Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

On 13/12/2019 at 2:54 ΜΜ, ferby είπε:

 

 

Καλημέρα,

 

Βέρα, τελικά τι κάνατε με το σχολείο  ?

Απο τα σχολεία που είδες, ανεξάρτητα αν το επιλέξατε τελικά , πιο ήταν πιο κοντά σε αυτά που έψαχνες?

Δηλαδή, να είναι εντελώς αντίθετο απο τα παλαιομοδίτικα μοντέλα εα και ερασμείου.

 

ευχαριστώ

 

Σχετικά με το ερώτημά σου,   τα γυμνάσια που είναι πιο "προχωρημένα" και δίνουν μεγάλη ώθηση στα παιδιά, είναι το Pierce  και ο ΔΟΥΚΑΣ.  Τα υπόλοιπα περιστρέφονται γύρω από τα κλασσικά δεδομένα που ξέρουμε.  Γιαυτό και έχουν στο λύκειο  ΙΒ  και GCE, ώστε τα παιιδά να έχουν πολλές εναλλακτικές.

Η Εράσμειος ειδικά διαθέτει πολύ "παροχημένο" εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 8/1/2020 at 1:28 ΜΜ, irin είπε:

Καλημερα σας. 
θα ηθελα κι εγω πληροφοριες και εντυπωσεις για: Γενναδειο, Εκπαιδευτηρια Ζωη, Δελασαλ/st paul, Λεοντειος Ν.Σμυρνης, Μαλιαρα. 

δεν εχει κανενας αποψη για τα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 11 λεπτά , irin είπε:

δεν εχει κανενας αποψη για τα παραπανω;

 

Δεν έχω άμεση εμπειρία, ξέρω από γνωστούς μου ότι είχαν επισκεφθεί Γεννάδιο και Εκπαιδευτήρια Ζώη και κατέληξαν στο δεύτερο, από το οποίο ήταν και πολύ ευχαριστημένοι, ωστόσο δεν έμειναν στην πορεία γιατί είχαν θέμα με την απόσταση (μένουν κοντά στον Υμηττό). Κατά τα άλλα ωστόσο, δεν είχαν κανένα απολύτως παράπονο από το σχολείο στον έναν χρόνο που φοίτησε το παιδί στο νηπιαγωγείο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2020 at 1:28 ΜΜ, irin είπε:

Καλημερα σας. 
θα ηθελα κι εγω πληροφοριες και εντυπωσεις για: Γενναδειο, Εκπαιδευτηρια Ζωη, Δελασαλ/st paul, Λεοντειος Ν.Σμυρνης, Μαλιαρα. 

 

Ούτε εγώ έχω προσωπική εμπειρία από τα παραπάνω. Μένω κοντά στου Ζώη, γενικά στην περιοχή έχει καλή φήμη και το επιλέγουν αρκετοί γονείς. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω ως κτίρια, εσωτερικά μπορεί να είναι υπέροχο, εξωτερικά είναι μόνο τσιμέντο. Στου Μαλιάρα πηγαίνει φίλη μου το παιδί της και θα στείλει εκεί και το μικρότερο (είναι και η ίδια απόφοιτος). Μιλάει με τα καλύτερα πάντα. Αυτό που μου έχει τονίσει είναι ότι έχει καλλιτεχνική κλίση ως σχολείο, γενικά προωθούνται οι τέχνες (ειδικά μουσική και θέατρο). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

 

Δεν έχω άμεση εμπειρία, ξέρω από γνωστούς μου ότι είχαν επισκεφθεί Γεννάδιο και Εκπαιδευτήρια Ζώη και κατέληξαν στο δεύτερο, από το οποίο ήταν και πολύ ευχαριστημένοι, ωστόσο δεν έμειναν στην πορεία γιατί είχαν θέμα με την απόσταση (μένουν κοντά στον Υμηττό). Κατά τα άλλα ωστόσο, δεν είχαν κανένα απολύτως παράπονο από το σχολείο στον έναν χρόνο που φοίτησε το παιδί στο νηπιαγωγείο εκεί.

