Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωράκι που θηλάζει συνέχεια- τι κάνουμε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 549
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

amalthia εχεις πμ!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα επικοινωνησω απ'οτι φαινεται..

Να ρωτησω κατι ακομα; Τωρα μολις περασε απο μια ωρα στο καθε στηθος. Τον πηρε ο υπνος, τον εβγαλα, και μετα αρχισε παλι να κλαιει. Με την πιπιλα ομως ηρεμησε. Αρα να υποθεσω οτι εχει χορτασει; Το στηθος δεν το αφηνει ποτε αν δεν του δωσω πιπιλα. Και η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω ποτε τρωει και ποτε παιζει, δεν μπορω ποτε να τον ακουσω να καταπινει. Αρα πως να καταλαβω αν χορτασε;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μετράς τις λερωμένες κ βρεγμένες πάνες ανά μέρα. Το στήθος το μωρό δεν το έχει μόνο για τροφή. Το έχει κ για ανακούφιση, για ξέσπασμα, για ηρεμία, για ζεστασιά, για πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις πανες (ευτυχως) τις αλλαζει ο αντρας μου, και δεν εχει ελεγξει ποσες ειναι λερωμενες και ποσες βρεγμενες, και ποσες και τα δυο, αλλα σε δυο εικοσιτετραωρα τον εχει αλλαξει 20 φορες.

Το θεμα μου ειναι ομως οτι αν δεν ξεκουρασω λιγο το στηθος μου δε θα επουλωθει.. Οποτε εφοσον δεν το αφηνει απο μονος του πως να ξερω ποτε να τον βγαλω εγω επιμενοντας λιγο με την πιπιλα;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Amalthia καλησπερα! Σαν να τα γραφω εγω μου φαινεται...τον 1ο μηνα ειναι απελπισια όπως τα λες αλλα μετα τις 40 μερες φτιαχνουν τα πραγματα. Τουλαχιστον η δικια μου ξεκινησε να κοιμαται το βραδυ...για τις πληγες στο στηθος επειγοντως συμβουλος θηλασμου!!! Εμενα μου εδωσε μια αλοιφη φτιαχτη απο το φαρμακειο και μου κλεισαν οι πληγες σε λιγες μερες. Μου ειπε παντως οτι δεν πρεπει να πονας καθολου οταν θηλαζεις, αν πονας σιγουρα ειναι λαθος η σταση, το πιασιμο της θηλης. Μακαρι να την ειχα φωναξει απο την 1η μερα θα εειχα γλιτωσει πολυ πονο και κοπο! Τωρα το μωρο μου ειναι 2 μηνων και κατι, κοιμαται περισσοτερο αλλα και παλι ειμαστε αυτοκολλητες, παλι θηλαζει πολυ συχνα και κοιμαται πανω μου, δεν μπορω να λειψω απο το σπιτι...ομως το απολαμβανω!!

Για την πιπιλα δεν ξερω, η δικια μου δεν τη θελει καθολου και δεν ξαναεπιμενω...ρωτα και τη συμβουλο, αυτη που ηρθε σε μενα ηταν και παιδιατρος αν θες σου στελνω στοιχεια. Καλο κουραγιο!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Amalthia αν επικοινωνήσεις με Σύμβουλο Θηλασμού και δει ότι είναι σοβαρό το πρόβλημα στις θηλές σου, τότε θα σου δώσει συνταγή με μείγμα, την οποία θα δώσεις στον φαρμακοποιό κ θα σου ετοιμάσει την κρέμα. Με αυτή την κρέμα θα επουλωθεί πολύ πιο γρήγορα. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω τη συνταγή, γιατί πρέπει να σε αξιολογήσει ειδικός. Αλλά θα σου προτείνει, βλέποντας παράλληλα κ το μωρό τι να κάνεις ώστε να έχεις κάποιες ώρες "ελεύθερες".

Επίσης αν θέλεις, θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να κάνετε ένα μασαζάκι σε οστεοπαθητικό για το μωρό. Βοηθάει πολύ να ηρεμήσει κ να φύγουν οι εντάσεις του τοκετού.

Διάβασε εδώ αν θέλεις περισσότερα:

http://www.craniosacral.gr/home/index.asp?w=pages&r=138&pid=139

Εμείς το κάναμε κ στα δύο μωρά μας.. Ειδικά ο μεγάλος, που με είχε κατασκίσει, είχαν κοπεί στη μέση οι θηλές κ τρέχανε αίμα, μετά από αυτό ηρέμησε, θήλαζε πιο αποτελεσματικά κ κοιμόταν περισσότερο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μόνο καλό κάνει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συν-μαμάδες!

