Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βία και εγκληματικότητα στην καθημερινότητα των παιδιών?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο Χριστίνα μου, αλλά αυτό που ίσως μπορείτε να κάνετε είναι να τους περνάτε μηνύματα μέσα από το παιχνίδι.

 

για δωσε κανα παραδειγμα βρε ρούλα...

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι να μαθουμε ΟΛΟΙ οτι αυτα δεν ειναι θεματα ταμπου και ΔΕΝ πρεπει να ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ να τα συζηταμε αυτα τα πράγματα !!!

Συνήθως από ντροπή και ταμπού μενουν κρυφα τετοια πραγματα και απο τη μια μπορει να επαναλλαμβανονται και απο την αλλη να κινδυνευουν κι αλλα ατομα επειδη δεν εχουν ενημερωθει !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Μαριλένα που εκμυστηρεύεσαι τέτοιο πράγμα.

που δείχνεις το κουράγιο να το πείς. Είναι πολύ γνωστό στην ψυχολογία ότι όταν έχει περάσει κάποιος κάτι τέτοιο, το πιο δύσκολο

αλλά και το πιο θεραπευτικό συνάμα είναι να το εκμυστηρευτεί και να το πει σε κάποιον άλλο.

 

αυτά που έχω γράψει είναι απολύτως αρκετά για αρχή, μαζί με τα άρθρα αυτά στην αρχική (και τα δύο) που γράφουν και το τί λες για το κάθε πράγμα στο παιδί σου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θανατικη ποινη σ'αυτα τα ζωα!! Γιατι να βρισκονται στην φυλακη και να πληρωνουμε εμεις το φαγητο τους? Δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο τους παιδεραστες και τους βιαστες!

 

Επισης Μαρια σε αυτη την σχετικη ενοτητα λεει να μην γραφουμε στις τσαντες των παιδιων μας το ονομα τους. Αυτο δεν το ηξερα γιατι απο την πρωτη μερα που πηρα την σχολικη τσαντα στο παιδι, της κρεμασα ενα μπρελοκ με το ονομα της για να μην μπερδευτει με καμια αλλη τσαντα και την χασουμε.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλώς τα αρχικά ή κάποιο άλλο γνώρισμα θα κάνουν την δουλειά τους :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της παιδεραστειας με κανει....δεν μπορω ουτε να το εκφρασω! :evil::evil: Ιδιαιτερα οταν διαβασα ενα αρθρο καποτε στην εφημεριδα που εγραφε για τον ετησιο τζιρο από σχετικες ιστοσελίδες στο διαδικτυο με θυματα απο 2μηνα βρεφη μεχρι 3-4 χρονων παδια :shock::shock: Ποιο αρρωστημενο μυαλο αγγιζει ενα τετοιο μωρο;;;; Κοιτατω το παιδι μου καμια φορα που καθεται αθωο και παιζει στο παρκο του και σκεφτομαι τι μαρτυριο μπορει να περναει εκεινη ακριβως τη στιγμη καποιο συνομήλικο του σε καποια γωνια του πλανητη και τρελαινομαι. Τιποτα παιδια, ουτε φυλακη, ουτε ισοβια... ή μαλλον ναι στην ισοβια καθειρξη αφου προηγηθει ευνουχισμος! Συγνωμη αν σας φαινεται φασιστικό αυτο που λεω και αντιδημοκρατικό και δεν ξερω τι (σας πληροφορω ειμαι βαθυτατα δημοκρατική) αλλα σε αυτο το θεμα ξυπναει ο Χιτλερ μεσα μου!! ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ!!!! Στο φοβο μιας τετοιας τιμωριας ποσοι θα αποτολμουσαν κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι καθημερινα ακουμε και απο ενα περιστατικο.

Σημερα πιασαν παιδεραστη ο οποιος βιασε παιδακι μεσα σε παιδοτοπο στην θεσσαλονικη.

ο συγκεκριμενος ηταν παιδαγωγος και δουλευε περιστασιακα σε παιδοτοπους και παιδικες κατασκηνωσεις.....!!!!!!!!!!!!

