Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts

Vera κατανοω οτι ειναι φοβερη αισθηση ο θηλασμος και το σεβομαι αλλα κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι θα ηταν πιο ισορροπημενο και δεμενο μαζι μου συναισθηματικα το παιδι αν ειχε θηλασει. Αυτο δεν μπορω να στο εξηγησω γιατι ειναι αδυνατον να σου δωσω να καταλαβεις τη σχεση που εχω χτισει με τον γιο μου παρα τις αντιξοοτητες. Και οσο για δευτερο παιδι και πιθανοτητες να θηλασω δεν υπαρχουν γιατι δεν μπορω να κανω δευτερο παιδι.

Γιαυτο και ο Μαριος ειναι το παν για μενα, δεν ειναι απλα το παιδι μου ειναι μοναδικος δεν θα υπαρξει αλλο παιδι για μενα και αν δεν επαιζα τη ζωη μου κορωνα γραμματα δεν θα υπηρχε ουτε αυτο το παιδι.

 

Γιαυτο σου εξηγω οτι δεν θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο το δεσιμο απο αυτο που ηδη υπαρχει. Την μητροτητα που ζω με τον Μαριο δεν προκειται να την ξαναζησω γιαυτο παλευω καθημερινα για να του προσφερω οτι χρειαζεται και να μεγαλωσω ενα ευτυχισμενο και υγειες αγορι.

 

Οσο για τα θεματα υγειας τα δικα μου σιγουρα παιζει ρολο η συμβατικη ιατρικη και η θετικη ενεργεια αλλα και ο τροπος ζωης. Αλλα δεν ειναι κατι που ξεπερνιεται απλα προσεχοντας. Ειναι μονιμο και μαθαινεις να ζεις με αυτο.

 

Εισαι τυχερη που εζησες την φοβερη εμπειρια του θηλασμου αλλα και εγω δεν νιωθω πραγματικα ατυχη που στερηθηκα τον θηλασμο ισως γιατι για μενα ηταν πιο σημαντικο απλα να καταφερω να γεννησω αυτο το παιδι και να ειμαι διπλα του καθημερινα και να τον μεγαλωνω. Δηλαδη το αυτονοητο. Δεν νιωθω ριγμενη και τα εχω καλα με τον εαυτο μου και με το τι προσφερω στο παιδι μου. Εχω κανει τα παντα για αυτον και θα συνεχισω να τα κανω καθως βλεπω μερα με την μερα οι κοποι μου να ανταμοιβονται απο το χαμογελο του και την αγαπη που μου εχει. Πιστεψε με δεν θα μπορουσε να εχει περισσοτερη αγαπη και ισορροπια ακομα και αν ειχα θηλασει.

Εγω δεν τον γεννησα απλα, τον ονειρευτηκα και τον εφερα στον κοσμο κοντρα σε ολες τις προβλεψεις και η αγαπη μου καλυπτει ολα τα κενα της ανορθοδοξης εναρξης της ζωης του.

Οταν μεγαλωσει και καταλαβει οτι γεννηθηκε γιατι εβαλα την ζωη του πανω απο την ζωη μου δεν νομιζω να τον αφορα πλεον το οτι στερηθηκε τον θηλασμο.

Μακαρι να μην το ειχε στερηθει αλλα πραγματικα ειναι το τελευταιο που με ενοιαζε. Για μενα ειναι αθλος που υπαρχει και αυτο δεν μπορει κανεις να το αντιληφθει εκτος απο την οικογενεια μου που εζησε απο την πρωτη στιγμη την τιτανια προσπαθεια που εκανα και εγω και αυτος για να τα καταφερουμε.

