Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνταγές για τα μωράκια μας!


Στέλλα

Recommended Posts


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα

εxω κι εγω μια μπεμπουλα 7 μηνων και της δινω αυτα που αναφερε η GSTONE

και παντα με την καθοδηγηση της παιδιατρου μου

ενω ομως στην αρχη τα ετρωγε ,τις τελευταιες μερες δεν θελει καθολου τη σουπα,

την φτιαχνω με μοσχαρι η κοτοπουλο και λαχανικα,κι ενω καταλαβαινω οτι πειναει δεν την τρωει ,και υποχρεωνομαι

να της φτιαχνω γαλα η κρεμα,τι αλλο μπορω να κανω?:?

 

maira να σου ζήσει και η δική σου μπεμπούλα!

 

Μήπως της μυρίζει το κρέας? Γιατί και ο δικός μου στις αρχές όταν μια φορά πήραμε κρέας από άλλο κρεοπωλείο δεν το έφαγε, μάλλον του μύριζε.

 

Δοκίμασε να της βάλεις περισσότερη πατάτα και καρότο να γλυκάνει, φαντάζομαι λεμονάκι βάζεις έτσι? Βάλε και λίγο περισσότερο ζωμό για να μην είναι πολύ πηχτό, ίσως να την αναγουλιάζει.

 

Πάντως μην ανησυχείς όλα τα παιδάκια μερικές φορές περνάνε φάσεις που δεν τρώνε. Επίσης μπορεί να βγάζει δόντια οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω GSTONE

οτι μπορει να της μυριζει το κρεας δεν το ειχα σκεφτει...

σιγουρα παντως κατι την χαλαει...λεμονι της βαζω αλλα θα δοκιμασω και αυτο με την πατατα και το περισσοτερο καροτο και βλεπουμε!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω να της δώσω για πρώτη φορά ζυμαρικά, αστράκι, και δεν ξέρω πως να το φτιάξω. Βασικά, σκέφτηκα να βράσω το κοτόπουλο και στο τέλος να προσθέσω λίγο καρότο. Μετά σε άλλη κατσαρόλα να βράσω το αστεράκι. Στο τέλος να ενώσω τα δυο στο μουλτι και να τα αλέσω. Είναι σωστό αυτό ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω να της δώσω για πρώτη φορά ζυμαρικά, αστράκι, και δεν ξέρω πως να το φτιάξω. Βασικά, σκέφτηκα να βράσω το κοτόπουλο και στο τέλος να προσθέσω λίγο καρότο. Μετά σε άλλη κατσαρόλα να βράσω το αστεράκι. Στο τέλος να ενώσω τα δυο στο μουλτι και να τα αλέσω. Είναι σωστό αυτό ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

 

καλησπερα melita

γιατι δεν δοκιμαζεις να βρασεις το αστρακι στην ιδια κατσαρολα με το κοτοπουλο?δηλαδη αφου θα εχει βρασει το κοτοπουλο μπορεις να ριξεις το ζυμαρικο,θα εχει αλλη νοστιμια,εγω ετσι κανω οταν φτιαχνω σουπες...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σκέφτηκα αυτό αλλά κάνει να βράσω ζυμαρικά για 2ημέρες ή πρέπει κάθε μέρα να βράζω την ποότητα που θα φάει? Σε περίπτωση που θέλω την 2η ημέρα να προσθέσω και τομάτα πως να το κάνω?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Με γλυκοπατάτα υπάρχει καμία συνταγούλα?

 

αν κοιταξεις τις σελιδες λιγο πιο πισω υπαρχουν και συνταγες με γλυκοπατατα...:D

 

Το σκέφτηκα αυτό αλλά κάνει να βράσω ζυμαρικά για 2ημέρες ή πρέπει κάθε μέρα να βράζω την ποότητα που θα φάει? Σε περίπτωση που θέλω την 2η ημέρα να προσθέσω και τομάτα πως να το κάνω?

 

καλημερα melita!

 

εγω της μπεμπας της φτιαχνω φαγητο για δυο μερες,αλεθω την ποσοτητα που ειναι να φαει και το υπολοιπο το φυλαω στο ψυγειο (χωρις να το αλεσω) για την επομενη μερα, και φυσικα δεν το κραταω παραπανω.

 

τη μια φορα μπορεις να της βαλεις τα ζυμαρικα με την ντοματα

και την αλλη να βαλεις αντι ζυμαρικο ,πατατα χωρις ντοματα..

