Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Οι φοιτητές λοιπόν της Νομικής Αθηνών ΔΥΣΤΥΧΩΣ ούτε δικόγραφα μαθαίνουν να συντάσσουν, ούτε δικαστηριακή τριβή έχουν ώστε να εξοικειωθούν με την αγόρευση.

 

Το επιβεβαιώνω, για να προλάβω όποιον την υποψιαστεί για υπερβολή.:-D:grin:

 

Τα άλλα μου φαίνονται απολύτως λογικά.

Όλα αυτά δεν ακυρώνουν το μεγάλο μπράβο που αξίζει στα παιδιά, στους γονείς τους και σε όσους τα βοήθησαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Βέβαια, θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε απο ποια σχολεία αποφοίτησαν τα παιδια αυτά! (δεν εχω ιδέα, απλά αναρωτιέμαι)

QUOTE]

 

 

Απόφοιτες του PIERCE στην Πρώτη θέση σε Παγκόσμιο Πανεπιστημιακό Διαγωνισμό Νομικής Επιστήμης

 

  • November 6, 2015

Οι απόφοιτες του PIERCE Κλαίρη Σεργάκη (P' 2010) και Μαριλένα Χρυσανθακοπούλου (P' 2012), κατέκτησαν την 1η θέση στον Παγκόσμιο Γύρο του Διεθνούς Πανεπιστημιακού Διαγωνισμού Foreign Direct Investment International Arbitration Moot 2015 (FDI Moot) με την ομάδα φοιτητών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η Μαριλένα συμμετείχε στην 6μελή ομάδα και η Κλαίρη ήταν μία από τις δύο προπονήτριες.

Law%20School.jpg

Η ομάδα της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ κατέκτησε συνολικά 8 βραβεία/διακρίσεις στο διαγωνισμό που έλαβε χώρα στο Λονδίνο, από τις 29 Οκτωβρίου μέχρι την 1η Νοεμβρίου και στον οποίο συμμετείχαν οι 51 καλύτερες ομάδες πανεπιστημίων από όλο τον κόσμο. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται κάθε χρόνο υπό την αιγίδα του Centre for International Studies (Salzburg, Austria), των Νομικών Σχολών των πανεπιστημίων του Suffolk (Boston, Massachusetts), και Pepperdine (Malibu, California), του German Institution of Arbitration (DIS), (Frankfurt/Cologne, Germany), καθώς και του Centre of European Law του πανεπιστημίου King's College London.

Το φετινό θέμα του διαγωνισμού FDI Moot αφορούσε σε προσφυγή ξένου επενδυτή/παραγωγού ενέργειας από φωτοβολταϊκά πάρκα εναντίον του κράτους υποδοχής της επένδυσής του, στο Δικαστήριο Διεθνούς Διαιτησίας του Λονδίνου. Οι φοιτητές είχαν να αντιμετωπίσουν σειρά πολύπλοκων νομικών ζητημάτων, μεταξύ άλλων, ως προς τη δικαιοδοσία και το παραδεκτό της επενδυτικής προσφυγής ενόψει του ενωσιακού δικαίου, τη δίκαιη και επιεική μεταχείριση του προσφεύγοντος επενδυτή, την επίκληση της άμυνας της κατάστασης ανάγκης από το κράτος υποδοχής της επένδυσης, τα είδη επανόρθωσης καθώς και τον υπολογισμό της αποζημίωσης του επενδυτή.

Η Κλαίρη Σεργάκη αποφοίτησε από το PIERCE το 2010 και ανακηρύχθηκε Salutatorian (δεύτερος υψηλότερος βαθμός στο Απολυτήριο Λυκείου, 19,7) και η Μαριλένα Χρυσανθακοπούλου αποφοίτησε το 2012 και βραβεύτηκε με το Smith Book Award, ως μαθήτρια που είχε επιδείξει άριστη ακαδημαϊκή επίδοση, ηγετικές ικανότητες και ενδιαφέρον για τους άλλους, ώστε να αποτελέσει πρότυπο μαθητικής συμπεριφοράς και κοινωνικής συνεισφοράς. Το Smith College έχει ιστορία άνω των 100 ετών, είναι Κολλέγιο Θηλέων και εδρεύει στη Μασαχουσέτη των ΗΠΑ. Το PIERCE είναι το μοναδικό σχολείο στην Ελλάδα που έχει εξουσιοδοτηθεί από το Smith να απονέμει αυτό το βραβείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μόνες τους. Για λόγους σεβασμού στην υπόλοιπη ομάδα, τους αναφέρω

