Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Top Ten παιδικών βιβλίων, για παιδιά 3 ετών & 5 ετών


Recommended Posts

http://www.books2u.gr/Offers.php?EntriesPage=2

 

Τα βιβλία της Μαρίλης στην αρχική τους εκδοχή είναι σειρά γαλλικών βιβλίων της δεκαετίας του 60 γι αυτό και η σχετική εικονογράφηση, τα οποία ξανακυκλοφορουν στις γαλλόφωνες χώρες και έχουν γίνει ανάρπαστα.

 

Πολύ ωραίο είναι το βιβλίο ΕΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΜΕ ΦΤΕΡΑ. Πραγματικά ωραίο βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γνωρίζετε τον μικρό αναγνώστη;

Σε αυτή τη σελίδα έχει βιβλιαράκια με ωραία αφήγηση (κλικ στον τίτλο)!

http://www.mikrosanagnostis.gr/istoria_list.asp

 

και επειδή αναφέρθηκε η πουπού και η καρλότα ακούστε κι αυτό, τέλειο

http://www.mikrosanagnostis.gr/library/pageflip6/Default.html

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορειτε να μου πειτε βιβλια του Τριβιζα για ηλικια 2 ετων..η κορη μου τον λατρευει και εξαντλησαμε τη σειρα μακρουλα μικρουλικα που ειναι για την ηλικια της...επισης εχω διαβασει το ποιος εκανε πιπι στο μισισιπη 11000 φορες.........!Οι αλλες σειρες του ειναι 4+..Τη βοηθεια σας plzzzzzzzzz

 

 

Sophiak μήν ακούς τί λένε οι ενδείξεις ηλικίας, διάβασε ποραπάνω τα ποστ μου για το top ten, εγώ της διαβάζω τριβιζά από πολύ νωρίς και τώρα που είναι 3 έχω φτάσει μέχρι και τον ιγνάτιο, που είναι βιβλίο και όχι παραμύθι. οτι αρέσει στα ίδια και ότι αρέσει σε μας, για πάρε την πουπού και την καρλότα να δεις τί θα γίνει - 100000 επαναλήψεις θα μετρήσεις!

 

όσο για το θέμα της επανάληψης, έτσι πιστεύω πως λειτουργούν τα νήπια γενικά, αν κάτι τους αρέσει πολύ το θέλουν συνέχεια, και μόνο αυτό για καιρό. έτσι κάνει και η δικιά μου. όταν ήταν 2 κάτι είχαμε κολλήσει με την πουπού και την καρλότα. ματά ήρθε η μυρτώ και το κουνουπάκι, άλλο μεγάλο κόλλημα, ακολούθυσε ο μισισσιπής και τα υπόλοιπα και ούτω καθ εξής. τώρ είμαστ στο κόλλημα "η χώρα χωρίς γάτες", και υπόψη οτι το διαβάζουμε και οι δύο γονείς στην σειρά, δηλαδή η μικρή το ακούει κάθε φορά εις διπλού, και το πάμε σαν διάλογο, εγώ λέω ενα δίστιχο και εκείνη απαντά με την συνέχεια, σε στύλ πρόζας, τρέλλα περνάμε!

 

καλές αναγνώσεις!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη Φρικαντέλα, εγώ την χρησιμοποιώ (γιατί βγάζω και δραστηριότητες, δεν την διαβάζω μόνο) με λίγο μεγαλύτερα παιδιά (από 4 και πάνω). Γιτί θεωρώ ότι για να αντιλησθέι το παιδί το χιούμορ που εμπεριέχει, πρέπει να μπορεί να καταλάβει τα λογοπαίγνια....Γιατί ας πούμε τα κακαμαράκια είναι αστείο ή τα μπουκακάκια;

Με το τέλος κάνουμε και μεια παρομοιες αντικαταστάσεις γραμμάτων και φτιάχνουμε αστείες λέξεις....

