Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

On 6/18/2014 at 11:19 AM, zouzounel said:

 

Λάβε υπόψιν σου ότι το συγκεκριμένο ποστ που μιλάει για τα εκπαιδευτηρια Χουρδάκη ειναι του 2008 και το μελος δεν εχει προσωπικη εμπειρια από την εκπαιδευτικη διαδικασία, σχόλια κανει για τις εγκαταστασεις.

Ειναι προσωπικό ζήτημα το πώς το βλεπει ο καθένας.

Εγω ναι, δεν μπορώ να πω ότι ειδα τις σουπερ ουάου εγκαταστασεις, ειδα όμως ενα σχολείο καθαρο, μαζεμενο, οικογενειακο, με καταπληκτικες αιθουσες για τα προνήπια (για νηπια και μεγαλύτερες ταξεις απλα οκ, αλλά τα προνήπια εχουν πολύ ωραίους, φωτεινούς, προσφατα ανακαινισμενους χωρους), αρκετες τουαλέτες, καμερες στο προαύλιο και φυσικά το βασικό δεν ειναι οι εγκαταστασεις, αλλά η διδασκαλία. Μου εκανε εντυπωση ότι τα παιδάκια ειναι στην ταξη με παντοφλίτσες, οχι για θεμα καθαριότητας, αλλά για να αισθάνονται άνετα, σαν στο σπίτι τους! Η όλη φιλοσοφία του σχολείου βασίζεται στο παιδαγωγικό συστημα της Μαριας Χουρδάκη (γογλαρετε και θα βρειτε πληροφορίες), επικεντρωνεται στο να αγαπήσουν τα παιδιά τον εαυτό τους, το διαβασμα και το σχολειο, χωρίς πίεση και όσα άκουσα/διαβασα ταυτίζονται με τον δικό μου τρόπο σκέψης. Πηγα σε άλλα σχολεία πχ στα birds, στον Πασχάλη και να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα με το εντατικό πρόγραμμα μελέτης, με το ότι τα παιδιά ολοκληρώνουν ενα βιβλιο την εβδομάδα και μαθαινουν να διαβαζουν και να γραφουν απ το νηπιο. Άλλες μαμάδες μπορεί αυτό να θελουν για τα παιδιά τους, δεν κρίνω ούτε κατακρίνω κανεναν, απλα η δική μου φιλοσοφία ειναι ότι για καθε τι υπάρχει η κατάλληλη ηλικία, και στην ηλικία των 5 δεν πρεπει να ειναι προτεραιότητα να μαθουν διαβασμα/γραφη/αγγλικά/γαλλικά/κινέζικα... :)

Επίσης εχω γνωστούς με προσωπική εμπειρια απ΄τη Χουρδάκη και μου ειπαν τα καλύτερα. Και επισης γνωστούς με παιδιά σε αλλα εκπαιδευτηρια για τα οποια εδώ στο φορουμ διαβαζω τα καλύτερα, με πολλά παραπονα και αλλαγες σχολείων.

Ειναι πολύ υποκειμενικό το "καλύτερο σχολειο" για τον καθεναν. Κατα τη γνωμη μου, επισκεπτεσαι τα σχολεία που κλίνεις περισσότερο και αφήνεις το ενστικτό σου να σε οδηγήσει. ;)

Επιφυλάσσομαι για περισσοτερα σχόλια για τη Χουρδάκη με την καινούρια σχολική χρονια, όταν θα έχουμε προσωπική εμπειρία.

Καλησπέρα Zouzounel. Μήπως πλέον έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα σε σχέση με τη Χουρδάκη. Ενδιάφερομαι για νήπιο/δημοτικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 8/10/2018 at 10:41 ΠΜ, Nikiforos είπε:

Καλησπερα σας

 

Ίσως το θέμα εχει τεθεί και σε προηγούμενο post αλλα χρειάζομαι την βοήθεια/γνώμη σας γιατί κάπου χάθηκα. Μένουμε εξωτερικό και γυρίζουμε Ελλάδα μόνιμα τον Ιανουάριο του 19. Ψάχνουμε σχολείο για τον γιο μου που είναι 5 ετών στα Νοτια προάστια (Στην περιοχή της Βάρης - Κορωπίου). Έχουμε επιλέξει το ελληνικό σύστημα διδασκαλίας για τον μικρό. Μετά την πρώτη έρευνα που κάναμε είμαστε ανάμεσα στα Εκπαιδευτήρια Γειτωνα και Κέσσαρη. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά και αν έπρεπε να επιλέξετε καποιο απο αυτά, ποιό θα ήταν?

