Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

28 minutes ago, irin said:

Εφόσον τώρα είναι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο, είμαι αρκετά σίγουρη ότι  η δουλειά που θα γίνει του χρόνου δεν θα είναι αντάξια  του νέου υποψήφιου σχολείου. Αυτό είδα από τη δική μας εμπειρία, και από παιδάκια που παρέμειναν στο παλιό σχολείο. Και είναι λογικό αν σκεφτείς ότι  το νέο σχολείο θέλει να δείξει τη δουλειά που γίνεται, ώστε να συνεχίσουν τα παιδιά στο δημοτικό, και να μην αλλάξουν!

 

Θεωρώ ότι κάθε μέρα  που περνάει θα δένονται περισσότερο, και  από τα 5 ως τα 6 η διαφορά αντίληψης είναι μεγάλη. Επομένως θα επέλεγα να πάει στη μόνιμη κατάσταση, όσο το δυνατόν συντομότερα.

Δεν πιστεύω οτι δεν θα είναι αντάξια. Το αντίθετο ίσως. Είναι εξαιρετικό σχολείο. Αλλά συμφωνώ μαζί σου γενικά!

 

23 minutes ago, vtgian said:

Εγώ αυτό έκανα. Στο νηπιαγωγείο την πήγα στο δημόσιο της γειτονιάς, έτσι ώστε στο δημοτικό να είναι έστω με κάποιους από τους συμμαθητές της. Αντίστοιχα, συμμαθητές μας στο ιδιωτικό παιδικό, ενώ είχαν τη δυνατότητα να συνεχίσουν εκεί νηπιαγωγείο, έστειλαν τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο του ιδιωτικού σχολείου που θα πήγαιναν μετά δημοτικό, με το ίδιο σκεπτικό. Μεγάλο αβαντάζ να έχει γνώριμα πρόσωπα στο δημοτικό, εμάς πήγαν συμμορία :) Φέτος στο δημοτικό, ήρθαν κάποια παιδάκια που είχαν πάει νηπιαγωγείο στο ιδιωτικό που ήμασταν και εμείς και ένιωθαν εντελώς μόνα τις πρώτες ημέρες.

Πολύ χρήσιμο το παράδειγμα! Με βοήθησε πολύ! Είναι όντως μεγάλη βοήθεια για την προσαρμογή στο δημοτικό το να είσαι με φίλους σου!

23 minutes ago, Deena said:

 

Είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο, το παιδί θα τον βρει τον δρόμο του, μην ανησυχείς!

 

Επίσης, του χρόνου σίγουρα αρκετοί συμμαθητές του θα φύγουν για κάποιο νηπιαγωγείο, γίνεται στάνταρ αυτό σε παιδικούς σταθμούς που έχουν τμήματα νηπιαγωγείου, πολλά παιδιά επιλέγουν να πάνε στο νηπιαγωγείο του μελλοντικού τους σχολείου, ειδικά όσα συνεχίσουν σε ιδιωτικό.

 

Αλλά επαναλαμβάνω, ακόμα και δημοτικό κατευθείαν να πάει στο νέο σχολείο δεν θα έχει θέμα, δεν θα είναι ο μόνος!

 

Φυσικά πρέπει να συνυπολογιστούν και οι πρακτικοί παράγοντες, κυρίως η λειτουργία. μέχρι τέλη Ιουλίου που είναι βασικό πλεονέκτημα του παιδικού σταθμού.

Το σκέφτηκα και εγώ οτι πολλά παιδιά από το προνήπιο ίσως φύγουν του χρόνου! Άλλά ναι, σίγουρα αν πάει δημοτικό απευθείας, δεν θα είναι το μόνο!

