Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βασικό φαρμακείο για μωρά...


Recommended Posts

Παιδιά συγγνώμη αλλά για έναν απλό πυρετό δεν τρέχουμε στο νοσοκομείο και ειδικά αν το παιδί είναι βρέφος γιατί εκεί υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει τα χειρότερα και από όσο ξέρω οι περισσότεροι παιδίατροι σου το τονίζουν αυτό από την αρχή. Όταν το παιδί έχει πυρετό καλούμε τον παιδίατρο στο σπίτι αν είναι πολύ βρέφος, αλλιώς μιλάμε τηλεφωνικώς μαζί του για την δοσολογία του αντιπυρετικού και προχωράει η κατάσταση βλέποντας και κάνοντας. Έτσι χρειάζεται παντα να υπάρχει βρεφικό ντεπόν στο σπίτι και σύριγγα δοσομετρητής και αντιπυρετικό υπόθετο σε περίπτωση που δεν παίρνει το depon ή το κάνει εμετό, προσωπικό μας έχει τύχει πάρα πολλές φορές.

Τα υπόθετα δυσκοιλιότητας και τα αντιβηχικά δεν τα έβαλα γιατί αυτά συνήθως δίνονται κατά περίπτωση.

Το θερμόμετρο είναι πολύ σημαντικό και το ξέχασα, φροντίστε πάντως να έχετε σίγουρα και ένα υδραργυρικό του λεπτού γιατί τελικά είναι τα μόνα αξιόπιστα!

 

Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω αλλά πας κατευθείαν στο Παίδων και για έναν απλό πυρετό! Και ειδικότερα κάτω από 3 μηνών!! Τηλεφωνείς βέβαια στο παιδίατρο αλλά πας αμέσως νοσοκομείο. Στο Παίδων κάτω από 3 μηνών με το που θα τους πεις την ηλικία στη ρεσεψιον σε πάνε αμέσως μέσα σε απομονωμένο χώρο και το εξετάζει γιατρός χωρίς να περιμένεις το νούμερό σου. Στις ηλικές αυτές ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός. Αυτά όλα στα λέω από προσωπική δυστυχώς εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Agapi6 και εγώ δυστυχώς από προσωπική εμπειρία στο λέω, γιατί χρειαστηκε το μωρό μας να νοσηλεύτεί σε ηλικία 10 ημερών!!! Φωνάξαμε δυο παιδιάτρους στο σπίτι και οι δύο ήταν αποτρεπτικοι στο να μπει το μωρό στο νοσοκομείο ακριβώς γιατί είναι τόσο μικρό .... δεν τους ακούσαμε κάναμε τελικά εισαγωγή, μας βάλανε εννοείται σε μονόκλινο δωμάτιο αλλα οι συνθήκες στα νοσοκομεία είναι λίγο πολύ γνωστές ... μείναμε ένα βράδυ, κάνανε κάποιες εξετάσεις, δεν βρήκαν τίποτα, μας είπαν ακριβώς τα ίδια που μας είπαν και οι παιδίατροι που καλέσαμε στο σπίτι ... και μας έδιωξαν την άλλη μέρα το πρωί. Ειλικρινά πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί όλο αυτό και η τόση ταλαιπωρία για το μωρό αν είχαμε ακούσει τους γιατρούς :oops:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Agapi6 και εγώ δυστυχώς από προσωπική εμπειρία στο λέω, γιατί χρειαστηκε το μωρό μας να νοσηλεύτεί σε ηλικία 10 ημερών!!! Φωνάξαμε δυο παιδιάτρους στο σπίτι και οι δύο ήταν αποτρεπτικοι στο να μπει το μωρό στο νοσοκομείο ακριβώς γιατί είναι τόσο μικρό .... δεν τους ακούσαμε κάναμε τελικά εισαγωγή, μας βάλανε εννοείται σε μονόκλινο δωμάτιο αλλα οι συνθήκες στα νοσοκομεία είναι λίγο πολύ γνωστές ... μείναμε ένα βράδυ, κάνανε κάποιες εξετάσεις, δεν βρήκαν τίποτα, μας είπαν ακριβώς τα ίδια που μας είπαν και οι παιδίατροι που καλέσαμε στο σπίτι ... και μας έδιωξαν την άλλη μέρα το πρωί. Ειλικρινά πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί όλο αυτό και η τόση ταλαιπωρία για το μωρό αν είχαμε ακούσει τους γιατρούς :oops:

 

Εμείς μείναμε μέσα 11 μέρες και ευτυχώς που το πήγαμε γιατί αποφύγαμε τα πολύ χειρότερα!!

