Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό, για να πω το καινούριο πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε…

 

Έκανα την επέμβαση πριν από 3 χρόνια και κάτι μήνες. Από την αρχή δεν έβλεπα ικανοποιητικά από το δεξί μάτι, κάτι που ενώ ο γιατρός στο πρώτο ραντεβού μετά την επέμβαση μου έλεγε ότι θα βελτιωθεί, στο δεύτερο ραντεβού 1 εβδομάδα μετά μου αποκάλυψε ότι μου άφησε επίτηδες μυωπία για να έρθει πιο αργά η πρεσβυωπία. Τελικά η μυωπία στο μάτι από 1 βαθμό που ήταν τους πρώτους μήνες έπεσε στο 0,75 στους 17 μήνες και στον μισό βαθμό τώρα μετά από τρισήμιση σχεδόν χρόνια. Η θολότητα στο δεξί μάτι δεν έφυγε ποτέ, αλλά έμαθα να ζω με αυτή όπως και με τη μυωπία.

 

Τώρα μετά από 3,5 χρόνια από το lasik και μετά από μια κουτουλιά της κόρης μου στο κεφάλι, εμφανίστηκαν μεγάλα ενοχλητικά μυγάκια και κλωστές. Προχτές πήγα σε οφθαλμίατρο και η διάγνωση είναι αποκόλληση υαλωειδούς, κάτι που μου είπε ότι είναι πολύ σύνηθες (μέχρι και 90% στους μύωπες σε κάποια φάση της ζωής τους λόγω σχήματος του βολβού του ματιού) και δεν πρέπει να με ανησυχεί. Μάλιστα πολλές φορές η αποκόλληση του υαλώδους μπορεί να συμβεί κατά την επέμβαση από την καταπόνηση που δέχεται το μάτι.

 

Κοίταξε το βυθό, δεν διαπίστωσε κάποια αποκόλληση ή ρήξη αμφιβληστροειδούς και μου είπε να προσέχω τους επόμενους μήνες να μην σηκώνω βάρη ούτε να σκύβω γιατί η αποκόλληση του υαλοειδούς θα συνεχιστεί και θέλουμε να γίνει ομαλά ώστε να μην συμπαρασύρει τον αμφιβληστροειδή, για να μην αρχίσουν τα πραγματικά προβλήματα. Θεραπεία δεν υπάρχει και θα συνηθίσω μου είπε να ζω με τα μυγάκια και τις κλωστές. Ίσως να μετακινηθούν προς τα κάτω με τη βαρύτητα καθώς θα ξεκολλάει το υαλώδες από τον βυθό και να γίνουν λιγότερο ενοχλητικά. Επίσης μου είπε ότι η επέμβαση δείχνει άριστη (την είχα κάνει σε άλλο γιατρό) και σχεδόν δεν φαίνεται η τομή του flap.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για τους οφθαλμίατρους η αποκόλληση υαλοειδούς δεν αποτελεί σημαντικό πρόβλημα, παρόλο που τα μυγάκια και οι κλωστές είναι πολύ ενοχλητικά και μειώνουν την ποιότητα της όρασης. Αν και σύμφωνα με τους οφθαλμιάτρους σίγουρα θα αποτελώ μια επιτυχημένη επέμβαση, ομολογώ ότι τώρα δεν θα την ξαναέκανα την επέμβαση γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Αν και όντως ξεφορτώθηκα τα γυαλιά αισθάνομαι σαν μονόφθαλμη γιατί η όραση στο ένα μου μάτι δεν ήταν ποτέ ικανοποιητική. Πόσο μάλλον μετά το καινούριο μου πρόβλημα που είναι πλέον αρκετά ενοχλητικό και δεν διορθώνεται με τίποτα. Παρόλα αυτά ευχαριστώ το Θεό που δεν έπαθα κάτι σοβαρότερο, αλλά δεν συγχωρώ τον εαυτό μου για τη ματαιοδοξία μου να κυνηγήσω την τέλεια όραση, κάτι που για μένα δεν θα υπάρξει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Χαίρεται. Ενδιαφέρομαι να κάνω λέιζερ για τη μυωπία μου και οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη και φυσικά το κόστος!!!!