21 minutes ago, Anna3011 said:

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, μα ακριβώς όμως! Παίζει δε να συζητάμε να τα γράψουμε στο ίδιο σχολείο αν θυμάμαι καλά από προηγούμενες συζητήσεις μας. Εγώ έχω αποφασίσει να κλείσω ραντεβού και αν μείνω ικανοποιημένη να τη γράψω στο νέο σχολείο από νήπιο αφενός γιατί θα είναι δύσκολη από ότι ξέρω η εύρεση θέσης αν πάμε για δημοτικό και αφετέρου για να δημιουργήσει τις παρέες της και η μετάβαση στο δημοτικό να έρθει ευκολότερα. Λυπάμαι όμως πολύ που θα αφήσουμε το σημερινό μας σχολείο γιατί μετά τη δυσκολούτσικη προσαρμογή το παιδί το βλέπω να έχει ανθίσει! Γίνεται εξαιρετική δουλειά, αγαπάει τη δασκάλα, λέει τα καλύτερα για τα παιδάκια, είμαστε σε επαφή με το σχολείο, φέρνει συνέχεια κατασκευές, μας λέει ωραία τραγούδια, βλέπω μεγάλη διαφορά σε επίπεδο δεξιοτήτων και όλα αυτά σε 1,5 μήνα. Με δυσκολία θα την πάρω από εκεί. 

Αχ Άννα όπως τα λες ακριβώς ! Ακριβώς όμως! Μακάρι να είναι συμμαθητές τα παιδάκια μας! Να, σε αυτό που έλεγα σκέφτομαι! Θα πάρω να κλείσω ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 38 λεπτά , Yovanna είπε:

 

 

Πολύ χρήσιμο το παράδειγμα! Με βοήθησε πολύ! Είναι όντως μεγάλη βοήθεια για την προσαρμογή στο δημοτικό το να είσαι με φίλους σου!

Η δικιά μου, παρότι  δέθηκε πολύ πέρυσι με τα παιδιά στο νήπιο, και ξεκίνησε φέτος τη χρονιά μαζί τους και ανυπομονούσε να τα συναντήσει, είχε αρκετό άγχος για το πώς θα είναι το δημοτικό, το  διάβασμα κλπ. Και  είναι και παιδί που πήγε έτοιμο, ξέροντας και να διαβάζει και να κάνει εργασιούλες. Επομένως, δεν θέλω  να σκεφτώ πόση αγωνία θα είχε αν δεν ήξερε και κανένα παιδάκι, και καθόταν να σκέφτεται τους παλιούς συμμαθητές. 

Άλλο πλεονέκτημα, τουλαχιστον ίσχυε στο δικό μας σχολείο: μια φορά την εβδομάδα είχαν μία εργασιούλα για το σπίτι. Επομένως, φέτος τους ήρθε πιο φυσικό το καθημερινό...

 

Πού βρίσκεστε; αττική; βόρεια/νότια προάστεια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ο λόγος που τον συνέχισα προνήπιο νήπιο στο ιδιωτικό που ήταν είναι επειδή ήξερα πως σιγουρα θα πήγαινε με άλλους 5 συμμαθητές του στο ίδιο δημοτικό (δημόσιο), και ευτυχώς γιατί με όσους γονείς μίλησα που τα παιδιά τους άλλαξαν σχολείο και δεν είχαν κάποιον συμμαθητή παλιό δυσκολεύτηκαν τον πρώτο καιρό. Η αλλαγή από Νήπιο σε Δημοτικό είναι τεράστια, αν δεν το ζούσα ούτε εγώ θα το πίστευα, όμως έχει μεγάλη σημασία για τα παιδιά να  είναι με οικεία πρόσωπα, οπότε εγώ στην θέση σου θα τον πήγαινα νήπιο εκεί που θα πήγαινε δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

 

Αχ Άννα όπως τα λες ακριβώς ! Ακριβώς όμως! Μακάρι να είναι συμμαθητές τα παιδάκια μας! Να, σε αυτό που έλεγα σκέφτομαι! Θα πάρω να κλείσω ραντεβού!

