Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατοπική δερματίτιδα, έκζεμα


Recommended Posts

Και σε παιδοδερματολόγο το πήγα, ο οποίος μου είπε οτι είναι πολύ νωρίς να κάνω Rast test.

 

Φυσικα και δεν ειναι πολυ νωρις! Αυτο δεν μπορει να στο πει παιδοδερματολογος, που δεν ειναι η ιδιοτητα του, αλλά αλλεργιολογος. Μπορεις να πας στο Παιδων που εχει ολοκληρο τμημα αφιερωμενο σ'αυτο (δε θυμαμαι σε ποιο απο τα δυο νοσοκομεια ειναι, στο Αγια Σοφια ή στο Αγλαϊα Κυριακου). Αλλά επειδη τα ραντεβου αργουν παρα πολυ κι εσενα το μωρο το εμφανιζει συνεχως τους τρεις τελευταιους μηνες, δηλ. ειναι επειγουσα η κατασταση του, να παρεις τηλ. να μαθεις ποιες μερες δεχεται το Τμημα και να πας να δειξεις το μωρο στη γιατρο, η οποια θα σε βαλει μεσα και θα σου παρει ιστορικο επιτοπου. (οσο μικροτερο το μωρο κι οσο χειροτερη η ατοπια, τοσο μεγαλυτερη προτεραιοτητα εχεις)

 

Το γάλα το έχω αλλάξει εδώ και τρεις μήνες, του δίνω με υδρολυμένη την πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος, αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι δεν προέρχεται από αυτό.

 

Δε χρειαζονταν 3 μηνες για να βεβαιωθεις οτι δεν προερχεται απο το αγελαδινο γαλα! Ποιος σε καθοδηγει? Αφου δεν υπηρξε βελτιωση, επρεπε να σου συστησει εναλλακτικο γαλα (π.χ. σογιας). Πρεπει να δρασεις αμεσα με καθοδηγητη εναν ειδικο, γιατι με την εισαγωγη των στερεων τροφων το προβλημα μπορει να χειροτερεψει πολυ! Κανε και οσα εγραψα παραπανω οσον αφορα την περιποιηση του δερματος, τα ρουχα, σεντονια, κουκλακια, κλπ, και πιστευω να δεις αισθητη διαφορα.

 

Παραπανω ξεχασα να γραψω: οχι ζεστη, αυτο το παιδι χρειαζεται πολυ ελαφρυ ντυσιμο, ακομη κι αν εσυ νομιζεις οτι θα κρυωσει. Επισης, οχι αιρκοντισιον γιατι ξηραινει την ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 544
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Θανούλης μου είχε ατοπική δερματίτιδα από 5 μηνών. Δεν οφειλόταν σε αλλεργία από το γάλα γιατί το παιδί μόνο θήλαζε. Παρά τις προσπάθειές μας ποτέ δεν ανακαλύψαμε αν οφειλόταν σε κάτι άλλο απλώς σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου κάθε φορά που εμφανιζόταν βάζαμε λίγο propiosalic (μια ήπια κορτιζονούχα λοσιόν), και σε λίγες μέρες υποχωρούσε. Επίσης γενικά αποφεύγαμε τα πολύ ζεστά ρούχα, προτιμούσαμε τα βαμβακερά και δε χρησιμοποιούσαμε άλλα προίόντα για το δέρμα παρά μόνο αυτά που μας είχε συστήσει ο γιατρός. Όσο μεγάλωνε εμφάνιζε εξάρσεις όλο και πιο αραιά μέχρι τα 2,5-3 χρόνια οπότε και είπαμε αντίο στην ατοπική.

 

Σε ότι αφορά την κορτιζόνη, επειδή ανησυχούσα και εγώ και το έψαξα πολύ, οι παρενέργειες αφορούν τη μακροχρόνια και συστηματική χρήση σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από αυτήν την ελάχιστη που περιέχουν οι περισσότερες κρέμες ή λοσιόν.

