Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ


Recommended Posts

σημειωνω οτι επαιρνα φαρμακα για 5 μηνες....... θα φτιαξει ομως, απλα θελει τον αναλογο χρονο του. ματι με ματι διαφερει, το τεχνητο δακρυ το ειχα μαζι μου επι 6 συνεχομενους μηνες, συν τοις αλλοις επαθα κ αλλεργια απο το κολλυριο. don't worry δωσ του λιγο χρονο ακομη, αν φορουσες για πολλα χρονια φακους πριν την επεμβαση ειναι λογικο να καθυστερει

 

Τουλαχιστον τωρα βλεπεις καλα ή ακομα θολα? Προβλημα με την ξηροφθαλμία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fotini, το είχε και ο άντρας μου αυτό (θολά και διπλά). Από το ένα μάτι περισσότερο. Και κράτησε αρκετά (σίγουρα πάνω από 10μέρες). Τώρα βλέπει μια χαρά! Μην ανησυχείς! Σε παρακολουθεί κι ο γιατρός σου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

fotini, το είχε και ο άντρας μου αυτό (θολά και διπλά). Από το ένα μάτι περισσότερο. Και κράτησε αρκετά (σίγουρα πάνω από 10μέρες). Τώρα βλέπει μια χαρά! Μην ανησυχείς! Σε παρακολουθεί κι ο γιατρός σου, έτσι δεν είναι;

 

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση κ την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι το άλλο μάτι έβλεπε καθαρά απο την πρώτη εβδομάδα. Αυτο δέκα μέρες τώρα κ βλέπει δίπλα κ όχι πολυ καθαρά. Με παρακολουθεί ο γιατρός μου κ λέει ότι δεν πρόκειται να μείνει έτσι. Αλλα εγω ανησυχώ γιατί δεν βλέπω βελτίωση κ το συγκρινω κ με το άλλο. Τώρα είναι καλα ή έχει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση κ την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι το άλλο μάτι έβλεπε καθαρά απο την πρώτη εβδομάδα. Αυτο δέκα μέρες τώρα κ βλέπει δίπλα κ όχι πολυ καθαρά. Με παρακολουθεί ο γιατρός μου κ λέει ότι δεν πρόκειται να μείνει έτσι. Αλλα εγω ανησυχώ γιατί δεν βλέπω βελτίωση κ το συγκρινω κ με το άλλο. Τώρα είναι καλα ή έχει κάποιο πρόβλημα;

 

Απο περιέργεια που το έκανε; Εγω πήγα στο Athens vision. Αλλα γενικά παρακάτω διαβάζω διάφορα προβλήματα κ έχω τρομάξει. Του έχει αφησει τίποτα, κάποιο πρόβλημα ή είναι όλα καλα; Έχω ανησυχήσει. Ελπίζω να μη μείνει έτσι το μάτι μου

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε στο Αττικό. Έτσι ήταν και είχε τρομάξει και αυτός. Μόνο το ένα μάτι. Πχ κοίταγε τηλεόραση και το σήμα του καναλιού το έβλεπε θολό και διπλό. Κάποια στιγμή έφτιαξε αυτό το μάτι (σίγουρα πήρε αρκετά πάνω από 10μέρες), θόλωσε λίγο το άλλο μάτι, αλλά στο τέλος όλα καλά. Τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο που χρειάζεται να βάζει δάκρυα πού και πού. Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα. Θα το παρακολουθείς και με το γιατρό σου φυσικά.

Α! Και να είσαι ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΗ με τα κολλύρια που σου έδωσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έκανε στο Αττικό. Έτσι ήταν και είχε τρομάξει και αυτός. Μόνο το ένα μάτι. Πχ κοίταγε τηλεόραση και το σήμα του καναλιού το έβλεπε θολό και διπλό. Κάποια στιγμή έφτιαξε αυτό το μάτι (σίγουρα πήρε αρκετά πάνω από 10μέρες), θόλωσε λίγο το άλλο μάτι, αλλά στο τέλος όλα καλά. Τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο που χρειάζεται να βάζει δάκρυα πού και πού. Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα. Θα το παρακολουθείς και με το γιατρό σου φυσικά.