Και ηταμ μια απαντηση στον αντρα μου που παντα με θεωρει υπερβολικη και λεει :μονο εσυ σηκωνεσαι 15 φορες να δεις που βρισκεται το παιδι μεσα στον παιδοτοπο...πιες το καφεδακι σου και ηρεμησε............

και τοτε θυμαμαι τα λογια της μανουλας μου που παντα ελεγε..απο την στιγμη που θα γινεις μανα ποτε δεν θα κοιμασαι ησυχη!

ποσο δικιο ειχε!

 

Επιτέλους! Συμφωνώ απόλυτα και για μένα έτσι λένε. Χθες ήμουν στον παιδότοπο με την Πένη και τους γιους μας. Εγώ σηκωνόμουν διαρκώς και είχα πάντα οπτική επαφή με τον Ανδρέα. Σε κάποια φάση μου λέει η Πένη "γιατί έχεις τόσο άγχος με τον Ανδρέα"?

 

Μα είναι δυνατόν να μην έχω άγχος? Είναι δυνατόν να κάθομαι να πίνω το καφεδάκι μου (όπως βλέπω διάφορες μανούλες) και να διαβάζω περιοδικό και να μην έχω οπτική επαφή με το 24 μηνών μωρό? Σε αυτή την εποχή που ζούμε με τέρατα γύρω μας?

 

Θα ξεχάσω, μόλις είχα γεννήσει, πρό-περσι που στις ειδήσεις του mega είχαν πει για κάποιο site στο ίντερνετ που ΤΕΡΑΤΑ-ΣΙΧΑΜΕΡΑ που ελπίζω να σαπίσουν στην αιώνια κόλαση, βίαζαν μωρά 3 μηνών, τα οποία μετά πέθαιναν από ακατάσχετη αιμοραγία??? Τι να λέμε τώρα? Ποιος να μου πει να εμπιστευτώ και ποιον να εμπιστευτώ???? Εμπιστεύομαι μόνο εμένα και τέλος.

 

Ήδη, αρκετές φορές, ακόμα και τώρα που ο Ανδρέας μου είναι ακόμα σχεδόν μωρό, την ώρα που του κάνω μπανάκι του λέω "αγοράκι μου μόνο η μαμά σε κάνει μπάνιο. Κανέναν δεν θα αφήνεις να σε "πλένει" και να σε πιάνει στην κοιλίτσα σου, στο πουλάκι σου, στα μπουτάκια σου. Η μανούλα σε κάνει μπάνιο και γι' αυτό αγοράκι μου σε χαϊδεύει εκει γιατί σε κάνει μπανάκι. Κανείς άλλος δεν θα το κάνει και αργότερα, μόλις λιγάκι μεγαλώσεις θα κάνεις μόνος σου!!!"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:twisted::evil::evil::evil: Εγώ για να μην ακούω κάτι τέτοια και τρελάινομαι δεν βλέπω ειδήσεις (μόνο σταρ στα κέφια μου) και δεν μπορώ μετά να κοιμηθώ κιόλας!!! Καραούλι φυλ'αω πάνω απο την κούνια της μικρής (λες και θα μου την πειράξει κανένας μέσα στο σπίτι μας την ώρα που κοιμάται).... Πάντως αν και εφόσον τους πιάσουν ποτέ τους ανώμαλους, με κάνει να αισθάνομαι λίγο καλύτερα το γεγονός οτί στη φυλακή δεν περνάνε καθόλου καλά... Όλα όσα έκαναν γυρίζουν πάνω τους... Γιατί ακόμα και ο πιο στυγνός εγκληματίας δεν ανέχεται να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο σε μωράκια.... Πάντως όχι θανατική ποινή για τέτοιες περιπτώσεις. Ξεμπερδεύουν πολύ εύκολα και γρήγορα.... Πρέπει να βρούν κάτι άλλο πολύ χειρότερο. Κάποια μορφή βασανισμού που ο άλλος θα ΖΕΙ για χρόνια με φρικτούς πόνους, να υποφέρει κάθε λεπτό της μίζερης ζωής του και να έχει πλήρη επίγνωση οτί θα συνεχίσει να ζεί και θα συνεχίσει να υποφέρει κάθε λεπτό.....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στη σχετική εκδήλωση που έκανε το Χαμόγελο του Παιδιού στη Θεσσαλονίκη, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Κακοποίησης.

