Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟ


Recommended Posts

κατ΄αρχην γιατι να ειναι βρασμενο αφου την αποστειρωση φανταζομαι την εχετε σταματησει

κατα δευτερον το νερο που θα της δωσεις πιθανοτατα να μην το πιει.δεν θα της αρεσει.εγω της εχω παρει εκπαιδευτικο ποτηρακι,το εχω γεμισει νερο κ της το δινω.πιο πολυ σαν παιχνιδι το βλεπει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατ΄αρχην γιατι να ειναι βρασμενο αφου την αποστειρωση φανταζομαι την εχετε σταματησει

κατα δευτερον το νερο που θα της δωσεις πιθανοτατα να μην το πιει.δεν θα της αρεσει.εγω της εχω παρει εκπαιδευτικο ποτηρακι,το εχω γεμισει νερο κ της το δινω.πιο πολυ σαν παιχνιδι το βλεπει

 

αποστείρωση έκανα μόνο για πιπίλες... και την έχω κόψει εδώ και καιρό... μόνο αν πέσει κάτω καμία την πλένω καλά...

 

ένα τέτοιο ποτηράκι της έχω πάρει κι εγώ αλλά δεν της το έχω δώσει ακόμα. πόσο είναι η δικιά σου???

επίσης η δικιά μου είναι αλλεργική σε αγελαδινά, κλπ, και είμαι λίγο πιο προσεκτική...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη καλησπέρα!

Μπράβο σας που θηλάζετε ακόμα!

Το νεράκι κι εμείς βρασμένο το πίναμε μέχρι να γίνουμε 8 μηνών. Ο τρόπος που το κρυώνεις είναι ακριβώς αυτός που περιγράφεις.

Τώρα για το αν κορακιάζουν τα μωρά.... :lol::lol::lol:

Ο Άγγελος άργησε πολύ να πεί νερό! Προσπαθούσα να του το δώσω από 6 μηνών, αλλά δεν έπινε σταγόνα. Μάλλον του έφτανε το γάλ του για να ξεδιψάει. Σιγά σιγά είδα αλλαγή, και τώρα το νεράκι του αρέσει πολύ. Μην απελπιστείς αν δεν πίνει νερό στην αρχή... Δεν έχω ακούσει μωράκι να πίνει νερό με το που το δοκιμάζει!

Να το χαίρεσαι!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλω σώνει και καλά να πιεί νερό...

Μόνο αν διψάει από το φαγάκι της. Ειδικά μετά το κοτόπουλο-κολοκύθι- πατάτα... Την σκεφτόμουν.

 

Θα δοκιμάσω και βλέπουμε. Αλλιώς εδώ είναι η μανούλα με το πιο ξεδιψαστικό-ηρεμιστικό-χαλαρωτικό-εύπεπτο-νόστιμο-κλπ γαλατάκι... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατ΄αρχην γιατι να ειναι βρασμενο αφου την αποστειρωση φανταζομαι την εχετε σταματησει

 

Εμάς η παιδίατρος μας έλεγε βρασμένο γιατί τα άλατα συσσωματώνονται και τα απομακρύνουμε (όχι τίποτα τρομερό, απλά να μην περάσουν όλα στο μπουκάλι, τα αφήναμε στον πάτο του μπρικιού). Αυτό για να μην επιβαρυνθούν τα νεφρά (ουσιαστικά για τον ίδιο λόγο που δε βάζουμε αλάτι στα παιδιά κάτω των 12 μηνών).

Επιπλέον για τυχών μικρόβια του νερού, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν πονάκια στην κοιλίτσα τους.

 

Στα κορίτσια το έκανα έτσι μέχρι τους 12 μήνες. Αλλά στο μικρό δεν είχε νόημα γιατί εγώ έβραζα νερά και οι μεγαλύτερες (κατά 15 μήνες) του έδιναν να φάει την πιπίλα ακόμα κι αν είχε πέσει μέσα σε χώμα... δεν τις προλάβαινα! Έτσι 6 μηνών σταμάτησα βρασμό και αποστείρωση. Αυτό το πιτσιρίκι είναι ανθεκτικό μπορώ να το εγγυηθώ! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου ήπιε πραγματικά νερό 9 μηνών, μέχρι τότε ήθελε μόνο γάλα. Αλλά έπαιζε ρόλο και ότι έτρωγε πολύ λίγες στερεές σε σχέση με αυτό που προτείνουν οι παιδίατροι (που προτείνουν το ίδιο για παιδιά που θηλάζουν και που δεν θηλάζουν, δηλαδή 3 γεύματα την ημέρα.)

