Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώμε το μοσχαράκι μας.Και τώρα;;;;;


emanouela

Recommended Posts

καλησπερα. και ο μπουμπουκος μου αναγουλιαζε και σφραγιζε το στοματακι του ακομη και στην σκετη χορτοσουπα.σωθηκαμε με το λεμονακι-πορτοκαλακι!!!!!του προσθεσα μεσα στην σουπα αρχικα λιγο στιμμενο πορτοκαλι(μπλιαχχχ) και σιγα σιγα το αντικαταστουσα με λεμονι.ισως η γνωριμη και αρεστη γευση του απο την φρουτοκρεμα να βοηθησε. εδω εχω ακουσει και περιπτωσεις που εβαζαν λιγο ρυζαλευρο (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΒΑΝΙΛΙΑ!!!) ή και αλλα φρουτα μεχρι να την συνηθισουν με σταδιακη μειωση της ποσοτητας. μιλαμε για την απολυτη αηδια για μας αλλα για τα μωρακια πολλες φορες οι γνωριμες γευσεις πανε με ολα!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nαι και εγώ στις αρχές του έβαζα 1 μεζούρα ρυζάλευρο μετα συνίθισε και τα έτρωγε χωρίς. Τώρα που μπήκε και το κρεας πάλυ δεν του πολυάρεσε αλλά με το ελαιόλαδο και το λεμονάκι το τρώει. Το τελευταίο πρέπει να παίζουμε για να το φαει αλλά το σημαντικό είναι ότι το τρώει!!

Μακαρόνια με κοτόπουλο είναι από τα αγαπημένα του τα τσακίζει με μεγάλη ευκολία !!!

 

Ισως το κρεμμύδι ή λίγη ντομάτα ή πράσο να νοστιμίζει το φαγητό καλύτερα. Επίσης το σπανάκι είναι πολύ ωφέλιμο να ενταχθεί στην χορτόσουπα και λέω να το δοκιμάσω πρώτο και να πειραματιστώ με διάφορους συνδιασμούς και ο Θεός βοηθός !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου την πρώτη μέρα της κρεατόσουπας αναγούλιασε.Την δεύτερη έβαλα ένα πολύ μικρό κομμάτι κρέας και την τσάκισε.Ισως πρέπει το κρέας να το βάζουμε σιγά σιγά γιατί όλη αυτή η κρεατίλα και εμένα κάπως μου κάνει.Τώρα παίζω με τα λαχανικά.Κρεμμύδι βάζω αλλά δεν το αλέθω καθώς το ίδιο και με το σέλινο.Εχθές έβαλα φασολάκι και αρακά.Τρελλάθηκε με την γεύση.Δεν του αρέσει καθόλου το λεμόνι και θέλει οι σούπες του να έχουν μόνο τραχανά.

Σιγά σιγά θα συνηθίσει δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδί που έφαγε κατευθείαν όλο του το πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα την χορτόσουπα την πρώτη μέρα την είχε φάει όλη και έλεγα έκανα πολλή και θα μου μείνει τελικά την έφαγε από την πρώτη !! Οταν προστεθηκε το κρέας μου έκανε λίγο πρόβλημα

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμείς ξεκινήσαμε κρεατόσουπα και επειδή φοβήθηκα μην δεν της αρέσει, έκανα μερικές ζουζουνιές. Αφαίρεσα το καρότο γιατί δεν είναι τόσο γλυκό όσο η πατάτα και το κολοκύθι. Έπίσης προσέθεσα μέσα στην κρεατόσουπα 60 ml Νερό με 2 μεζούρες γάλα (το δικό της που πίνει). Μια άλλη φορά έβαλα το καρότο αλλά έβαλα λιγάκι νερό και προσέθεσα μια μεζούρα κρέμα βανίλια. Με αυτά τα κολπάκια την τρώει όλη, την πρώτη μέρα που είχα δοκιμάσει μόνο κρεατόσουπα (κρέας, πατάτα, κολοκύθι, καρότο, λαδάκι), δεν έδειχνε ενθουσιασμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια είναι πολύ κακόφαγος σε ότι αφορά το μεσημεριανό του φαί. Ούτε κρέας με λαχανικά, ούτε κοτόπουλο με λαχανικά. Σφραγίζει το στόμα, κουνάει το κεφάλι και μου κοπανάει τα χέρια. Τελικά βρήκα την λύση και του βάζω μέσα το γιαούρτι του και έτσι μου τρώει. Καλύπτει την γεύση και την μυρωδιά του κρέατος και του κοτόπουλου.

Αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι για τον τραχανά. Μας είπε η γιατρός να του δοκιμάσουμε μήπως και τον τρώει. Του πήρα τον γλυκό, αλλά πάλι δεν έφαγε το κρέας του. Δεν του άρεσε.

Μπορείτε να μου πείτε καμία συνταγή, πως να φτιάξω τον τραχανά? Εγώ απλά τον έβρασα μέσα στον ζωμό και μετά μαζί με το κρέας τον πολτοποίησα.

Επίσης, όταν βάζεις τραχανά,βάζεις και τα λαχανικά?

'Οταν λέτε ρύζι, τι ρύζι εννοείται? Και τι μακαρόνια? Μπορώ δηλαδή αντί για τραχανά να του βάζω τέτοια? Α! και από πότε μπορώ να βάζω λίγη ντομάτα? Ξέχασα να σας πώ ότι το ζουζούνι μου είναι 9 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

maroulizou ο δικός μου είναι 9 μηνών και τρώει ρύζι κανονικό και μακαρόνια κανονικά από αυτά που τρώμε και εμείς απλά τα αλέθω στο πλέντερ !!!

Επίσης κάτι που του άρεσε πάρα πολύ είναι το πουργούρι αλλά όταν το ψήσεις και μετά το βάλεις στο πλέντερ δεν το λιώνει καλά όμως το έφαγε πάλυ αλλά τώρα το αλέθω πριν να το ψήσω και γίνεται σαν αλεύρι και μετά το ψήνω και είναι χυλός και μετά βάζω και το κρέας και μια χαρά του αρέσει πάρα πολύ !

Χθες ο δικός μου θα έτρωγε την κρεατοχορτόσουπα πάλυ άρχισε τα νούμερα και του έβαλα 2 κουταλιές ρυζάλευρο και το έφαγε όλο μια χαρά !!! Ευτυχώς !!! Τα μακαρόνια με κρέας, το ρύζι με κρέας και το πουργούρι με κρέας δεν κάνει πρόβλημα τα τρώει μια χαρά μόνο όταν είναι λαχανικά μου κάνει προβλήμα. Ισως θα βάζω περισσότερη πατάτα

