Recommended Posts

εγω κορίτσια γενναωωωωωω την Δευτερα το πρωί. το θεμα του δώρου εχει συζητηθει μεταξυ μας . εγω δεν θελω δακτυλιδια , κοσμηματα κτλ. ειμαι λιγο ποιο πρακτικός ανθρωπος. αποφάσισα λοιπον να μου κανει δώρο ενα ολοκληρομένο προγραμμα αδυνατισμοτος συνολικης αξίας 300 ευρω. πως σας φαινεται αυτο?

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Διαφημίσεις

Εμενα μου εκανε δωρο ενα βιβλιο οδηγιων.... Μια μερα μου λεει "σου εκανα το καλυτερο δωρο αγαπη μου... την κορη μας!!!!!!!!!!!" :shock:

Ωραια ερώτηση!!

Να γελάσω τώρα ή να το αφήσω για μετά:lol::lol::lol:??

Χωρις πλάκα τώρα, άσχετα αν πότε πότε παραπονιέμαι που δεν μου πήρε τίποτα, μιλάω έστω για ένα λουλούδι, το δώρο του είναι καθημερινα αυτό το βλέμμα που έχει όταν κοιτάει το γιο μας!! Αυτή η απέραντη αγάπη αξίζει όσο όλα τα δώρα του κόσμου!!!

(Αλλά ελπιζω στο επόμενο μωρό κατι να έχει μάθει;);))

Co8Lp3.png

QkL2p3.png

Εμένα πάντως μου πήρε ένα ρολόι που δεν είχα και το σκεφτόμουνα από καιρό να πάρω και το οποίο ταίριαζε και με το δακτυλίδι που μου πήρε 1 μέρα πριν τη γέννα , που είχαμε επέτειο γάμου!!! Βέβαια επειδή μετά από 2 μήνες είχα γιορτή και γενέθλια του "απαγόρευσα" να μου πάρει κάτι, λόγω οικονομικών. Ετσι και αλλιώς πάντα μου έπαιρνε κάτι αξίας, οπότε δεν είχα κανένα παράπονο! Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα κιόλας, γιατί είδε τι τράβηξα(λόγω προβλημάτων στη γέννα) για να του χαρίσω το γιόκα του - κλώνο του!!!

Εμένα πάντως μου πήρε ένα ρολόι που δεν είχα και το σκεφτόμουνα από καιρό να πάρω και το οποίο ταίριαζε και με το δακτυλίδι που μου πήρε 1 μέρα πριν τη γέννα , που είχαμε επέτειο γάμου!!! Βέβαια επειδή μετά από 2 μήνες είχα γιορτή και γενέθλια του "απαγόρευσα" να μου πάρει κάτι, λόγω οικονομικών. Ετσι και αλλιώς πάντα μου έπαιρνε κάτι αξίας, οπότε δεν είχα κανένα παράπονο! Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα κιόλας, γιατί είδε τι τράβηξα(λόγω προβλημάτων στη γέννα) για να του χαρίσω το γιόκα του - κλώνο του!!!

Και εμένα μου πήρε ένα όμορφο δαχτυλίδη που μου είχε αρέσει κάποια στιγμή!!! Έγινε ασωρτή με τα σκουλαρίκια που μου δώρησαν οι γονείς μου!!! Ήταν μια στιγμή ευγνωμοσύνης γι΄αυτα που τράβηξα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!!

εμενα μου εφερε μια πολυ μεγαλη ορχιδεα που ειναι η αγαπημενη μου και εχω πολλες και κανω συλλογη.

δεν ειναι καιρος για περιττα εξοδα, η κορη μας ειναι το μεγαλυτερο δωρο!

Και εμένα μια τεράστια ανθοδέσμη ! Συμφωνώ περί εξόδων... άλλωστε είχαμε τόσα πολλά ξοδέψει για τον εξοπλισμό του μωρού που με το ζόρι πληρώσαμε το μαιευτήριο... Το δωράκι μας ήταν το κοριτσάκι μας και το ότι πήγαν καλά !!! :D:D:D

Sk6Gp3.png

Λοιπόν.. εμένα μου πήρε έναν τεράστιο αρκούδο που ήταν δεμένος σε ένα μπαλόνι-αερόστατο. Μετά κάθε μερα στο μαιευτήριο μου έφερνε αυτές τις τεράστιες Lacta και τις τσακιζα το βράδυ που είχα αυπνίες και στο τέλος μου πλήρωσε και τη διαιτολόγο για να χάσω τα 14 κιλάκια που έβαλα στην εγκυμοσύνη :oops:

