Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, sofi@p said:

Η οργάνωση, η συνεπεια και η πειθαρχία. Αν δεις το θέμα που είχα ανοίξει "Ερασμειος ή ΙΜ Παναγιωτοπουλος" θα καταλάβεις.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.Κι εγώ προς Εράσμειο είμαι απλά έιχα μπερδευτεί τελείως γιατί έχω συγγενικό πρόσωπο που στέλνει και τα δύο παιδάκια της στον Παναγιωτόπουλο και οι πληροφορίες που παίρνω από εκεί είναι μπερδεμένες πρέπει να πω.

Link to comment
Share on other sites

On 15 Ιανουαρίου 2018 at 1:10 PM, mpapatheo said:

ναι το βρήκα τελικά το θέμα και το διάβασα τι να πω ελπίζω να κάνω το καλύτερο

 

 

Καλή επιλογή, λοιπόν! Και καλή πρόοδο στο παιδάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2018 at 10:39 PM, sofi@p said:

Καλή επιλογή, λοιπόν! Και καλή πρόοδο στο παιδάκι σου!!

Σ'ευχαριστώ  πολύ, εύχομαι τα καλύτερα και στα δικά σου παιδάκια !!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο εμας! 

υστερα απο πολυ καιρο που αμφιταλαντευομαστε μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου σχολειου, και κατα ποσο αξιζει να τα σκασουμε για... ιδιωτικο, ειμαστε μεταξυ εκπαιδευτηρια Ζωης και ξενοπουλου(νεα σμυρνη). Εχω σκοπο να ριξω μια ματια στο παλλαδιο αλλα νομιζω οτι το νηπιο και δημοτικο του ειναι μακρια προς βαρη μερια και δε θελω να ταλαιπωρουνται τα παιδια μας με μακρινα δρομολογια οποτε... μαλλον ζωης η ξενοπουλου ειναι το διλημμα μας...

στου ζωη μου αρεσε που ο διευθυντης μου εβγαζε αυτο που λεμε μπεσα (εδειχνε ειλικρινης) αλλα ηταν και αρκετα απολυτος... και βεβαια τα διδακτρα του απεχουν γυρω στα 1200 ευρω πιο ακριβος απο τον ξενοπουλου σχολη που κανει μια καλη εκπτωση στο δευτερο παιδι (25%) ενω ο ζωης ειναι μη διαπραγματευσιμος ... οποτε αν και η πραγματικη προτιμηση μας ειναι ο ζωης, σκεφτομαστε ομως και τον ξενοπουλου-ν.σμυρνης γιατι και κοντα μας ειναι, και low profile ειναι (εννοειται δε θελουμε σχολειο με πολλες πλουσιοψωναρες μεσα), και καλη τιμη εχει...

Αν υπαρχει οποιαδηποτε αποψη βοηθητικη θα ηθελα να την διαβασω... δυστυχως δεν εχω βρει πολλα σχολια στο διαδυκτιο που να αφορουν τα συγκεκιμμενα σχολεια... και να σας γραψω οτι τωρα πανε σε ενα παιδικο σταθμο που γινεται ο κακος χαμος εκει μεσα! με πολλα παιδακια που υποθετω μεγαλωνουν σε προβληματικα οικογ. περιβαλλοντα και βριζουν, χτυπανε (κυριως πανω στο παιχνιδι αλλα το μπουνιδι καθε μερα παει κι ερχεται!) και τα χω παρει πολυ, παρα πολυ! ουφφφφφ ελεος, ισως ανοιξω κανα ποστ πανω σ αυτο να τα γραψω, να ξεσπασω, γιατι το σκεφτομαστε σοβαρα να τα στειλουμε σε οποιο ιδιωτικο διαλεξουμε απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Από τις μαμάδες/ τους μπαμπαδες που έχουν παιδιά στη Γεννάδειο στον Άλιμο στο δημοτικό, μπορώ να έχω πρόσφατες εμπειρίες και απόψεις.

Έχω διαβάσει διάφορα εδώ και απο ό,τι κατάλαβα το σχολείο πέρασε μια κρίση με αλλαγή διεύθυνσης από πατέρα σε κόρη και γαμπρό. Εντούτοις, θα ήθελα να έχω γνώμες των προηγούμενων 2 ή 3 ετών.

 

 

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα θα ηθελα πληροφοριες για το ευρωπαικο προτυπο 

 

μενω στο παγκρατι κι εχω ενα κοριτσακι 6 ετων 

ψαχνω για ενα καλο οικογενειακο κ μικρο σχετικα σχολειο 

ευχαριστώ εκ των προτέρων οσους θα μπορουσαν να βοηθησουν με σχετικές πληροφορίες

 

 

Link to comment
Share on other sites

ωωωχχχ ευρωπαικο προτυπο ε? πριν δυο χρονια ενδιαφερομουν να παω τα παιδια μου εκει (τοτε ηλικιας 2 και 3,5 ετων). λιγο ακριβο σχολειο σε τιμες (για εμας που εχουμε δυο παιδια) αλλα ο διευθυντης πολυ καλος, ενδιαφεροταν πολυ ασχοληθηκε πολυ γενικα... ολα ηταν ΠΟΛΥ και με προβληματιζε αυτο. και καναμε ενα καλο ψαξιμο στο διαδυκτιο και ανακαλυψαμε οτι : ειναι πολυ καινουργιο σχολειο (αρνητικο για εμας). Λειτουργουσε χωρις ... αδεια ή κατι τετοιο τελως παντων!!! και ειχαν φαει καταγγελια σχετικα με αυτο! και μια χρονια οι μαθητες του δημοτικου τους στειλαν σε δημοσιο σχολειο (παρενεβη νομιζω το υπουργειο??) για να παρουν χαρτι αποφοιτησης !! και μετα εψαχνα στο gov.gr που ειναι αναρτημενα οοολα τα σχολεια με τις τιμες τους και αυτο δεν ηταν πουθενα! Φετος ομως το ειδα για πρωτη φορα επισημα στη σελιδα του υπουργειου να ειναι και αυτο (πιθανοτατα να εχει επιτελους ολα τα νομιμα χαρτια για τη λειτουργια του??)

κατι αλλο που δε μ αρεσε: η συζυγος του διευθυντη στη δευτερη συναντηση μας που ειχε φερει δυο αγορακια-τα παιδακια τους κοντα... τους φερθηκε ασχημα μπροστα μας γιατι τα παιδια ειχαν κολλησει στον υπολογιστη και ... δεν μας χαιρετησαν οταν μπηκαμε μεσα και ειπαμε γενικως "γεια σας"! που σιγα, παιδακια ειναι, τι επρεπε να σηκωθουν ορθια και να ... κανουν χειραψια?

Τελικα δεν τα πηγαμε εκει, οποτε οι αποψεις μου περιοριζονται στα παραπανω! Αν καταληξεις εκει, προσεξε καλα το θεμα νομιμοτητας του διευθυντη και του σχολειου (http://news247.gr/eidiseis/koinonia/paideia/ekleise-idiwtiko-sxoleio-poy-leitoyrgouse-paranoma-se-dhmosio-oi-mathhtes.2282497.html)   αν θες ριξε μια ματια

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμπειρίες από δημοτικό Νέα Παιδεία στο Χαϊδάρι?

 

συγκεκριμένα το ωράριο, αν υπάρχει δυνατότητα σίτισης, και δραστηριότητες μετά το πέρας του υποχρεωτικού προγράμματος...και κόστος αυτών

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε όλους.

Ως καινουργιο μέλος του φορουμ, παρακολουθησα τις συζητήσεις σε σχέση με τα ιδιωτικά σχολεία.

Ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγείο- δημοτικό για τον μικρό μου γιο.

Διάβασα ελάχιστα για την Ιόνιο, στην οποία είχα στείλει τον μεγάλο μου γιο στο δημοτικο, μετά για οικονομικούς λόγους ακολουθησαμε την οδο του δημοσίου... βέβαια δεν έχω πλέον επαφή- άποψη.

Υπάρχει καμία πρόσφατη γνώμη γιατί σκέφτομαι να στείλω τον μικρό εκεί;;;

Χάλασε τόσο πολυ;;;

Εναλλακτικα σκέφτομαι τον Παναγιωτοπουλο ... αλλα επείδη είχα μείνει με καλές εντυπώσεις είπα να δωσω ακόμα μια ευκαιρία στην

Ιονιο δεδομένου οτι γνωριζω (;;;;;;;) το περιβαλλον.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε προσφατη εμπειρια που ενδεχεται να βοηθησει.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμάς....φέτος τελειώνουμε το νηπιαγωγείο και ψάχνουμε για το κοριτσάκι μας  ένα καλό ιδιωτικό δημοτικό στην ευρύτερη περιοχή Νίκαιας - Κορυδαλλού - Χαιδάρι -Πειραιά κλπ...

Μας ενδιαφέρει πολύ να έχει κάποιος ιδία άποψη από το σχολείο που θα προτείνει ....

Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για το δημοτικό Κουτσομάλη στην Αργυρούπολη; Είμαι ένα βήμα πριν γράψω την κόρη μου εκεί αλλά δεν ξέρω κανέναν να με κατατοπίσει για το σχολείο. Τα φώτα σας please!

Επεξεργάστηκαν by stolis
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi john

έχω δεί τη παιδαγωγική στο πειραιά, το isp, την ζαν ντ αρκ,

το θεμιστοκλή στο κερατσίνι πριν 2 χρόνια που θα ξεκινάγε ο μικρός τη πρώτη δημοτικού
 

Τελικά γραφτήκαμε στο δημόσιο σχολείο γιατί δεν μου είχαν κάνει κλίκ τα παραπάνω σχολεία περισσότερο για προσωπικούς λόγους όχι για κάτι τρανταχτά

αρνητικό...δεν με κατέπληξαν για να πάρω τη μεγάλη απόφαση μιας και είμαι υπερ του δημοσίου σχολείου πιστεύοντας ότι ο καλός μαθητής και το καλό παιδί θα λάμψει σε οποιοδήποτε περιβάλλον.

 

Από τα σχολεία που είδα...

στη παιδαγωγική κάτι με χάλασε στο προάυλιο και στις μικρές αίθουσες...ήταν λίγο σκοτεινα και καταθλιπτικά με τη δική μου ματιά αλλά πεντακάθαρα...με κέρδισε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τους παρόλο που το βρήκα λίγο υπερβολικό για τις δικές μου απαιτήσεις...δε μου άρεσε που δεν υπήρχε κυλικείο και κανένας χώρος αν θέλει καποιο παιδί να φάει κάτι....τρώει όρθιο στην αυλή ή σε κάτι τσιμεντένιες κερκίδες...κι επειδή εμείς θέλαμε ολοήμερο με ενδιέφερε το μεσημέρι το παιδί να τρώει σπιτικό φαγητό κι όχι ένα σάντουιτς στο πόδι καθημερινά

 

για τους ίδιους λόγους άφησα την ζαν ντ αρκ....κάνουν 2 μεγάλα διαλείμματα στις 10 και στις 12 και αφού σχολάσουν στις 2 μπαίνουν τρέχοντας για μελέτη και τρώνε στις 3...πάλι στο πόδι...

 

στο isp είναι εντελώς άλλης φιλοσοφίας και κοντά στη δική μου φιλοσοφία και με χώρο φαγητου το μεσημέρι. Έχει βιωματική μάθηση και διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας ...

η θεωρία μου ταιριάζει....δε με έπεισε ότι εφαρμόζεται σωστά και δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα στη πράξη...και πανάκριβο σε σχέση με τα άλλα γιατί πληρώνεις το κόστος

αυτής της μεθόδου διδασκαλίας...στα σύν ότι είναι αγγλόφωνο

 

επίσης στεγάζονται σε παλιά κτίρια του πειραία πνιγμένα στις πολυκατοικίες και στο χαμό των αυτοκινήτων με μικρό προαύλιο

 

ο θεμιστοκλής στο κερατσίνι πιο μεγάλο σχολείο μου φάνηκε με πιο άνετες τάξεις και προαύλιο, πολύ οικονομικό και αξιοπρεπές....

το αφήσαμε γιατί σκέφτηκα αν είναι να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο θα ήθελα να παίρνω υπηρεσίες πολλές σκάλες παραπάνω από αυτές που βρίσκω σε ένα δημόσιο

κι ένιωσα ότι δεν με καλύπτει σε αυτό το κομμάτι...κάνει μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά όχι το γουάου που ήθελα

 

Έτσι ξεκίνησε στο δημόσιο ερχόμενος από έναν υψηλού επιπέδου ιδιωτικό παιδικό σταθμό με πρόγραμμα κανόνες και υψηλό επίπεδο μάθησης...και  βρέθηκε σε ένα σχολείο

τεράστιο και χαοτικό....χωρίς κανόνες και με ατίθασους συμμαθητές που δεν μπορούσε να ελέγξει η δασκάλα και το σχολείο....

του πήρε καιρό να προσαρμοστεί και να καταλάβει τι γίνεται...γλυκάθηκε από αυτό το χαμό μιας και είναι πολύ ζωηρός....

φέτος στη β δημοτικόυ ξεκίνησε καλύτερα αλλά στη πορεία τα φόρτωσε πάλι και διακοπάρει στο σχολείο...

περνάει καλά..έγινε ένα με το περιβάλλον αυτό και του άρεσει αυτή η ελευθερία. Συνέχεια για κάποιο λόγο θα χάσουν μάθημα...κάθεται ολοήμερο μέχρι τις 4 και τη περισσότερη ώρα παίζει στο προάυλιο.

 

Η δασκάλα απλά τα λέει για να τα πεί κι οποιος θέλει τα μαθαίνει....δεν ασχολείται με κενά που κάποιος μπορεί να έχει...επαναλήψεις κτλ....κάνει τη δουλειά της τυπικά

χωρίς να εμβαθύνει ή να δώσει κίνητρα. Κι αυτός απλά χαζοδιαβάζει για το μάθημα της μέρας κουτσά στραβά και μέχρι εκεί....την άλλη μέρα δε τα θυμάται.

 

Οι συμμαθητές είναι αρκετά ζωηροί οπως κι αυτός και ο μόνος τρόπος να τους ηρεμήσουν είναι τιμωρίες και φωνές ή απλά παραδίνονται και τους αφήνουν στη τύχη τους.

Εννοείται ότι υπάρχει bulling....έχει μάθει όλες τις χειρονομίες και τις βρισιές...έχει εγληματιστεί και έχει τις παρέες του...

 

Επίσης μέχρι τις 4 κάθεται εκεί....ερχεται και διαβάζει στα γρήγορα καμιά ώρα αφού η μελέτη του ολοήμερου είναι τίποτα ή γραψιμό αντιγραφής με βιαστικά χάλια γράμματα που πρέπει να ξαναγραφτεί και συμπλήρωση φυλλαδίου σε συνεργασία με τους υπόλοιπους και τη βοήθεια του δάσκαλου στα γρήγορα...μετά τις 5 τρέχουμε σε δραστηριότητες μέχρι τις 7 και όταν ερχόμαστε έχουμε όλοι ένα κεφάλι καζάνι και είμαστε ψόφιοι.

 

Προσπαθώντας να τον μαζέψω κάπως αρχισα να ξανασκέφτομαι την ιδέα του ιδιωτικού

 

Πρόσφατα είδα και τη νέα παιδεία στο χαιδάρι....και μπορώ να πώ ότι με κάλυψε σε πολλά και κυρίως στο ότι θα γυρίζει 5 παρά και θα έχει διαβάσει (εκτός μαθημάτων αποστήθισης και ορθογραφίας)...θα έχει τελιώσει όλες τις απογευματινές δραστηριότητες, θα έχει φάει μεσημεριανό ζεσταμένο σε τραπέζι (αυτό το έχει και τώρα), και θα έχει κάνει 2 ξένες γλώσσες χωρίς να τρέχω σε φροντιστήριο ή να πληρώνω ιδιαίτερα μιας και υπόσχονται ότι δεν χρειάζεται.

 

Αν έχει κενά στα μαθήματα υπόσχονται ότι θα του κάνουν έξτρα ιδιαίτερα δωρέαν.

 

το θέμα τώρα είναι ότι αυτός δε θέλει να αφήσει τους φίλους του στο σχολείο που είναι και την ανεμελιά του...και να πάει σε ένα άλλο σχολείο που οι παρεές έχουν ήδη γίνει....

οπότε αυτό το θέμα με φρενάρει....

 

 

Για τη νέα παιδεία να προσθέσω ότι έχει πάρα πολλές επιλογές σε δραστηριότητες που δεν έχουν τα άλλα ιδιωτικά και σε υψηλό επίπεδο με διακρίσεις σε διαγωνισμούς όχι έτσι για να περνάει την ώρα του το παιδί...έχει κολυμβητήριο μέσα στο σχολείο... γυμναστήριο με παρκέ που κάνουν μπαλέτο, ρυθμική, ταε κβο ντό, έχει μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τένις, σκάκι, χορό

 

αυτά τα πληρώνεις έξτρα και γίνονται 2 με 3 καθημερινά...

 

κατά τη διάρκεια του βασικού προγράμματος χωρίς έξτρα κόστος έχει ομίλους όπως ρομποτική φωτογραφία μαγειρική θέατρου κινηματογράφου συγγραφής και άλλα...

 

έχει και ωδείο...

και summer camp το καλοκαίρι...

 

σε αυτά πάνε τα απογευματα μετά τις 4 και παιδιά εκτός σχολείου από τη γύρω περιοχή

 

 

απλά θα ήθελα να ακούσω αν όντως όλα αυτά γίνονται έτσι και στη πράξη κι όχι μόνο στη παρουσίαση που μου έκαναν

Επεξεργάστηκαν by chrimai

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chrimai είπε:

 

απλά θα ήθελα να ακούσω αν όντως όλα αυτά γίνονται έτσι και στη πράξη κι όχι μόνο στη παρουσίαση που μου έκαναν

Για τη Ν.Παιδεία έχω ακούσει καλά λόγια.  Οσον αφορά στα απογευματινά να ξέρεις ότι αυτά εφαρμόζονται σε όλα τα ιδιωτικά με τον ίδιο τρόπο, καρμπόν. Στη μελέτη βέβαια μην περιμένεις θαύματα, πρέπει και λίγο στο σπίτι. Αυτό ισχύει παντού.  Στα ξενόγλωσσα μέχρι τουλάχιστον την Ε΄δημ. δεν θα χρειαστείς κάτι. Κι αυτό ισχύει παντού.  Γιαυτό πληρώνεις ιδιωτικό.  Εκτός δηλαδή από το προστατευμένο περιβάλλον, έχεις και επίπεδο παροχών και ποιότητα εκπαίδευσης.

Επίσης, αν σε βολεύει,  πολύ καλό είναι του Αυγουλέα Λιναρδάτου.

Και για το θέμα της αποκοπής του παιδιού από τις παρέες .....ούτε που να το σκέφτεσαι. Ολα τα παιδιά, σε όλες τις τάξεις και βαθμίδες, φεύγουν, αλλάζουν σχολεία, προσαρμόζονται.  Πού να δεις στο γυμνάσιο/λύκειο....  όχι τώρα να σε ανησυχεί το δημοτικό...

Επεξεργάστηκαν by mumin
Link to comment
Share on other sites

mumin ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ο Αυγουλέας μου πέφτει λίγο μακριά.

 

Αυτοί λένε ότι δε θα χρειαστεί έξτρα μαθημα στις ξένες γλώσσες και αν χρειαστεί του τα καλύπτουν αυτοί...με απογευματινά μαθήματα και Σάββατα...ειδικά όταν δίνουν διπλώματα

και ισχυρίζονται ότι είχαν 100% επιτυχία στο lower που δίνουν στο γυμνάσιο...κανουν κάθε μερα ξένη γλώσσα και από 3η δημοτικού 2 γλώσσες...

 

επίσης στη μελέτη μου είπαν ότι δεν μόνο μελέτη...είναι σαν ενισχυτική διδασκαλία στους αδύναμους μαθητές και ενίσχυση των ικανοτήτων των πιο δυνατών

 

αν διαπιστώσουν ότι ένα παιδί έχει μείνει πίσω κανονίζουν έξτρα ιδιαίτερα την ώρα της μελέτης χωρίς έξτρα κόστος

και αν έχει κενά τον παίρνουν σε ώρα πχ .μέλετη περιβάλλοντος και κάνει κι εκεί ιδιαίτερο για να καλύψει τα κενά

 

θέλουν να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο επίπεδο της τάξης για να μπορούν να προχωράνε.

και αν τελικά τον πάω εκεί σίγουρα θα του κάνουν κάποια ιδιαίτερα για να τους φτάσει.

 

επίσης στις απογευματινές δραστηριότητες μου δίνει κάποιες επιλογές που δεν είδα στα άλλα σχολεία κι εμείς τις κάνουμε 6 με 7 οπότε θα γλυτώσουμε τα πηγαινέλα...

...εκτός από το κλάσσικο ποδόσφαιρο ή μπασκετ...έχει ταε κβο ντο, και ρυθμική και κολυμβητήριο που τα πάω τα απογευματα και τρέχω γιατί έχω κι άλλα παιδιά μικρότερα

 

έχει ρομποτική μέσα στη τιμή...ενώ τώρα τον πάω έξω και πληρώνω και είναι κι αρκετά μακριά....βασικά πλήρωνω άτομο να τον πάει..το ταξί για να τον πάει και τα δίδακτρα.

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , chrimai είπε:

 

 

έχει ρομποτική μέσα στη τιμή...ενώ τώρα τον πάω έξω και πληρώνω και είναι κι αρκετά μακριά....βασικά πλήρωνω άτομο να τον πάει..το ταξί για να τον πάει και τα δίδακτρα.

Βρε κορίτσι...μόνο που διάβασα τί γίνεται κάθε απόγευμα....κουράστηκα!  Πώς αντέχεις αφού έχεις κι άλλα παιδιά??  Αν έχεις την οικονομ.δυνατότητα, να τον βάλεις στη Ν.Παιδεία. Ολα τα ιδιωτικά που είναι αξιοπρεπή, κάνουν όλα αυτά που σου ανέφεραν. Σίγουρα γλυτώνεις τρελλό τρέξιμο, άγχος και βρίσκεις ποιοτικό χρόνο για την οικογένειά σου που όπως φαίνεται, είναι μεγάλη. Θα ηρεμήσετε. Θα κοιμάται το παιδί νωρίς και ήρεμο.  Είναι βάσανο να γυρνάει κανείς από το σχολείο 9ή τη δουλειά του αντίστοιχα ο γονιός) και να πρέπει να τρέξει έξω πάλι σε δραστηριότητες....  Γιατί υπάρχουν και οι οικογενειακές ανάγκες π.χ. σούπερμάρκετ, γιατροί κλπ. Σ'αυτά πότε θα πάς?   Πρέπει να βρεις διεξόδους ώστε να μειώσεις διαδρομές αλλά όχι εις βάρος της ποιότητας και ποσότητας εκπαίδευσης των παιδιών.  Το σχολικό είναι πόρτα πόρτα φαντάζομαι...    Για τώρα σκέφτεσαι αλλαγή ή του χρόνου?  Τί τάξη πάει?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chrimai είπε:

demi john

έχω δεί τη παιδαγωγική στο πειραιά, το isp, την ζαν ντ αρκ,

το θεμιστοκλή στο κερατσίνι πριν 2 χρόνια που θα ξεκινάγε ο μικρός τη πρώτη δημοτικού
 

Τελικά γραφτήκαμε στο δημόσιο σχολείο γιατί δεν μου είχαν κάνει κλίκ τα παραπάνω σχολεία περισσότερο για προσωπικούς λόγους όχι για κάτι τρανταχτά

αρνητικό...δεν με κατέπληξαν για να πάρω τη μεγάλη απόφαση μιας και είμαι υπερ του δημοσίου σχολείου πιστεύοντας ότι ο καλός μαθητής και το καλό παιδί θα λάμψει σε οποιοδήποτε περιβάλλον.

 

Από τα σχολεία που είδα...

στη παιδαγωγική κάτι με χάλασε στο προάυλιο και στις μικρές αίθουσες...ήταν λίγο σκοτεινα και καταθλιπτικά με τη δική μου ματιά αλλά πεντακάθαρα...με κέρδισε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τους παρόλο που το βρήκα λίγο υπερβολικό για τις δικές μου απαιτήσεις...δε μου άρεσε που δεν υπήρχε κυλικείο και κανένας χώρος αν θέλει καποιο παιδί να φάει κάτι....τρώει όρθιο στην αυλή ή σε κάτι τσιμεντένιες κερκίδες...κι επειδή εμείς θέλαμε ολοήμερο με ενδιέφερε το μεσημέρι το παιδί να τρώει σπιτικό φαγητό κι όχι ένα σάντουιτς στο πόδι καθημερινά

 

για τους ίδιους λόγους άφησα την ζαν ντ αρκ....κάνουν 2 μεγάλα διαλείμματα στις 10 και στις 12 και αφού σχολάσουν στις 2 μπαίνουν τρέχοντας για μελέτη και τρώνε στις 3...πάλι στο πόδι...

 

στο isp είναι εντελώς άλλης φιλοσοφίας και κοντά στη δική μου φιλοσοφία και με χώρο φαγητου το μεσημέρι. Έχει βιωματική μάθηση και διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας ...

η θεωρία μου ταιριάζει....δε με έπεισε ότι εφαρμόζεται σωστά και δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα στη πράξη...και πανάκριβο σε σχέση με τα άλλα γιατί πληρώνεις το κόστος

αυτής της μεθόδου διδασκαλίας...στα σύν ότι είναι αγγλόφωνο

 

επίσης στεγάζονται σε παλιά κτίρια του πειραία πνιγμένα στις πολυκατοικίες και στο χαμό των αυτοκινήτων με μικρό προαύλιο

 

ο θεμιστοκλής στο κερατσίνι πιο μεγάλο σχολείο μου φάνηκε με πιο άνετες τάξεις και προαύλιο, πολύ οικονομικό και αξιοπρεπές....

το αφήσαμε γιατί σκέφτηκα αν είναι να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο θα ήθελα να παίρνω υπηρεσίες πολλές σκάλες παραπάνω από αυτές που βρίσκω σε ένα δημόσιο

κι ένιωσα ότι δεν με καλύπτει σε αυτό το κομμάτι...κάνει μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά όχι το γουάου που ήθελα

 

Έτσι ξεκίνησε στο δημόσιο ερχόμενος από έναν υψηλού επιπέδου ιδιωτικό παιδικό σταθμό με πρόγραμμα κανόνες και υψηλό επίπεδο μάθησης...και  βρέθηκε σε ένα σχολείο

τεράστιο και χαοτικό....χωρίς κανόνες και με ατίθασους συμμαθητές που δεν μπορούσε να ελέγξει η δασκάλα και το σχολείο....

του πήρε καιρό να προσαρμοστεί και να καταλάβει τι γίνεται...γλυκάθηκε από αυτό το χαμό μιας και είναι πολύ ζωηρός....

φέτος στη β δημοτικόυ ξεκίνησε καλύτερα αλλά στη πορεία τα φόρτωσε πάλι και διακοπάρει στο σχολείο...

περνάει καλά..έγινε ένα με το περιβάλλον αυτό και του άρεσει αυτή η ελευθερία. Συνέχεια για κάποιο λόγο θα χάσουν μάθημα...κάθεται ολοήμερο μέχρι τις 4 και τη περισσότερη ώρα παίζει στο προάυλιο.

 

Η δασκάλα απλά τα λέει για να τα πεί κι οποιος θέλει τα μαθαίνει....δεν ασχολείται με κενά που κάποιος μπορεί να έχει...επαναλήψεις κτλ....κάνει τη δουλειά της τυπικά

χωρίς να εμβαθύνει ή να δώσει κίνητρα. Κι αυτός απλά χαζοδιαβάζει για το μάθημα της μέρας κουτσά στραβά και μέχρι εκεί....την άλλη μέρα δε τα θυμάται.

 

Οι συμμαθητές είναι αρκετά ζωηροί οπως κι αυτός και ο μόνος τρόπος να τους ηρεμήσουν είναι τιμωρίες και φωνές ή απλά παραδίνονται και τους αφήνουν στη τύχη τους.

Εννοείται ότι υπάρχει bulling....έχει μάθει όλες τις χειρονομίες και τις βρισιές...έχει εγληματιστεί και έχει τις παρέες του...

 

Επίσης μέχρι τις 4 κάθεται εκεί....ερχεται και διαβάζει στα γρήγορα καμιά ώρα αφού η μελέτη του ολοήμερου είναι τίποτα ή γραψιμό αντιγραφής με βιαστικά χάλια γράμματα που πρέπει να ξαναγραφτεί και συμπλήρωση φυλλαδίου σε συνεργασία με τους υπόλοιπους και τη βοήθεια του δάσκαλου στα γρήγορα...μετά τις 5 τρέχουμε σε δραστηριότητες μέχρι τις 7 και όταν ερχόμαστε έχουμε όλοι ένα κεφάλι καζάνι και είμαστε ψόφιοι.

 

Προσπαθώντας να τον μαζέψω κάπως αρχισα να ξανασκέφτομαι την ιδέα του ιδιωτικού

 

Πρόσφατα είδα και τη νέα παιδεία στο χαιδάρι....και μπορώ να πώ ότι με κάλυψε σε πολλά και κυρίως στο ότι θα γυρίζει 5 παρά και θα έχει διαβάσει (εκτός μαθημάτων αποστήθισης και ορθογραφίας)...θα έχει τελιώσει όλες τις απογευματινές δραστηριότητες, θα έχει φάει μεσημεριανό ζεσταμένο σε τραπέζι (αυτό το έχει και τώρα), και θα έχει κάνει 2 ξένες γλώσσες χωρίς να τρέχω σε φροντιστήριο ή να πληρώνω ιδιαίτερα μιας και υπόσχονται ότι δεν χρειάζεται.

 

Αν έχει κενά στα μαθήματα υπόσχονται ότι θα του κάνουν έξτρα ιδιαίτερα δωρέαν.

 

το θέμα τώρα είναι ότι αυτός δε θέλει να αφήσει τους φίλους του στο σχολείο που είναι και την ανεμελιά του...και να πάει σε ένα άλλο σχολείο που οι παρεές έχουν ήδη γίνει....

οπότε αυτό το θέμα με φρενάρει....

 

 

Για τη νέα παιδεία να προσθέσω ότι έχει πάρα πολλές επιλογές σε δραστηριότητες που δεν έχουν τα άλλα ιδιωτικά και σε υψηλό επίπεδο με διακρίσεις σε διαγωνισμούς όχι έτσι για να περνάει την ώρα του το παιδί...έχει κολυμβητήριο μέσα στο σχολείο... γυμναστήριο με παρκέ που κάνουν μπαλέτο, ρυθμική, ταε κβο ντό, έχει μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τένις, σκάκι, χορό

 

αυτά τα πληρώνεις έξτρα και γίνονται 2 με 3 καθημερινά...

 

κατά τη διάρκεια του βασικού προγράμματος χωρίς έξτρα κόστος έχει ομίλους όπως ρομποτική φωτογραφία μαγειρική θέατρου κινηματογράφου συγγραφής και άλλα...

 

έχει και ωδείο...

και summer camp το καλοκαίρι...

 

σε αυτά πάνε τα απογευματα μετά τις 4 και παιδιά εκτός σχολείου από τη γύρω περιοχή

 

 

απλά θα ήθελα να ακούσω αν όντως όλα αυτά γίνονται έτσι και στη πράξη κι όχι μόνο στη παρουσίαση που μου έκαναν

 

 

Εμείς πηγαίνουμε στην Παιδαγωγική νομίζω ότι κτιριακά το αδικείς.

Είναι από τα καλύτερα της περιοχή (εννοείται ότι στο κέντρο του Πειραιά δεν μπορεί να έχει την απλά των μεγάλων σχολειων), αξιοπρεπέστατο με δύο χώρους προαυλισμού. Και επιβεβαιώνω πεντακάθαρο.

Ο κάτω χώρος είναι όντως στεγασμένος και σου φαίνεται κάπως πιο σκοτεινος αλλά από την άλλη σκέψου ότι ακόμη και αν βρέχει τα παιδιά μπορούν να τρέξουν και να παίξουν με ασφάλεια.

Στο θέμα του φαγητου δεν έχουν κυλικείο για λόγους υγιεινής διατροφής και ανταγωνισμού και συμφωνώ απόλυτα.

Φυσικά δεν τρώνε όρθια όπου να είναι, όπως λες. Για το φαγητό δεν νομίζω ότι δεν μπορεί κάποιο παιδί να φέρει φαγητό από το σπίτι του και να το φάει μετά το πέρας σε κάποια αιθουσα, εφόσον μάλιστα μένει φύλαξη. Βεβαία αιθουσα σιτισης με ζεσταμα δεν εχει αλλα εμας δεν μας ενδιεφερε κιολας. Απλά εμάς και όταν μένει μέχρι αργά δεν έχω πρόβλημα όπότε δεν το λέω με σιγουριά.

Στο εκπαιδευτικό κομμάτι μέχρι στιγμής είμαστε πολύ ευχαριστημένοι (κάνουν πολλη δουλειά στο σχολειο), όπως και με τη συνεργασία γονέων δασκάλων. Κανουν αγγλικα καθε μερα μια ωρα και γαλλικα απο την πρωτη δημοτικου δυο ωρες. Απο τεταρτη και ιδίως πεμπτη εντατικοποιουνται Εχει εξαιρετικό σχολικό ψυχολόγο, συμμετέχει σε αρκετούς δαιγωνισμούς έχοντας πολλά διακρίσεις.

Στο αθλητικό κομμάτι δεν έχει την φήμη του Λιναρδάτου ή του Θεμιστοκλή αλλά εχει όμιλο, όπως και σχεδόν το συνολο των δραστηριοτήτων  που αναφέρεις για τη Νέα Παιδεία (δεν εχει ταε κβο ντο και ρυθμικη αλλα πχ έχει ιστοπλοια), όπως και summer camp

 

Για το εν λόγω σχολείο [Νέα παιδεια)  δεν έχω τις καλύτερες συστάσεις αλλά δεν έχω ιδίαν άποψη

Επεξεργάστηκαν by xrigio
Link to comment
Share on other sites

το κτίριο δεν είναι παλιό και όντως για σχολείο στο κέντρο του πειραιά έχει το καλύτερο κτιριο αλλά όλα στριμωγμένα

 

έχει τις πιο μικρες αίθουσες και όχι τόσο φωτεινές από όλα αυτά που είδα και το μικρότερο προάυλιο που όπως είπες κι εσύ είναι κάπως κλειστό περιτρυγιρισμένο από ψηλά κτίρια και για να δείς ουρανό σηκώνεις πάνω το κεφάλι τελείως...προσωπικά δε μου έβγαλε ελευθερία ....μια κατάθλιψη κι ένα σφίξιμο με έπιασε

 

το 2ο προάυλιο είναι σαν μεγάλο μπαλκόνι στο πάνω όροφο...και προαυλίζονται οι μικρες τάξεις στο ένα και οι μεγάλες στο άλλο εναλλάξ όπως μου είχαν πεί...

 

επειδή είναι μικρά τα προάυλια και δε χωράνε όλα μαζί τα παιδιά....

 

τώρα για το κυλικείο...κάποιες φορές εμένα που είναι και αγόρι σπρωχνεται με άλλα παιδάκια και του πέφτει κάτω το κολατσιό του πρώτου διαλείμματος...δεν έχει καμία εναλλακτική...μια μέρα το μεσημεριανό του είχε πολύ αλάτι κατά λάθος από μένα αλλά είχε την εναλλακτική να πάρει κάτι από το κυλικείο....

 

εννοείται ότι έχει πάντα φαγητό από το σπίτι αλλά θα ήθελα να έχει εναλλακτική αν πάει κάτι στραβά ή αν μου τύχει κάτι εμένα και δεν καταφέρω να του βάλω μεσημεριανό

 

επίσης στο δημόσιο όπως και πολλά ιδιωτικά...υπάρχει χώρος φαγητού συγκεκριμένος με ψυγείο για το ταπεράκι και φούρνο μικροκυμάτων...και κάποιος μεγάλος επιβλέπει τη διαδικασία ζεσταίνοντας το φαγητό τους....

 

δε μου έδωσαν άλλη εναλλακτική όπως να φάει σε αίθουσα μόνος του όταν πήγα εκεί...ίσως αν το συζητούσα να του επέτρεπαν κατ εξαίρεση να πήγαινει κάπου να τρώει το σπίτικό φαγητό του....το μόνο μέρος που είδα ήταν έξω στο κρύο χειμωνιάτικα με το φαγητό στα πόδια και κρύο ...εφόσον πληρώνω τόσα για τα δίδακτρα θα ήθελα να με καλύπτει σε αυτό το κομμάτι...και το θέωρω ανθρώπινο ένα παιδάκι που κάθεται μέχρι τις 4 να τρώει ένα πιάτο κανονικό φαγητό ....

 

 

 

 

τώρα για το εκπαιδευτικό κομμάτι είναι οκ...απλά εγώ θεώρησα υπερβολικό να ξεκινάνε αρχαία από τη 5η δημοτικού για να προετοιμαστούν για το γυμνάσιο όπως μου είπαν...

και μου έδειξαν και τα βιβλία που έχουν βγάλει...

 

όλα τα παραπάνω όπως έγραψα και στο προηγούμενο μύνημα δε τα θεωρώ αρνητικά αλλά εμένα γι αυτά δε μου έκανε κλίκ το σχολείο προσωπικά...

 

τι έχεις ακούσει για τη νέα παιδεία ως αρνητικό να το έχω υπόψη...γιατί δεν ξέρω κανέναν που να έχει άποψη...μόνο ότι βρήκα στο parents και η παρουσίαση που μου έκαναν.

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Καλά το θέμα φαγητό αν το συζητάγατε θα έβρισκες λύση πιθανόν. Τώρα για το κολατσιό να ξέρεις τα παιδιά αλληλοκερνιονται πολλές φορές ή στην Γραμματεία υπάρχουν εναλλακτικές  λυσεις. Όπως σου είπα δεν μας ενδιέφερε το θέμα μεσημεριανό φαγητό.Επίσης λογικό κάθε γονιός έχει άλλο κριτήριο και άλλες απαιτήσεις από το σχολείο.  Γενικά είναι μαζεμένο οργανωτικό και με ενδιαφέρον για τα παιδιά.

Προφανώς δεν είναι το τέλειο σχολείο αλλά μέχρι στιγμής για εμάς είναι οκ. Τις οποίες πληροφορίες δεν τις έγραψα για να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά και για τα λοιπά μέλη.

Θα λάβεις πμ

Επεξεργάστηκαν by xrigio
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2018 at 11:21 ΠΜ, chrimai είπε:

demi john

έχω δεί τη παιδαγωγική στο πειραιά, το isp, την ζαν ντ αρκ,

το θεμιστοκλή στο κερατσίνι πριν 2 χρόνια που θα ξεκινάγε ο μικρός τη πρώτη δημοτικού
 

Τελικά γραφτήκαμε στο δημόσιο σχολείο γιατί δεν μου είχαν κάνει κλίκ τα παραπάνω σχολεία περισσότερο για προσωπικούς λόγους όχι για κάτι τρανταχτά

αρνητικό...δεν με κατέπληξαν για να πάρω τη μεγάλη απόφαση μιας και είμαι υπερ του δημοσίου σχολείου πιστεύοντας ότι ο καλός μαθητής και το καλό παιδί θα λάμψει σε οποιοδήποτε περιβάλλον.

 

Από τα σχολεία που είδα...

στη παιδαγωγική κάτι με χάλασε στο προάυλιο και στις μικρές αίθουσες...ήταν λίγο σκοτεινα και καταθλιπτικά με τη δική μου ματιά αλλά πεντακάθαρα...με κέρδισε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τους παρόλο που το βρήκα λίγο υπερβολικό για τις δικές μου απαιτήσεις...δε μου άρεσε που δεν υπήρχε κυλικείο και κανένας χώρος αν θέλει καποιο παιδί να φάει κάτι....τρώει όρθιο στην αυλή ή σε κάτι τσιμεντένιες κερκίδες...κι επειδή εμείς θέλαμε ολοήμερο με ενδιέφερε το μεσημέρι το παιδί να τρώει σπιτικό φαγητό κι όχι ένα σάντουιτς στο πόδι καθημερινά

 

για τους ίδιους λόγους άφησα την ζαν ντ αρκ....κάνουν 2 μεγάλα διαλείμματα στις 10 και στις 12 και αφού σχολάσουν στις 2 μπαίνουν τρέχοντας για μελέτη και τρώνε στις 3...πάλι στο πόδι...

 

στο isp είναι εντελώς άλλης φιλοσοφίας και κοντά στη δική μου φιλοσοφία και με χώρο φαγητου το μεσημέρι. Έχει βιωματική μάθηση και διαφορετικό τρόπο διδασκαλίας ...

η θεωρία μου ταιριάζει....δε με έπεισε ότι εφαρμόζεται σωστά και δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα στη πράξη...και πανάκριβο σε σχέση με τα άλλα γιατί πληρώνεις το κόστος

αυτής της μεθόδου διδασκαλίας...στα σύν ότι είναι αγγλόφωνο

 

επίσης στεγάζονται σε παλιά κτίρια του πειραία πνιγμένα στις πολυκατοικίες και στο χαμό των αυτοκινήτων με μικρό προαύλιο

 

ο θεμιστοκλής στο κερατσίνι πιο μεγάλο σχολείο μου φάνηκε με πιο άνετες τάξεις και προαύλιο, πολύ οικονομικό και αξιοπρεπές....

το αφήσαμε γιατί σκέφτηκα αν είναι να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο θα ήθελα να παίρνω υπηρεσίες πολλές σκάλες παραπάνω από αυτές που βρίσκω σε ένα δημόσιο

κι ένιωσα ότι δεν με καλύπτει σε αυτό το κομμάτι...κάνει μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά όχι το γουάου που ήθελα

 

Έτσι ξεκίνησε στο δημόσιο ερχόμενος από έναν υψηλού επιπέδου ιδιωτικό παιδικό σταθμό με πρόγραμμα κανόνες και υψηλό επίπεδο μάθησης...και  βρέθηκε σε ένα σχολείο

τεράστιο και χαοτικό....χωρίς κανόνες και με ατίθασους συμμαθητές που δεν μπορούσε να ελέγξει η δασκάλα και το σχολείο....

του πήρε καιρό να προσαρμοστεί και να καταλάβει τι γίνεται...γλυκάθηκε από αυτό το χαμό μιας και είναι πολύ ζωηρός....

φέτος στη β δημοτικόυ ξεκίνησε καλύτερα αλλά στη πορεία τα φόρτωσε πάλι και διακοπάρει στο σχολείο...

περνάει καλά..έγινε ένα με το περιβάλλον αυτό και του άρεσει αυτή η ελευθερία. Συνέχεια για κάποιο λόγο θα χάσουν μάθημα...κάθεται ολοήμερο μέχρι τις 4 και τη περισσότερη ώρα παίζει στο προάυλιο.

 

Η δασκάλα απλά τα λέει για να τα πεί κι οποιος θέλει τα μαθαίνει....δεν ασχολείται με κενά που κάποιος μπορεί να έχει...επαναλήψεις κτλ....κάνει τη δουλειά της τυπικά

χωρίς να εμβαθύνει ή να δώσει κίνητρα. Κι αυτός απλά χαζοδιαβάζει για το μάθημα της μέρας κουτσά στραβά και μέχρι εκεί....την άλλη μέρα δε τα θυμάται.

 

Οι συμμαθητές είναι αρκετά ζωηροί οπως κι αυτός και ο μόνος τρόπος να τους ηρεμήσουν είναι τιμωρίες και φωνές ή απλά παραδίνονται και τους αφήνουν στη τύχη τους.

Εννοείται ότι υπάρχει bulling....έχει μάθει όλες τις χειρονομίες και τις βρισιές...έχει εγληματιστεί και έχει τις παρέες του...

 

Επίσης μέχρι τις 4 κάθεται εκεί....ερχεται και διαβάζει στα γρήγορα καμιά ώρα αφού η μελέτη του ολοήμερου είναι τίποτα ή γραψιμό αντιγραφής με βιαστικά χάλια γράμματα που πρέπει να ξαναγραφτεί και συμπλήρωση φυλλαδίου σε συνεργασία με τους υπόλοιπους και τη βοήθεια του δάσκαλου στα γρήγορα...μετά τις 5 τρέχουμε σε δραστηριότητες μέχρι τις 7 και όταν ερχόμαστε έχουμε όλοι ένα κεφάλι καζάνι και είμαστε ψόφιοι.

 

Προσπαθώντας να τον μαζέψω κάπως αρχισα να ξανασκέφτομαι την ιδέα του ιδιωτικού

 

Πρόσφατα είδα και τη νέα παιδεία στο χαιδάρι....και μπορώ να πώ ότι με κάλυψε σε πολλά και κυρίως στο ότι θα γυρίζει 5 παρά και θα έχει διαβάσει (εκτός μαθημάτων αποστήθισης και ορθογραφίας)...θα έχει τελιώσει όλες τις απογευματινές δραστηριότητες, θα έχει φάει μεσημεριανό ζεσταμένο σε τραπέζι (αυτό το έχει και τώρα), και θα έχει κάνει 2 ξένες γλώσσες χωρίς να τρέχω σε φροντιστήριο ή να πληρώνω ιδιαίτερα μιας και υπόσχονται ότι δεν χρειάζεται.

 

Αν έχει κενά στα μαθήματα υπόσχονται ότι θα του κάνουν έξτρα ιδιαίτερα δωρέαν.

 

το θέμα τώρα είναι ότι αυτός δε θέλει να αφήσει τους φίλους του στο σχολείο που είναι και την ανεμελιά του...και να πάει σε ένα άλλο σχολείο που οι παρεές έχουν ήδη γίνει....

οπότε αυτό το θέμα με φρενάρει....

 

 

Για τη νέα παιδεία να προσθέσω ότι έχει πάρα πολλές επιλογές σε δραστηριότητες που δεν έχουν τα άλλα ιδιωτικά και σε υψηλό επίπεδο με διακρίσεις σε διαγωνισμούς όχι έτσι για να περνάει την ώρα του το παιδί...έχει κολυμβητήριο μέσα στο σχολείο... γυμναστήριο με παρκέ που κάνουν μπαλέτο, ρυθμική, ταε κβο ντό, έχει μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τένις, σκάκι, χορό

 

αυτά τα πληρώνεις έξτρα και γίνονται 2 με 3 καθημερινά...

 

κατά τη διάρκεια του βασικού προγράμματος χωρίς έξτρα κόστος έχει ομίλους όπως ρομποτική φωτογραφία μαγειρική θέατρου κινηματογράφου συγγραφής και άλλα...

 

έχει και ωδείο...

και summer camp το καλοκαίρι...

 

σε αυτά πάνε τα απογευματα μετά τις 4 και παιδιά εκτός σχολείου από τη γύρω περιοχή

 

 

απλά θα ήθελα να ακούσω αν όντως όλα αυτά γίνονται έτσι και στη πράξη κι όχι μόνο στη παρουσίαση που μου έκαναν

για την ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ακούω αντικρουόμενες απόψεις,,,από άλλους καλά λόγια και από πολλούς ακριβώς το αντίθετο....

γνωρίζεις τιμές για το συγκεκριμένο σχολείο με σχολικό κλπ ?

Φυσικά θα πάμε σε κάποια σχολεία να δούμε τι γίνεται αλλά και το οικονομικό καλώς η κακώς είναι πολύ βασικό ...

Υπάρχει και ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ στην ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω ιδέα τι μέρος του λόγου είναι...

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη Νέα Παιδεία είπα δεν έχω ίδιαν άποψη αλλά από αρκετούς δεν έχω ακούσει καλά λόγια. 

Ο Θεμιστοκλής είναι ένα παλιό σχολείο, θεωρείται οικονομικό και στην οικονομική κατηγορία του θεωρείται αρκετα καλο με καλη φημη στο αθλητικο κομματι.

Της Μητρόπολης Πειραιώς θεωρείται ασφαλής επιλογή στο εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά εμάς δεν μας έκανε κλικ για διάφορους λόγους. 

Αναφέρθηκε το isp (παλιό Πετράκη βαλσαμιδη) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζουν πετυχημένα το σύστημα τους. Είναι κατά βάση αγγλόφωνο. 

Για το σχολείο μας την Παιδαγωγική είπα κάποια πράγματα. 

Τιμές ιδιωτικών σχολείων βρίσκετε εδώ

http://gge.gov.gr/?page_id=3715

Όπου να είναι θα ανακοινωθούν του επόμενου έτους αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχουν διάφορες 

Επεξεργάστηκαν by xrigio
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...