Αλλά δεν δώσαμε ποτέ βρασμένο νερό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα νερο στην αρχη δεν ηθελε καθολου. το εβλεπε πιο πολυ σαν παιχνιδι και κουναγε πανω κατω το μπιμπερο. εγω συνεχιζα να δοκιμαζω να της δινω και απλα μα μερα ηπιε. δεν ξερω πως εγινε αλλα απο τοτε της αρεσε και τωρα πινει αρκετο. βοηθαει σιγουρα πολυ στις κενωσεις. εμεις ειδαμε διαφορα απο τοτε που ηπιε νερο, γιατι με το που αρχισε τις στερεες (φρουτο βασικα) ειχαμε ενα ψιλοπροβληματακι. αλλα μετα ολα οκ.

α, και δεν το βραζουμε. η γιατρος μας ειπε οχι. βεβαια απο οτι εχω καταλαβει, ο καθε γιατρος λεει τα δικα του...

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μαμάδες και μπαμπάδες.

Το μπεμπονι μου είναι 7,5 μηνών και από 6 μηνών έχουμε αρχίσει στέρεες. Τώρα τρώει το πρωί μπανάνα με αχλάδι και σήμερα έβαλα και μανταρίνι και της άρεσε πολύ και το μεσημέρι χορτόσουπα με 70-100 γρ. μοσχαράκι μέσα.

Αυτά που θέλω να σας ρωτήσω είναι τα εξής :

1. Η μικρή όταν την θηλάζω πριν την στερεά δεν τρώει και τώρα έχω αρχίσει να την θηλάζω μετά το γεύμα και τρώει κάνα 3ʼ-5ʼ. Διακυβεύεται η γαλουχία?

2. Δεν της έχω δώσει ακόμα νερό γιατί δεν ξέρω αν πραγματικά χρειάζεται αφού θηλάζει συνήθως μετά το φαγητό και άλλες 5-6 φορές την ημέρα (με αλλά λόγια όποτε γκρινιάζει το πρώτο που της προσφέρω είναι βυζί

:oops::lol:)φοβάμαι κιόλας μην πίνει λιγότερο γάλα αν της δείνω νερό !!!

3. Ποτέ προσθέτουμε τρίτο γεύμα (όχι ότι με βιάζει να της δώσω απλός για να ξέρω)

4. Με 7-8 θηλασμούς το 24ωρο υπάρχει περίπτωση να μου μειωθεί το γάλα?

5. Κάθε πότε δίνεται εσείς κρέας κάθε μέρα ???

6. το βράδυ κανονικά δεν ξυπνάει, τρώει κατά της 9 και ξυπνάει το πρωί, όμως επειδή μικρή είχε πάθει αφυδάτωση επειδή προτιμούσε να κοιμηθεί από το να φάει, την ταΐζω και κατά τις 1+ το βράδυ. Το κακό όμως είναι ότι την αλλάζω πρώτα και το λυπάμαι το καημένο έτσι όπως κάνει δεν θέλει να σηκωθεί με τίποτα και μετά κλαίει πολύ. Μπορώ να σταματήσω να την θηλάζω αυτήν την ώρα, μετά θα κάνω 6-7 θηλασμούς το 24 μήπως θα δημιουργηθεί πρόβλημα με το γάλα μου ????

 

Το ξέρω πως σας ζάλισα χίλια ΣΥΓΝΏΜΗ αλλά μου μαζευόντουσαν αυτές οι ερωτήσεις και τώρα βρήκα χρόνο να σας της πω !

 

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω για την κατανόηση

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html

 

Κρέας δίναμε κάθε μέρα. Μάλιστα, επειδή έτρωγε πολύ λίγες στερεές, συμφωνούσαμε ότι ήταν προτιμότερο να φάει κρέας παρά πχ πατάτες κτλ, λόγω του σιδήρου.