Επίσης σύμφωνα με έρευνες παιδιά που κάποια στιγμή εμφάνισαν

-αλλεργικό κυρίως- άσθμα, είχαν στο ιστορικό τους την ατοπική δερματίτιδα. Αυτό έχει να κάνει με αλλεργικά αίτια και όχι με την περιστασιακή χρήση ήπιας κορτιζονούχου κρέμας ή λοσιόν για τις εξάρσεις του παιδιού.

 

Για την ομοιοπαθητική δεν έχω ιδέα. Ίσως αν δεν είχαμε βρει γιατρειά έτσι να τη δοκίμαζα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και πριν 1 μήνα παρουσίασε κοκκινίλες στο σώμα του. Η παιδίατρος μου σύστησε κρέμα της Frezyderm την Emolient και ειδικό λαδακί για το μπάνιο. Οι κοκκινίλες εξαφανίστηκαν αλλά στις πτυχές παραμένουν και κάνει πληγή και ειδικά στο λαιμό, δεν ξέρω τι να κάνω. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με συμβουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τα ίδια είχαμε με το δικό μας το μικρό. Ο γιατρός μας σύστησε την exomega της A-Derma και υποχώρησε η δερματίτιδα, δεν εξαφανίστηκε όμως και τελικά βάλαμε κορτιζονούχα (elocon) ευτυχώς για λίγες μόνο ημέρες μέχρι να εξαφανιστεί εντελώς. Και εμείς πάντως το στεναχωριόμασταν πολύ γιατί ήταν στις πτυχές από λαιμουδάκι και δεν μπορούσε να φορέσει μπλουζάκι, ερεθιζόταν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το καλοκαίρι με τις ζέστες παρουσίαζε κοκκινίλα ή ερεθισμό στο λαιμουδάκι του και στις πτυχές στα ισχύα και στους καρπους του, αλλά χωρίς να ρωτήσω τη γιατρό (δε σκέφτηκα πως μπορεί να ήταν κάτι ποιό σοβαρό... :oops: ) του έβαζα την bepanthol αλοιφή για τα συγκάματα που χρησιμοποιούσα στην αλλαγή της πάνας... υποχωρούσαν άμεσα...

επίσης πρόσφατα μου παρουσίασε δερματικό στη μεσούλα του από την τριβή της πάνας, μοιάζει με εξάνθημα αλλά άπλωσε σαν 50λεπτο... η γιατρός μου είπε να βάλω μια υδατική κρέμα, εγώ το καταπολέμησα τελικά με την baby cream της Frezyderm...

 

ελπίζω να σε βοηθησα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω από τη δική μου εμπειρία και ό,τι θέλεις ακολουθείς. Σε πτυχές του δέρματος (το χρησιμοποίησα στα μπουτάκια του κάτω από την πάνα) έβαλα σπαθόλαδο. Σε μια επίμονη δερματίτιδα στο πρόσωπό του, και αφού το κορόιδεψα αρκετά όταν μου το πρότεινε η μητέρα μου, έριχνα από το γαλατάκι μου. Συζήτησέ το βέβαια με τον παιδίατρό σου όμως αφενός κανένα από αυτά δεν είναι φάρμακο και αφετέρου σε μένα πραγματικά έκαναν θαύματα. Το γάλα βέβαια δημιούργησε κάτι σαν κρούστα στην αρχή γιατί η κοκκινίλα και τα σπυράκια ήταν έντονα όμως μετά κοπηκαν μαχαίρι. Επίσης ο φαρμακοποιός μου σύστησε να βάζω από την κρέμα που χρησιμοποιούσα για την πανα του αλλά αυτό δεν το δοκίμασα... Ελπίζω να σε βοηθήσει κάτι από αυτά και ευχομαι να του περάσει γρήγορα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και πριν 1 μήνα παρουσίασε κοκκινίλες στο σώμα του. Η παιδίατρος μου σύστησε κρέμα της Frezyderm την Emolient και ειδικό λαδακί για το μπάνιο. Οι κοκκινίλες εξαφανίστηκαν αλλά στις πτυχές παραμένουν και κάνει πληγή και ειδικά στο λαιμό, δεν ξέρω τι να κάνω. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με συμβουλέψει.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας, θα τα δοκιμάσω όλα σιγά σιγά για να δω πιο θα έχει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε θεραπευτεί με την ομοιοπαθητική.