Εγω ακουσα απο δυο ατομα οτι μεταξυ των δυο,ειναι καλυτερη η Γενναδιος. Νομιζω οτι ειναι πολυ υποκειμενικο τελικα

ευχαριστω πολυ!!

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Ούτε εγώ έχω προσωπική εμπειρία από τα παραπάνω. Μένω κοντά στου Ζώη, γενικά στην περιοχή έχει καλή φήμη και το επιλέγουν αρκετοί γονείς. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω ως κτίρια, εσωτερικά μπορεί να είναι υπέροχο, εξωτερικά είναι μόνο τσιμέντο. Στου Μαλιάρα πηγαίνει φίλη μου το παιδί της και θα στείλει εκεί και το μικρότερο (είναι και η ίδια απόφοιτος). Μιλάει με τα καλύτερα πάντα. Αυτό που μου έχει τονίσει είναι ότι έχει καλλιτεχνική κλίση ως σχολείο, γενικά προωθούνται οι τέχνες (ειδικά μουσική και θέατρο). 

Για το Μαλιαρα, ή θα το εκθειαζουν ή θα το θάβουν! Μεση αποψη δεν εχω ακουσει!

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήγαινε ο μεγάλος και πάει ακόμα ο μικρός στο Δελασαλ. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Μία χαρά σχολείο είναι, γίνεται καλή δουλειά, κάνουν τις ξένες γλώσσες καλά, αυτά έχω να σου πω. Θέλεις κάτι άλλο; Νομίζω ότι σε σχέση με την Λεόντειο της Νέας Σμύρνης είναι πιο σύγχρονο και στις εγκαταστάσεις και στον νοοτροπία. Επίσης νομίζω ότι διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά τις συγκρούσεις των παιδιών. Με κάθε επιφύλαξη γιατί καταλαβαίνεις δεν είναι όμοια τα περιστατικά. Για τα άλλα σχολεία που ρωτάς δεν ξέρω.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Εμένα πήγαινε ο μεγάλος και πάει ακόμα ο μικρός στο Δελασαλ. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Μία χαρά σχολείο είναι, γίνεται καλή δουλειά, κάνουν τις ξένες γλώσσες καλά, αυτά έχω να σου πω. Θέλεις κάτι άλλο; Νομίζω ότι σε σχέση με την Λεόντειο της Νέας Σμύρνης είναι πιο σύγχρονο και στις εγκαταστάσεις και στον νοοτροπία. Επίσης νομίζω ότι διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά τις συγκρούσεις των παιδιών. Με κάθε επιφύλαξη γιατί καταλαβαίνεις δεν είναι όμοια τα περιστατικά. Για τα άλλα σχολεία που ρωτάς δεν ξέρω.  

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το οτι θα είναι πιο σύγχρονο σε νοοτροπία κλπ το φανταζόμουν... Έχω κλείσει ραντεβού για ενημέρωση στο Δελασάλ... για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις ότι αυτό που θα σου πουν ότι κάνουν, θα το κάνουν καλά. Δεν θα σε κοροϊδέψουν. Δεν είναι από τα σχολεία που φουσκώνει τις παροχές του. Όπως και η Λεόντειος. Δεν θα σου τάξουν λαγούς με πετραχήλια. Αν είναι αυτό που ψάχνεις, το παίρνεις. Αν όχι, βλέπεις κάτι άλλο, αν δεν νομίζω στα νότια να είχα βρει εγώ κάτι πιο αξιόλογο. Τότε που μετακομίσαμε στα νότια προάστια, πήγαμε σε μικρά σχολεία που μας έλεγαν πράγματα τόσο υπερβολικά που με θύμωναν.  