 

Η καθε μανουλα καλο ειναι να κανει το παν για το παιδι της και να το θηλαζει αν οι συνθηκες το επιτρεπουν αλλα σιγουρα ο θηλασμος απο μονος του δεν αποτελει κριτηριο καλης μανας η ισορροπημενου παιδιου. Υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο ευτυχως η δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vera κατανοω οτι ειναι φοβερη αισθηση ο θηλασμος και το σεβομαι αλλα κανεις δεν μπορει να με πεισει οτι θα ηταν πιο ισορροπημενο και δεμενο μαζι μου συναισθηματικα το παιδι αν ειχε θηλασει. Αυτο δεν μπορω να στο εξηγησω γιατι ειναι αδυνατον να σου δωσω να καταλαβεις τη σχεση που εχω χτισει με τον γιο μου παρα τις αντιξοοτητες. Και οσο για δευτερο παιδι και πιθανοτητες να θηλασω δεν υπαρχουν γιατι δεν μπορω να κανω δευτερο παιδι.

Γιαυτο και ο Μαριος ειναι το παν για μενα, δεν ειναι απλα το παιδι μου ειναι μοναδικος δεν θα υπαρξει αλλο παιδι για μενα και αν δεν επαιζα τη ζωη μου κορωνα γραμματα δεν θα υπηρχε ουτε αυτο το παιδι.

 

Γιαυτο σου εξηγω οτι δεν θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο το δεσιμο απο αυτο που ηδη υπαρχει. Την μητροτητα που ζω με τον Μαριο δεν προκειται να την ξαναζησω γιαυτο παλευω καθημερινα για να του προσφερω οτι χρειαζεται και να μεγαλωσω ενα ευτυχισμενο και υγειες αγορι.

 

Οσο για τα θεματα υγειας τα δικα μου σιγουρα παιζει ρολο η συμβατικη ιατρικη και η θετικη ενεργεια αλλα και ο τροπος ζωης. Αλλα δεν ειναι κατι που ξεπερνιεται απλα προσεχοντας. Ειναι μονιμο και μαθαινεις να ζεις με αυτο.

 

Εισαι τυχερη που εζησες την φοβερη εμπειρια του θηλασμου αλλα και εγω δεν νιωθω πραγματικα ατυχη που στερηθηκα τον θηλασμο ισως γιατι για μενα ηταν πιο σημαντικο απλα να καταφερω να γεννησω αυτο το παιδι και να ειμαι διπλα του καθημερινα και να τον μεγαλωνω. Δηλαδη το αυτονοητο. Δεν νιωθω ριγμενη και τα εχω καλα με τον εαυτο μου και με το τι προσφερω στο παιδι μου. Εχω κανει τα παντα για αυτον και θα συνεχισω να τα κανω καθως βλεπω μερα με την μερα οι κοποι μου να ανταμοιβονται απο το χαμογελο του και την αγαπη που μου εχει. Πιστεψε με δεν θα μπορουσε να εχει περισσοτερη αγαπη και ισορροπια ακομα και αν ειχα θηλασει.

Εγω δεν τον γεννησα απλα, τον ονειρευτηκα και τον εφερα στον κοσμο κοντρα σε ολες τις προβλεψεις και η αγαπη μου καλυπτει ολα τα κενα της ανορθοδοξης εναρξης της ζωης του.

Οταν μεγαλωσει και καταλαβει οτι γεννηθηκε γιατι εβαλα την ζωη του πανω απο την ζωη μου δεν νομιζω να τον αφορα πλεον το οτι στερηθηκε τον θηλασμο.

Μακαρι να μην το ειχε στερηθει αλλα πραγματικα ειναι το τελευταιο που με ενοιαζε. Για μενα ειναι αθλος που υπαρχει και αυτο δεν μπορει κανεις να το αντιληφθει εκτος απο την οικογενεια μου που εζησε απο την πρωτη στιγμη την τιτανια προσπαθεια που εκανα και εγω και αυτος για να τα καταφερουμε.

 

Η καθε μανουλα καλο ειναι να κανει το παν για το παιδι της και να το θηλαζει αν οι συνθηκες το επιτρεπουν αλλα σιγουρα ο θηλασμος απο μονος του δεν αποτελει κριτηριο καλης μανας η ισορροπημενου παιδιου. Υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο ευτυχως η δυστυχως.

