Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ποια ειναι η φιλοσοφια σας σχετικα με τον υπνοτων μωρων ?

zouzoula

Recommended Posts

γεια σε ολους-ες.φανταζομαι οτι ολοι μας θα θελαμε μωρα αγγελουδια που κοιμουνται μονα τους χωρις προβληματα απο την πρωτη μερα αν ηταν δυνατον αλλα συνηθως δεν γινεται ετσι. υπαρχουν γονεις που ειναι οπαδοι του family bed- ολοι μαζι στο κρεβατι, αλλοι που τα αφηνουν και κλαινε μεχρι να συνηθισουν μονα τους και αλλοι που ακολουθουν μια μεση οδο. ποια ειναι η δικη σας φιλοσοφια? πιστευω οτι τελικα ο καθε γονιος επιλεγει αυτο που ειναι πιο κοντα στις δικες του αποψεις και γι αυτο το λογο αυτοι που δοκιμαζουν να κανουν κατι το οποιο δεν πιστευουν απολυτα δεν εχουν αποτελεσμα. προσωπικα ειμαι υπερ της ηπιας προσεγγισης ωστοσο πολυ θα με ενδιεφερε να ακουσω απο καποιον που ειναι οπαδος του " κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι με το μωρο" αν μεγαλωνοντας μπορεσε το παιδι να κοιμαται μονο του. Εχω διαβασει διαφορα του DR Sears και ομολογω δεν εχω πολυκαταλαβει.

Διαφημίσεις

δε ξερω ποια θεωρια τελικα υποστηριζω μαλλον του yasemiu τη φιλοσοφια.....

7 μηνες το μωρο ητανε στη κουνια της μεν στο δωματιο μας δε. μετα γυρω στους 7 την εβαλα στο δωματιο της αλλα ποτε δεν αρνηθηκα να την παρω μαζι μας στο κρεββατι.....

οποτε ειναι αρρωστη κοιμαται μαζι μας για να εχω το νου μου και εγω και ο αντρας μου

τωρα πια κοιμαται στο δωματιο της βεβαια αλλα καμια φορα ξυπναει το βραδυ και ζηταει να ερθει μεσα.....την παιρνω και αναλογα τα κεφια μας (μαλλον την κουραση μου) ή κοιμαται μαζι μας ή με το που ροχαλισει την ξαναπαω μεσα......

προτιμουμε να μην τις αρνιομαστε να ερχεται μαζι μας οποτε επιθυμει....εμενα με παιρνανε οι δικοι μου προ χωρισμου μαζι τους και το θυμαμαι με πολυ χαρα .....

αυτα.....ειναι θεμα καθαρα του τι νομιζουν οι γονεις οτι ειναι καλυτερο για αυτους και το παιδι.....εγω δε θελω να της στερησω τη χαρα να ερθει να κοιμηθει μαζι μας...μπορει να ξυπναμε καμια φορα σαν σιγμα τελικο αλλα τα παιχνιδια το πρωι που κανουμε στο κρεββατι μας κανουν και τα ξεχναμε ολα...... :lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Εγω ειμουν στη θεωρια κατα του family bed για να μην εχουμε αργοτερα δυσκολιες προσαρμογης στην κουνια, αλλα τωρα που χω την μικρουλα οταν μου κοιμαται χωρις να ρευτει η ειναι ανησυχη την παιρνω διπλα μου (ο συζυγος ειναι εξορια στο σαλονι..λογω κρυωματος) αλλα προσπαθω να μην το κανω συνηθεια..βεβαια το κακο ειναι οτι εχουμε την καλαθουνα στο σαλονι οπου μεσα στην ημερα κανει συντομους υπνους εκει και τις νυχτες οταν δεν την εχω στο κρεββατι την βαζω διπλα μου στο λικνο..βεβαια ειναι μολις 37 ημερων παρολα αυτα το λικνο ειναι το πιο αδικημενο μεχρι τωρα..