 

Σας ευχαριστώ 

Τα εκπαιδευτήρια Γείτονα είναι εξαιρετικό σχολείο, με άρτιες εγκαταστάσεις, αρκεί να μπορείς να υποστηρίξεις όλο το «πακέτο» που σου προσφέρει ένα τόσο ακριβό σχολείο.το μειονέκτημα του ότι από τη γ δημοτικού δεν έχει μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

αν υπάρχουν γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους  στη Σχολή Χιλλ ή στο Δημοτικό της Αργύρη Λαιμού θα ήθελα να επικοινωνήσω μαζί τους για να έχω μια προσωπική άποψη.

Επίσης με ενδιαφέρει και η σχολή Μωραιτη, γνωρίζω σχετικά με τα αρνητικά, θα ηθελα όμως μια ολοκληρωμένη γνώμη γιατί είναι ενα αναμφισβήτητα αξιόλογο σχολείο.

Επειδή όμως ειναι και ακριβό σχολείο, θα εκτιμούσα την γνώμη σας για το αν αξίζει τον κόπο, ιδιαίτερα αν εχετε παιδιά σε μεγαλύτερες τάξεις του δημοτικού, οπότε έχετε μεγαλύτερη εμπειρία στο σχολείο ('η αν είστε εκπαιδευτικοί).

 

ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Είμαι νέο μέλος και παρότι διάβασα όλα τα σχόλια για τα ιδιωτικά σχολεία της Αττικής...δεν βρήκα κάτι για τη σχολή Ξενοπούλου στη Νέα Σμύρνη.

Ενδιαφέρομαι να γράψω την κόρη μου στην Α' Δημοτικού και ενω μου έκαναν καλή εντύπωση όσα μου είπε ο διευθυντής,

...θα ηθελα και τη γνώμη ενός γονιού που πηγαίνει το παιδί του εκεί.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ φιλη ενδιαφερετε να μάθει περισσοτερα για το ιδιωτικο σχολειο ΓΕΙΤΟΝΑ στην βάρη

περα απο τα διδακτρα ή τις εγκαταστάσεις, το εκπαιδευτικο πως είναι και γενικα σαν σχολειο 

πως ειναι

εσεις που πηγαινετε τι θα λεγατε , ποια η γνωμη σας το παιδι θα παει τωρα τεταρτη δημοτικου 

κανει αγγλικά , πηγαινει στο δημοσιο τωρα αλλα σκεφτονται απο τουχρονου να τον στειλουν

στον ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΗ

ευχαριστουμε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω ένα αγοράκι πέντε μισή ετών και του χρόνου θα πάει πρώτη δημοτικου. Γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία για την σχολή ξενοπουλου στην Νέα Σμυρνη; Έχω δει αρκετά σχολεία και έχω αγχωθεί πραγματικά για το αν εννοούν αυτά που λένε για να διαφημιστούν.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία για το δημοτικό της σχολής Ξενοπουλου στην Νέα Σμυρνη; Ψάχνω σχολειο για τον γιο μου, θα πάει πρώτη δημοτικου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι νέο μέλος στο forum και ενδιαφέρομαι για πληροφορίες αναφορικά με τρία ιδιωτικά σχολεία:

- ΑΥΓΟΥΛΕΑ - ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ,

- ISP

- Σχολή Λαμπίρη.