δοκιμασε διαφορους συνδιασμους και με τα λαχανικα για να μην βαριεται

και τις γευσεις...:P

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

...επισης προτεινω το παρακατω βιβλιο το οποιο περιεχει πολλες καλες συνταγες και χρησιμες διατροφικες πληροφοριες τοσο για τους ενηλικες οσο και για τα μωρα μας,

εμενα με ειχε βοηθησει πολυ και στο πρωτο μου παιδακι :P

 

http://www.gourmed.gr/greek/gourmet-books/other/4/76/6615/%CE%A4%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%AC;.htm

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

...επισης προτεινω το παρακατω βιβλιο το οποιο περιεχει πολλες καλες συνταγες και χρησιμες διατροφικες πληροφοριες τοσο για τους ενηλικες οσο και για τα μωρα μας,

εμενα με ειχε βοηθησει πολυ και στο πρωτο μου παιδακι :P

 

http://www.gourmed.gr/greek/gourmet-books/other/4/76/6615/%CE%A4%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%AC;.htm

 

...το βιβλίο αυτό έχει αποσυρθεί από την αγορά

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

...το βιβλίο αυτό έχει αποσυρθεί από την αγορά

 

καλησπερα νιοβη,

ειλικρινα δεν το ηξερα:confused:

ξερεις αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι γιαυτο το βιβλιο

καλο θα ηταν αν ξερεις κατι παραπανω να μας ενημερωνες

(το συγκεκριμενο βιβλιο το ειχαν προτεινει σε μια εκπομπη στην τηλεοραση εδω και καιρο που αναφεροταν στη σωστη διατροφη....δεν θυμαμαι την εκπομπη....)

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

...με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι γιαυτο το βιβλιο

καλο θα ηταν αν ξερεις κατι παραπανω να μας ενημερωνες

(το συγκεκριμενο βιβλιο το ειχαν προτεινει σε μια εκπομπη στην τηλεοραση εδω και καιρο που αναφεροταν στη σωστη διατροφη....δεν θυμαμαι την εκπομπη....)

 

Μπήκα σ'αυτήν την ιστοσελίδα http://www.greekbooks.gr/

έκανα αναζήτηση με τον τίτλο του βιβλίου κι έγραφε διαθεσιμότητα: έχει αποσυρθεί.

Δυστυχώς δεν γράφει κάτι περαιτέρω

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από 6 μηνών.

 

Πουρές από μπρόκολο και κουνουπίδι

 

YΛΙΚΑ:

-1 μέτριο κομμάτι μπρόκολο

-1 μέτριο κομμάτι κουνουπίδι

 

EKTEΛΕΣΗ:

Βράζετε τα λαχανικά μέχρι να γίνουν πιο τρυφερά. Τα κάνετε πουρέ σε ένα μπλεντερ ή σε ένα mouli και προσθέτετε στο μίγμα βρασμένο κρύο νερό ή γάλα.

γεια σας κι απο μενα κοριτσια. να κανουμε μια διευκρινηση, ο παιδιατρος λεει μπροολο μετα τον 8ο μηνα. εγω τουλαχιστον αυτο ξερω! να δουμε κι ο δικος μου πως θα αντιδρασει με την πρωτη κρεμουλα?:?:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα πάντως λατρεύει την γλυκοπατάτα :D

 

Από 6 μηνών εμείς ξεκινήσαμε τα εξής

Γλυκοπατάτα

Μπρόκολο

Σέλινο

Γλυκοκόλοκο

Καρότο

 

Τα βράζω μεχρι να μακαλώσουν και τα αλέθω στο μπλέντερ. Προσθέτω στο τέλος 1 κ λάδι και λεμόνι

 

Εχω απορία όμως στο σέλινο τα φύλλα βάζουμε ή το τρυφερό κορμό? :o

Πάντως εγώ βάζω λίγα φυλαράκια και την τρώει μια χαρά :D

Ομως το σωστό ποιο είναι ??

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Εχω απορία όμως στο σέλινο τα φύλλα βάζουμε ή το τρυφερό κορμό? :o

Πάντως εγώ βάζω λίγα φυλαράκια και την τρώει μια χαρά :D

Ομως το σωστό ποιο είναι ??

εγω σελινο απο την αρχη το εβαζα ολο...μια χαρα το ετρωγε...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια καμια δοκιμασμενη συνταγη για κεικ για τα μικρα μας εχουμε???

εφτιαξα μια που βρηκα στο internet και ηταν πληρη αποτυχια...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπουγάτσα Χανιώτικη

 

Υλικά:

4 φύλλα κρούστας κάτω, 4 πάνω

1/2 κιλό μυζήθρα (όχι ανθότυρο)

1 φλυτζάνι γάλα

5 κουτ. σούπας αλεύρι

1 κουτ. σούπας ζάχαρη (προαιρετικά, η αρχική συνταγή δεν το είχε)

4 κουτ. σούπας λάδι ραφινέ (ή άλλο άγευστο λαδάκι)

ράντισμα με νερό

 

200 βαθμοί κελσίου, 30 λεπτά

 

Λαδώνουμε ένα ένα τα τέσσερα φύλλα κρούστας (εδώ βοηθάει και η μικρή μου που είναι 3.5 ετών) σε ένα κανονικό πυρεξ.

Βάζουμε το μείγμα όλων των υλικών και διπλώνουμε τις άκρες των φύλλων από πάνω.

Λαδώνουμε ένα ένα τα άλλα τέσσερα φύλλα κρούστας και κόβουμε ό,τι περισσεύει.

 

Ραντίζουμε λίγο με νερό, .... και....