 

Να ρωτήσω κι εγω που καίγομαι;;;;;

Η μικρή είναι 40 ημερών (αύριο) και το "πρόβλημά" μας είναι ο βραδυνός ύπνος...

Τα πρωινά θηλάζει μια χαρά,ρεύεται,κοιμάται στην κούνια της (είναι στο δωμάτιό της) το βράδυ όμως τραβάμε λούκι...ξυπνάει,την βάζω στο κρεβάτι ξαπλωτή και θηλάζει εγω λαγοκοιμάμαι και εκείνη κάποια στιγμή ρεύεται και την παίρνει ο ύπνος..την βάζω στην καλαθούνα της και μετά απο λίγο αρχίζει τα νιαουρίσματα...την σηκώνω,ξανά στήθος την παίρνει ο ύπνος ξαπλωμένη μαζί μας και αν την αφήσω κοιμάται μια χαρά...αν την ξαναβάλω στην καλαθούνα έχουμε σώου!!!Εν τω μεταξύ επειδή τυχαίνει μέρες-μέρες ο άντρας μου να χρειάζεται να ξυπνήσει 4 και 5 δεν θέλω να τον ξαγρυπνάει και νομίζω έχει συνηθήσει τη μυρωδιά μας και δεν θέλει να κοιμάται στην καλαθούνα..

Να σημειώσω οτι προσπάθησα να της δώσω πιπίλα και της έβαλα και μια φανέλα μου μαζί της στην καλαθούνα αλλά την πιπίλα την έφτυνε..εχτές ΄συγκεκριμένα μας πήρε ο ύπνος απο τις 1:30 που έφαγε ως τις 4:30 (κοιμήθηκε πιπιλίζωντας το στήθος) και αφού την ξανατάισα στις 4:30-5:30 6 παρά την έβαλα στην καλαθούνα και ως τις 6:30 γκρίνιαζε..της έβαζα πιπίλα,πείσμωσα λέω δεν θα σε σηκώσω,δεν τη σήκωσα και κάποια στιγμή την πήρε ο ύπνος κατά τις 6:30 και 8 ξύπνησε...αφού με σήκωσε την έβαλα 5 λεπτά στήθος και κοιμάται μακαρίως ως τώρα ακόμα....

Αισθάνομαι τύψεις..λέτε να ήθελε παρηγοριά κι εγω να ήμουν λιγάκι αυστηρή;Δεν θέλω όμως να μάθει μαζί μας να κοιμάται..σκέφτομαι μήπως αρχίζω να την κοιμίζω στην κούνια της και να σηκώνομαι όσες φορές χρειάζεται ή και να κοιμάμαι στο κεβάτι στο δωμάτιό της ώστε να μην ενοχλώ και τον σύζυγο μέχρι να ηρεμήσει...

Τί πιστεύετε και τι με συμβουλεύετε;Γιατί ΟΛΟ ακούω οτι δεν φτάνει το γάλα και θέλει συμπλήρωμα (απο φίλες,γνωστές,αδερφές κ.λ.π.) οτι μας "καβάλησε" και δεν ξέρω τί γίνεται...αν ήταν άλμα ανάπτυξης δεν θα ξύπναγε και μες στη μέρα;Πείτε κάνα κόλπο!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι την Κυριακή είμασταν στον θείο μου και όσες φορές κοιμόταν-ξύπναγε την έβαζα στο στήθος και μου είπαν για το συμπλήρωμα και ΚΙΝΤΕΡΤΕ...για το ΚΙΝΤΕΡΤΕ θα ρωτήσω την παιδίατρο αύριο γάλα σκόνη έχει πιει 2 φορές ως τώρα που χρειάστηκε να λείπω στον οδντίατρο και δεν μπορούσα να βγάλω μητρικό-δεν έχω θήλαστρο και με το χέρι δεν γινόταν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αποκλειστικος θηλασμος δεν χρειαζεται ουτε κιντερντε ουτε τετοιες χαζομαρες.....Μην δωσεις τιποτα αλλο στο παιδακι εκτος απο το γαλατακι σου...

Αν οι πανες του ειναι καλες και το βαρος του ικανοποιητικο δνε υπαρχεο λογος να ανησυχεις.....

