Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο σας έκανε ο σύζυγος όταν γεννήσατε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ενα μονοπετρο...

εμεν αμου το ειχε ταξει για τον αρραβωνα..

δεν μου το πηρε, μου εφερε ενα πολυπετρο (κοστιζε λιγο παραπανω η μια πετρουλα) και μετα ειπε οτι αν κανω γιο θα το παρω..

Τον εκανα τον κανακαρη, τον μεγαλωνω αλλα δυστυχως ακομα περιμενω.. :cry:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονοπετρο...

εμεν αμου το ειχε ταξει για τον αρραβωνα..

δεν μου το πηρε, μου εφερε ενα πολυπετρο (κοστιζε λιγο παραπανω η μια πετρουλα) και μετα ειπε οτι αν κανω γιο θα το παρω..

Τον εκανα τον κανακαρη, τον μεγαλωνω αλλα δυστυχως ακομα περιμενω.. :cry:

 

πες του να βιαστεί να στο πάρει γιατι όπως πάει θα προλάβει να στο αγοράσει ο γιος σου με τον πρώτο του μισθό. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μονοπετρο...

εμεν αμου το ειχε ταξει για τον αρραβωνα..

δεν μου το πηρε, μου εφερε ενα πολυπετρο (κοστιζε λιγο παραπανω η μια πετρουλα) και μετα ειπε οτι αν κανω γιο θα το παρω..

Τον εκανα τον κανακαρη, τον μεγαλωνω αλλα δυστυχως ακομα περιμενω.. :cry:

 

πες του να βιαστεί να στο πάρει γιατι όπως πάει θα προλάβει να στο αγοράσει ο γιος σου με τον πρώτο του μισθό. :lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλόοοο

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αθ το παρει ο γιος μαλλον ειναι το μονο σιγουρο..

παντως παιδια εμενα δεν μου εφερε κανεις δωρο.. μονο λουλουδια μου εφερναν.. Και δωρα για το μωρο.. λες στο επομενο να κανω συσταση το δωρο να απευθυνεταισ τη μητερα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εμένα μου έκανε δώρο ο σύζυγος (δεν ήξερα βέβαια ότι είθισται, για να το απαιτήσω :lol::lol: ). 2 μέρες μετά τον τοκετό όμως είχα γενέθλια, και μου έφερε ένα τεράστιο μπουκέτο τριαντάφυλλα.

Δώρα την ημέρα που γέννησα πάντως μου έκαναν η πεθερά μου (ένα φανταστικό ζευγάρι σκουλαρίκια) και ο πατέρας μου (μια επίσης φανταστική - και πανάκριβη - τσάντα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι αυτός μπορεί να την έφερε λόγω γενεθλίων).

Link to comment
Share on other sites

Πριν μεινω εγκυος οταν γεννουσαν φιλες ή ξαδερφες μου το πρωτο πραγμα που μου ερχοταν στο μυαλο ειναι να αγορασω δωρο μονο για το μωρο αλλα τωρα που ειμαι και γω μανουλα ειναι που γλυκια σκεψη να κανουν δωρο για τη μαμα (σ'εμενα εφερε δωρο μονο ενας θειος του ανδρα μου )...

Απο εδω και περα θα παιρνω και στις μανουλες!!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόνη σου, μπορείς να αποφασίσεις τί σου αρέσει περισσότερο. Σκέψου τί σου λείπει. Αν έχεις πολλά κοσμήματα, ίσως να το βλέπεις περιττό. Μπορεί να έχεις ανάγκη μια κάμερα, ή ένα λαπ τοπ όπως είπαν τα κορίτσια παραπάνω. Είναι θέμα προτίμησης του καθενός.

Ένα ωραίο ρολόι για παράδειγμα που να το φοράς καθημερινά και να το χαρείς.

Κάποια κοπέλα ρώτησε, γιατί συνηθίζεται αυτό στη γέννα!!!Μα ρε κορίτσια....τόσο κόπο κάνουμε...να μην πάρουμε κι ένα δωράκι;;;;;; :wink::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

τρελενομαι για ακριβα κοσμηματα αλλα νομιζω οτι τα φορας σε ειδικες περιπτωσεις κ τωρα με το μωρο οι εξοδοι μου περιοριζονται σε αποσταση 20χλμ.κατι ασχετο-προτιμαται να δωσετε ενα καλο ποσο για παπουτσια ή φορεμα?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους κανόνες της μόδας ένα ακριβό φόρεμα "υποβαθμίζεται" όταν συνοδεύεται από ένα ζευγάρι φθηνά παπούτσια και αντιστρόφως ένα φθηνό ρούχο "αναβαθμίζεται" μ΄ένα ζευγάρι ακριβά παπούτσια.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με τους κανόνες της μόδας ένα ακριβό φόρεμα "υποβαθμίζεται" όταν συνοδεύεται από ένα ζευγάρι φθηνά παπούτσια και αντιστρόφως ένα φθηνό ρούχο "αναβαθμίζεται" μ΄ένα ζευγάρι ακριβά παπούτσια.