επισης μια μερα εβρεχε με αστραπες και εκει αποφασισα οτι σε τετοιες περιπτωσεις το κρεβατι μου θα ειναι παντα διαθεσιμο για το φοβισμενο παιδακι μου..

γενικα υποστηριζω και εγω την μεση οδο..ουτως η αλλως καποια στιγμη ολα τα παιδακια μαθαινουν και συνηθιζουν..το θεμα ειναι να ασχολουμαστε για να τα βοηθησουμε να προσαρμοστουν..

εγω ας πουμε θελω το παιδι στον 6ο μηνα να χει παει στο δωματιο του ο συζυγος επεμενε να παει ετους..μετα απο διαφωνια καταληξαμε στο 6μηνο..παρολα αυτα σιγουρα θα νοιωθω ανασφαλεια που θα την εχω μακρυα μου..

εγω ειμαι κατα του να τα εχουμε μαζι στο κρεββατι... θεωρω οτι "κακομαθαινουν" και ειναι πολυ δυσκολο μετα να ξεκοψουν. οταν γεννηθηκε ο μικρος ηταν στο δωματιο μας αλλα στο κρεββατι του. απο τον 10ο περιπου στο δωματιο του... σε εξαιρετικες περιπτωσεις -αρρωστια πχ- τον επαιρνα μαζι μας αλλα μολις κοιμοταν τον ξαναπηγαινα πισω... βεβαια δεν λειπουν οι φορες τωρα που μεσημερακια κοιμομαστε μαζι... ομως τωρα ειναι 4 και ξερει ποιος ειναι ο χωρος του και ποιος ο χωρος μας και πως αν πω "οχι μαζι" πρεπει να παει στο κρεβατι του...

me and my men...

Ουτε εμεις θελαμε να τον εχουμε στο κρεβατι μας γιατι κοιμοαστε βαρια και οι 2. Μεχρι 8 μηνων περιπου κοιμοταν μαζι μας (στην αρχη στο καλαθι του και μετα στο κρεβατι του). Οταν εχουμε επισκεψεις ή οταν ειμαστε διακοπες κοιμαται στο ιδιο δωματιο με εμας. Τωρα που ηταν αρρωστουλης πηγα εγω στο δωματιο του αλλα περισσοτερο για να κοιμηθω εγω :oops: . Τωρα που μας επισκεπτεται η μαμα μου κοιμαται μαζι μας (αι ξυπναει νωριτερα το πρωι :evil: )

Για το θεμα του κλαματος τωρα, ειμαστε απο τους πολυ τυχερους και απο 2 μηνων κοιμαται ολο το βραδυ! Ημουν κατα του νανουρισματος απο την αρχη (δεν με βολευε και πρακτικα γιατι επρεπε να τραβηξω γαλα με το θηλαστρο) οποτε απλα τον βαζαμε στο κρεβατι του με μουσικουλα. Στις αρχες οταν εκλαιγε πηγαιναμε αμεσως μεσα τον χαιδευμαμε και του ξαναβαζαμε την πιπιλα. Τωρα που μεγαλωσε (ειναι 18 μηνων) δεν πηγαινω στο δωματιο του γιατι ξεσηκωνεται παρα μονο αν κλαιει διαφορετικα.

Διαφημίσεις

εμενα το μωρο μου ειναι 5 μηνων και αναγκαστηκα να τον βαλω στο κρεβατακι του απο 3 μηνων!βεβαια δεν ξυπνουσε κι απο πριν στον υπνο του κι αφου κοιμηθηκα το πρωτο βραδυ στο δωματιο του υσηχασα και ειδα οτι δεν αλλαζει τιποτα!δεν χωρουσε στην καλαθουνα λογο υψους αλλιως δεν νομιζω να το εκανα....αλλα το πρωι κατα τις 8 που ξυπναει για γαλα τον παιρνω στο κρεβατι μετα και κοιμομαστε μονοι μας!!!!!!!!!! :D

τωρα αργοτερα δεν ξερω τι θα γινεται,αλλα πηραμε μια πολυθρονα για το δωματιο του που γινετε κρεβατι σε περιπτωση που αρρωστησει να πηγαινω εγω εκει!!!!

