Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Just now, CMES είπε:

Καλησπερα και παλι. Ακομα στην αναζητηση για ιδιωτικο σχολειο σε βορεια προαστεια (σε λογικες τιμες) ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τη Μεταμορφωση Σωτηρος στα Βριλησσια. Ακουσα καλα λογια και οι εγκαταστασεις στις φωτογραφιες φαινονται πολυ ωραιες, ομως ειμαι λιγο επιφυλακτικη ποσο εντονο ειναι το θρησκευτικο στοιχειο. Επισης ακουσα πως και η Ιονιος παει για κλεισιμο! Γνωριζετε αν ισχυει;

Το σχολείο ανήκει στην Εκκλησία από όσο γνωρίζω.

Για την Ιόνιο, έχω πολύ άσχημη εντύπωση από συγγενείς που πήραν τα παιδιά τους από εκεί, θεωρώντας ότι το σχολείο έχει παρακμάσει τελείως, δεν ξέρω αν όμως πάει για κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα σας, 

Μήπως γνωρίζετε καθόλου τα  ιδιωτικά γυμνάσια Ελληνογαλλική saint Paul και Jeanne d Arc ? Αξίζουν σαν σχολεία και εάν έχετε λεπτομέρειες θα ήμουν υπόχρεη!!!! Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για τα σχολεία Πανταζοπούλου(Μαυρομμάτη), Γιαννημάρα και Χατζήβεη. Οποιαδήποτε πρόσφατη πληροφορία θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ο γιος μου του χρονου θα παει προνηπιο κ η κορη μου Α δημοτικου.Ψαχνουμε για ιδιωτικο σχολειο στα νοτια προαστια και συγκεκριμενα κατα προτιμηση στις περιοχες Παλαιο Φαληρο, Αλιμο και Πειραια που να εχει κ νηπιαγωγειο και δημοτικο.Εχουμε επισκεφτει καποια κ θα ηθελα την δική σας γνωμη για το Διεθνες Σχολειο Πειραια (Isp), την Jean D'arc, την Λεοντειο και το Δελασαλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Μελισσανθη είπε:

Καλησπερα σας.Ο γιος μου του χρονου θα παει προνηπιο κ η κορη μου Α δημοτικου.Ψαχνουμε για ιδιωτικο σχολειο στα νοτια προαστια και συγκεκριμενα κατα προτιμηση στις περιοχες Παλαιο Φαληρο, Αλιμο και Πειραια που να εχει κ νηπιαγωγειο και δημοτικο.Εχουμε επισκεφτει καποια κ θα ηθελα την δική σας γνωμη για το Διεθνες Σχολειο Πειραια (Isp), την Jean D'arc, την Λεοντειο και το Δελασαλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Θα κοίταγα Λεόντιος,Ζωή και Γεννάδιο.

Από ζωή ειδικά εχω πολυ καλή εικόνα.

On 12/5/2020 at 7:47 ΜΜ, Deena είπε:

 

Καλά σχολεία με σχετικά λογικά δίδακτρα είναι η Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι (περιοχή Mall) και η Σχολή Μάνου στην Εκάλη (τα συγκεκριμένα αμφιβάλλω αν έχουν θέσεις τώρα για Σεπτέμβριο). Περαιτέρω υπάρχει η Ιόνιος Σχολής στο Μαρούσι, το Τριανέμι στο Μαρούσι επίσης (παιδαγωγικό σύστημα Waldorf) και φυσικά το Τοσίτσειο της Εκάλης. Επίσης, υπάρχει η Σχολή Μαντά στην Κηφισιά και το Athener Schule στα Βριλήσσια αλλά είναι σχολεία με έμφαση στα Γερμανικά. Αρκετά πιο πάνω στα δίδακτρα (και αρκετά πιο βόρεια) είναι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στις Αφίδνες.

Παράλειψή μου επίσης να αναφέρω την Ελληνική Παιδεία (Μαρούσι και Μελίσσια).