 

Ενδιαφέρομαι για prk και οι γιατροί που σκέφτομαι είναι

 

ραλλάτος

τουρμούζης

κανελλόπουλος

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω για κόστος γιατί την επέμβαση την έκανα πριν 10 χρόνια στο εξωτερικό. Σε όλους τους οφθαλμολογικούς ελέγχους που έχω κάνει, μου λένε ότι η δουλειά που έκαναν οι γιατροί του εξωτερικού είναι άριστη. Ωστόσο είμαι πιο ευαίσθητη στο φως. Επίσης μου είναι αρκετά δύσκολο να οδηγήσω βράδυ. Όταν ρώτησα εδώ γιατρούς μου είπαν ότι είναι συχνό φαινόμενο, καθώς η κόρη διαστέλεται σε τέτοιο βαθμό που εκτίθεται και μέρος του οφθαλμού στο οποίο δεν επεμβαίνει το laser με αποτέλεσμα την όχι καλή όραση. Γι'αυτό μου είπαν αποφεύγουν να κάνουν την επέμβαση σε περιπτώσεις μεγάλης διαστολής της κόρης.

 

Γνωρίζω τον πρώτο γιατρό και την κλινική του, έχουν κάνει εκεί επεμβάσεις αρκετοί συγγενείς μου και ο άντρας μου και έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα prk το 2009 στον Ασλανιδη στην Κρήτη, τους γιατρούς που λες δυστυχώς δεν τους ξερω. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη, η όραση μου μέχρι σημερα παραμένει άψογη!

 

Αυτο που θα πρεπει να ξέρεις ειναι οτι η μέθοδος prk εχει πιο δύσκολη αποκατάσταση απο την Lasik, δηλαδή αφου κλείσει 24ωρο από την επεμβαση και φυγει η επίδραση των αναισθητικών κολλυρίων, περνάς ενα πολυ δύσκολο 24ωρο, μετα όμως όλα καλά!

 

Το κόστος τότε ηταν περίπου 3.000, όλα με απόδειξη. Τωρα ειμαι σίγουρη οτι οι τιμές θα έχουν πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι πρεπει να υπολογίζεις και ενα σεβαστό πρόσθετο έξοδο μετα την εγχείρηση: τα φυσιολογικά δάκρυα. Εμένα μου είχε πει συγκεκριμένη μάρκα δακρύων για 6 μηνες, το πρωτο τρίμηνο μάλιστα έπρεπε να βάζω πολυ συχνά, με αποτέλεσμα συνολικά να μου στοίχισαν περίπου 350-400 ευρώ τα δάκρυα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε κορίτσια ή ποιότητα της όρασης μετά από λασικ είναι ακριβώς όπως ήταν προ επέμβασης?Έχω κανένα 6μηνο που την έχω κάνει και δεν είμαι ευχαριστημένη....10/10 ή όραση με 0.75 αστιγματισμό στο ένα μάτι.Αισθανομαι ένα περίεργο θάμπωμα σαν ομίχλη ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.Στο ένα μάτι είναι πιο έντονο.Και όταν έχει ντάλα ήλιο νιώθω λες και ή ατμόσφαιρα είναι σκονισμένη.Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.Και ενοειτα ότι με τα γυαλιά μου έβλεπα τέλεια.Το έχω μετανιώσει παρά πολύ που την έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω 2.5 μήνες που έκανα lasik και στα 2 μάτια. Το δεξί μου μάτι κανένα απολύτως πρόβλημα από την αρχή. τέλειο. Το αριστερό τον πρώτο 1.5 μήνα ήταν συνέχεια θολό. Έβλεπα αλλά λες και είχα συνέχεια μία τσίμπλα στο μάτι. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Η όρασή μου ήταν 10/10 από την πρώτη μέρα, αλλά από το ένα ματι είχα μια συνεχή θολούρα. Απίστευτα κουραστικό συν του ότι δεν μπορουσε να δουλέψω καθόλου στον υπολογιστή. Πρόβλημα τρομερό γιατί είμαι προγραμματίστρια.