Α! Και να είσαι ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΗ με τα κολλύρια που σου έδωσαν.

 

S'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Ελπίζω να ξεθολώσει και το δικό μου μάτι γιατί έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, θολά και διπλά. Και υπερβολική ξηροφθαλμία.

Ελπίζω να μη το μετανίωσω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ εισαι οκ ή εχεις ακόμα προβλήματα? Οσον αφορά την ξηροφθαλμία? Υποφέρω τα μάτια μου πολύ ξηρα

 

Evazes φάρμακα, κολλύρια για 5 μήνες??? Εμένα ο γιατρός μου μου είπε 1 μήνα και τέλος. Εξακολουθώ και βλέπω θολά και διπλά από το ένα μάτι και έχυν περάσει δέκα μέρες από τότε. Απλα δεν βλέπω κάποια βελτίωση με την κάθε μέρα που περνάει. Εσύ έβλεπες όλο και καλύτερα? Δηλ τα γράμματα στον υπολογιστή τα βλέπω διπλά και αρκετά θολά αν κοιτάω μόνο με το ένα μάτι.

Link to comment
Share on other sites

θΑ σου προτεινα το athens vision στην Συγγρού, είναι το καλύτερο απ' όσο ξέρω. Εκανα πριν 20 μέρες prk κ εγώ εκεί κ 2 γνωστές μου. Κάνουν πολύ καλές εξετάσεις κ οι γιατροί υπάρχουν συγκεκριμένοι γιατροί μόνο για laser. Κλεισε ένα ραντεβού με τον κ. Γεωργαρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω μυωπία από τα 18 μου χρόνια. Αυτή τη στιγμη έχω 4,50 βαθμούς στο κάθε μάτι και στο ένα μάτι λίγο πολύ λίγο (δε θυμάμαι πόσο) αστιγματισμό. Θέλω εδώ και πολύ καιρό να κάνω laser. Βασικά έχω κουραστεί να φοράω γυαλιά, να δίνω ένα σωρό χρήματα για γυαλιά και να πρέπει να τα φοράω μονίμως γιατί χωρίς αυτά είναι το απόλυτο σκοτάδι. Ηλίου για να φορέσω θα πρέπει να έχω φακούς που μετά από ορισμένη ώρα με ενοχλούν ή τα μυωπίας που στον ήλιο με στραβώνει και δεν βλέπω. Η μεγαλύτερη κούραση είναι στη θάλασσα που τα βγάζω εντελώς και δεν βλέπω τίποτα γιατί αν φορέσω φακούς και πέσει μέσα νερό με ενοχλούν μετά. Θελω εδώ και αρκετό καιρό να κάνω laser αλλά είχα πει να κάνω πρώτα τα παιδιά και μετά. Τωρα τελείωσα με εγκυμοσύνες και επισκευτηκα ένα κατάστημα με οπτικά για να αλλάξω γυαλιά. Επειδή όμως έχω πολύ λεπτό πρόσωπο έχω ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα με τους σκελετούς. Θελω πολύ μικρά σχέδια. Την τελευταία φορά είχα πέρει pro-design φοβερά σχέδια, φοβερά χρώματα και ήταν τα μόνα που μου κάθησαν στο πρόσωπο. Τα πλήρωσα όμως 460 ευρώ μαζί με φακούς. Τωρα πάλι δεν βρίσκω σκελετό και για να φτιάξω χρειάζομαι καμμιά 400 ευρώ γιατί μόνο οι φακοί που θέλουν μεγαλη λέπτυνση κάνουν 200 ευρώ. Επιπλέον θέλω και γυαλιά ηλίου και το κονδύλι φτάνει περίπου 800 ευρώ !!!! ΄Ψάχνω κάποιο κέντρο στην Αθήνα (θα προτιμούσα δημόσιο για να μην πληρώσω ή ιδιωτικό που να μην δώσω και μια περιουσία) που να μπορέσω να πάω να κάνω την επέμβαση με laser. Επειδή δεν έχω χρόνο με δύο μωρά να διαβάσω τα προηγούμενα θα παρακαλούσα όποια κοπέλα έχει κάνει laser στην αθήνα να μου πει με π.μ λεπτομέρειες που την έκανε, πόσο κόστισε, αν έμεινε ευχαριστημένη από την υποστήριξη και το γιατρό. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε στο Αττικό. Έτσι ήταν και είχε τρομάξει και αυτός. Μόνο το ένα μάτι. Πχ κοίταγε τηλεόραση και το σήμα του καναλιού το έβλεπε θολό και διπλό. Κάποια στιγμή έφτιαξε αυτό το μάτι (σίγουρα πήρε αρκετά πάνω από 10μέρες), θόλωσε λίγο το άλλο μάτι, αλλά στο τέλος όλα καλά. Τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα μόνο που χρειάζεται να βάζει δάκρυα πού και πού. Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα. Θα το παρακολουθείς και με το γιατρό σου φυσικά.