Για το Αρσάκειο τι γνώμη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Μελισσανθη είπε:

Καλησπερα σας.Ο γιος μου του χρονου θα παει προνηπιο κ η κορη μου Α δημοτικου.Ψαχνουμε για ιδιωτικο σχολειο στα νοτια προαστια και συγκεκριμενα κατα προτιμηση στις περιοχες Παλαιο Φαληρο, Αλιμο και Πειραια που να εχει κ νηπιαγωγειο και δημοτικο.Εχουμε επισκεφτει καποια κ θα ηθελα την δική σας γνωμη για το Διεθνες Σχολειο Πειραια (Isp), την Jean D'arc, την Λεοντειο και το Δελασαλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Είχα επισκεφθεί πριν χρόνια το ISP και μου άρεσε η φιλοσοφία του. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο από εγκαταστάσεις, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Δεν το επιλέξαμε τελικά, γιατί αλλάξαμε περιοχή και δεν μας βόλευε, αλλιώς εκεί θα γράφαμε το παιδί. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 12:06 ΠΜ, Μελισσανθη είπε:

Καλησπερα σας.Ο γιος μου του χρονου θα παει προνηπιο κ η κορη μου Α δημοτικου.Ψαχνουμε για ιδιωτικο σχολειο στα νοτια προαστια και συγκεκριμενα κατα προτιμηση στις περιοχες Παλαιο Φαληρο, Αλιμο και Πειραια που να εχει κ νηπιαγωγειο και δημοτικο.Εχουμε επισκεφτει καποια κ θα ηθελα την δική σας γνωμη για το Διεθνες Σχολειο Πειραια (Isp), την Jean D'arc, την Λεοντειο και το Δελασαλ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Τα σχολεία που αναφέρεις τα επισκεφθηκες; Ειναι τελείως διαφορετικά και μου κανει εντύπωση. 

Εμείς πάμε στην Παιδαγωγική Πειραια αν τυχόν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xrigio είπε:

Τα σχολεία που αναφέρεις τα επισκεφθηκες; Ειναι τελείως διαφορετικά και μου κανει εντύπωση. 

Εμείς πάμε στην Παιδαγωγική Πειραια αν τυχόν σε ενδιαφέρει.

Είσαι ευχαριστημενη από την παιδαγωγική?

Εγω ,κάποια χρόνια πριν βεβαια,δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα.Σιγουραχομως σε αυτό το σχολειο με ενοχλεί η έλλειψη φωτός στο κτίριο και η στενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είσαι ευχαριστημενη από την παιδαγωγική?

Εγω ,κάποια χρόνια πριν βεβαια,δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα.Σιγουραχομως σε αυτό το σχολειο με ενοχλεί η έλλειψη φωτός στο κτίριο και η στενότητα.

 

Ναι είμαστε. Ό, τι έχω γράψει παλαιότερα ισχύει.

Πρόκειται για ένα σχολείο οργανωμένο, πεντακάθαρο, στο εκπαιδευτικό κομμάτι γίνεται καλή δουλειά (βέβαια άλλοι δάσκαλοι ειναι καλύτεροι και άλλοι λιγότερο καλοί).

Συμμετέχει σε μαθητικούς διαγωνισμούς δίνοντας κίνητρα στα παιδιά και κάνουν διάφορα ενδιαφέροντα project στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης. Γίνονται σεμινάρια και για γονείς και γενικά έχει πολλαπλές δράσεις.

Πρόβλημα επικοινωνίας και συνεννοησης δεν έχω και τα παιδιά μου είναι ευτυχισμένα στο σχολείο τους. Το μεγάλο τελειώνει την Πέμπτη και ηδη μου λεει ότι όταν θα πάει Γυμνάσιο θέλει να επισκέπτεται την Παιδαγωγική να βλέπει τους δασκάλους της.