 

"Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε φέτος για τρίτη φορά στο διαγωνισμό FDI Moot, και η Ομάδα της αποτελείτο από τους φοιτητές τους φοιτητές Δέσποινα Αρσλανίδη, Ελευθέριο Δαφέρμο, Θωμά Παπαδογιάννη Βαρουχάκη, Δημήτριο Σταμάτη, Νικολέττα Χαλικοπούλου και Μαρία-Ελένη Χρυσανθακοπούλου. Προπονήτριες της ομάδας ήταν οι φοιτήτριες Ειρήνη Κικαρέα και Κλεονίκη-Μαρία Σεργάκη, μέλη της Ομάδας που είχε εκπροσωπήσει τη Νομική Σχολή Αθηνών με εξαιρετική επιτυχία στον περσινό διαγωνισμό FDI Moot 2014 καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον κόσμο. Η Ομάδα προετοιμάστηκε υπό την επιστημονική επίβλεψη και καθοδήγηση του λέκτορα Αναστασίου Γουργουρίνη."

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μετράω 9 βραβευθέντες στη φωτογραφία...λέτε να ήταν όλοι από ιδιωτικά ή καταδέχτηκαν και την πλέμπα; Και λέτε να τους συνέταξαν το δικόγραφο τα μέλη του δικηγορικού γραφείου, με το οποίο συνεργάστηκαν; Ή μήπως τους είχαν μαγνητοφωνήσει και τις αγορεύσεις εκ των προτέρων και τα παπαγάλισαν; :rolleyes:

 

Φυσικά και επιλέχτηκαν φοιτητές-αστέρια. Άλλωστε, οι μη-αστέρια, δεν ενδιαφέρονται καν, συνήθως, για τέτοιου είδους δράσεις. Έπειτα, το γνωρίζω ότι στη Νομική δε μάθαμε ούτε δικόγραφα να συντάσσουμε, ούτε επαφή με αίθουσες δικαστηρίων είχαμε...(κακώς βέβαια, αλλά ακολούθησαν και 18 μήνες άσκησης, πριν δώσουμε τις εξετάσεις)...όμως γι' αυτο και οι φοιτητές είχαν τη βοήθεια δικηγορικού γραφείου με εξειδίκευση στο συγκεκριμένο δίκαιο.

 

Δεν περίμενα τέτοια αντίδραση, όταν πόσταρα την είδηση. Να με συγχωρείτε, αλλά βρίσκω πολύ φτηνή την παρατήρηση "η επιτυχία στηρίχθηκε σε πολλές δόσεις ιδιωτικής πρωτοβουλίας και είναι άδικο να την πιστωθεί το Πανεπιστήμιο". Μην τυχόν κι εμφανιστεί κάποια επιτυχία ελληνικού δημόσιου ιδρύματος, δηλαδή...αμέσως να την αμαυρώσουμε, να την ακυρώσουμε, να την αποδώσουμε αλλού, μην τυχόν και πέσουν τα ντουβάρια των ιδιωτικών "ξενοκεντρικών" ιδρυμάτων που υποστηρίζουμε και μας πλακώσουν! Αντί να χαρείτε σαν Ελληνίδες και να συγχαρείτε την προσπάθεια φοιτητών και καθηγητών, βγάζετε χολή και μιζέρια. Μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο.

 

ΥΓ είδηση έγινε η πρωτιά κι όχι η συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετράω 9 βραβευθέντες στη φωτογραφία...λέτε να ήταν όλοι από ιδιωτικά ή καταδέχτηκαν και την πλέμπα; Και λέτε να τους συνέταξαν το δικόγραφο τα μέλη του δικηγορικού γραφείου, με το οποίο συνεργάστηκαν; Ή μήπως τους είχαν μαγνητοφωνήσει και τις αγορεύσεις εκ των προτέρων και τα παπαγάλισαν; :rolleyes:

 

Φυσικά και επιλέχτηκαν φοιτητές-αστέρια. Άλλωστε, οι μη-αστέρια, δεν ενδιαφέρονται καν, συνήθως, για τέτοιου είδους δράσεις. Έπειτα, το γνωρίζω ότι στη Νομική δε μάθαμε ούτε δικόγραφα να συντάσσουμε, ούτε επαφή με αίθουσες δικαστηρίων είχαμε...(κακώς βέβαια, αλλά ακολούθησαν και 18 μήνες άσκησης, πριν δώσουμε τις εξετάσεις)...όμως γι' αυτο και οι φοιτητές είχαν τη βοήθεια δικηγορικού γραφείου με εξειδίκευση στο συγκεκριμένο δίκαιο.

