Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τί θα μπορούσε να γίνει;:confused:

Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.

Ο δικός μου ο γυναικολόγος όταν του είχα πει για το 6 δεν είχε ανησυχήσει, μου ειπε βλέποντας και κάνοντας, γιατί αν έχεις διαστολή κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.

(Τελικά έκανα για άλλους λόγους καισαρική, άσχετο :D)

Link to comment
Share on other sites

Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.

Ο δικός μου ο γυναικολόγος όταν του είχα πει για το 6 δεν είχε ανησυχήσει, μου ειπε βλέποντας και κάνοντας, γιατί αν έχεις διαστολή κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.

(Τελικά έκανα για άλλους λόγους καισαρική, άσχετο :D)

Έκανα Φ.Τ. παίζει πρόβλημα;;;;;;; Ο Παράσχος (γυναικολόγος) δε μού 'χε αναφέρει τίποτα...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα Φ.Τ. παίζει πρόβλημα;;;;;;; Ο Παράσχος (γυναικολόγος) δε μού 'χε αναφέρει τίποτα...

Όχι βρε δεν νομίζω...αφού δεν έπαθες και τπτ κατά την γέννα ;) Άλλωστε ούτε και ο δικός μου με ρώτησε ποτέ, εγώ του το ανέφερα επειδή το είχα στο μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με νυστέρι????? Δεν γίνεται...

 

Γίνεται-γίνεται!!

Είχε κάνει ένας φίλος μου και είχε συνέχεια προβλήματα!

 

 

Thaumataki για την γέννα φοβούνται αν έχεις πολύ υψηλή μυωπία τις εξωθήσεις.

 

Αυτό είναι μύθος!

Εαν ένα μάτι είναι υγιές (δεν έχει κάποιο πρόβλημα στον αμφιβληστροειδή)

και είναι απλά μυωπικό

δεν τίθεται τέτοιο θέμα!

 

Μου το επιβεβαίωσαν εμένα ένα σωρό γιατροί

(γιατί ανησυχούσα κι εγώ γιαυτό

στην γέννα της κόρης μου)

 

και πραγματικά γέννησα φυσιολογικά με 5 και 5,5 μυωπία

και δεν έπαθα τίποτα.

 

Μετά απο 9 μήνες έκανα το λέιζερ! ;)

 

Διαβάστε κι εδώ

http://www.laservision.gr/PDF-Greek/Other/other19.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβούνται για αποκόλληση του ματιού....ή κάτι τέτοιο (το μάτι που έχει μυωπία έχει κάποια βλάβη η οποία μάλιστα δεν διορθώνεται με το laser), μην νομίζεις ότι το ξέρω και πολύ καλά. Φοβούνται για αποκόλλησει του αμφιβληστροειδή. Πολύ συχνό φαινόμενο μυωπικά μάτια, να έχουν υποστεί και ρωγμές στον αμφιβληστροειδή το οποίο διορθώνεται με λέηζερ. Η εφαρμογή του απαιτεί μόλις 20 δευτερόλεπτα και μπορεί να γίνει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης προκειμένου να αποφεχθεί η καισαρική τομή. Στην ουσια γίνεται ενίσχυση των αλλοιώσεων- ρωγμών για να μην υπάρξει κίνδυνος κατά την πίεση των εξωθήσεων

Μου το είχε πει μια γνωστή μου που είχε πολλή μυωπία, νομίζω 9, και που της είχε πει ο γιατρός να προσέχει την διατροφή της γιατί υπήρχε κίνδυνος και στην τουαλέτα.

Αυτό ισχύει καθώς επίσης και ότι δεν πρέπει να σηκώνει μεγάλο βάρος.

Ο δικός μου ο γυναικολόγος όταν του είχα πει για το 6 δεν είχε ανησυχήσει, μου ειπε βλέποντας και κάνοντας, γιατί αν έχεις διαστολή κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.