 

Nαι δεν έχει μεγάλες αίθουσες, και το κάτω προαύλιο δεν έχει πολύ φως  αλλά υπάρχει και το roof garden. Kαι δε νομίζω ότι το isp ή η Jean D'arc συνολικά έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις (αντιθέτως θα έλεγα ότι η Παιδαγωγική υπερτερεί,  αλλά γενικά τα σχολεία στον στον Πειραιά έχουν θέμα). Αλλους μπορεί να τους ενοχλεί που δεν έχει κυλικείο, εγώ όμως υπερ.

 

Το Δελασαλ που λέει η φίλη σκίζει απο εγκαταστάσεις αλλά από όσα έχω μάθει γενικά είναι ένα πιο χαλαρό σχολείο γενικά  και δεν θα το προτιμουσα.

 

Για να μην παρεξηγηθω δε συγκρίνω την Παιδαγωγική με τα τοπ ιδιωτικά των ΒΠ αλλά και το κόστος δεν είναι το ίδιο

Επεξεργάστηκαν by xrigio
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, xrigio είπε:

 

Ναι είμαστε. Ό, τι έχω γράψει παλαιότερα ισχύει.

Πρόκειται για ένα σχολείο οργανωμένο, πεντακάθαρο, στο εκπαιδευτικό κομμάτι γίνεται καλή δουλειά (βέβαια άλλοι δάσκαλοι ειναι καλύτεροι και άλλοι λιγότερο καλοί).

Συμμετέχει σε μαθητικούς διαγωνισμούς δίνοντας κίνητρα στα παιδιά και κάνουν διάφορα ενδιαφέροντα project στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης. Γίνονται σεμινάρια και για γονείς και γενικά έχει πολλαπλές δράσεις.

Πρόβλημα επικοινωνίας και συνεννοησης δεν έχω και τα παιδιά μου είναι ευτυχισμένα στο σχολείο τους. Το μεγάλο τελειώνει την Πέμπτη και ηδη μου λεει ότι όταν θα πάει Γυμνάσιο θέλει να επισκέπτεται την Παιδαγωγική να βλέπει τους δασκάλους της.

 

Nαι δεν έχει μεγάλες αίθουσες, και το κάτω προαύλιο δεν έχει πολύ φως  αλλά υπάρχει και το roof garden. Kαι δε νομίζω ότι το isp ή η Jean D'arc συνολικά έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις (αντιθέτως θα έλεγα ότι η Παιδαγωγική υπερτερεί,  αλλά γενικά τα σχολεία στον στον Πειραιά έχουν θέμα). Αλλους μπορεί να τους ενοχλεί που δεν έχει κυλικείο, εγώ όμως υπερ.

 

Το Δελασαλ που λέει η φίλη σκίζει απο εγκαταστάσεις αλλά από όσα έχω μάθει γενικά είναι ένα πιο χαλαρό σχολείο γενικά  και δεν θα το προτιμουσα.

 

Για να μην παρεξηγηθω δε συγκρίνω την Παιδαγωγική με τα τοπ ιδιωτικά των ΒΠ αλλά και το κόστος δεν είναι το ίδιο

Το Δελασαλ εχει πολυ ωραίες εγκαταστάσεις αλλα δεν ακούω κ τα καλύτερα.Προπερσυ σε ένα τμήμα της πρώτης η δασκαλα φώναζε σαν υστερικη.

Τι διδακτρα έχει η παιδαγωγική?

Για το δημοτικό της Λεόντιου Νέας Σμύρνης έχει κανείς γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ. Οι εγκαταστάσεις δεν κάνουν το σχολείο. Όπως είπα και εγώ το Δελασαλ δεν θα το διάλεγα. 

Για Λεοντειος πριν χρόνια ειχα ακούσει θετικα σχόλια. 

Για την Παιδαγωγική τα αρχικά δίδακτρα λογω καποιων εκπτώσεων δεν τα θυμαμαι ακριβως. 

Εισαι σε αναζήτηση σχολειου;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xrigio είπε:

Αυτό λέω και εγώ. Οι εγκαταστάσεις δεν κάνουν το σχολείο. Όπως είπα και εγώ το Δελασαλ δεν θα το διάλεγα. 

