Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε η πληρωμή 6μήνου?


ggeny

Recommended Posts

Μαμαδες που εισαστε σε 6μηνη αδεια μηπως ξερετε να μου πειτε καθε ποτε πληρωνομαστε?

Εκανα αιτηση 18/6 και εχω παρει μεχρι στιγμης γυρω στο τελος Ιουλιου μονο τον μισο Ιουνιο που αναλογει χωρις το επιδομα αδειας , χωρις Ιουλιο και οπως παει και ουτε Αυγουστο !

Τι γινετε με ολα αυτα καθε ποτε να περιμενω ?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • nikol28

    nikol28 10 δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 6 δημοσιεύσεις

  • v@sso

    v@sso 4 δημοσιεύσεις

  • gab1

    gab1 4 δημοσιεύσεις

εγω εκανα την αιτηση 23/6 και μου ειχαν πει καθε αρχες του μηνα πληρωνομαι

1η πληρωμη αρχες Ιουλιου την αναλογια του ΙΟΥΝΙΟΥ

2η πληρωμη αρχες Αυγουστου τον ΙΟΥΛΙΟ

δεν ξερω ακριβως ποια μερα τα βαζουν γιατι πηγαινω γυρω στις 10 κ ηδη τα εχουν βαλει

το επιδομα λογικα θα το παρουμε στο τελος

Link to comment
Share on other sites

Εγω την αιτηση την εκανα 2/7 με ημερομηνια εναρξης εξαμηνου 18/6. Τα πρωτα λεφτα δηλαδη την αναλογια του Ιουνιου την ειδα 28 Ιουλιου. Τωρα προχτες κοιταξα για τον Ιουλιο αλλα δεν ειδα τπτ. Μου ειχανε πει εκει στον ΟΑΕΔ οτι γυρω στο τελος του μηνα χοντρικα πληρωνουνε μια φορα για ολους. Αρα αυτες τις μερες λογικα θα μπουνε . Οχι τπτ αλλο ν αξερω καθε ποτε θα μπαινουνε. Για τα επιδοματα δεν το ηξερα οτι τα δινουνε στο τελος. Αρα εμεις που τελιωνουμε δεκεμβρη θα παρουμε επιδομα αδειας και Χριστουγεννων μαζι λογικα (τις αναλογιες τους).

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μαμαδες που εισαστε σε 6μηνη αδεια μηπως ξερετε να μου πειτε καθε ποτε πληρωνομαστε?

Εκανα αιτηση 18/6 και εχω παρει μεχρι στιγμης γυρω στο τελος Ιουλιου μονο τον μισο Ιουνιο που αναλογει χωρις το επιδομα αδειας , χωρις Ιουλιο και οπως παει και ουτε Αυγουστο !

Τι γινετε με ολα αυτα καθε ποτε να περιμενω ?

ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΜΗΝΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ 1/6. ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ,ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 1/12 .ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΜΕ ΤΙ ΑΝΑΛΟΓΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά περί αναλογίας για το Δώρο Χριστουγέννων είναι σίγουρο ;;

Ρωτάω γιατί με την προηγούμενη νομοθεσία το πλήρωνε ολοκληρο ο εργοδότης.

Υπάρχει κάποια διευκρινιστική στον νόμο που να το αναφέρει;;;

 

Ζουζούνι ιδια ημερομήνια επιστρέφουμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινα δεν υπαρχει προηγουμενη νομοθεσια το εξαμηνο τωρα εφαρμοστηκε.

θα εννοεις την αδεια κυοφοριας-λοχειας αυτο δεν συσχετιζεται με το εξαμηνο ειναι αλλο πραγμα

αν δεις την εγκριτικη που σου εδωσε ο οαεδ γραφει ενα ποσο για δωρο χριστουγεννων

Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνι ναι θα παρεις κ δωρο απο τον εργοδοτη αναλογικα απο 1/12-31/12.για τους υπολοιπους μηνες απο οαεδ
Ζουζουνι ναι θα παρεις κ δωρο απο τον εργοδοτη αναλογικα απο 1/12-31/12.για τους υπολοιπους μηνες απο οαεδ

Ευχαριστω.Εγω πληρωθηκα απο την εταιρια 2 μηνες,και υπολοιπουσ απο οαεδ,δηλ πως θσ πληρωθω?επισησ η εταιρια μου μου εδωσε και επιδομα αδειας(οχι ολοκληρο),θα παρω και απο οαεδ?