(Τελικά έκανα για άλλους λόγους καισαρική, άσχετο :D)

Και όμως μπορεί κάποιος να έχει μυωπία μόλις 0,25 και να μην το ξέρει καθόλου και να έχει αλλοιώσεις τον αμφιβληστροειδή. Για όσες έχουν μυωπια, αστιγματισμό ή οτιδήποτε άλλο στα μάτια καλό είναι να κάνουν και βυθοσκόπηση προς το τέλος της εγκυμοσύνης, και να παίρνουν και την γνώμη του οφθαλμιάτρου τους.

 

 

Εμένα όμως μου δημιουργήθηκε άλλο ερώτημα. Όσο κορίτσια είπατε ότι μετά την επέμβαση λέηζερ οι γιατροί σας απαγόρευσαν να τρίβεται τα μάτια σας, πράγμα που εγώ δεν το ήξερα και τα έχω ταράξει στα τριψίματα, πως ξεβάφεστε; ή ακόμα και πως βάφεστε; Εννοώ δεν χρησιμοποιείται μαντηλάκια καθαρισμού στα μάτια; Γιατί εγώ τα πιέζω αρκετά για να βγουν τα υπολλείματα του μακιγιάζ. Μην γελάτε μην ερώτησή μου, με βάλατε σε σκέψεις:mrgreen:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Τα έτριβες και δεν πονούσες? :confused::confused::confused: Τον πρώτο καιρό μετά την επέμβαση πονούσα πολύ στα μάτια δεν μπορούσα καλά καλά να πλυθώ το πρωι...Για μακιγιαζ εντάξει, ούτε λόγος :D Πολύ αργότερα έβαψα τα μάτια μου. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει, συμφωνεί να τα τρίβεις και να τα βάφεις/ξεβάφεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα έτριβες και δεν πονούσες? :confused::confused::confused: Τον πρώτο καιρό μετά την επέμβαση πονούσα πολύ στα μάτια δεν μπορούσα καλά καλά να πλυθώ το πρωι...Για μακιγιαζ εντάξει, ούτε λόγος :D Πολύ αργότερα έβαψα τα μάτια μου. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει, συμφωνεί να τα τρίβεις και να τα βάφεις/ξεβάφεις?

Για 20 μέρες μετά την επέμβαση μου είχε πει όχι τρίψιμο, βάψιμο και νερό. Μετά δεν μου ξαναείπε τίποτα. Όταν τον ρώτησα για βάψιμο και για νερό μετά τον μήνα μου είπε εντάξει. Τώρα τα τρίβω όταν νιώθω φαγούρα, και όταν ξεβάφομαι τα πιέζω για να φύγει το μακιγιαζ, δεν με πονάνε. Μήπως κάτι ξέχασε να μου πει; ή επειδή έκανα την PRK και δεν έχει την τομή flat δεν πειράζει; :confused:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Για 20 μέρες μετά την επέμβαση μου είχε πει όχι τρίψιμο, βάψιμο και νερό. Μετά δεν μου ξαναείπε τίποτα. Όταν τον ρώτησα για βάψιμο και για νερό μετά τον μήνα μου είπε εντάξει. Τώρα τα τρίβω όταν νιώθω φαγούρα, και όταν ξεβάφομαι τα πιέζω για να φύγει το μακιγιαζ, δεν με πονάνε. Μήπως κάτι ξέχασε να μου πει; ή επειδή έκανα την PRK και δεν έχει την τομή flat δεν πειράζει; :confused:

Αν ο γιατρός σου δεν ανησυχεί και εσύ δεν έχεις ενοχλήσεις γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά κάποια κοπέλα είπε ότι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΡΙΨΙΜΟ και απλά αναρρωτιέμαι μήπως ξέχασε να μου το πει ή συμβαίνει μόνο στις επεμβάσεις lasik;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποτε ξανά τρίψιμο μου φαίνεται υπερβολικό. Και εγώ lasik έχω κάνει και από κάποια στιγμή και μετά τα έτριβα και μέχρι τώρα δεν έχω πρόβλημα. Ούτε ο γιατρός μου είχε πει κάτι. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

