Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός σε ασθενή με απόφαση του Άρειου Πάγου


Recommended Posts

Κι αυτό το έκαναν (φαντάζομαι γιατί δεν ξέρω και όλα τα στοιχεία της υπόθεσης) γιατί αφουγκράστηκαν το κοινωνικό σύνολο, το οποίο, κακώς, δεν είναι έτοιμο να δεχθεί άτομα με τη συγκεκριμένη ασθένεια. Εδώ χωράει μεγάλη συζήτηση για το ρόλο της δικαιοσύνης.

 

πράγματι είναι μεγάλη η συζήτηση για τον ρόλο όχι μόνο της δικαιοσύνης αλλά και όλων των εξουσιών (δικαστική, πολιτική, θρησκευτική, στρατιωτική) στην "διαπαιδαγώγηση" του κοινωνικού συνόλου

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαστε αραγε τοσο ωριμοι να δεχτουμε ενα τετοιο προσωπο αναμεσα μας????

 

Υποθέτω ότι η ερώτηση σου είναι περισσότερο ρητορική

και δεν απευθύνεται σε κανέναν προσωπικά!!!

 

 

Αλλά θα έλεγα ότι η ελληνική κοινωνία δεν έχει την παιδεία την

πληροφόρηση την ωριμότητα να δεχθεί οποιαδήποτε διαφορετικότητα

είναι κλεισμένη στον μικρόκοσμο της στον συντηρητισμό της μέσα στα

ταμπού και στις προκαταλήψεις κι αυτό το συναντάμε σε

κάθε μας βήμα τα παραδείγματα άπειρα στην καθημερινότητα μας ...

 

Πόσες φορές δεν κατακρίνουμε καταδικάζουμε κάποιον για τις προσωπικές

του επιλογές τη ζωή του γενικότερα και τον απορρίπτουμε γιατί δεν

ταιριάζει με τον κόσμο που εμείς έχουμε φτιάξει στο μυαλό μας???

 

 

Κι όπως αντιλαμβάνεσαι δεν αναφέρομαι μόνο στα άτομα που νοσούν από

aids ή είναι απλώς φορείς τους!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω για άλλο λόγο αναγκάστηκαν να βγάλουν αυτή την απόφαση, με την οποία, για να μη παρεξηγούμαι, δε συμφωνω ούτε την επικροτώ.

 

τι εννοείς;;;;;;; για ποιόν άλλο λόγο;;;

 

Εδώ υπάρχει σύγκρουση δικαιωμάτων. Από τη μία το δικαίωμα του οροθετικού στην εργασία και του σεβασμού της προσωπικότητάς του και από την άλλη του δικαίωμα του εργοδότη στην επιχειρηματικότητα (να το πω απλά) το οποίο έχει διαταραχθεί με την άρνηση των υπολοίπων εργαζομένων να προσφέρουν την εργασία τους παρουσία του οροθετικού. Τα δικαστήρια σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση κρίνουν πιο από αυτά πρέπει να "υποχωρήσει". Κατά την άποψή μου το δικαίωμα σεβασμού της προσωπικότητάς είναι ανελαστικό και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να παρακάμπτεται προκειμένου να προστατευτεί κάποιο άλλο δικαίωμα. Τα δικαστήρια όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση έκριναν ότι το δικαίωμα του εργοδότη υπερτερει ακόμα και όταν έρθει σε σύγκρουση με αυτό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Κι αυτό το έκαναν (φαντάζομαι γιατί δεν ξέρω και όλα τα στοιχεία της υπόθεσης) γιατί αφουγκράστηκαν το κοινωνικό σύνολο, το οποίο, κακώς, δεν είναι έτοιμο να δεχθεί άτομα με τη συγκεκριμένη ασθένεια. Εδώ χωράει μεγάλη συζήτηση για το ρόλο της δικαιοσύνης.

 

Πολύ σωστό. Επίσης, είπαμε, ο Αρειος Πάγος είναι συντηρητικό δικαστήριο, δεν νομίζω να διάλεγε να ανοιξει νέους δρόμους...

