Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Top Ten παιδικών βιβλίων, για παιδιά 3 ετών & 5 ετών


Recommended Posts

Πάρα πολύ καλή σειρά είναι το "εικόνες για μικρά παιδιά" της modern times.

Έχει τίτλους η θάλασσα, το βουνό, η πόλη, το δάσος, οι λέξεις μου, τα ζωάκια, η προστασία του πλανήτη, περιμένοντας τα Χριστούγεννα, το αγρόκτημα, το σπίτι, οι αριθμοί... Τα είχαμε λιώσει να τα διαβάζουμε και δεν τα βαριόντουσαν ποτέ. Έχουν εικόνες που ενώ είναι απλές, έχουν πολλές λεπτομέρεις και δίνουν αφορμή να τους μιλήσεις για πάρα πολλά πράγματα. Είναι από σκληρό χαρτόνι.

 

Πράγματι, πολύ καλά για ηλικίες 2+. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1. O TΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΠΑΤΑΚΗΣ

Το αγοράσαμε πρόσφατα και ο μικρός έχει ξετρελαθεί...Το διαβάζουμε ξανά και ξανά και ξανά και ήδη ξέρει και την ιστορία απέξω...Ε και εγώ εκμεταλλεύομαι την όρεξή του και του μαθαίνω σύνθετες λέξεις

 

2. ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΛΥΚΑΚΙΑ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΤΡΙΒΙΖΑΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΜΙΝΩΑΣ

Από πέρυσι που είμασταν 2 ετών και το πήραμε το έχουμε ξεκοκκαλίσει πραγματικά ο Ρούνι ρούνι έχει μείνει στην καρδιά μας....

 

Έχουμε αγοράσει πάρα πολλά βιβλία αλλά αυτά τα δύο είναι μέχρι στιγμής που μας τραβάν το ενδιαφέρον.Τα άλλα τα διαβάζουμε μεν απλά όταν βαριόμαστε τα 2 παραπάνω...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

SOS – Στο πείσμα των καιρών και για να αντέξουμε όλα όσα περνάμε, ψάχνουμε νέα παραμύθια να αγαπήσουμε - η μαμά και ο μπαμπάς έχουν απηυδήσει να διαβάζουν για εκατοστή χιλιοστή έκτη φορά την Πουπού και την Καρλότα! Θέλουμε νέο αίμα στην βιβλιοθήκη μας!

Απαραίτητη προϋπόθεση το βιβλίο να αρέσει σε όλους – οι αμέτρητες επαναλήψεις δεν αντέχονται αλιώς – σαν συν δεχόμαστε ευχαρίστως προτάσεις για παραμύθια à

: που κάνουν ρίμες

: ενθαρρύνουν την απαγγελία και την πρόζα (τα νήπια τρελαίνονται να βλέπουν γονείς εν ώρα γελοιοποίησης – οι γονείς τρελαίνονται γενικώς και κάνουν τζάμπα ψυχοθεραπεία)

: που έχουν μέσα ιστορίες με ζημιές, ευτράπελα και γκάφες, όπως τα cartoon που βλέπουμε με την Μαφάλντα όπου κάνει ο Νάντο το σπίτι λίμπα, τον Μικρό Νικόλα με την φάλτσα τρομπέτα ή τον Δρακουμέλ που μπαίνει στον κορμό του δέντρου και δεν βλέπει που πηγαίνει…

Ίσως τα γούστα μας να είναι λίγο αγορίστικα για κοριτσάκι, αλλά με αυτά λυνόμαστε στα γέλια, και τέτοια ψάχνουμε - ευπρόσδεκτες βέβαια όλες οι προτάσεις, και από αγόρια και από κορίτσια, ποιος ξέρει, ίσως σε λίγους μήνες να ξυπνήσει μια Barbie κάπου μέσα μας και η μαμά να μην προλάβει να την πνίξει!

Για να αντιπροτείνουμε, τα δικά μας αγαπημένα, που δεν χορταίνει η μικρή, και που αγαπήσανε πολύ και οι γονείς, είναι τα εξής :

No 1 – THE BEST : Η ΜΥΡΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΑΚΙ – ΤΡΙΒΙΖΑΣ

(το κουνουπάκι σε κάποιο σημείο απολογείται συντετριμμένο στην μικρή Μυρτώ :….δεν σε τσίμπησα πολύ, αλλά λίγο, πολύ λίγο, ήταν σχεδόν φιλί! Αν όμως θές να φύγω, αν θέλεις λέω, αν, θα φύγω, και θα πάω στο Κουνουπακιστάν…) το ξέρω όλο απ’ έξω, grand souxe!