 

Διαβάζοντας το κειμενο σου δεν μπορω να πω τπτ αλλο...παρα μονο να σου ευχηθω τα καλυτερα για το παιδακι σου.

Καλη Ανάσταση με υγεία και ευτυχια για την οικογενεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικη 81 σε ευχαριστω παρα πολυ και ευχομαι και σε εσενα και στην οικογενεια σου καλο Πασχα και υγεια να εχετε παντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι παντα γερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα οτι και καλα τα παιδακια που δεν θηλασαν, υπολειπονται υγειας - εξυπναδας - και ολα τα σχετικα σε σχεση με τα μωρα που θηλασαν παρα πολυ καιρο.... με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου!!!!

 

ολοι ξερουμε παιδακια που ειναι υγιη και θαυμασια και υπεροχα - και θηλασαν...

 

και ξερουμε και παιδακια με πολλα προβληματα υγειας... που επισης θηλασαν!!!! και το αντιστροφο...

 

μωρα που δεν πηραν σταγονα μητρικο, και εγιναν διμετρα υγιεστατα κουκλια!!!!

 

ολοι ειμαστε υπερμαχοι του θηλασμου, ολοι λιγο-πολυ το παλεψαμε...

 

αλλα οκ, ως εκει....

 

το να βλεπω ενα κοριτσι τεταρτης δημοτικου να πιπιλαει το στηθος της μανας της ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ, αγγιζει τα ορια της κακοποιησης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειναι ετσι να βγαλουμε και ενα βιντεο με μανα που δεν θηλαζει επειδη θεωρει οτι το στηθος της ειναι για να προβαλλει σουτιεν και να της τα χωσουμε κι αυτης......αυτη δεν εχει ψυχολογικα δλδ που θα τα περασει και στα παιδια της και θα σιχαινονται μετα οσες γυναικες θηλαζουν? Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι τελικα χειροτερο....[/QUOT

 

Συμφωνω απολυτα! Δεν ειδα να γινεται τοσος ντορος για μια μανα που δε θηλασε καθολου για να μη χαλασει το στηθος της η γιατι βαριοταν! Ας ηρεμησουμε λιγο κι ας αφησουμε τους χαρακτηρισμους τυπου "αηδιαζω" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Marco Polo δεν προσπαθω να σε πεισω οτι το παιδι σου θα ηταν διαφορετικο αν θηλαζε, αυτο δεν μπορω να το ξερω ουτε για το δικο μου αν δε θηλαζε, απλα απαντω στο ερωτημα που εθεσες...

 

"Ποσο παραπανω θα μπορουσε αυτο να γινει λογω του θηλασμου????? Αυτο αναρωτιεμαι."

 

Πιστευω οτι ακομα κι ενας μικρος και φαινομενικα ασημαντος παραγονατς επηρρεαζει τις καταστασεις.......δεν θα μπορουσα δλδ στο ερωτημα σου αυτο να σου απαντησω "θα ταν ακριβως το ιδιο"...ειμαι σιγουρη οτι κατι θα αποκομιζες εστω και λιγο παραπανω......αυτο δεν αναιρει το τι αισθανεσαι στο ελαχιστο........ειμαι σιγουρη οτι με ολα οσα τραβηξες για αυτο το παιδι το λατρευεις με ολη την ψυχη σου, παντα οι δυσκολιες αυξανουν την ενταση των συναισθηματων......

 

Και νομιζω οτι αυτο αισθανεται ο καθενας για τα παιδια του.....οτι δεν μπορει να αγαπησει κατι περισσοτερο....

 

Για αυτο και τονιζω οτι δεν εχει σχεση με το αν αγαπας περισσοτερο η λιγοτερο......ειναι κατι διαφορετικο που δεν μπορω να το περιγραψω....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καταληγουμε οτι αυτο το διαφορετικο που νιωθει καθε μανα για το παιδι της ειναι το πιο ιδιαιτερο κομματι γιατι η ιδια το αντιλαμβανεται και το αισθανεται ετσι και οχι γιατι ειναι νομοτελειακος κανονας το αν ο θηλασμος δημιουργει τελεια παιδια η μη τελεια.