 

Δεν περίμενα τέτοια αντίδραση, όταν πόσταρα την είδηση. Να με συγχωρείτε, αλλά βρίσκω πολύ φτηνή την παρατήρηση "η επιτυχία στηρίχθηκε σε πολλές δόσεις ιδιωτικής πρωτοβουλίας και είναι άδικο να την πιστωθεί το Πανεπιστήμιο". Μην τυχόν κι εμφανιστεί κάποια επιτυχία ελληνικού δημόσιου ιδρύματος, δηλαδή...αμέσως να την αμαυρώσουμε, να την ακυρώσουμε, να την αποδώσουμε αλλού, μην τυχόν και πέσουν τα ντουβάρια των ιδιωτικών "ξενοκεντρικών" ιδρυμάτων που υποστηρίζουμε και μας πλακώσουν! Αντί να χαρείτε σαν Ελληνίδες και να συγχαρείτε την προσπάθεια φοιτητών και καθηγητών, βγάζετε χολή και μιζέρια. Μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο.

 

ΥΓ είδηση έγινε η πρωτιά κι όχι η συμμετοχή.

 

Αγγελινα καλησπερα.

 

Επειδη εν μερει αναφερεσαι σε μενα, ξαναδιαβασα πραγματικα προσεκτικα τα λογια μου και ειλικρινα δεν μπορω να βρω απο που εξαγεις αυτη την γενικευση που γραφεις. Προσωπικα τουλαχιστον δεν υποστηριζω κανενα ξενοκεντρικο ιδρυμα ουτε αντιμετωπιζω με μιζερια εν γενει τα ελληνικα δημοσια πανεπιστημια...πραγματικα δεν καταλαβαινω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα αποδιδοντάς μου μαλιστα και ελλειμμα πατριωτισμου.

 

Πηγα 10 χρονια σε δημοσιο σχολειο, οι γονεις μου με εγραψαν σε ιδιωτικο στην β' λυκειου αφου ειχε προηγηθει μια χρονια που ημασταν 3 μηνες εκτος ταξης λογω απεργιων των καθηγητων και αλλον εναν μηνα λογω καταληψης. Σπουδασα στη Νομικη Αθηνων και εκανα μεταπτυχιακο στην ΑΣΟΕΕ. Η αποψη μου μπορει να εκφραστει μονο για αυτα τα δυο πανεπιστημια και οχι φυσικα για συσσωμη την τριτοβαθμια εκπαιδευση. Επιμενω στην αποψη μου για τη Νομικη Αθηνων, η οποια ειναι ομολογουμενως μια καλη σχολη (σιγουρα απο τις καλυτερες της χωρας), αλλά -κατα την γνωμη μου- χωρις προοπτικη για κατι καλυτερο στο μελλον αν δεν αλλαξει πολλα πραγματα...και οχι το συγκεκριμενο βραβειο δεν με πειθει για το αντιθετο ουτε με κανει να ελπιζω. Η επιτυχια ανηκει στα παιδια, τον καθηγητη τους και τους συνεργατες (ιδιωτες) που τους βοηθησαν, δεν θα το αναγαγω σε εθνική επιτυχια του εκπαιδευτικου μας συστηματος, αγαπω την χωρα μου αλλα δεν ειμαι αφελης!