No 2 : ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΠΙΠΙ ΣΤΟΝ ΜΙΣΣΙΣΙΠΗ? - ΤΡΙΒΙΖΑΣ

(όταν τελειώνει το βιβλίο λέει το άτακτο παπί που έκανε πιπί μέσα στον Μισσισιπή : …και από δω και πέρα, θα κάνω πιπί μου… στην μπανιέρα! – και εμείς με την σειρά μας αμέσως αρπάξαμε το κακό παράδειγμα!)

Νο 3 : Η ΠΟΥΠΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΡΛΟΤΑ- ΤΡΙΒΙΖΑΣ

(λέει η Πουπού, η πονηρή η αλεπού στην Καρλότα – την μικρούλα άσπρη κότα : «έχεις αμέτρητα χαρίσματα, και κάνεις υπέροχα ορνιθοσκαλίσματα….» Και διάφορα «άλλα γλυκόλογα μελιστάλαχτα πολλά και γλυκά μουρμουρητά» ώσπου την πείθει να δοκιμάσει την καινούρια της πισίνα, που «δεν είναι κατσαρόλα, σε διαβεβαιώ, είναι της μόδας οι πισίνες να χουν το σουλούπι αυτό! Θεωρούνται ντεμοντέ, και χάλια οι πισίνες που δεν μοιάζουν με τσουκάλια…»

Νο 4 : Ο ΣΥΝΑΧΩΜΕΝΟΣ ΚΟΚΟΡΑΣ - ΤΡΙΒΙΖΑΣ

Ο Ερρίκος βραχνιάζει, δεν μπορεί να ξυπνήσει το χωριό και ο δήμαρχος τον απολύει… μαύρο δάκρυ οι κοτούλες… ποιος θα φωνάζει τώρα «κι κι ρι κι, κι κι ρι κι, ανατολή αναταολή, μην κοιμόσαστε, ντροπή!»

Νο 6 : ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΛΥΚΑΚΙΑ

…και ο «Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι…»

Νο 7 : Η ΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΑΤΕΣ - ΤΡΙΒΙΖΑΣ

Τι πικρή προσδοκία… ο παράδεισος αυτός «ήτανε γεμάτος φάκες», και ο ποντικός μας ο φτωχός πέρασε και «από την Φομφάη, το Πιπερού και την Βαραδουάη» προς αναζήτηση νέας εδέμ…

Νο 8 : Ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΡΜΥΓΚΑΣ – ΑΙΣΩΠΟΣ

Πόσο μας αρέσουν τα ζουζούνια και αυτός ο επιπόλαιος τραγουδιάρης δεν λέγεται!

Νο 9 : Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ

…βρήκαμε και ένα παλιό κόκκινο πασχαλινό καλαθάκι και το κουβαλάμε μπρος - πίσω – πίσω - μπρος στης γιαγιάς κάθε τρεις και λίγο… κατά προτίμηση γεμάτο!

Νο 10 : Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ 7 ΚΑΤΣΙΚΑΚΙΑ

All time classic

Θα έβαζα και τον κροκόδειλο τον Κορνήλιο, πάλι του Τριβιζά, που αγαπημένη του λιχουδιά είναι τα χέρια, ειδικά αυτά που κρατούν προφιτερόλ, αλλά σαν αποτέλεσμα της πρόζας, και μεταξύ αστείου και σοβαρού πέφτει πολύ κυριολεκτικό δάγκωμα, οπότε και δεν το συνιστώ!

Τελειώνοντας, λίγα παραπάνω για τον Τριβιζά : του χρωστάω ώρες πολλές χαράς και διασκέδασης, αυτόν τον ποιητή παραμυθά, που για μένα πράγματι γράφει υπέροχα παραμυθοποιήματα!