Αν σου αρέσουν τα δύο αυτά σχολεία, διάλεξε και με κριτήριο την απόσταση. Τα σχολικά είναι πολύ ακριβά, επίσης το δικό μας σχολείο -Δεν ξέρω η Λεόντειος- κάνει δράσεις και τις διακοπές, ώστε αξίζει να μένει το παιδί κοντά. 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Γενικά να ξέρεις ότι αυτό που θα σου πουν ότι κάνουν, θα το κάνουν καλά. Δεν θα σε κοροϊδέψουν. Δεν είναι από τα σχολεία που φουσκώνει τις παροχές του. Όπως και η Λεόντειος. Δεν θα σου τάξουν λαγούς με πετραχήλια. Αν είναι αυτό που ψάχνεις, το παίρνεις. Αν όχι, βλέπεις κάτι άλλο, αν δεν νομίζω στα νότια να είχα βρει εγώ κάτι πιο αξιόλογο. Τότε που μετακομίσαμε στα νότια προάστια, πήγαμε σε μικρά σχολεία που μας έλεγαν πράγματα τόσο υπερβολικά που με θύμωναν.  

Αν σου αρέσουν τα δύο αυτά σχολεία, διάλεξε και με κριτήριο την απόσταση. Τα σχολικά είναι πολύ ακριβά, επίσης το δικό μας σχολείο -Δεν ξέρω η Λεόντειος- κάνει δράσεις και τις διακοπές, ώστε αξίζει να μένει το παιδί κοντά. 

Ο προβληματισμός μου είναι ότι θα πάω τώρα να δω το δημοτικό. Μπορώ να κλείσω ραντεβού και στο αντίστοιχο γυμνάσιο-λύκειο στον Πειραιά; Γιατί θα ήθελα αν ξεκινήσουν εκεί, να ξεκινήσουν με την προοπτική να συνεχίσουν στο ίδιο, καλώς εχόντων των πραγμάτων φυσικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς αλλά πίστεψέ με δεν θα έχει κανένα νόημα. Εμάς πχ το παιδί πέρασε πρότυπο, δεν πήγαμε. Ακόμα και αν δεν περνούσε θα κοιτάζαμε άλλο σχολείο. Ο μικρός μου μάλλον θα πάει λεόντειο γιατί είναι στο ίδιο στυλ αλλά πιο κοντά μας. Θέλω να πω ότι το να ψάχνεις για γυμνάσιο τώρα είναι λίγο χάσιμο χρόνου. Αν ας βοηθάει ψυχολογικά, πηγαίνετε, μία χαρά σχολείο είναι και το Σεντ Πωλ, μαζεμένο, οργανωμένο. ΑΠλά δεν έχει νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομαδα

 

θα ηθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου μήπως και μια άλλη γνώμη με βοηθήσει. Εχω 2 αγοράκια στο νηπιαγωγείο και στην Α δημοτικου στο Αρσάκειο Ψυχικου. Η επιλογή έγινε με κριτήριο το σχετικά χαμηλό κόστος και τις καλές εγκαταστάσεις.

Χωρίς να είμαι δυσαρεστημένη από το σχολείο, έχω εντοπίσει κάποια θεματα κυρίως συμπεριφοράς που με ενοχλούν και    ψάχνομαι.

Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με την Ερασμειο γιατί σκέφτομαι να κλεισω ενα ραντεβου.

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα Γερμανικά, με ενδιαφέρει ενα σχολείο οργανωμένο, κάπως χαμηλων τόνων με προγραμμα ελκυστικό και με πρόγραμμα ελκυστικό, αθλητικές δραστηριότητες και καλλιέργεια ενδιαφερόντων. Θα ήθελα να ξερω τι γινεται με τα αγγλικά και τα ελληνικά, σε ποιο επιπεδο διδάσκονται κλπ.

Εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ απλά θα ήθελα μια πιο επικαιρη γνώμη.

Επίσης θα ηθελα αν υπάρχει καποιος που στέλνει το παιδι του σε δημόσιο προτυπο/πειραματικό να μας έγραφε δυο λόγια για τις εντυπώσεις του.

 

ευχαριστώ θερμά

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vzzzz είπε:

 

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα Γερμανικά, με ενδιαφέρει ενα σχολείο οργανωμένο, κάπως χαμηλων τόνων με προγραμμα ελκυστικό και με πρόγραμμα ελκυστικό, αθλητικές δραστηριότητες και καλλιέργεια ενδιαφερόντων. Θα ήθελα να ξερω τι γινεται με τα αγγλικά και τα ελληνικά, σε ποιο επιπεδο διδάσκονται κλπ.