Ναι παιδί μου σου λέω είμαστε στην ίδια φάση ακριβώς :)! Από το καλοκαίρι λέω να θυμηθώ να κλείσω ραντεβού τον Οκτώβρη και ακόμα δεν έχω πάρει. Με μάγεψαν στο προνήπιο που πάει τώρα και όλο το αναβάλλω. Έχω φίλους όμως που πάνε τα παιδιά τους στο σχολείο που σκεφτόμαστε και μου είπαν ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να μπει κάποιο παιδάκι στο δημοτικό, είναι περιορισμένες οι θέσεις. Από την άλλη το σχολείο που πάει τώρα είναι οικογενειακού τύπου, μικρό και με λίγα παιδάκια. Θα ήθελα πριν το δημοτικό να έχει αποκτήσει μια εμπειρία σε κάτι πιο μεγάλο. Οπότε μάλλον πάμε για αλλαγή από το νήπιο. Και ειναι λέει τα παιδιά μας συμμαθητές! Ωραία θα είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Έχω τον εξής προβληματισμό. Σκέφτομαι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να συνεχίσει ο μικρός το δημοτικό σε ιδιωτικό σχολείο. Του χρόνου, θα πάει νηπιαγωγείο. Από το σχολείο που πηγαίνει τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο μικρός μου πηγαίνει με χαρά και δεν θέλει να φεύγει. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσει του χρόνου εκεί . Όμως προβληματίζομαι , διότι α) θα δυσκολευτούμε περισσότερο να βρούμε θέση στο δημοτικό εάν δεν ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο Β) σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση από το νήπιο στο δημοτικό, εάν είναι στο ίδιο σχολείο και έχει ήδη κάνει φίλους. Ενώ αν τα άλλα παιδιά γνωρίζονται από το νήπιο, εκείνος θα είναι ξέμπαρκος. Δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να αποφασίσω σύντομά γιατί τον άλλο μήνα, ξεκινάνε οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για τη χρονιά 2022-2023.

 

Εγώ θα σου έλεγα από του χρόνου να πας στο νήπιο του σχολείου που είναι να συνεχίσει. Πιο πολύ για να δημιουργήσει παρέες. Δεν ξέρω εάν για το σχολείο που ενδιαφέρεσαι ισχύει αυτό που λέει κ μία φιλη πάνω, ότι όλα τα "νέα" παιδάκια της Α δημοτικού, τα βάζουν σε ξεχωριστό γκρουπάκι. 

 

Οι δικοί μου δυσκολεύτηκαν πάρα πάρα πάρα πολύ στην Α Δημοτικού (ήταν από ιδιωτικό παιδικό σταθμό και ιδιωτικό νηπιαγωγείο και αλλάξαμε σε Δημόσιο, αναγκαστικά). Κάπου έχω ανοίξει κ σχετικό θέμα με αυτό, παλαιότερα. Ειδικά ο μεγάλος, μέχρι τα Χριστούγεννα της Α Δημοτικού, είχε ξαναρχίσει και τραύλιζε (τραύλιζε και παλαιότερα και μας είχαν πει ότι σε περιόδους άγχους ίσως του ξανα εμφανίζονταν). Και δεν τραύλιζε για το μαθησιακό κομμάτι του Δημοτικού σχολείου, ήταν καθαρά το ψυχολογικό επειδή δεν μπορούσε εύκολα να ενταχθεί σε ήδη δημιουργημένα παρεάκια. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πήγαν πρώτη δημοτικού σε άλλο σχολείο και δεν είχαν θέμα, πάντα υπάρχουν κ άλλα νέα παιδάκια που αρχίζουν πρώτη δημοτικού οπότε δεν είναι μόνα τους.

 

Εγώ πιο πολύ προβληματίστηκαν στο γνωστικό κομμάτι γιατί τα νηπιαγωγεία τα οποία ανήκουν σε παιδικούς σταθμούς δεν τα προετοιμάζουν τόσο καλά για την πρώτη δημοτικού (χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011  θα δείς άλλο σχολείο εκτός απο αυτό? Και εγώ προς τα εκεί κλείνω στο μυαλό μου, αλλά θέλω να δω και κάποια άλλα σχολεία για να έχω καλύτερη άποψη και γιατί μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να μην καταλήξουμε εκεί (δεν μας δεχτούν, δεν μας αρέσει τελικά κτλ). Έχεις άλλα στο μυαλό σου? Σκέφτομαι να κάνω ραντεβού και στον Πλάτωνα, στο Αρσάκειο-Τοσίτσειο Εκάλης και με βολεύει πολύ και η Ιόνιος, καθώς είναι στον δρόμο μου πηγαίνοντας γραφείο , αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβό και ότι δεν είναι αυτό που ήταν. Με βολεύει πολύ και ο Δούκας βέβαια, κοντά μου και δίπλα στο πατρικό μου, αλλά δεν μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι Τοσιτσειο-Ιόνιος-Πλάτων κυμαίνονται όλα περίπου στα ίδια δίδακτρα, σημαντικά πιο πάνω από την Ελληνοαγγλικη.