Για Λεοντειος πριν χρόνια ειχα ακούσει θετικα σχόλια. 

Για την Παιδαγωγική τα αρχικά δίδακτρα λογω καποιων εκπτώσεων δεν τα θυμαμαι ακριβως. 

Εισαι σε αναζήτηση σχολειου;

Σκέψεις κάνω.εχει αλλά δυο χρόνια το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος το παιδάκι του στην Λακωνική αγωγή Φραγκή??

Μάνεση , Πανταζοπούλου, Γιαννημάρα και Χατζήβεη πήγα ήδη για όποιον χρειαστεί κάποια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 12:07 ΠΜ, xrigio είπε:

Τα σχολεία που αναφέρεις τα επισκεφθηκες; Ειναι τελείως διαφορετικά και μου κανει εντύπωση

Εμείς πάμε στην Παιδαγωγική Πειραια αν τυχόν σε ενδιαφέρει.

Τα επισκεφτηκα ολα γιατι θελαμε να εχουμε προσωπικη γνωμη για την φιλοσοφια του καθενος.Τελικα για διαφορετικους λογους εχουμε καταληξει σε δυο.Δελασαλ και Λεοντειο.Μενουμε Παλαιο Φαληρο κ θα προτιμουσαμε κατι στην ευρυτερη περιοχη.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2021 at 9:25 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Το Δελασαλ εχει πολυ ωραίες εγκαταστάσεις αλλα δεν ακούω κ τα καλύτερα.Προπερσυ σε ένα τμήμα της πρώτης η δασκαλα φώναζε σαν υστερικη.

Τι διδακτρα έχει η παιδαγωγική?

Για το δημοτικό της Λεόντιου Νέας Σμύρνης έχει κανείς γνωμη?

Την ακουσατε εσεις να φωναζει ή σας το μετεφεραν; Τι εχετε ακουσει γενικοτερα για το Δελασαλ; Μου φανηκε αρκετα συγχρονο στο εκπαιδευτικο μερος κ λιγοτερο αυστηρο σε σχεση με αλλα γαλλικα σχολεια όπως η Jean d'arc κ πιο οργανωμενο σε σχεση με τη Λεοντειο, η οποια μοιαζει πιο χαλαρή, οχι απαραιτητα με την κακη εννοια.

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 10:26 ΜΜ, love kids είπε:

Είχα επισκεφθεί πριν χρόνια το ISP και μου άρεσε η φιλοσοφία του. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο από εγκαταστάσεις, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Δεν το επιλέξαμε τελικά, γιατί αλλάξαμε περιοχή και δεν μας βόλευε, αλλιώς εκεί θα γράφαμε το παιδί. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

Σας ευχαριστω κ εμενα μου αρεσε πολυ η φιλοσοφια του σε σχεση κ με το προγραμμα ΙΒ που ακολουθει αλλα επειδη δεν υπαρχει αντιστοιχο γυμνασιο στην ευρυτερη περιοχη το απορριψαμε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Μελισσανθη είπε:

Την ακουσατε εσεις να φωναζει ή σας το μετεφεραν; Τι εχετε ακουσει γενικοτερα για το Δελασαλ; Μου φανηκε αρκετα συγχρονο στο εκπαιδευτικο μερος κ λιγοτερο αυστηρο σε σχεση με αλλα γαλλικα σχολεια όπως η Jean d'arc κ πιο οργανωμενο σε σχεση με τη Λεοντειο, η οποια μοιαζει πιο χαλαρή, οχι απαραιτητα με την κακη εννοια.

Εχει οντως ωραίες εγκαταστάσεις.Με τα αυτιά μου δεν την άκουσα .Ειναι ομως μαιητρια μου το κοριτσακι .πήγαινε εκεί πρόπερσι πρώτη δημοτικου.Στη δευτερα το πήγαν στου Ζωη.Ο απόηχος παντως δεν είναι καλός γενικοτερα .Μένω και στην περιοχή.θα με βόλευε πολύ αλλα δεν θα το επιλέξω. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μελισσανθη είπε:

Τα επισκεφτηκα ολα γιατι θελαμε να εχουμε προσωπικη γνωμη για την φιλοσοφια του καθενος.Τελικα για διαφορετικους λογους εχουμε καταληξει σε δυο.Δελασαλ και Λεοντειο.Μενουμε Παλαιο Φαληρο κ θα προτιμουσαμε κατι στην ευρυτερη περιοχη.Ευχαριστω.