Τα ποσοστά και τα νούμερα που άκουσα ήταν πολύ ανησυχητικά...

 

Καλώντας από σταθερό τηλέφωνο στο νούμερο 901 11 15 15 15 ενισχύουμε με 3? το λογαριασμό του Χαμόγελου για την κατασκευή των 4 σπιτιών φιλοξενείας κακοποιημένων παιδιών στη Β.Ελλάδα. Νομίζω ότι αξίζει...

 

Και να θυμάστε το 1056, τον τετραψήφιο όπου μπορούμε όλοι να καταγγείλουμε κάτι που υποψιαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πραγματι εχω δει και εγω στης ειδησεις τετοιου ειδους περιστατικα,αυτο το ειδος που το ονομαζουμε παιδεραστεια παντα θα υπαρχει,και οσο περνανε τα χρονια θα γινετε χειροτερο....

Αλλα φυσικα αυτο του ειδους φαινομενου υπαρχει και μεσα στην οικογενεια αλλα και απο κακοβουλα ατομα που ψαχνουν μικρα κοριτσακια που ειναι αθωα και πολυ αφελης,και το μονο που θελουν ειναι να κανουν της αρρωστημενες σεξουαλικες αναγκες τους.

Υποτιθετε οτι λειτουργουμε με βαση δημοκρατικα και με ρεαλισμο,αμα τους κρεμασουμε εμεις ι ιδιοι εχουμε κανει το λαθος,γιατι καπιος που βιαζει,θα εχει τυψεις και το μονο που θα θελει ειναι να πεθανει,κρεμοντας καπιον ειναι σαν να τον ευχαριστειτε γιατι θα του εχουν φυγει η τυψεις,οποτε το μονο που μενει ειναι να μπει φυλακη.....αλλα για ποσο θα μινουν? συγουρα με τους νομους και αμα τα ''σκασεις'' [λαδωσεις] ουτε ενα 1 μηνα δεν θα μινουν φυλακη.

Βασικα ενα τετοιο περιστατικο που θα συμβει σε καπιο παιδι και οχι απαραιτητος κοριτσια,θυμηθειτε υπαρχουν και μικρα αγορια,οτι τι προβληματα μπορει να προκαλεσει αυτο στο μελλον,μερικα μικρα παιδια αισθανονται οτι φταινε οι ιδιοι δηλαδη που δεν μπορεσαν να το αποτρεψουν,αλλο πχ οτι ειναι φρικια η αρχιζει αυτο το μισος που αισθανετε να το διχνει με ενα διαφορετκο τροπο που δεν ειναι καλο οπως στο να μπλακει με κακοβουλα ατομα η και μαλιστα μπορει να εχουν και μα ζωη καταθλιψη γιατι δεν ξερε πως να το διξει,αλλο παιδι μπορει να αντιδρα στο να μενει κλειστο στον εαυτο του,να μην εμπιστευεται κανεναν,να θεωρει οτι ειναι υπευθηνος αυτος μονο, η και ακομα μερικοι φτανουν να γινονται και αυτοχειρες, γιατι μπορει να μενουν σημαδια απο το παρελθον,και και αυτο να μην μπορει να το διωρθωσει με αποτελεσμα μερικα παιδια να κανουν παρανομιες,στο να ξεσπασουν,καλα δεν ειμαι και ιδικη απλως απο αυτα που βλεπω γυρω μου απαντω....απλως τετοια ατομα,ποτε δεν μπορεις να καταλαβεις τι κρυβει μεσα και φτανει σε αυτη την πραξη και,ουτε μπορεις να καταλαβεις ποτε ο ανθρωπος πουκαθετε διπλα σου αμα ειναι παιδεραστης και ειδικα τα μικρα παιδια δεν μπορουν να το καταλαβουν γιατι πχ σε ενα παιδι μπορει να του αρεσουν τα αμαξακια και ετσι να πιασουν παρλα κα μετα να γινει το κακο και μετα αμα δεν βρεθει σε κανενα trafuking η εμποριο οργανων θα ειναι τυχερος μεσα στην ατυχια του....απλως φανταζομαι πως θα αισθανεται ενα παιδι με αυτο,απλως πρεπει να τα προφυλαμε και να τους τα εξηγησουμε με πολλα παραδειγματα.