 

Αν κάποιος είμαι διατεθειμένος να κανει την απόσταση μέχρι Εκάλη, αξίζει τον κόπο να κοιτάξει και την Σχολή Μανου που θεωρείται ένα πολύ αξιόλογο οικονομικό οικογενειακό ιδιωτικό σχολείο.

 

Επισης @Yovanna επειδή κάπου νομίζω είχες κει ότι η δουλειά σου είναι Μεταμόρφωση, θα μπορούσες να δεις και την Σχολή Χατζήβεη στη Ν. Φιλαδέλφεια.

 

Το «μειονέκτημα» των δυο παραπάνω σχολείων είναι ότι δεν έχουν Γυμνάσιο - Λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Deena said:

Νομίζω ότι Τοσιτσειο-Ιόνιος-Πλάτων κυμαίνονται όλα περίπου στα ίδια δίδακτρα, σημαντικά πιο πάνω από την Ελληνοαγγλικη.

 

Αν κάποιος είμαι διατεθειμένος να κανει την απόσταση μέχρι Εκάλη, αξίζει τον κόπο να κοιτάξει και την Σχολή Μανου που θεωρείται ένα πολύ αξιόλογο οικονομικό οικογενειακό ιδιωτικό σχολείο.

 

Επισης @Yovanna επειδή κάπου νομίζω είχες κει ότι η δουλειά σου είναι Μεταμόρφωση, θα μπορούσες να δεις και την Σχολή Χατζήβεη στη Ν. Φιλαδέλφεια.

 

Το «μειονέκτημα» των δυο παραπάνω σχολείων είναι ότι δεν έχουν Γυμνάσιο - Λύκειο.

Νόμιζα πως το Τοσίτσειο ήταν πολύ πιο οικονομικό από τα άλλα. Βασικά μόνο η Ιόνιος νόμιζα ότι ξέφευγε. Την Χατζήβεη την είχα σκεφτεί , αλλά δεν έχω καλό feedback. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Νόμιζα πως το Τοσίτσειο ήταν πολύ πιο οικονομικό από τα άλλα. Βασικά μόνο η Ιόνιος νόμιζα ότι ξέφευγε. Την Χατζήβεη την είχα σκεφτεί , αλλά δεν έχω καλό feedback. 


Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλά νομίζω ότι το Τοσιτσειο έχει λογική τιμή για το βασικό του προγραμμα (νωρις σχόλασμα), αρκετά μεγάλες χρεώσεις για μελέτη και δραστηριότητες και πολύ ακριβό σχολικό με αποτέλεσμα το τελικό ποσό να ανεβαίνει αρκετά και να ξεπερνάει σίγουρα τις 6.000, μην πω και παραπάνω. 
 

Αλλά φυσικά να ρωτήσεις, μην στηριχθείς σε αυτά που σου λέω, είναι και πολλά χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί :)

 

Επισης, εννοείται να πας σε περισσότερα από ένα σχολεία έστω για το μέτρο σύγκρισης και την εμπειρία….

 

Για την Χατζήβεη, όποιον ξέρω εγώ είναι ευχαριστημένος! Έρχονται και στο σχολείο το δικό μας πολλοί απόφοιτοι και έχω γνωρίσει γονείς. Επίσης, έχω συνάδελφο 55 ετών που φοίτησε εκεί, δεν είναι τυχαίο να υφίσταται τόσα χρόνια ένα σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Deena said:


Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλά νομίζω ότι το Τοσιτσειο έχει λογική τιμή για το βασικό του προγραμμα (νωρις σχόλασμα), αρκετά μεγάλες χρεώσεις για μελέτη και δραστηριότητες και πολύ ακριβό σχολικό με αποτέλεσμα το τελικό ποσό να ανεβαίνει αρκετά και να ξεπερνάει σίγουρα τις 6.000, μην πω και παραπάνω. 
 