 

 

 

Κοπέλα μου,  από αυτά που αναφέρεις ως ζητούμενα και μόνο....   δεν σου κάνει η Εράσμειος  και κανένα από τα ελληνογερμανικά σχολεία. 

Το πρόγραμμά τους δεν είναι αμερικάνικου τύπου, ελκυστικό, με πολλές αθλητικές δραστηριότητες και καλλιέργεια ενδιαφερόντων!!  Συγγνώμη αλλά.....γελάω.

Επίσης δεν σε ενδιαφέρουν τα Γερμανικά.....??   Θα λιώσετε στα γερμανικά στο σχολείο αυτό!!!   Θα διαβάζετε 1-2 ώρες καθημερινά!  Και πού να πάτε γυμνάσιο/λύκειο. 

Οσο για συμπεριφορές....  άστο καλύτερα.

 

Μείνε στο Αρσάκειο,  γιατί ξεφεύγεις πολύ από κάθε άποψη.  Εκεί έχει πολλές δραστηριότητες και πραγματικά καλλιεργούν ενδιαφέροντα και κλίσεις, έστω κι αν δεν βρίσκεις πάντα το τέλειο. 

Αν πάλι σου περισσεύουν χρήματα,  σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις,  να κοιτάξεις σχολεία με πιο φιλελεύθερο πνεύμα. Αυτά δηλ.  που άπτονται του αμερικάνικου συστήματος, ωστόσο παραμένουν ελληνικά και δίνουν μελλοντικά (στο λύκειο) στα παιδιά τη δυνατότητα  είτε να φύγουν έξω κάνοντας ΙΒ  ή GCE   είτε να περάσουν εδώ. 

 

Αν σκέφτεσαι αλλαγή στο Γυμνάσιο μπορείς να πας στο Pierce που το έχεις και κοντά σου και γλυτώνεις το σχολικό.

Αν θέλεις εδώ και τώρα αλλαγή,  δες το ΔΟΥΚΑ.  Εχει όλα αυτά που ζητάς, κατεξοχήν τα αθλητικά  και το ενδιαφέρον για κάθε παιδί είναι αμέριστο.  Η επικοινωνία με δασκάλους άψογη.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιος άποψη για το st Catherine’s στη Λυκόβρυση ; 
Μετά από πιέση φίλου που εχει τα παιδιά του εκεί τα δυο ( τα προηγούμενα δυο ήταν στου Μωραιτη) κάναμε τα χαρτια μας και μας κάνανε δεκτούς στο σχολείο αυτό. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η αντίληψη γενικά ήταν όταν πηγαμε για συνέντευξη ότι είστε πολύ τυχεροί που το παιδί θα είναι εδώ και η λίστα αναμονής είναι 1300 παιδακια για 55 θέσεις ( οι υπόλοιπες είναι για γονείς με βρετανικό διαβατήριο) και γενικά σου περνανε ένα υπερβολικό αίσθημα ότι εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα . Εντάξει ο φίλος μου είναι στους είκοσι επιχειρηματίας της Ελλάδας και για να του δεχθούν τα παιδιά έκανε δωρεά η εταιρία του παρά πολλά λεφτά .... τέλος πάντων το θέμα μας είναι έχει κάποιος άποψη για το σχολείο;; Έστω από φίλο η γνωστό αν όχι από την ίδια του την οικογένεια; 

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2020 at 3:09 ΜΜ, vzzzz είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομαδα

 

θα ηθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου μήπως και μια άλλη γνώμη με βοηθήσει. Εχω 2 αγοράκια στο νηπιαγωγείο και στην Α δημοτικου στο Αρσάκειο Ψυχικου. Η επιλογή έγινε με κριτήριο το σχετικά χαμηλό κόστος και τις καλές εγκαταστάσεις.

Χωρίς να είμαι δυσαρεστημένη από το σχολείο, έχω εντοπίσει κάποια θεματα κυρίως συμπεριφοράς που με ενοχλούν και    ψάχνομαι.

Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με την Ερασμειο γιατί σκέφτομαι να κλεισω ενα ραντεβου.