Link to comment
Share on other sites

Deena, ούτε κι εγώ ανήγαγα το συγκεκριμένο γεγονός σε εθνική επιτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος, από το οποίο έχω ουκ ολίγα παράπονα, όπως και όλοι οι γονείς και μάλιστα τα έχω αναλύσει πολλάκις και εδώ μέσα. Αλλά το να λέμε ότι μια παγκόσμια επιτυχία φοιτητών μιας δημόσιας σχολής οφείλεται κατά κύριο λόγο σε ιδιωτική πρωτοβουλία και το δίκαιο είναι να την πιστωθεί οποιοσδήποτε άλλος, πλην της ίδιας της σχολής, τότε ναι, θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη ότι και κακόπιστο και μίζερο ακούγεται. Πολλώ δε μάλλον, όταν πρόκειται για τη σχολή, η οποία μας εξασφάλισε το επάγγελμά μας.

 

Να το πω κι αλλιώς: οι φοιτητές του Harvard πχ, οι οποίοι πιθανότατα προέρχονταν όλοι από ιδιωτικά σχολεία, γιατί δεν πρώτευσαν; Να μην είχαν εξίσου καλές δικηγορικές εταιρείες, ειδικευμένες στο διεθνές δίκαιο, να τους καθοδηγήσουν; Να μην ήταν εξίσου καλά τα δικά τους ιδιωτικά σχολεία; Να μην είναι εξίσου έξυπνα τα Αμερικανάκια; :P

 

Εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν έχω κανέναν λόγο να προσπαθώ να πείσω, ούτε εσένα, ούτε κανέναν άλλον, για την αξία οποιουδήποτε ελληνικού πανεπιστημίου. Τα τρωτά τους άλλωστε τα έζησα κι εγώ και τα γνωρίζω. Διαπιστώνω απλά, με λύπη μου, πως αυτή η αντιπαράθεση δημόσιου-ιδιωτικού σχολείου, που είναι οξυμένη προφανώς αυτό το διάστημα λόγω του ζητήματος του ΦΠΑ, έχει περάσει πλέον σε άλλη διάσταση...στην πλήρη απαξίωση οτιδήποτε αφορά στη δημόσια παιδεία της χώρας. Βλέπουμε μόνο τα στραβά, τα θετικά τα αγνοούμε ή τα ακυρώνουμε. Εμένα αυτό μου δίνει την εντύπωση διαστρεβλωμένης αντίληψης της πραγματικότητας κι όταν εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο, με ενοχλεί, εξ ου και η αντίδραση. Αν εσάς σας φαίνεται νορμάλ, πάσο...καθένας και οι απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να επαναφέρω το θέμα και να ενισχύσω μία από τις δύο απόψεις (στις οποίες -και στις δύο- κρύβεται μία αλήθεια) υποβάλλω και μία άλλη άποψη.

 

http://www.huffingtonpost.gr/christianna-gira-/-_2364_b_8498392.html

Link to comment
Share on other sites

Deena, ούτε κι εγώ ανήγαγα το συγκεκριμένο γεγονός σε εθνική επιτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος, από το οποίο έχω ουκ ολίγα παράπονα, όπως και όλοι οι γονείς και μάλιστα τα έχω αναλύσει πολλάκις και εδώ μέσα. Αλλά το να λέμε ότι μια παγκόσμια επιτυχία φοιτητών μιας δημόσιας σχολής οφείλεται κατά κύριο λόγο σε ιδιωτική πρωτοβουλία και το δίκαιο είναι να την πιστωθεί οποιοσδήποτε άλλος, πλην της ίδιας της σχολής, τότε ναι, θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη ότι και κακόπιστο και μίζερο ακούγεται. Πολλώ δε μάλλον, όταν πρόκειται για τη σχολή, η οποία μας εξασφάλισε το επάγγελμά μας.

 

Να το πω κι αλλιώς: οι φοιτητές του Harvard πχ, οι οποίοι πιθανότατα προέρχονταν όλοι από ιδιωτικά σχολεία, γιατί δεν πρώτευσαν; Να μην είχαν εξίσου καλές δικηγορικές εταιρείες, ειδικευμένες στο διεθνές δίκαιο, να τους καθοδηγήσουν; Να μην ήταν εξίσου καλά τα δικά τους ιδιωτικά σχολεία; Να μην είναι εξίσου έξυπνα τα Αμερικανάκια; :P

 

Εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν έχω κανέναν λόγο να προσπαθώ να πείσω, ούτε εσένα, ούτε κανέναν άλλον, για την αξία οποιουδήποτε ελληνικού πανεπιστημίου. Τα τρωτά τους άλλωστε τα έζησα κι εγώ και τα γνωρίζω. Διαπιστώνω απλά, με λύπη μου, πως αυτή η αντιπαράθεση δημόσιου-ιδιωτικού σχολείου, που είναι οξυμένη προφανώς αυτό το διάστημα λόγω του ζητήματος του ΦΠΑ, έχει περάσει πλέον σε άλλη διάσταση...στην πλήρη απαξίωση οτιδήποτε αφορά στη δημόσια παιδεία της χώρας. Βλέπουμε μόνο τα στραβά, τα θετικά τα αγνοούμε ή τα ακυρώνουμε. Εμένα αυτό μου δίνει την εντύπωση διαστρεβλωμένης αντίληψης της πραγματικότητας κι όταν εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο, με ενοχλεί, εξ ου και η αντίδραση. Αν εσάς σας φαίνεται νορμάλ, πάσο...καθένας και οι απόψεις του.

 

Να διευκρινίσω ότι δεν εννοούσα ότι πρέπει να πιστωθούν την επιτυχία ο ΑΚΤΩΡ ή η Δικηγορική Εταιρεία που βοήθησε τα παιδιά....μεγάλη μου σκασίλα για την ακρίβεια!!!

 

Αυτό που εννοώ λέγοντας ότι είναι άδικο να την πιστωθεί το Πανεπιστήμιο είναι ότι πολύ φοβάμαι ότι το Κράτος (είτε λέγεται Πανεπιστήμιο, είτε Κυβέρνηση, είτε Υπουργείο Παιδείας κ.λπ.) θα σπεύσει να δρέψει τις δάφνες από την επιτυχία των παιδιών αυτών, για τους δικούς του σκοπούς!

 

Φοβάμαι μην αρχίσουν τελετές απονομής βραβείων, με βαρύγδουπες δηλώσεις και διθυράμβους για το εκπαιδευτικό σύστημα και την ποιότητα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και "Να σας τα λέγαμε ότι δεν χρειάζονται αξιολόγηση τα ελληνικά πανεπιστήμια" και άλλες τέτοιες δηλώσεις του τύπου "Η ελπίδα έρχεται!", τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα τις ακούν τα παιδιά αυτά και θα φρίττουν γιατί μόλις σβήσουν τα φώρα, θα γυρίσουν στην δική τους πραγματικότητα στη σχολή.

 

Κάτι τέτοιο ΝΑΙ, το θεωρώ άδικο και κυρίως πολύ πολύ υποκριτικό, από την στιγμή που -κατά την δική μου εκτίμηση- η συγκεκριμένη σχολή δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανή από μόνη της για ένα τέτοιο επίτευγμα και οπωσδήποτε χρειάστηκε γενναία συνδρομή από τον ιδιωτικό τομέα, τον οποίο - όπως πολύ σωστά γράφει το άρθρο που παραθέτει η Unpluged - το Πανεπιστήμιο αντιμετωπίζει στην καλύτερη εκδοχή με επιφυλακτικότητα, στην χειρότερη (και μάλλον πραγματική) εκδοχή δε, με αφορισμό.

 

Τέλος, να πω ότι δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα αλλά καταλαβαίνω -από όσα έγραψε η Αγγελίνα - ότι έχει υπάρξει συχνά "διαμάχη" για την ποιότητα της δημόσιας και ιδιωτικής παιδείας. Προσωπικά δεν έγραψα επηρεαζόμενη από οποιαδήποτε τέτοια συζήτηση, για την ακρίβεια δεν είμαι καν κατασταλλαγμένη ακόμα ποιον δρόμο θα επιλέξω για τα παιδιά μου, η άποψή μου βασίστηκε αποκλειστικά και μόνον στην εικόνα που έχω για τη Νομική Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα

 

την βοήθεια σας θα ήθελα όσον αφορα τα ποιο πανω σχολεία

 

εχω διαβάσει απόψεις που έχετε πει κατά καιρους και είναι πολύτιμες

θα ήθελα όμως

την γνωμη σας την αποψή σας για τις διαφορές που έχετε εντοπισει μεταξύ της ερασμειος κ της ελληνογερμανικής

 

δηλ περα των εγκαταστάσεων που είναι εμφανή διαφορετικές και φυσικά τα διδακτρα τα οποία είναι και αυτά διαφορετικά μεταξύ τους

 