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, 9 ετων δεν ειναι μικρο για να το αφησει η μανα του να κυκλοφορει μονο του; Εαν προσεχαμε τα παιδια μεχρι μια ηλικια που ειναι πιο πονηρεμενα (πχ 12-13), δε θα γλιτωναμε απο πολλους μπελαδες;

 

:?:? Θα γλιτωναμε? Εχουν οριο ηληκιας οι αλητες :twisted: ?. Διαβασα στις εξαφανισεις παιδια 15 χρονα & 17χρονα . Τι θα κανουμε , θα τα βαλουμε φυλακη μεχρι το στρατο (μην σχολιασω και το τι γινεται εκει και λαλησω τελειως).

 

Προσωπικα ξεκινησα σημερα να του λεω το κειμενο απο το χαμογελο του παιδιου :

 

[b]Τι πρέπει να γνωρίζουν τα παιδιά;

Το σώμα μου και το μυαλό μου είναι δικά μου. Οι άλλοι, μικροί και μεγάλοι, πρέπει να σέβονται το δικαίωμά μου αυτό.

• Μπορώ να πω «όχι» σε κάποιον που θέλει να με αγγίξει ενώ εγώ δεν το επιθυμώ.

• Πρέπει να λέω «όχι» σε κάθε συμπεριφορά που με κάνει να ανησυχώ, να φοβάμαι ή να νιώθω μπερδεμένος/η.

• Τρέχω μακριά από όποιον με κάνει να φοβηθώ.

• Λέω πάντα στους γονείς μου – και στους δύο ή στον ένα από τους δύο ό,τι μου συμβαίνει κυρίως αν με κάνει να νιώθω άσχημα.

• Οι γονείς μου και οι δικοί μου άνθρωποι γνωρίζουν πάντα που βρίσκονται και με ποιον.

• Δεν πηγαίνω ποτέ κάπου όπου δεν γνωρίζω και αν μου συμβεί κάτι δεν θα ξέρω πώς να βοηθήσω.

• Δεν ακολουθώ ποτέ αγνώστους και δεν πλησιάζω περισσότερο από όσο πρέπει αυτοκίνητα με ανθρώπους που δεν γνωρίζω.

• Βρίσκω πάντα κάποιον που να μπορώ να του έχω εμπιστοσύνη για να με βοηθήσει, όπως οι δάσκαλοί μου.[/b]

 

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=19&la=1

 

και επισης προσθεσαμε το post του parents :

 

Φωνή:

 

Η φωνή είναι ένα εργαλείο που μπορεί να φοβίσει/τρομάξει ένα παιδί ή έναν ενήλικα και πιθανώς να τον κάνει να ξανασκεφτεί αυτό που επιχειρεί να κάνει.

 

Μία πάρα πολύ συχνή κατάσταση που πολλά παιδιά κάποια στιγμή αντιμετωπίζουν (είτε στον παιδικό σταθμό είτε στην παιδική χαρά):

Ένα παιδί 3 ετών δέχεται επίθεση απο κάποιο άλλο που θέλει να του πάρει το παιχνίδι και παρόλες τις λεκτικές παροτρύνσεις («όχι, σταμάτα δεν μου αρέσει») το παιδί αυτό δεν σταματάει το τράβηγμα ή το σπρώξιμο ή το χτύπημα.

