Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Στέλλαλεξ είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο φόρουμ, γράφω πρώτη φορά.

Είμαι 37, έγκυος 15 εβδομάδων στο τρίτο παιδάκι μου. Μετά από κακά αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας με πιθανότητες τρισωμίας 21 1/145, τρισωμία 13 1/53 έκανα λήψη τροφοβλάστης. Μετά από 3 μέρες λάβαμε τα πρώτα αποτελέσματα όπου ήταν αρνητικά. Δυστυχώς όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ. Μόλις χθες λάβαμε τα οριστικά αποτελέσματα, συμπέρασμα ύπαρξη τρισωμίας 13 σε μωσαϊκισμό σε ποσοστό ~10-15%, ενώ την είχαμε αποκλείσει. Μας είπαν ότι θα πρέπει να κάνουμε κ αμνιοπαρακέντηση, για να διαπιστώσουμε 100% την ύπαρξη ή όχι της τρισωμίας, καθώς κατά 30-40% υπάρχει πιθανότητα να αφορά τον πλακούντα κ 60-70% το έμβρυο. Πάλι η ίδια αγωνία κ παρατεταμένη πρέπει να περιμένω ένα μήνα για άμνιο κ αποτελέσματα.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έχει τύχει σε κάποια κάτι ανάλογο κ αν πήγαν εντέλει όλα καλά;

Ευχαριστώ πολύ

Εύχομαι το καλύτερο δυνατό.Τι εννοουν οτι η τρισωμια ισως αφορά τον πλακουντα?

Γινεται αυτο?

Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εύχομαι το καλύτερο δυνατό.Τι εννοουν οτι η τρισωμια ισως αφορά τον πλακουντα?

Γινεται αυτο?

Εννοει τον μωσαικισμο. Δηλαδη επειδη περνονται κυτταρα απο τον πλακουντα στην τροφοβλαστη κ οχι απο το εμβρυο ο πλακουντας μπορει να περιεχει κυτταρα υγιη κ κυτταρα οχι υγιει κ καπως αναμιγνυονται κ βγαινουν ψευδη αποτελεσματα που δεν αφορουν το εμβρυο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Petalouda8883,
        Καλησπέρα σας. Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου και σε περίπτωση που κάποια έχει περάσει το ίδιο να μου πει την εμπειρία της. Είμαι 17 εβδομάδων έγκυος σε δίδυμη κύηση μετά από εξωσωματική. Έκανα λήψη τροφοβλαστης και στα δύο έμβρυα γιατί είμαι φορέας της κυστικης ινωσης. Ευτυχώς τα μωρά είναι μια χαρά. Όμως από τη λήψη τροφοβλαστης φάνηκε ότι το ένα έμβρυο έχει χαμηλό ποσοστό μωσαϊκισμού τρισωμιας στο χρωμόσωμα 8. Για επιβεβαίωση του αποτελέσματος θα πρέπει να κάνω και αμνιοπαρακεντηση. Λένε ότι το αποτέλεσμα ίσως να είναι αβέβαιο σε εξέταση τροφοβλαστικου ιστού και να είναι το έμβρυο καλά. Έχει καμία αναλογία εμπειρία? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 
      • Από Eleftheria,
        Μία πολύ καλή φίλη είχε αποβολή πριν το τρίμηνο. Οι εξετάσεις και ο ιστολογικός έλεγχος έδειξαν ότι είχε τρισωμία στο 20, που ήταν το υπεράριθμο χρωμόσωμα.
        Έχετε ακούσει κάτι σχετικό γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς!
      • Από maria19772011,
        Καλησπέρα σε όλους.
        Θα ήθελα να μου πει κάποια από τις κοπέλες του forum, εφόσο γνωρίζει, αν, όταν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστη δείξουν ελεύθερη τρισωμία, αν απαιτούνται περαιτέρω εξετάσεις και αν η σωστή ερμηνεία αυτής της διάγνωσης΄είναι ότι η τρισωμία οφείλεται σε τυχαίο γεγονός.
        ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!
      • Από nelly1988,
        Γεια σας!! ΒΡισκομαι σε πολυ δυσκολη θεση...ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι 18 βδομαδων...βρηκαν στον μοριακο καρυοτυπο διπλασιασμο του χρωμοσωματος 22. ΕΧω παει σε τρεις γενετιστες και κανεις δεν ξερει να μου πει περι τινος προκειται...το χειροτερο ειναι πως μου αναφερουν οτι υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι απολυτως τιποτα ή μαθησιακες δυσκολιες εως να ειναι νοητικη στερηση!! Δεν ξερω τι να κανω...βλεπω ενα υγιεστατο μωρακι στους υπερηχους και δεν μπορω να αποφασισω...
        Εχετε ακουσει κατι σχετικα??Δεν εχω βρει αλλη παρομοια περιπτωση πουθενα!!:confused:
      • Από ραφαελ,
        Κοριτσια πηρα τα αποτελεσματα απο αμνιοκαλλιεργεια κ καρυοτυπο...
        Ηταν κοριτσακι με τρισωμια 15, 60%μωσαικισμου...
        Τελικα κ το περσυνο δεν ηταν ''τυχαιο γεγονος'' αλλα τρισωμια...
        Δεν καταλαβα τιποτε...πως εχω ενα παιδι...?απλα θα δουμε γεννετιστη...
        Κανεις που να ξερει κατι...
      • Από Zouzy,
        Γεια σας τον τελευταίο χρόνο είχα τρεις ανεπιτυχείς εγκυμοσυνες και τώρα μόλις πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου που έδειξε οτι είχε τρισωμια 22. Σας παρακαλώ οποία κοπέλα γνωρίζει τι ειναι ας απαντήσει ευχαριστω