αυτό που θέλω ν μάθω από γονείς που έχουν τα παιδιά τους σε μεγαλύτερες τάξεις της πρώτης δημοτικου .και ίσως έχουν περισσοτερη εμπειρία τι είναι αυτό που κάνει το καθένα καλύτερο στο είδος του

γιατι επιλέξατε την ελληνογερμανική ή την εράσμειο

 

το κλικ που σας έκανε....σιγουρα ο καθένας μας επιλέγει σύμφωνα με αυτό που του ....κάνουν κλικ....την δεδομένη στιγμή :D

 

εγω ζητώ περα του δεδομένου όπως τα μαθήματα/το κολυμβητήριο/ που και στα δύο σχοελία είναι τα ίδια.

 

τι έκανε τον καθένα σας να επιλέξει το ένα ή το άλλο και γιατι απέρριψε το άλλο

 

ευχαριστώ πολύ :-P

 

υγ

αν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε και στο inbox απάντηση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

την βοήθεια σας θα ήθελα όσον αφορα τα ποιο πανω σχολεία

 

εχω διαβάσει απόψεις που έχετε πει κατά καιρους και είναι πολύτιμες

θα ήθελα όμως

την γνωμη σας την αποψή σας για τις διαφορές που έχετε εντοπισει μεταξύ της ερασμειος κ της ελληνογερμανικής

 

δηλ περα των εγκαταστάσεων που είναι εμφανή διαφορετικές και φυσικά τα διδακτρα τα οποία είναι και αυτά διαφορετικά μεταξύ τους

 

αυτό που θέλω ν μάθω από γονείς που έχουν τα παιδιά τους σε μεγαλύτερες τάξεις της πρώτης δημοτικου .και ίσως έχουν περισσοτερη εμπειρία τι είναι αυτό που κάνει το καθένα καλύτερο στο είδος του

γιατι επιλέξατε την ελληνογερμανική ή την εράσμειο

 

το κλικ που σας έκανε....σιγουρα ο καθένας μας επιλέγει σύμφωνα με αυτό που του ....κάνουν κλικ....την δεδομένη στιγμή :D

 

εγω ζητώ περα του δεδομένου όπως τα μαθήματα/το κολυμβητήριο/ που και στα δύο σχοελία είναι τα ίδια.

 

τι έκανε τον καθένα σας να επιλέξει το ένα ή το άλλο και γιατι απέρριψε το άλλο

 

ευχαριστώ πολύ :-P

 

υγ

αν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε και στο inbox απάντηση

 

Νομίζω υπάρχει θέμα Ερασμειος ή ελληνογερμανική αν σε ενδιαφέρει.

 

Εμείς προσωπικά επιλέξαμε την Εράσμειο γιατί η ελληνογερμανική ήταν πιο ακριβή και ήδη η Εράσμειος έβγαινε εκτός budget. Επίσης η Εράσμειος ήταν λίγο πιο βολική για εμάς σαν τοποθεσία.

 

Δηλαδή εμείς δεν πήγαμε καν στην ελληνογερμανική να τη δούμε. Τώρα πρέπει να έχουν πέσει κάπως οι τιμές και να έρχεται η μία ή η άλλη για κάποιον που αφήνει το παιδί μέχρι το απόγευμα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει θέμα Ερασμειος ή ελληνογερμανική αν σε ενδιαφέρει.

 

Εμείς προσωπικά επιλέξαμε την Εράσμειο γιατί η ελληνογερμανική ήταν πιο ακριβή και ήδη η Εράσμειος έβγαινε εκτός budget. Επίσης η Εράσμειος ήταν λίγο πιο βολική για εμάς σαν τοποθεσία.

 

Δηλαδή εμείς δεν πήγαμε καν στην ελληνογερμανική να τη δούμε. Τώρα πρέπει να έχουν πέσει κάπως οι τιμές και να έρχεται η μία ή η άλλη για κάποιον που αφήνει το παιδί μέχρι το απόγευμα.

 

όχι δεν εχουν πεσει οι τιμες

εχει διαφορα περι το 1400 με μεταφορα

 

τοχω δει το θεμα... σε ευχαριστω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να επαναφέρω το θέμα και να ενισχύσω μία από τις δύο απόψεις (στις οποίες -και στις δύο- κρύβεται μία αλήθεια) υποβάλλω και μία άλλη άποψη.