 

Εινια απολυτα φυσιολογικη η συμπεριφορα του μωρου το μωρο ακομα προσπαθει να ρυθμισει την παραγωγη δνε σημαινει πως επειδη εγινε σημερα 40 ημερων θα αλλαξουν ολα θεαματικα καποια μωρακια θελουν περισσοτερο χρονο και καποια λιγοτερο το δικο μου εστρωσε καλα γυρω στους 2 μιση μηνες....

 

Κατ εμε τοσο μωρο δεν κακομαθαινει αν ειναι δυνατον δειχνει να σε χρειαζεται το στηθος δεν εινια μονο φαι εισαι και η παρηγορια του και η ηρεμια του...Για μενα ιοπως σε βολευει η παρτον στο κρεβατι οταν δειχνει να το θελει η πηγαινε εσυ στο δικο του αυτο εινια οπως σε βολευει εσενα....εγω παντως ετσι θα εκανα και ετσι εκανα....δεν θα καλομαθει τοσο μικρο μωρο μην στεναχωριεσαι....

Κανε αυτο που σου λεει η καρδουλα σου και το μητρικο σου ενστικτο!:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφεις τις τελειταιες 10 μερες μου-η μαλλον νυχτες μου! Πονανε τα ουλα μας αυτη την εποχη και ολο το βραδυ κανουμε βολτες απο την κουνια στο κρεβατι θηλαζοντας μετα ξαναξυπναει, ξαναθηλαζουμε ορθιες κανα 5', την παιρνει ο υπνος, τη βαζω στην κουνια και ξανα μανα ο ιδιος κυκλος!!!

Ετσι ειναι τα μωρακια, τι παει να πει σας εχει καβαλησει 40 μερων παιδι θα του περασουμε τους εγωισμους των ενηλικων;...

Ουτε κιντερντε ουτε τιποτα χρειαζεται.Ετσι κανουν τα μωρα φυσιολογικη συμπεριφορα ειναι, αυτοι αμα βαριουνται ας μην κανουνε μωρα να μην εχουν τετοια.

Οσο το να κακομαθει κι εγω τον εχω το φοβο αλλα θα σου πω πως καθε ηλικια εχει τις αναγκες της.Στην ηλικια σας κοιμοταν μονο αγκαλια πανω μου γιατι πονουσε το καημενο.Μου ελεγαν θα κακομαθει,απο μονη της το σταματησε οταν της περασαν οι πονοι.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

1. Μακρυά από οποιουδήποτε είδους συμπληρώματα.. Κάνουν κακό στον θηλασμό.

2. Το μωράκι αφού εκδηλώνει την ανάγκη του να είναι στην αγκαλιά σου αυτό να κάνεις. Διπλα στη μαμά το βρέφος ρυθμίζει την αναπνοή του, το μεταβολισμό του, τη θερμοκρασία σώματός του, κ.α. πολλά

Διάβασε κ εδώ αν θέλεις: http://www.terrapapers.com/?p=19665

3. Μωρό που παύει να γκρινιάζει δεν σημαίνει ότι συνήθισε.. Δες εδώ:

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/βρέφη-που-μαθαίνουν-να-σιωπούν-κλεισ/

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/ποτέ-πια-μόνα/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ψυχοσωματική-υγεία/γονείς-και-σύγχρονος-τρόπος-φροντίδα/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/εκπαίδευση-των-βρεφών-στον-ύπνο/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/ελεγχόμενο-κλάμα-είναι-ασφαλές/

Link to comment
Share on other sites

1. Μακρυά από οποιουδήποτε είδους συμπληρώματα.. Κάνουν κακό στον θηλασμό.

2. Το μωράκι αφού εκδηλώνει την ανάγκη του να είναι στην αγκαλιά σου αυτό να κάνεις. Διπλα στη μαμά το βρέφος ρυθμίζει την αναπνοή του, το μεταβολισμό του, τη θερμοκρασία σώματός του, κ.α. πολλά

Διάβασε κ εδώ αν θέλεις: http://www.terrapapers.com/?p=19665

3. Μωρό που παύει να γκρινιάζει δεν σημαίνει ότι συνήθισε.. Δες εδώ:

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/βρέφη-που-μαθαίνουν-να-σιωπούν-κλεισ/

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/ποτέ-πια-μόνα/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ψυχοσωματική-υγεία/γονείς-και-σύγχρονος-τρόπος-φροντίδα/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/εκπαίδευση-των-βρεφών-στον-ύπνο/

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/ελεγχόμενο-κλάμα-είναι-ασφαλές/

 

 

σ'ευχαριστώ για τους συνδέσμους,πολύ ωραία άρθρα..

