Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατοπική δερματίτιδα, έκζεμα


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Εγω δοκιμασα την Magic Cream της emma arkell aromatherapy και εξαφανιστηκε η ελαφρα ατοπικη δερματιτιδα του γιου μου. επισης την δοκιμασα σε παντως ειδους σπυρια (απο κουνουπια μεχρι ....ανεμοβλογια) και πληγες και ειναι απλα...μαγικη. τα εξαφανιζει ολα και σταματα τη φαγουρα . επισης δεν εχει βαρια χημικα συστατικα!

εμεις σωθηκαμε πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με βλεπω να καταλιγω σε κορτιζονη...φοβαμαι μην ατροφισει το δερματου στο στερνο..εκει ειναι το βασικο μας προβλημα....του εβαλα μια καινουρια κρεμα..της la roche poce(καπως ετσι γραφετε)η οποια λεει να την βαλεις 1 η' 2 φορες την ημερα...κ εμεις του βαλαμε παραπανω μεσα σε 10 ωρες..και ξυπνησε το πρωι κατα κοκκινος αλλα χωρις φαγουρες...λετε να τον πειραξε η κρεμα απο την υπερβολικη δοση????η' να κανει ξεσπασμα κ να ερθει η υφεση...????BOΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εμας στο παίδων μας είχαν δώσει μια κρέμα για την περιοχή του προσώπου και του λαιμου γιατί και ο δικός μου είχε μεγαλο θεμα κυρίως με τα σαλια που έκαναν την κατασταση χειρότερη. Ηταν η abc perioral της bioderma.

 

Ένα γαλάκτωμα της la roche poche για την ατοπική δερματίτιδα, πρόκειται να παραγγείλω ...να δοκιμάσω και εγώ για την μικρή... Τώρα που είναι 4χρν, βλέπω ότι τις εντονότερες ενοχλήσεις της έχει όταν ιδρώνει και φαγουρίζεται σε όλο της το σώμα και κυρίως πίσω από γόνατα και αγκώνες... Όταν ήταν μικρότερη, μηνών έως και 2χρν είχε πάλι τις ίδιες ενοχλήσεις αλλά λόγω πάνας δυσκολευόταν περισσότερο. της έβαζα ενυδατικό γαλάκτωμα γιατί η κρέμα ήταν πιο πηχτή (της ατροπελ την έτσουζε). Στην αλλαγή προϊόντος (πχ αλοιφής ή σαμπουάν/αφρόλουτρου) βλέπω ότι έχει ενοχλήσεις και έτσι δύσκολα αλλάζω προϊόν...

 

H περιγραφή σου μου θυμισε τον εαυτό μου. Καθε καλοκαίρι οι κλειδώσεις σε γονατα και αγκώνες ήταν κατακοκκινες. Ακόμα το θυμάμαι. Μονο όταν αδιαθέτισα ηρεμησαν καπως. Αλλα δυστυχώς οι δερματικές αλλεργίες με καποια μορφή παντα σε ακολουθούν.

Ωραία σειρα για ατοπικά δερματα έχει και η aveeno που είναι με βρώμη και καλέντουλα.

 

εμείς παλι περιμένουμε το καλοκαίρι να κανουμε κανένα μπανιο μπας και ηρεμήσουμε. ο γιος μου από το πολύ ξύσιμο ματώνει τα πόδια του. τοσο ξηρό είναι το δερμα του. αφου πλεον έρχεται και μου ζηταει να του βαλω κρεμα για να ανακουφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα....

δεν εχω παει δε δερματολογο γιατι σιγουρα θα μου δωσει κρεμα σαν αυτες που εχω...μπορει να μου δωσει κ κορτιζονη..επομενως τσαμπα θα παω....

παντως πανε καλυτερα τα πραγματα κοριτσια...του βαζω της la roche poche την κρεμα κ το ειδικο γιατο μπανακι του της ιδιας εταιριας.

...εχει αρχισει να βγαζει πετσουλες το σημειο...και κοιμομαστε πολυ καλυτερα...φανταστειτε ποσο κοκκινο ηταν γιανα βγαζει πετσες.εγλαυμα παθαμε!!!.και μου ειπε η φαρμακοποιος μου οτι μπορει να του εκανα εγω κακο γιατι εκτος οτι δεν του το κραταγα στεγνο το σημειο οσο επρεπε ..τον πλακωνα συνεχεια με κρεμες και δεν ανασαινε το σημειο(οι οδηγειες απο τις κρεμες γραφουν 1-2 φορες την ημερα κ εγω εβαζα 5!!!!)ενω τωρα βαζω 1 φορα το βραδυ πριν κοιμηθει κ τον διατηρω στεγνο....!!!!!