 

Εμμάκι αν θέλουμε να διαβάσουμε το βιβλίο καθαρά αναγνωστικά ναι είναι πάνω από 4 αλλά το θέμα έτσι κι αλλιώς είναι για παιδικά βιβλία 3-5 ετών οπότε για αυτό το προτείνω.

Αντίθετα με σένα που χρησιμοποιείς το βιβλίο σαν εκπαιδευτικός και βγάζεις δραστηριότητες μέσα από το βιβλίο για τα 5χρονα πίστεψέ με κάθε βιβλίο κάνει και για πιο μικρές ηλικίες.

Εμείς σαν μαμάδες δεν χρειάζεται να διαβάζουμε αυτολεξεί το βιβλίο στα πιο μικρά.Τους λέμε περίπου την ιστορία και προσθέτουμε ή αφαιρούμε με βάση το παιδί μας στοιχεία.Δηλαδή το 2 χρονο δεν θα καταλάβει τα κακαμαράκια αλλά αν στην θέση αυτής της λέξης πούμε μλουμλουμλου ας πούμε θα καταλάβει ότι λέμε κάτι που δεν βγάζει νόημα...

Επίσης διαβάζουμε στην αρχή τις εικόνες αυτό το καταλαβαίνουν μια χαρά και μικρότερα παιδιά και όσο μεγαλώνει το παιδί εξελίσσουμε τον περιεχόμενο της ανάγνωσης μέχρι να καταφέρουμε να το διαβάσουμε αυτολεξεί και να το καταλαβαίνει.Μετά θα το πάρει να το διαβάσει μόνο του όταν πλέον μάθει να διαβάζει.Κάτι τέτοιο δεν γίνεται με βιβλία που είναι για 2 χρονών δεν έχουν τόση διάρκεια.

 

Από προσωπική εμπειρία σαν μαμά και όχι σαν παιδαγωγός κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία σε ποια ηλικία αναφέρεται το βιβλίο αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιείς αρκεί να είναι η ιστορία ελκυστική για παιδιά.Και προτιμώ να αγοράζω βιβλία που θα τα χρησιμοποιήσω για χρόνια με πολλές διαφορετικές χρήσεις όπως περιγράφω παραπάνω.

 

Και για να μην είμαι οφ τοπικ να προτείνω και "τα βατραχάκια του Άθω" για όποια ενδιαφέρεται να έρθουν τα παιδιά σε πρώτη επαφή με την θρησκεία πέρα από τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εμμάκι αν θέλουμε να διαβάσουμε το βιβλίο καθαρά αναγνωστικά ναι είναι πάνω από 4 αλλά το θέμα έτσι κι αλλιώς είναι για παιδικά βιβλία 3-5 ετών οπότε για αυτό το προτείνω.

Αντίθετα με σένα που χρησιμοποιείς το βιβλίο σαν εκπαιδευτικός και βγάζεις δραστηριότητες μέσα από το βιβλίο για τα 5χρονα πίστεψέ με κάθε βιβλίο κάνει και για πιο μικρές ηλικίες.

Εμείς σαν μαμάδες δεν χρειάζεται να διαβάζουμε αυτολεξεί το βιβλίο στα πιο μικρά.Τους λέμε περίπου την ιστορία και προσθέτουμε ή αφαιρούμε με βάση το παιδί μας στοιχεία.Δηλαδή το 2 χρονο δεν θα καταλάβει τα κακαμαράκια αλλά αν στην θέση αυτής της λέξης πούμε μλουμλουμλου ας πούμε θα καταλάβει ότι λέμε κάτι που δεν βγάζει νόημα...

Επίσης διαβάζουμε στην αρχή τις εικόνες αυτό το καταλαβαίνουν μια χαρά και μικρότερα παιδιά και όσο μεγαλώνει το παιδί εξελίσσουμε τον περιεχόμενο της ανάγνωσης μέχρι να καταφέρουμε να το διαβάσουμε αυτολεξεί και να το καταλαβαίνει.Μετά θα το πάρει να το διαβάσει μόνο του όταν πλέον μάθει να διαβάζει.Κάτι τέτοιο δεν γίνεται με βιβλία που είναι για 2 χρονών δεν έχουν τόση διάρκεια.