mariori, λυπάμαι που δεν είναι τα πράγματα όπως τα περιμένες. Δυστυχώς για τους οφθαλμίατρους είναι η εύκολη λύση να σου λένε ότι ναι μεν πέτυχε η εγχείριση αλλά φόρα και γυαλιά για να διευκολύνεσαι. Ευτυχώς για μένα τα πράγματα πήγαν καλύτερα σε σχέση με την πρώτη επέμβαση. Έπρεπε βέβαια να κάνω δυο διορθωτικές επεμβάσεις. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα δεν είναι άριστο αλλά πολύ καλύτερο από πριν. Και εμένα μου είχε πει ο γιατρός να φορέσω γυαλιά αλλά ήμουν κατηγορηματική από την αρχή. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναφορέσω γυαλιά και μπορώ να σου πω ότι η όρασή μου ήταν χειρότερη από τη δική σου. Δεν έβλεπα ούτε την οθόνη του υπολογιστή. Πήρα βέβαια το ρίσκο και τώρα είμαι καλύτερα. Τα κολλύρια τα σταμάτησα σε ένα μήνα ακριβώς και μάλιστα από μόνη μου. Θεωρούσα ότι όλα αυτά τα κολλύρια δεν βοηθούσαν την όρασή μου. Ένιωθα συνεχώς ότι τα μάτια μου κολλούσαν και ότι ήταν βρώμικα (βέβαια απετρέπαν μολύνσεις κτλ). Πρόσφατα που πήγα στον γιατρό να με δει, μου είπε ότι βλέπω πολύ καλύτερα και από έναν άνθρωπο που δεν είχε ποτέ του μυωπία και μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλά με αυτό. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να ξανατρίψω τα μάτια (και το θέλω αφάνταστα) και το ξέρω από την αρχή που ξεκίνησα αυτή την ιστορία, αλλά αυτό είναι το ελάχιστο. Αυτό βέβαια που θα ήθελα πολύ να κάνω είναι να κάνω βουτιά με ανοιχτά μάτια στη θάλασσα. Δεν μου το έχει αποκλείσει ο γιατρός, αλλά μου είπε λόγω των επαναλαμβανόμενων επεμβάσεων να το αποφύγω για φέτος για να είμαστε σίγουροι.

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα στα μάτια σου mariori και αν δε δεις αποτέλεσμα και το θέλεις μπορείς να ξανακάνεις. Άλλωστε οι γιατροί δεν το αποκλείουν αυτό σαν δυνατότητα, απλά σου λένε να περιμένεις.

Τελικά το βρήκα που το διάβασα. Αν όντως κάποια άλλη κοπέλα ξέρει ας μας πει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεχάσω το τρίψιμο των ματιών. Ο λόγος είναι για να μην ξεκολλήσει το flap το οποίο δεν κολάει ποτέ ξανά στον υπόλοιπο κερατοειδή πλήρως (κολάει ελάχιστα κατά ένα 5% περίπου σε σχέση με πριν), γιατί ο κερατοειδής δεν αναδημιουργείται και δεν επουλώνεται. Αυτό σημαίνει ότι με ένα δυνατό τρίψιμο μπορεί να ξεκολλήσει και να γυρίσει τούμπα (που σημαίνει ότι πρέπει να τρέξεις στον οφθαλμίατρο να σου το επαναφέρει το συντομότερο δυνατόν), ή στην χειρότερη περίπτωση να κοπεί και να χαθεί (που σημαίνει μόνιμη βλάβη του ματιού). Αυτό αφορά μόνο τη lasik. Η PRK δεν έχει flap και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

 

Σχετικό είναι και αυτό:

http://www.lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεχάσω το τρίψιμο των ματιών. Ο λόγος είναι για να μην ξεκολλήσει το flap το οποίο δεν κολάει ποτέ ξανά στον υπόλοιπο κερατοειδή πλήρως (κολάει ελάχιστα κατά ένα 5% περίπου σε σχέση με πριν), γιατί ο κερατοειδής δεν αναδημιουργείται και δεν επουλώνεται. Αυτό σημαίνει ότι με ένα δυνατό τρίψιμο μπορεί να ξεκολλήσει και να γυρίσει τούμπα (που σημαίνει ότι πρέπει να τρέξεις στον οφθαλμίατρο να σου το επαναφέρει το συντομότερο δυνατόν), ή στην χειρότερη περίπτωση να κοπεί και να χαθεί (που σημαίνει μόνιμη βλάβη του ματιού). Αυτό αφορά μόνο τη lasik. Η PRK δεν έχει flap και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