παραλληλα εχω παρει το ΙΑΜΑΤΙΚΟ νερο της ΑΒΕΝ σε σπρευ και το ριχνω στην μουριτσα του γιανα δροσιζετε !!!τσαντιζετε οταν του ριχνω..!!!!αλλα του ριχνω οταν τον αλλαζω στο πουλακι του ...τον φυσαω,δροσιζετε κ τρελαινετε!!!!πολυ γελιο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω να κάνω μία ερώτηση... Διάβασα για την πουδρα βρώμης (φαντάζομαι της aveeno) που την βάζεις στη λεκανίτσα που κάνει το παιδι μπάνιο όταν είναι σε έξαρση η ατοπική. Το θέμα είναι ότι είανι πολυ ακριβά αυτά τα φακελάκια. Τι διαφορά έχει αυτή η βρωμη με το να παρω βρώμη απ'το σουπερ μαρκετ και να τη περασω στο μπλεντερ;:cool:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέγκω καλημέρα έχω ένα αφρόλουτρο αχρησιμοποίητο της Frezyderm για την ατοπική δερματίτιδα, ενδιαφέρεσε να στο στείλω?

Αααχ σε ευχαριστώ πααααρα πολύ αλλά αφρολουτρο για την ατοπικη πήρα καινουργιο χθες. Που να το ξερα:D

Για την πουδρα βρώμης ρωτάω σαν έξτρα γιατί διάβασα ότι είναι πολύ καλη όταν φουντώνουν και η μικρή επειδη την αφησαμε αρκετα, λόγω προβληματων υγείας του μεσαίου γιου μας, έχει γίνει χάλια η καψερη.

Και πάλι σε ευχαριστώ!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,

Συγνωμη αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα ποστ γιατι εχω μια πολυ απαιττητικη μπουμπου 9 μηνων.

Ηθελα μονο να μοιραστω την εμπειρια μου....η μικρη μου εχει αλλεργια στη πρωτεινη αγελαδινου γαλακτος και την παρακολουθει αλλεργιολογος (που ειναι και στο παιδων) απο μικρουλα.

Λογω αλλεργιας παρουσιασε και ατοπικη την οποια καταπολεμουμε απο την αρχη με ειδικες κρεμες,οχι πολυ ζεστο μπανιο,μονο βαμβακερα ρουχα, οχι πολυ ζεστη στο σπιτι κτλ.

Η αλλεργιολογος μου εχει πει οτι απο την ατοπικη δερματιτιδα το παιδι μπορει να παθει αλλες αλλεργιες και ειναι πολυ σημαντικο να ειναι πολυ θωρακισμενο το δερμα της.

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ.....δεν βαζουμε τιποτα πανω στο δερμα του παιδιου που περιεχει ουσιες που το παιδι δεν τις εχει παρει πρωτα απο το στομα....πχ.βρωμη.

Θα κανει κατ ευθειαν αλλεργια στο συγκεκριμενο συστατικο.

Εγω της χρησιμοποιουσα ενα αφρολουτρο που ελεγε υποαλλεργικο και ειχε μεσα βρωμη...το ειδε η αλλεργιολογος και εφριξε!!!

Η μικρη μου εχει τωρα δυσανεξια και στη βρωμηδιοτι δεν ειχε φαει βρωμη και την πηρε απο τοδερμα με αποτελεσμα ο οργανισμος της να τη δει σαν ξενη ουσια και να την πολεμησει(το λεω με δικα μου λογια!)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο!!! κι ομως εχω ενα γιο 2,5 ετων και μολις χθες πηγα σε εναν παιδοαλλεργιολογο που επιτελους μου ανοιξε τα ματια... Στην ουσια το ατοπικο δερμα ειναι μια εκ γενετης κατασταση, οπου δεν υπαρχει καταλληλη συνοχη και οποιαδηποτε ουσια που υπαρχει ως τροφη διαπερασει το διατρητο στην ουσια δερμα ο οργανισμος το αντιμετωπιζει οπως ενα μικροβιο και παραγει αντισωματα απεναντι σε αυτο... οταν λοιπον το παιδι φαει μετα το τροφιμο ο οργανισμος του επιτιθεται γιατι το βλεπει σαν εχθρο!!! οντως θα πρεπει το δερμα να ειναι καλα ενυδατωμενο ωστε να μην σπαζει και ερχεται σε επαφη με τα τροφιμα, τα οποια μαλιστα ανιχνευνται στον αερα, δηλαδη το παιδι δε χρειαζεται να ακουπησει το πορτοκαλι πχ σε εναν ακαθαρτο παγκο, ερχεται και το βρισκει το ιδιο το πορτοκαλι!!!