μόνο το πρώτο ήταν λίγο άκυρο και δεν κόλλαγε πουθενά!

επίσης το "μακριά απο κάθε είδους συμπληρώματα..κάνουν κακό στον θηλασμό":δεν γινόταν να πάω οδοντίατρο,να μην έχω βγάλει γάλα γιατί δεν έχω θήλαστρο και να αφήσω το μωρό να κλαίει...ήπιε 2 φορές γάλα σκόνη δεν έπαθε τίποτα ούτε το μωρό ούτε ο θηλασμός μειώθηκε!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφεις τις τελειταιες 10 μερες μου-η μαλλον νυχτες μου! Πονανε τα ουλα μας αυτη την εποχη και ολο το βραδυ κανουμε βολτες απο την κουνια στο κρεβατι θηλαζοντας μετα ξαναξυπναει, ξαναθηλαζουμε ορθιες κανα 5', την παιρνει ο υπνος, τη βαζω στην κουνια και ξανα μανα ο ιδιος κυκλος!!!

Ετσι ειναι τα μωρακια, τι παει να πει σας εχει καβαλησει 40 μερων παιδι θα του περασουμε τους εγωισμους των ενηλικων;...

Ουτε κιντερντε ουτε τιποτα χρειαζεται.Ετσι κανουν τα μωρα φυσιολογικη συμπεριφορα ειναι, αυτοι αμα βαριουνται ας μην κανουνε μωρα να μην εχουν τετοια.

Οσο το να κακομαθει κι εγω τον εχω το φοβο αλλα θα σου πω πως καθε ηλικια εχει τις αναγκες της.Στην ηλικια σας κοιμοταν μονο αγκαλια πανω μου γιατι πονουσε το καημενο.Μου ελεγαν θα κακομαθει,απο μονη της το σταματησε οταν της περασαν οι πονοι.

 

έχεις δίκιο γιατί όντως έχει πονάκια γι'αυτό και όλοι μου είπαν για ΚΙΝΤΕΡΤΕ...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αποκλειστικος θηλασμος δεν χρειαζεται ουτε κιντερντε ουτε τετοιες χαζομαρες.....Μην δωσεις τιποτα αλλο στο παιδακι εκτος απο το γαλατακι σου...

Αν οι πανες του ειναι καλες και το βαρος του ικανοποιητικο δνε υπαρχεο λογος να ανησυχεις.....

 

Εινια απολυτα φυσιολογικη η συμπεριφορα του μωρου το μωρο ακομα προσπαθει να ρυθμισει την παραγωγη δνε σημαινει πως επειδη εγινε σημερα 40 ημερων θα αλλαξουν ολα θεαματικα καποια μωρακια θελουν περισσοτερο χρονο και καποια λιγοτερο το δικο μου εστρωσε καλα γυρω στους 2 μιση μηνες....

 

Κατ εμε τοσο μωρο δεν κακομαθαινει αν ειναι δυνατον δειχνει να σε χρειαζεται το στηθος δεν εινια μονο φαι εισαι και η παρηγορια του και η ηρεμια του...Για μενα ιοπως σε βολευει η παρτον στο κρεβατι οταν δειχνει να το θελει η πηγαινε εσυ στο δικο του αυτο εινια οπως σε βολευει εσενα....εγω παντως ετσι θα εκανα και ετσι εκανα....δεν θα καλομαθει τοσο μικρο μωρο μην στεναχωριεσαι....

Κανε αυτο που σου λεει η καρδουλα σου και το μητρικο σου ενστικτο!:D

 

 

νομίζω οτι αυτό είναι η πιο καλή συμβουλή!!με άγχωσε κι ο άντρας μου λιγάκι και πελάγωσα κι εγω!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Riniw δεν ήθελα να σε κάνω να νιώσεις άσχημα.

Τα άρθρα τα έβαλα καθαρά ενημερωτικά, γιατί αναφέρθηκαν ανάλογα θέματα. Δεν πάνε απευθείας και αποκλειστικά όλα για εσένα :-)

Όσον αφορά το ξένο γάλα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..γιατί αν(που δόξα το θεό) το παιδάκι σου είχε κάποια αλλεργία στο ξένο γάλα (κ αυτό δεν θα το ήξερες μέχρι να δοκιμάσει) θα μπορούσε να είχε πάθει μεγάλη ζημιά. Το ξένο γάλα είναι εύκολη λύση για πολλές μαμάδες και δυστυχώς θα ακούσεις πολλές φορές στο μέλλον την ατάκα ε δώσε κ κανά μπουκάλι να κοιμηθείς το βράδυ.. ή το παιδί δεν πήρε τα γραμμάρια που έπρεπε να πάρει.. κ διάφορα άλλα..