Η γραφή του λοιπόν είναι σοφή, συγκινεί και γλυκαίνει μεν τις ενήλικες καρδιές, αλλά με τα παιδιά είναι που κάνει θαύματα : τους δίνει τις ρίμες για να απομνημονεύουν εύκολα την ιστορία, τα βοηθάει, το παραμύθι γίνεται τραγούδι, θεατρικό έργο που μπορούν και συμμετέχουν, απαγγέλουν – κακαρίζουν, ξεφυσούν ή κάνουν χειρονομίες - αληθινά το διασκεδάζουν και χαίρονται με τα παραμύθια τους! Και για μας τους γονείς, δεν υπάρχει μεγαλύτερο βάλσαμο από αυτήν την εικόνα, το μικρό κορμάκι που τεντώνεται σαν τόξο να δείξει μεγάλο και τρομερό γουρούνι, φουσκώνει τα μάγουλα και φυσά θυμωμένο ή το παιδικό αυτό γέλιο που ακούγεται σαν τραγουδάκι…

Αυτά από εμάς και τα παραμύθια μας, περιμένουμε τώρα να ακούσουμε και για τους δικούς σας αγαπημένους, ήρωες και συγγραφείς!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μας παραμύθια?

"Το δώρο της παπλωματούς" και η συνέχειά του "το ταξίδι της παπλωματούς".

έχουν πάρει αμέτρητα βραβεία και περνάνε τρομερά μηνύματα. γραμμένα με απίστευτη αγάπη περνούν μηνύματα για την αυταπάρνηση, την χαρά της προσφοράς και την μαγεία της δημιουργίας.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Χαίρομαι να τα διαβάζω ξανά και ξανά. Α! για να μην πω για την εικονογράφησηη οποία δεν σε κουράζει και κάθε φορά που το διαβάζεις όλο και κάτι θα παρατηρήσεις μια καινούργια μαγική εικόνα. Respect!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Η ντανιελα λεει ΟΧΙ

Μαθαινει στα παιδια πως το σωμα τους ειναι δικο τους και δεν πρεει να ανεχονται κανενα αγγιγμα που τα κανει να αισθανονται αβολα απο οποιονδηποτε

Αουτς οι δαγκωνιες πονανε

η κοκκινοσκουφιτσα τα 3 γουρουνακια η πενταμορφη και το τερας και το νησι των παραμυθιων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βιβλίο είναι "Η Αργυρώ γελάει"

 

Μιλάει για την Αργυρώ και τι κάνει στη ζωή της. Όμως η Αργυρώ έχει ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα που το μαθαίνουμε μόνο στην τελευταία σελίδα. Είναι σε αναπηρικό καρεκλάκι... Μοναδικό βιβλίο για την κοινωνική κατασκευή της αναπηρίας.....Φοβερά διδακτικό.....

Link to comment
Share on other sites

emmaki μου θύμισες ένα επίσης εκπληκτικό βιβλίο, για ενήλικες ή έφηβους βέβαια, που το διάβασα μερικά χρόνια πριν, και το θυμάμαι ακόμη : ΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.

 

Μιλά για το πως βλέπει τον κόσμο ένα αυτιστικό παιδί, και φτάνεις να σκέφτεσαι πως οι διαφορετικές προοπτικές, είναι απλά διαφορετικές!

 

αν έχετε εφήβους, ή ορεξη, τιμήστε το!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

emmaki μου θύμισες ένα επίσης εκπληκτικό βιβλίο, για ενήλικες ή έφηβους βέβαια, που το διάβασα μερικά χρόνια πριν, και το θυμάμαι ακόμη : ΠΟΙΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.

 

Μιλά για το πως βλέπει τον κόσμο ένα αυτιστικό παιδί, και φτάνεις να σκέφτεσαι πως οι διαφορετικές προοπτικές, είναι απλά διαφορετικές!

 

αν έχετε εφήβους, ή ορεξη, τιμήστε το!

 

 

ΝΑι, όντως...

Το έχει γράψει άνθρωπος που για χρόνια δίδασκε αυτιστικά παιδιά, άρα γνωρίζει πώς αντιδρούν και πώς σκέφτονται...

Σου δίνει την εντύπωση ότι πράγματι γράφτηκε από κάποιο αυτιστικό παιδί...

 

Επ΄λισης πολύ καλό το "Θέλω μόνο να παίξω μαζί σου".

Πώς ένα παιδάκι με Down τελικά δεν διαφέρει από τα άλλα παιδιά....Ακόμα και εμφανιστικά υπό συγκεκριμένες συνθήκες (όταν βλέπουν την εικόνα τους να καθρεφτίζεται σε μια λίμνη)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο βιβλίο...."Ο ερωτευμένος"

Εξηγεί πώς βλέπουν τα παιδιά τον έρωτα....

Παιδικό βιβλίο, που άνετα διαβάζεται από ενήλικες που θέλουν να δουν πώς μπορεί να σκεφτεί ένα παιδί....

