Στέλλα

Συνταγές για τα μωράκια μας!

Recommended Posts

Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το topic γιατί σιγουρα μπορούμε να πάρουμε ιδέες η μια από την άλλη για τα "εδέσματα" των μωρών μας!

Πριν ξεκινήσω βρήκα ένα βιβλίο που ίσως βοηθήσει κάποιες από εμάς και είναι το παρακάτω:

http://www.aboutbooks.gr/index.php?option=com_presentbook&id=115187

Να τονίσω ότι οι συνταγές που θα στέλνουμε να απευθύνονται σε μωρά 6-18 μηνών.

Aπό τη στιγμή που τρώει και αυγό και γιαούρτι.

Βραστή πατάτα με αβγό και γιαούρτι

ΥΛΙΚΑ:

-1 μεσαία πατάτα

-½ κρόκο αβγού βραστού

-2 κ.γ. γιαούρτι

EKTEΛΕΣΗ:

Καθαρίζουμε και βράζουμε καλά την πατάτα.

Περνάμε τον κρόκο του αβγού από σουρωτήρι (τον περνάμε από μέσα να λιώσει), και τον ανακατεύουμε με την πατάτα και το γιούρτι.

Κατι τετοιο ποτε μπορουμε να το δωσουμε?Το απογευμα αντι για κρεμα ή γιαουρτι?

bxBwp2.png EgDTp2.png

Διαφημίσεις

Ρυζόγαλο ... υγιεινά απολαυστικό για τα παιδακια μας!

Υλικά :

1 λίτρο και 1 κούπα του τσαγιού γάλα

1 κούπα του τσαγιού ρύζι γλασέ

1 ποτήρι νερό

5 κουταλιές της σούπας ζάχαρη (εξαρτάται πόσο γλυκό το θέλετε)

2 κουταλιές της σούπας κορν φλαουρ

Λίγη κανέλα

Εκτέλεση :

Πρώτα απ’ όλα σε ένα σουρωτήρι πρέπει να ξεπλύνετε καλά το ρύζι και να το αφήσετε να στραγγίσει. Ετοιμάστε το κορν φλαουρ διαλύοντάς το σε μια κούπα του τσαγιού γάλα.

Σε μια μικρή κατσαρόλα, προσθέστε το νερό και μόλις αρχίσει να βράζει, χαμηλώστε τη φωτιά και προσθέστε το ρύζι ανακατεύοντάς το συνέχεια. Αφού το ρύζι πιει το νερό, προσθέστε το 1 λίτρο γάλα και τη ζάχαρη συνεχίζοντας το ανακάτεμα σε χαμηλή φωτιά.

Θα δείτε ότι όσο ανακατεύετε το ρύζι πίνει τα υγρά, το γάλα δηλαδή και όταν το μίγμα σας φτάσει στο 1/3 της αρχικής ποσότητας θα πρέπει να προσθέσετε το διάλυμα με το κορν φλαουρ.

Συνεχίζετε να ανακατεύετε μέχρι το μίγμα να πήξει και να αποκτήσει την υφή απαλής κρέμας. Τότε είναι έτοιμο, το μοιράζετε σε μικρά μπολ και αφού κρυώσει λίγο το πασπαλίζετε με λίγη κανέλα. Αφού κρυώσει αρκετά μπορείτε να το απολαύσετε και να το προσφέρετε στα αγαπημένα σας....

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

ΠΩΠΩ ΤΑΠΑ!!!!

ΕΥΓΕ KARAMELITSA ΠΟΛΥ ΓΕΛΑΣΑ :lol::lol::lol::lol::lol:

Εμ!Τα 'θελε και τ'άκουσε! 8)

Eτσι,ε? Καλαααα........ :)

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Κατι τετοιο ποτε μπορουμε να το δωσουμε?Το απογευμα αντι για κρεμα ή γιαουρτι?

Το απόγευμα πιστεύω Ρένα αντί για την κρεμούλα του είναι ότι πρέπει!

Πω πω ιδέες. Να αλλάζουν λίγο γεύση και τα μικρά μας.

Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστούμε!Όσες πιο πολλές γεύσεις δοκιμάζουν τα μωρά μέχρι τον χρόνο,τόσο πιο πολλά φαγητά τρώνε αργότερα! :wink:

Κορίτσια βρήκα κάτι συνταγές για μωράκια...θα σας της γράψω και κρίνεται εσείς αν είναι καλές γιατι εγώ είμαι λιγάκι ασχετούλα ακόμη, μια και τώρα κυοφορώ το πρώτο μου νινί! :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Πρώτες γεύσεις: Από τον 6ο μήνα

Πουρές από μπανάνα

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή καλίου

1 μικρή ώριμη μπανάνα

1-2 κουταλιές της σούπας ρυζάλευρο

2 κουταλιές της σούπας μητρικό γάλα ή παρασκευασμένου

Ανακατεύετε καλά τις μπανάνες έως ότου πήξουν. Αναμιγνύετε το ρυζάλευρο με το γάλα, και τα ρίχνετε στη μπανάνα. Προσθέστε γάλα ή ρυζάλευρο εάν θέλετε να κάνετε ένα πιο αραιό ή πιο πυκνό πουρέ αντίστοιχα.

Πουρές από καρότο και ραπανάκι

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή betacarotene

1 καρότο, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε σχήμα κύβου

1 ραπανάκι, ξεφλουδισμένο και κομμένο σε σχήμα κύβου

Βράζετε τα λαχανικά μέχρι να γίνουν πιο τρυφερά. Τα κάνετε πουρέ σε ένα μπλέντερ και προσθέτετε στο μίγμα βρασμένο κρύο νερό ή γάλα.

Πουρές απόμπρόκολο και κουνουπίδι

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή βιταμίνης C και σιδήρου

1 μέτριο κομμάτι μπρόκολο

1 μέτριο κομμάτι κουνουπίδι

Βράζετε τα λαχανικά μέχρι να γίνουν πιο τρυφερά. Τα κάνετε πουρέ σε ένα blender ή σε ένα mouli και προσθέτετε στο μίγμα βρασμένο κρύο νερό ή γάλα.

Για να μην σας ζαλίζω άλλο...αν θεωρίσετε πως είναι καλές πείτε μου να σας βάλω και τις υπόλοιπες. :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

sardelaki πού είναι οι υπόλοιπες συνταγούλες;;; Άντε γράψε και καμία άλλη να την ετοιμάσουμε γιατί βαρεθήκαμε όλο τα ίδια.

Διαφημίσεις

emporaki επειδή δεν αντέδρασε καμία μανούλα δεν έγραψα άλλη μήπως και τελικά δεν είναι καλές διότι εγώ δεν έχω ακόμη πείρα. Αφού μου το ζήτησες τόσο γλυκά συμπληρώνω κι άλλες :wink:

Μίγμα γλυκοπατάτας

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή betacarotene

1 γλυκιά πατάτα

Βράζετε στον ατμό την γλυκιά πατάτα ή την βράζετε μέχρι να γίνει πιο τρυφερή. Στραγγίστε και ανακατέψτε το καλά, προσθέτοντας γάλα για να γίνει η κατάλληλη σύσταση.

Πουρές από πατάτα και σπανάκι

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή betacarotene, σιδήρου και βιταμίνης C

1 μεσαία πατάτα, ξεφλουδισμένη και quartered

20g (μια τούφα) σπανάκι

Βράστε την πατάτα σε νερό χωρίς αλάτι μέχρι να μαλακώσει. Βράζουμε το σπανάκι στον ατμό και την πατάτα την βάζουμε στο κόσκινο, για τα τελευταία λεπτά του μαγειρέματος. Στραγγίστε την πατάτα και ανακατέψτε την με λίγο γάλα. Κάντε πουρέ το σπανάκι και προσθέστε το στην πατάτα. Αραιώστε το πουρέ με βρασμένο κρύο νερό και γάλα.

Σούπα-πουρές με φακές και ραπανάκι

Ιδανικό και για χορτοφάγους, Καλή πηγή betacarotene, σιδήρου και βιταμίνης Β

50g σκισμένης κόκκινης φακής

120g ραπανάκι , κομμένο σε σχήμα κύβου

Βράστε τις φακές μέχρι να μαλακώσουν. Βράστε το ραπανάκι στον ατμό ή το φούρνο μικροκυμάτων μέχρι να μαλακώσει. Στραγγίστε τις φάκες. Προσθέστε το ραπανάκι και τις φακές σε ένα μπολ. Χρησιμοποιώντας ένα ξύλινο πιρούνι πιέζετε το μίγμα, στραγγίζετε και σερβίρετε.

Sardelaki, τι καλά που έβαλες και άλλες συνταγές!!! Επίσης, Katerina πολύ ενδιαφέρον το site. Βασικά χρειαζόμουν καινούριες ιδέες για συστατικά και έτσι οι προτάσεις σας ήταν βοηθητικότατες. Merci.

