο τη λαϊκη, απο την βιοτεχνια της γειτονιας αρκει να ειναι καινουργια, να ειναι καθαρα και να μου αρεσουν.

 

Αρκει να μου αρεσουν αυτο τεριαζει γαντι σε μενα!!!

 

7. Χρησιμοποιω θερμομετρο υδραργυρου.

 

Οχι αυτο δεν το κανω γιατι ειδη εχω σπασει 2!!!

 

8. Δεν θα κατσω να σκασω αν δεν φανε ολο τους το φαι ή αν δεν φανε και καθολου.Καποια στιγμη θα πεινασουν και θα φανε.Ομοιως και για το γαλα.

 

Εγω δυστηχως καθομαι και σκαω αλλα τωρα τελευταια τον αθηνω και αν θελει καλος αν οχι παλι καλος απλα ειναι πολυ αδυνατουλης!!

 

9. Δεν το θεωρω κακο να φανε που και που junk food και καραμελοσοκολατοειδη.Δεν τα απαγορευω απαξ.

 

Οκ εγω επεινα κοκα κολα στο μπιμπερο οταν ημουν 1 με 2 ετων και επαθα τιποτα!!!

 

10. Δεν θυμαμαι παντα να ανανεωνω το αντιηλιακο τους στην παραλια.

 

Δεν του εχω βαλει ακομα και σκοπευω να του βαλω μονο οταν καιει πολυ ο ηλιος

 

11. Ξεχναω να καπελο και τα γυαλια ηλιου τους.

 

Εγω ειμαι μονιμοσ ξεχασιαρα να δουμε φετος θα παιρνουμε μαζι μας τα αξεσουαρ του καλοκαιριου???

 

12. Φοραω στα παιδια μου φορεμενα απο αλλα παιδακια ρουχα (που μου χαριζουν οι μαμαδες τους).

 

Και εγω το κανω αλλα θα ηθελα να του παιρνα πιο συχνα καινουργια αλλα δεν μπορω αλλα και τα φορεμενα μια χαρα ειναι!!!

 

13. Δεν τα ντυνω σαν κρεμμυδια τον χειμωνα με τα πολλα κρυα και εννοειται οτι με το που ανοιξει ο καιρος τα αμολαω εξω με τον απολυτως απαραιτητο για τις καιρικες συνθηκες ρουχισμο.Σκουφια,κασκολ,γαντια και τα λοιπα δεν συμπεριλαμβανονται.

 

Μονο σκουφι το χειμωνα γιατι παγωνουν υπερβολικα τα αυτακια ....

 

14. Δεν παιρνω αγκαλια/πηγαινω να δω τι θελουν/κανακευω τα παιδια μου με το που θα βαλουν τα κλαμματα και ειδικα αν κανω καποια δουλεια εκεινη τη στιγμη.

 

Δεν μου αρεσει να κλαει αλλα ειναι πολυ γρινιαρης και ναι τον αφηνω μερικες φορες αν εχω δουλεια!!!

 

Και ναι εδω και καμποσω καιρο πλενω τα ρουχα του με το κοινο απορρυπαντικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...