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα Γερμανικά, με ενδιαφέρει ενα σχολείο οργανωμένο, κάπως χαμηλων τόνων με προγραμμα ελκυστικό και με πρόγραμμα ελκυστικό, αθλητικές δραστηριότητες και καλλιέργεια ενδιαφερόντων. Θα ήθελα να ξερω τι γινεται με τα αγγλικά και τα ελληνικά, σε ποιο επιπεδο διδάσκονται κλπ.

Εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ απλά θα ήθελα μια πιο επικαιρη γνώμη.

Επίσης θα ηθελα αν υπάρχει καποιος που στέλνει το παιδι του σε δημόσιο προτυπο/πειραματικό να μας έγραφε δυο λόγια για τις εντυπώσεις του.

 

ευχαριστώ θερμά

 

 

Aπό την εμπειρία μου με συγγενή που είχε παλιότερα φοιτήσει ο ίδιος, και γειτονόπουλο που παρακολουθεί σήμερα, η ερ'ασμειος είναι ένα σχολείο που πηγαίνεις αποφασισμένος να μάθεις γερμανικά πάρα πολύ καλά, με καθημερινή μελέτη. Δεν είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα, είναι ο λόγος που πας στο σχολείο, και αυτό στο οποίο θα εμβαθύνεις όσο τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου τα λένε είναι αν δεν είσαι αποφασισμένη να λιώσεις στα γερμανικά δεν κοιτάς Ερασμειο. 

Εσύ που λες ότι δε σε πολυενδιαφερουν καν ούτε να το σκέφτεσαι. Απλά delete

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχουν μέλη με εμπειρία από το δημοτικό σχολείο Αργύρη - Λαιμού στο Γέρακα; Ενδιαφέρομαι να μάθω για το χαρακτήρα του σχολείου, τον τρόπο που γίνεται το μάθημα, αν υπάρχουν δάσκαλοι με όραμα και ευαισθησία απέναντι στα παιδιά, αν δίνονται ποικίλα ερεθίσματα, αν υπάρχει ελευθερία έκφρασης, πώς διαχειρίζονται τις συγκρούσεις κτλ. Όποια σχόλια θετικά και αρνητικά είναι ευπρόσδεκτα καθότι είναι ένα από τα σχολεία που σκεφτόμαστε για το παιδί μας αλλά δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες από γονείς στο φόρουμ.     

Link to comment
Share on other sites

@strada διάβασα τα σχόλιά σου θα ήθελα τη γνώμη σου, αν δεν σε βάζω σε κόπο. Βρίσκομαι στη θέση σου σχεδόν ένα χρόνο μετά :-) , σε αναζήτηση νηπιαγωγείου και στη συνέχεια δημοτικού στις ίδιες περιοχές και στο ίδιο πνεύμα από ό,τι κατάλαβα. Έχω δει Ιόνιο, Ι.Μ. Παναγιωτόπουλο, Διονύσιο Σολωμό, Ελληνογαλλική Ουρσουλινών και εκπ/ρια Αργύρη - Λαιμού και είμαι μεταξύ των δύο τελευταίων... Στις Ουρσουλίνες μού άρεσαν πολύ οι μεγάλοι ανοιχτοί χώροι και το πράσινο, το ότι αν και τη μέρα που πήγα έκανε παγωνιά τα παιδιά είχαν βγει έξω να παίξουν, είδα χαμογελαστά παιδιά, εκπαιδευτικούς και υπαλλήλους με πολύ καλό κλίμα μεταξύ τους και κτίρια σε αξιοπρεπή κατάσταση συντήρησης. Μου άρεσε επίσης πολύ η διευθύντρια του νηπιαγωγείου, ήταν ευγενέστατη, επικοινωνιακή και ουσιαστική σε όσα συζητήσαμε, μου έδωσε την εντύπωση ότι ενδιαφέρεται πραγματικά για τα παιδιά. Αναρρωτιέμαι κατά πόσο είναι ένα «ανοιχτό» και σύγχρονο σχολείο, που ενθαρρύνει την ελεύθερη έκφραση των παιδιών, αποδέχεται τη διαφορετικότητα του καθενός (είδα αναρτημένες ζωγραφιές πανομοιότυπες μεταξύ τους) και στοχεύει στην πολύπλευρη μόρφωση του παιδιού και όχι απλά στις καλές επιδόσεις σε γλώσσες και μαθηματικά. Επίσης με προβληματίζει το θρησκευτικό στοιχείο μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία, αν και με διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι πλέον τονισμένο. Στην Αργύρη - Λαιμού ενθουσιάστηκα με το χαρακτήρα του σχολείου: Διάχυτο πνεύμα συνεργασίας μεταξύ όλων (μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων), πολύπλευρα ερεθίσματα, ανάθεση αρμοδιοτήτων στα παιδιά κάθε ηλικίας που αφορούν στη λειτουργία του σχολείου, απουσία εκκλησιασμού και προσευχής, διάταξη θρανίων στις αίθουσες, μικρός αριθμός παιδιών (ως 18 στο νηπιαγωγείο με δύο νηπιαγωγούς στην τάξη, ως 22 αν θυμάμαι καλά στο δημοτικό με 1-2 δασκάλους αναλόγως μαθήματος). Είχα πολύ καλή επικοινωνία με τους διευθυντές νηπιαγωγείου και δημοτικού και ένιωσα ότι θα μπορώ να συζητήσω άνετα μαζί τους οτιδήπουτε προκύψει στην πορεία. Στα αρνητικά το υψηλό κόστος και η έλλειψη χώρων πρασίνου - ευτυχώς ετοιμάζεται ταρατσόκηπος που θα ολοκληρωθεί το φθινόπωρο - καθώς και η απουσία υπαίρθιων παιχνιδιών τύπου παιδικής χαράς για τα μικρά παιδιά.  