ειναι στο χερι του καθε γονιου νομιζω και αναλογα με τις συνθηκες τι θα πραξει ο καθενας.......

Εγώ ειμαι της μέσης οδού. Από πολύ νωρίς μολις 1 μηνός σταμάτησε να ξυπνάει στην μέση της νύχτας και τον πήγα στο δωμάτιο του και στην κούνια του, χωρίς να μέινω ποτέ μαζί του.

Όταν όμως είμαστε διακοπές ή όταν είναι άρρωστουλης κοιμάτε μαζί μας. Τώρα που είναι 2,3 χρονών τον έχουμε σε κρεββάτι. Εκεί την νύχτα ξυπνάει περίεργες ώρες κατά τις 4 ή 5 και πολλές φορές έρχεται στο κρεββάτι μας. Τον κρατάμε και όπως είπε και η φίλη παραπάνω ανάλογα την νύστα μας ή την κούρασή μας, τον κρατάμε όλο το βράδυ ή μόλις κοιμηθεί τον ξαναπηγαίνουμε πίσω. Εγω πιστέυω ότι για να ξυπνήσει θα υπάρχει κάποιος λόγος που ακόμα δεν μπορεί να μας εξηγήσει. Μπορεί να είδε κάποιο όνειρο και να τρόμαξε μπορεί κάτι να σκευτηκε μπορεί να ένιωσε ανασφάλεια και για αυτό έρχεται σε εμάς. Οπότε εμείς οφείλουμε να τον καθησυχάσουμε και να τον κανακέψουμε και να τον ηρεμήσουμε.

Έτσι το βλέπω εγώ.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Κι εγω πολυ κατα του family bed, αγκαλιτσα καθομαστε μονο στον καναπε, αλλα οταν ερχεται η ωρα για υπνο, ο καθενας στο κρεβατι του!

Απο 30 ημερων κοιμαται στο διπλανο δωματιο στην κουνια της και ηταν κατι που ουσιαστικα το "ζητησε" μονη της. Στο πορτ μπεμπε που την ειχαμε μεχρι ενος μηνος, ξυπναγε το βραδυ και με βολευε μιας και την ειχα διπλα μου να την ταιζω. Στο μηνα που εκοψε το βραδινο ξυπνημα και την βαλαμε στην κουνια της, αρχισε να κοιμαται 9-10 ωρες! Απο τοτε, καθε βραδυ μετα το γαλα, την βαζουμε στο κρεβατι της με μουσικουλα και μεσα σε 5' εχει κοιμηθει! Και η μαμα και ο μπαμπας εχουν "φυσιολογικη" ζωη :D

παντως ετσι για να αστειευτω λιγο,,η δικη μου μαλλον αδιαφορει ακομη για το που κοιμαται αλλα εχειδ ειξει μια προτιμηση στο σαλονι στη καλαθουνα για να ακουει ομιλιες..γυναικα παιδι μου! κουτσομπολα!

αν και ακομα εχουμε το κρεββατακι της στο δωματιο μαζι μας το θεμα του υπνου δεν με απασχολησε ποτε.

αμα νυσταζει κοιμαται οπου να ναι, παντου..

προφανως ειναι στο παιδι, και αναλογα τις δικες του αναγκες υιοθετουμε και την αναλογη τακτικη.

Διαφημίσεις

Εμεις τον μπεμπουλι τον βαλαμε απο την αρχη στην κουνια του,αλλα η κουνια του στο δωματιο μας μεχρι και τωρα (ειναι 7 μηνων).

Στο κρεβατι μας δεν τον κοιμισαμε ποτε.