 

Το απολυτο ειναι για την καθε μανα υποκειμενικο οποτε καταρριπτονται οι ταμπελες γιατι η αγαπη και η ανιδιοτελεια δεν μετριουνται με μεζουρα μπιμπερου η μητρικου γαλακτος.

 

Dalia καλο Πασχα και οτι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου. Μονο χαμογελα να εχει ο δρομος σας!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dalia αστο......μπηκα για να σας χαροποιησω εδω με το πρωταπριλιατικο και μετα ειδα το παραπανω και χαλαστηκα απαραδεχτα πολυ. Θηλασα ακριβως 4 μηνες. Αυτο σημαινει αυτοματα οτι η κορη μου δεν ειναι ΤΟΣΟ ισσοροπημενη ψυχικα, ΤΟΣΟ υγειης και ΤΟΣΟ καλα ανεπτυγμενη.

 

Καθε φορα που υπαρχει ενα τοπικ για το θηλασμο καταληγει παντα σε παρεξηγηση, που πρεπει να γινεται επιτηδες δεν εξηγειται αλλιως........

 

Καποια θα βρεθει να πει "γιατι θηλαζετε? νομιζετε οτι τα παιδια που θηλαζουν ειναι πιο εκεινο και πιο το αλλο απο αυτα που δεν θηλαζουν?" και φυσικα καποια θα απαντησει οτι ναι,...το πιστευει , γι αυτο και θηλαζει αλλωστε.........και εκει θα θυμωσουν οσες δεν θηλασαν και θα το εκλαβουν ως προσωπικη προσβολη........αν ειναι δυνατον δλδ......

 

Λογικα σκεπτομενοι......ειναι δυνατον να θηλαζει καποια τοσο καιρο, με πολλη ταλαιπωρια και πονο απλα απο μαζοχισμο? Φυσικα και το κανει επειδη πιστευει οτι προσφερει κατι στο παιδι της........τι περιμενουμε δλδ να πει? Οχι βρε......χαβαλε κανω....και να μη θηλαζε το ιδιο ακριβως θα κερδιζε!!!Την βρισκω να χω κατι κολλημενο ολη μερα στο βυζι μου!!! Αναρρωτιεμαι δλδ........

 

Και μετα εσυ βρισκεις ενα τετοιο συμπερασμα και το αναπαραγεις και τσαντιζεσαι προσωπικα....κακως....πολυ κακως.......

 

Ο καθενας απο μας κανει αυτο που κανει, εχοντας τα επιχειρηματα του και τις αντιληψεις του......καποια θηλαζει, αλλη ξοδευεται να στελνει το παιδι σε ιδιωτικα και σχολες γιατι πιστευει οτι θα γινει πιο εξυπνο....δλδ θα πρεπει οσοι δεν μπορουν να τα στειλουν σε ιδιωτικα να προσβληθουν?

 

Φυσικα και πρεπει να γραφονται αυτα για να μαθαινουν οι νεες μητερες τα υπερ του θηλασμου........ειδικα οταν καποιος ρωταει αν τα πιστευουν? Ψεμματα δλδ πρεπει να πουν?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα οτι και καλα τα παιδακια που δεν θηλασαν, υπολειπονται υγειας - εξυπναδας - και ολα τα σχετικα σε σχεση με τα μωρα που θηλασαν παρα πολυ καιρο.... με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου!!!!

 

ολοι ξερουμε παιδακια που ειναι υγιη και θαυμασια και υπεροχα - και θηλασαν...

 

και ξερουμε και παιδακια με πολλα προβληματα υγειας... που επισης θηλασαν!!!! και το αντιστροφο...

 

μωρα που δεν πηραν σταγονα μητρικο, και εγιναν διμετρα υγιεστατα κουκλια!!!!

 

ολοι ειμαστε υπερμαχοι του θηλασμου, ολοι λιγο-πολυ το παλεψαμε...