 

Η κορτιζόνη εκτός όλων των άλλων προκαλεί άσθμα και καθυστερεί την ανάπτυξη

Χαίρεται. Μπόρεις να μου πεις σε παρακαλώ τι ακριβώς σας είπε ο ομοιοπαθητικός γιατί πήγα και εγώ και μου είπε να το αφήσω να χειροτερέψει και ότι έτσι θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ exomega της A-Derma ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ . ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘIΣΕΙ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΕΞΑΡΣΗ.

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΠΛΕΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕΝΟΥΝ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ Ο ΚΑΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ . ΤΡΙΒΕΙ ΣΑΝ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΓΕΛΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και πριν 1 μήνα παρουσίασε κοκκινίλες στο σώμα του. Η παιδίατρος μου σύστησε κρέμα της Frezyderm την Emolient και ειδικό λαδακί για το μπάνιο. Οι κοκκινίλες εξαφανίστηκαν αλλά στις πτυχές παραμένουν και κάνει πληγή και ειδικά στο λαιμό, δεν ξέρω τι να κάνω. Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με συμβουλέψει.

 

βρε Αθηνουλα ( και με ολο το θαρρος ), αφου εχει κανει και πληγη, δεν θα ητανε καλυτερο να πας σε δερματολογο? δεν θελω να θιξω τις γνωσεις του γιατρου σου αλλα ενας πιο ειδικος νομιζω θα βοηθησει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μάλλον λόγω ζέστης υπάρχει έξαρση στην ατοπική δερματίτιδα γιατι και η δικιά μου από χτες έχει το μάυρο της χάλι...Αμα πιάσει 40 βαθμούς τι θα κάνουμε οεο; Τα λύπαμαι :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα εχθές το βράδυ εβγαλε αρχικα μια μικρη κοκκινιλα στο μάγουλο η οποία σιγά σιγά εξαπλώθηκε σε μια λωρίδα σο όλο το μάγουλο και είχε (η κοκκινιλα) και κάτι σπυράκια σαν αυτά που κάνουμε οταν μας τσιμπάει κουνουπι π.χ. Αυτό όλο έφυγε βέβαια μετά από κανά μισάωρο χωρίς να αφίσει τίποτα ίχνος. Σήμερα ξαναέβγαλέ και στο μάγουλο αλλά και στο χέρι της αλλά 3-4 τέτοια όμοια τα οποία πάλι φύγανε. Μου θυμίζουνε τις καντήλες (αν τις έχετε ακουστά).Η γιάτρός είπε ότι δεν πρέπει να είναι κατι απο τσίμπημα γιατι αν ήταν το σπυράκι θα έμενε, οπως μένει και σε εμας όταν μας τσιμπαει κατι. Μάλλον λεει κατι αλλεργικο. Εγω δεν της έχω αλλάξει τιποτα στη διατροφή της, το νερό και το θηλασμό της κανονικά οπως τα καναμε παντοτε. Ξερετε τιποτα για αυτό? Λέτε να ειναι απο τη ζεστη?

Link to comment
Share on other sites

O MΠΕΜΠΟΝΑΚΟΣ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΔΡΟΤΣΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑΣ ΒΟΛΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΜΑΝΙΑ.

Α! ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΣΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΜΕ ΥΓΡΑΣΙΑ .

ΝΟΙΩΘΩ ΕΓΩ ΑΣΧΗΜΑ . ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΜΠΕΜΠΟΝΑΚΙΑ ΜΑΣ .

ΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΠΙΑ? ΕΧΟΥΝ ΦΑΓΟΥΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ?

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Π.Χ. ΚΑΙ Μ.Χ.

ΠΡΟ TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ TON ΧΡΗΣΤΟ.

ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα εχθές το βράδυ εβγαλε αρχικα μια μικρη κοκκινιλα στο μάγουλο η οποία σιγά σιγά εξαπλώθηκε σε μια λωρίδα σο όλο το μάγουλο και είχε (η κοκκινιλα) και κάτι σπυράκια σαν αυτά που κάνουμε οταν μας τσιμπάει κουνουπι π.χ. Αυτό όλο έφυγε βέβαια μετά από κανά μισάωρο χωρίς να αφίσει τίποτα ίχνος. Σήμερα ξαναέβγαλέ και στο μάγουλο αλλά και στο χέρι της αλλά 3-4 τέτοια όμοια τα οποία πάλι φύγανε. Μου θυμίζουνε τις καντήλες (αν τις έχετε ακουστά).Η γιάτρός είπε ότι δεν πρέπει να είναι κατι απο τσίμπημα γιατι αν ήταν το σπυράκι θα έμενε, οπως μένει και σε εμας όταν μας τσιμπαει κατι. Μάλλον λεει κατι αλλεργικο. Εγω δεν της έχω αλλάξει τιποτα στη διατροφή της, το νερό και το θηλασμό της κανονικά οπως τα καναμε παντοτε. Ξερετε τιποτα για αυτό? Λέτε να ειναι απο τη ζεστη?

 

 

Και σε μας έβγαλε διάφορα σπυράκια η μπέμπα μας και της έφυγαν. Στην αρχή νόμιζα πως κάτι κόλλησε από άλλο παιδάκι αλλά μάλλον δεν ήταν. Εγώ πάντως την δροσίζω πολλές φορές μέσα στη μέρα, βρέχω τα χέρια μου και την πειράζω ή πάμε μαζί στο μπάνιο, ανοίγω τη βρύση και βάζει τα χεράκια της κάτω από το νερό. Νομίζω οτι τώρα που ο καιρός ανεβάζει καλές θερμοκρασίες καλό θα είναι να τα δροσίζουμε... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ο μπεμπουλης μου εχει στα μαγουλακια και λιγα στο

κεφαλι ο γιατρος μου ειπε οτι θα φυγουν μονα τους μολις παει περιπου 3 μηνων μου εγραψε μια αλοιφη για να την βαζω οταν φουντωνουν για να δουμε θα φυγουν :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μου κορίτσια,

 

έχω μία 4χρονη εμπειρία με την ατοπική δερματίτιδα. Η μεγάλη μου κόρη που είναι τώρα 4άρων χρονών την είχε από βρέφος και την ακολουθεί έως και τώρα. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αντιμετωπίζεται με συνεχή χρήση ειδικών κρεμών από το φαρμακείο όπως αύτές που αναφέρετε (exomega - aderma, atoprel - freziderm, κλπ κλπ κλπ).

 

Απλά αυτό που θέλω να σας επισημάνω για να το έχετε υπ όψιν σας είναι ότι μεγαλώνοντας τα μωράκια σας θα έχουν μία τάση προς έντονη ξηροδερμία (ιδίως κατά τη διάρκεια της άνοιξης και του καλοκαιριού), τάση προς εξέματα (ιδίως την άνοιξη) και δυστυχώς μία τάση προς αλεργίες.

 

Επίσης η έντονη ατοπική δερματίτιδα συνδέεται μερικές φορές με παιδικά ασθματα (και γενικά προβλήματα του αναπνευστικού) και με γαστροοισοφαγικές παλινδρομήσεις.

 

Εμένα η κόρη μου, από τα 2 και μετά, κάθε άνοιξη βγάζει σπυράκια (άσπρα) σε μάγουλα, άκρα και γλουτούς. Τα αντιμετωπίζω με έντονη χρήση ενυδατικής κρέμας και όλα ΟΚ. Στα 3α που δεν έδοσα πολύ σημασία μου έκανε έντονη ξηροδερμία και πληγούλες στα άκρα της (εξάματα) τα οποία πάλι αντιμετώπισα με κρέμες και παλι όλα ΟΚ.

 

Έχοντάς με προειδοποιήσει η παιδίατρός μου εδώ και 2 χρόνια για τις αλλεργίες, φέτος την άνοιξη μας έκαναν την πρώτη επίσκεψη. Αντιμετωπίστηκαν με αντισταμινικά. Οπότε και πάλι ΟΚ.

