Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ?


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Θα ηθελα να ρωτησω το εξης'

Εχω ενα παρκοκρεβατο bebe stars και το χρησιμοποιω μεχρι τωρα μονο για παιχνιδι (με το δικο του απλο λεπτο στρωματακι).Φετος αποφασισαμε, επιτελους, να παμε διακοπουλες σε ενα φιλικο σπιτι με το 13 μηνων κοριτσακι μας.θελω, λοιπον, να αγορασω ενα φθηνο στρωματακι, μονο για 10 ημερες και για κανενα σαββατοκυριακο αργοτερα.Εχει το παρκοκρεβατο στρωμα ιδιου σχεδιου (αφρολεξακι μαλλον) με 30 ευρω,αλλα εχω δει και στο τζαμπο παρομοιο μονοχρωμο με 20 ευρω.Τι λετε να κανω;Σκεφτομαι να παρω και κανονικο στρωμα ακριβοτερο, αλλα με ενοχλει που σπανε τα πιο πολλα μονο στα δυο(λογω ελλειψης χωρου).θα κοιμαται καλα σε τετοιου ειδους στρωματακια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν χρειαστηκε να κοιμηθει η μικρη σε διακοπες στο παρκο δεν πηραμε στρωμα..ειχαμε το παρκο ως εχει και στρωναμε διπλωμενο στα 3 ενα χοντρο παπλωμα..και κοιμοταν μια χαρα..κ στο παρκο που εχουμε στην πεθερα μου που την κραταει οταν δουλευω την ιδια πατεντα εχουμε κανει..

Αν οπως και να'χει θελεις να παρεις στρωμα,αν ειναι να χρησιμοποιηθει λιγο παρε κατι οικονομικοκατα την αποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα, σε 3 μήνες περιμένουμε τη μπέμπα μας κι έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε για κούνια. Λόγω εργασίας όμως τη μισή εβδομάδα μένουμε στην Αθήνα και την υπόλοιπη Ξυλόκαστρο, οπότε κάποια πράγματα θα χρειαστούν 2πλά και έχω πελαγώσει. Σκεφτόμουν να αγοράσω κούνια για το ένα σπίτι και παρκοκρέβατο για το άλλο για να κοιμάται το μωρό (εννοείται με κατάλληλο στρώμα). Ποιά είναι η γνώμη σας? Είναι κατάλληλο το παρκοκρέβατο για να χρησιμοποιηθεί σαν κανονικό κρεβάτι 3-4 μέρες/εβδομάδα? 'Η μήπως είναι προτιμότερο να κοιτάξω για 2η κούνια αν η διαφορά (κούνιας-παρκοκρέβατου με τα στρώματα) είναι 50-80ευρω? Τη βοήθειά σας......:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε 3 μήνες περιμένουμε τη μπέμπα μας κι έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε για κούνια. Λόγω εργασίας όμως τη μισή εβδομάδα μένουμε στην Αθήνα και την υπόλοιπη Ξυλόκαστρο, οπότε κάποια πράγματα θα χρειαστούν 2πλά και έχω πελαγώσει. Σκεφτόμουν να αγοράσω κούνια για το ένα σπίτι και παρκοκρέβατο για το άλλο για να κοιμάται το μωρό (εννοείται με κατάλληλο στρώμα). Ποιά είναι η γνώμη σας? Είναι κατάλληλο το παρκοκρέβατο για να χρησιμοποιηθεί σαν κανονικό κρεβάτι 3-4 μέρες/εβδομάδα? 'Η μήπως είναι προτιμότερο να κοιτάξω για 2η κούνια αν η διαφορά (κούνιας-παρκοκρέβατου με τα στρώματα) είναι 50-80ευρω? Τη βοήθειά σας......:?

 

 

Με το καλό η μπέμπα σας!!!