 

Επισης, στα παιδια που εχουν εκζεμα, οσο πιο γρηγορα βαλεις μια τροφη τοσο πιο πολλες αλλεργιες γλιτωνεις... Αυτο συμβαινει γιατι οταν η τροφη μπαινει απο το στομα ο οργανισμος το καταλαβαινει οτι ειναι τροφη, αρα κατι ακινδυνο...Αν καθυστερεις αυξανεις την πιθανοτητα αυτη να ερθει πρωτα σε επαφη με το δερμα οποτε... τσουπ...κι αλλη αλλεργια...ειναι ενας αγωνας δρομου αναμεσα στο που θα φτασει πρωτα η τροφη: στο στομα, οποτε ο ργανισμος το δεχεται σαν φιλο ή στο δερμα οποτε το δέχεται σαν εχθρο

 

Ακουστε εγω πως την πατησα... Ο γιοκας μου, περσι στα ραστ που καναμε βγηκε αρνητικος στο γαλα. Επειδη ομως ειχαμε την ατυχια να κανουμε την εξεταση την τελευταια μερα πριν παρει αδεια η γιατρος - για 2,5 μηνες- τελικα αφησαμε το παιδι ετσι ολο το καλοκαιρι και πηγαμε τι σεπεμβριο να τη βρουμε οποτε μας εκλεισε ρανεβου για μεσα οκτωβρη... εντωμεταξυ το εκζεμα του παιδιου φουλ..:?.

 

παμε στο ραντεβου και δεν μας δεχεται γιατι το παιδι ειχε λιγη μυξουλα. Μας λεει "θα ερθετε οταν ειναι τελειως καλα: ουτε εκζεμα, ουτε μυξα, να μην εχει παρει αντιισταμινικο ή κορτιζονη για 10 μερες". Οπως καταλαβαινετε, φτασαμε μεχρι σημερα και το παιδι ποτε δεν ηταν τελειως καλα!

Και ω τι εκπληξη!!! κανουμε εχτες τα δερματικα και το παιδι ξαναειναι αλλεργικο στο γαλα!!!:shock:

 

συμβουλη: να συμβουλευεστε απο πολυ νωρις παιδοαλλεργιολογο, και η παιδιατρος και η παιδογαστρεντερολογος μου λεγανε αποχη απο ολα:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα μανούλες θα ήθελα και γω την βοήθεια σας σε αυτό το θέμα,

ο μικρός μου έξι μηνών τώρα εμφάνισε πριν από δύο μήνες κοκκινίλα στην κλείδωση στο γόνατο σαν έκζεμα.

 

Η κοκκινίλα αυτή δεν υποχωρούσε παρόλο που έβαζα την ενυδατική της weleda με καλέντουλα και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω την fucicort για δύο μέρες με μεγάλη επιτυχία, αλλά δυστυχώς η κοκκινίλα εμφανίστηκε άλλες δύο φορές και δεν θέλω να χρησιμοποιώ συνέχεια την κορτιζόνη, τι μου προτείνετε;

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα!Είμαι καινούριο μέλος εδώ κ ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα!

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Η μπεμπούλα μου (3 μηνών) έχει εδώ κ 1 μήνα ένα μικρό κόκκινο σημαδάκι κάτω από το χειλάκι της...μοιάζει με έκζεμα αλλά δε την ενοχλεί, δε την φαγουρίζει...Η παιδίατρος που το είδε είπε ότι πιθανώς είναι από την πιπίλα (χρησιμοποιεί μόνο την καουτσούκ) κ το γάλα που ίσως μένει από κάτω κ μου έδωσε μια κρεμούλα για την περιστοματική περιοχή!Όμως ακόμα δεν έχει φύγει :( Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο προβληματάκι να μου δώσει κάποια συμβουλή ίσως??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είμαι καινούριο μέλος εδώ κ ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα!

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Η μπεμπούλα μου (3 μηνών) έχει εδώ κ 1 μήνα ένα μικρό κόκκινο σημαδάκι κάτω από το χειλάκι της...μοιάζει με έκζεμα αλλά δε την ενοχλεί, δε την φαγουρίζει...Η παιδίατρος που το είδε είπε ότι πιθανώς είναι από την πιπίλα (χρησιμοποιεί μόνο την καουτσούκ) κ το γάλα που ίσως μένει από κάτω κ μου έδωσε μια κρεμούλα για την περιστοματική περιοχή!Όμως ακόμα δεν έχει φύγει :( Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο προβληματάκι να μου δώσει κάποια συμβουλή ίσως??

