Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τώρα έχει ανοίξει κι ένα καινούριο στο Περιστέρι και λέγεται "Χρυσός Κόσμος".Πολύ ωραίες οι εγκαταστάσεις.Εμείς προς το παρόν πηγαίνουμε στον παιδικό σταθμό του ίδιου ιδιοκτήτη και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Γι αυτό και σίγουρα πριν αποφασίσω θα μάθω για το πρόγραμμα τους , το κόστος κ.α.

Μου δείχνουν ότι αξίζει να το σκεφτώ για ιδιωτικό σχολείο.Ίδωμεν!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μας είναι πολύ πολύ πολύ νωρίς ακόμη, αλλά επειδή τέλειωσα το Αρσάκειο Εκάλης θα ήθελα κάποια στιγμή του παιδί μου να ακολουθήσει και θέλω να δω κατά πόσο άλλαξαν τα πράγματα -ελπίζω προς το καλύτερο-, γνωρίζει κανείς αν εξακολουθούν να έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων ή πάνε κατευθείαν στην κλήρωση?

 

Όχι δεν παίζει κανένα ρόλο και δεν έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων.

Σήμερα έκανα την αίτηση και πουθενά δεν σε ρωτάνε αν υπήρξες μαθητής τους (η γυναίκα μου είναι απόφοιτος)

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΚΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,''ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ''!ΚΑΝΟΥΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ,ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΨΟΓΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ,ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ(ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ)ΚΑΙ ΠΑΡ΄ΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ(ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΙΟ ΜΑΖΕΜΕΝΟ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟ ΣΑΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ).ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΥΨΗΛΑ STANDARDS ΚΡΑΤΑΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΗ ΄Η ΣΤΟ ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.BYE

 

Link to comment
Share on other sites

ΓEIA ΣΑΣ.Η ΣΥΝΥΦΑΔΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΓΑΚΟ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΗ,Ο ΜΕΣΑΙΟΣ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΗΠΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ,ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ(ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ-ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ!!!)ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ 28-30 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ,ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΩΡΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ 6-4 ΄Η 5 ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΟ!ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.Η ΚΟΥΜΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ,ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΩΡΟΥ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΤΑΞΕΙΣ.ΣΕ ΝΕΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ.

 

Link to comment
Share on other sites

-καλημέρα, όταν λέτε ευέλικτο δρομολόγιο στα σχολικά εννοείτε πόρτα-πόρτα?, από την εμπειρία μου πριν 20 χρόνια που πήγαινα γνωρίζω ότι είναι πάγια τακτική το πούλμαν να κάνει συγκεκριμένες στάσεις όπου μαζεύονται τα παιδιά για δύο λόγους:1) είχε παντα μεγάλα πούλμαν, όχι τα μικρά κίτρινα, τα οποία ήταν πιο ασφαλή αλλά έπαιρναν και περισσότερα παιδιά οπότε κάλυπταν και μεγαλύτερες περιοχές (πρέπει να καλύψουν όλη την Αθήνα), 2) για να γίνεται πιο γρήγορα η διανομή, με λιγότερες στάσεις, τώρα όσον αφορά τις τάξεις, εμείς ήμαστε 33-35 παιδιά στο τμήμα, αλλά δουλειά γινόταν μια χαρά, οι εγκαταστάσεις στην Εκάλη είναι σαφώς νεότερες (δεκαετία '70) ενώ το κτίριο του Ψυχικού είναι από τον πόλεμο και πριν, στην Εκάλη δεν έχει νηπιαγωγείο, ενώ όταν ήμουνα μαθήτρια είχε γίνει και μία καινούργια πτέρυγα (τώρα δε γνωρίζω), έχει εργαστήρια, αμφιθέατρα και κλειστή πισίνα ολυμπιακών προδιαγραφών, μάλλον ακόμη θέλει μέσο -και τότε ήθελε-αλλά υπήρχε και η κλήρωση, γνωρίζω δε ότι ο νυν πρόεδρος της φιλεκπαιδευτικής -Γ.Μπαμπινιώτης-έχει αλλάξει πολλά πράγματα και έχει εισάγει καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα, ας πούμε ο θεσμός του πανελλήνιου μαθητικού θεάτρου ξεκίνησε επί προεδρίας του, σε συνεργασία με το θέατρο Κουν, και έχει μεγάλη επιτυχία από τότε, θέλω να πω ότι για μένα το αρσάκειο έχει πολλά θετικά και δε θα κόλλαγα στον αριθμό των παιδιών στην τάξη, ίσως λίγο στο οικονομικό, γιατί διαπιστώνω ότι τα δίδακτρα έχουν ανέλθει σημαντικά, και ελπίζω στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να στείλω εκεί το παιδί μου (με προτίμηση στην Εκάλη που τελείωσα γιατί έχει και μεγαλύτερη επαφή με τη φύση, τουλάχιστον παλιά όλα γύρω ήταν άκτιστα και είχαμε δασάκι μέσα στο σχολείο)