εγώ πάλι κορίτσια γενναω το πολυ σε δεκα μερες..:-P....ο αντρας μου το ηξερε και εγω το ξερω οτι κανουνε ενα καλο δωρακι στην γυναικα οταν γεννησει.αναλογα το οικονομικα βεβαια του καθενος...συνηθως κατι σε κοσμημα ομως.εμεις ειμαστε μαζι 8 χρονια σχεση-γαμος δεν περιμενω τωρα να δω τι θα σκεφτει,και επειδη αυτο που θα μου κανει ειναι καποιας αξιας,τον βοηθησα να του πω εγω τι θελω(μην δωσει τα λεφτα τσαμπα...),αρκει που το σκεφτηκε και που θα διαθεσει τα λεφτα.ειναι ενα δαχτυλιδι με 5 μικρα διαμαντακια να το φοραω μαζι με την βερα.δεν εχω δει λεπτομεριες πως ειναι,μονος του το πειρε,αλλα εγω του ειπα τι θελω.:-P...

Οκ το αποφάσισα...θα στείλω στο συζυγο ε-μαιλ με το λινκ αυτου του θέματος.

Για να μην τη πατήσω και γεννησω χωρίς δώρο θέλω

- να παμε 3ημερο ταξιδι (με το που θα μπορω να ξεμυτησω εννοειτε) με όλες τις λεπτομέρειες οργανωμένες

- 1 μερα σε κάποιο spa (με την επιλογη να φερω κάποια φίλη μου)

- και κάποιο δώρο έκπληξη έτσι για να δουμε και το γουστο

ΥΓ. Αν αποκτήσω ραγάδες ή πεσει το στήθος extra bonus δωρο πλαστική.

:cool: Κορίτσια δεν νομιζω να ζητάω πολλά!

FOOqp2.png

Διαφημίσεις

2 πιτες με γυρο φουλ εχτρα...χιχιχι...ειχα κανει τοσο εμμετο στην εγκυμοσυνη και πεινασα τοσο πολυ που ηταν το καλυτερο δωρο....βεβαια μετα μου εφερε ενα ωραιο δαχτυλι για την κορη και ενα βραχιολι για τον γιο...αλλα δεν συγκρινονται με τις πιτες σας λεω!

διαβαζω η δολια και μου ερχεται να βαλω τα κλαματα.

ο μοναδικος ανθρωπος που μου εφερε κατι και αυτο οχι γιατι το ηθελε αλλα επειδη ειναι παραδοση της οικογεννειας ηταν η μαμα μου που μου εδωσε το διαμαντι της προ προ γιαγιας που παει στην πρωτη κορη που παντρευεται.εγω επειδη παντρευτηκα με πολιτικο το πηρα στην πρωτη γεννα.

ο αντρας μου χαλασε 300 ευρω (!!!!!) στο μαιευτηριο να κερναει οποιον ερχοταν αλλα να μου παρει εστω κι ενα λουλουδι δεν το σκεφτηκε και μετα οταν του ειπα οτι ολοι εκαναν δωρο στη γυναικα τους ειχε και το θρασσος να μου πει οτι "αγαπη μου αφου ειμαστε στενεμενοι τωρα".η δε πεθερα μου μου πηρε ενα ακομα πιο ξυνο υφος απο το συνηθες αφου δεν φτανει που η αχρηστη δεν τους εκανα γιο δεν εβγαλα και το ονομα της.βεβαια μολις ηρθα στο σπιτι εφερε μια καρδουλα με μπριγιαν στη μικρη που θα μπορεσει να την φορεσει αφου απολυθει απο φανταρος τοσο φορτωμενη που ειναι.

βεβαια δεν το αφησα να περασει ετσι μιας και κοντα κοντα ειχαμε και αλλες γεννες και οποτε εβρισκα ευκαιρια πεταγα ταβανοπροκες!!τωρα στο δευτερο να δουμε αν εβαλε κανενας τους μυαλο.τον ιουνιο θα σας ξαναπω!!χιχιχιχι:rolleyes:

εμενα και τις δυο φορες που γεννησα μου εκανε τα πιο υπεροχα δωρα: μια κορη κι εναν γιο.... Δεν ηξερα καν οτι ειθισται κατι αλλο...

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

εμενα και τις δυο φορες που γεννησα μου εκανε τα πιο υπεροχα δωρα: μια κορη κι εναν γιο.... Δεν ηξερα καν οτι ειθισται κατι αλλο...

Πολλά like από εμένα...

Οντως το πιο ξεχωριστό δώρο.

Εμένα μου τα έφερε και τα 2 μαζί και ξεμπέρδεψε!!...:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Ο σύζυγος μου πήρε 100 κόκκινα τριαντάφυλλα (!) και η πεθερούλα μου ένα υπέροχο ολόχρυσο βραχιόλι!Η χαρά της ήταν απερίγραπτη γιατί περίμενε πως και πως μια εγγονούλα και της είχα τάξει το όνομά της!!!!