Βεβαια ενω τωρα εχει ερθει η ωρα να μεταφερθει στο δωματιο του,δεν ειμαι εγω ετοιμη ψυχολογικα για να τον παω.

Το θεμα κιολας ειναι οτι ξυπναει καθε μια ωρα την νυχτα και ζηταει πιπιλα,γυρισμα,σκεπασμα..Οποτε λεω να πιασει λιγο η Ανοιξη ετσι ωστε να ζεστανει λιγο ο καιρος και να μην εχουμε και ιδιαιτερο θεμα με το ξεσκεπασμα.

FWusp3.png

να κανω μια ασχετη ερωτηση..υπαρχουν κοπελες που κοιμιζουν τα μωρα (μιλαμε αντε μεχρι 6 μηνων ) μαζι στο κρεββατι????απλα ρωταω αν υπαρχουν θα ηθελα να μαθω δε φοβοσαστε μη το πλακωσετε???εγω μια φορα επειδη δε χωραγε στη καλαθουνα και επειδη οαντρας μυ δουλευε μεχρι πολυ αργα οποτε δε μπορουσα να μεταφερω τη κουνια μονη μου στοδωματιο τηνεβαλα μαζι μου στο διπλο..(ητανε νομιζω 3 μηνων) και δε κοιμηθηκα οο το βραδυ απο το φοβο μη το πλακωσω το μικρο.....ημουνα υστερικη τελικα?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

εμείς κοιμόμαστε όλοι μαζί στο μεγάλο μας κρεβάτι από την αρχή. αρχικά την έβαζα για ύπνο στο κρεβατάκι της αλλά με δυσκόλευε αφάνταστα να ξυπνάω το βράδυ κάθε 2 ώρες για να θηλάσω. οπότε κοιμόμαστε μαζί και θηλάζω ξαπλωμένη βέβαια (εγώ αποκοιμιέμαι και η μικρή τρώει...). δεν θεωρώ ότι την κακομαθαίνω (attachment parenting). ούτε φοβήθηκα μήπως την πλακώσω, σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να συμβεί αυτό (λόγω της βιολογικής σχέσης που έχει η μητέρα με το μωρό και της συνήθειας να το αισθάνεται κουβαλώντας το τόσο καιρό μέσα της), επικίνδυνο είναι αν η μητέρα έχει μεθύσει ή έχει πάρει ναρκωτικά.

εμείς κοιμόμαστε όλοι μαζί στο μεγάλο μας κρεβάτι από την αρχή. αρχικά την έβαζα για ύπνο στο κρεβατάκι της αλλά με δυσκόλευε αφάνταστα να ξυπνάω το βράδυ κάθε 2 ώρες για να θηλάσω. οπότε κοιμόμαστε μαζί και θηλάζω ξαπλωμένη βέβαια (εγώ αποκοιμιέμαι και η μικρή τρώει...). δεν θεωρώ ότι την κακομαθαίνω (attachment parenting). ούτε φοβήθηκα μήπως την πλακώσω, σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να συμβεί αυτό (λόγω της βιολογικής σχέσης που έχει η μητέρα με το μωρό και της συνήθειας να το αισθάνεται κουβαλώντας το τόσο καιρό μέσα της), επικίνδυνο είναι αν η μητέρα έχει μεθύσει ή έχει πάρει ναρκωτικά.

εγω δε θα μπορουσα να κλεισω ματι....χαρας στο κουραγιο σου....τελικα ειναι οτι βολευει τον καθενα... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