το παρκοκρέβατο μπορεί να χρησιμοποιηθει το πανω μερος μονο μεχρι 6 μηνων. Μετα τοποθετεις το μωρο στον πατο του παρκοκρεβατου, βγαζοντας την αιωρα. Βολευει γιατι θα μπορειτε να το παιρνετε και στα ταξιδια σας...Και με καλό στρωμα, σίγουρα θα ειναι καλυτερα! Εγω δεν ειχα εξτρα στρωμα...αλλα εβαζα μια κουβερτα απο κατω απο τα σεντονια και βολευομασταν...χωρίς να κάνω συχνη χρηση...

 

Κουνια 2η μονο αν βρεις καμια μικρή...τυπου ικεα θα ειναι φθηνη...

εγω θα προτιμουσα μια καλη κουνια για το ενα σπιτι και το παρκοκρεβατο για το αλλο...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιοβασίλεμα,

κι εγώ κάτι τέτοιο εχω στο μυαλό μου. Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι άκουσα πως το παρκοκρέβατο επειδή γύρω γύρω έχει υλικό νάιλον, το καλοκαίρι θα ζεσταίνει πολύ το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασίλεμα,

κι εγώ κάτι τέτοιο εχω στο μυαλό μου. Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι άκουσα πως το παρκοκρέβατο επειδή γύρω γύρω έχει υλικό νάιλον, το καλοκαίρι θα ζεσταίνει πολύ το μωρό.

 

 

Υπάρχουν παρκα ή παρκοκρέβατα με πλαϊνα τοιχωματα με δίχτυ.... Και να μην ξεχάσεις να πάρεις κουνουπιέρα!!! εμενα ειχε μια κουνουπιερα ημικυκλικη...σαν αυτη που φαινεται στο ενα λινκ...Δεν πήρα τις συγκεκριμενες μαρκες παρκων...αλλα για να καταλαβεις τι εννοω, στα εβαλα.

 

http://www.oneirokosmos-shop.gr/metallika-gr/metallika-parko/parkokrevato-play2-carello-2012.html

 

http://www.oneirokosmos-shop.gr/metallika-gr/metallika-parko/parko-daily-plus-cam-2013.html

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Kαλησπέρα κι από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.

Περιμένουμε το πρώτο μας μωρό σε δύο μήνες και αρχίσαμε να ψάχνουμε τι θα αγοράσουμε. Αποφασίσαμε πέρα από την κούνια που θα μπει στο βρεφικό δωμάτιο να πάρουμε ένα παρκοκρέβατο στο οποίο θα κοιμίζουμε το μωρό στο δωμάτιό μας για τους πρώτους 6 μήνες και μετά θα το χρησιμοποιούμε για τις διακοπές. Θα πάρουμε λοιπόν παρκοκρέβατο με 2 θέσεις για το στρώμα και επιπλέον καλό στρώμα, αφού θα κοιμάται εκεί για αρκετό διάστημα. Όμως, κυκλοφορούν τόσα στην αγορά που έχουμε μπερδευτεί. Θέλουμε να έχει γερό σκελετό και το ύφασμα να μην είναι πλαστικό. Έχετε κάποιο να μας προτείνετε, που το έχετε χρησιμοποιήσει και είναι γερό; Ψάχνοντας στα διάφορα site βρήκα μερικά που διαθέτουν και σύστημα λίκνου, όπως πχ. το: http://petitbebe.gr/product/lorelli-travel-kid-plus-rocker-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-2-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AD%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-4/ Κάτι τέτοιο είναι σταθερό; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει κάτι παρόμοιο και να ξέρει;

Τέλος, τι στρώμα να επιλέξουμε και από πού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξεργάστηκαν by Jasmine29
Διπλή ανάρτηση (από λάθος)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κι από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.