 

αλλα οκ, ως εκει....

 

το να βλεπω ενα κοριτσι τεταρτης δημοτικου να πιπιλαει το στηθος της μανας της ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ, αγγιζει τα ορια της κακοποιησης...

 

διαβασα πολλες αποψεις εδω μεσα ,σκεφτηκα πολλα αλλα αυτο το ποστ με εκφαζει απολυτα.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το πραγμα οτι και καλα τα παιδακια που δεν θηλασαν, υπολειπονται υγειας - εξυπναδας - και ολα τα σχετικα σε σχεση με τα μωρα που θηλασαν παρα πολυ καιρο.... με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου!!!!

 

ολοι ξερουμε παιδακια που ειναι υγιη και θαυμασια και υπεροχα - και θηλασαν...

 

και ξερουμε και παιδακια με πολλα προβληματα υγειας... που επισης θηλασαν!!!! και το αντιστροφο...

 

μωρα που δεν πηραν σταγονα μητρικο, και εγιναν διμετρα υγιεστατα κουκλια!!!!

 

ολοι ειμαστε υπερμαχοι του θηλασμου, ολοι λιγο-πολυ το παλεψαμε...

 

αλλα οκ, ως εκει....

 

το να βλεπω ενα κοριτσι τεταρτης δημοτικου να πιπιλαει το στηθος της μανας της ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ, αγγιζει τα ορια της κακοποιησης...[/quote

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Θεωρώ ότι ξεπερνά τα όρια της φαντασίας ο θηλασμός σε τέτοια ηλικία. Απορώ όταν οι συμμαθητές ρωτάνε το κοριτσάκι "Τι έφαγες σήμερα?" εκείνο απαντά "Μητρικό γάλα!"

 

 

1fkep3.png

Link to comment
Share on other sites

Vera σε αυτό που λες και όσα γράφεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .

Για μένα είναι μεγαλείο ψυχής να μην είναι κανένας απόλυτος με ό,τι πιστεύει και πρεσβεύει και δεν είναι άσχημο να βλέπουμε τις θετικές πλευρές διαφόρων πραγμάτων και να μη μας πειράζει , που εμείς όμως δεν έτυχε να κάνουμε , όπως είναι ο θηλασμός .

Ο θηλασμός είναι αναντικατάστατος από μόνος του , όμως μπορούμε με πολλή αγάπη , στοργή και αγκαλιές να τον πλησιάσουμε και να καλύψουμε όλη την ανάγκη που έχουν τα μωρά για να θηλάζουν .

Η ζωή προχωράει μπροστά είτε θηλάζοντας είτε μη θηλάζοντας . Δεν είναι λόγος να τσακωνόμαστε ούτε να νιώθουμε άσχημα επειδή θηλάζουμε ακόμη ή επειδή έχουμε σταματήσει .

Και εμένα με ενοχλεί , το νιώθω ότι υπάρχει μια τάση να αρπαζόμαστε όταν συζητάμε για το θηλασμό και ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο , μα ούτε και την αφορμή γι'αυτό .

Όλες είμαστε ίδιες γιατί είμαστε μανούλες !!!!

Link to comment
Share on other sites

.

Καποια θα βρεθει να πει "γιατι θηλαζετε? νομιζετε οτι τα παιδια που θηλαζουν ειναι πιο εκεινο και πιο το αλλο απο αυτα που δεν θηλαζουν?" και φυσικα καποια θα απαντησει οτι ναι,...το πιστευει , γι αυτο και θηλαζει αλλωστε.........και εκει θα θυμωσουν οσες δεν θηλασαν και θα το εκλαβουν ως προσωπικη προσβολη........αν ειναι δυνατον δλδ......