 

Από προσωπική εμπειρία σαν μαμά και όχι σαν παιδαγωγός κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία σε ποια ηλικία αναφέρεται το βιβλίο αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιείς αρκεί να είναι η ιστορία ελκυστική για παιδιά.Και προτιμώ να αγοράζω βιβλία που θα τα χρησιμοποιήσω για χρόνια με πολλές διαφορετικές χρήσεις όπως περιγράφω παραπάνω.

 

Και για να μην είμαι οφ τοπικ να προτείνω και "τα βατραχάκια του Άθω" για όποια ενδιαφέρεται να έρθουν τα παιδιά σε πρώτη επαφή με την θρησκεία πέρα από τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.

 

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Είμαι της γνώμης ότι όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο στα παιδιά, ό,τι ηλικία και αν έχουν αυτά, πρέπει να το διαβάζουμε όπως ακριβώς είναι γραμμένο.

Ακόμα και στα μικρά παιδιά, πρέπει να διαβάζουμε το κείμενο και όχι τις εικόνες ή κάτι άλλο. Επίσης, πρέπει να δείχνουμε με το δάχτυλο τα λόγια που διαβάζουμε κάθε φορά, γιατί έτσι το παιδί έρχεται από πολύ μικρό σε επαφή με τη γραφή και την ανάγνωση (μαθαίνει ΤΙ διαβάζουμε=τα μαύρα σημαδάκια και όσι κάτι άλλο, και ΠΩΣ διαβάζουμε=από αριστερά προς τα δεξιά). Παιδιά που από πολύ μικρά ερχόταν σε τέτοια επαφή με το διάβασμα, τους ήρθς μετά πολύ εύκολο και το να κάνουν τα ίδια ανάγνωση (το έχω μελετήσει σε παιδιά πρ'ωτων τάξεων του δημοτικού στα πλαίσια εργασίας).

 

Δεν σημαίνει ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος, ούτε και ότι αυτό που λέω εγώ είναι σωστό. Είναι απλά μια άλλη προσέγγιση με (ίσως) άλλα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάτσεις να διαβάσεις ακόμα και το πιο απλό παραμύθι σε δίχρονο ακριβώς όπως το λέει απλά δεν θα το παρακολουθήσει.Τουλάχιστον στα παιδιά που εγώ έχω διαβάσει βιβλίο πιο πολύ τα απασχολεί η εικόνα παρά να δουν το δάχτυλό μου να δείχνει το κείμενο.Δε λέω πως έχεις άδικο απλά τις περισσότερες φορές δεν είναι εφαρμόσιμο.Επίσης το πιο μικρό παιδί με τις ερωτήσεις που κάνει σε ότι ακούει διαμορφώνει μόνο του την ιστορία κάθε φορά και αυτό είναι και το ωραίο.Δεν χρειάζεται κατ εμέ να το εγκλωβίζουμε σε αυστηρή ανάγνωση γιατί έτσι κόβουμε τον αυθορμητισμό την φαντασία και την δημιουργικότητά του...Απλά η άποψη μου.Και προτιμώ να διαμορφώσω έναν αυριανό αναγνώστη με κρίση παρά παθητικό αναγνώστη ενός ξερού κειμένου.Άλλωστε αυτό δεν είναι το νόημα του βιβλίου;