 

Για την ερώτηση #6, γιατί την αλλάζεις; και πώς; Αν είναι απλά βρεγμένη, δεν χρειάζεται να την πλένεις ή να την ακουμπάς με τα κρύα μωρομάντηλα, μπορείς απλά να αντικαταστήσεις την πάνα (εκτός αν έχετε ιδιαίτερη ευαισθησία). Ή αν βολεύεσαι στα νούμερα και δεν έχετε διαρροές, μπορείς να βάζεις μια πιο μεγάλη πάνα, ώστε να κρατά περισσότερες ώρες. Αν σταματήσεις αυτόν τον θηλασμό, μπορεί μετά να ξυπνάει σε άσχετη ώρα και να σου κόβει τον βαθύ ύπνο. Εμένα για το λόγο αυτό με βόλευε να τη θηλάζω πριν πέσω για ύπνο. Με λιγότερα λόγια, δες πώς μπορείς να περιορίσεις την ενόχληση από το άλλαγμα, πριν κόψεις το συγκεκριμένο γεύμα.

 

Το αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην παραγωγή σου ή όχι, εξαρτάται από το αν θα αναπληρώσει με τους υπόλοιπους θηλασμούς ή αν θα "παραιτηθεί". Αν δεν αλλάξει κάτι στους υπόλοιπου θηλασμούς, η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί σε ένα γεύμα λιγότερο. Πόση ώρα μετά το θηλασμό δοκιμάζεις να ταΐσεις; Άφηνε να περνάει μια ώρα ή και λίγο περισσότερο.

 

Για το νερό, θα σε οδηγήσει το μωρό. Συνήθως στην αρχή πίνουν ελάχιστο ως καθόλου. Αν το χρειάζεται, θα πιει περισσότερο. Προσέχεις το μωρό να βρέχει αρκετές πάνες και να μην έχει θέμα δυσκοιλιότητας. Αν δυσκολεύεται, τότε θα δώσεις και νεράκι. Αν και μάλλον, αφού θηλάζει μετά το φαγητό, δεν θα έχετε τέτοιο θέμα. Δες κι εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/baby-water.html

 

Το τρίτο γεύμα μπορεί να περιμένει πολύ καιρό ακόμη, εξαρτάται και από τους ρυθμούς του μωρού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα amaretto. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απάντησης στο κατεβατό μου!!!

Την μικρή όσες φορές δεν την έχω αλλάξει το πρωί το κάτουρο έχει φτάσει μέχρι το σβέρκο. Έχω δοκιμάσει και μεγαλύτερες πάνες αλλά επειδή είναι σαν σκουλικαντερο (μακρόστενη) τα πράγματα ήτανε χειρότερα.

Νερό δεν της έχω δοκιμάσει καθόλου να της δώσω, να δοκιμάσω δηλαδή? Δεν θα ελαττώσει το γάλα έτσι???

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα amaretto. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απάντησης στο κατεβατό μου!!!

Την μικρή όσες φορές δεν την έχω αλλάξει το πρωί το κάτουρο έχει φτάσει μέχρι το σβέρκο. Έχω δοκιμάσει και μεγαλύτερες πάνες αλλά επειδή είναι σαν σκουλικαντερο (μακρόστενη) τα πράγματα ήτανε χειρότερα.

Νερό δεν της έχω δοκιμάσει καθόλου να της δώσω, να δοκιμάσω δηλαδή? Δεν θα ελαττώσει το γάλα έτσι???

 

 

τι πανες χρησιμοποιεις???υπαρχουν καποιες που αντεχουν μεχρι 12 ωρες και ειναι καλες για τον υπνο......στο λεω γιατι αυτες χρησιμοποιω και χρησιμοποιουσα με τη μικρη που οταν κοιμαται δε τη κουνας με τιποτα......oso για τα αλλα ερωτηματα σου δε μπορω να σου πω.....γιατι καπου εκει εγω διεκοψα βιαια το θηλασμο και δε θυμαμαι τι εκανα ......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Νερό δεν της έχω δοκιμάσει καθόλου να της δώσω, να δοκιμάσω δηλαδή? Δεν θα ελαττώσει το γάλα έτσι???