 

ποιος αραγε βλεπει πολυ sex and the city???????? εεεεεεεε??????????

Link to comment
Share on other sites

Προταση :κοιταξε τον με νοημα και πεσ του.Δεν θελω τιποτα μονο εσενα ψυχη τε και σωματι για μια βραδια. Ετσι θα μας μεινουν αξεχαστα τα φετινα γενεθλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έλαβα κανένα δώρο όταν γέννησα από κανέναν και ειλικρινά το θεωρώ λίγο κουλό... Τα φώτα πρέπει να πέφτουν στο μωρό και μόνο!

Επίσης δεν μου αρέσει να με ρωτούν τι δώρο θέλω. Είναι σαν να βαριούνται να ασχοληθούν και ζητούν να τους πω τι θέλω για να ξεμπερδεύουν. Ακόμα και να μην μου αρέσει κάτι, σημασία έχει η κίνηση και ότι ο άλλος κάθησε να ασχοληθεί, παρά το δώρο καθ΄εαυτό. Εξάλλου αν θέλω κάτι πάρα πολύ πάω και το παίρνω μόνη μου, χωρίς να περιμένω μήπως και κάποιος με ρωτήσει ή χωρίς να πετάω υπονοούμενα ελπίζοντας ότι κάποιος θα μου το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους κανόνες της μόδας ένα ακριβό φόρεμα "υποβαθμίζεται" όταν συνοδεύεται από ένα ζευγάρι φθηνά παπούτσια και αντιστρόφως ένα φθηνό ρούχο "αναβαθμίζεται" μ΄ένα ζευγάρι ακριβά παπούτσια.

 

ποιος αραγε βλεπει πολυ sex and the city???????? εεεεεεεε??????????

 

Με τσάκωσες γατόνι!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έλαβα κανένα δώρο όταν γέννησα από κανέναν και ειλικρινά το θεωρώ λίγο κουλό... Τα φώτα πρέπει να πέφτουν στο μωρό και μόνο!

Επίσης δεν μου αρέσει να με ρωτούν τι δώρο θέλω. Είναι σαν να βαριούνται να ασχοληθούν και ζητούν να τους πω τι θέλω για να ξεμπερδεύουν. Ακόμα και να μην μου αρέσει κάτι, σημασία έχει η κίνηση και ότι ο άλλος κάθησε να ασχοληθεί, παρά το δώρο καθ΄εαυτό. Εξάλλου αν θέλω κάτι πάρα πολύ πάω και το παίρνω μόνη μου, χωρίς να περιμένω μήπως και κάποιος με ρωτήσει ή χωρίς να πετάω υπονοούμενα ελπίζοντας ότι κάποιος θα μου το πάρει.

 

Γιατι ρε συ δεν παει έτσι ... εννοείται πως δεν ζήτησα τιποτα απο κανέναν ... όλοι τα πήρανε μόνοι τους χωρίς καν να με ρωτήσουν απλά ξερουν το γουστο μου και πετυχαν διάνα ... και εννοείται πως πήραν και στο μωρό δωράκια ...

Μπορεί να αγοράζουμε ότι θέλουμε για τον εαυτό μας, αλλα ένα δωράκι δεν παύει να ειναι μια γλυκιά χειρονομία και να δειχνει πως καποιος σε σκέφτηκε ... και φυσικά δεν ειναι ανάγκη να ειναι πανάκριβο για να ειναι κάτι όμορφο ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι ρε συ δεν παει έτσι ... εννοείται πως δεν ζήτησα τιποτα απο κανέναν ... όλοι τα πήρανε μόνοι τους χωρίς καν να με ρωτήσουν απλά ξερουν το γουστο μου και πετυχαν διάνα ... και εννοείται πως πήραν και στο μωρό δωράκια ...

Μπορεί να αγοράζουμε ότι θέλουμε για τον εαυτό μας, αλλα ένα δωράκι δεν παύει να ειναι μια γλυκιά χειρονομία και να δειχνει πως καποιος σε σκέφτηκε ... και φυσικά δεν ειναι ανάγκη να ειναι πανάκριβο για να ειναι κάτι όμορφο ...