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-καλημέρα, όταν λέτε ευέλικτο δρομολόγιο στα σχολικά εννοείτε πόρτα-πόρτα?, από την εμπειρία μου πριν 20 χρόνια που πήγαινα γνωρίζω ότι είναι πάγια τακτική το πούλμαν να κάνει συγκεκριμένες στάσεις όπου μαζεύονται τα παιδιά για δύο λόγους:1) είχε παντα μεγάλα πούλμαν, όχι τα μικρά κίτρινα, τα οποία ήταν πιο ασφαλή αλλά έπαιρναν και περισσότερα παιδιά οπότε κάλυπταν και μεγαλύτερες περιοχές (πρέπει να καλύψουν όλη την Αθήνα), 2) για να γίνεται πιο γρήγορα η διανομή, με λιγότερες στάσεις, τώρα όσον αφορά τις τάξεις, εμείς ήμαστε 33-35 παιδιά στο τμήμα, αλλά δουλειά γινόταν μια χαρά, οι εγκαταστάσεις στην Εκάλη είναι σαφώς νεότερες (δεκαετία '70) ενώ το κτίριο του Ψυχικού είναι από τον πόλεμο και πριν, στην Εκάλη δεν έχει νηπιαγωγείο, ενώ όταν ήμουνα μαθήτρια είχε γίνει και μία καινούργια πτέρυγα (τώρα δε γνωρίζω), έχει εργαστήρια, αμφιθέατρα και κλειστή πισίνα ολυμπιακών προδιαγραφών, μάλλον ακόμη θέλει μέσο -και τότε ήθελε-αλλά υπήρχε και η κλήρωση, γνωρίζω δε ότι ο νυν πρόεδρος της φιλεκπαιδευτικής -Γ.Μπαμπινιώτης-έχει αλλάξει πολλά πράγματα και έχει εισάγει καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα, ας πούμε ο θεσμός του πανελλήνιου μαθητικού θεάτρου ξεκίνησε επί προεδρίας του, σε συνεργασία με το θέατρο Κουν, και έχει μεγάλη επιτυχία από τότε, θέλω να πω ότι για μένα το αρσάκειο έχει πολλά θετικά και δε θα κόλλαγα στον αριθμό των παιδιών στην τάξη, ίσως λίγο στο οικονομικό, γιατί διαπιστώνω ότι τα δίδακτρα έχουν ανέλθει σημαντικά, και ελπίζω στο μέλλον να έχω τη δυνατότητα να στείλω εκεί το παιδί μου (με προτίμηση στην Εκάλη που τελείωσα γιατί έχει και μεγαλύτερη επαφή με τη φύση, τουλάχιστον παλιά όλα γύρω ήταν άκτιστα και είχαμε δασάκι μέσα στο σχολείο)

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΕΧΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ-ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΠΟΥΛΜΑΝ.ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟΥ:ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΝΑ ΣΤΡΙΨΟΥΝ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ.ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΙΒΙΒΑΣΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΠΡΩΤΟΝ ΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΑΚΤΟ(ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ)ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΚΑ.ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΒΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ(ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΦΟΡΕΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΕΚΕΙ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας ιδιωτικά δημοτικά σχολεία στα νότια προάστεια διαπίστωσα τα εξής:

 

ΓΕΙΤΟΝΑΣ: Άριστες εγκαταστάσεις, Οργάνωση που ΙΣΩΣ δικαιολογεί τις τιμές (10000 Ευρώ/Έτος για το Δημοτικό), Υπερβολικός αριθμός παιδιών (όχι ανα τμήμα αλλά υπερβολικός αριθμός τμημάτων), Πλήθος παιδιών με προβλήματα συμπεριφοράς (νεοπλουτισμός στο μεγαλείο του και ο οποίος δεν εμφανίζεται σε αντίστοιχα σχολεία όπως το Κολέγιο, Μωραίτη κλπ), ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ οικογενειακό περιβάλλον.

 

ΚΑΙΣΑΡΗΣ: Πολύ Καλές εγκαταστάσεις, Οργάνωση που ΔΕΝ δικαιολογεί τις τιμές (10000 Ευρώ/Έτος για το Δημοτικό), Λογικός αριθμός παιδιών, Αποστειρωμένο περιβάλλον.

 

ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ: Μέτριο σε όλους του τομείς...

 

ΠΑΣΧΑΛΗ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει πολλές EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες εγκαταστάσεις.

 

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες έως κακές εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα.

 

ΣΤΑΥΡΑΚΗ: Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι απίστευτα αυστηρό. Μέτριες έως κακές εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα. Μόνο Δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.ΤΟ ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΤΡΙΟ ΕΩΣ ΚΑΚΟ,Ο ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΛΕΩΦ.ΑΛΙΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ.ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΘΗΝΩΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΧΕΙ 12ΜΕΛΗ ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΟΙΞΕ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΕΛΑΣΑΛ-SAINT PAUL(ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΙΚΗ) ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΑΡΗ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.