 

Στο πρώτο λινκ που έδωσα συστήνει λίγες γουλιές, ίσα-ίσα να κατεβαίνει το φαγητό. Το γάλα δεν θα ελαττωθεί από τόσο μικρές ποσότητες νερού. Άλλωστε τα μωρά μας δεν θα ζουν επ' αόριστον μόνο με μητρικό γάλα :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συγνωμη ανα υπαρχει το θεμα αλλα δεν το εντοπισα...ειμαστε εξι 1/2 μηνων τρωμε φροθτοκρεμα και πριν δυο μερες ξεκινησαμε και τα αλεσμενα λαχανικα μας ποτε πρεπει να εισαγω και το νερακι στη διατροφη του??ειναι απαρατητο αφου θηλαζουμε πριν και μετα το γευμα μας ??αν ανι πρεπει να το βραζω πρωτα το νερακι για να αποστειρωνετε???κανει σε βραστηρα??κανει το εμφιαλωμενο???

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Ο μικρούλης μου είναι 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Σχεδόν αποκλειστικά δηλαδή διότι από σήμερα αρχίσαμε το ρυζάλευρο. Η ερώτησή μου είναι αν τώρα που θα τρώει και την κρεμούλα και που αρχίσανε οι ζέστες, πρέπει να πίνει νερό. Αν ναι πόσο και τι νερό, από τη βρύση, εμφιαλωμένο, βρασμένο?

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! έχω μια μικρή απορία. Θήλασα τη μικρούλα μου αποκλειστικά για 6 μήνες και τώρα μόλις ξεκινήσαμε το ρυζάλευρο (με μερικώς υδρολυμένη πρωτείνη λόγω πιθανών αλλεργιών) και δεν ήθελα να τη μάθω να πίνει νεράκι με μπιμπερό, αφού ποτέ δεν έχει πιεί μέχρι τώρα. Υπάρχει άλλος τρόπος για να πιεί νεράκι; της δίνω με το κουταλάκι αλλά κάνουμε πολλή ώρα για να πιούμε μικρή ποσότητα. Έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Sodia, να σου ζήσει το μωράκι. Προσωπικά δίνω νεράκι στην 8μηνη κόρη μου με το ποτήρι (είχαμε ξεκινήσει με το φλιτζανάκι του καφέ που το κρατούσα πιο εύκολα). Βέβαια, πίνει ελάχιστο. Όσο βέβαια θηλάζει να ξέρεις ότι μπορεί να ξεδιψάσει ανετα με το γάλα σου. Και τα δύο μεγαλύτερα που δε θήλαζαν με το φλιτζανάκι έμαθαν να πίνουν νερό. Μπορείς φυσικά να χρησιμοποιησεις και το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Αλήθεια, και συγγνώμη για την ερωτηση - μην απαντάς αν δεν θέλεις- γιατί δεν ξεκινήσατε με φρουτάκια;

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή τον θηλάζω κάθε περίπου 3 ώρες δοκίμασα να του αρχίσω λιγο νεράκι ενδιάμεσα αλλα και εμενα τζίφος 1-2 κουταλιές...τζάμπα του παραγγειλα ποτηράκι εκπαιδευτικό μου φαίνεται. Πάντως του δίνω απο τη βρύση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή τον θηλάζω κάθε περίπου 3 ώρες δοκίμασα να του αρχίσω λιγο νεράκι ενδιάμεσα αλλα και εμενα τζίφος 1-2 κουταλιές...τζάμπα του παραγγειλα ποτηράκι εκπαιδευτικό μου φαίνεται. Πάντως του δίνω απο τη βρύση!

 

Το μωρό είναι μικρό για νερό και, αν το δεχόταν, μπορεί να έχανε γεύματα.

Το ποτηράκι θα το χρησιμοποιήσεις αργότερα. Όταν μάθει να περπατάει, θα στηρίζεται στο ποτήρι, θα τρεκλίζει και θα πίνει σαν το μεθύστακα :mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου ειναι 7 μηνων και της δινω νερακι με το εκπαιδευτικο ποτηρακι. Τις πρωτες μερες το περνουσε για κουδουνιστρα αλλα με μια μικρη βοηθεια καταλαβε την "λειτουργια" του! Βεβαια πινει τρεις γουλιες το πολυ αλλα τουλαχιστον το κανει σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω ο μικρος είναι 6,5 μηνων μπορώ να αρχισω να του δίνω νερακι μετα την πρωινη φρουτοκρεμμα (δεν τρώμε άλλες στερεες ακόμα) και να μειωνω τον θηλασμό σταδιακά ? Και αν ναι να το βράζω ή απο τη βρύση (εχω φίλτρο)???