 

Καλησπερα!!! Η κορη μου 17 μηνων εμφανισε διεγνωσμενη δερματιτιδα εξ επαφης αριστερα-δεξια απο το ανω χειλοσ λογω της πιπιλας. Ο αρμοδιος γιατρος μας εδωσε αλοιφη, ιαματικο νερο και γαλακτωμα με βρωμη για θεραπεια. Προσφατα ανοιξα και θεμα (στην ιδια ενοτητα με τιτλο "ερεθισμος της ρινοστοματικης κοιλοτητας") και ευτυχως με την συσταση του δερματολογου βελτιωθηκε πολυ η κατασταση. Αλλαξα και πιπιλες και πηρα αυτες που δεν ακουμπουν καθολου στο δερματακι του μωρου, ειναι της chicco. Αργει το δερματακι του μωρου να επουλωθει πληρως, γιαυτο μην ανησυχεις αν καθυστερησει να υποχωρησει εντελως. Ουσιαστικα θελει τη σωστη αγωγη, γιατι οι κοινες κρεμες (που θα συστησει ο παιδιατρος η ο φαρμακοποιος) δεν προσφερουν απολυτως τιποτα, τουλαχιστον αυτο λεει η προσωπικη μου εμπειρια.

 

Οτι χρειαστεις μη διστασεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Η κορη μου 17 μηνων εμφανισε διεγνωσμενη δερματιτιδα εξ επαφης αριστερα-δεξια απο το ανω χειλοσ λογω της πιπιλας. Ο αρμοδιος γιατρος μας εδωσε αλοιφη, ιαματικο νερο και γαλακτωμα με βρωμη για θεραπεια. Προσφατα ανοιξα και θεμα (στην ιδια ενοτητα με τιτλο "ερεθισμος της ρινοστοματικης κοιλοτητας") και ευτυχως με την συσταση του δερματολογου βελτιωθηκε πολυ η κατασταση. Αλλαξα και πιπιλες και πηρα αυτες που δεν ακουμπουν καθολου στο δερματακι του μωρου, ειναι της chicco. Αργει το δερματακι του μωρου να επουλωθει πληρως, γιαυτο μην ανησυχεις αν καθυστερησει να υποχωρησει εντελως. Ουσιαστικα θελει τη σωστη αγωγη, γιατι οι κοινες κρεμες (που θα συστησει ο παιδιατρος η ο φαρμακοποιος) δεν προσφερουν απολυτως τιποτα, τουλαχιστον αυτο λεει η προσωπικη μου εμπειρια.

 

Οτι χρειαστεις μη διστασεις!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση koalaki!Σήμερα έχω ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο...θα δω τί θα μου πει εφόσον το σημαδάκι δεν υποχώρησε με την αλοιφούλα της frezyderm (baby perioral) που μου είχε συστήσει!Εσύ τί αλοιφούλα χρησιμοποιείς??

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση koalaki!Σήμερα έχω ραντεβού με την παιδίατρο για εμβόλιο...θα δω τί θα μου πει εφόσον το σημαδάκι δεν υποχώρησε με την αλοιφούλα της frezyderm (baby perioral) που μου είχε συστήσει!Εσύ τί αλοιφούλα χρησιμοποιείς??

 

Και εγω αυτην ειχα παρει εξ αρχης κατοπιν συστασης του παιδιατρου αλλα δεν εκανε καθολου δουλεια. Εμεις ειχαμε και οψη καμενου δερματος αλλα υποχωρησε αισθητα με την χρηση της αλοφης απο τον δερματολογο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια!