 

Ο γονέας μπορεί να δείξει στο παιδί του πως εκείνο μπορεί να σταματήσει κάποιον με την φωνή του, με ένα παιχνίδι σαν και αυτό:

 

Μπορείτε να πείτε: «η φωνή μας είναι πολύ δυνατή» «Πάμε (κάπου που να μήν ενοχλούν οι δυνατές φωνές) να δούμε πόσο δυνατή είναι?»

«Να φωνάξω με όλη μου τη δύναμη? Ή θελεις εσύ να φωνάξεις πρώτα?»

«Διάλεξε τι λέξη θα πούμε ή δείξε την με το δάχτυλό σου (πχ ασανσέρ)»

Πείτε και την λέξη «σταμάτα», «όχι, δεν μου αρέσει»

Κάντε διαγωνισμό ποιός θα την πεί ποιό γλυκά και μετά πιό θυμωμένα, πιό δυνατά και πιο σιγά, όπως και ποιός θα τρομάξει ποιόν.

Μήν διστάσετε να υπερβάλλετε στις εκφράσεις σας. Ο στόχος είναι το παιδί σας να νιώσει την δύναμη της φωνής του.

 

Δύναμη:

 

Μιλήστε στο παιδί σας για τους μύες του σώματος και πως αυτοί λειτουργούν και μας δίνουν την δύναμή μας.

Όταν θέλουν να σταματήσουν κάποιον και παρόλες τις παροτρύνσεις και φωνές εκείνος δεν σταματάει – τότε μπορούν να χρησιμοποιήσουν την δύναμή τους για να να τον απομακρύνουν.

Δείξτε στο παιδί σας πως μπορεί να τεντώσει το χέρι του με δύναμη προς τα εμπρός για να απομακρύνει ένα άλλο παιδί.

Κάντε ότι είσαστε εσείς το παιδί και πείτε του να προσπαθήσει να σας σπρώξει - έτσι ώστε να δεί πόση δύναμη έχει.

 

Ενημέρωση:

 

Ένα παιδί που δεν γνωρίζει ότι ενας άνθρωπος μπορεί να είναι κακόβουλος, μπορεί να μήν σκεφτεί να αρνηθεί σε κάποια παρότρυνση - ειδικά αν αυτή αρχικά φαίνεται αθώα.

 

Ενημερώστε το για το ότι:

 

υπάρχουν άνθρωποι (λίγοι ευτυχώς) που μπορεί να είναι κακόβουλοι.

εάν του ζητήσει κάποιος κάτι που εκείνο δεν θέλει να κάνει ή του φαίνεται λάθος, ότι έχει το δικαίωμα να αρνηθεί.

Για τον λόγο του ότι αυτοί δεν είναι πάντα άνθρωποι που είναι άγνωστοι, μήν αναφέρετε την λέξη "ξένος", "άγνωστος" - παραπέμπει στο ότι δεν κινδυνεύει ποτέ απο κάποιον τον οποίον γνωρίζει ή μπορεί να έχει δεί μιά δυό φορές στη γειτονιά.

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=201

 

Εδειξε ενδαφερον. Ενοιωθα τοσο φρικτα να πονηρευω ενα τοσο μικρο παιδακι (χωρια που φοβομουνα μην τον τρομαξω) αλλα ... τι αλλο να κανουμε πια. Χριστουλη μου καμια μανα μην το ζησει. Φτανει πια ! Θα τρελαθουμε εμεις και κατ επεκτασην θα τρελανουμε και αυτα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Στη φυλακή ο 88χρονος που ασέλγησε σε 9χρονο με νοητική στέρηση...."

 

Παιδιά θα τρελαθώ...

 

Τονίστηκε πως ήταν εμπιστοσύνης άνθρωπος της οικογένειας! :?:?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Απλα και μονο για την ιστορια να σας πω οτι κατατεθηκε χθες η σημερα σχεδιο νομου για ΙΣΟΒΕΙΑ στους παιδεραστες !!!