Και όλα αυτά τα λέω σαν μαμά που καμία σχέση δεν έχει με το εκπαιδευτικό κομμάτι.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα… Δεν ξέρω τι θα έβαζα για τοπ τεν αλλά ξέρω τι δεν θα έβαζα και αυτό είναι ‘’τα 3 μικρά λυκάκια’’ … Ήταν το πρώτο (και τελευταίο) βιβλίο που πήρα του Τριβιζά και μου φάνηκε αντιγραφή του ‘’ο λύκος και τα 3 γουρουνάκια’’… και με πολλά-πολλά επαναλαμβανόμενα πράγματα μέσα στο ‘’παραμύθι’’ όσο για το τέλος….. αδιάφορο!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να διαβάσεις ακόμα και το πιο απλό παραμύθι σε δίχρονο ακριβώς όπως το λέει απλά δεν θα το παρακολουθήσει.Τουλάχιστον στα παιδιά που εγώ έχω διαβάσει βιβλίο πιο πολύ τα απασχολεί η εικόνα παρά να δουν το δάχτυλό μου να δείχνει το κείμενο.Δε λέω πως έχεις άδικο απλά τις περισσότερες φορές δεν είναι εφαρμόσιμο.Επίσης το πιο μικρό παιδί με τις ερωτήσεις που κάνει σε ότι ακούει διαμορφώνει μόνο του την ιστορία κάθε φορά και αυτό είναι και το ωραίο.Δεν χρειάζεται κατ εμέ να το εγκλωβίζουμε σε αυστηρή ανάγνωση γιατί έτσι κόβουμε τον αυθορμητισμό την φαντασία και την δημιουργικότητά του...Απλά η άποψη μου.Και προτιμώ να διαμορφώσω έναν αυριανό αναγνώστη με κρίση παρά παθητικό αναγνώστη ενός ξερού κειμένου.Άλλωστε αυτό δεν είναι το νόημα του βιβλίου;

Και όλα αυτά τα λέω σαν μαμά που καμία σχέση δεν έχει με το εκπαιδευτικό κομμάτι.

 

 

xnap συμφωνώ μαζί σου για την μή ακριβή τήρηση των συνιστώμενων ηλικιών, με την έννοια οτι μπορεί να μήν αξιοποιείται το κείμενο σε όλο του το εύρος, αλλά αν αρέσει το ύφος, η ιστορία κτλ, όλο και κάτι βγαίνει, και αργότερα μεγαλώνοντας εμβαθύνουμε καθε φορά και περισσότερο.

 

για το οτι δεν μπορείς να διαβάσεις ακριβώς ένα κείμενο σε ένα δίχρονο, διαφωνώ εντελώς - μπορείς και μάλιστα με πολλούς τρόπους. εμείς πχ διαβάζαμε την μυρτώ και το κουνουπάκι όπως λέει η emmaki, και όταν δεν ήταν ώρα ύπνου το "παίζαμε" κιόλας (σαν θεατρικό, εγώ συνήθως ήμουν το κουνουπάκι). το να ιντριγκάρεις την φαντασία τους είναι το μόνο εύκολο - όσο για την παθητικότητα στην ανάγνωση, όπως και στην ζωή, πιστεύω οτι μακροπρόθεσμα έχει μάλλον να κάνει με την ποικιλία κια την διαφορετικότητα των ερεθισμάτων και την στάση απέναντι στα πράγματα, που οδηγούν στην αμφισβήτηση και όχι με την πιστή παρακολούθηση ενός κειμένου ή όχι - έχεις σκεφτεί οτι οι πολύ "σταθεροί" άνθρωποι, που πιστεύουν με πάθος και απόλυτα μία ιδέα, μπορούν να διαβάζουν πχ τον δράκουλα των καρπαθίων και τα άπαντα του λένιν και να βλέπουν το ίδιο πράγμα? (το παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό αγαπημένου θείου που στα 15 μου μου εξηγούσε τον μύθο του δράκουλα σαν μία ακόμη ιστορία λαικής καταπίεσης και "αφαίμαξης"). με όποιο τρόπο και να τα διαβάσουν, αυτό που θέλουν θα δους - ισως μια πιο free αναγνωση να τους οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα ακόμη πιο εύκολα!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σειρά και με εξαιρετική εικονογράφηση θεωρώ επίσης και τον "Τοποτίπ" (εκδόσεις ΣΤΡΑΤΙΚΗ). Έχει πολλά βιβλία, Ο Τοποτίπ δε θέλει να πάει στο σχολείο, ο Τοποτίπ αποκτάει αδελφάκι, Τέρμα πια η πάνα, όλα γραμμένα με μεγάλη τρυφερότητα και κατανόηση για τις αντιδράσεις και τα αισθήματα των παιδιών.