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά. Εμένα γενικά είναι απο τα δύσκολα παιδιά στο φαγητό (μικρές ποσότητες και με το ζόρι) τρώει λίγο καλύτερα το φαγητό της παρά κρέμα, γάλα, φρουτόκρεμα (καλά στην αρχή έτρωγε αλλά τώρα σχεδόν καθόλου). Την προηγούμενη εβδομάδα της έδωσα σπανάκι (πατάτα καρότο σπανάκι σέλινο) και τρελάθηκε το έφαγε όλο!!!! τώρα δεν ξέρω τυχαίο γεγονός ή της άρεσε γιατί με αυτό το παιδί ο παιδίατρος έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. Όταν κάνω μοσχάρι επειδή στην αρχή δεν το έτρωγε καθόλου μου είχε πει ο παιδίατρος να βάζω λίγη ζάχαρη, εγώ όμως δεν ήθελα να βάλω ζάχαρη και της έβαλα γλυκοπατάτα και επειδή είναι λίγο πιο γλυκιά το έφαγε καλύτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειμαστε οχτω μηνων και τρωμε κανονικα κρεατοχορτοσουπα με ρυζι η μακαρονακι η αστρακι και σε αλλαγη με κοτοπουλο...ακομα δεν εχουμε βαλει αλλα χορτα αλλα ειναι να παμε στην παιδιατρο αυτο τον μηνα οποτε ισως μας προσθεσει και εμας και αλλα χορτα...και η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ απο ολα της αρεσει το μεσημεριανο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο τραβαω.Η μικρη μου (κοντα 8 μηνων) πριν λιγες ημερες που της εφτιαξα πατατα, καροτο, κολοκυθι, λιγο λαδι και μερικες σταγονες λεμονι αηδιασε και δεν εφαγε.καταληξαμε στο γαλατακι και παλι.Οταν μιλησα με την παιδιατρο της μου ειπε να προσθεσω κοτοπουλο (με το ζουμακι του) και 2 κουταλιες ρυζαλευρο για να το γλυκανει.Σήμερα μετα απο μια εβδομαδα εφαγε 140ml βεβαια με καποια κλαματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!ξεκινησαμε το μοσχαρι πριν 3 μερες για πρωτη φορα.τωρα ειμαστε στον 8 μηνα,ομως δεν της αρεσει και κανει εμετο στη δευτερη μπουκια.τα υλικα που βαζω ειναι μοσχαρι ,πατατα.καροτο.τοματα . κρεμμυδι.λεω να προσπαθησω και με σελινο αυριο.στο μουλτι προσθετω ελαιολαδο και λεμονι.οταν ειναι το κρεας κοτοπουλο ξετρελενεται !ξερετε τι μπορω να κανω για να τρωει το μοσχαρι?

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μεγαλος μου δεν εφαγε σχεδον καθολου μοσχαρι.....δεν του αρεσει....απλα!!!δεν τον ζορισα καθολου και οταν μεγαλωσε αρχισε να τρωει λιγο μπιφτεκι μοσχαρισιο,τωρα που ειναι 6 χρ. το τρωει καλυτερα!!!

μην τον ζορισεις.....χειροτερα θα ειναι....νομιζω!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ξεκινησαμε το μοσχαρι πριν 3 μερες για πρωτη φορα.τωρα ειμαστε στον 8 μηνα,ομως δεν της αρεσει και κανει εμετο στη δευτερη μπουκια.τα υλικα που βαζω ειναι μοσχαρι ,πατατα.καροτο.τοματα . κρεμμυδι.λεω να προσπαθησω και με σελινο αυριο.στο μουλτι προσθετω ελαιολαδο και λεμονι.οταν ειναι το κρεας κοτοπουλο ξετρελενεται !ξερετε τι μπορω να κανω για να τρωει το μοσχαρι?

 

Εγώ έβαζα πατάτα, καρότο κολοκύθι, κρεμμύδι, σέλινο και όταν το άλεθα λάδι και λίγο λεμόνι…. Ντομάτα δεν έβαζα!!! Ζυμαρικά πρόσθεσα αργότερα… όντος το κάνουν πιο ελαφρύ!!!!

 

Θέλει καλό άλεσμα γιατί το μοσχάρι έχει ίνες… αν δεις ότι μπουκώνει ρίξε ζουμάκι από την κατσαρόλα που έβρασες το μοσχαράκι και άλεσε το καλά να γίνει σαν κρεμούλα… μπορεί να την ενοχλεί αυτό και όχι το μοσχάρι σαν γεύση!!!!

 

Στο λέω γιατί και εμένα όταν το άλεθα στο μούλτι δεν το έτρωγε, μετά το άλεθα στο μπλέντερ με αρκετό ζουμάκι και όλα καλά!!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,μπορεις να πεις στον κρεοπωλη να περναει το κρεας απ την μηχανη του κιμα,τρωγεται πιο ευκολα,εμενα το ετρωγε κανονικα κ τωρα που δεν αλεθουμε γιατι ειναι 22μηνων το τρωει πιο ευκολα οταν ειναι σε κιμα απ οτι κομματι κανονικο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!θα κανω αλλη μια αποπειρα και αν δε φαει η παιδιατρος μου ειπε να μην της δωσω για λιγες μερες και να της ξαναδωσω αργοτερα και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

και εμείς δεν το τρώγαμε το κρέας μας με τίποτα (κ οτιδήποτε αλμυρό) εώς τον 7ο μήνα. Τώρα στον 9ο το τρώει και σκέτο κομματιασμένο εντελώς με τα χέρια μου αλλα σε μικρές ποσότητες όχι οσο πρέπει δηλαδή για μωρό που θηλάζει ακόμα χωρίς άλλα γάλατα.