Sardelaki, τι καλά που έβαλες και άλλες συνταγές!!! Επίσης, Katerina πολύ ενδιαφέρον το site. Βασικά χρειαζόμουν καινούριες ιδέες για συστατικά και έτσι οι προτάσεις σας ήταν βοηθητικότατες. Merci.

30071jb3wz9il1j.gif

:wink::D:D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

Βραστή πατάτα με αβγό και γιαούρτι

Συστατικά

1 μεσαία πατάτα

½ κρόκο αβγού βραστού

2 κ.γ. γιαούρτι

Οδηγίες

Καθαρίζουμε και βράζουμε καλά την πατάτα.

Περνάμε τον κρόκο του αβγού από σουρωτήρι (τον περνάμε από μέσα να λιώσει), και τον ανακατεύουμε με την πατάτα και το γιούρτι.

Κρέμα μπανάνα με δημητριακά

Για μικρά παιδιά από 15 μηνών

* 1 μπανάνα

* 100 γρ. δημητριακά

* 50 κ.εκ. γάλα εβαπορέ

Οδηγίες

1. Βάζετε τις μπανάνες και το γάλα στο μίξερ να γίνουν πουρές.

2. Βάζετε τον πουρέ μπανάνας σε μπολάκι, προσθέτετε τα δημητριακά και ανακατεύετε.

Διαφημίσεις

Μήλο Γλυκοπατάτα

Από 6 μηνών

Συστατικά

1 μεσαία γλυκοπατάτα χωρίς φλούδα

1 μεσαίο μήλο χωρίς φλούδα και κουκούτσια

100 γρ. γάλα

Οδηγίες

1. Κόβουμε το μήλο και τη γλυκοπατάτα σε μικρούς κύβους.

2. Τα βράζουμε μέχρι να γίνουν μαλακά, αλλά προσέχουμε να μη τα παραβράσουμε.

3. Τα βάζουμε στο μπλέντερ μαζί με το γάλα.

4. Βάζουμε τον πουρέ σε βαζάκια (μία δόση στο καθένα) και ή τα καταναλώνουμε σε 48 ώρες ή τα βάζουμε στην κατάψυξη για όταν τα χρειαστούμε.

Εχω μια απορια...θελω να φτιαξω ρυζογαλο για τη μικρη μου...χωρις σχεδον καθολου ζαχαρη...αλλα δε ξερω τι γαλα να βαλω... :? Φρεσκο ή εβαπορε;;;;Εχετε καμμια ιδεα;;; :?::?:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

γεια σας κοριτσια.η δικη μου κορη ειναι 6μιση μηνων και τρωμε συγκεκριμενα πραγματα λογω φοβου της μαμας.η παιδιατρος ειπε να δινω 4 φορες την εβδομαδα μοσχαρι,2 φορες κοτοπουλο και 1 χορτοσουπα.καθε 10 ημερες να προσθετω ενα καινουργιο λαχανικο και ποτε ποτε να βαζω και ρυζι.το παιδακι μου τα τρωει ολα αλλα εγω βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια.............ελα ομως που φοβαμαι τις αλλεργιες (ενω η πριγκηπισσα μου δεν εχει τιποτα).μου εχει κολλησει αυτο στο μυαλο τωρα.διαβαζω υπεροχες συνταγες αλλα φοβαμαι πολυ.τρωει μοσχαρι με κολοκυθι,καροτο και πατατα(και 2 μερες βαζω και ρυζι)και κατοπουλό με τα ιδια.....αααααααααπροσθεσα και σελινο.τι αλλο να κανω?πια λαχανικα ειναι τωρα της εποχης?σας ζαλισα ε?αλλα σας παρακαλω βοηθηστε με να μαθει το παιδακι μου πολλες γευσεις ακινδυνα.

οταν λετε ρυζαλευρο εννοειτε την απογευματινη κρεμα ριζαλευρο-βανιλια?

Γκρινιάρα εμείς τρώμε και σπανάκι...και τραχανά και αστράκι...κατά τ΄άλλα καρότο, πατάτα, μοσχάρι, κοτόπουλο, που και που λίγο τυράκι στο φαγητό...και ψαράκι έχουμε φάει.

Κολοκύθι δεν του έχω δώσει...το απέφυγα! Το καλοκαίρι που θα είναι η εποχή του θα του δώσω!