Ασχετο Κωνσταντινα θηλαζεισ ακομη?τι διατροφη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 630 ευρω το μηνα. Τωρα απο Σεπτεμβρη αυτα θα γινουν 650. Οποτε με βαση αυτα θα υπολογισθουν και τα δωρα και επιδοματα.

Εγω παντος για 6μηνο σημερα πληρωθηκα τον Ιουλιο....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ggeny κανονικα επρεπε να πληρωθεις Αυγουστο,

γιατι σε πανε ενα μηνα πισω ??

καλα θα ηταν να επαιρνες τηλ να τους ρωτησεις μην σου φανε κανενα μηνα τους εχω ικανους να κανουν τετοια λαθη ,δεν ξερουν τι τους γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο Κωνσταντινα θηλαζεισ ακομη?τι διατροφη κανεις?

 

Ζουζουνι μου ναι θηλάζω ακόμη 3-4 φορές την ημέρα (γιατί ήδη βάλαμε φρουτόκρεμα για δεκατιανό κ ρυζάλευρο το απόγευμα). Απο διατροφή δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο... Το μόνο που αποφεύγω είναι τα ανθρακούχα γιατί έχω προσέξει ότι φέρνουν στην μπέμπα αέρια...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο Κωνσταντινα θηλαζεισ ακομη?τι διατροφη κανεις?

 

Ζουζουνι μου ναι θηλάζω ακόμη 3-4 φορές την ημέρα (γιατί ήδη βάλαμε φρουτόκρεμα για δεκατιανό κ ρυζάλευρο το απόγευμα). Απο διατροφή δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο... Το μόνο που αποφεύγω είναι τα ανθρακούχα γιατί έχω προσέξει ότι φέρνουν στην μπέμπα αέρια...

Κωνταντινα μου ποσο ειναι η μπεμπουλα σου?Εμενα η μπεμπουλα ειναι 6 μηνων,κανω 3 γευματα θηλασμό,2 κρεμα φαριν λακτε.(Πειραζει που δινω την ιδια κρεμα δυο φορες??).Η παιδιατροσ μου ειπε πρωτα λαχανικα και μετα φρουτα,λεω σιγα σιγα να ξεκινησω.Σκεφτηκες να σταματησεις τον θηλασμο?Με την δουλεια το θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως με πανε ενα μηνα πισω γιατι ναι μεν ειχε 18/6 ημερομηνια εναρξης 6μηνου στην καρτα μου ,αλλα την αιτηση την εκανα 2/7. Πολυ μεγαλη ιστορια τι μου εκαναν στον ΟΑΕΔ με την αδεια παραλιγο να την χασω απο λαθος υπαλληλου τους. Καποια στιγμη που θα βρω λιγο χρονο θα τα γραψω για νε προσεξουνε οι μελλοντικες υποψηφιες. Τι το θυμηθηκα τωρα κ συγχηστικα.

Ζουζουνι τα μωρακια μας ειναι σχεδον συνομηλικα. Εγω τωρα αρχιζω σιγα σιγα σιγα κρεμουλα. Προς το παρον δειχνει ιδιεταιρη προτιμηση στο γαλα της μαμας.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια,

τα 650 ευρω ειναι το καθαρό ποσο που δίνει ο οαεδ καθε μήνα ή το ποσό χωρίς τις κρατήσεις?

την εχω απο καιρό αυτη την απορία.