Υπέροχη εικονογράφηση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με αυτά και με άλλα μας άνοιξε η όρεξη emmaki... αλλά που καιρός πια, να μήν μιλήσουμε για συγκέντρωση...

 

θα πρέπει πάλι σε λίγο να αρκεστώ στο πεντακοσιοστό έκτο ανάγνωσμα του κορνήλιου του κορκόδειλου- και μετά να ακούσω και την επανάλειψη από τον άντα μου!

 

...αν και από τον Τριβιζά που έχουμε, και έχουμε πολλά, εγώ προτιμώ να διαβάζω τον "ναυαγό τρίχη" που λέει και η κόρη μου, αλλά αυτό δεν ειναι ακριβώς παραμύθι, είναι μάλλον διήγημα και για μεγαλύτερα παιδιά, οπότε και δυστυχώς σπάνια μου το ζητάει...

 

μήπως να κάνω μια προσπάθεια να της διαβάσω ένα απο τα "9 μαγικά παραμύθια" του Όσκαρ Ουάιλντ? δεν τα έχω όμως σε εικονογραφημένη έκδοση, και τα βιβλία με μάυρα γραμματάκια δεν υπάρχουν για ένα 3χρονο...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένα μας παραμύθια?

"Το δώρο της παπλωματούς" και η συνέχειά του "το ταξίδι της παπλωματούς".

έχουν πάρει αμέτρητα βραβεία και περνάνε τρομερά μηνύματα. γραμμένα με απίστευτη αγάπη περνούν μηνύματα για την αυταπάρνηση, την χαρά της προσφοράς και την μαγεία της δημιουργίας.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Χαίρομαι να τα διαβάζω ξανά και ξανά. Α! για να μην πω για την εικονογράφησηη οποία δεν σε κουράζει και κάθε φορά που το διαβάζεις όλο και κάτι θα παρατηρήσεις μια καινούργια μαγική εικόνα. Respect!

αυτο το παραμυθι το εχω εγορασει εδω και πολλα χρονια και το φυλαω για τον γιο μου...ειναι πραγματι υπεροχο!!!

 

υπεροχη εικονογραφηση εχουν και τα παρακατω...κατα την γνωμη μου απλα υπεροχα...:P

Μαρίλη (4-8 ετων)

http://www.patakis.gr/ViewShopCategory.aspx?Id=42484

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Προτείνω 2 βιβλία που βοηθάνε στους γονείς να δώσουν να καταλάβουν στα παιδιά τους το λεπτό θέμα σχετικά με το χωρισμό των γονιων.

 

1. Σημασία έχει η αγάπη (εκδόσεις λιβάνης)

2. όταν ο ντό και η λα χώρισαν (εκδόσεις ελληνικά γράμματα)

Link to comment
Share on other sites

θα επανέλθω κι εγώ για να προσθέσω τα εξής:

 

τίμησα πολλές από τις προτάσεις σας,

 

-η παπλωματού είναι εκπληκτική, η κόρη μου όμως, σχεδόν 3, δεν μοιράστηκε τον ενθουσιασμό μου... θα την ξαναπιάσουμε αργότερα.

-για το θα σ'αγαπώ ότι κι' αν γίνει, πολύ τρυφερό παραμύθι, δυστυχώς η ίδια χλιαρή αντιμετώπιση, το βαριέται...

-ο τριγωνοψαρούλης εναντίον του μεγάλου καρχαρία χτύπησε βλέβα!

-το ίδιο και το ποτέ μήν γαργαλάς ένα γορίλα, παραμύθι του χαλιού βέβαια και όχι του κρεβατιού.

-ο Ιγνάτιος και η γάτα, δεν είναι για τρίχρονα, αλλά για κάποιο λόγο θέλει να το ακούει, παρόλο που έχει πολλά που δεν καταλαβαίνει και με σταματάει, συνέχεια όμως, με ερωτήσεις...

 

έψαξα να βρώ βιβλία για γυαλιά, τα μαγικά γυαλιά της λίζας πχ, αλλά δεν τα κατάφερα... στο κέντρο (θεσ/νίκη) παντού εξαντλημένο..., ή το η ζιλί δεν θέλει να βάλει τα γυαλιά της, το ίδιο αποτέλεσμα

 

βρήκα ένα με το αετόπουλο, αλλά δεν μου άρεσε, μιλάει για το πως κοροιδεύουν τα άλλα πουλάκια στο σχολείο και δεν θέλω να ξεκινήσω με αρνητικά γεγονότα,

 

σε λίγες μέρες θα βάλουμε γυαλάκια, έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε λίγες μέρες θα βάλουμε γυαλάκια, έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?