Διαφημίσεις

Πολύ μου αρέσει αυτή η απάντηση..όχι ότι είναι κακό να σου φέρει και δώρο ο άντρας σου αλλά να μην στεναχωριόμαστε κιόλας!Εμένα λοιπόν πέρα από τα αγόρια μας, μου "χάρισε" την φροντιδα! Επειδή και τις δύο φορές γέννησα βράδυ αργά και δεν τον άφησαν να μείνει, το επόμενο πρωί που ήρθε και εγώ πονούσα από την καισαρική με βοήθησε απίστευτα σε όλα!Με το μωρό, το θηλασμό, να βολευτώ, με ένα χάδι, ένα φιλί και μια αγκαλίτσα!Και αυτά τα έκανε όλες τις μέρες!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Εμένα μου τα έφερε και τα 2 μαζί και ξεμπέρδεψε!!...:lol:

:lol::lol::lol::lol::lol: μην ταλαιπωρειται ο ανθρωπος στο πηγαινε-ελα, χαχαχα

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Εμένα πάλι ομως και στην πρώτη γέννα,ετσι και τωρα στην δευτερη μου εφερε το τρίτο το μακρύτερο..... Δεν λέω γεννησα την μπεμπουλα μου και ειναι γερή και αυτο είναι το μεγαλύτερο δωρο,αλλα να ρε παιδί μου ετσι ενα λουλουδι για το γ@@@το δεν θα πείραζε :(

Εμένα πάλι ομως και στην πρώτη γέννα,ετσι και τωρα στην δευτερη μου εφερε το τρίτο το μακρύτερο..... Δεν λέω γεννησα την μπεμπουλα μου και ειναι γερή και αυτο είναι το μεγαλύτερο δωρο,αλλα να ρε παιδί μου ετσι ενα λουλουδι για το γ@@@το δεν θα πείραζε :(

Και εγω σημφωνω σ'αυτο...δεν γεννησα ακομα μεν! αλλα γενικα δεν τα κανει αυτα ο δικος μου :? ουτε καν στα γενεθλια μου δεν μου εφερε λουλουδι η εστω να εκανε κατι ξεχωριστο εκεινη την μερα.Και ξερω οτι οταν θα γεννησω θα εχω το μωρακι μου αλλα ξερω οτι παλι θα βρισκει δικαιολογιες να μην ερχεται στο νοσοκομειο και θα εχω χαλια ψυχολογια και το ξερω απο τωρα...

aRjHp3.pngiD6Np3.png

εμένα βρε κορίτσια μέσα στην αναμπουμπούλα και στον χαμό, γιατί γέννησα πρόωρο μωράκι και δεν την χάρηκα την γέννα μου πήρε ένα μπονσάι αν έχετε τον Θεό σας!

Βέβαια το έχω ακόμα, έχουν περάσει 3.5 χρόνια από τότε, ο γιός μου είναι τώρα που σας γράφω δίπλα μου και παίζει και το δώρο του άντρα μου στο μπαλκόνι.

as1cCr20g411220MDAwMjU1cHwwMDA2MzEyanxteSBsb3ZlIGlzIG15IGxpZmU.gif

εμενα μου πηρε γλαστρα με λουλουδια το προτιμω απ τις ανθοδεσμες.φτουρανε και δεν ειναι πεταμενα λεφτα.αλλα το καλυτερο για μενα (εκτος απο τους 2 γιοκαρους που εχουμε ειναι οτι πηρε αδεια να ειναι μαζι μου απο τη μερα που μπηκα στο μηνα μου και τη νυχτα που ειχα γεννησει εμεινε μαζι μου διπλα μου ανελαβε τα παντα για να ξεκουραστω και μου κραταγε το χερι.:-P:-P:-Pετσι κι αλλιως ολα εκεινος τα πληρωνει και τα δικα μου και των παιδιων και του σπιτιου.

ggHRp3.png fkuPp3.png

εμενα παλι κοριτσια στην πρωτη γεννα μου εφερε του κοσμου τα λελουδα και το σημαντικοτερο δωρο με πηγε σε τρικλινο αντι για τετρακλινο που ειχαμε πει,και ημουνα πολυ σουπερ. τωρα στο δευτερο που θα ερθει τελη Ιανουαριου δεν ξερω...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

εμενα κοριτσια δεν μου εφερε λουλουδια ,αλλα μου πηρε μια αλυσιδιτσα για το λαιμο με μια πολυ ομορφη κοκκινη καρδουλα και την φοραω συνεχεια...και βεβαια το καλυτερο δωρο ειναι η πολυ μεγαλη βοηθεια και οσο ημουν στο μαιευτηριο αλλα και στο σπιτι...ααα ξεχασα και τα απειρα γλυκα που μου εφερνε μετα την γεννα γιατι με τους εμετους τα ειχα στερηθει 9 μηνες...αλλα και μεις τοσα τραβηξαμε για να φερουμε στον κοσμο το πιο ομορφο δωρο και για τους δυο μας...ενα μικρο δωρακι το αξιζουμε

Διαμαντένια σκουλαρίκια!!!