Ας μας πει καποια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο 1η Σεπτεμβρη 650 καθαρα ...... ( Αυτο το νομοσχεδιο δεν μπορω να το καταλαβω , γιατι στο δημοσιο οσο ειναι σε αδεια παιρνουνε τον κανονικο τους μισθο ενω εμεις στον ιδιωτικο πρεπει να παιρνουμε ολες 3,60 δηλαδη 650 ευρα , εμεις δεν ειμαστε μανες ? τα δικα μας παιδια δεν εχουνε εξοδα? μηπως μας κανουνε ειδικες εκπτωσεις σε πανες, γιατρους κ.λ.π? συγχηστηκα παλι.... Αλλα και παλι λεω παλι καλα που ειναι κ αυτο εστω κ με αυτα τα λιγα κ μπορω κ ειμαι με το μπεμπικο μου)

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

melinaki, είναι 681€ και με τις καρατήσεις παίρνουμε απευθείας 635€.

Και είχα ρωτήσει με ποιά λογική μπαίνουν τα επιδόματα ημερολογιακά:Επειδή τα μέτρα είναι καινούρια,θα αργούσε να μπεί το 1ο επίδομα για όλες μας, οπότε τη 1η μέρα που θα το έπαιρνες, θα μπαίνουν κάθε μήνα την ίδια(μέρα).Μην ανησυχείς, μετά θα το πάρεις αναδρομικά και όπως και θα δείς ότι θα βάλουν και το επίδομα διακοπών.Αρκεί να κάνεις ενημέρωση συχνά στο βιβλιάριό σου και θα βλέπεις έτσι καλύτερα τις καταθέσεις και τα ποσά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kalimera kai Kali Xronia

 

tha ithela na rwtisw an exete plirwthei to epidoma mitrotitas gia to mina Ianouario. to xarti pou moy dwsane leei oti plirwnetai sto logariasmo kathe 1h tou mina. Epeidi exw plirwthei mono mia fora anadromika 3 mines, olous mazi to Dekemvrio, den mporw na katalavw an tiroun to kathe 1h tou mina... Xthes, 9 tou mina den eixe mpei o Ianouarios...

exete to idio?

 

Thanks,

 

maria

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι αγανακτησμένη με τον Οαεδ και είμαι έτοιμη να πάω να μαλώσω!!!!!!!!

Έκανα τα χαρτιά μου 4 ή 5 Ιανουαρίου για το 6μηνο και μου είπαν να πάω αρχές φλεβάρη να πάρω την έγκριση, όταν όμως πήγα μου βάλανε τις φωνές γιατι΄λεει αυτοι παίρνουν τηλ και αποκλείεται να μου είπαν να πάω απο εκεί να την πάρω!!!!! Έκανα υπομονή μέχρι σήμερα και τίποτα!!!!! εγώ 3 Ιανουαρίου ήταν να πάω στην δουλεία!!!! Λογικά έπρεπε να πληρωθώ και τον Ιανουάριο απο τον ΟΑΕΔ σωστα??? Κάποια κοπέλα μου είπε ότι το νομοσχέδιο λέει οτι η έγκριση βγαίνει σε 7 ημέρες!!!

γνωρίζεται κάτι σχετικό ???θα πάω σήμερα απο εκεί κι αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για να τους τα χώσω ευγενικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα κατέθεσα τα χαρτιά μου 24/11, και αυτόματα μου είπαν ότι το δικαιούμαι! 15/12 πληρώθηκα για 1 μήνα + δώρο + κάποιο επίδομα για το παιδί. Μάλλον έχεις πέσει σε βλάκες! Να απευθυνθείς στο Υπουργείο κατευθείαν μην το καθυστερείς άλλο γιατί τόσο καιρό μένεις ανασφάλιστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα κατέθεσα τα χαρτιά μου 24/11, και αυτόματα μου είπαν ότι το δικαιούμαι! 15/12 πληρώθηκα για 1 μήνα + δώρο + κάποιο επίδομα για το παιδί. Μάλλον έχεις πέσει σε βλάκες! Να απευθυνθείς στο Υπουργείο κατευθείαν μην το καθυστερείς άλλο γιατί τόσο καιρό μένεις ανασφάλιστη.

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΛΗΞΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΟΥ?Κ ΑΝ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΠΡΙΝ ΛΗΞΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...