Τέλος πάντων, επειδή ξύπνησε ο μικρούλης μου.. δεν ήθελα να φανώ αρνητική.. ότι γράφω το γράφω με θετική διάθεση κ σκέψη για το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Riniw δεν ήθελα να σε κάνω να νιώσεις άσχημα.

Τα άρθρα τα έβαλα καθαρά ενημερωτικά, γιατί αναφέρθηκαν ανάλογα θέματα. Δεν πάνε απευθείας και αποκλειστικά όλα για εσένα :-)

Όσον αφορά το ξένο γάλα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..γιατί αν(που δόξα το θεό) το παιδάκι σου είχε κάποια αλλεργία στο ξένο γάλα (κ αυτό δεν θα το ήξερες μέχρι να δοκιμάσει) θα μπορούσε να είχε πάθει μεγάλη ζημιά. Το ξένο γάλα είναι εύκολη λύση για πολλές μαμάδες και δυστυχώς θα ακούσεις πολλές φορές στο μέλλον την ατάκα ε δώσε κ κανά μπουκάλι να κοιμηθείς το βράδυ.. ή το παιδί δεν πήρε τα γραμμάρια που έπρεπε να πάρει.. κ διάφορα άλλα..

Τέλος πάντων, επειδή ξύπνησε ο μικρούλης μου.. δεν ήθελα να φανώ αρνητική.. ότι γράφω το γράφω με θετική διάθεση κ σκέψη για το καλύτερο..

 

προς Θεού ούτε κι εγω ήθελα να φανω αρνητική!

εμένα πάντως το ξένο γάλα καθόλου εύκολη λύση δε μου φαίνεται..και μόνο όλη η διαδικασία με τις αποστειρώσεις και τα παρελκόμενά με κούρασε και με άγχωσε..απλώς τα τελευταία βράδια την πιάνει γι'αυτό αγχώθηκα..

ούτως ή άλλως για αυτό είμαστε εδω...να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρία!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

για τον θηλασμο σου ειπαν τα κοριτσια..εγω θα σου πω οτι οχι μονο στον αποκλειστικο θηλασμο δεν χρειαζεται να δωσουμε στο μωρο ΚΙΝΤΕΡΝΤΕ αλλα γενικα κανενα μωρο δεν χρειαζεται αυτες τις κενες θερμιδες γεματο ζαχαρη..δεν νομιζω να ηρεμει σε τπτ το μωρο,φουσκωνει το στομαχακι του χωρις λογο..ειναι πολυ μικρη η κορουλα σου για να κακομαθει προς θεου!!!! εμενα ηρεμησε κ αρχισε να κοιμαται 3 μηνων κ να τωρα ειμαστε 10 κ κατι κ πλεον ειναι τελειως διαφορετικο μωρο..λιγο υπομονη χρειαζεται..να ξερες τι ειχα ακουσει εγω για τις συνεχομενες αγκαλιες κ τους υπνους στην αγκαλια μου..κανεναν να μην ακους γιατι ολοι αυτοι ειναι σπιτια τους,μονο εσυ κ το μωρακι σου ξερετε τι πρεπει να κανετε.. να σου ζησει:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

για τον θηλασμο σου ειπαν τα κοριτσια..εγω θα σου πω οτι οχι μονο στον αποκλειστικο θηλασμο δεν χρειαζεται να δωσουμε στο μωρο ΚΙΝΤΕΡΝΤΕ αλλα γενικα κανενα μωρο δεν χρειαζεται αυτες τις κενες θερμιδες γεματο ζαχαρη..δεν νομιζω να ηρεμει σε τπτ το μωρο,φουσκωνει το στομαχακι του χωρις λογο..ειναι πολυ μικρη η κορουλα σου για να κακομαθει προς θεου!!!! εμενα ηρεμησε κ αρχισε να κοιμαται 3 μηνων κ να τωρα ειμαστε 10 κ κατι κ πλεον ειναι τελειως διαφορετικο μωρο..λιγο υπομονη χρειαζεται..να ξερες τι ειχα ακουσει εγω για τις συνεχομενες αγκαλιες κ τους υπνους στην αγκαλια μου..κανεναν να μην ακους γιατι ολοι αυτοι ειναι σπιτια τους,μονο εσυ κ το μωρακι σου ξερετε τι πρεπει να κανετε.. να σου ζησει:P