Ελπιζω να μην σηκωνει εφεση !!!

Κατι λιγο ειναι και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης με όλες σας.... Με εξοργίζει και με τρομάζει η διαστροφή του ανθρώπου, και πόσο μάλλον σε παιδάκια.

 

Όταν ακούω τέτοιου είδους περιπτώσεις, χάνω τον κόσμο κάτω απο τα πόδια μου... Ούτε σε ταινίες δεν μπορώ να δώ κακοποίηση παιδιών.

 

Δεν ξέρω ποια ποινή θα με ικανοποιούσε για τους παιδεραστές... Όλες μου φαίνονται τόσο λίγες μα τόσο λίγες...

 

Ωστόσο εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα θίξω ένα άλλο θέμα:

 

Τί γίνεται με την δικαστική πλάνη; Πως μπορούμε να επιβάλλουμε την θανατική ποινή σε έναν παιδεραστή εφόσον γνωρίζουμε ότι ουκ ολίγες υπήρξαν οι περιπτώσεις δικαστικής πλάνης;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

hi.

Mαριλενα σε πιες χωρες θα ειναι η θανατικη ποινη? ελλαδα? χα! ας γελασω τωρα,δεν παν να εχουν 100 νομους γραπτους και δεν ξερω τι αλλο σκατα εχουν,στην πραξη να το δουμε.....Αμα το δεις ποτε σου βγαζω το ''καπελο''.Εμ! ολοι ειναι για το που****** σορρυ που βριζω αλλα ειχα σκατα μερα στο σχολειο.Τεσπα, πες οτι θα γινει σε ολες της χωρες ο νομος αυτος,μετα πιο θα φερει στα λογικα το παιδι? ο φουφουτος....Μιλαω προς ολες,οι γονεις θα το εχουν μαθει και θα φρικαρουν,θα τους δεις σε καμια σουιτα στον Ευαγγελισμο [νοσοκομειο],οι συγγενεις θα κανου δηθεν οτι νοιαζονται μην σας πω και μερικοι θα κανουν τα στραβα ματια και ενα ξερο τηλ θα παρουν μονο,οποτε θα μου πειτε μενει μονο κανενας τρελογιατρος αλλα ελα ντε,που ουτε καν ο ιδιος δεν θα ξερει τι σημαινει καν η λεξη [βιασμος] εξαλου αμα δεν το ζησει,ουτε ενα χιλιοστο απο την καταθεση ψυχης δεν θα καταλαβει απο το παιδι,δεν παει να εχει 100 πτυχια ,το λεω επειδη καθε μερα βλεπουμε τετοια στην τηλεοραση,και εγω τα βλεπω και κρινω με το πως βλεπω τα πραγματα γυρω μου.ΕΛΕΟΣ! τι να πω..... :shock::shock::shock:

