korina.v

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι νέο μέλος και παρότι διάβασα όλα τα σχόλια για τα ιδιωτικά σχολεία της Αττικής...δεν βρήκα κάτι για τη σχολή Ξενοπούλου στη Νέα Σμύρνη.

Ενδιαφέρομαι να γράψω την κόρη μου στην Α' Δημοτικού και ενω μου έκαναν καλή εντύπωση όσα μου είπε ο διευθυντής,

...θα ηθελα και τη γνώμη ενός γονιού που πηγαίνει το παιδί του εκεί.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Μηπως έχει κάποιος μια πιο πρόσφατη εικόνα για τα εκπαιδευτήρια Χουρδάκη? Ευχαριστώ!

Επεξεργάστηκαν by Flapah

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλη ενδιαφερετε να μάθει περισσοτερα για το ιδιωτικο σχολειο ΓΕΙΤΟΝΑ στην βάρη

περα απο τα διδακτρα ή τις εγκαταστάσεις, το εκπαιδευτικο πως είναι και γενικα σαν σχολειο 

πως ειναι

εσεις που πηγαινετε τι θα λεγατε , ποια η γνωμη σας το παιδι θα παει τωρα τεταρτη δημοτικου 

κανει αγγλικά , πηγαινει στο δημοσιο τωρα αλλα σκεφτονται απο τουχρονου να τον στειλουν

στον ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΗ

ευχαριστουμε πολύ

Καλησπέρα σας, έχω ένα αγοράκι πέντε μισή ετών και του χρόνου θα πάει πρώτη δημοτικου. Γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία για την σχολή ξενοπουλου στην Νέα Σμυρνη; Έχω δει αρκετά σχολεία και έχω αγχωθεί πραγματικά για το αν εννοούν αυτά που λένε για να διαφημιστούν.... 

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία για το δημοτικό της σχολής Ξενοπουλου στην Νέα Σμυρνη; Ψάχνω σχολειο για τον γιο μου, θα πάει πρώτη δημοτικου. 

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέο μέλος στο forum και ενδιαφέρομαι για πληροφορίες αναφορικά με τρία ιδιωτικά σχολεία:

- ΑΥΓΟΥΛΕΑ - ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ,

- ISP

- Σχολή Λαμπίρη.

Ο γιός μου τον Σεπτέμβρη θα εγγραφεί για πρώτη φορά στο Νηπιαγωγείο.

Ευχαριστώ

καλησπερα,μηπως μπορει καποιος να μου δωσει προσφατες πληροφοριες για το ''διονυσιος σολωμος΄΄ στην αγια παρασκευη;ευχαριστω

Καλησπέρα

Είμαι νέο μέλος του forum και χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας. Η κόρη μου θα παει προνηπιο το Σεπτέμβριο. Μετά από μια μεγάλη περίοδο προβληματισμού για την επολογη δημοσίου η ιδιωτικού σχολειου ,προσανατολιζομαι τελικα προς την ιδιωτική εκπαίδευση κυρίως λόγω του ωραρίου που έχω στη δουλειά. Θα ήθελα  προτασεις  για ιδιωτικά σχολεία με νηπιαγωγείο και δημοτικό στην περιοχή Πειραιά Κερατσίνι Φάληρο. Υπάρχει καποιος που έχει προσφατη άποψη αρνητικη η θετική για σχολεία στις παραπανω περιοχές;

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!!

Θα ηθελα να με ενημερωσει οποιος γνωριζει για το συγκεκριμενο σχολειο καθως κ τα διδακτρα του!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Φιλικα

Μαρινα

On 9/5/2019 at 10:18 ΜΜ, ChrisaM είπε:

Καλησπέρα

Είμαι νέο μέλος του forum και χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας. Η κόρη μου θα παει προνηπιο το Σεπτέμβριο. Μετά από μια μεγάλη περίοδο προβληματισμού για την επολογη δημοσίου η ιδιωτικού σχολειου ,προσανατολιζομαι τελικα προς την ιδιωτική εκπαίδευση κυρίως λόγω του ωραρίου που έχω στη δουλειά. Θα ήθελα  προτασεις  για ιδιωτικά σχολεία με νηπιαγωγείο και δημοτικό στην περιοχή Πειραιά Κερατσίνι Φάληρο. Υπάρχει καποιος που έχει προσφατη άποψη αρνητικη η θετική για σχολεία στις παραπανω περιοχές;

Tα δικά μου παιδιά πάνε στο δημοτικό Παιδαγωγική για το οποίο εχω καλή άποψη.