-το τυρί γραβιέρα , το παξιμάδι, ρυζογκοφρέτες ειναι τα μόνα που της αρέσουν σκέτα -

 

μόνη λύση για το κρέας ήταν το ανακάτεμα με κάτι γλυκό.

 

 

Η ακαταμάχητη πλέον συνταγή για σίγουρο καταβρόχθισμα είναι

 

το μοσχάρι το τσιγαρίζω με λάδι, μπολικο σκόρδο και μπόλικη κανέλα και μετά προσθέτω νερό και σιγοβράζω. -1 κιλο κρέας πχ ποντίκι 6 σκελιδες σκορδο 1 κτγ κανέλα

 

(το κρεας αυτό το έχω για βασική συνταγή το κάνω και για μάς πλέον έχει γίνει must)

 

40-50γρ απο αυτό το βρασμένο κρέας - το εχω απο πριν χωρισμένο σε μερίδες ψημμένο στην κατάψυξη -

 

1 μικρή μπανάνα

4 δαμάσκηνα βιολ. που τα έχω βάλει σε νερό 4-5 ώρες πριν

3/4 νεκταρίνι ή ροδάκινο

χυμό 1/3 λεμονιού

 

 

βγαίνει πολύ νόστιμο!

και προφανώς με όλες αυτές τις βιταμίνες απορροφάται ο σίδηρος σουπερ.

γλυκόξινο λοιπόν :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δοκίμασε να εξαφανίσεις για λίγο καιρό ρυζογκοφρέτες και παξιμάδι, να δεις για πότε θα κατεβαίνει το κρεατάκι και το συκωτάκι. Δε θα το πιστεύεις..

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

βγαίνει πεντανόστιμο με το σκορδο κ κανελα. δοκιμασε το σε μικρη ποσοτητα σε ενα μπρικακι κ θα δεις. το τρωμε κ οι μεγαλοι δηλδ απλως προσθετω πατατα στο ζωμό κ αλατι αφου αφαιρεσω τη ποσοτητα της μικρης.

βολευει πολύ. κανελα γενικα βαζω κ στη φρουτοκρεμα της μια στις τοσες.

δεν ειχε ποτε προβλημα η μικρή με κακα κτλ..! απο 7 μηνων της το εκανα ετσι.

 

παξιμαδι κ ρυζογκοφρετες δεν τρωει ποσοτητα απλως τα δινω για μασημα. πολυ λιγο δηλαδή τρώει πραγματικά απο αυτά. πιθανώς δηλαδή την ημέρα, να τρωει 1 μεγεθος καρυδιού παξιμάδι, κ λιγοτερο τη ρυζογκοφρετα.

περισσοτερο τη πιπιλαει παρα τη τρωει δηλαδη:-)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον ξεκινήσαμε νωρίς τις στέρεες τροφές αλλά προφανώς έχει να κάνει με τον παιδίατρο. 4,5 μηνών ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο βιολογικό, 5 μηνών βάλαμε χορτόσουπα και σε μια μια βδομάδα που μπαίνουμε στον έκτο θα βάλουμε και μοσχαράκι. Ήθελα να ρωτήσω για τον τραχανά. Βάζουμε γαλατένιο ή ντοματένιο? Και επειδή μου είπε η παιδίατρος το μοσχαράκι να το βράζω με λίγο κρεμμυδάκι, το κρεμμυδάκι το βγάζω ή το βάζω στην χορτόσουπα?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μάλλον ξεκινήσαμε νωρίς τις στέρεες τροφές αλλά προφανώς έχει να κάνει με τον παιδίατρο. 4,5 μηνών ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο βιολογικό, 5 μηνών βάλαμε χορτόσουπα και σε μια μια βδομάδα που μπαίνουμε στον έκτο θα βάλουμε και μοσχαράκι. Ήθελα να ρωτήσω για τον τραχανά. Βάζουμε γαλατένιο ή ντοματένιο? Και επειδή μου είπε η παιδίατρος το μοσχαράκι να το βράζω με λίγο κρεμμυδάκι, το κρεμμυδάκι το βγάζω ή το βάζω στην χορτόσουπα?