Ο γιός μου τον Σεπτέμβρη θα εγγραφεί για πρώτη φορά στο Νηπιαγωγείο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλησπέρα

Είμαι νέο μέλος του forum και χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας. Η κόρη μου θα παει προνηπιο το Σεπτέμβριο. Μετά από μια μεγάλη περίοδο προβληματισμού για την επολογη δημοσίου η ιδιωτικού σχολειου ,προσανατολιζομαι τελικα προς την ιδιωτική εκπαίδευση κυρίως λόγω του ωραρίου που έχω στη δουλειά. Θα ήθελα  προτασεις  για ιδιωτικά σχολεία με νηπιαγωγείο και δημοτικό στην περιοχή Πειραιά Κερατσίνι Φάληρο. Υπάρχει καποιος που έχει προσφατη άποψη αρνητικη η θετική για σχολεία στις παραπανω περιοχές;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

 

Θα ηθελα να με ενημερωσει οποιος γνωριζει για το συγκεκριμενο σχολειο καθως κ τα διδακτρα του!!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Φιλικα

Μαρινα

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2019 at 10:18 ΜΜ, ChrisaM είπε:

Καλησπέρα

Είμαι νέο μέλος του forum και χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα σας. Η κόρη μου θα παει προνηπιο το Σεπτέμβριο. Μετά από μια μεγάλη περίοδο προβληματισμού για την επολογη δημοσίου η ιδιωτικού σχολειου ,προσανατολιζομαι τελικα προς την ιδιωτική εκπαίδευση κυρίως λόγω του ωραρίου που έχω στη δουλειά. Θα ήθελα  προτασεις  για ιδιωτικά σχολεία με νηπιαγωγείο και δημοτικό στην περιοχή Πειραιά Κερατσίνι Φάληρο. Υπάρχει καποιος που έχει προσφατη άποψη αρνητικη η θετική για σχολεία στις παραπανω περιοχές;

 

 

 

Tα δικά μου παιδιά πάνε στο δημοτικό Παιδαγωγική για το οποίο εχω καλή άποψη.

Το νηπιαγωγείο τους birds ειναι σε άλλο κτίριο, δεν πήγαμε εκεί και δεν έχω γνώμη.

Αν θες κάτι ειδικότερο πες μου (μπορώ και σε p.m)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

Είμαι κάτοικος υπερ-βορειων προαστίων και η κόρη μου του χρόνου θα πάει νηπιαγωγείο..Για διάφορους λόγους προτιμούμε την λύση του ιδιωτικού σχολείου και συγκεκριμένα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

 

Δυστυχως, λόγω απόστασης δεν έχω την πολυτέλεια επιλογής άλλων σχολείων οπότε λίγο πολύ η επιλογή αυτή αποτελεί μονόδρομο ..

 

Έχω διαβάσει μέσω του συγκεκριμένου forum ότι το σχολείο είναι πιεστικό και αυστηρό από το δημοτικό, δίνοντας πολλή δουλειά στο σπίτι, το οποίο εφόσον ισχύει με προβληματίζει.. Θα ήθελα το παιδί μου να πηγαίνει με χαρά εκεί και όχι με άγχος!

 

Βεβαίως και με ενδιαφέρει να δίνεται βάρος στο εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά όχι και να γίνεται υπερφόρτωση από το δημοτικο..Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γονιός μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο σχολείο ιδανικά για όλες τις βαθμίδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία των νοτίων προαστίων. Κάποια σχολεία από τα παρακάτω τα έχω ήδη επισκεφτεί και κάποια θα τα επισκεφτώ:

Παλλάδιο, Καίσαρης, Μαλλιάρας, Γιαννόπουλος, Ξενόπουλος, Δελασάλ.

Έχετε κάποια άποψη για αυτά είτε προσωπική είτε αν έχετε ακούσει κάτι;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

edit admin:

γειά σας δείτε και εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ακούσει καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι ή διαφορετικά, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό εκτός από το πλήθος των μαθητών στην τάξη.

 

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει το παδάκι του εκεί, τι είναι αυτό που προσδιορίζει αυτό το σχολείο ως καλό. Το περιβάλλον, το γνωστικό επίπεδο, τα αγγλικά?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2019 at 8:04 ΜΜ, melouza είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ακούσει καλά λόγια για την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι ή διαφορετικά, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό εκτός από το πλήθος των μαθητών στην τάξη.