 

http://www.huffingtonpost.gr/christianna-gira-/-_2364_b_8498392.html

 

Συμφωνώ με τα περισσότερα σημεία που θίγει το άρθρο. Όταν είδα την ανακοίνωση για τον νέο υπουργό παιδείας, μετά τις εκλογές, νόμιζα πως έβλεπα εφιάλτη. Όχι ότι αναγνώριζα έργο στους προηγούμενους, αλλά νόμιζα ότι κάπου το βαρέλι έχει κι έναν πάτο. Ο κος Φίλης μου αποδεικνύει τακτικά πως δεν έχει. Ούτε έχω κάτι κατά της ιδιωτικής εκπαίδευσης, το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Εξάλλου, αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση στη χώρα μας, όταν θα έρθει η ώρα να σπουδάσουν τα παιδιά μου, ανάλογα με τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό, πιθανολογώ πολύ έντονα να τα στρέψω πως πανεπιστήμια του εξωτερικού κι ίσως και καριέρα εκτός συνόρων. Θα δούμε. Ας μας έχει καλά ο Θεός μέχρι τότε.

 

Εκεί που διαφωνώ είναι στο απόσπασμα:

"Για να το θέσω απλά∙ διαφορετικά ποιος ο λόγος να διαλέξει ένα ελληνικό πανεπιστήμιο για να φοιτήσει ένας νέος άνθρωπος, καθώς σχεδιάζει το μέλλον του όταν γνωρίζει εκ των προτέρων ότι το πανεπιστήμιο του δεν έχει την παραμικρή επαφή με την πραγματική οικονομία; Όταν γνωρίζει ότι δε γίνονται συμπράξεις, συνέργειες με τους μελλοντικούς εργοδότες; Όταν γνωρίζει ότι δεν προσαρμόζεται η γνώση που παρέχεται με τις ανάγκες μια χώρας σε όλα τα επίπεδα;"

 

Η δική μου άποψη είναι πως, όταν δίνεις πανελλήνιες εξετάσεις, αυτά τα δεδομένα τα γνωρίζεις εκ των προτέρων, δεν αποτελούν κάποιο καλά φυλαγμένο μυστικό, που το ανακαλύπτεις στο πρώτο έτος. Αν δεν σε καλύπτει η (οποιαδήποτε ελληνική) σχολή, λοιπόν, ούσα αυτή που είναι, τη βγάζεις εκτός επιλογών κι αναζητάς κάτι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.

 

Κι επίσης, με το

 

"Αντ' αυτού η χώρα με την τρέχουσα διακυβέρνησή της θα καλωσορίσει, θα αγκαλιάσει και θα κρατήσει υπό την προστασία της, τα παιδιά που εισήχθησαν φέτος στα ελληνικά ΑΕΙ με μέσο όρο 2/20 και 3/20. Όταν κι εφόσον τα παιδιά αυτά ολοκληρώσουν τις σπουδές τους και καθώς δε θα υπάρχει σύνδεση του πανεπιστημίου τους με την αγορά εργασίας θα βρεθούν να υπηρετούν τα νοσηρά σπλάχνα του κρατικού μηχανισμού ή θα απορροφηθούν στις λιγοστές δραστηριότητες που θα έχουν διατηρηθεί στη χώρα στους τομείς της εστίασης, της κομμωτικής και άλλων εφάμιλλων επαγγελμάτων."

 

Θα θέσω και πάλι τον παράγοντα αυτογνωσία/προσωπική ευθύνη/ρεαλισμός και θα πω και πάλι, ότι η κατάσταση είναι αυτή που είναι. Αν κάποιος βλέπει ότι δεν τραβάει και πάει να σπουδάσει στο ΤΕΙ Ανθοκομίας (λέμε τώρα, δεν ξέρω καν αν υπάρχει), με βαθμό εισαγωγής τον προαναφερόμενο και με μηδενικές πιθανότητες απορρόφησης στο αντικείμενό του, μετά την αποφοίτηση, μόνο και μόνο για να λέει ότι "πήρε ένα χαρτί", του φταίει κανένας που έχασε χρόνο και χρήμα για τις σπουδές του; Και που δε θα μπορεί παρά να εργαστεί ως γκαρσόνι ή βοηθός πιστολάκι; Μεγάλη, ίσως τη μεγαλύτερη ευθύνη, φέρουν και οι γονείς, σε αυτές τις περιπτώσεις πτυχιοπληξίας.