 

Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα με τα μισθωμένα πούλμαν είναι γνωστά σε μας τουλάχιστον που υπήρξαμε μαθητές, μερικά παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω (τα έχω ζήσει όλα): μπορεί το πούλμαν να καθυστερήσει και να χαθεί η πρώτη ώρα, ή να έχει μποτιλιάρισμα σε κάποιο δρόμο και πάλι να καθυστερήσει ή να πάθει βλάβη και να πάνε τα παιδιά του γυμνασίου με το πούλμαν του δημοτικού ή με ταξί, όπου θα περνάει η συνοδός στάση στάση με τα παιδιά της αφετηρίας και θα ειδοποιεί γονείς+συνοδούς να πάρουν ταξί, τα οποία φυσικά πληρώνει το σχολείο στο γραφείο κίνησης, ή το μεσημέρι κάποιο πούλμαν να αργεί και τα παιδιά να παίζουν στο προαύλιο και τελικά να ειδοποιούνται γονείς να έρθουν να τα πάρουν, για εμάς ως παιδιά ήταν όλα αυτά διασκεδαστικά, ή ως έφηβοι ήταν αφορμή να την κάνουμε για Κηφισιά για να πάρουμε τον ηλεκτρικό, με μια μικρή στάση σε κάποιο καφέ ή στα μαγαζιά, φυσικά για τους γονείς είναι άγχος, για εμάς είναι μάλλον όμορφες αναμνήσεις, γι΄αυτό δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα, ελπίζω μόνο να τα καταφέρουμε στην κλήρωση γιατί πλέον μέσο δεν υπάρχει.....

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δαμιανέ μου λές παρακαλώ την γνώμη σου για το Παλλάδιο, την Γεννάδειο και του Μαλλιάρα?

 

Επίσης να θυμήσω πως του Πασχάλη το νηπιαγωγείο δεν διαθέτει άδεια και φημολογείται ότι οι εγκαταστάσεις του δεν είναι ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D .ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΟΓΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ,ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7500 ΕΤΗΣΙΩΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 10160+1800 ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ!ΕΓΩ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...

 

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΑΛΛΑΔΙΟ κατασκευάζει αυτή τη στιγμή Δημοτικό στη Βάρη το οποίο θα είναι έτοιμο τον Αύγουστο και θα λειτουργήσει από Σεπτέμβρη. Οι τιμές είναι της τάξης των 7000 Ευρώ. Με δεδομένο οτι το σχολείο υπάρχει στη Νέα Σμύρνη (Νηπιαγωγείο υπάρχει στη Βάρη) με πολυ καλό όνομα και βλέποντας τις εγκαταστάσεις του Νηπιαγωγείου στη Βάρη οι οποίες λίγο υστερούν από αυτές των ΓΕΙΤΟΝΑ και ΚΑΙΣΑΡΗ νομίζω ότι θα είναι μια πολύ καλή λύση.

 

Γεώργιου ΖΩΗ (Πρώην Γεννάδειος): Αρκετά καλό σχολείο με στόχο την εκπαίδευση. Δεν προσφέρει EXTRA δραστηριότητες και είναι αρκετά αυστηρό. Μέτριες εγκαταστάσεις. Περιορισμένα τμήματα.

 

Για ΜΑΛΛΙΑΡΑ δεν έχω προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δαμιανέ, για το Παλλάδιο έχω πολύ καλή γνώμη αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν που να το έχει επιλέξει για να έχω μια πιο πλήρη εικόνα.

 

 

Καλά είναι (εκτός νοτίων προαστίων Βέβαια) το St Paul και οι Καλογριες, επίσης στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΜΕ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΑΛΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 25 ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΧΕΙ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ ,ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ,ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.1 ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ 2ο ΤΜΗΜΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ!!!ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ π.χ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ!!!!!! :shock: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,ΕΙΝΑΙ 20 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΜΡΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. :!: ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΄Η ΘΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ?ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?(ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΝΕΑ ΚΤΗΡΙΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΓΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ,ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ)

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ VOULA_2 ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΛΙΜΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ(ΓΙΑ ΤΟ 2008-2009)ΓΡΑΨΕ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Μπουκίτσα για την αβεβαιότητα που υπάρχει στο Παλλάδιο της Βάρης. Το θέμα όμως της κατασκευής του Δημοτικού προκαλεί την ίδια όχληση με την κατασκευή οποιοδήποτε κτηρίου σε όμορο οικόπεδο (είμαι παθόν και το λέω αυτό).

Τελικά πως γίνεται να έχει άδεια λειτουργίας αφού έχει δυο τάξεις και φιλοξενεί τρία τμήματα (δύο νήπια και ένα προνήπιο);

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ,ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ!!!!! :!: ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ(ΙΟΡΔΑΝΑΚΕΙΟ,ΠΑΣΧΑΛΗ,ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ,ΣΤΑΥΡΑΚΗ)ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΧΗ,ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΑΠΗΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ SAINT PAUL.ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΒΛΕΠΕΙΣ)

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...