 

Όλα αυτά σας τα γράφω όχι για να σας ανησυχήσω αλλά για να έχετε υπ' όψη σας ότι μπορεί να συμβούν και να μην τρομάξετε νομίζοντας ότι είναι κάτι το πιο σοβαρο.

 

Φιλιά σε όλες και όλους και να χαίρεστε τα παιδάκια σας και τα μωράκια σας

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

επίσης θα ήθελα να συμπηρώσω ότι εμάς μας πρωτοεμφανίστηκε στους αρχικούς μήνες της ζωής της ως μικρά κόκκινα σπιθουράκια (σαν υδροτσίλα) στα μαγουλάκια της μαζί με κοκκινίλες. Επίσης το δέρμα της σαν μωρό ήταν μεν απαλό αλλά όχι αυτό το καραβελουδένιο που έχουν τα περισσότερα μωρά γιατί ήταν αρκετά ξηρό. Γενικότερα τα ξηρά δέρματα είναι αυτά που εμφανίζουν συχνότερα την δερματίτιδα.

 

Δεν θέλω να παραλλήψω κάτι σημαντικό. Μαζί με τις ειδικές ενυδατικές κρέμες χρησιμοποιούσα και ειδικά σαμπουάν για κεφάλι και σώμα. Η ενυδατική και τα σαμπουάν ήταν της ίδιας πάντα εταιρίας και σειράς γιατί με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνεις τα καλύτερα αποτελέσματα (έτσι με έχει συμβουλέψει η παιδίατρος). Μερικά απο τα σαμπουάν αυτά όμως δεν κάνουν καθόλου αφρό (για να είναι τελείως υποαλλεργικά) όπως της ADERMA - exomega. Αυτό είναι λίγο σπαστικό γιατί πλένεις το μωρό και νιώθεις ότι δεν το καθαρίζεις ουσιαστικά. Στην πραγματικότητα όμως καθαρίζει μία χαρά. Υπάρχουν και τέτοιου είδους σαμπουάν-αφρόλουτρα (όπως της Frezyderm - atoprel - bath cream) που κάνουν και αφρό αλλά δεν είναι και τα τελείως αντιαλλεργικά. Εμείς τώρα αυτό χρησιμοποιούμε αλλά πιο μωρό χρησιμοποιούσαμε τα ADERMA.

 

Επίσης πολυ καλή σειρά είναι και της AVENE - pediatril. Το μειωνέκτημά της είναι ότι η υδατική είναι ΠΟΛΥ μικρή σε ποσότητα και το σαμπουάν για σώμα και κεφάλι είναι πολύ αραιό σαν νερό και κάνει ελάχιστο αφρό.

 

Και εμένα η παιδίατρος μου είχε συστήσει σε πολύ τραβηγμένη έξαρση της κατάστασης όπου το μωρό παρουσιάζει τρελή ανησυχία (όταν ήταν πολύ μικρή που δεν μπορούσε να καταλάβει την φαγούρα) ή έντονη φαγούρα (όταν ήταν μεγαλύτερη και μπορούσε να την εκφράσει με ξύσημο) να χρησιμοποιήσω atarax (αντισταμινικό).

 

ΑΥΤΑ και πολλά φιλάκια ξανά :D:D:D:D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο μπεμπουλης μου εχει στα μαγουλακια και λιγα στο

κεφαλι ο γιατρος μου ειπε οτι θα φυγουν μονα τους μολις παει περιπου 3 μηνων μου εγραψε μια αλοιφη για να την βαζω οταν φουντωνουν για να δουμε θα φυγουν :wink:

 

Θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι τα μωρά, στους αρχικούς μήνες της ζωής τους εμφανίζουν κάποια κόκκινα σπιθουράκια σε όλο το πρόσωπο και ίσως λαιμό και σβέρκο που οφείλονται κυρίως σε υπολείμματα από γάλα (από γουλίτσες), σάλια που μεταφέρονται απο τα χεράκια που μπαίνουν στο στόμα και άλλους παρόμοιους λόγους. Αυτό μπορεί να μην έχει σχέση με ατοπική δερματίτιδα και πραγματικά να φύγει μετά τον 3ο μήνα. Αυτά τα έχει τώρα η μικρή μου η κόρη (2,5 μηνών) όπου τα αντιμετωπίζουμε με πλύσεις με χαμομήλι (2 φορές την ημέρα) και επάλοιψη με την υδατική της.