Πάντως εγώ στην περίπτωση αυτή ήμουν αδικαιολόγητη γιατί ήταν δεύτερο παιδί και δεν είχα μαζί μου τίποτα. Από τότε παίρνω μαζί μου όπου και να πάω θερμόμετρο, fenistil (μας χρειάστηκε σε τσίμπημα μέλισσας), γάζες, μπετατίν, οξυζενέ και φυσικά αντιβίωση για την παραπάνω ιστορία του νοσοκομείου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και μας ο παιδίατρος μας είχε πει ότι τους πρώτους τρεις μήνες αν ανεβάσει ο πιτσιρικάς πυρετό τον παίρνουμε τηλ και πάμε παίδων κατευθείαν.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια έχετε και οι δύο δίκιο

η κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και να χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης

όταν το παιδί έχει 39 πυρετό και δεν πέφτει το πας νοσοκομείο

αν δεις ότι το αντιπυρετικό λειτουργεί και το πιάνει καλά, τότε δεν υπάρχει λόγος

είναι προτιμότερο να του δίνεις συχνά γάλα για θέμα αφυδάτωσης και να το κρατήσεις σπίτι γιατί στο νοσοκομείο κυκλοφορούν λοιμώξεις

 

εκτός αυτού, το αν θα πάει το μωρό νοσοκομείο, εξαρτάται και από άλλους παράγοντες

έχει και συνάχι? μπούκωμα? ανασάνει καλά ή γρήγορα και κοφτά? έχει βήχα? δείχνει καταβεβλημένο ή είναι η κλινική του εικόνα γενικώς καλή εκτός του πυρετού?

 

δεν υπάρχουν ακριβώς κανόνες ...

εγώ πάντως πολύ δύσκολα θα το πήγαινα σε νοσοκομείο

εδώ είχα τον μπαμπά μου με εγκεφαλικό και πήγαινα στο νοσοκομείο και γδυνόμουν στην εξώπορτα, έπιανα τα ρούχα βιαστικά και τα πέταγα μέσα στο πλυντήριο και κατευθείαν πήγαινα για μπάνιο και απολύμανση των χεριών μου

Link to comment
Share on other sites

To spray της hanzaplast για εγκαυματα ανακουφιζει πολυ.Επισης εγω στο σπιτι παντα είχα και εχω μια κορτιζονουχα αλοιφη.

Δεν ειναι πολυ μωρουλι για να εχει στο σπιτι σιροπι για τον βηχα?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε και οι δύο δίκιο

η κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και να χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης

όταν το παιδί έχει 39 πυρετό και δεν πέφτει το πας νοσοκομείο

αν δεις ότι το αντιπυρετικό λειτουργεί και το πιάνει καλά, τότε δεν υπάρχει λόγος

είναι προτιμότερο να του δίνεις συχνά γάλα για θέμα αφυδάτωσης και να το κρατήσεις σπίτι γιατί στο νοσοκομείο κυκλοφορούν λοιμώξεις

 

εκτός αυτού, το αν θα πάει το μωρό νοσοκομείο, εξαρτάται και από άλλους παράγοντες

έχει και συνάχι? μπούκωμα? ανασάνει καλά ή γρήγορα και κοφτά? έχει βήχα? δείχνει καταβεβλημένο ή είναι η κλινική του εικόνα γενικώς καλή εκτός του πυρετού?

 

 

Ο μπεμπάκος είχε 39 και με απλό depon του έπεφτε, δεν είχε συνάχι, μπούκωμα και ήταν χαρούμενος όταν του έπεφτε ο πυρετός. Παρόλα αυτά έπρεπε να πάει λόγω της μκρής του ηλικίας. Και εγώ δύσκολα πάω σε νοσοκομείο. Αφού η παιδίατρός μου επέμενε (πάλι καλά) και όταν πάω νομίζω ότι κάτι έχω κολλήσει αλλά μετά από αυτό που πάθαμε πηγαίνω άνετα στο Παίδων

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε και οι δύο δίκιο

η κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και να χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης

όταν το παιδί έχει 39 πυρετό και δεν πέφτει το πας νοσοκομείο

αν δεις ότι το αντιπυρετικό λειτουργεί και το πιάνει καλά, τότε δεν υπάρχει λόγος

είναι προτιμότερο να του δίνεις συχνά γάλα για θέμα αφυδάτωσης και να το κρατήσεις σπίτι γιατί στο νοσοκομείο κυκλοφορούν λοιμώξεις

 

εκτός αυτού, το αν θα πάει το μωρό νοσοκομείο, εξαρτάται και από άλλους παράγοντες

έχει και συνάχι? μπούκωμα? ανασάνει καλά ή γρήγορα και κοφτά? έχει βήχα? δείχνει καταβεβλημένο ή είναι η κλινική του εικόνα γενικώς καλή εκτός του πυρετού?

 

 

Ο μπεμπάκος είχε 39 και με απλό depon του έπεφτε, δεν είχε συνάχι, μπούκωμα και ήταν χαρούμενος όταν του έπεφτε ο πυρετός. Παρόλα αυτά έπρεπε να πάει λόγω της μκρής του ηλικίας. Και εγώ δύσκολα πάω σε νοσοκομείο. Αφού η παιδίατρός μου επέμενε (πάλι καλά) και όταν πάω νομίζω ότι κάτι έχω κολλήσει αλλά μετά από αυτό που πάθαμε πηγαίνω άνετα στο Παίδων

 

 

 

Παντως, αυτο μου ειπε και ο παιδιατρος που εχω!Οτι και αν εχει το παιδι το παμε κατευθειαν στο Παιδων !!!! :(

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον ειναι θεμα παιδιατρου..

δεν νομιζω οτι ολοι συστηνουν τοσο ανεπιφυλακτα το να πας για εναν πυρετο στο νοσοκομειο.

και γω ξερω αυτοπου ειπαν τα κοριτσια.. Πας στο νοσοκομειο μονο αν το παιδι δεν ανταποκρινεται στο αντιπυρετικο ή αν ο πυρετος επιμενει πανω απο 4 μερες.

 

για το φαρμακειο προσθεσε και μια κρεμα fusidin-H (ολο και καπου θα χρειαστει)

 

παιδια για τα εγκαυματα εχω προμηθευτει μια fusicort.. ειναι βεβεια κορτιζονουχα (μου την εδωσε ο φαρμακοποιος το καλοκαιρι που ζητησα κατι ισχυρο για την αδελφη μου πηγαινε στην καβαλα την εποχη που ειχαν το προβλημα με τα κοπαδια απο τσουχτρες στην παραλία.. και ειδα οτι κανει και για εγκαυματα)

Στο παιδι βεβαια δεν την εχω χρησιμοποιησει (και αν χρειαστει θα παρω τονπαιδιατρο πρωτα) αλλα για μενα (εγκαυματα απο σιδερο, κατσαρολες κλπ κλπ οικιακα μικροεγκαυματα) κανει θαυματα..

Δεν αφηνει σημαδι βαζει ςμια φορα και περναει και αμεσως ο πονος..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος αυτό μας είπε. Αν κάνει πυρετό πάνω από 38 τον παίρνω κατευθείαν και τον πάω νοσοκομείο. Και ταυτόχρονα να του τηλεφωνήσω αλλά να έχω ήδη φύγει για το νοσοκομείο. Για πυρετό κάτω από 38 παίρνω τον παιδίατρο και θα μου πει τότε τι θα κάνουμε. Δε μου συνέστησε να έχω κάποιο αντυπηρετικό στο σπίτι για να βρίσκεται. Επίσης για θερμόμετρο μου είπε να πάρω του λεπτού το απλό και να θερμομετρώ από τη μασχάλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρωτησα το παιδιατρο και μου ειπε να παρω σιροπακι depon και συριγγες.Δε χρειαζεται να παρω κατι αλλο, θα μου λεει τι να παρω αναλογς τη καθε περιπτωση(χτυπα ξυλο )

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν ο μικρος μας εκανε πυρετο 38,2 σε ηλικια 15 ημερωνηταν θεμα χρονου να γινει το κακο αν δεν πηγαιναμε στο νοσοκομειο.ενα ανεμβολιαστο παιδι ειναι απαραδεκτο να μενει σπιτι ακομα και με 38 πυρετο.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ο μικρος μας εκανε πυρετο 38,2 σε ηλικια 15 ημερωνηταν θεμα χρονου να γινει το κακο αν δεν πηγαιναμε στο νοσοκομειο.ενα ανεμβολιαστο παιδι ειναι απαραδεκτο να μενει σπιτι ακομα και με 38 πυρετο.