Στον 1.5 μήνα το μάτι καθάρισε, αλλά παροδικά ξαναθολώνει, ιδιώς όταν κουράζομαι από τον υπολογιστή. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι τίποτα και αφού έχω όραση 10/10 είμαι ΟΚ και πρεπει να δώσω 6 μήνες για την πλήρη αποθεραπεία. Για να πω την αλήθεια, αν συνεχίσω να έχω τα θολώματα θα πάω και σε άλλον οφθαλμίατρο να με δει, γιατί η ιστορία με το θαμπώνω-ξεθαμπώνω είναι πολύ κουραστική. Ανησυχώ κιόλας μήπως κάτι έχει πάει στραβά.

Ο άντρας μου από την άλλη έκανε την ίδια επέμβαση 10 μέρες μετά από εμένα και είναι τέλεια από την αρχή. Εξαρτάται από τον άνθρωπο τελικά.

 

Έκανα την επέμβαση πριν απο 7 μέρες και έχω θολούρα σαν να έχω τσίμπλα όπως ακριβώς το περιγράφεις. Η όραση μου είναι πάρα πολύ καλή αν εξαιρέσουμε την θολούρα που δεν πιάνει σε όλο το μάτι . Βλέπω χωρίς γυαλία. Αλλά έχω την θολούρα.

Η αίσθηση είναι σαν να έχει μαζευτεί όλο το κολλύριο στο κάτω μέρος του ματιού με τις βλεφαρίδες. Και αυτό μου δημιουργεί την θολούρα που όμως δεν έιναι σε όλη μου την όραση (σε όλο το μάτι)

Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε ένα διορθωτικό (διάρκειας δευτερολέπτων λειζερ) για να καθαρίσει. Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ? Μου είπε πως οπως θρέφει ο φακός έχει θολώσει και αυτό θα το διορθώσει. ¨ομως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι νωρίτερα απο τον 1,5 μήνα που ακόμα θρέφουν τα μάτια .

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία ?

Όλοι όσοι είχαν κάνει την επέμβαση μου έλεγαν οτι ήταν άψογα σε 1-2 μέρες και εγώ νίωθω τόσο απογοητευμένη . Ενώ βλέπω τεράστια διαφορά στο πως βλέπω, δεν χρειάζομαι τα γυαλιά μου πια, δεν μπορώ να χαρώ απο την θολούρα αυτή......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια ή ποιότητα της όρασης μετά από λασικ είναι ακριβώς όπως ήταν προ επέμβασης?Έχω κανένα 6μηνο που την έχω κάνει και δεν είμαι ευχαριστημένη....10/10 ή όραση με 0.75 αστιγματισμό στο ένα μάτι.Αισθανομαι ένα περίεργο θάμπωμα σαν ομίχλη ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.Στο ένα μάτι είναι πιο έντονο.Και όταν έχει ντάλα ήλιο νιώθω λες και ή ατμόσφαιρα είναι σκονισμένη.Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.Και ενοειτα ότι με τα γυαλιά μου έβλεπα τέλεια.Το έχω μετανιώσει παρά πολύ που την έκανα.

 

πως είσαι τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πως είσαι τώρα ?

 

Μια απο τα ιδια.Γενικα το εχω μετανιωσει απίστευτα.Εχω επισκεφτει πολλους γιατρους και κανένας δε με εχει φιαφωτισει.Ολοι λένε πως οι εξετασεις μου δειχνουν καλες.Εγω ομως ενω μπορω να λειτουργήσω χωρις τα γυαλιά μου δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη απο την συνολικη ποιοτητα της ορασης μου.:(Εσενα καθάρισε η οραση σου???

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια.Γενικα το εχω μετανιωσει απίστευτα.Εχω επισκεφτει πολλους γιατρους και κανένας δε με εχει φιαφωτισει.Ολοι λένε πως οι εξετασεις μου δειχνουν καλες.Εγω ομως ενω μπορω να λειτουργήσω χωρις τα γυαλιά μου δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη απο την συνολικη ποιοτητα της ορασης μου.:(

Εσενα καθάρισε η όρασή σου????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...