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2020 at 7:17 ΜΜ, Mixakick είπε:

 το θέμα μας είναι έχει κάποιος άποψη για το σχολείο;; Έστω από φίλο η γνωστό αν όχι από την ίδια του την οικογένεια; 

 

Γενικά δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο. Για να το πιάσουμε ανάποδα.  Ισως να ρωτήσεις τη ....Μενεγάκη που τα έχει εκεί:-D

Ομως αφού πάτε εκεί, σημαίνει ότι σας ενδιαφέρει καθαρά  αγγλόφωνο σχολείο.  Εχετε ψάξει τα υπόλοιπα ξενόγλωσσα? 

Το Campion  στην Παλλήνη

το International School  (ISA)

το Byron's, 

το American Community Schools   (ACS)   στο Χαλάνδρι ?  

 

Eιδικά για το Campion  έχω ακούσει τα καλύτερα.

Επεξεργάστηκαν by bobonela
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους 

 

Ψάχνω πληροφορίες για το σχολείο Νεα Γενιά Ζηρίδη , υπάρχει κάποιος εδώ που να πηγαίνει τα παιδιά του εκεί η να έχει πληροφοριες ;;

 

Ευχαριστώ ❤️

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, SANDY είπε:

καλησπέρα σε όλους 

 

Ψάχνω πληροφορίες για το σχολείο Νεα Γενιά Ζηρίδη , υπάρχει κάποιος εδώ που να πηγαίνει τα παιδιά του εκεί η να έχει πληροφοριες ;;

 

Ευχαριστώ ❤️

 

Με κίτρινο σου έχω υπογραμμίσει κάποια πράγματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

 