 

Θα συμφωνησω!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου για η γέννα ούτε καν σκέφτηκε να μου πάρει δώρο παρόλο που ήξερε από τους αδερφούς του ότι συνηθίζεται. Τι γλυκός ε;;;; Να φανταστείτε ότι όταν έρχονταν οι φίλοι μας στο μαιευτήριο, τους εξιστορούσε το πόσο γενναίος ήταν που άντεξε να τη δει όλη. Εμένα ούτε να με χέσ** ένα πράγμα, έλεγε "εντάξει, εσύ έκανες ό,τι κάνουν όλες οι μαμάδες, σιγά το πράγμα". Έχω τον πιο τρυφερό σύζυγο EVER!! Ζηλέψτε!!

 

Και η πλάκα είναι ότι δεν έχω καθόλου ακριβά γούστα, π.χ. κοσμήματα δε φοράω ποτέ, δεν τα αντέχω, θα μπορούσε να μου πάρει ένα cd ή ένα βιβλίο ή ένα κραγιόν, κάτι με 10-20 ευρώ τέλος πάντων... αλλά όχι, δεν τον άγγιξε ούτε το ότι έφερα τον γιο του στον κόσμο.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έλαβα κανένα δώρο όταν γέννησα από κανέναν και ειλικρινά το θεωρώ λίγο κουλό... Τα φώτα πρέπει να πέφτουν στο μωρό και μόνο!

Επίσης δεν μου αρέσει να με ρωτούν τι δώρο θέλω. Είναι σαν να βαριούνται να ασχοληθούν και ζητούν να τους πω τι θέλω για να ξεμπερδεύουν. Ακόμα και να μην μου αρέσει κάτι, σημασία έχει η κίνηση και ότι ο άλλος κάθησε να ασχοληθεί, παρά το δώρο καθ΄εαυτό. Εξάλλου αν θέλω κάτι πάρα πολύ πάω και το παίρνω μόνη μου, χωρίς να περιμένω μήπως και κάποιος με ρωτήσει ή χωρίς να πετάω υπονοούμενα ελπίζοντας ότι κάποιος θα μου το πάρει.

 

Γιατι ρε συ δεν παει έτσι ... εννοείται πως δεν ζήτησα τιποτα απο κανέναν ... όλοι τα πήρανε μόνοι τους χωρίς καν να με ρωτήσουν απλά ξερουν το γουστο μου και πετυχαν διάνα ... και εννοείται πως πήραν και στο μωρό δωράκια ...

Μπορεί να αγοράζουμε ότι θέλουμε για τον εαυτό μας, αλλα ένα δωράκι δεν παύει να ειναι μια γλυκιά χειρονομία και να δειχνει πως καποιος σε σκέφτηκε ... και φυσικά δεν ειναι ανάγκη να ειναι πανάκριβο για να ειναι κάτι όμορφο ...

 

Συμφωνώ!!!!!!!Όλοι μπορούμε να πάρουμε κάτι μόνοι μας!!!Ακόμα και όταν κάποιος γιορτάζει, μπορεί να πάρει κάτι μόνος του. Με το σκεπτικό αυτό, πρέπει να κόψουμε τις ευγενικές χειρονομίες. Αλλο το να το ζητάμε από μόνοι μας, και να πρέπει ο αλλος να μας ικανοποιήσει την επιθυμία, με το ζόρι, κι αλλο όταν το νοιώθει από μόνος του να το κάνει!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