Αλλά φυσικά να ρωτήσεις, μην στηριχθείς σε αυτά που σου λέω, είναι και πολλά χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί :)

 

Επισης, εννοείται να πας σε περισσότερα από ένα σχολεία έστω για το μέτρο σύγκρισης και την εμπειρία….

 

Για την Χατζήβεη, όποιον ξέρω εγώ είναι ευχαριστημένος! Έρχονται και στο σχολείο το δικό μας πολλοί απόφοιτοι και έχω γνωρίσει γονείς. Επίσης, έχω συνάδελφο 55 ετών που φοίτησε εκεί, δεν είναι τυχαίο να υφίσταται τόσα χρόνια ένα σχολείο!

Φίλος που πήγε πέρσι να ρωτήσει στη Χατζήβεη για την κόρη του, μου είπε ότι οι εγκαταστάσεις είναι πάρα πολύ μέτριες και  τα δίδακτρα πιο υψηλά από της ελληνοαγγλικής . Δηλαδή στην κατηγορία αυτή, προτιμώ την αλληνοαγγλική . Εκείνος δεν βρήκε θέση στην αλληνοαγγλική και την έγραψε στη Μαντά (δεν θα το προτιμούσα). 

Όπου και να πάει, εγώ θα τον πηγαινοφέρνω. Δεν θέλω να χάνει τις ώρες του μέσα στο σχολικό. Αλλά θα πρέπει να κάθεται έως τις 16.00.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Φίλος που πήγε πέρσι να ρωτήσει στη Χατζήβεη για την κόρη του, μου είπε ότι οι εγκαταστάσεις είναι πάρα πολύ μέτριες και  τα δίδακτρα πιο υψηλά από της ελληνοαγγλικής . Δηλαδή στην κατηγορία αυτή, προτιμώ την αλληνοαγγλική . Εκείνος δεν βρήκε θέση στην αλληνοαγγλική και την έγραψε στη Μαντά (δεν θα το προτιμούσα). 

Όπου και να πάει, εγώ θα τον πηγαινοφέρνω. Δεν θέλω να χάνει τις ώρες του μέσα στο σχολικό. Αλλά θα πρέπει να κάθεται έως τις 16.00.

Κατάλαβα, κοίτα και τον Μάνεση στο Νέο Ηράκλειο, δεν έχει μεγάλη διαφορά από την Ελληνοαγγλικη σε απόσταση σε σχέση με την Αττική Οδό. Δεν είναι δηλαδή στο κέντρο του Νέου Ηρακλείου, αλλά κοντά στην έξοδο Πλαπούτα της Αττικής Οδού.

 

Απο το Τοσιτσειο μια φορά είναι πιο βολικό ως τοποθεσία.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

@Anna3011  θα δείς άλλο σχολείο εκτός απο αυτό? Και εγώ προς τα εκεί κλείνω στο μυαλό μου, αλλά θέλω να δω και κάποια άλλα σχολεία για να έχω καλύτερη άποψη και γιατί μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να μην καταλήξουμε εκεί (δεν μας δεχτούν, δεν μας αρέσει τελικά κτλ). Έχεις άλλα στο μυαλό σου? Σκέφτομαι να κάνω ραντεβού και στον Πλάτωνα, στο Αρσάκειο-Τοσίτσειο Εκάλης και με βολεύει πολύ και η Ιόνιος, καθώς είναι στον δρόμο μου πηγαίνοντας γραφείο , αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβό και ότι δεν είναι αυτό που ήταν. Με βολεύει πολύ και ο Δούκας βέβαια, κοντά μου και δίπλα στο πατρικό μου, αλλά δεν μπορώ να το υποστηρίξω οικονομικά .