 

 

Να πω ότι βλέπω την απόφαση του Υπουργείου που ήρθε κατόπιν εορτής

όπως πάντα, με επιφύλαξη πιστεύω ότι μ΄αυτόν τον τρόπο προσπαθούν

να γλυτώσουν την καμπάνα από το ευρωπαικό δικαστήριο για παραβίαση

ανθρωπίνων δικαιωμάτων αν τελικά ο ασθενής προσφύγει εκεί!!!

 

Και αυτό πολύ πιθανό.

 

Και τέλος, για τη myrto που ρώτησε, δεν έχω ασχοληθεί με τη διαδικασία προσφυγής στο ΕΔΔΑ ποτέ, αλλά από τα λίγα που ξέρω, θεωρώ ότι θα είναι, πέρα από χρονοβόρα, και ακριβή για έναν απλό ιδιώτη. Εκτός πχ αν το συγκεκριμένο τον στηρίουν οικονομικά άλλοι φορείς. Να σημειώσω επίσης, ότι το ΕΔΔΑ έχει εκδώσει σημαντικότατες αποφάσεις για διάφορα θέματα (πχ ελευθερία της θρησκείας και ελευθερία έκφρασης, μπόλικες καταδίκες η Ελλάδα) και νομίζω ότι με τη νομολογία τους προσπαθεί πάντα να διευρύνει τα ατομικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

fokion αυτό το κατάλαβα απλά βρήκα την ευκαιρία να πω την άποψη μου :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαστε αραγε τοσο ωριμοι να δεχτουμε ενα τετοιο προσωπο αναμεσα μας????

 

ΌΧΙ και ούτε θα είμαστε ΠΟΤΕ!!!!!!

 

Όταν πήγαινα λύκειο είχε γίνει κατάληψη στο σχολείο και άλλες αντιδράσεις των κατοίκων γιατί είχε φτιαχτεί στην περιοχή ο ξενώνας των φορέων του HIV, το ΚΕΕΛ, ήταν τότε που είχαν πρωτοξεκινήσει τα παράθυρα και όλα τα ζητήματα τα έλυνε ο Χαρδαβέλας και η Πιπιλή!!!!!!!!

... Μας είχε επισκεφτεί και ο τότε υπουργος παιδείας, υποτίθεται ότι ο ξενώνας θα υποβάθμιζε κι άλλο την περιοχή μας!!!!!!

 

Δυο φορές που το ΚΕΕΛ επιχείρησε την ένταξη των φορέων και των ασθενών του ΕΪΤΖ στην κοινωνία, υπήρξαν έντονες αντιδράσεις: Και αναφερόμαστε στις περιπτώσεις του ξενώνα των Καμινίων (Φλεβάρης του 1994) και του οδοντιατρείου στη Βίλα Δρακοπούλου (Ιούνης 1996). Ο "Ρ" ξεκαθαρίζει ότι δε συμμερίζεται τις αντιδράσεις που οδηγούν στην γκετοποίηση. Αλλά είναι υποχρεωμένος να επισημάνει ότι μόνο η τηλε - ενημέρωση και η από καθ' έδρας ενημέρωση είναι ανεπαρκείς. Το ΚΕΕΛ και γενικότερα το υπουργείο Υγείας χωλαίνουν στη "διά ζώσης" και "απ' τα κάτω" ενημέρωση του πληθυσμού. Ηδη οι πρωτοβουλίες του ΚΕΕΛ αποχτούν το χαρακτήρα των επαναλαμβανόμενων εκδηλώσεων, που δεν προσφέρουν πλέον κάτι καινούριο. Επειτα οι επιλογές της κυβέρνησης να δώσει φροντίδα στους ασθενείς στα Καμίνια και στα Πατήσια υποκρύπτουν μια άλλη πλευρά της περιοριστικής πολιτικής της κυβέρνησης. Αυτά τα κέντρα έγιναν σ' αυτές τις περιοχές γιατί υπήρξαν κάποιες δωρεές και προσφορές και προορίζονται γι' "αυτούς που δεν έχουν".