Περιμένουμε το πρώτο μας μωρό σε δύο μήνες και αρχίσαμε να ψάχνουμε τι θα αγοράσουμε. Αποφασίσαμε πέρα από την κούνια που θα μπει στο βρεφικό δωμάτιο να πάρουμε ένα παρκοκρέβατο στο οποίο θα κοιμίζουμε το μωρό στο δωμάτιό μας για τους πρώτους 6 μήνες και μετά θα το χρησιμοποιούμε για τις διακοπές. Θα πάρουμε λοιπόν παρκοκρέβατο με 2 θέσεις για το στρώμα και επιπλέον καλό στρώμα, αφού θα κοιμάται εκεί για αρκετό διάστημα. Όμως, κυκλοφορούν τόσα στην αγορά που έχουμε μπερδευτεί. Θέλουμε να έχει γερό σκελετό και το ύφασμα να μην είναι πλαστικό. Έχετε κάποιο να μας προτείνετε, που το έχετε χρησιμοποιήσει και είναι γερό; Ψάχνοντας στα διάφορα site βρήκα μερικά που διαθέτουν και σύστημα λίκνου, όπως πχ. το: http://petitbebe.gr/product/lorelli-travel-kid-plus-rocker-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-2-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AD%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-4/ Κάτι τέτοιο είναι σταθερό; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει κάτι παρόμοιο και να ξέρει;

Τέλος, τι στρώμα να επιλέξουμε και από πού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κι από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.

Περιμένουμε το πρώτο μας μωρό σε δύο μήνες και αρχίσαμε να ψάχνουμε τι θα αγοράσουμε. Αποφασίσαμε πέρα από την κούνια που θα μπει στο βρεφικό δωμάτιο να πάρουμε ένα παρκοκρέβατο στο οποίο θα κοιμίζουμε το μωρό στο δωμάτιό μας για τους πρώτους 6 μήνες και μετά θα το χρησιμοποιούμε για τις διακοπές. Θα πάρουμε λοιπόν παρκοκρέβατο με 2 θέσεις για το στρώμα και επιπλέον καλό στρώμα, αφού θα κοιμάται εκεί για αρκετό διάστημα. Όμως, κυκλοφορούν τόσα στην αγορά που έχουμε μπερδευτεί. Θέλουμε να έχει γερό σκελετό και το ύφασμα να μην είναι πλαστικό. Έχετε κάποιο να μας προτείνετε, που το έχετε χρησιμοποιήσει και είναι γερό; Ψάχνοντας στα διάφορα site βρήκα μερικά που διαθέτουν και σύστημα λίκνου, όπως πχ. το: http://petitbebe.gr/product/lorelli-travel-kid-plus-rocker-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF-2-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%AD%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-4/ Κάτι τέτοιο είναι σταθερό; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει κάτι παρόμοιο και να ξέρει;

Τέλος, τι στρώμα να επιλέξουμε και από πού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά κ για λίκνο...το κλασσικό ξύλινο εννοώ...προσφέρει κ δυνατότητα να κουνιέται για να νανουρίζεται το μωρό...εμείς το βολευτήκαμε πάντως... ο μικρός κοιμόταν εκεί μέχρι σχεδόν κ τον 9ο μήνα(μετά δε χωρούσε)...κανε μια αναζήτησή στο mothercare κ στο λητω να τα δεις...εχουν ποικιλία κ σε στρώματα για να διαλέξετε αυτο που σας ταιριάζει...με το καλο...

 

υγ: τυγχάνει να έχω το εικονιζόμενο παρκοκρεβατο αλλα το χρησιμοποίησα μετα τον 9ο μήνα οποτε δεν έχω εικόνα για νωρίτερα...σε διακοπες κλπ βολεύει απίστευτα παντως...τέλος, το στρώμα ειναι το α κ το ω δεν το συζητώ...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως έχω γράψει στο παρελθόν, το παρκοκρέβατο με κανονικό στρώμα (όπως αυτό της κούνιας απλά "σπαστό"), είναι ίσως η αγορά που δεν θα μετανιώσεις ποτέ όσον αφορά τον βρεφικό εξοπλισμό. Μπορείς να το βάλεις, όπως σκέφτεσαι στο δωμάτιό σας, να το μετακινείς στο σαλόνι ή την κουζίνα (ώστε να είσαι σε συνεχή οπτική επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό που κοιμούνται πολύ αλλά και έπειτα που -ανάλογα το παιδί- μπορεί να παίζει εντός αυτού για ώρες, με ασφάλεια). Και φυσικά, έως τουλάχιστον 4 ετών θα κοιμάται με ασφάλεια και άνεση στις διακοπές σας και όλες τις επισκέψεις στη γιαγιά, το εξοχικό, το χωριό κ.λπ.