Κορίτσια οι συνταγές σας ακούγονται πολύ καλές αλλά ο μικρός μου 11 μηνών ότι αλεσμένο και πουρέ του δίνω μου το φτύνει από την πρώτη κουταλιά. Το μεσημέρι τον βολεύω με κανονικό φαγητό ανάλατο και λάδι στο τέλος το οποίο το μασουλάει και το ευχαριστιέται αλλά το απόγευμα όταν του δίνω γιαούρτι (το μόνο που ψιλό ανέχεται για λίγο)το μασουλάει. Τι λύσεις υπάρχουν για απογευματινό ελαφρύ και να μπορεί να το μασάει?

nD8Yp2.png

Συνταγή απ'τον Παρλιάρο... φαίνεται λίγο φασαριόζικη αλλά νομίζω ότι ΑΞΙΖΕΙ!!! Για μικρά και μεγάλα παιδιά!

Ζελέ Μήλου

-1 κιλό μήλα

-περίπου 1 κιλό ζάχαρη

-χυμό 1 λεμονιού

-κλωναράκια βανίλιας

-1 μεγάλο τουλπάνι

-γυάλινα βαζάκια με καπάκι

Εκτέλεση

Πλένουμε τα μήλα καλά και τα κόβουμε στα 8. Τα βάζουμε σε μια κατσαρόλα και τα σκεπάζουμε με νερό. Τα αφήνουμε να βράσουν αρκετή ώρα ώστε να αρχίσουν να διαλύονται.

Σε ένα μεγάλο σκεύος βάζουμε το τουλπάνι ώστε να καλυφθεί όλο και να εξέχει προς τα έξω το τουλπάνι. Ρίχνουμε μέσα το περιεχόμενο της κατσαρόλας, δένουμε τις τέσσερις άκρες απ'το τουλπάνι και το αφήνουμε κρεμασμένο πάνω απ'το σκεύος όλη νύχτα, ώστε να στραγγίζει μέσα ο χυμός των μήλων.

Την επόμενη μέρα πετάμε το τουλπάνι. Ζυγίζουμε το χυμό που μαζέψαμε και τον βάζουμε σε μια κατσαρόλα να βράσει μαζί με την ίδια ποσότητα ζάχαρης για κανά 20λεπτο. Προσθέτουμε το χυμό λεμονιού και βράζουμε για κανά 15λεπτο ακόμα σε μέτρια φωτιά.

Σε ένα πιατάκι ρίχουμε λίγο απ'το μείγμα μας και με το δάχτυλο σχηματίζουμε μια γραμμή. Αν η γραμμή διατηρηθεί, τότε το ζελέ είναι έτοιμο, αν αρχίσει να κλείνει η γραμμή τότε θέλει κι άλλο βράσιμο.

Όταν είναι έτοιμο, το βάζουμε στα αποστειρωμένα βάζα και τοποθετούμε μέσα και από ένα κλωναράκι βανίλιας. Τα κλείνουμε ζεστά ώστε να σφραγίσουν και τα αναποδογυρίζουμε.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

KORITSIA MOU EISTE OLES UPEROXES H MIKRH MOU EINAI 10 MHNWN ALLA EWS TWRA LOGO SUNEXWN METAKOMISEWN TO BASIKO THS FAGHTO EINAI TO GALA THN THILAZA EWS 8 MHNWN KAI TWRA SKONH TIS EXW DWSEI FROUTOKREMES KAI LIGO PATATA BRASTH ME KAROTO GENIKWS FAINETAI THETIKH SE OTIDHPOTE ALLA TRWEI POLU LIGO APO OTI THS DWSW EKTOS TOU GALATOS:EIMAI NEA MAMA KAI MONH XWRIS THN MHTERA MOU HTHN PETHERA MOU NA MOU DEIXOUN KATI KAI FOBAMAI DEN XERW APO TI NA ARXISW TI PROGRAMMA DIATROFHS NA FTIAXW KAI AN DEN XORTAINEI? pali gala e?exw polles apories genikws alla fohthiste me sto me ti na arxisw na ftiaxnw thn diartrofh ths

KORITSIA MOU EISTE OLES UPEROXES H MIKRH MOU EINAI 10 MHNWN ALLA EWS TWRA LOGO SUNEXWN METAKOMISEWN TO BASIKO THS FAGHTO EINAI TO GALA THN THILAZA EWS 8 MHNWN KAI TWRA SKONH TIS EXW DWSEI FROUTOKREMES KAI LIGO PATATA BRASTH ME KAROTO GENIKWS FAINETAI THETIKH SE OTIDHPOTE ALLA TRWEI POLU LIGO APO OTI THS DWSW EKTOS TOU GALATOS:EIMAI NEA MAMA KAI MONH XWRIS THN MHTERA MOU HTHN PETHERA MOU NA MOU DEIXOUN KATI KAI FOBAMAI DEN XERW APO TI NA ARXISW TI PROGRAMMA DIATROFHS NA FTIAXW KAI AN DEN XORTAINEI? pali gala e?exw polles apories genikws alla fohthiste me sto me ti na arxisw na ftiaxnw thn diartrofh ths

maria louiza μου να σου ζήσει η μικρή σου. Για το διατροφικό πρόγραμμά της πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές παιδιάτρου γιατί όταν εισάγεις σε αυτό κάποιες τροφές για πρώτη φορά υπάρχει ο κίνδυνος αλλεργιών, όχι πολύ συχνά αλλά συμβαίνει.