 

Εγώ άρχισα να τα παίρνω στον μεγάλο μου από 3 ετών και εξακολουθούμε.

 

Να πω ότι κορυφαίο βιβλίο του Τριβιζά, για μένα, είναι "Οι 40 εφιάλτες". Πραγματικά εμπνευσμένο, μπορεί άνετα να διαβαστεί από την ηλικία των 3 ετών...και για πάντα. Σε τοπ τεν, θα ήταν σίγουρα το Νο 1 μου.

 

Για μικρά παιδάκια (1+), υπάρχει σε χοντρό χαρτόνι η σειρά "Μικροί Ήρωες" (Το αυτοκινητάκι του Τάκη, Το μηχανάκι του Μάκη, Η τράτα του Στράτου κλπ.) από το Διεθνές Κέντρο Βιβλίου. Λίγες σελίδες, χαρούμενες ζωγραφιές, χαριτωμένα δίστιχα. Με αυτά τρελαίνεται ο μικρός μου, καθώς και με μία άλλη σειρά "Το αρκουδάκι...(πχ βοηθάει)", επίσης σε χοντρό χαρτόνι.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να διαβάσεις ακόμα και το πιο απλό παραμύθι σε δίχρονο ακριβώς όπως το λέει απλά δεν θα το παρακολουθήσει.Τουλάχιστον στα παιδιά που εγώ έχω διαβάσει βιβλίο πιο πολύ τα απασχολεί η εικόνα παρά να δουν το δάχτυλό μου να δείχνει το κείμενο.Δε λέω πως έχεις άδικο απλά τις περισσότερες φορές δεν είναι εφαρμόσιμο.Επίσης το πιο μικρό παιδί με τις ερωτήσεις που κάνει σε ότι ακούει διαμορφώνει μόνο του την ιστορία κάθε φορά και αυτό είναι και το ωραίο.Δεν χρειάζεται κατ εμέ να το εγκλωβίζουμε σε αυστηρή ανάγνωση γιατί έτσι κόβουμε τον αυθορμητισμό την φαντασία και την δημιουργικότητά του...Απλά η άποψη μου.Και προτιμώ να διαμορφώσω έναν αυριανό αναγνώστη με κρίση παρά παθητικό αναγνώστη ενός ξερού κειμένου.Άλλωστε αυτό δεν είναι το νόημα του βιβλίου;

Και όλα αυτά τα λέω σαν μαμά που καμία σχέση δεν έχει με το εκπαιδευτικό κομμάτι.

 

το δίχρονο ίσως όχι αλλά το τρίχρονο μπορεί.

Εγώ τους τα διάβαζα πάντα οπως ήταν μέσα απλά διάβαζα κατάλληλα για την ηλικία τους Στην αρχή με διακόπτανε, από τα 3 και μετά όχι, τουλάχιστον όχι την πρώτη φορά που διαβάζαμε το βιβλίο.

Εχει την μαγεία του να διαβάζεις όπως τα έχει γραμμένα (αμα παίρνεις και ύφος) Εγώ στα 3 αρχισα να τους διαβάζω τους λούκουλους - δεν τα καταλαμβαίναν όλα στην αρχή αλλά τα ακούγαν μαγεμένα Μετά παίρναν το βιβλίο και το μετροφυλλούσαν τα ίδια και λένε ξανα την ιστορία.

Συνήθως τα παιδικά βιβλία τα διαβάζουμε ξανά και ξανά, έτσι έχεις ευκαιρία για συζήτηση και σκέψη. Απλά είναι ωραίο να τα ακούσει και όπως έχει γραφτεί. Και νομίζω πως έτσι εξασκείται το παιδί και στην συγκέντρωση. Τώρα τα δικά μου μπορούν να κάτσουν μέχρι και 1 ώρα (αν εγώ αντέξω) να τους διαβάζω. Και αλίμονο μου αν διακόψω για συζήτηση ή αν αφήσω τίποτα πίσω (στα βιβλία που έχουμε ξαναδιαβάσει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντος έχουμε ξετρελαθεί με τα 4 βιβλια του Λούκουλου, υπέροχα!!Αλλα νομίζω και εγώ οτι ειναι απο 4+. Θεωρώ οτι θέλουν πιο απλές ιστορίες τα παιδάκια των 3+.