 

Η μεγάλη μου εμφάνισε την ατοπική από τον 4ο μήνα και μετά.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν τα παιδιά με τάση για ατοπική εμφανίζουν αυτά τα σπιθουράκια πιο εντονα τους πρώτους μήνες της ζωής τους λόγω της ευαισθησίας τους αυτής στο δέρμα.

 

Ελπίζω λίγο να βοήθησα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο μπεμπουλης μου εχει στα μαγουλακια και λιγα στο

κεφαλι ο γιατρος μου ειπε οτι θα φυγουν μονα τους μολις παει περιπου 3 μηνων μου εγραψε μια αλοιφη για να την βαζω οταν φουντωνουν για να δουμε θα φυγουν :wink:

 

Θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι τα μωρά, στους αρχικούς μήνες της ζωής τους εμφανίζουν κάποια κόκκινα σπιθουράκια σε όλο το πρόσωπο και ίσως λαιμό και σβέρκο που οφείλονται κυρίως σε υπολείμματα από γάλα (από γουλίτσες), σάλια που μεταφέρονται απο τα χεράκια που μπαίνουν στο στόμα και άλλους παρόμοιους λόγους. Αυτό μπορεί να μην έχει σχέση με ατοπική δερματίτιδα και πραγματικά να φύγει μετά τον 3ο μήνα. Αυτά τα έχει τώρα η μικρή μου η κόρη (2,5 μηνών) όπου τα αντιμετωπίζουμε με πλύσεις με χαμομήλι (2 φορές την ημέρα) και επάλοιψη με την υδατική της.

 

Η μεγάλη μου εμφάνισε την ατοπική από τον 4ο μήνα και μετά.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν τα παιδιά με τάση για ατοπική εμφανίζουν αυτά τα σπιθουράκια πιο εντονα τους πρώτους μήνες της ζωής τους λόγω της ευαισθησίας τους αυτής στο δέρμα.

 

Ελπίζω λίγο να βοήθησα.

 

οπως τα λες και εγω χαμομηλι ετσι μου ειπε ο γιατρος!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μετά και την δεύτερη επίσκεψή μας στην δερματολόγο του Παίδων για την ατοπική το βασικό που μου τόνισε είναι ότι πρέπει να φροντίζω να είναι πάντα στεγνή η περιοχή (η πιπίλα επιδεινώνει την κατάσταση) όχι λούτρινα, όχι τριψιμο με πετσέτες, μόνο βαμβακερά, οχι οχι οχι...Γενικά στην ηλικιά αυτή που τα βάζουν όλα στο στόμα τους νομίζω ότι είναι αδύνατον να τα τηρείς όλα αυτά. Κι εγώ με χαμομήλι το αντιμετωπίζω και με κάτι κρέμες (έχω δοκιμάσει αρκετες). Τώρα δε που καλοκαιριάζει μας είπε 1/2 ώρα πριν βγει στον ήλιο αντιηλιακό και κάθε 3 ώρες ανανέωση... Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μετά και την δεύτερη επίσκεψή μας στην δερματολόγο του Παίδων για την ατοπική το βασικό που μου τόνισε είναι ότι πρέπει να φροντίζω να είναι πάντα στεγνή η περιοχή (η πιπίλα επιδεινώνει την κατάσταση) όχι λούτρινα, όχι τριψιμο με πετσέτες, μόνο βαμβακερά, οχι οχι οχι...Γενικά στην ηλικιά αυτή που τα βάζουν όλα στο στόμα τους νομίζω ότι είναι αδύνατον να τα τηρείς όλα αυτά. Κι εγώ με χαμομήλι το αντιμετωπίζω και με κάτι κρέμες (έχω δοκιμάσει αρκετες). Τώρα δε που καλοκαιριάζει μας είπε 1/2 ώρα πριν βγει στον ήλιο αντιηλιακό και κάθε 3 ώρες ανανέωση... Ελπίζω να βοήθησα

Καλησπέρα κορίτσια,

Κι ο μικρός μου εμφάνισε το πρόβλημα περίπου 5,5 μηνών. Τον πήγα και σε αλλεργιολόγο στην ευρωκλινική παίδων και σε παιδοδερματολόγο στο παιδων πεντέλης. Ε ο παιδοδερματολόγος με τρέλανε στα όχι..