Το μωρό σε αυτή την ηλικία που βρίσκεται πρέπει να τρώει τροφές πλούσιες σε σίδηρο και πρωτείνες. Το γάλα δεν μπορεί να καλύπτει πλέον τις ανάγκες του!

Πρέπει να φάει μοσχαράκι και κοτοπουλο. Ψάρι αργότερα. Την εισαγωγή νέων τροφών τι κάνεις σταδιακά. Εμείς ξεκινήσαμε πρώτα με μοσχάρι. Βράζεις το κρέας (περίπου 80γρ.) για μισή ώρα περίπου και μετά ρίχνεις τις πατατούλες , 1 καρότο , 1 κολοκύθι , λίγο κρεμμυδάκι, ντοματούλα και τα αφήνεις να βράσουν τουλάχιστον 1 ώρα στη χύτρα (για να εξοντωθούν τα μικρόβια).

Για μια εβδομάδα θα τρώει το μοσχάρι και μετά κατά τον ίδιο τρόπο θα βράζεις και κοτοπουλάκι. Μετά μπορείς να προσθέτεις και λίγο σέλινο. Προσοχή όχι αλάτι. Μετά τον χρόνο μπορείς να τις βάζεις και μια κουταλιά από όσπρια ή ρύζι ή ζυμαρικά.Πρέπει όμως να συμβουλευτείς και παιδίατρο.

Φροτόκρεμα γιατί της δίνεις σκόνη και όχι φρέσκα φρούτα?

maria louiza μου να σου ζήσει η μικρή σου. Για το διατροφικό πρόγραμμά της πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές παιδιάτρου γιατί όταν εισάγεις σε αυτό κάποιες τροφές για πρώτη φορά υπάρχει ο κίνδυνος αλλεργιών, όχι πολύ συχνά αλλά συμβαίνει.

Το μωρό σε αυτή την ηλικία που βρίσκεται πρέπει να τρώει τροφές πλούσιες σε σίδηρο και πρωτείνες. Το γάλα δεν μπορεί να καλύπτει πλέον τις ανάγκες του!

Πρέπει να φάει μοσχαράκι και κοτοπουλο. Ψάρι αργότερα. Την εισαγωγή νέων τροφών τι κάνεις σταδιακά. Εμείς ξεκινήσαμε πρώτα με μοσχάρι. Βράζεις το κρέας (περίπου 80γρ.) για μισή ώρα περίπου και μετά ρίχνεις τις πατατούλες , 1 καρότο , 1 κολοκύθι , λίγο κρεμμυδάκι, ντοματούλα και τα αφήνεις να βράσουν τουλάχιστον 1 ώρα στη χύτρα (για να εξοντωθούν τα μικρόβια).

Για μια εβδομάδα θα τρώει το μοσχάρι και μετά κατά τον ίδιο τρόπο θα βράζεις και κοτοπουλάκι. Μετά μπορείς να προσθέτεις και λίγο σέλινο. Προσοχή όχι αλάτι. Μετά τον χρόνο μπορείς να τις βάζεις και μια κουταλιά από όσπρια ή ρύζι ή ζυμαρικά.Πρέπει όμως να συμβουλευτείς και παιδίατρο.

Φροτόκρεμα γιατί της δίνεις σκόνη και όχι φρέσκα φρούτα?

κοριτσια καλησπερα

εxω κι εγω μια μπεμπουλα 7 μηνων και της δινω αυτα που αναφερε η GSTONE

και παντα με την καθοδηγηση της παιδιατρου μου

ενω ομως στην αρχη τα ετρωγε ,τις τελευταιες μερες δεν θελει καθολου τη σουπα,

την φτιαχνω με μοσχαρι η κοτοπουλο και λαχανικα,κι ενω καταλαβαινω οτι πειναει δεν την τρωει ,και υποχρεωνομαι

να της φτιαχνω γαλα η κρεμα,τι αλλο μπορω να κανω?:?

''...for those about to rock we salute you...''

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!