Το σημαντικότερο ομως δώρο του ήταν η αγάπη του και η συμπαράστασή του.

Και εγω σημφωνω σ'αυτο...δεν γεννησα ακομα μεν! αλλα γενικα δεν τα κανει αυτα ο δικος μου :? ουτε καν στα γενεθλια μου δεν μου εφερε λουλουδι η εστω να εκανε κατι ξεχωριστο εκεινη την μερα.Και ξερω οτι οταν θα γεννησω θα εχω το μωρακι μου αλλα ξερω οτι παλι θα βρισκει δικαιολογιες να μην ερχεται στο νοσοκομειο και θα εχω χαλια ψυχολογια και το ξερω απο τωρα...

Δεν πειράζει βρε angel ας ειμαστε καλα εμεις και τα μωρά μας και ας την εκφραζουνε την αγάπη τους και με αλλους τροπους εκτος των δώρων.Μην εχεις χάλια ψυχολογία,σκεψου οτι θα εχεις αγκαλια το αγγελουδι σου και αυτο θα ειναι το ομορφοτερο δωρο του κοσμου ;)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από alice123,
        ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

π.χ.
        -μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου
        (αχ εγω δεν το προλαβα)

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,
        εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ
        και τους υπερηχους
        τα πρωτα παπουτσακια τους

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?
      • Από mama xrysa,
        Σκέφτηκα να φτιάξουμε έναν κατάλογο με τέτοιους χώρους για Αθήνα Πάτρα Θεσσαλονίκη και οπουδήποτε αλλού.Χώρους που ξέρουμε οτι πλέον με τον καινούριο νόμο είναι μη καπνιστών και μπορούμε να πάμε με τα παιδάκια μας χωρίς να ντουμανιάζουν.Όχι οτι θα είναι πολλοί αλλά τέλος πάντων....Εγώ προς το παρών δεν έχω βρεί κανέναν στη Πάτρα.
      • Από administrator,
        ψηφοφορία που θα αναρτηθεί εδώ σύντομα με τα στοιχεία της ψηφοφορίας που υπάρχει στο αρχείο
      • Από administrator,
        Με αφορμή το άρθρο που δημοσιεύσαμε πέρισυ

http://parents.org.gr/health/a599

που αφορά την πρακτική του περιορισμού της επαφής του γονέα με το νεογέννητό του

ενόσω αυτό βρίσκεται σε νοσηλεία στις ΜΕΝΝ δημοσίων ή ιδιωτικών μαιευτηρίων ή νοσοκομείων

[σε πλήρη αντίθεση με νοσοκομεία όλων των προηγμένων κρατών τα οποία θεωρούν τον γονέα όχι επισκέπτη, αλλά διαρκή συνοδό του παιδιού του, και άρα σε κάθε βρέφος που νοσηλεύεται σε ΜΕΝΝ επιτρέπεται η επαφή με το γονέα του 24 ώρες το 24ωρο, είτε το βρέφος θηλάζει είτε όχι, είτε πρόκειται για την μητέρα είτε τον πατέρα ]

θα θέλαμε να ρωτήσουμε τους αναγνώστες μας έτσι ώστε να υπάρξει συλλογή ψήφων αλλά και μαρτυριών, σχετικά με τις εμπειρίες σε σχέση με
        την διάρκεια και την ποιότητα της επαφής,
        ή και τα όσα σας λέχθηκαν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας από τις νοσηλεύτριες, όσον αφορά τον θηλασμό ή άλλα θέματα που θα θέλατε να θίξετε σε αυτό το θέμα.

Edit:
        Να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να αναφερθεί όποιο μαιευτήριο (ιδιωτικό ή δημόσιο) επιτρέπει την 24ωρη πρόσβαση του γονέα στις ΜΕΝΝ, οι κανόνες του φόρουμ δεν το απαγορεύουν.
        Υπάρχουν μαρτυρίες ότι κάποια ιδιωτικά ή κάποια δημόσια μαιευτήρια έχουν αλλάξει τελευταία πρακτικές.
      • Από blue,
        Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

Εσεις πως του το ειπατε????
        βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.
        Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

Δε ριχνεται καμια ιδεα?
      • Από gogga,
        Καλησπερα και απο εμενα! με λενε γεωργια και ειμαι μητερα ενος αγοριου 3 1/2 μηνων. Ευχομαι ολοι να ειμαστε υγειης, ευτυχισμενοι και ενωμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και γερα παιδια....Ελπιζω να μας δωσει τη χαρα ο Θεος να ακουσουμε απο τα παιδια μας ενα απλο ευχαριστω μετα απο πολλα χρονια για την αγαπη και τις αρχες που θα τους δωσουμε...