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω ενα ζητημα. Αν υποθεσουμε οτι στο ευρυτερο περιβαλλον μας αντιληφθουμε οτι ενας γονιος χτυπαει το παιδι του πως μπορουμε να επεμβουμε χειριζόμενοι το θεμα με τετοιον τροπο ουτως ωστε να μην χειροτερεψουμε την κατασταση; Αναφερομαι σ' εκεινες τις καταστασεις στις οποιες ο γονιος και εν προκειμενω ο πατερας νομίζει οτι με αυτον τον τρόπο συνετιζει το παιδι. Δυστυχως έχω παρατηρησει οτι αυτες οι πρακτικες που πολλοι νομιζουμε οτι ανηκουν στο παρελθόν ακόμη υφιστανται. Αναφερομαι σε πατερα υψηλού μορφωτικού επιπέδου που όμως εχω καταλάβει οτι και ο ιδιος μεγαλωσε σε σκληρο περιβάλλον όπου ο πατερας επεβαλλε την ταξη με τον ιδιο τροπο. Μαλλον δεν εχει αντιληφθει το λάθος του δικού του πατερα και κανει το ιδιο στα παιδια του. Η μητερα μάλλον μοιαζει αδυναμη να επεμβει δυναμικά και εγω δεν ξερω πως να επεμβω χωρις να θεωρηθει οτι χωνω τη μυτη μου στα "οικογενειακά τους". με λιγα λόγια μπορει το παιδι να ειναι ζωηρο, να κανει ζαβολιες, του λεει μια δυο τρεις να κατσει φρονιμος , το παιδι δεν χαμπαριασει και με τα πολλά σηκωνεται πάνω και τον χτυπαει. (μιλαμε για ξυλο, οχι χαστουκακι το οποιο και παλι για μενα προσωπικα ειναι απαραδεκτο) Μετα το καημενο παει και του τριβεται για να τα βρουν...Δεν το εχει κανει φυσικα μπροστα μου, μου το ειπε η μητερα. Η σχεση μεταξυ του ζευγαριου εχω καταλαβει οτι ειναι αρκετα τεταμενη και μαλλον ζουν στο ιδιο σπιτι με τους δρομους τους να συναντιουνται τα Σαββατοκυριακα. Δεν ξερω πραγματικά πως να το χειριστω και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι με καποιον τροπο θα επεμβω αλλα δεν ξερω με ποιον. Δεν τους βλεπω συχνα φυσικα, καποτε παλια ειχαμε πιο στενες σχεσεις (απ' τα φοιτητικα μας χρονια) αλλα εδω και χρονια βλεπομαστε αραια και που. Τον πατερα κάποτε τον ηξερα καλα, ειχα το θαρρος να του μιλησω για τα παντα. Ειναι καλο παιδι αλλα στο συγκεκριμενο ζητημα κανει σοβαρα λάθη και θελω με καποιον τροπο να του δωσω να το καταλαβει. Εχω καταστενοχωρηθει. Σημειωτεον οτι αυτος δεν ξερει οτι ξερω, οποτε δεν μπορω να τον πιασω να του μιλησω χωρις να ξεμπροστιασω τη γυναικα του. Νιωθω οτι τα χερια μου ειναι δεμενα :(

Link to comment
Share on other sites

Θυμώνω, εξοργίζομαι, τα παίρνω στο κρανίο και αρχίζω τις κατάρες κάθε φορά που ακούω για άλλο ένα τέρας που κακοποίησε παιδάκι αλλά και γυναίκα. Για τους βιαστές-παιδεραστές γα μένα η τιμωρία είναι μία, όπως κι αν ακούγεται, ευνουχισμός. Για να μην το ξανακάνουν και για να φαίνεται τι έχουν κάνει!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Jean μία λύση είναι να τους κάνεις δώρο κάποιο βιβλίο σχετικά με το μεγάλωμα των παιδιών (είδα κάτι πολύ ωραίους τίτλους στο eshop του ελευθερουδάκη, αν θές πες μου να στα στείλω με πμ) ή να χρησιμοποιήσεις απόψεις ειδικών πάνω σε δήθεν τυχαία συζήτηση. Αφού η μητέρα στο είπε, σημαίνει οτί ζητάει τη βοήθειά σου για να δοθεί μια λύση. άρα θα σε σιγοντάρει. Τα περιοδικά σχεδόν κάθε μήνα έχουν και απο κάποιο σχετικό άρθρο. Πάντως αυτός ο πατέρας χρειάζεται βοήθεια απο όλους σας. Πρέπει να βρεί έναν κώδικα επικοινωνίας με το παιδί του, αλλά δεν ξέρει τον τρόπο.... Καλή τύχη εκ των προτέρων και κράτα μας ενήμερες....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυστυχως...τζιφος... Του εκανα μια μεγαλη συζητηση, απ' εξω απ' εξω για να μην καταλαβει αλλα η απαντηση του δεν μου αφησε και πολλα περιθωρια... "Φιλακια η μαμα, αγκαλιτσες η γιαγια στο τελος θα μας καβαλησει ολους... Καποιον πρεπει να φοβαται..." Τι να πεις μετα απο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...