Εμενα η μπουμπου μου ειναι 3 μηνων. Απο της κοιλια μου μεσα τα βραδια κατα της 3 με ξυπναγε. Στο νοσοκομειο ηταν μονιμος κοιμησμενη αλλα το βραδυ κατα της 12 το ματι της γαριδα. Το σκηνικο αυτο συνεχιστικε και στο σπιτι το πρωτο καιρο ημουν μαζι της ξυπνα και το πρωι κοιμομασταν. Ειχαμε κανει την νυχτα μερα. Τι κουνημα τι χαδια τι τραγουδια τι νανουρισματα τιποτα. Στο τελος η ιδια η παιδιατρος μου ειπε παρτην σε ενα κρεβατι με κλειτσα τα φωτα ξαπλωστε και αστην στο στηθος σου. Μολις το εκανα κοιμηθε σε ενα τεταρτο. Το προβλημα μετα ηταν οτι επειδη την θυλαζω ξυπναγε καθε λιγο και λιγακι και παραλληλα να θελει να παιξει. Οποτε αποφασισα να την περνω στο κρεβατι και να την ταιζω ξαπλωμενη. τωρα ο καιρος περασε η μικρη μου πιπιλιζει το στηθος και κοιματε. μετα την βαζω στην κουνια της Αν ξυπνησει το βραδυ 1με 2 φορες την περνω μαζι μου. Αν κοιμηθει γρηγορα την ξαναβαζω στην κουνια της. Εξαλου η παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τους εξη μηνες αρχιζει να καταλαβαινει και να μαθαινει.

Μεχρι τοτε ελπιζω να εχει στωσει το θεμα του υπνου. Παντως δεν εχει καμια σχεσει πια με την αρχη.

Εμεις παλι τον εχουμε στο δωματιο μας λογω ελλειψης δωματιου και απο τωρα τρεμω την περιοδο που θα τον παμε στο δικο του δωματιο σε κανα 1 1/2 χρονο οταν μετακομισουμε,για το πως θα αντιδρασει..Κατα τ αλλα αφου περασαμε 1 1/2 μηνα βασανηστηριων γιατι δεν κοιμοταν καθολου λογω κολικων(ειχε σχεδον ολη μερα :( )τωρα πια μεχρι στιγμης κοιμαται απο τις 12.30(στο τελευταιο γευμα)μεχρι το πρωι χωρις να ξυπνησει ενδιαμεσα :D ..Για να δουμε ποσο θα κρατησει :roll: ...Κατα τ αλλα και στο κρεβατι τον εχω βαλει να κοιμηθει,και αγκαλια μου εχει κοιμηθει(μαζι κι εγω)κι ολα αυτα επι κολικων..Τωρα συνηθως κοιμαται στην αγκαλια μου οταν τον κραταω για να χωνεψει και τον βαζω στην καλαθουνα του η' αν ξυπνησει την ωρα που τον βαζω εκει,του δινω την πιπιλα και κοιμαται..Παντως πιστευω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και θελει και διαφορετικη αντιμετωπιση..Εμεις σαν γονεις προσπαθουμε να βρισκουμε τροπους και λυσεις.. :)

Γεια σας! Σας ετυχε η περιπτωση να κοιμαται το μωρο για βραδυ πχ στις 9,30 να ξυπναει στις 11 και να ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ να το κοιμησετε στις 3 το πρωι?....Λοιπον μου το κανει τον τελευταιο καιρο το νωριτερο που θα κοιμηθει ειναι 1 το βραδυ.Τι να κανω? Την αφηνω στο κρεβατι γκρινιαζει,την σηκωνω θελει παιχνιδια (ειναι 6.5 μηνων).Εμεις το πρωι δουλευουμε.Δεν μπορω να καταλαβω που κανω λαθος.Εντωμεταξυ χθες ηταν το αποκορυφωμα,νυσταζε, της ειχε παραπερασει ο υπνος και ειχε εκνευριστει,εκλαιγε,ωσπου πια στις 3 τα ξημερωματα κοιμηθηκε αποκαμωμενη.Να ειναι δοντια?τι να πω.Πως κοιμαται μετα?