Μιλάμε για απόσβεση και ευκολία. Να σε βοηθήσω ιδιαίτερα δεν μπορώ καθώς έχουν περάσει 8.5 χρόνια απ την αγορά του. Όντως θα πρότεινα να το πάρεις 2 επιπέδων και σαφέστατα να πάρεις κανονικό στρώμα. Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας πλαστικό αλλά τα παρκοκρέβατα έχουν αυτό το ύφασμα το πλενόμενο εκεί που δεν υπάρχει το (πυκνό και όχι αραιό) διχτυ. Δεν θεωρώ πως θα βρεις παρκοκρέβατο με άλλο υλικό, είναι στάνταρ. Μιλώ για το ύφασμα που υπάρχει και στο παρκοκρέβατο του λινκ που παρέθεσες. Επίσης, ο σκελετός τους είναι μεταλλικός.

 

Υ.Γ. Όπως και στις κούνιες, η οδηγία είναι να αλλάζεις στρώμα σε κάθε επόμενο παιδί. Εμείς, καθώς είχαν μεσολαβήσει και αρκετά χρόνια, το πράξαμε και είναι το μόνο επιπλέον έξοδο που θα κάνεις μετέπειτα.

 

Με το καλό το μωρό σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να μου προτείνετε συγκεκριμένο παρκοκρέβατο που πήρατε και είστε ευχαριστημένοι, παρκοκρέβατο που να είναι γερό, σταθερό. Επίσης, στρώμα από πού να προτιμήσουμε, για να είναι καλό, ώστε να κοιμάται εκεί το μωρό μας το πρώτο εξάμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα δεν μπορώ να σε βοηθήσω αναφορικά με τη μάρκα του παρκοκρέβατου. Το πήρα απ τα ΛΗΤΩ όπως και τα στρώματα κούνιας και παρκοκρέβατου. Τα στρώματα είναι greco strom.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικο μας ηταν απο τα prenatal (δικο τους προϊον δηλαδη) με σπαστο στρωμα σας της ραβ. Ειχαμε μεινει πολυ ευχαριστημενοι και τωρα το χαιρεται αλλο παιδακι! Το ειχαμε παρει πολλα χρονια πριν βεβαια, δεν ξερω τι κυκλοφορει τωρα αλλα μπορεις να ριξεις μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας! Σε ένα μήνα γεννάω κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικες,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex ή κοκοφοινικα-latex?

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία με τα στρώματα, είναι αιώνια! Δεν υπάρχει μια απάντηση στο ερώτημά σου. Άλλοι θα σου πουν μακριά απ τον κοκοφοίνικα, άλλοι μακριά απ το λάτεξ, άλλοι θα αφορίσουν τα ελατήρια κ.ο.κ.

 

Εγώ και στα δυο παιδιά, είχα στην κούνια κοκο-λατεξ και στο σπαστό του παρκοκρέβατου μόνο κοκοφοίνικα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια!

Ήρθε ο καιρός και για μας να αρχίσουμε το ψάξιμο για τα απαραίτητα!

Είδα τιμούλες και ποικιλία στο bimbomarket. Έχει κάνει κανείς κάποια αγορά πρόσφατα? Εγώ στο παρελθόν είχα ψωνίσει αλλά αυτό ήταν πτιν πολλααααά χρόνια!

QsCvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...