με το ζορι ποτε δεν γινεται τιποτα κ αν ο αλλος σου κανει τη χαρη θα το κανει με βαρια καρδια.μεσα σε εναν γαμο η γυναικα ειναι αυτη που κραταει ενα σπιτι καθαρο,φαγητο μαγειρεμενο,παιδια καθαρα και φαγωμενα,εχει την δουλεια της για τα εξοδα της κ ποσα αλλα.ο αντρας απο την αλλη να φερνει τα λεφτα,να σεβεται την συντροφο του κ να μην ειναι ρεμαλι το στυλ-θα βγω κ θα ερθω οτι ωρα γουσταρω. αυτα που προσφερει μια γυναικα στο σπιτι ειναι ακρως περισσοτερα απο αυτα του αντρα.πως αλλιως να δειξει το ευχαριστω κ την αγαπη του απο το να της παιρνει που κ που κανα δωρακι? μπορει ακομη να μην τα εχουμε καταφερει στο 100% αλλα σιγουρα αυτος ειναι ο στοχος μας για μια αρμονικη κ παντα ερωτα συμβιωση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό το έκανε πάντα ο μπαμπάς μου στη μαμά μου: ρώταγε την ίδια ή και άλλους τί να της πάρει δώρο και αν τον έπαιρνε έδινε κιόλας τα λεφτά σε φίλες της να της το πάρουν αυτές. Η καϋμένη η μαμά μου καημό το είχε να ασχοληθεί λιγουλάκι με το δώρο της. Τα τελευταία χρόνια κάπως τον έχω στρώσει όμως, με ρωτάει τί να της πάρει και του κάνω ολόκληρη ψυχανάλυση για να αποφασίσει αυτός, μετά πάμε μαζί, τον ρωτάω διάφορα και τελικά διαλέγει αυτός (με κοιτάει βέβαια πλάγια να δει αν είναι οκ, έχει γέλιο).

 

Οπότε, βλέποντας ότι και ο δικός μου άντρας είναι στην κοσμάρα του, όταν γέννησα μου η μαμά μου πήρε ένα δώρο από την ίδια και ένα δώρο δήθεν από τον άντρα μου, του το'δωσε και του'πε να μου πει ότι το πήρε αυτός. Λες και υπήρχε περίπτωση να το πιστέψω :lol::lol: . Έρχονται, λοιπόν, στο δωμάτιο όταν γέννησα οι διάφοροι, εγώ ζαβλακωμένη απ'τη νάρκωση και ο άντρας μου σα χεσμένος κυριολεκτικά, σα να΄χε κάνει αταξία, με φιλάει και μου λέει "μωρό μου αυτό το πήρε η μαμά σου και είπε να σου πω ότι είναι από μένα, αλλά μην της το πεις ότι στο'πα". Ανάθεμά με κι αν κατάλαβα τί γινόταν :lol::lol: Πάντως είναι ειλικρινής.

 

Αααααααχχχχχχχχχ, αυτή είναι η μοίρα μας, τί να κάνουμε, να πεις ότι δεν ήξερα απ'τον πατέρα μου; ήξερα, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ πάντως δεν έλαβα κανένα δώρο όταν γέννησα από κανέναν και ειλικρινά το θεωρώ λίγο κουλό... Τα φώτα πρέπει να πέφτουν στο μωρό και μόνο!

Επίσης δεν μου αρέσει να με ρωτούν τι δώρο θέλω. Είναι σαν να βαριούνται να ασχοληθούν και ζητούν να τους πω τι θέλω για να ξεμπερδεύουν. Ακόμα και να μην μου αρέσει κάτι, σημασία έχει η κίνηση και ότι ο άλλος κάθησε να ασχοληθεί, παρά το δώρο καθ΄εαυτό. Εξάλλου αν θέλω κάτι πάρα πολύ πάω και το παίρνω μόνη μου, χωρίς να περιμένω μήπως και κάποιος με ρωτήσει ή χωρίς να πετάω υπονοούμενα ελπίζοντας ότι κάποιος θα μου το πάρει.

 

Γιατι ρε συ δεν παει έτσι ... εννοείται πως δεν ζήτησα τιποτα απο κανέναν ... όλοι τα πήρανε μόνοι τους χωρίς καν να με ρωτήσουν απλά ξερουν το γουστο μου και πετυχαν διάνα ... και εννοείται πως πήραν και στο μωρό δωράκια ...

Μπορεί να αγοράζουμε ότι θέλουμε για τον εαυτό μας, αλλα ένα δωράκι δεν παύει να ειναι μια γλυκιά χειρονομία και να δειχνει πως καποιος σε σκέφτηκε ... και φυσικά δεν ειναι ανάγκη να ειναι πανάκριβο για να ειναι κάτι όμορφο ...

 

Ναι βρε, δεν είπα ότι εσύ ζήτησες... Απλά μου φάνηκε περίεργο να κάνουν δώρα στη μητέρα. Ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό.

Επιμένω πάντως ότι δεν μου αρέσει να με ρωτούν τι δώρο θέλω λες και τους δίνω μια παραγγελία να ξεμπερδεύουν και να βγάλουν την υποχρέωση. Παρομοίως, δεν ρωτάω ποτέ κανένα τι δώρο να του κάνω αλλά παίρνω ότι νομίζω εγώ και στο κάτω κάτω υπάρχει και η δυνατότητα αλλαγής αν πέσω έξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...