 

Γειά σας,

μπορείτε να δείτε επίσης κι εδώ:

 

Βιβλιο με ήρωα κοριτσάκι με γυαλιά

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μπορειτε να μου πειτε βιβλια του Τριβιζα για ηλικια 2 ετων..η κορη μου τον λατρευει και εξαντλησαμε τη σειρα μακρουλα μικρουλικα που ειναι για την ηλικια της...επισης εχω διαβασει το ποιος εκανε πιπι στο μισισιπη 11000 φορες.........!Οι αλλες σειρες του ειναι 4+..Τη βοηθεια σας plzzzzzzzzz

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορειτε να μου πειτε βιβλια του Τριβιζα για ηλικια 2 ετων..η κορη μου τον λατρευει και εξαντλησαμε τη σειρα μακρουλα μικρουλικα που ειναι για την ηλικια της...επισης εχω διαβασει το ποιος εκανε πιπι στο μισισιπη 11000 φορες.........!Οι αλλες σειρες του ειναι 4+..Τη βοηθεια σας plzzzzzzzzz

 

Υπάρχουν 4 βιβλία με τον ελέφαντα Λούκουλο. Είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 4 βιβλία με τον ελέφαντα Λούκουλο. Είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!

 

Nαι ξερω ποια λες αν και δεν τα εχει ο βιβλιοπωλης μου...μου ειπε ομως οτι ειναι και αυτα για 4+ εκτος αν το παιδι εχει "καλη σχεση" με το βιβλιο που μπορουν να διαβαστουν απο τα 3!!!Για να το λες εσυ ομως κατι ξερεις..:D:D:Dοποτε θα του πω να μου φερει ενα να για δοκιμη!:D:D:D

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και την φουφήχτρα η μάγισσα με την ηλεκτρική σκούπα του τριβιζά καθώς και την φρικαντέλα την μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα του ίδιου.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και την φουφήχτρα η μάγισσα με την ηλεκτρική σκούπα του τριβιζά καθώς και την φρικαντέλα την μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα του ίδιου.

 

 

Τη Φρικαντέλα, εγώ την χρησιμοποιώ (γιατί βγάζω και δραστηριότητες, δεν την διαβάζω μόνο) με λίγο μεγαλύτερα παιδιά (από 4 και πάνω). Γιτί θεωρώ ότι για να αντιλησθέι το παιδί το χιούμορ που εμπεριέχει, πρέπει να μπορεί να καταλάβει τα λογοπαίγνια....Γιατί ας πούμε τα κακαμαράκια είναι αστείο ή τα μπουκακάκια;

Με το τέλος κάνουμε και μεια παρομοιες αντικαταστάσεις γραμμάτων και φτιάχνουμε αστείες λέξεις....

 

Άλλο πολύ καλό βιβλίο για διάφορες ηλικίες, με διάφορετικά μηνύματα για κάθε ηλικία, είναι ο "Μάγος της φωτιάς" της Γιολάντας Τσιαμπόκαλου (ή κάπως έτσι)... Εικόνογράφηση Στάθη (ναι, ο γνωστός της Ελευθεροτυπιας).

Μπορεί να είναι από ένα απλό οικολογικό παραμύθι, μέχρι μια πολύ μεγάλη επαναστατική ιστορία (ανάλογα με την ηλικία)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το παραμυθι το εχω εγορασει εδω και πολλα χρονια και το φυλαω για τον γιο μου...ειναι πραγματι υπεροχο!!!

 

υπεροχη εικονογραφηση εχουν και τα παρακατω...κατα την γνωμη μου απλα υπεροχα...:P

Μαρίλη (4-8 ετων)

http://www.patakis.gr/ViewShopCategory.aspx?Id=42484

 

Τα βιβλία της Μαρίλης στην αρχική τους εκδοχή είναι σειρά γαλλικών βιβλίων της δεκαετίας του 60 γι αυτό και η σχετική εικονογράφηση, τα οποία ξανακυκλοφορουν στις γαλλόφωνες χώρες και έχουν γίνει ανάρπαστα.

 

Πολύ ωραίο είναι το βιβλίο ΕΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΜΕ ΦΤΕΡΑ. Πραγματικά ωραίο βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...