η κορη της αδελφης μου 4 χρ υποφερει απο εκζεμα, φαγουρα και κοκκινιλες εδω και πολλους μηνες..πηγαμε με την αδελφη μου μαζι σε παιδοδερματολογο και απλα μεταφερω οσα ειπε....δεν αντιμετωπιζονται ολα αυτα με τον ιδιο τροπο για ολους γιατι μπορει να ειναι διαφορετικοι οι παραγοντες που τα επιδεινωνουν..κεραλοιφες, λαδακια, ενυδατικες, λοτιον, κρεμες με ουρια και παει λεγοντας ειναι ημιμετρα...απλα πασαλειβουμε και δουλεια δεν κανουμε..οχι οτι δεν χρειαζονται αλλα δεν φερουν και τη λυση..το καθε παιδι θελει να αξιολογηθει , να ελεγχθει και να δοθει η συγκεκριμενη αγωγη που του ταιριαζει....τα λεω αυτα γιατι και η αδελφη μου τοσους μηνες δε σταματησε να πειραματιζεται πανω στο παιδι με αυτα που ειχαν κανει αλλες μαμαδες και οχι μονο αυτο αλλα παρηγγειλε και αρκετα προιοντα-και καλα θεραπευτικα-μεσω ιντερνετ απο το εξωτερικο και το αποτελεσμα ΜΗΔΕΝ!

ουτε οι παιδιατροι ειναι ειδικοι στο εκζεμα αλλα ουτε και οι δερματολογοι που δεν εχουν εμπειρια στα παιδια..αναζητηστε καποιον παιδοδερματολογο, με γνωσεις πανω στο θεμα, με εμπειρια και με διαθεση να ασχοληθει και να βοηθησει το παιδι και οχι απλα να το πασαλειψει το παιδι με κορτιζονες με την τακτικη-φυγε κακο απο τα ματια μου! τα λεω αυτα γιατι φαινεται οτι η ανηψια μου εχει πλεον λιγοτερη φαγουρα, μαλακοτερο δερμα και πολυ καλυτερο υπνο πλεον που δεν ξυπναει για να ξυστει! μην πειραματιζεστε αλλο λοιπον με αυτα που λεει ο καθενας αλλα αναζητηστε τον ειδικο που μπορει να βοηθησει και να ασχοληθει ουσιαστικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημερα κοριτσια!

Εγω δοκιμασα την Magic Cream της emma arkell aromatherapy και εξαφανιστηκε η ελαφρα ατοπικη δερματιτιδα του γιου μου. επισης την δοκιμασα σε παντως ειδους σπυρια (απο κουνουπια μεχρι ....ανεμοβλογια) και πληγες και ειναι απλα...μαγικη. τα εξαφανιζει ολα και σταματα τη φαγουρα . επισης δεν εχει βαρια χημικα συστατικα!

εμεις σωθηκαμε πραγματικα!

Που μπορω να βρω την συγκεκριμενη κρεμα???Ευχαριστω!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Που μπορω να βρω την συγκεκριμενη κρεμα???Ευχαριστω!

 

Καλημέρα!

 

Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ, ελπίζω να το κάνω σωστά...

Το αποφάσισα γιατί το μωρό μου που είχε αρκετά έντονη ατοπική δερματίτιδα βοηθήθηκε μόνο με μια κρέμα με φυσικά συστατικά από ομοιοπαθητικό φαρμακοποιό και ήθελα να το μοιραστώ για να μην υποφέρουν τα μωράκια!

 

Εάν ενδιαφέρεστε να σας πω ποιός είναι και που βρίσκεται, θα χαρώ να βοηθήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και γω θα ηθελα σε παρακαλω αυτή τη κρεμα εχουμε μεγαλο θεμα αλλα πρεπει λες να μας δει πρωτα ομοιοπαθητικος και να δει μηπως που εχει αλλεργιες η δε χρειαζεται?

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημερα , 

Ειμαι νεα στο φορουμ και εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων το οποιο εμφανισε εκζεμα απο ενος μηνος σχεδον. Επειδη με τις κρεμες και την κορτιζονη δεν βλεπουμε λυση θα ηθελα να ρωτησω αν καποια μανουλα εχει εμπειρια απο ομοιοπαθητικη . Το μωρο μας ταλαιπωρειται πολυ και ψαχνοντας βρηκα οτι εχει βοηθησει στην ριζικη θεραπεια του προβληματος. Να σημειωσω οτι την θηλαζω αποκλειστικα και απεχω απο γαλακτοκομικα , μοσχαρι , ντοματα, πορτοκαλι ,αυγο και ψαρι καθως το μωρο μου ειχε εμφανισει αιμα σαν τριχουλες στα κοπρανα. Παρα την διαιτα μου το παιδι εμφανιζει ακομη μερικες φορες. Ο παιδιατρος μας λεει οτι προκειται για αλλεργια αλλα θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι να γινει ενος ετους ωστε να κανουμε εξετασεις για αλλεργιες. Ζουμε επαρχια και αυτο ειναι μειονεκτημα καθως δεν υπαρχει αλλεργιολογος  να επισκεφτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...