 

Σχετικό είναι και αυτό:

http://www.lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

Αν και καθυστερημένα ευχαριστώ για την απάντησή σου και τις πληροφορίες που έδωσες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συγχωρήστε με που δεν διάβασα όλες τις συζητήσεις για το θέμα της εγχείρησης laser στα μάτια, αλλά από τα τελευταία που διάβασα μου δημιουργήθηκε η απορία αν η μέθοδος PRK είναι ασφαλέστερη από τη Lasik; Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να ξεχάσω το τρίψιμο των ματιών. Ο λόγος είναι για να μην ξεκολλήσει το flap το οποίο δεν κολάει ποτέ ξανά στον υπόλοιπο κερατοειδή πλήρως (κολάει ελάχιστα κατά ένα 5% περίπου σε σχέση με πριν), γιατί ο κερατοειδής δεν αναδημιουργείται και δεν επουλώνεται. Αυτό σημαίνει ότι με ένα δυνατό τρίψιμο μπορεί να ξεκολλήσει και να γυρίσει τούμπα (που σημαίνει ότι πρέπει να τρέξεις στον οφθαλμίατρο να σου το επαναφέρει το συντομότερο δυνατόν), ή στην χειρότερη περίπτωση να κοπεί και να χαθεί (που σημαίνει μόνιμη βλάβη του ματιού). Αυτό αφορά μόνο τη lasik. Η PRK δεν έχει flap και δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

 

Σχετικό είναι και αυτό:

http://www.lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΑΣΗ ΓΙΑ ΜΥΩΠΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

 

 

Υ.Γ. SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΑΣΗ ΓΙΑ ΜΥΩΠΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

 

 

Υ.Γ. SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK:oops::oops::oops:

Εγώ έκανα την lasik στο οφθαλμιατρείο. Δεν θυμάμαι όμως το όνομα του γιατρού, ίσως αν το ακουσω να το θυμηθώ. Η τιμή ήταν πάρα πολύ καλή σε σχέση με άλλα κέντρα, πιστευω και το περιβάλλον και ο εξοπλισμός (αν και δεν ειχα επισκευθει καποιο άλλο κέντρο για να τα συγκρινω). Τελικά όμως η επέμβαση απέτυχε στο 2ο μάτι... :-( Δεν το αποδίδω 100% στο οφθαλμιατρείο, αλλά κυρίως στο απίστευτο άγχος που είχα...Βεβαια και αυτοί δεν μου έδωσαν ένα ηρεμιστικό που απ'ότι έχω ακούσει το δίνουν παντού....αυτό μονο έχω να πω σαν αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΕΤΥΧΕ? ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ ΤΥΠΟΣ...

Δεν έγινε εντελώς οριζόντια η τομή του flap... οπότε δεν μπορούσε να εφαρμοστει το laser. Υποθέτω πως επειδή έτρεμα ολόκληρη κουνήθηκα την στιγμή που το μηχάνημα έκανε την τομή. Οπότε θα σε συμβούλευα, ανεξάρτητα από πού θα αποφασίσεις τελικά να κάνεις την επέμβαση, να πας με πολύ τσαμπουκά και φυσικά να ζητήσεις ηρεμιστικό

 

Έντιτ: πιο σωστό θα ήταν να πω πως δεν έγινε σωστα η τομή

Δεν ηξερα οτι μπορεις να κανεις τετοια επεμβαση στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων!

Ποσο kostizei βρε παιδια;Πρεπει να εισαι ασφαλισμενη καπου;

Την έκανα πριν 6 χρόνια και δεν θυμαμαι καθόλου την τιμή. Μόνο ότι από συζητήσεις με γνωστούς που είχαν κάνει και αυτοί την ίδια επέμβαση πως ήταν σημαντικά χαληλότερη. Το ταμείο μου μου έδωσε εκ των υστέρων τα χρήματα που δικαιολογούσε, οπότε υποθέτω πως και κάποιος ανασφάλιστος μπορεί να την κάνει, εάν έχει τα χρήματα. Άλλα ταμεια μπορεί να είναι συμβεβλημένα και απλά να πληρώνεις συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΑΣΗ ΓΙΑ ΜΥΩΠΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!!