όχι σκούρα μπλε ρούχα, ούτε τζην

όχι λούτρινα

όχι μπουσούλημα στα χαλιά

όχι μαλακτικό στα ρούχα

όχι συνθετικά ρούχα

όχι make up η μαμα

όχι φιλιά με τα γένια ο μπαμπάς (ακόμα και ξυρισμένος)

όχι φιλιά οι γιαγιάδες και παππούδες

 

κάποια στιγμή όσο τον εξέταζε ο μπέμπης έβαλε το μανίκι του στο στόμα και τι μας είπε ο γιατρός...;

"να τώρα μπορεί να πάθει περιστοματική δερματίδα"

του λέω "ε μα είναι δυνατόν να τα προσέχουμε όλα αυτά;"

και τι μου απαντάει;;

""ε αυτό λέγεται γονική μέριμνα!!!"

Εκνευρίστηκα πάρα πολύ, αλλά συγκρατήθηκα. Χώρια που μας έδωσε ένα κάρο αλοιφές..

Βέβαια για να μην είμαι αχάριστη μία αντιμικροβιακή κρεμούλα της Avene με οξείδιο του ψευδαργύρου ήταν πολύ καλή και τη χρησιμοποιούμε ακόμα. Α και κάτι ακόμα εδώ στο φόρουμ είδα την κρέμα ex omega της aderma αν θυμάμαι καλά και τη δοκίμασα στο μικρό, μια που η ενυδάτωση είναι το α και ω στην ατοπική. Ε, λοιπόν μετά από δύο μέρες χρήσης ο μικρός ξαναφούντωσε. Γιατί; Η κρέμα αυτή περιέχει βρώμη και όπως μάθαμε αργότερα με rast που κάναμε στο μικρό, είναι αλλέργικός στα σιτηρά. Αυτό το λέω για να μην την πατήσει κανείς όπως εμείς

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

βρε Αθηνουλα ( και με ολο το θαρρος ), αφου εχει κανει και πληγη, δεν θα ητανε καλυτερο να πας σε δερματολογο? δεν θελω να θιξω τις γνωσεις του γιατρου σου αλλα ενας πιο ειδικος νομιζω θα βοηθησει καλυτερα

 

 

Ναι τον πήγα σε δερματολόγο με εξειδίκευση στην παιδοδερματολογία. μου έγραψε κάτι κρέμες αντιμυκητισιακές γιατί έπιασε μύκητα στην πληγούλα του.

Τώρα ευτυχώς είναι καλύτερα. Έχει πάλι κοκκινίλα αλλά εδώ και 1 μήνα δεν έχει ματώσει ο λαιμουδάκος του.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μου ύστερα από 1 μήνα και κάτι που ταλαιπωρείται είναι καλύτερα. Ακολούθησα συμβουλές που βρήκα εδώ στο forum, τον πήγα σε δερματολόγο και κατέληξα στα εξής. Του κάνω μπάνιο πρωι- βράδυ σε θερμοκρασία 34-35 οC, το πρωι μόνο με νερό και το βράδυ με νερό και λαδάκι milky bath oil/atoprel της frezyderm αφού πρώτα του έχω βάλει ειδικό λαδάκι και σαμπουάν για τη νινίδα. Μέτα τον στεγνώνω καλά και του βάζω τις κρέμες του ( emolient και barrier επίσης της frezyderm) και τον αφήνω γυμνούλη να παίξει. Αν ο λαιμουδάκος του κάνει πληγούλα αναγκάζομαι και βάζω την celestoderm. Τελευταία δοκίμασα και του έβαλα λίγο sudocrem στο λαιμό του και με έκπληξη ανακάλυψα ότι η κοκκινίλα έφυγε. Αυτά κάνω και προς το παρόν η κατάσταση αντιμετωπίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...