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Η κόρη μου κοιμήθηκε στην κούνια της τρισήμιση μηνών, γιατί δε χώραγε στην καλαθούνα πια. Δε θέλει να κοιμάται μαζί μας. Θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μας. Εκεί την παίρνει ο ύπνος και μετά πάει στο κρεβάτι της. Για το "ύπνος όλοι μαζί" δε συμφωνώ για πρακτικούς λόγους κλοτσιές, ξεσκεπάσματα, τι γίνεται αν δεν έχεις μόνο ένα παιδί, η ιδιωτικότητα του ζευγαριού, το βιβλίο που θέλω να διαβάσω πριν κοιμηθώ με το πορτατίφ αναμμένο, η ψιλοκουβέντα που θα πιάσουμε με τον μπαμπά της.

K-ERIE-REA-ERATO

δε ξερω ποια θεωρια τελικα υποστηριζω μαλλον του yasemiu τη φιλοσοφια.....

7 μηνες το μωρο ητανε στη κουνια της μεν στο δωματιο μας δε. μετα γυρω στους 7 την εβαλα στο δωματιο της αλλα ποτε δεν αρνηθηκα να την παρω μαζι μας στο κρεββατι.....

οποτε ειναι αρρωστη κοιμαται μαζι μας για να εχω το νου μου και εγω και ο αντρας μου

τωρα πια κοιμαται στο δωματιο της βεβαια αλλα καμια φορα ξυπναει το βραδυ και ζηταει να ερθει μεσα.....την παιρνω και αναλογα τα κεφια μας (μαλλον την κουραση μου) ή κοιμαται μαζι μας ή με το που ροχαλισει την ξαναπαω μεσα......

προτιμουμε να μην τις αρνιομαστε να ερχεται μαζι μας οποτε επιθυμει....εμενα με παιρνανε οι δικοι μου προ χωρισμου μαζι τους και το θυμαμαι με πολυ χαρα .....

αυτα.....ειναι θεμα καθαρα του τι νομιζουν οι γονεις οτι ειναι καλυτερο για αυτους και το παιδι.....εγω δε θελω να της στερησω τη χαρα να ερθει να κοιμηθει μαζι μας...μπορει να ξυπναμε καμια φορα σαν σιγμα τελικο αλλα τα παιχνιδια το πρωι που κανουμε στο κρεββατι μας κανουν και τα ξεχναμε ολα...... :lol::lol:

σα να τα έγραψα εγώ. Ακριβώς πανομοιότυπη αντιμετώπιση και εμείς, με μόνο μία πολύ μικρη διαφορά.Μερικές φορες τωρα τελευταια οταν ξυπναει δεν θέλει να έρθει στην κρεββατοκάματα αλλά θελει να παμε μαζί στο σαλόνι

rQGhp3.png

• 2 weeks later...

εμεις απο τριων μηνων τον βαλαμε στο κρεβατι του στο δωματιο του οπου με τα χιλια ζορια κοιμοταν(αφου μου εβγαζε την ψυχη) και ξυπνουσε παμπολες φορες...

εναι εδω και κανενα μηνα που δεν κοιμαται αλλου μονο στο κρεβατι μας :?

μωλις το βαλω στο κρεβατι του δεν περνανε 5 λεπτα και κλαει...

πως εγινε αυτο δεν καταλαβα...αντι να καλυτερευουμε παμε χειροτερα :cry:

.png

Εμείς τον έχουμε στο δωμάτιο μας ακόμα στο λίκνο του. Τώρα κοιμάται στο λίκνο του όλο το βράδυ κι αν ξυπνήσει τον κουνάω λιγάκι, βάζω πιπίλα, νανουρίσματα κλπ. αναλόγως ότι πιάσει.

Τον πρώτο καιρό είχε κοιμηθεί αρκετές φορές στο κρεβάτι μαζί μας. Βέβαια, κοιμόμασταν με ένα μάτι για παν ενδεχόμενο.

Αρκετές φορές τα πρωινά που τον ταίζω μετά τον παίρνω στο κρεβάτι αφού έχει φύγει ο μπαμπάς μας για ζουζουνίσματα και ξεκαρδίσματα και μπορεί να κοιμηθούμε καμιά ωρίτσα ακόμη.