 

Εννοείται ότι δεν μένει χωρίς ιατρική παρακολούθηση στο σπίτι ... το βλέπει ο γιατρός και κρίνει από την γενικότερη του εικόνα αν πρέπει να μεταφερθεί...

Επίσης είναι προτιμότερο το τόσο μικρό ανεμβολίαστο βρέφος να έρθει κάποιος να του κάνει αιμοληψία στο σπίτι, να γίνουν οι πρώτες εξετάσεις και μετά αν χρειαστει να γίνει εισαγωγή στο νοσοκομείο ...

Εμας τουλάχιστον αυτό μας συμβούλευσαν οι δυο παιδίατροι που καλέσαμε ... άσχετα αν τους παρακούσαμε και πήγαμε μόνοι μας στο νοσοκομείο .. και τελικά η πράξη τους δικαίωσε ...

 

 

Το παιδικό otrivin να το γράψουμε, να το γράψουμε :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολα εξαρτωνται απο το λογο που σηκωσε πυρετο το παιδι.εμεις αν καναμε αιμοληψια στο σπιτι και περιμεναμε τα αποτελεσματα θα το χαναμε το παιδι.ο παιδιατρος ηταν απολυτος στο να παμε στο νοσοκομειο.ηδη ειχα κρατησει το μικρο στο σπιτι καποιες ωρες,χωρις λογο.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

ολα εξαρτωνται απο το λογο που σηκωσε πυρετο το παιδι.εμεις αν καναμε αιμοληψια στο σπιτι και περιμεναμε τα αποτελεσματα θα το χαναμε το παιδι.ο παιδιατρος ηταν απολυτος στο να παμε στο νοσοκομειο.ηδη ειχα κρατησει το μικρο στο σπιτι καποιες ωρες,χωρις λογο.

 

Αν ο παιδίατρος σου είπε να πας εννοείται οτι θα πας και θα πας τρέχοντας!!!

Εγώ λέω για τις περιπτώσεις που ο παιδίατρος λέει ότι δεν χρειάζεται ή όταν χωρίς να ρωτήσουμε τον παιδίατρο πάμε απο μόνοι μας στο νοσοκομείο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ισως εδω το κανουν επειδη στην τριπολη δεν υπαρχει παιδων ή κατι τετοιο και η αθηνα με το ασθενοφορο ειναι γυρω στη μια ωρα και 20 λλεπτα,χωρις κινηση φυσικα.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σκέφτομαι να οργανώσω το φαρμακείο του σπιτιού μου ώστε να περιέχει ό,τι χρειάζεται ένα σπίτι με ένα μωρό σε ώρα ανάγκης. Οπότε ακούω ιδέες για το τι πρέπει να περιέχει το φαρμακείο μου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Angicat το βρέφος μόλις πάει στο σπίτι δεν χρειάζεται να έχει φαρμακείο. Ακόμα και Depon δεν μπορείς να δώσεις πριν γίνει 2 μηνών το μωρό. Εκτός αν θεωρείς "φαρμακείο" τον φυσιολογικό ορό, την ενυδατική μετά το μπάνιο, λαδάκι κτλ...

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι, ο παιδίατρος στην πρώτη επίσκεψη στο σπίτι θα σε κατευθύνει...

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
ολα εξαρτωνται απο το λογο που σηκωσε πυρετο το παιδι.εμεις αν καναμε αιμοληψια στο σπιτι και περιμεναμε τα αποτελεσματα θα το χαναμε το παιδι.ο παιδιατρος ηταν απολυτος στο να παμε στο νοσοκομειο.ηδη ειχα κρατησει το μικρο στο σπιτι καποιες ωρες,χωρις λογο.

Μουα ανεφεραν οτι πουλάνε φαρμακείο με γνωησια φαρμακα οχι generic για ώρα ανάγκης. Ρωτησα παιδιατρο και φαρμακοπειο δεν ξερουν. Εχετε ακουσει κάτι ? Ισως απο ιντερνετ ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...