 

Λογικα σκεπτομενοι......ειναι δυνατον να θηλαζει καποια τοσο καιρο, με πολλη ταλαιπωρια και πονο απλα απο μαζοχισμο? Φυσικα και το κανει επειδη πιστευει οτι προσφερει κατι στο παιδι της........τι περιμενουμε δλδ να πει? Οχι βρε......χαβαλε κανω....και να μη θηλαζε το ιδιο ακριβως θα κερδιζε!!!Την βρισκω να χω κατι κολλημενο ολη μερα στο βυζι μου!!! Αναρρωτιεμαι δλδ........

 

Ο καθενας απο μας κανει αυτο που κανει, εχοντας τα επιχειρηματα του και τις αντιληψεις του......καποια θηλαζει, αλλη ξοδευεται να στελνει το παιδι σε ιδιωτικα και σχολες γιατι πιστευει οτι θα γινει πιο εξυπνο....δλδ θα πρεπει οσοι δεν μπορουν να τα στειλουν σε ιδιωτικα να προσβληθουν?

 

 

μ αρεσεις!!!!:cool::cool:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αρχοντουλαμ........και να ταν το μοναδικο θεμα καυγα αυτο!!!!!! Απλα επειδη συνηθως με αυτο ασχολουμαστε, εδω τσουρομαδιομαστε........

 

Τα ιδια μουτζοπιασματα τα κανουμε και σε αλλα θεματα.........καισαρικη......εξωσωματικη.....ορμονικα φαρμακα.......τραβα δες στο αρχειο τι γινεται......

 

Και για να γελασεις, σου λεω οτι μεχρι πριν λιγο καιρο το μωρο μου ηταν ισχιακο και ο γιατρος με πηγαινε για καισαρικη.......μαααααυραααααα τα χα βαψει και στενοχωριομουν!!!! Και το προβλημα ηταν πως δεν μπορουσα να πω τη στενοχωρια μου πουθενα γιατι οπως ανακαλυψα η συντριπτικη πλειοψηφια των γνωστων μου με καισαρικη γεννησε και αν τολμουσα να πω εστω κι ενα παραπονο με επαρναν απο τα μουτρα........δεν ειχα το παραμικρο δικαιωμα να μη θελω καισαρικη...δλδ εγω που εκανα τι ειμαι? ελεγαν.........μεχρι και αχαριστη με ειπαν γιατι δεν εκτιμουσα την τυχη μου.....χαχα......τι να σου πω.....δεν περιμενα τετοιο πραγμα.......Αφου οταν τελικα γυρισε το μωρο κι εκδηλωσα τη χαρα μου, μερικες μουτρωσαν (δεν επιτρεποταν ουτε να χαιρομαι που παω για φυσιολογικο γιατι τις μειωνε)...τι να σου πω!!! τελικα δεν μπορεις να μιλας για τιποτα περα του αν εχει γκομενο η μενεγακη.......το μονο ασφαλες θεμα.....χαχα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καταληγουμε οτι αυτο το διαφορετικο που νιωθει καθε μανα για το παιδι της ειναι το πιο ιδιαιτερο κομματι γιατι η ιδια το αντιλαμβανεται και το αισθανεται ετσι και οχι γιατι ειναι νομοτελειακος κανονας το αν ο θηλασμος δημιουργει τελεια παιδια η μη τελεια.

 

Το απολυτο ειναι για την καθε μανα υποκειμενικο οποτε καταρριπτονται οι ταμπελες γιατι η αγαπη και η ανιδιοτελεια δεν μετριουνται με μεζουρα μπιμπερου η μητρικου γαλακτος.

 

Dalia καλο Πασχα και οτι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου. Μονο χαμογελα να εχει ο δρομος σας!!!!!!!!!!!!!

 

 

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα με τη Βερα και δεν καταλαβα προς τι το μαινος και ο αλληλοξσπαραγμος. Δεν νομιζω οτι προσβαλα κανενα.Πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι καλος οπως καλο ειναι να μη δουλευει πολυ ημαμα και να χει χρονο, να μη χωριζουν οι γονεις ή οπως ειπε και η φιλη Βερα θα προτιμουσα να ειχαγεννησει φυσιολογικα και ζηλευω οσες το καταφερα γιατι πιστευω οτι ετσι πρεπει να ξεκινα η ζωη.Τιθα πει αυτο?οτι αφου γεννησα με καισαρικη θα αλλαξω αποψη και θα πω οτι ειναι το ιδιο?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ.