Σ'εμάς το πρόβλημα δεν ειναι ο βραδυνός ύπνος. Θηλάζουμε και κοιμόμαστε.Από 3 μηνών στο κρεβατάκι της στο δωμάτιό της. μόνο όταν ειναι αρρωστούλα την βάζω στο κρεβάτι μας...το πρόβλημά μας έιναι ο ύπνος τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας. Εκτός από το ότι δεν κοιμάται πολλές ώρες (το πολύ 1 ώρα κατά τις 3), πρέπει να την κουνάω στην αγκαλιά μου. Δεν λέω, εγώ της το έμαθα. Αλλά τώρα είναι να πάει στον βρεφονηπιακό και θα δυσκολευτεί πολύ. Τι να κάνω; Προσπαθώ να την βάζω να κοιμάται μόνη της αλλά τσιρίζει και μου ραγίζει την καρδιά να την ακούω. Από την άλλη όμως, μέχρι πότε θα συνεχίζουμε το νάνι νάνι στην αγκαλιά της μαμάς ή όποιου άλλου προσπαθεί να την κοιμήσει; :(

.png

Σ'εμάς το πρόβλημα δεν ειναι ο βραδυνός ύπνος. Θηλάζουμε και κοιμόμαστε.Από 3 μηνών στο κρεβατάκι της στο δωμάτιό της. μόνο όταν ειναι αρρωστούλα την βάζω στο κρεβάτι μας...το πρόβλημά μας έιναι ο ύπνος τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας. Εκτός από το ότι δεν κοιμάται πολλές ώρες (το πολύ 1 ώρα κατά τις 3), πρέπει να την κουνάω στην αγκαλιά μου. Δεν λέω, εγώ της το έμαθα. Αλλά τώρα είναι να πάει στον βρεφονηπιακό και θα δυσκολευτεί πολύ. Τι να κάνω; Προσπαθώ να την βάζω να κοιμάται μόνη της αλλά τσιρίζει και μου ραγίζει την καρδιά να την ακούω. Από την άλλη όμως, μέχρι πότε θα συνεχίζουμε το νάνι νάνι στην αγκαλιά της μαμάς ή όποιου άλλου προσπαθεί να την κοιμήσει; :(

το νανι νανι της μαμας εμεις υποτιθεται το κοψαμε πριν δυο μηνες δηλ 19 μηνων...την εβαζα στην κουια της καθομουνα διπλα της και σιγα σιγα καθε βραδυ πηγαινα ολο και πιο εξω οποτε καποια στιγμη βγηκα εξω...αλλα ειναι μεγαλη και πια οταν της λες κοιμησου τωρα καληνυχτα ωρα για υπνο η μαμα παει να μαζεψει μεσα και μετα οταν κοιμηθεις θα ερθει να σε παρει το καταλαβαινει και κοιμαται...θελει υπομονη..της εκοψα την αγκαλια μαλλον την εκοψε μονη της την αγκαλια γιατι δε βολευοτανε πια στην αγκαλια μου.....αν και καμια φορα ακομη τη ζηταμε και κοιμομαστε ετσι.....στο βρεφονηπιακο θα βλεπει τα αλλα παιδακια και θα κανει οτι και αυτα λογικα...δε ξερω ας πει καμια αλλη μαμα που εχει τετοια εμπειρια....εμενα δεν εχει παει ακομη.... :)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Αν δεν έπρεπε να πάμε στον βρεφονηπιακό δεν θα με πειραζε τοσο...γιατί πιστευω πως κι εμείς έτσι θα το κόψουμε το νάνι νάνι, όταν θα αρχίσει να καταλαβαίνει καλυτερα αυτά που της λέμε... απλά προβληματίζομαι (μαζί με όλα τ'άλλα :? ) για τον ύπνο εκεί. Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου... :)

.png