ποσο ειναι τωρα το μωρο??ξεκινησατε παρα πολυ νωρις τις στερεες..ο ΠΟΥ λεει μετα τον 6ο μηνα!! οσο για τον τραχανα συμφωνω με το πλανο στην σελιδα του Παπαβεντση λεει οτι εφοσον το μωρο δεν εχει θεμα αλλεργιας στα δημητριακα κανουμε εισαγωγη γλουτενης στον 7ο μηνα αφου εχει φαει κρεας

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο μοσχάρι, το εβραζα όπως εγραψα πιο πανω με σκορδο (στην αρχή) κ μετά προσθεσα και κανέλα (τώρα είμαστε 9μ βαζω κ αλλα πράγματα φυσικά)

 

οταν το εφτιαχνα ετσι λοιπον εβγαζα το κρέας το χωριζα σε μερίδες (οχι πολτοποιημένο)

 

και πολτοποιούσα το ζωμό που είχε μέσα πχ το σκορδο (κ ηταν σαν σουπα δηλαδή) και τα μικρά κομματάκια κρέατος που είχε,

και το εβαζα σε παγοθήκες καταψυξη

 

- οπότε αυτό μπορείς και εσυ να κανεις με το ζωμό+κρεμμύδι -

 

οταν λοιπον χρειαζοταν να πολτοποιησω το κρεας καθε μέρα

έβαζα τα δαμάσκηνα πχ και 3 τέτοια παγάκια ζωμού (που είχε μέσα τα λαχανικά) και 1 -2 παγάκι όσπριο

έτσι ήξερα οτι η ποσότητα ήταν σταθερή και η μικρή επαιρνε και τον θρεπτικό ζωμό.

 

να σημειώσω ότι με αυτό το σύστημα (το φαγητό που αντέχει καταψυξη το πολτοποιείς και το βάζεις σε παγάκια)

 

ξέρεις ακριβώς τι τρώει το μωρό και δεν έχεις ανησυχία. ξέρεις τι αναμένεται περίπου να φάει και δεν πετάς φαγητά κλπ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι τωρα το μωρο??ξεκινησατε παρα πολυ νωρις τις στερεες..ο ΠΟΥ λεει μετα τον 6ο μηνα!! οσο για τον τραχανα συμφωνω με το πλανο στην σελιδα του Παπαβεντση λεει οτι εφοσον το μωρο δεν εχει θεμα αλλεργιας στα δημητριακα κανουμε εισαγωγη γλουτενης στον 7ο μηνα αφου εχει φαει κρεας

 

Σε λίγες μέρες γινόμαστε 6 μηνών. Ναι κι εγώ το έχω διαβάσει αλλά θεωρώ ότι 6 μηνών είναι λίγο αργά. Και φίλες μου που το ξεκίνησαν 6 μηνών δυσκολεύτηκαν στην αλλαγή από το μπουκάλι στο κουτάλι. Άσε που η δική μου με το γάλα δεν χόρταινε.Κοντέψαμε 4 μηνών να τρώμε 240 ml. Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό οπότε προσαρμόζουμε το φαγητό στις ανάγκες τους. Εμένα μου είπε τραχανά 6,5 μηνών αφού ξεκινήσουμε κρέας και κοτόπουλο και ζυμαρικά θα ξεκινήσουμε στον 7ο. Άντε να νοστιμήσει λίγο το φαγητάκι μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...