Το Αρσάκειο Ψυχικού έχω στο μυαλό μου να δω και αυτό γιατί στενό οικογενειακό μου πρόσωπο και ένα ζευγάρι φίλων πάνε τα παιδιά τους εκεί και έχω θετικό feedback. Τους συγκεκριμένους ανθρώπους τους εμπιστεύομαι πολύ. Ο άντρας μου για κάποιο λόγο δεν τρελαίνεται. Ιδανικά δε θα ήθελα το παιδί να τρώει πολύ ώρα στις μετακινήσεις οπότε δε θέλω να κινηθώ πιο βόρεια από Μαρούσι. Δυατυχώς εμείς θα πρέπει να έχουμε και σχολικό γιατί δουλεύουμε πολλές ώρες και όσο διευρυμένο και αν είναι το ωράριο του σχολείου αναγκαστικά θα παραλαμβάνει το παιδί η μαμά μου. Θα ήθελα επομένως να μη χάνει ώρες ολόκληρες στο σχολικό. Για το Δούκα που λες είχα φοιτήσει εγώ εκεί τα αρχαία χρόνια, έχω καλές αναμνήσεις όμως δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Είναι μου είπαν ιδιαίτερα ακριβό σε σχέση με αυτά που προσφέρει οπότε δε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

41 minutes ago, Anna3011 said:

Το Αρσάκειο Ψυχικού έχω στο μυαλό μου να δω και αυτό γιατί στενό οικογενειακό μου πρόσωπο και ένα ζευγάρι φίλων πάνε τα παιδιά τους εκεί και έχω θετικό feedback. Τους συγκεκριμένους ανθρώπους τους εμπιστεύομαι πολύ. Ο άντρας μου για κάποιο λόγο δεν τρελαίνεται. Ιδανικά δε θα ήθελα το παιδί να τρώει πολύ ώρα στις μετακινήσεις οπότε δε θέλω να κινηθώ πιο βόρεια από Μαρούσι. Δυατυχώς εμείς θα πρέπει να έχουμε και σχολικό γιατί δουλεύουμε πολλές ώρες και όσο διευρυμένο και αν είναι το ωράριο του σχολείου αναγκαστικά θα παραλαμβάνει το παιδί η μαμά μου. Θα ήθελα επομένως να μη χάνει ώρες ολόκληρες στο σχολικό. Για το Δούκα που λες είχα φοιτήσει εγώ εκεί τα αρχαία χρόνια, έχω καλές αναμνήσεις όμως δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Είναι μου είπαν ιδιαίτερα ακριβό σε σχέση με αυτά που προσφέρει οπότε δε μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω. 

Ψυχικό δεν με βολεύει καθόλου. Ούτε και τα γλυκά νερά βασικά, όπου είναι ο Πλάτωνας, απλά έχω ακούσει καλά λόγια. Θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω ραντεβού σε ελληνοαγγλική, Ιόνιο και Αρσάκειο Εκάλης και βλέπουμε. Εκτός από την ελληνοαγγλική, για όλα τα υπόλοιπα ιδιωτικά, έχω ακούσει/διαβάσει  και αρνητικά και έχω επηρεαστεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Ψυχικό δεν με βολεύει καθόλου. Ούτε και τα γλυκά νερά βασικά, όπου είναι ο Πλάτωνας, απλά έχω ακούσει καλά λόγια. Θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω ραντεβού σε ελληνοαγγλική, Ιόνιο και Αρσάκειο Εκάλης και βλέπουμε. Εκτός από την ελληνοαγγλική, για όλα τα υπόλοιπα ιδιωτικά, έχω ακούσει/διαβάσει  και αρνητικά και έχω επηρεαστεί.