 

ούτως ή άλλως σήμερα που μας είδε η παιδίατρος μου είπε χαμομήλι!κι εντριβες στην κοιλίτσα με οινόπνευμα αν πονάει κι έχει αέρια

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επανερχομαι με ευχαριστα! Εχει ηρεμησει αρκετα, κατεβηκε πλεον και το γαλα μου σε καλη ποσοτητα κι ετσι μπορω να ξερω οτι εχει χορτασει και να επιμεινω να κοιμηθει αντι να τον αφηνω να πιπιλαει επ'αοριστον. Το κακο ειναι οτι ψιλοσυνηθισε την πιπιλα και καμια φορα δεν κοιμαται χωρις αυτην.. Τωρα πριν απο λιγο προσπαθησα να τον κανω να κοιμηθει χωρις πιπιλα, εκλαψε κανα δεκαλεπτο στην αγκαλια μου και μετα το πηρε αποφαση.

Ενα πραγμα παντως που με βοηθησε ηταν οτι εκανα δυο ταισματα με θηλαστρο και μπιμπερο κι ετσι ξεκουραστηκαν οι θηλες μου και το κυριοτερο, οταν δεν πιανει σωστα, αντι να τον βγαζω και να τον ξαναβαζω (με ποναει αυτη η διαδικασια γιατι τραβαει οταν τον βγαζω και ορμαει οταν τον ξαναβαζω) του πειραζω τα χειλακια για να ανοιξει περισσοτερο το στομα! Πιανει το κολπο!

Αυτα τα ολιγα απο εμενα, ευχαριστω ολες για τις απαντησεις, μου δωσατε πολυ κουραγιο, οι γιαγιαδες με ειχαν κανει να νιωθω πολυ ασχημα...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας,

Γεννησα στις 22 Αυγουστου με φτ ενα αγορακι 3130. Απο το νοσοκομειο φυγαμε 2960. Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα αλλα το μωρο γκρινιαζεκ ηθελα να ειναι συνεχεια στο στηθος...πραγμα εξοντωτικο με αποτελεσματα να του δωσω κ συμπληρωμα επειδη νομιζα οτι δε χορταινε. Καναμε μαραθωνιους θηλασμου αλλα ποτε το μωρακι δεν αφηνε χορτατο τη θηλη..βαρος επαιρνα οριακα καθε φορα..ωσπου μια βδομαδα πηρε μονο 80 γραμμαρια κ ενω επαιρνε κ συμπληρωμα 2-3 φορες απο 90 ml.H παιδιατρος μου ειπε να του δινω 5 γευματα ξενο γαλα αφου το εχω πρωτα θηλασει...αρχισε κ επσιρνε κανονικα βαρος. Ειναι τωρα 4550 κ ειναι σχεδον 2 μηνων. Προβληματιζομαι εντονα με την εξαρτηση απο το στηθος, κλαιει κ μονο εκει ηρεμει...ακομα και απο τους πονους των κολικων. Κοιμαται ελαχιστα, κανει ενα σερι απο τις 22.00 μεχρι τις 01.30 κ μετα ξυπναει ανα μια ωρα, ανα μιση..την ημερα παλι κοιμαται ελαχιστα. Ουτε πιπιλα δεχεται ουτε στο μαρσιπο καθεται.

Ζω ενα δραμα. Τον θηλαζω πριν πιει ξενο γαλα αλλα και μετα μεχρι να νανουριστει. Και εγω πλεον του προσφερω το στηθος μου ως πιπιλα, δε νομιζω οτι εχω γαλα, παρα μονο σταγονες...δεν την παλευω, χρειαζομαι βοηθεια γιατι αντι να φτιαχνουν τα πραγματα χειροτερευουν. Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Γεννησα στις 22 Αυγουστου με φτ ενα αγορακι 3130. Απο το νοσοκομειο φυγαμε 2960. Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα αλλα το μωρο γκρινιαζεκ ηθελα να ειναι συνεχεια στο στηθος...πραγμα εξοντωτικο με αποτελεσματα να του δωσω κ συμπληρωμα επειδη νομιζα οτι δε χορταινε. Καναμε μαραθωνιους θηλασμου αλλα ποτε το μωρακι δεν αφηνε χορτατο τη θηλη..βαρος επαιρνα οριακα καθε φορα..ωσπου μια βδομαδα πηρε μονο 80 γραμμαρια κ ενω επαιρνε κ συμπληρωμα 2-3 φορες απο 90 ml.H παιδιατρος μου ειπε να του δινω 5 γευματα ξενο γαλα αφου το εχω πρωτα θηλασει...αρχισε κ επσιρνε κανονικα βαρος. Ειναι τωρα 4550 κ ειναι σχεδον 2 μηνων. Προβληματιζομαι εντονα με την εξαρτηση απο το στηθος, κλαιει κ μονο εκει ηρεμει...ακομα και απο τους πονους των κολικων. Κοιμαται ελαχιστα, κανει ενα σερι απο τις 22.00 μεχρι τις 01.30 κ μετα ξυπναει ανα μια ωρα, ανα μιση..την ημερα παλι κοιμαται ελαχιστα. Ουτε πιπιλα δεχεται ουτε στο μαρσιπο καθεται.