 

Αυτό ήταν το μόνο που βρήκα στο google και να σημειώσω ότι ποτέ αυτά τα 15 χρόνια που λειτουργεί ο ξενώνας μας ενόχλησε κάποιος από τα άτομα που φιλοξενούντε εκεί.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι στις 2 τελευταιες προτασεις σου τα ειπες όλα...

 

ενα "κοινωνικό συνολο " με υποβοσκων ρατσισμό κυρίως λογω ελλειψης ενημερωσης και "πολιτικου κόστους" με την ευρεια οχι στενα πολιτικη αλλα περισσότερο κοινονική εννοια..

 

ακριβως ετσι....

φοβόμαστε όποιον ειναι οροθετικός, οποιον ειναι ναρκωμανης , οποιον ειναι ομοφυλλοφιλος ,αλλοεθνης, μαυρος, ξανθος, χοντρος , αδυνατος κτλ.....και γενικα οτι ειναι διαφορετικο απο την αυτου τελειοτητα μας.

και φυσικα ποιος τολμαει να βγει να πει πως κανεις στην ουσια δεν ειναι διαφορετικος και οτι ολοι μπορουμε να συμβιωνουμε σεβομενοιτη διαφορετικοτητα του αλλου?

να μη γινει ξενωνας για τους φορεις, να μη γινει κεντρο απεξαρτησης , να μη γινει ξενωνας για τους μεταναστες,να μη γινει..........Καλά να ρωτησω κατι αυτα ειναι που θα υποβαθμισουν καποια περιοχη ή η αδιαφορια για το περιβαλλον , τον συμπολιτη μας και πολλα αλλα που μας χαρακτηριζουν σαν ανθρωπους στην Ελλαδα?

Παντα απορουσα με τα ατομα εκεινα που βγαιναν σε πρωινες εκπομπες και φωναζαν γιατι να χτιστει ο Α ξενωνας στη γειτονια τους και τα σχετικα....

τι μυαλο πρεπει να εχεις για να κανεις κατι τετοιο?

ή τΙ ανθρωπος πρεπει να εισαι για να ζητησεις απομακρυνση συναδελφου λογω του οτι ειναι οροθετικος??????

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι ΤΙ ανθρωπος εισαι αλλα ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ για το θεμα..

 

γιατι υποθετω οτι σε ενα φυσιολογικό χωρο εργασίας ουτε φιλεστε μεταξυ σας ουτε το κυριωτερο ................... ( ε δε μπορω να το γραψω το καταλαβατε!!! ) για να υπαρχει κυνδυνος μεταδοσης....

 

εκτος αν στο συγκεκριμενο χωρο ........ σοδομα και γομορα που ελεγε και η Βασιλιαδου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπερασπίζομαι τον Αρειο Πάγο, με τον οποίο εξάλλου έχω ανοιχτές παρτίδες, αλλά πρέπει να πούμε πως ο ΑΠ δεν δικάζει την υπόθεση, εξετάζει απλώς τις νομικές πλημμέλειες της απόφασης του Εφετείου και διορθώνει σύμφωνα με το Νόμο.

 

Τώρα, άν περιμένει κανείς απο Αρεοπαγίτη να απομακρυνθεί απ΄το γράμμα και να εμμείνει στο πνεύμα του Νόμου, χμμμμμ ίσως πάρει λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα δεν ειναι ΤΙ ανθρωπος εισαι αλλα ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ για το θεμα....

και τιποτα να μη ξερεις για το θεμα και μολις να κατεβηκες απο τα βουνα

θεωρω πως δεν εχεις λογο και δικαιωμα να ζητας απομακρυνση συναδελφου γιατι εχει καποια οποια ασθενεια ....ειμαστε καλα ? να θελω καποιος να χασει τη δουλεια του??????