 

Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος πάει το παδάκι του εκεί, τι είναι αυτό που προσδιορίζει αυτό το σχολείο ως καλό. Το περιβάλλον, το γνωστικό επίπεδο, τα αγγλικά?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Δεν έχω προσωπική άποψη, έχουμε όμως δύο συμμαθητές, ένα παιδάκι μας ήρθε στην τρίτη δημοτικού και ένα στην τετάρτη, που οι γονείς τους τα πήραν από εκεί και τα έφεραν στο δημόσιο γιατί ήταν πολύ δυσαρεστημένοι από το επίπεδο του μαθήματος. Δεν ξερω αν είναι παραξενιά τους, αλλά δεν γνωρίζοταν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎16‎/‎2019 at 11:32 PM, ΑΡΓΚ said:

Δεν έχω προσωπική άποψη, έχουμε όμως δύο συμμαθητές, ένα παιδάκι μας ήρθε στην τρίτη δημοτικού και ένα στην τετάρτη, που οι γονείς τους τα πήραν από εκεί και τα έφεραν στο δημόσιο γιατί ήταν πολύ δυσαρεστημένοι από το επίπεδο του μαθήματος. Δεν ξερω αν είναι παραξενιά τους, αλλά δεν γνωρίζοταν μεταξύ τους.

ΑΡΓΚ σε ποιο δημόσιο σχολείο πάτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/2/2017 at 3:37 ΜΜ, ΒΕΡΑ είπε:

 

Έχεις ακούσει καλύτερα λόγια για το γυμνάσιο της Ερασμείου απ' ότι για το δημοτικό?

 

Οχι, το δημοτικό της Ερασμείου δεν είναι υπερβολικά αυστηρό. Καμία σχέση. Υπάρχει βέβαια τάξη και οργάνωση .... δεν επικρατεί μπάχαλο. Αλλά τα παιδιά είναι παιδιά και σε όλα τα σχολεία υπάρχουν όλων των ειδών. Δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι ιδιαίτερο σε παιδιά που δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη.

Εκτός αν εννοείς απαιτητικό. Απαιτητικό ναι είναι. Δηλαδή έχει αρκετή δουλειά, ειδικά για ένα παιδί που δεν είναι απόλυτα συγκεντρωμένο και πειθαρχημένο στο διάβασμά του. Ειδικά από την τρίτη δημοτικού και μετά με αυξανόμενη την ποσότητα και τις απαιτήσεις μέχρι την έκτη. Παίζει ρόλο βέβαια και το παιδί. Εμένα η μικρή είναι μάρτιο γεννημένη και επίσης 2ο παιδί. Πιστεύω ότι θα τα βγάζει πιο άνετα. Η μεγάλη είναι Δεκέμβριο γεννημένη (τέλος) και είναι αλλού γι' αλλού. Πολύ καλή μαθήτρια αλλά με σπρώξιμο κάθεται και αργεί πολύ γιατί δε συγκεντρώνεται. Το αποτέλεσμα είναι ότι για να ανταποκριθεί και να είναι πολύ καλή είναι πολύ πιεσμένη καθημερινά.

 

Η ένστασή μου εμένα είναι ότι θεωρώ ότι κάνουν τα μαθήματα με φροντιστηριακό τρόπο. Θεωρώ ότι ένα καλό ιδιωτικό πρέπει να μη χρησιμοποιεί μόνο παραδοσιακούς τρόπους διδασκαλίας. Θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιεί μια ποικιλία ώστε να πιάσει όλων των ειδών τους μαθητές. Να κεντρίσει το ενδιαφέρον και του μαθητή αυτού που δεν στρώνεται τόσο και δε μαθαίνει εύκολα με τον κλασικό τρόπο. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να λειτουργήσει με διαφορετικού είδους ερεθίσματα. Αυτό για να γίνει θέλει πολλή δουλειά από πίσω από το σχολείο και φυσικά θεωρώ ότι δεν έχει γίνει αυτό από την Εράσμειο. Ξέρουν αυτόν τον τρόπο τον κλασικό, κάνουν πολύ καλά αυτό που ξέρουν να κάνουν, έχουν γονείς ευχαριστημένους που δεν έχουν μάλλον διαφορετικές αναζητήσεις, οι αιτήσεις για το σχολείο είναι ΠΑΡΑ πολλές σε σημείο που χτίζουν extra όροφο για να χωρέσουν... οπότε όλα καλά. Δεν εξελίσσεται σαν σχολείο ... και φυσικά σιγά μην το κάνουν αν οι γονείς είναι ευχαριστημένοι με αυτό.

 

 

Αυτά ....

 

Με ενδιαφέρει τι έχεις ακούσει για το γυμνάσιο.

 

 

Καλημέρα,

 

Βέρα, τελικά τι κάνατε με το σχολείο  ?

Απο τα σχολεία που είδες, ανεξάρτητα αν το επιλέξατε τελικά , πιο ήταν πιο κοντά σε αυτά που έψαχνες?

Δηλαδή, να είναι εντελώς αντίθετο απο τα παλαιομοδίτικα μοντέλα εα και ερασμείου.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, 

Θα ήθελα παρακαλώ να συνομιλήσω με γονείς που τα παιδιά τους φοιτούν στη Νέα Γενιά Ζηρίδη επί του παρόντος, προκειμένου να συλλέξω πληροφορίες για την ποιότητα της εκπαίδευσης καθώς και τις διάφορες φήμες που κυκλοφορούν. 

Προσωπικά, έχω ένα παιδί για την  Α δημοτικού την ερχόμενη σχολική χρονιά. Ωστόσο με ενδιαφέρουν τα σχόλια σας για όλες τις βαθμίδες. 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 2:29 ΠΜ, thelw_k_gw! είπε:

Υπαρχει καποιος που να πηγαινει το παιδι του στην νεα γενια ζηριδη αυτη την περιοδο?

Γειά σου & Καλή Χρονιά ,

Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για τη Νέα Γενιά Ζηρίδη. Βρήκες τίποτα τελικά ; Αποφάσισες αν θα το επιλέξετε; 

Πραγματικά, θα ήταν χρήσιμες πληροφορίες από γονείς παυ έχουν τα παιδιά τους εκεί την τρέχουσα περίοδο. Άνοιξα κι εγώ αυτό το θέμα στο parents μόλις εχθές...

Εγώ έχω ήδη επισκεφτεί το εν λόγω σχολείο. Υπάρχει μια αίσθηση εγκατάλειψης θα έλεγα, κι με όλες αυτές τις φήμες που κυκλοφορούν.. Το πρόγραμμα, αν πραγματοποιείται όπως παρουσιάζεται είναι ενδιαφέρον. Τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα από τα ιδιωτικά της γύρω περιοχής λόγω της 'προσφοράς' που κάνουν. 

Μπορείς να μοιραστείς οτι πληροφορία έχεις κι εσύ;.. Και όποιος άλλος γνωρίζει από προσωπική εμπειρία θα βοηθούσε πολύ! 

Ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αναλογη εμπειρία από σχολεία Θεσσαλονίκης.Δημοτικο φοίτησαν τα δύο παιδιά μου στο δημόσιο στο οποίο δεν ήμασταν από τους τυχερούς..Τώρα για Γυμνάσιο αναυολικα τι θα προτείνατε.Απο γνώμες αλλων Μαντουλιδη πολύ εξοντωτικό .Ανατόλια πολύ ελιτίστικο.Βασιλειδης αμφιλεγόμενα.Αρσακειο διφορούμενες απόψεις.Και τελικά ακούω και στα ιδιωτικά γυμνάσια ότι πάλι γίνονται ιδιαίτερα ??Στα δε δημόσια ή κατάσταση είναι απελπιστική.Απο την άλλη επειδή δουλεύω πολλές ώρες και είμαστε εκτός σπιτιού θα θέλαμε ένα σχολειο με ωράριο κ με καθηγητές από την αρχή της χρονιάς...Επιπλέον το δημόσιο που υπαγομαστε είναι πολυ μακριά .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...