Μεταξύ των δύο έχω καλύτερη γνώμη για την Λεοντειο. Το Δελασαλ σίγουρα εντυπωσιαζει με τις εγκαταστάσεις του αλλά από ότι έχω ακούσει στην ουσία μειονεκτει.

Καλή επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎1‎/‎22‎/‎2021 at 9:25 AM, μαγιοπουλας said:

Σκέψεις κάνω.εχει αλλά δυο χρόνια το παιδι

Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι! Πλάκα έχουμε! Πρώτη χρονιά στον παιδικό και σκέφτομαι δημοτικά σχολεία! Βασικά και νηπιαγωγείο , γιατί στα περισσότερο κλείνεις τη θέση από το νηπιαγωγείο, οπότε σκέφτομαι να πάει προνήπιο εκεί που είναι τώρα και νήπιο κεέι που θα πάει δημοτικό. Βέβαια έχω να δώσω μάχη με τον άντρα μου, γιατί θεωρεί δεδομένο ότι το παιδί θα πάει σε δημόσιο , μη μας γίνει κανένα "ψωνάκι" , κανάς "φλωράκος". Άστα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ψάχνω για ιδιωτικό νηπιαγωγείο και δημοτικό σχολείο στα Βόρεια Προάστια. Είδα από κοντά τα περισσότερα σχολεία που βρίσκονται κοντά μας και έχω καταλήξει σε 3 σχολεία : Εκπαιδευτήρια Καντάς στα Βριλήσια, Ελληνογαλλική Σχολή Άγιος Παύλος στα Πατήσια και Εκπαιδευτήρια Χατζήβεη στη Νέα Φιλάδέλφεια. Έχει κάποιος από εσάς γράψει το παιδάκι του σε κάποιο από αυτά τα 3 σχολεία?  Γνωρίζετε κάποιον γονέα που έχει γράψει τα παιδιά του σε ένα από αυτά τα 3 σχολεία? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι! Πλάκα έχουμε! Πρώτη χρονιά στον παιδικό και σκέφτομαι δημοτικά σχολεία! Βασικά και νηπιαγωγείο , γιατί στα περισσότερο κλείνεις τη θέση από το νηπιαγωγείο, οπότε σκέφτομαι να πάει προνήπιο εκεί που είναι τώρα και νήπιο κεέι που θα πάει δημοτικό. Βέβαια έχω να δώσω μάχη με τον άντρα μου, γιατί θεωρεί δεδομένο ότι το παιδί θα πάει σε δημόσιο , μη μας γίνει κανένα "ψωνάκι" , κανάς "φλωράκος". Άστα..

Είμαστε στην ευτυχη θέση Yovanna μου να φτάσουμε να συζητάμε και αυτά μετά από όλα τα άλλα.

Το μεγαλο θέμα είναι το οικονομικό.Δυστυχως βλεπω οτι κάποια ιδιωτικά υπερτερούν στην ουσία του πράγματος.Διαπιστωνω οτι τα παιδια ειναι σαν τα εμβρυα.Ειναι καίριες σημασίας η δημιουργία του εγκεφάλου τους και της προσωπικότητας τους στα πρώτα σταδια της ζωής τους.Πλάθουμε τον εγκέφαλο τους,  διαμορφώνουμε τη σχέση μας μαζι τους για τα επόμενα χρονια,προκαθοριζουμε τον τροπο που θα μάθουν να μαθαίνουν.

Είμαι πολύ προβληματισμενη για το τι θα μπορέσουμε βα προσφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είμαστε στην ευτυχη θέση Yovanna μου να φτάσουμε να συζητάμε και αυτά μετά από όλα τα άλλα.