Α! Και να είσαι ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΙΚΗ με τα κολλύρια που σου έδωσαν.

 

Στο Αττικό νοσοκομείο εννοείς;;; Αυτό δεν είναι δημόσιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχει πάει κανείς στο οφθαλμιατρείο αθηνών για ανάλογη επέμβαση διόρθωσης μυωπίας;;; Αν ναι γνωρίζουμε τι τιμές παίζουν και αν παίζουν γιατί ειναι ΝΠΔΔ με λίγα λόγια δημόσιο νοσοκομείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εχει πάει κανείς στο οφθαλμιατρείο αθηνών για ανάλογη επέμβαση διόρθωσης μυωπίας;;; Αν ναι γνωρίζουμε τι τιμές παίζουν και αν παίζουν γιατί ειναι ΝΠΔΔ με λίγα λόγια δημόσιο νοσοκομείο

 

κανειςςς;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
θΑ σου προτεινα το athens vision στην Συγγρού, είναι το καλύτερο απ' όσο ξέρω. Εκανα πριν 20 μέρες prk κ εγώ εκεί κ 2 γνωστές μου. Κάνουν πολύ καλές εξετάσεις κ οι γιατροί υπάρχουν συγκεκριμένοι γιατροί μόνο για laser. Κλεισε ένα ραντεβού με τον κ. Γεωργαρίου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ στον υποτιθεμενο 'οφθαλμιατρο' κο Γρηγορη Γεωργαριου,η επαφη μαζι του (οπως και αλλων) ηταν ιδιετερα επωδινη. Θα επανελθω αναλυτικα ΔΗΜΟΣΙΑ προσεχως,καθως οι καταγγελιες μας θα ειναι ΚΑΙ δημοσιες αλλα ΚΑΙ επωνυμες.

Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα παρακαλω αν επικοινωνισει μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι πολύ να κάνω την εγχείρηση αλλά φοβάμαι πολύ την διάρκεια της εγχείρησης.

Διάβαζα την ενότητα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν την διάβασα ΟΟΟΟΛΗ γιατί είναι πολλά αυτά που ειπώθηκαν.

Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για όσους έχουν κάνει την εγχείρηση φυσικά:

1. Γίνεται κάποιο είδος αναισθησίας;Αν ναι μόνο στο μάτι;

2. Δεν φοβόσασταν όταν το laser σημάδευε τα μάτια σας;

3. Έχω ακούσει ότι όταν κάνεις laser πρέπει να περάσει τουλάχιστον 1 χρόνος για να μείνεις έγκυος. Ισχύει; Τί σας έχει πει ο οφθαλμίατρός σας;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ στον υποτιθεμενο 'οφθαλμιατρο' κο Γρηγορη Γεωργαριου,η επαφη μαζι του (οπως και αλλων) ηταν ιδιετερα επωδινη. Θα επανελθω αναλυτικα ΔΗΜΟΣΙΑ προσεχως,καθως οι καταγγελιες μας θα ειναι ΚΑΙ δημοσιες αλλα ΚΑΙ επωνυμες.

Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα παρακαλω αν επικοινωνισει μαζι μου.

 

Kαλησπέρα!

Γιατί υποτιθέμενος γιατρός? Έχει συμβεί κάτι? Με ενδιαφέρει γιατί σκέφτεται η αδερφή μου να πάει σε αυτόν.

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ στον υποτιθεμενο 'οφθαλμιατρο' κο Γρηγορη Γεωργαριου,η επαφη μαζι του (οπως και αλλων) ηταν ιδιετερα επωδινη. Θα επανελθω αναλυτικα ΔΗΜΟΣΙΑ προσεχως,καθως οι καταγγελιες μας θα ειναι ΚΑΙ δημοσιες αλλα ΚΑΙ επωνυμες.

Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα παρακαλω αν επικοινωνισει μαζι μου.

 

Στραβωθήκαμε από την ανορθογραφία, πριν πάμε στον αναφερόμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά εκαν prk πριν εικοσι μέρες και βλεπει το ενα μου ματι ακόμα διπλά, τα γράμματα. Εβλεπε ετσι κανεις από εσας? Βλέπω τα πάντα διπλα.

 

Και εγώ πριν 12 ακριβώς μέρες και δεν μπορώ να διαβάσω 12η γραμματοσειρά. Δυσκολεύομαι πολύ στην δουλειά αφού δουλεύω σε λογιστήριο . Πάντως κάπου διάβασα ότι μπορεί να πάρει και 3 μήνες για να δούμε καθαρά. Πραγματικά δεν ξέρω αν αληθεύει.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω 2.5 μήνες που έκανα lasik και στα 2 μάτια. Το δεξί μου μάτι κανένα απολύτως πρόβλημα από την αρχή. τέλειο. Το αριστερό τον πρώτο 1.5 μήνα ήταν συνέχεια θολό. Έβλεπα αλλά λες και είχα συνέχεια μία τσίμπλα στο μάτι. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Η όρασή μου ήταν 10/10 από την πρώτη μέρα, αλλά από το ένα ματι είχα μια συνεχή θολούρα. Απίστευτα κουραστικό συν του ότι δεν μπορουσε να δουλέψω καθόλου στον υπολογιστή. Πρόβλημα τρομερό γιατί είμαι προγραμματίστρια.

Στον 1.5 μήνα το μάτι καθάρισε, αλλά παροδικά ξαναθολώνει, ιδιώς όταν κουράζομαι από τον υπολογιστή. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι τίποτα και αφού έχω όραση 10/10 είμαι ΟΚ και πρεπει να δώσω 6 μήνες για την πλήρη αποθεραπεία. Για να πω την αλήθεια, αν συνεχίσω να έχω τα θολώματα θα πάω και σε άλλον οφθαλμίατρο να με δει, γιατί η ιστορία με το θαμπώνω-ξεθαμπώνω είναι πολύ κουραστική. Ανησυχώ κιόλας μήπως κάτι έχει πάει στραβά.

Ο άντρας μου από την άλλη έκανε την ίδια επέμβαση 10 μέρες μετά από εμένα και είναι τέλεια από την αρχή. Εξαρτάται από τον άνθρωπο τελικά.

 

Καλησπέρα,

Μαρία έκανα και εγώ LASIK πριν από εφτά ημέρες και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και τη fotini2012. Από το ένα μάτι βλέπω καθαρά ενώ από το άλλο μάτι βλέπω θολά.

Με έχει τρελάνει αυτή η κατάσταση…

Θα ήθελα να ρωτήσω εσένα και τη Φωτεινή μετά από τόσο καιρό βελτιώθηκε η κατάσταση;

 

Εγώ έχω αρχίσει και απογοητεύομαι...Φοβάμαι πώς μου έχει μείνει αστιγματισμός και θα πρέπει να ξανακάνω επέμβαση..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένα άλλο πράγμα που επίσης δεν λένε είναι πως αν σου ξαναρθει η μυωπια απαξ και κανεις lasik δεν μπορείς να ξαναβαλεις φακους. Εχει κανεις ιδια εμπειρια απο αυτο αν ισχυει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...