Και εγώ από βδομάδα θα πάρω σίγουρα για ραντεβού. Αν μου αρέσει και δεν πάρω κάτι στραβά θα τη γράψω, δε θα το ψάξω παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι αρνητικό σε αντίθεση με άλλα σχολεία. Πάμε να δούμε και μετά ανταλλάσουμε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Είχα & εγώ τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό πέρσι που η μεγάλη ήταν στο προνήπιο, σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό. Τελικά συνεχίσαμε νηπιαγωγείο στο ίδιο, γιατί είχε δεθεί πάρα πολύ με τις φίλες της (οι οποίες επίσης συνέχισαν) & θεώρησα καλύτερο να είναι για άλλη μια χρονιά στη στοργή & τη ζεστασιά του σχολείου αυτού. Και οι 2 επιλογές έχουν υπέρ & κατά, δηλαδή από τη μία ισχύει αυτό που λένε & παραπάνω, ότι καλύτερα να προσαρμοστεί από το νήπιο στο σχολείο που θα παέι μετά, αλλά από την άλλη, γιατί να μην επωφεληθεί άλλη μια χρονιά από έναν χώρο που τον ξέρει καλά, με παιδιά που τα ξέρει χρόνια & νιώθει ασφάλεια. Άλλο να προσαρμοστεί στα 5 & άλλο στα 6, έχει διαφορά αυτός ο ένας χρόνος. Συν τα θετικά της λειτουργίας από 1 Σεπτέμβρη μέχρι τέλη Ιουλίου, διακοπές 1 βδομάδα Χριστούγεννα & Πάσχα. Εφόσον βέβαια σου εμπνέει εμπιστοσύνη & ο σταθμός, ήξερα δηλαδή (& διαπίστωσα στην πράξη) ότι η δασκάλα του νηπιαγωγείου είναι φανταστική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει άποψη ως προς τη σύγκριση μεταξύ της Ελληνογαλλικής Σχολής Ουρσουλινών και της Ιονίου Σχολής στη βαθμίδα του δημοτικού σχολείου, ως προς το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης και τη γενικότερη φιλοσοφία τους στον παρόντα χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ήρθε κι η ώρα μας να διαλέξουμε σχολείο. Γνωρίζετε αριθμό μαθητών στην Ελληνοαγγλική Αγωγή (π.χ. γ΄ ή δ΄ δημοτικού και όχι α΄) να μου πείτε; Επίσης, είστε ευχαριστημένοι από το εκπαιδευτικό/παιδαγωγικό κομμάτι και έπειτα από τη μελέτη που γίνεται το μεσημέρι;

Ίδιες πληροφορίες θα ήθελα και για ΙΜ Παναγιωτόπουλο, καθώς και Εκπαιδευτήρια Καντά. Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎16‎/‎2021 at 5:52 PM, Anna3011 said:

Και εγώ από βδομάδα θα πάρω σίγουρα για ραντεβού. Αν μου αρέσει και δεν πάρω κάτι στραβά θα τη γράψω, δε θα το ψάξω παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι αρνητικό σε αντίθεση με άλλα σχολεία. Πάμε να δούμε και μετά ανταλλάσουμε εντυπώσεις!

Είχες κάποιο νέο από το σχολείο? 'Εχω καλέσει 2 βδομάδες τώρα και μου είπαν θα με καλέσουν αλλά δεν έχω κάποιο νέο..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Είχες κάποιο νέο από το σχολείο? 'Εχω καλέσει 2 βδομάδες τώρα και μου είπαν θα με καλέσουν αλλά δεν έχω κάποιο νέο..

Πήρα τότε που το συζητούσαμε. Κράτησαν όνομα (για την ακρίβεια το είχαν ήδη γιατί είχα ξαναπάρει Ιούνιο να ρωτήσω σχετικά με τις εγγραφές) και θα επικοινωνήσουν μου είπαν στα μέσα Νοεμβρίου. Αν δώ ότι περνάει ο καιρός θα ξαναπάρω. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Anna3011 said:

Πήρα τότε που το συζητούσαμε. Κράτησαν όνομα (για την ακρίβεια το είχαν ήδη γιατί είχα ξαναπάρει Ιούνιο να ρωτήσω σχετικά με τις εγγραφές) και θα επικοινωνήσουν μου είπαν στα μέσα Νοεμβρίου. Αν δώ ότι περνάει ο καιρός θα ξαναπάρω. 

Ξαναπήρα εγώ. Μου είπαν ότι τώρα ξεκίνησαν να παίρνουν για ραντεβού και θα με καλέσουν. Δεν μου είχαν πει εμένα για μέσα Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ξαναπήρα εγώ. Μου είπαν ότι τώρα ξεκίνησαν να παίρνουν για ραντεβού και θα με καλέσουν. Δεν μου είχαν πει εμένα για μέσα Νοέμβρη.

Αργήσανε φέτος. Όταν με πάρουν θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα

Θα ηθελα αν εχετε εικονα για ιδιωτικα δημοτικα σχολεια στον Πειραια. Πολυ δυσκολο μου φαινεται να αποφασισω, απτο καλοκαιρι θα αρχισω την ερευνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...