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια νερακι δινουμε στο μωρο, οταν αρχισει τις χορτοσουπες........αυτη τη στιγμη δε το χρειαζεται.......

 

Αλλωστε ειναι πολυ νωρις να αρχισεις να μειωνεις θηλασμους.........το παιδι θα χρειαστει χρονο για να μπει καλα στις στερεες και πρεπει να συνεχισεις να θηλαζεις οσο αυτο θελει......αυτο θα καθορισει το ποσο γαλα θα πινει......

 

Το δευτερο εξαμηνο ο θηλασμος συνεχιζει να ειναι η βασικη τροφη του παιδιου, οι στερεες τροφες απλα ειναι για να τις δοκιμαζει.........μπορει σε καποιες φασεις να μη τρωει πολυ......τοτε θα ξερεις οτι με τον θηλασμο εισαι καλυμενη και δεν χρειαζεται να ανησυχεις......

 

Η αντικατασταση του γαλακτος με στερεες ειναι επιτακτικη στα παιδια που πινουν ξενο γαλα και δεν θηλαζουν, επειδη το ξενο γαλα επιβαρυνει τα νεφρα τους και ετσι προσπαθουν να το μειωσουν.......ΔΕΝ ΙΣΥΧΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.

 

 

Για νερο τωρα, οταν ερθει η ωρα, λενε καλυτερα φιλτρου απο την βρυση (βρασμενο), παρα νερο απο πλαστικα μπουκαλια........υπαρχει ομως και η αλλη αποψη που προτεινει νερο εμφιαλωμενο σε γυαλινα μπουκαλια (λογω της χλωριωσης καιτ του φθοριου στο ποσιμο νερο βρυσης)

Επεξεργάστηκαν by vera
edit

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! έχω μια μικρή απορία. Θήλασα τη μικρούλα μου αποκλειστικά για 6 μήνες και τώρα μόλις ξεκινήσαμε το ρυζάλευρο (με μερικώς υδρολυμένη πρωτείνη λόγω πιθανών αλλεργιών) και δεν ήθελα να τη μάθω να πίνει νεράκι με μπιμπερό, αφού ποτέ δεν έχει πιεί μέχρι τώρα. Υπάρχει άλλος τρόπος για να πιεί νεράκι; της δίνω με το κουταλάκι αλλά κάνουμε πολλή ώρα για να πιούμε μικρή ποσότητα. Έχετε καμία ιδέα;

Aν υπάρχει πιθανότητα για αλλεργίες τότε δίνεις κατευθείαν φρούτα και όχι ρυζάλευρο. Σε καμία δημοσίευση δεν έχει προταθεί το τυποποιημένο ρυζάλευρο με γάλα ως κατάλληλη τροφή για βρέφη.

Οι γιατροί που τα προτείνουν δεν το έχουν διαβάσει πουθενά αλλού πέρα από τα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιρειών που τα παράγουν.

 

Το νερό μπορεί ένα μωρό να το πιει με κουταλάκι ή ποτηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια νερακι δινουμε στο μωρο, οταν αρχισει τις χορτοσουπες........αυτη τη στιγμη δε το χρειαζεται.......

 

Αλλωστε ειναι πολυ νωρις να αρχισεις να μειωνεις θηλασμους.........το παιδι θα χρειαστει χρονο για να μπει καλα στις στερεες και πρεπει να συνεχισεις να θηλαζεις οσο αυτο θελει......αυτο θα καθορισει το ποσο γαλα θα πινει......

 

Ναι αλλά όπως είδες στο άλλο post που μου απάντησες και σε ευχαριστω εγω θα λειπω τότε οπότε στοχος μου είναι να μη θηλάζω καθόλου στις 11 το πρωι (σταδιακα) και να του δίνω με το μπουκάλι μόνο το μεσημέρι αν δεν βρω τρόπο να τον θηλάζω η ιδια. Απλως σκέφτομαι τι είναι καλύτερο ενας θηλασμός λιγότερος αλλά οι υπόιλοιποι απο τη μαμα ή πάντα γαλα αλλά απο το μπουκάλι (αν το πιασει και επιλέξει ο ίοδιος να περιμένει τη μαμακα ;))

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...