Το νηπιαγωγείο τους birds ειναι σε άλλο κτίριο, δεν πήγαμε εκεί και δεν έχω γνώμη.

Αν θες κάτι ειδικότερο πες μου (μπορώ και σε p.m)

Καλησπέρα σας,

Είμαι κάτοικος υπερ-βορειων προαστίων και η κόρη μου του χρόνου θα πάει νηπιαγωγείο..Για διάφορους λόγους προτιμούμε την λύση του ιδιωτικού σχολείου και συγκεκριμένα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Δυστυχως, λόγω απόστασης δεν έχω την πολυτέλεια επιλογής άλλων σχολείων οπότε λίγο πολύ η επιλογή αυτή αποτελεί μονόδρομο ..

Έχω διαβάσει μέσω του συγκεκριμένου forum ότι το σχολείο είναι πιεστικό και αυστηρό από το δημοτικό, δίνοντας πολλή δουλειά στο σπίτι, το οποίο εφόσον ισχύει με προβληματίζει.. Θα ήθελα το παιδί μου να πηγαίνει με χαρά εκεί και όχι με άγχος!

Βεβαίως και με ενδιαφέρει να δίνεται βάρος στο εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά όχι και να γίνεται υπερφόρτωση από το δημοτικο..Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γονιός μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο σχολείο ιδανικά για όλες τις βαθμίδες!

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία των νοτίων προαστίων. Κάποια σχολεία από τα παρακάτω τα έχω ήδη επισκεφτεί και κάποια θα τα επισκεφτώ:

Παλλάδιο, Καίσαρης, Μαλλιάρας, Γιαννόπουλος, Ξενόπουλος, Δελασάλ.

Έχετε κάποια άποψη για αυτά είτε προσωπική είτε αν έχετε ακούσει κάτι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

edit admin:

γειά σας δείτε και εδώ 

Καλησπέρα σας,

Έχω ακούσει καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι ή διαφορετικά, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό εκτός από το πλήθος των μαθητών στην τάξη.

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει το παδάκι του εκεί, τι είναι αυτό που προσδιορίζει αυτό το σχολείο ως καλό. Το περιβάλλον, το γνωστικό επίπεδο, τα αγγλικά?

Ευχαριστώ.

Διαφημίσεις

On 15/10/2019 at 8:04 ΜΜ, melouza είπε:

Καλησπέρα σας,

Έχω ακούσει καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι ή διαφορετικά, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό εκτός από το πλήθος των μαθητών στην τάξη.

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει το παδάκι του εκεί, τι είναι αυτό που προσδιορίζει αυτό το σχολείο ως καλό. Το περιβάλλον, το γνωστικό επίπεδο, τα αγγλικά?

Ευχαριστώ.

Δεν έχω προσωπική άποψη, έχουμε όμως δύο συμμαθητές, ένα παιδάκι μας ήρθε στην τρίτη δημοτικού και ένα στην τετάρτη, που οι γονείς τους τα πήραν από εκεί και τα έφεραν στο δημόσιο γιατί ήταν πολύ δυσαρεστημένοι από το επίπεδο του μαθήματος. Δεν ξερω αν είναι παραξενιά τους, αλλά δεν γνωρίζοταν μεταξύ τους.

On ‎10‎/‎16‎/‎2019 at 11:32 PM, ΑΡΓΚ said:

Δεν έχω προσωπική άποψη, έχουμε όμως δύο συμμαθητές, ένα παιδάκι μας ήρθε στην τρίτη δημοτικού και ένα στην τετάρτη, που οι γονείς τους τα πήραν από εκεί και τα έφεραν στο δημόσιο γιατί ήταν πολύ δυσαρεστημένοι από το επίπεδο του μαθήματος. Δεν ξερω αν είναι παραξενιά τους, αλλά δεν γνωρίζοταν μεταξύ τους.