Φυσικα και η ανατροφη, ο χρονος που δινουμε στα παιδια μας και η αγαπη μας αναπληρωνουν πολλα και φυσικα για καθε μανα ο αγωνας της ειναι μοναδικος.Γι αυτο δεν καταλαβαινω ολη αυτη την επιθεση σε κατι που υποστηριξα και που σε τελικη αναλυση τα ψυχολογικα οφελη του θηλασμου ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το απολυτο ειναι για την καθε μανα υποκειμενικο οποτε καταρριπτονται οι ταμπελες γιατι η αγαπη και η ανιδιοτελεια δεν μετριουνται με μεζουρα μπιμπερου η μητρικου γαλακτος.

 

!!!!!!!!

 

ακριβως αλλα αφου ειναι υποκειμενικο γιατι ενοχλει η δικη μου υποκειμενικη αληθεια?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ουτε μενος εξεφρασα ουτε σε αλληλοσπαραγμο συμμετειχα, το αντιθετο θα ελεγα. Τονισα ακριβως την υποκειμενικοτητα της καθε περιπτωσης. Το ιδιο πραγμα δεν λεμε??

 

Δεν νομιζω οτι επιτεθηκα σε καποιον η προσεβαλα καποιον. Απλα διαχωρισα την μοναδικοτητα της σχεσης της καθε μητερας με το παιδι της υπο οποιεσδηποτε συνθηκες χωρις ταμπελες.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο δεν καταλαβαινω ολη αυτη την επιθεση σε κατι που υποστηριξα και που σε τελικη αναλυση τα ψυχολογικα οφελη του θηλασμου ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενα

 

 

Σε αυτο θα ηθελα να σταθω........καθε φορα η διαφωνια εχει να κανει με παρεξηγησεις προσωπικης αποψης......."γιατι εσυ νομιζεις το ενα η το αλλο, ενω εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο"

 

Το θεμα ειναι ομως οτι αν εγω η καποια αλλη νομιζει οτι το παιδι που θηλαζει τοσο η περισσοτερο, ειναι πιο 'εκεινο¨" η πιο το "αλλο" σε σχεση με αυτα που δεν θηλαζουν η θηλαζουν λιγοτερο, αυτο δεν βασιζεται σε προσωπικη αποψη η εντυπωση αλλα σε μερικες εκατονταδες επιστημονικες μελετες που εχουν συνταχθει απο ιατρους και βασιζονται σε αξιοπιστα στατιστικα δειγματα........

 

Οταν λοιπον μια γυναικα αποφασιζει να κανει τον κοπο να θηλασει και να περασει απο ταλαιπωρια μικρη η μεγαλη, το κανει επειδη υπαρχουν τα επιστημονικως τεκμηριωμενα κειμενα που καθισε και διαβασε.......οχι επειδη το παιδακι της γειτονισσας η του μπατζανακη εγινε αινσταιν η σουπερμαν γιατι θηλασε.......

 

Ετσι, αν υπαρχουν καποιες επιστημονικες μελετες που να αποδεικνυουν το αντιθετο, πως δλδ ο θηλασμος ειναι αχρηστος, δεν προσφερει κατι σημαντικο και στην ουσια εχουμε πεσει κοροιδα και σπαταλαμε αδικως το χρονο μας, εγω προσωπικα πολυ θα ηθελα να τα διαβασω.......περιμενω κι αλλο παιδακι, γιατι να τυραννιεμαι αδικα αλλα τοσα χρονια αν ειναι ανωφελο?

 

Αλλα να ειναι αξιοπιστες ιατρικες μελετες, οχι το παιδι το δικο μου, της γειτονισσας , της φιλης και παει λεγοντας.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να υπάρξει επεξεργασία του τοπικ απο τον αρμόδιο συντονιστή.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...