Ζω ενα δραμα. Τον θηλαζω πριν πιει ξενο γαλα αλλα και μετα μεχρι να νανουριστει. Και εγω πλεον του προσφερω το στηθος μου ως πιπιλα, δε νομιζω οτι εχω γαλα, παρα μονο σταγονες...δεν την παλευω, χρειαζομαι βοηθεια γιατι αντι να φτιαχνουν τα πραγματα χειροτερευουν. Σας ευχαριστω πολυ

 

Καλησπερα κ να σου ζησει.εφοσον πιστευεις οτι δ εχεις γαλα μηπως πρεπει να δεις ξανα την ποσοτητα ξενου γαλακτος;εχεις δοκιμασει διαφορες πιπιλες;στο καροτσι καθεται;ριλαξ για λιγο βεβαια;το οτι ηρεμει στο στηθος ειναι φυσιολογικο.οπως κ οτι δ κοιμαται πολλες ωρες σερι ακομη.μπορεις να βαλεις λιγες σταγονες απο το γαλα σου στην πιπιλα

Αν ομως θελεις να συνεχισεις να θηλαζεις πρεπει να αυξησεις το γαλα σου κ καλο θα ηταν να δει κ ενας συμβουλος απο κοντα αν θηλαζετε σωστα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Γεννησα στις 22 Αυγουστου με φτ ενα αγορακι 3130. Απο το νοσοκομειο φυγαμε 2960. Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα αλλα το μωρο γκρινιαζεκ ηθελα να ειναι συνεχεια στο στηθος...πραγμα εξοντωτικο με αποτελεσματα να του δωσω κ συμπληρωμα επειδη νομιζα οτι δε χορταινε. Καναμε μαραθωνιους θηλασμου αλλα ποτε το μωρακι δεν αφηνε χορτατο τη θηλη..βαρος επαιρνα οριακα καθε φορα..ωσπου μια βδομαδα πηρε μονο 80 γραμμαρια κ ενω επαιρνε κ συμπληρωμα 2-3 φορες απο 90 ml.H παιδιατρος μου ειπε να του δινω 5 γευματα ξενο γαλα αφου το εχω πρωτα θηλασει...αρχισε κ επσιρνε κανονικα βαρος. Ειναι τωρα 4550 κ ειναι σχεδον 2 μηνων. Προβληματιζομαι εντονα με την εξαρτηση απο το στηθος, κλαιει κ μονο εκει ηρεμει...ακομα και απο τους πονους των κολικων. Κοιμαται ελαχιστα, κανει ενα σερι απο τις 22.00 μεχρι τις 01.30 κ μετα ξυπναει ανα μια ωρα, ανα μιση..την ημερα παλι κοιμαται ελαχιστα. Ουτε πιπιλα δεχεται ουτε στο μαρσιπο καθεται.

Ζω ενα δραμα. Τον θηλαζω πριν πιει ξενο γαλα αλλα και μετα μεχρι να νανουριστει. Και εγω πλεον του προσφερω το στηθος μου ως πιπιλα, δε νομιζω οτι εχω γαλα, παρα μονο σταγονες...δεν την παλευω, χρειαζομαι βοηθεια γιατι αντι να φτιαχνουν τα πραγματα χειροτερευουν. Σας ευχαριστω πολυ

 

 

Καλημέρα κοπέλα μου. Να σου ζήσει το αγγελούδι σου..

Εάν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά, πρέπει να μιλήσεις άμεσα με σύμβουλο θηλασμού. Τσέκαρε κ στο μωράκι σου οπωσδήποτε το χαλινό του..