ΑΡΓΚ σε ποιο δημόσιο σχολείο πάτε?

On 2/2/2017 at 3:37 ΜΜ, ΒΕΡΑ είπε:

Έχεις ακούσει καλύτερα λόγια για το γυμνάσιο της Ερασμείου απ' ότι για το δημοτικό?

Οχι, το δημοτικό της Ερασμείου δεν είναι υπερβολικά αυστηρό. Καμία σχέση. Υπάρχει βέβαια τάξη και οργάνωση .... δεν επικρατεί μπάχαλο. Αλλά τα παιδιά είναι παιδιά και σε όλα τα σχολεία υπάρχουν όλων των ειδών. Δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι ιδιαίτερο σε παιδιά που δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη.

Εκτός αν εννοείς απαιτητικό. Απαιτητικό ναι είναι. Δηλαδή έχει αρκετή δουλειά, ειδικά για ένα παιδί που δεν είναι απόλυτα συγκεντρωμένο και πειθαρχημένο στο διάβασμά του. Ειδικά από την τρίτη δημοτικού και μετά με αυξανόμενη την ποσότητα και τις απαιτήσεις μέχρι την έκτη. Παίζει ρόλο βέβαια και το παιδί. Εμένα η μικρή είναι μάρτιο γεννημένη και επίσης 2ο παιδί. Πιστεύω ότι θα τα βγάζει πιο άνετα. Η μεγάλη είναι Δεκέμβριο γεννημένη (τέλος) και είναι αλλού γι' αλλού. Πολύ καλή μαθήτρια αλλά με σπρώξιμο κάθεται και αργεί πολύ γιατί δε συγκεντρώνεται. Το αποτέλεσμα είναι ότι για να ανταποκριθεί και να είναι πολύ καλή είναι πολύ πιεσμένη καθημερινά.

Η ένστασή μου εμένα είναι ότι θεωρώ ότι κάνουν τα μαθήματα με φροντιστηριακό τρόπο. Θεωρώ ότι ένα καλό ιδιωτικό πρέπει να μη χρησιμοποιεί μόνο παραδοσιακούς τρόπους διδασκαλίας. Θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιεί μια ποικιλία ώστε να πιάσει όλων των ειδών τους μαθητές. Να κεντρίσει το ενδιαφέρον και του μαθητή αυτού που δεν στρώνεται τόσο και δε μαθαίνει εύκολα με τον κλασικό τρόπο. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να λειτουργήσει με διαφορετικού είδους ερεθίσματα. Αυτό για να γίνει θέλει πολλή δουλειά από πίσω από το σχολείο και φυσικά θεωρώ ότι δεν έχει γίνει αυτό από την Εράσμειο. Ξέρουν αυτόν τον τρόπο τον κλασικό, κάνουν πολύ καλά αυτό που ξέρουν να κάνουν, έχουν γονείς ευχαριστημένους που δεν έχουν μάλλον διαφορετικές αναζητήσεις, οι αιτήσεις για το σχολείο είναι ΠΑΡΑ πολλές σε σημείο που χτίζουν extra όροφο για να χωρέσουν... οπότε όλα καλά. Δεν εξελίσσεται σαν σχολείο ... και φυσικά σιγά μην το κάνουν αν οι γονείς είναι ευχαριστημένοι με αυτό.

Αυτά ....

Με ενδιαφέρει τι έχεις ακούσει για το γυμνάσιο.

Καλημέρα,

Βέρα, τελικά τι κάνατε με το σχολείο  ?

Απο τα σχολεία που είδες, ανεξάρτητα αν το επιλέξατε τελικά , πιο ήταν πιο κοντά σε αυτά που έψαχνες?

Δηλαδή, να είναι εντελώς αντίθετο απο τα παλαιομοδίτικα μοντέλα εα και ερασμείου.

ευχαριστώ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα