Recommended Posts

Α!ΞΕΧΑΣΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Κ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ Κ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΑς ΧΡΥΣΗ.

(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΧΑΣΑΜΕ) :(:(:(

παντως πεθερικα δεν κρεμασανε τιποτα...δεν θα επρεπε λογικα?

Διαφημίσεις

Εγώ στο πρώτο δεν πήρα τίποτα.

Στο δεύτερο μάλον το ψιλιάστηκα ότι κάτι πρέπει να κάνω και πήγα και της αγόρασα έναν πολύ όμορφο ( κατά την γνώμη μου) καθρέπτη με συρταράκια για το υπνοδωμάτιο μας.

Μονόπετρο δεν της έχω πάρει ακόμα , όμως το σκέφτομαι σοβαρά πλέον να το κάνω το 2012 οπότε θα είμαστε παντρεμένοι 20 χρόνια , ή το 2013 που θα είμαστε μαζί 25 χρόνια :shock::lol::lol:

Ο μπέμπης μας θεωρώ πως είναι δώρο Θεού... είναι ευλογία...

τα δάκρυα χαράς, τα φιλιά και οι αγκαλίες ήταν ανταλλαγή όχι δώρων -του ενός στον άλλο- αλλά έντονων συναισθημάτων που δεν ξεχνάς ποτε...

και φυσικά το δώρο που μου έκανε ο γιόκας μου μόλις ήρθε στη ζωή... ήταν εκείνη η πρώτη ματιά (λες και κοίταξε βαθιά μεσ' την ψυχή μου... ) όταν μου τον δώσανε αγκαλιά... που την κρατάω σαν φυλαχτό, ολοζώντανη μέσα στο μυαλό μου...

xrysalis

πολυ γλυκα λογια, μιας προφανως πολυ τρυφερης μανουλας...

Με συγκινησες.

.png

.png

Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Εμεις παιδια τα θεωρουμε λιγο κλισε ολα αυτα , δεν ηθελα δωρα και σαχλαμαρες , ο ανθρωπος μου καθε μερα μου κανει δωρα , και μονο που με αγαπαει και με λατρευει και βλεπω τα παιδια μας και την οικογενεια μας ειναι δωρα , κοσμηματα και αιδιες δεν φοραω ετσι και αλλιως , ακομα και στοβ αρραβωνα ειχα πει και στους γονεις του περα απο το δακτυλιδι οτι θα πηγαινανε πεταμενα τα χρηματα . Με τα λεφτα που θα ξοδευαμε για ενα ανουσιο δωρο πηραμε δωρα και πραγματα για τα παιδια μας .

Καλημέρα κι από μένα.

Επειδή ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε απρόσμενα, στην 32η εβδομάδα, δεν είχαμε προλάβει να ετοιμάσουμε τίποτα απολύτως!

Οπότε, ο σύζυγος μέσα στα πρώτα ρουχαλάκια του μωρού, έβαλε ένα κουτάκι σε σχήμα πιπίλας όπου μέσα είχε έναν υπέροχο σταυρό λευκόχρυσο με μπριγιάν.

squsqusbu20090629_-8_George.png

Εγώ του έχω πει από τώρα τι θέλω. Ένα μονόπετρο του είπα με ζιργκόν πετρούλα δεν χρειάζομαι διαμάντι. Είμαι σίγουρη ότι θα το θυμηθεί και θα μου το πάρει! :wink:

DOXip3.png

DtXgp3.png

Ο μπέμπης μας θεωρώ πως είναι δώρο Θεού... είναι ευλογία...

τα δάκρυα χαράς, τα φιλιά και οι αγκαλίες ήταν ανταλλαγή όχι δώρων -του ενός στον άλλο- αλλά έντονων συναισθημάτων που δεν ξεχνάς ποτε...

και φυσικά το δώρο που μου έκανε ο γιόκας μου μόλις ήρθε στη ζωή... ήταν εκείνη η πρώτη ματιά (λες και κοίταξε βαθιά μεσ' την ψυχή μου... ) όταν μου τον δώσανε αγκαλιά... που την κρατάω σαν φυλαχτό, ολοζώντανη μέσα στο μυαλό μου...

xrysalis

πολυ γλυκα λογια, μιας προφανως πολυ τρυφερης μανουλας...

Με συγκινησες.

κι εσύ τρυφερή μανούλα θα είσαι για να συγκινήσαι με τα λόγια μου!! :D

να 'σαι καλά και να χαίρεσαι το λουλουδάκι σου! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Εγω παλι δεν θελω τιποτα . Να πανε ολα καλα και τα λεφτα που θα εδινε για δωρο να πανε για το μωρακι. Μια ανθοδεσμη και μια ζεστη αγκαλια μου φτανει. :cool:

lcWup3.png

Αυτό με ρώτησαν πολλοί που ήρθαν στην κλινική για να μας δουν. Μέχρι και τα πεθερικά μου :lol::lol:

Η αλήθεια είναι πως εκτός από τον παίδαρο δεν μου έκανε κάτι άλλο. Δεν θα δεχόμουν κάτι άλλο :D

Θα συμφωνήσω με την yiannaf... το δώρο που κάναμε ο ένας στον άλλο είναι τα παιδιά μας...

Διαφημίσεις

Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι έπρεπε να μου πάρει κάποιο δώρο -κι ας με έχει ποοοοολύ κακομαθημένη :lol:

Το μωρό μας -και σε λίγο καιρό το 2ο είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ δώρο και για τους δυο μας. :)

KbCJp2.pngEYukp3.png

Ε ναι ρε κοριτσια οταν βλεπεις τα παιδια σου που σου τα χαρησε ο ανθρωπος σου δεν ειναι το μεγαλυτερο δωρο που υπαρχει ??? οταν μολις γεννηθηκε το δευτερο παιδι μας κλαιγαμε ο ενας στην αγκαλια του αλλου απο συγκινηση δεν ειναι το μεγαλυτερο δωρο ??? τα λεφτα του "δωρου" τα καναμε ρουχακια για τα παιδια μας , αφου εκεινα ειναι το μεγαλυτερο δωρο που καναμε ο ενας στον αλλο .

Συμφωνω με τα κοριτσια.. .εμενα βεβαια μου πηρε ενα δαχτυλιδι χρυσο με διαμαντι κι μου το εφερε εκει στην κλινικη τη δευτερη μερα.. αλλ εχει σημσια η μπεμπα μονο\!!!

Καλημερα και απο μενα.

Εγω βεβαια δεν εχω γεννησει ακομη αλλα ο καλος μου με πηρε ενα σειρε δαχτυλιδι με διαμαντια οταν μου εκανε την προταση γαμο στην γιορτη του μπροστα σε ολους μας τους φιλους πριν περιπου ενα μηνα (18/1).

Αν και να σας πω την αληθεια τα θεωρω ανουσια μπροστα σε αυτα που μας περιμενουν με τον ερχομο της μπεμπας μας και με αυτα που διαβαζω απο τα κοριτισα την μερα του τοκετου.

ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΩ ΠΛΑΝΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ!!!!!!!

μακαρι να μου κανει κ μενα δωρο τα δακρυα χαρας οπως οι δικοι σας τιποτα αλλο δεν θελω

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png

Διαφημίσεις

Εχω κατασυγκινηθεί ..εννοείται οτι το μεγαλύτερο δώρο είναι το μωράκι μας..αλλά και όλα τ'αλλα σου μένουν στο μυαλό, σου ξυπνάνε τα συναισθήματα εκείνης της μέρας :)

Ούτε εγώ θέλω κάτι αξίας, μου φτάνει κάτι μικρό, κάτι μέσα από την ψυχή που να θυμίζει την αγάπη που ένωσε δυο ανθρώπους και "εφτιαξε" αυτό το πλασματάκι..

cIWNp3.png

Εκτός από τον μπέμπη μας που ήταν το πιο σημαντικό δώρο όπως και όλων βέβαια των μαμάδων και μπαμπάδων, δεν περίμενα κάτι άλλο. Είχα τόσα στο μυαλό μου που δεν μου πέρασε κάν η ιδέα του δώρου.

Και βέβαια ο σύζυγος με ξάφνιασε αγοράζοντάς μου ένα βραχιόλι λευκόχρυσο με κάτι πετραδάκια (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι). Ευτυχώς το πέτυχε όπως μου αρέσουν, απλά και λιτά. Μη σας πω ότι αυτό με εντυπωσίασε περισσότερο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

2 γιους...2 μονοπετρα...

Προτοτυπησε αλλα ο αντρουλης μου δεν ειναι των τρυφερών και των δακρυων.Χεσ@#$%μενος απο την χαρά του ηταν και την βαβούρα των υπολοίπων και τοπαιζε ψυχραιμος...

Την πιο μεγάλη ανθοσυνθεση που εχω δει χωρις να ειναι γκουμούτσα την πήρα απο τους γονεις μου-και αν ξερουνε οτι δεν ειμαι των λουλουδιών, γιατι ειναι πεταμένα λεφτά-...Με αφησαν να τα εχουμε κάποια απο αυτα στο δωματιο.

Πολύ λκυκουλικο δωρο εφερε η νονά του Σισινιού...ηταν σοκολατάκια που το περιτυλιγμα ηταν μωράκια-οχι σχημα μωρου...μπλιάχ-ενα μεγάλο δισκο με μπισκότα σε σχημα ποδιτσας,ρουχαλάκια,κουνιτσα,καροτσάκι με γλάσο και παστέλ χρωματα οπου εγινε χαμός...και ενα γουρι απο το TOUS με απιθανα τσιμπλεκάκι πανω χρυσά που το εχω ακόμα στο πάρκο του, εμενα ενα βραχιλάκι απο την ιδια εταιρία και πολλά πολλά τηλεφωνηματα και κάρτες με λουλούδια που οραν ταβλεπα μεπιανε η ψυχη μου για τα λεφτά που πετιοντουσαν ετσι ασκοπα...ΑΑσε με τα μπαλόνια.....

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Το πρώτο δώρο - και το σημαντικότερο! - το είδα στις 05:05 το πρωί!

Δυο πανεμορφα γκριζογάλανα ματάκια που με κοιτούσαν όλο απορία!

Το δευτερο δώρο μου το είδα στις 05:40 το πρωί!

Δύο τεράστια μελλιά μάτια που με κοιτούσαν με πάρα πολύ αγάπη και άφηναν τα δάκρυά τους να τρέξουν πάνω στα μαγουλα μου, την ώρα που πλησίασε να μου δώσει το πιο τρυφερό φιλί που έχω ποτέ δεχτεί!

Το τρίτο δώρο το είδα αργότερα στο δωματιο του ΙΑΣΩ!

Δύο μικρούλικα χεράκια που κρατούσαν - προσπαθούσαν να κρατήσουν δηλαδή :lol: - ένα μικρό κουτάκι με ένα μονόπετρο!

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

as1cEUD003-0010ODU4ODM4amR8MjYzZGp8byBtcGVtcGFrb3MgbW91IGVpbmFpIA.gif

εμενα στο πρωτο ενα κινητο για να βγαζω φωτογραφιες και να του λεω τη κανει η ζουζουνα μας..μια που εκεινος δουλευε και ερχοταν μια ωρα αντε και λιγο πιο πολυ να μας δει στην κλινικη. :(

στο δευτερο ομως..!το τσιμπησα το μονοπετρο το οποιο μουδωσε οταν γυρισα απο την κλινικη στο σπιτι.. :wink:

1-2-3MPOMPIRES!!!

ektos apo to roz oneiro pou moy prosferei(thn koroula mou dhladh) apo tote pou hmastan foithtes mou eixe yposxethei oti sto prwto mas paidi tha moy parei ena monopetro me smaragdi opws ta matia toy paidiou mas :)

elpizw na to thimithei otan erthei h wra xexe

καλα εννοειται οτι το καλύτερο δωρο ειναι το μωρο αλλα νομιζω οτι εμεις του το καναμε και οχι αυτοι. Αυτοί ενα ουυυπς ητανε, εμεις το κουβαλουσαμε και το βγαλαμε...

Παντως εγω ηθελα ενα δωρακι, μου πηρε η μαμα και η πεθερα μου κοσμηματα και αυτος τιποτα!!!σνιφ :cry::cry::cry::cry:

ελπιζω στο 2ο να μη τσιγκουνευτει παλι! (οταν και αν ερθει εκεινη η ωρα)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Κοριτσια να ρωτησω κατι , νgeo μου λες οτι εμεις το καναμε το δωρο , εκεινοι μας το δωσανε ομως για να το κανουμε , δεν ειναι δικο μας μονο . Τεσπα , ρε κοριτσια εμας η κλινικη και ο γιατρος μας βγηκε 5000 ( ειχα μονοκλινο) και τη δευτερη 3500 , αυτα απο ποια τσεπη βγηκανε ???? πραγματα και ρουχα για το μωρο απο ποια τσεπη αγοριστακανε ? οταν πουμε κατι και τρεχουνε να ικανοποιησουνε τις επιθυμιες μας δεν ειναι δωρο ? ο Πανος ηθελε να μοθ παρει στη μπεμπα ή φορητη τηλεοραση ή ενα ρολοι oxete που μου ειχε αρεσει εδω και καιρο , εννοειτε οτι δεν τον αφησα να παει να χρεωθει , γιατι με την καρτα μας θα τα επερνε , ενω ετρεχαν αλλα εξοδα ποιο σημαντικα για μας . Τον επιασα να μαζευει χρηματα για να μου παρει δωρο και αυτο ηταν το πιο σημαντικο για μενα , δηλαδη προχθες που χαλασε το κινητο μου και μου λεει παμε να αγορασουμε ενα αλλο , την ιδια μερα , και πηραμε το lg renoir με οθονες αφης και ιστοριες , δεν ειναι δωρο ? τι επειδη δεν ηταν τη μερα που γεννησα ? λιγο πολυ κλισε δεν ειναι αυτα ? οκ εγω ουτε μονοπετρα φοραω , ουτε κολιε και τετοια κοσμηματα , αυτα ειναι θεμα του τι αρεσει στον καθενα , αλλα θα τον αφηνα να δωσει 600-700 ευρω για ενα ρολοι ενω ηξερα οτι τα παιδια μας εχουνε μεγαλυτερες αναγκες ? Προς Θεου δεν την λεω σε κανενα απλως λεω αυτο που πιστευω.