Link to comment
Share on other sites

Sophiak μήν ακούς τί λένε οι ενδείξεις ηλικίας, διάβασε ποραπάνω τα ποστ μου για το top ten, εγώ της διαβάζω τριβιζά από πολύ νωρίς και τώρα που είναι 3 έχω φτάσει μέχρι και τον ιγνάτιο, που είναι βιβλίο και όχι παραμύθι. οτι αρέσει στα ίδια και ότι αρέσει σε μας, για πάρε την πουπού και την καρλότα να δεις τί θα γίνει - 100000 επαναλήψεις θα μετρήσεις!

 

όσο για το θέμα της επανάληψης, έτσι πιστεύω πως λειτουργούν τα νήπια γενικά, αν κάτι τους αρέσει πολύ το θέλουν συνέχεια, και μόνο αυτό για καιρό. έτσι κάνει και η δικιά μου. όταν ήταν 2 κάτι είχαμε κολλήσει με την πουπού και την καρλότα. ματά ήρθε η μυρτώ και το κουνουπάκι, άλλο μεγάλο κόλλημα, ακολούθυσε ο μισισσιπής και τα υπόλοιπα και ούτω καθ εξής. τώρ είμαστ στο κόλλημα "η χώρα χωρίς γάτες", και υπόψη οτι το διαβάζουμε και οι δύο γονείς στην σειρά, δηλαδή η μικρή το ακούει κάθε φορά εις διπλού, και το πάμε σαν διάλογο, εγώ λέω ενα δίστιχο και εκείνη απαντά με την συνέχεια, σε στύλ πρόζας, τρέλλα περνάμε!

 

καλές αναγνώσεις!

 

 

Θα το παρω!Κολλημα η μικρη και προφανως της το μεταδιδω και εγω!Τι καταπληκτικος παραμυθας!Ο Ηλιος της Λιζας, Ο μικρος Ερμης και το καινουριο του ντορεμυθι Ενα κερακι για το Ρινοκερακι οι 3 καινουριες μας αγαπες!Το κουνου κουνου πακι και ο Λουκουλος τρωει πυγολαμπιδες next week!!!:))))(Τα δινω ενα ενα!)

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

όπα! ένα κεράκι για το ρινοκεράκι? αυτό μου ξέφυγε! την τελευταία φορά που πήγα κέντρο για βιβλία τα μισά είχαν έλειψη γιατί έκλεισαν τα "Ελληνικά Γράμματα" που εξέδιδαν τους περισσότερους τίτλους και έτσι υπήρχαν πολύ λίγα - το ρινοκεράκι κυκλοφορεί κανονικά? τί στόρυ έχει?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

όπα! ένα κεράκι για το ρινοκεράκι? αυτό μου ξέφυγε! την τελευταία φορά που πήγα κέντρο για βιβλία τα μισά είχαν έλειψη γιατί έκλεισαν τα "Ελληνικά Γράμματα" που εξέδιδαν τους περισσότερους τίτλους και έτσι υπήρχαν πολύ λίγα - το ρινοκεράκι κυκλοφορεί κανονικά? τί στόρυ έχει?

 

Ειναι νεο...πηρε μεταγραφη στο Μεταιχμιο...δες http://www.metaixmio.gr/

 

Ειναι καταπληκτικα και τα 2..για το κειμενο του Τριβιζα δε χρειαζεται να σχολιασω:D:D:D...πολυ καλη εικονογραφιση...και πολυ διασκεδαστικα παιχνιδια στο τελος για τα μεγαλυτερα παιδακια!