 

ποσο μαλλον οπως λες οταν στην εποχη μας υπαρχει πληρης ενημερωση για τους τροπους μεταδοσεις του AIDS...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι ποια θα ηταν η εισηγηση της δικαστικου αν ειχε οροθετικο ατομο στο αμεσο περιβαλλον της.....

 

Παιδια.... μην κρυβωμαστε... ο ρατσισμός γενικά υπαρχει.. ιοχι βεβαια στην μορφη την αγρια, αλλα σε "μικρα καθημερινα εγκληματα"....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και κατι που εμαθα οντας εργαζομενη σε νοσοκομειο... οσον αφορα τους οροθετικους.. Ο χρονος επωασης της νοσο μπορει να υπερβει την δεκαετια, να φτασει μεχρι και 20 χρονια.. Πραγμα που σημαινει καλλιστα οτι αν κολλησα στα 20 μου μπορει να ειμαι φορεας και ακομα, παρολο που εχω κανει πολλες φορες εξετασεις να μην το ξερω..

Εγω ειχα συναδελφο οροθετικο αλλα ουδεποτε δεν μου περασε καν απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι επικινδυνος για την υγεια μου.. Μαλλον περισσοτερο πιθανο ειναι να κολλησω φυταμιωση, από εναν που συνανταω στο δρομο και βηχει μες στα μουτρα μου παρα κατι απο αυτον.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

διαβαζα καποτε την συνεντευξη μιας κοπελας οροθετικης.η ιδια παραιτηθηκε απ την δουλεια της και ελεγε στην συνεντευξη της ποσο ασχημα της φερθηκαν,συγκεκριμενα ειχα στηλει την μητερα της να παρει κατι χαρτια γιατι η ιδια δεν αντεχε τα βλεματα των συναδελφων και την ωρα που πηγε η γυναικα περιμενοντας εξω απ τα γραφεια ακουγε τα σχολια προς την κορη της μεχρι και απολυμανση κτιριου ηθελαν να κανουν οι ¨κυριοι¨.τελικα υπαρχει μεγαλυτερη αρρωστια αυτη της βλακειας.

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπερασπίζομαι τον Αρειο Πάγο, με τον οποίο εξάλλου έχω ανοιχτές παρτίδες, αλλά πρέπει να πούμε πως ο ΑΠ δεν δικάζει την υπόθεση, εξετάζει απλώς τις νομικές πλημμέλειες της απόφασης του Εφετείου και διορθώνει σύμφωνα με το Νόμο.

 

Τώρα, άν περιμένει κανείς απο Αρεοπαγίτη να απομακρυνθεί απ΄το γράμμα και να εμμείνει στο πνεύμα του Νόμου, χμμμμμ ίσως πάρει λίγο χρόνο.

 

 

Ο Άρειος Πάγος είναι πράγματι ένα συντηρητικό δικαστήριο, όμως σε νομικά ζητήματα, όχι σε ζητήματα πραγματικά. Δεν κρίνει δηλαδή για την ουσία της υπόθεσης, αλλά για τα νομικά σφάλματα (πχ. δεν υπάρχει αιτιολογία, δεν έχει ερμηνευτεί σωστά ο νόμος κλπ.). Αν η απόφαση του διακαστηρίου είναι νομικά σωστή, ο ΑΠ δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

Γενικά βέβαια, ενώ η εργατική μας νομοθεσία είναι γενικά προοδεύτική, η εφαρμογή της στην πράξη είναι άθλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

http://folders.skai.gr/default.asp?pid=10&la=1&tID=190

 

ΕΝΑ video μικρης διαρκειας για εναν ανθρωπο που απολυθηκε επειδη ειχε aids

 

ΤΡΟΠΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ AIDS

 

1.ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ

2.ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ <ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΖΕΙ>

3.ΣΥΡΙΓΓΕΣ

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ

ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΙΓΜΑ ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΦΙΛΗ,

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΡΡΩΣΤΟΙ

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...