στο φούρνο! Δεν φουσκώνει, είναι λεπτή έτσι όπως πρέπει!

 

Οι Χανιώτες την τρώνε ζεστή και προσθέτουν ένα κουταλάκι ζάχαρη κρυσταλλική από πάνω!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 χρόνια μετά...

αρχισα να ψαχνομαι για συνταγες για την μικρη. σε πρωτη φαση με ενδιαφερουν τα χειμερινα φρουτα λαχανικα, για να γυνουν φρουτοκρεμες, χορτοσουπες, κρεατοσουπες κτλ. το ψαρι μαλλον θα μπει αρκετα αργοτερα ετσι; και κατι ακομα ειμαι λιγο ασχετη με την μαγειρικη...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι θα αργησει να μπει

Λογικα θα τα βαλεις ολα ενα ενα ανα 3-4μερες για να ελεγχεις για αλλεργικη αντιδραση

Στα λαχανικα ειδικα με κρεας η κλασικη επιλογη πατατα καροτο σελινο.σ αυτα συνηθως βαζουν κ κολοκυθακι.αντι για πατατα μπορεις να βαλεις γλυκοπατατα,κολοκυθα γλυκια η παντζαρι.στην κλασικη συνταγη θα δοκιμασεις κ ντοματα.στα λαδερα τυπου φασολακια,αρακα,μπαμιες εγω τα κανω σαν τα δικα μας.πατατα,καροτο.κ με κρεας.με κοτοπουλο εχω βαλει κ καλαμποκι,πρασο

Για να νοστιμεψει θα δοκιμασεις λεμονι κ μυρωδικα.μαιντανο,δυοσμο,σελινο,ανηθο

Εμας η παιδιαττος κ ριγανουλα ειπε

Λαδι στο τελος ελαιολαδο ωμο

Στα φρουτα δ ακολουθουσα καποια συνταγη,απλα φρουτα που πιστευα οτι ταιριαζουν

Μηλο,αχλαδι,μπανανα

Μπανανα,αβοκαντο

Μπανανα,αχλαδι,ακτινιδιο

Μηλο,μπανανα,πορτοκαλι

Το μηλο κ το αχλαδι τα εχω δοκιμασει κ βρασμενα,δινουν ωραια υφη κ γλυκια γευση.απο 7μηνων εβαζα κ βρωμη κ κανελα,μετα κ σταφιδες(ρωτας παιδιατρο)

Μου αρεσουν κ οι συνδυασμοι λαχανικα με φρουτα,πχ πανταρι η καροτο ταιριαζουν στα κλασικα μηλο,πορτοκαλι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Δωρα είπε:

αρχισα να ψαχνομαι για συνταγες για την μικρη. σε πρωτη φαση με ενδιαφερουν τα χειμερινα φρουτα λαχανικα, για να γυνουν φρουτοκρεμες, χορτοσουπες, κρεατοσουπες κτλ. το ψαρι μαλλον θα μπει αρκετα αργοτερα ετσι; και κατι ακομα ειμαι λιγο ασχετη με την μαγειρικη...

 

Σε μεγάλο βαθμό του πόσο πολύπλοκο θες να το κάνεις, και του πόσο θες να έχει το παιδί ειδική "βρεφική" διατροφή. Εγώ μετά την εμπειρία του πρώτου παιδιού κατέληξα ότι όσο πιο κοντά σε ο,τι τρώμε είναι το φαγητό, τόσο το καλύτερο, οπότε προσπάθησα να κρατήσω απλές εκδόσεις του φαγητού που τα παιδιά θα τρώνε και αργότερα:

-τα φρούτα καλό είναι να ετοιμάζονται αμέσως πριν σερβιριστούν και να είναι ωμά, οπότε είτε τα βάζεις στο μιξεράκι με λίγο νερό ή τα λιώνεις με το πηρούνι, ή τα κόβεις κομματάκια. Τα εισάγεις ένα ένα ανά 3 μέρες, αλλά μετά μπορείς να τα συνδυάσεις αν θες, ειτε σε κρέμα, είτε απλά ανακατέβεις κομματάκια

-λαχανικά και πάλι ένα ένα,είτε βρασμένα είτε στον ατμό είτε ψητά. Οχι αλάτι και βούτυρο, αλλά λίγο λάδι όπως και ντομάτα, λεμόνι, μυρωδικά κλπ όσο πιο γρήγορα τα εισάγεις, τόσο πιο καλά για να μοιάζει το φαγητό σπιτικό και να συνηθίζει το παιδί στις γεύσεις που θα τρώει μετά. Μπορείς σιγά σιγά να κάνεις σούπα και με λίγο ρυζάκι ή ψιλό μακαρονάκι τύπου π.χ. πεπονάκι, ή να σερβίρεις λαχανικά μαλακωμένα στον ατμό και ψιλοκομμένα, ή να τα λιώσεις όλα στο μπλέντερ, ό,τι προτιμάς. Κοτόπουλο και κρέας εισάγεις μετά τα λαχανικά, όπως σου πει ο παιδίατρος.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...