Καλα Χριστουγεννα!!:D:D:D

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι evap, εμείς έχουμε το κλασικό, αλλά βλέποντας από άλλα τρισδιάστατα και από το πόσο ενθουσιάζουν τα νήπια, αν το ήξερα οτι υπήρχε και τρισδιάστατο, θα το προτιμούσα. όσο για το πόσο ωραίο είναι το Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι, για μας είναι υπέροχο...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κοριτσια, φοβερες οι ιδεες σας. Θα παω σημερα για ψωνια με λιστα για βιβλια. Μονο μια προσθηκη...

 

Το βιβλιο "ο μάγος γιογιοδούλης και η πάνα μου" μου φανηκε από τα χειροτερα για την εκμαθηση της τουαλέτας. Ναι, μπορει να πετυχαίνει το στόχο του, να μαθει το μικρό την τουαλέτα, αλλά για λάθος λόγους: συμφωνα με το βιβλιο αν φορας πανα τα αλλα παιδια θα σε κοροιδευουν, θα φαινεσαι χοντρη πάνω απο τα ρουχα και θα στραβωσουνε τα ποδια σου...

 

Στη θεση του εχω να προτείνω το "θελω το γιο γιο μου" http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=21447 με τον μικρο Παρη. Εμας μας βοηθησε πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να πω μόνο ότι πηγαίνοντας μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου, ανακάλυψα πως ο Σαβάλλας έχει κάποια βιβλία του με 50% έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα κορίτσια! Εκπληκτική κατα τη γνώμη μου είναι η σειρά του Σαβάλα με συγγραφεά τη Γιολάντα Τσορώνη Γεωργιάδη.(βιβλιά που προάγουν τη συνναισθηματική νοημοσύνη).Πολύ καλή γραφή και όμορφη εικονογράφηση!

Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρει κάποια μαμά ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΛΥΚΑΚΙΑ του Τριβιζά στην τρισδιάστατη έκδοση? Εχετε κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο βιβλίο?

 

ειμαστε fan του Τριβιζα, και το συγκεκριμενο βιβλιο αρεσει πολυ στα παιδια. Στην αρχη ημουν διστικτικη να το αγορασουμε καθως σκεφτηκα πως ειναι μια ιστορια σαν τα γουρουνακια αλλα τελικα επεμεναν οι μικρες να το παρουμε και μπορω να πω οτι μου αρεσε.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα κορίτσια! Εκπληκτική κατα τη γνώμη μου είναι η σειρά του Σαβάλα με συγγραφεά τη Γιολάντα Τσορώνη Γεωργιάδη.(βιβλιά που προάγουν τη συνναισθηματική νοημοσύνη).Πολύ καλή γραφή και όμορφη εικονογράφηση!

 

 

Ειναι οντως αρκετα καλα και εχουν πολυ ωραια εικονογραφιση!Εχουμε 5 απο αυτη τη σειρα και τα εχουμε διαβασει πολυ!

 

ΕvaP χθες το ειδα ειναι οντως πολυ καλο!Εμεις εχουμε το κλασικο!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς την απλή εκδοση έχουμε.Η νηπιαγωγός στο σχολείο του μικρού μας είπε να αποφεύγουμε τα τρισδιάστατα γιατί σε αυτήν την ηλικία δεν μπορούν να συγκεντρωθούν σε τοσα πραγματα ταυτόχρονα και στο τέλος "χάνει" η γραφή.Οσο πιο απλο είναι τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια 2 πολυ ομορφα και κατανοητα παραμυθακια για αρκετα μικρες ηλικιες ειναι και αυτα που πηραμε προσφατα.

Και τα 2 ειναι της Ρανιας Μπουμπουρη.το ενα λεγεται "στο γιογιο με την γιαγια" και το αλλο "πουθενα χωρις την κουκλα μου" τα διαβαζουμε καθε βραδυ και τα δικα μου ειναι μολις 2μισι χρονων!

ειναι απο εκδοσεις ψυχογιος και τα πηρα και τα δυο 11 ευρω χωρις να με χρεωσουν εξοδα αποστολης

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...