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ  5/2/2020


Κατερίνα Ζηρίδη: Μετά το σχολείο χάνει και τη μεζονέτα

Το ακίνητο που βγαίνει σε πλειστηριασμό την Τετάρτη, βαρύνεται με κατασχέσεις από την Εφορία και το ΙΚΑ για ποσά που υπερβαίνουν τα 8 εκατ. ευρώ - Από το 2017 οι εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων στα Σπάτα, που βαρύνονταν με τραπεζικό δανεισμό άνω των 22 εκατ. ευρώ, πέρασαν μετά από πλειστηριασμό στην κατοχή θυγατρικής εταιρείας τράπεζας
Σε πλειστηριασμό βγαίνει η πολυτελής κατοικία της ιδιοκτήτριας της «Νέας Γενιάς Ζηρίδη», Κατερίνας Ζηρίδη, στην Κηφισιά, για οφειλές εκατομμυρίων προς τις τράπεζες και το ΙΚΑ. Τρία σχεδόν χρόνια αφότου έχασε το σχολείο, η Κατερίνα Ζηρίδη, πρόεδρος των ομώνυμων εκπαιδευτηρίων, θα δει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου να βγαίνει σε πλειστηριασμό και η 385 τ.μ. πολυτελής μεζονέτα της στην Κηφισιά.
Πρόκειται για μία διώροφη κατοικία, σε μία από τις πιο ωραίες περιοχές της Κηφισιάς, χτισμένη σε οικόπεδο συνολικής έκταση 1,7 στρεμμάτων. Μία κατοικία στην οποία η «πριγκίπισσα» της ιδιωτικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα συνήθιζε να υποδέχεται τον κύκλο των στενών της φίλων, μεταξύ των οποίων γνωστοί επιχειρηματίες, διανοούμενοι και πολιτικοί.
Σύμφωνα με την έκθεση του δικαστικού επιμελητή, το ακίνητο αναπτύσσεται στα εξής τρία επίπεδα:
- Στο υπόγειο, όπου βρίσκεται το playroom και οι αποθήκες,
- στο ισόγειο, όπου βρίσκεται το προ χολ με το βεστιάριο, το χολ, το λίβινγκ ρουμ, ένα σαλόνι, μία τραπεζαρία, η κουζίνα, το δωμάτιο πρωινού, το δωμάτιο υπηρεσίας με ένα λουτρό, το κελάρι και το πλυσταριό και
- στον πρώτο όροφο, μετά από ένα ακόμη χολ, όπου αναπτύσσονται τέσσερα υπνοδωμάτια με τρία μπάνια, βεστιάριο και ένα ακόμα δωμάτιο.
Tα χρέη προς το Δημόσιο και τις τράπεζες
Το 2002 η Κατερίνα Ζηρίδη -ήδη διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ζηρίδη από το 1971- ήταν η πρωταγωνίστρια μιας λαμπερής βραδιάς εγκαινίων. Οι νέες κτιριακές υποδομές των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων στα Σπάτα εγκαινιάστηκαν με ιδιαίτερη λαμπρότητα, χοροστατούντος του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου. Σε έκταση 80 στρεμμάτων στην περιοχή των Σπάτων, σηματοδοτούν τη μετάβαση στη «Νέα Γενιά Ζηρίδη».
Ωστόσο, τα σύννεφα δεν άργησαν να φανούν. Από το 2004, όταν η ελληνική κοινωνία βιώνει την περίοδο της ευδαιμονίας και ούτε καν διανοείται την κρίση που θα ξεσπούσε λίγα χρόνια αργότερα, τα οικονομικά βάρη της εταιρείας γίνονται ασήκωτα. Ο όμιλος Ζηρίδη ζητά αναδιάρθρωση του τραπεζικού δανεισμού του, καθώς αδυνατεί να καλύψει τις υποχρεώσεις του. Την ίδια ώρα αρχίζουν να σωρεύονται οφειλές εκατομμυρίων ευρώ προς το Δημόσιο και το ΙΚΑ λόγω μη καταβολής φόρων και ασφαλιστικών εισφορών.
Είναι ενδεικτικό ότι το ακίνητο της Κατερίνας Ζηρίδη στην Κηφισιά, που βγαίνει σε πλειστηριασμό την Τετάρτη, βαρύνεται με κατασχέσεις από την Εφορία και το ΙΚΑ για ποσά που υπερβαίνουν τα 8 εκατομμύρια ευρώ.
Στα χρόνια που μεσολάβησαν, τόσο οι προτάσεις ρύθμισης των οφειλών που έπεσαν στο τραπέζι όσο και οι προσπάθειες των πιστωτών για την εύρεση επενδυτή που θα αναλάμβανε την εξυγίανση και τη συνέχιση της λειτουργίας του σχολείου, έπεσαν στο κενό.
Καθώς ο εκπαιδευτικός όμιλος βυθιζόταν, χρόνο με τον χρόνο, στα οικονομικά του προβλήματα, ήρθε να προστεθεί και το πλήγμα από την υπόθεση της διαρροής των θεμάτων του International Baccalaureate.