 

Xωρίς, φυσικά, επαναλαμβάνω, να ωραιοποιώ καταστάσεις ή να εθελοτυφλώ ή να μην επιθυμώ βαθιές αλλαγές και βελτίωση της παιδείας στη χώρα, και ειδικά της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και συνολικότερα.

 

Τέλος, Deena, νομίζω πως δεν έχει νόημα να αντιδράμε εκ των προτέρων για την υποθετική κατάσταση που περιγράφεις. Και σε κάθε περίπτωση, οι ίδιοι οι φοιτητές γνωρίζουν καλύτερα από οποιονδήποτε τι συμβαίνει κι αν νιώσουν ότι προσπαθούν να τους εκμεταλλευτούν ή να καρπωθούν την επιτυχία τους, μπορούν και οι ίδιοι να βρουν τρόπο να αντιδράσουν.

 

Αυτό που ήθελα να πω, για να κλείσει από μέρους μου αυτή η παρένθεση, είναι πως, κατά τη δική μου άποψη κι εμπειρία, το πτυχίο της Νομικής στην Ελλάδα εξακολουθεί, παρά την κρίση και τα όποια προβλήματα, να είναι ένα γερό κλειδί, που ανοίγει πολλές πόρτες για το μέλλον, εντός κι εκτός - κι αυτό θεωρώ πως έχουν κατά νου όλοι αυτοί οι νέοι που την επέλεξαν και την επιλέγουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

υπάρχουν νεότερες απόψεις για τα σχολεία Γεννάδειο, Κουτσομάλη, Γεωργίου Ζώη; ενδιαφέρομαι να στείλω το γιο μου.. Ευχαριστώ![/Q

 

Στέλνω το γιο μου στη Γεννάδειο Δ Δημοτικού

Είμαι ευχαριστημένη

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους

Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για ιδιωτικό Δημοτικό στα Δυτικά προάστια.

Συγκεκριμένα έχω δει (στο ιντερνετ) την Πρότυπη Παιδιαγωγική και την Νέα Παιδεία στο Χαιδάρι.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

@cateyes

 

Καλησπέρα,

 

επειδή έχω δει διάφορα post σας για το σχολείο Αυγουλέα - Λιναρδάτου, θα μπορούσατε να μου δώσετε μια άποψη για το επίπεδο εκμάθησης ξένων γλωσσών; (Δεν μπόρεσα να σας στειλω pm για κάποιο λόγο).

 

Είμαι σε αναζήτηση σχολείου για τον γιο μου (Α' Δημοτικού τον Σεπ16) που θα καλύπτει αγγλικά και γαλλικά ικανοποιητικά χωρίς φροντιστήρια/ιδιαίτερα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

μηπως στέλνει κάποιος από εδώ το παιδί του στο δημοτικό του Δ.Ε.Σ. στη Βάρκιζα? Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη κάποιου που το παιδί του φοιτά σ'αυτό το σχολείο.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Βρηκες τον ανθρωπο σου!! :)

 

Καλησπέρα,

έχω παρακολουθήσει όλες τις συζητήσεις που έχουν γίνει για τα σχολεία της περιοχής Χαλάνδρι, Παλλήνη, Κάτζα, Σπάτα με διαφορετικά ζητούμενα από τον κάθε γονιό και θα ήθελα την βοήθειά σας στη επιλογή καλού εκπαιδευτικού επιπέδου σχολείου με έμφαση στα αγγλικά. Έχοντας καταλήξει λίγο πολύ μεταξύ Ζηρίδη, Παναγιωτόπουλου, Πλάτωνα και Κωστέα Γείτωνα (και λόγω απόστασης από σπίτι) θά ήθελα να ακούσω αν έχετε πάει τα παιδία σας σε κάποια από αυτά και ήσασταν δυσαρεστημένοι, για ποιό λόγο υπήρξε δυσαρέσκεια.

Εχω επισκευτεί τα τρία από αυτά και έχω ήδη κάποια άποψη. Ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγείο και δημοτικό αρχικά και μετά βλέπουμε.

Για του Ζηρίδη αναφέρθηκε κάτι τέτοιο και θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...