Σου βάζω λινκ για να δεις πως θα το ελέγξεις σωστά

 

κ εδώ αν βαριέσαι να διαβάσεις δες μόνο τις φωτό κ το βίντεο

http://www.mommypotamus.com/a-step-by-step-guide-to-diagnosing-tonguelip-ties/

 

Εύχομαι να βγάλετε άκρη σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Γεννησα στις 22 Αυγουστου με φτ ενα αγορακι 3130. Απο το νοσοκομειο φυγαμε 2960. Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα αλλα το μωρο γκρινιαζεκ ηθελα να ειναι συνεχεια στο στηθος...πραγμα εξοντωτικο με αποτελεσματα να του δωσω κ συμπληρωμα επειδη νομιζα οτι δε χορταινε. Καναμε μαραθωνιους θηλασμου αλλα ποτε το μωρακι δεν αφηνε χορτατο τη θηλη..βαρος επαιρνα οριακα καθε φορα..ωσπου μια βδομαδα πηρε μονο 80 γραμμαρια κ ενω επαιρνε κ συμπληρωμα 2-3 φορες απο 90 ml.H παιδιατρος μου ειπε να του δινω 5 γευματα ξενο γαλα αφου το εχω πρωτα θηλασει...αρχισε κ επσιρνε κανονικα βαρος. Ειναι τωρα 4550 κ ειναι σχεδον 2 μηνων. Προβληματιζομαι εντονα με την εξαρτηση απο το στηθος, κλαιει κ μονο εκει ηρεμει...ακομα και απο τους πονους των κολικων. Κοιμαται ελαχιστα, κανει ενα σερι απο τις 22.00 μεχρι τις 01.30 κ μετα ξυπναει ανα μια ωρα, ανα μιση..την ημερα παλι κοιμαται ελαχιστα. Ουτε πιπιλα δεχεται ουτε στο μαρσιπο καθεται.

Ζω ενα δραμα. Τον θηλαζω πριν πιει ξενο γαλα αλλα και μετα μεχρι να νανουριστει. Και εγω πλεον του προσφερω το στηθος μου ως πιπιλα, δε νομιζω οτι εχω γαλα, παρα μονο σταγονες...δεν την παλευω, χρειαζομαι βοηθεια γιατι αντι να φτιαχνουν τα πραγματα χειροτερευουν. Σας ευχαριστω πολυ

 

 

Να σου ζήσει μανούλα! Εχω καιρό πολύ καιρό να γράψω! Ειμαι απο τις μανούλες που βρήκαν μεγάλη βοήθεια στο φόρουμ! Η μιρκή μου είναι πια 7 χρονών και κάτι ....Αποθήλασε 3,5 χρονών μόνη της!Δεν ήταν ρόδινα και για μας οπότε καταλαβαίνω το ΖΩ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ σε όλη του την έκταση! Επειδή είμαι σε θέση μετά απο χρόνια να τα δω τα πράγματα πιο ψύχραιμα... Θελω θέσεις στον εαυτό σου το ερώτημα αν θες ή οχι να θηλάσεις το μωρό σου! Ειναι μια φυσιολογική διδακασια ο θηλασμός και ο νόμος που ακολουθεί το γάλα σου ειναι απλός και είναι της ζήτησης! Οσο περισσότερο ξένο γάλα τόσο λιγότερο το δικό σου ....Θελω λίγο να αποφορτιστείς ψυχολογικά και να μην σκέφτεσαι τον θηλασμό με το κριτίριο αν εισαι η οχι καλή μανούλα για το παιδάκι σου! Το μωράκι σου σαφώς και θέλει το στήθος σου ... Ειναι αυτό που ανακλαστικά ζητά.. Το ενστίκτο της φύσης εκεί το οδηγεί... Δεν είναι κακό να το θέλει για να νανουριστεί ... Δεν είναι εθισμός ή κακή συνήθεια.... εσυ είσαι ολος του ο κοσμος ολοκληρη! Εσυ είσαι η επαφή του η πρώτη! Σκέψου λίγο πιο σφαιρικά το θέμα σου και δες .... αν θες το μωρό σου στήθος ή αν θες μπιμπερό! Σε κάθε περίπτωση βοήθεια και στήριξη θα βρεις... Το μωράκι σου κατα κύριο λόγο τρέφεται με μπιμπερό... Εχεις τη δυνατότητα με λίγο παραπάνω κόπο να το ανατρεψεις αυτό αν το θες... Γιαυτο και λεω ειναι σημαντικό να δεις εσυ τι πρωταρχικά θες και μετά να δώσουμε συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...