 

 

Υ.Γ. SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK:oops::oops::oops:

 

 

Eγώ έκανα εκεί πριν 2 χρόνια. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη, συστημένη πήγα και εγώ εκεί. Το κόστος για prk που έκανα εγώ ήταν 1290 ευρούλια ενώ για lasik είναι λίγο παραπάνω 1500 (;) αν θυμάμαι. Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω το όνομα του γιατρού που με χειρούργησε. Πάντως ανεξαρτήτως από το που θα το κάνεις, να το ΚΑΝΕΙΣ σύντομα... άλλος άνθρωπος θα νοιώσεις και θα αναρρωτιέσαι γιατί δεν το έκανες νωρίτερα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα γίνοταν ένα μέρος της επέμβασης με νυστέρι. Πλέον όλοι οι γιατροί χρησιμοποιούν laser κερατοτόμο.

 

Πηγή: www.eyes-surgery.gr

 

Γίνεται με νυστέρι????? Δεν γίνεται....

Thaumataki για την γέννα φοβούνται αν έχεις πολύ υψηλή μυωπία τις εξωθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με νυστέρι????? Δεν γίνεται....

Thaumataki για την γέννα φοβούνται αν έχεις πολύ υψηλή μυωπία τις εξωθήσεις.

 

Έχω 9-9,5 μυωπία κ γέννησα φυσιολιγικά, με πρόκληση κ επισκληρίδιο για να είναι ελεγχόμενες οι συσπάσεις κ να μη τις πολυκαταλαβαίνω. Όλα πήγαν πολύ καλά, σε 9 περίπου ώρες βγήκε ένα υγιέστατο αγοράκι:-)

Όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος πάλι έτσι θα προσπαθήσω:-)

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εκανα το 2001

ειχα μυωπια 6 και στα δυο ματια

μια χρονια εβλεπα τελεια

μετα επαθα το αυτοανοσο

τωρα εχω προβλημα που πλεον δεν εγχειριζεται

"κεντρικο σκοτωμα οπτικου νευρου"

 

ποτε δεν καταλαβαμε τι εγινε

ο οφθαλμιατρος λεει οτι φταινε οι κορτιζονες που μου εδιναν οι νευρολογοι

οι νευρολογοι λενε οτι κορτιζονες δινουν και οι οφθαλμιατροι και η κορτιζονη κανει μονο γλαυκωμα και καταρρακτη, οχι αυτο που εχω εγω

οποτε λενε δεν περυχε το laser.........

 

το θεμα ειναι οτι και το εκατομμυριο εσκασα (δρχ ειχαμε τοτε) και δε βλεπω

και δε θεραπευεται και το προβλημα μου!

Link to comment
Share on other sites

εκανα το 2001

ειχα μυωπια 6 και στα δυο ματια

μια χρονια εβλεπα τελεια

μετα επαθα το αυτοανοσο

τωρα εχω προβλημα που πλεον δεν εγχειριζεται

"κεντρικο σκοτωμα οπτικου νευρου"

 

ποτε δεν καταλαβαμε τι εγινε

ο οφθαλμιατρος λεει οτι φταινε οι κορτιζονες που μου εδιναν οι νευρολογοι

οι νευρολογοι λενε οτι κορτιζονες δινουν και οι οφθαλμιατροι και η κορτιζονη κανει μονο γλαυκωμα και καταρρακτη, οχι αυτο που εχω εγω

οποτε λενε δεν περυχε το laser.........

 

το θεμα ειναι οτι και το εκατομμυριο εσκασα (δρχ ειχαμε τοτε) και δε βλεπω

και δε θεραπευεται και το προβλημα μου!

Διαβάζοντας το ποστ σου, καταλήγω για μια ακόμα φορά.. Μυωπία κ πάλι μυωπία! καλύτερα με φακούς επαφής και τα γυαλάκια μου, παρά τρεξίματα ταλαιπωρίες και έξοδα, χωρίς αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...