Σύμφωνα με καταγγελίες εκπαιδευτικών, η κυρία Ζηρίδη προκειμένου να διασφαλίσει τη συνέχιση λειτουργίας του σχολείου, προχωρούσε κάθε χρόνο στη δημιουργία θυγατρικών εταιρειών προς τις οποίες διοχέτευε την επιχειρηματική της δραστηριότητα, αποφεύγοντας παράλληλα να πληρώνει τις υφιστάμενες οφειλές της προς τις φορολογικές αρχές και το ΙΚΑ και, ταυτόχρονα, υπονομεύοντας τις προοπτικές ανεύρεσης στρατηγικού επενδυτή.

Το σπίτι στο σφυρί, το σχολείο στον «αέρα»

Και ενώ η κατοικία της Κατερίνας Ζηρίδη βρίσκεται ένα βήμα πριν τον πλειστηριασμό, άγνωστη παραμένει η τύχη του ομώνυμου σχολείου. Ηδη από το 2017 οι εγκαταστάσεις των Σπάτων, που βαρύνονταν με τραπεζικό δανεισμό άνω των 22 εκατ. ευρώ, πέρασαν μετά από πλειστηριασμό στην κατοχή θυγατρικής εταιρείας τράπεζας. Σύμφωνα με όσα διακινούνται στον χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης, το σχολείο θα έπρεπε ήδη από την προηγούμενη σχολική χρονιά να έχει εγκατασταθεί σε άλλη έδρα.

 

Βάρη στην οικία Ζηρίδη στην Κηφισιά


Βάρη σύμφωνα με το υπ’ αρ. 1875/2-7-2019 πιστοποιητικό βαρών του Κτηματολογικού Γραφείου Κηφισιάς κατά της οφειλέτιδας:
1) Προσημείωση υποθήκης για δρχ. 200.000.000 υπέρ ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε., εγγραφείσα την 29-1-1998.
2) Προσημείωση υποθήκης για ευρώ 2.500.000,00 υπέρ ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε., εγγραφείσα τη 18-6-2015.
3) Υποθήκη για ευρώ 270.886,81 υπέρ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, εγγραφείσα την 25-10-2016 και η οποία καταχωρήθηκε με τη διαδικασία του 6.4 στις 8-11-2016 με αριθμό κατ/σης 293.
4) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 810.208,68 υπέρ ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ, εγγραφείσα την 26-10-2005.
5) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 749.492,31 υπέρ ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ, εγγραφείσα την 24-5-2006.
6) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 466.652,17 υπέρ ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ, εγγραφείσα την 5-7-2006.
7) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 4.452.086,69 υπέρ ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ, εγγραφείσα τη 17-6-2015.
8) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 392.438,19 υπέρ ΔΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ με αρ. & ημ/νία κατ/σης 686/15-12-2016.
9) Αναγκαστική κατάσχεση για ευρώ 100.000,00 υπέρ ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε. με αρ. & ημ/νία κατ/σης 1875/2-7-2019.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από αυτά που γράφει η bobonela το εν λόγω σχολείο εδώ και χρόνια έχει πάψει να είναι ένα πραγματικά καλό σχολείο για όσους ξέρουν.

 

Προφανώς βεβαια και τα οικονομικά προβλήματα παίζουν ρόλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες/εμπειρίες απο γονείς που στέλνουν ή έχουν γνωστούς που στέλνουν τα παιδιά τους στα εκπαιδευτήρια Αργύρης Λαιμού στο Γέρακα. Με τον άνδρα μου είμαστε ενθουσιασμένοι απο αυτο που είδαμε και την παρουσίαση που μας έγινε αλλά τα χρήματα είναι παρά πολλά (ειδικά όταν έχεις 2 παιδιά) . Θα μας βοηθούσε σίγουρα μια εκ των έσω πληροφόρηση για το συγκεκριμένο σχολείο. 

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτερων για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...