εμενα ενα ζευγαρι σκουλαρικια που ειχα ζητησει καιρο πριν αλλα μου εκανε ακομη δυο ομορφοτερα δωρα

α) μου ειπε ευχαριστω για το παιδι που εφερα στον κοσμο και τον εκανα μπαμπα

β) μια πανεμορφη υποδοχη στο σπιτι με ροδοπεταλα στρωμενα..

Εμένα ΤΙΠΟΤΑ!

Να πω την αλήθεια τότε δε με πείραξε κιόλας αλλά όταν ακούω από φίλες, γνωστές μου ή από εσας τα δώρα με πιάνει το παράπονο (εγώ στο πηγάδι κ@***[email protected];). Στο δευτερο παιδί του λέω θέλω κι εγώ δώρο, ακόμα μου χρωστά ένα δαχτυλίδι. Να πω όμως ότι μου κάνει δώρα σε άσχετες στιγμές οπότε τον ψιλοσυγχωρώ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από alice123,
        ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

π.χ.
        -μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου
        (αχ εγω δεν το προλαβα)

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,
        εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ
        και τους υπερηχους
        τα πρωτα παπουτσακια τους

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?
      • Από mama xrysa,
        Σκέφτηκα να φτιάξουμε έναν κατάλογο με τέτοιους χώρους για Αθήνα Πάτρα Θεσσαλονίκη και οπουδήποτε αλλού.Χώρους που ξέρουμε οτι πλέον με τον καινούριο νόμο είναι μη καπνιστών και μπορούμε να πάμε με τα παιδάκια μας χωρίς να ντουμανιάζουν.Όχι οτι θα είναι πολλοί αλλά τέλος πάντων....Εγώ προς το παρών δεν έχω βρεί κανέναν στη Πάτρα.
      • Από administrator,
        ψηφοφορία που θα αναρτηθεί εδώ σύντομα με τα στοιχεία της ψηφοφορίας που υπάρχει στο αρχείο
      • Από administrator,
        Με αφορμή το άρθρο που δημοσιεύσαμε πέρισυ

http://parents.org.gr/health/a599

που αφορά την πρακτική του περιορισμού της επαφής του γονέα με το νεογέννητό του

ενόσω αυτό βρίσκεται σε νοσηλεία στις ΜΕΝΝ δημοσίων ή ιδιωτικών μαιευτηρίων ή νοσοκομείων

[σε πλήρη αντίθεση με νοσοκομεία όλων των προηγμένων κρατών τα οποία θεωρούν τον γονέα όχι επισκέπτη, αλλά διαρκή συνοδό του παιδιού του, και άρα σε κάθε βρέφος που νοσηλεύεται σε ΜΕΝΝ επιτρέπεται η επαφή με το γονέα του 24 ώρες το 24ωρο, είτε το βρέφος θηλάζει είτε όχι, είτε πρόκειται για την μητέρα είτε τον πατέρα ]

θα θέλαμε να ρωτήσουμε τους αναγνώστες μας έτσι ώστε να υπάρξει συλλογή ψήφων αλλά και μαρτυριών, σχετικά με τις εμπειρίες σε σχέση με
        την διάρκεια και την ποιότητα της επαφής,
        ή και τα όσα σας λέχθηκαν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας από τις νοσηλεύτριες, όσον αφορά τον θηλασμό ή άλλα θέματα που θα θέλατε να θίξετε σε αυτό το θέμα.

Edit:
        Να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να αναφερθεί όποιο μαιευτήριο (ιδιωτικό ή δημόσιο) επιτρέπει την 24ωρη πρόσβαση του γονέα στις ΜΕΝΝ, οι κανόνες του φόρουμ δεν το απαγορεύουν.
        Υπάρχουν μαρτυρίες ότι κάποια ιδιωτικά ή κάποια δημόσια μαιευτήρια έχουν αλλάξει τελευταία πρακτικές.
      • Από blue,
        Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

Εσεις πως του το ειπατε????
        βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.
        Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

Δε ριχνεται καμια ιδεα?
      • Από gogga,
        Καλησπερα και απο εμενα! με λενε γεωργια και ειμαι μητερα ενος αγοριου 3 1/2 μηνων. Ευχομαι ολοι να ειμαστε υγειης, ευτυχισμενοι και ενωμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και γερα παιδια....Ελπιζω να μας δωσει τη χαρα ο Θεος να ακουσουμε απο τα παιδια μας ενα απλο ευχαριστω μετα απο πολλα χρονια για την αγαπη και τις αρχες που θα τους δωσουμε...