Το μεγαλο θέμα είναι το οικονομικό.Δυστυχως βλεπω οτι κάποια ιδιωτικά υπερτερούν στην ουσία του πράγματος.Διαπιστωνω οτι τα παιδια ειναι σαν τα εμβρυα.Ειναι καίριες σημασίας η δημιουργία του εγκεφάλου τους και της προσωπικότητας τους στα πρώτα σταδια της ζωής τους.Πλάθουμε τον εγκέφαλο τους,  διαμορφώνουμε τη σχέση μας μαζι τους για τα επόμενα χρονια,προκαθοριζουμε τον τροπο που θα μάθουν να μαθαίνουν.

Είμαι πολύ προβληματισμενη για το τι θα μπορέσουμε βα προσφέρουμε.

Συμφωνώ σε όλα. Και εγώ θέλω να δώσω στο παιδί ό,τι καλύτερο μπορώ, στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας. Αν μπορούσα και είχα επιλογή, θα έστελνα τον μικρό στο κολλέγιο Αθηνών. Διδάσκει μουσική ο γαμπρός μου εκεί, έχω πάει σε κάποιες συναυλίες, γενικά έχω πάθει πλάκα με το σχολείο. Βέβαια και να μπορούσαμε , ο άντρας μου θα έβγαζε εξανθήματα στη σκέψη (λίγο θα με ενδιέφερε βέβαια), διότι τέτοιου είδους σχολεία είναι ο εφιάλτης του. Είναι γενικά ακυρωτικός και επειδή ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ φιλόδοξος, ούτε προσπάθησε ποτέ για κάτι, δεν καταλαβαίνει τον δικό μου τρόποι σκέψης. άλλος κόσμος βασικά. Για τον παιδικό δεν έφερε αντίρρηση , επειδή είναι  μικρούλης και ήθελε και εκείνος να είναι πιο ήσυχος. Βέβαια όταν βλέπει στο πρόγραμμα "Thanksgiving feast " , χώνει γκάζια! :P Όχι ότι έχω αποκλείσει εντελώς το δημόσιο, ευτυχώς μένουμε σε "καλή " συνοικία, αλλά θα είναι λύση ανάγκης. Σκέφτομαι ένα καλό οικογενειακό ιδιωτικό, όπως η Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι. Ή οι Ουρσουλίνες , αν και φοβάμαι ότι θα είναι όλο κορίτσια εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σκέφτομαι ένα καλό οικογενειακό ιδιωτικό, όπως η Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι. Ή οι Ουρσουλίνες , αν και φοβάμαι ότι θα είναι όλο κορίτσια εκεί!

To είχα επισκεφτεί και πράγματι έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις. Να ξέρεις ότι εάν σε ενδιαφέρει το νηπιαγωγείο, του χρόνου τέτοια εποχή θα είναι ήδη αργά για να αποφασίσεις, δεν θα έχει θέση. Οι θέσεις κλείνουν πριν τα Χριστούγεννα της προηγούμενης χρονιάς, ακριβώς γιατί θεωρείται καλό σχολείο ΚΑΙ έχει λογικά δίδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

To είχα επισκεφτεί και πράγματι έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις. Να ξέρεις ότι εάν σε ενδιαφέρει το νηπιαγωγείο, του χρόνου τέτοια εποχή θα είναι ήδη αργά για να αποφασίσεις, δεν θα έχει θέση. Οι θέσεις κλείνουν πριν τα Χριστούγεννα της προηγούμενης χρονιάς, ακριβώς γιατί θεωρείται καλό σχολείο ΚΑΙ έχει λογικά δίδακτρα.

Ναι, ξέρω ότι Οκτώβρη ξεκινάνε οι εγγραφές για την επόμενη σχολική χρονιά. Τότε έλεγα να κινηθώ. Καλά δεν είναι ? Για νηπιαγωγείο νομίζω δεν έχει τόσο χαμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...