Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Εγώ πήγα Ουρσουλίνες και αποφοίτησα το '92.

Τότε βέβαια τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, το σχολείο ήταν θηλέων, το αντίστοιχο αρρένων ήταν η λεόντειος. Το δημοτικό ήταν και είναι (από φίλη μου που στέλνει το παιδί της εκεί τώρα) πολύ καλό και ανέκαθεν μικτό, με πολύ καλές δασκάλες και καλές εγκαταστάσεις.

Για το γυμνάσιο-λύκειο δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Βέβαια είναι πια μικτό, εδώ και πολλά χρόνια, ίσως πάνω από δέκα. Το κτίριο πάντως είναι ψιλομίζερο, δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε που πήγαινα εγώ, όμως οι καθηγητές είναι καλοί, τουλάχιστον οι περισσότεροι και το επίπεδο γαλλικών, μακράν το καλύτερο.

Εγώ πάντως αν είχα κόρη εκεί θα την έστελνα γιατί παραμένει οικονομικό σχολείο, σε σύγκριση με τα άλλα και για τους λόγους που σου προανέφερα. Επειδή όμως έχω γιους και δεν θα ήθελα στα δεκαπέντε του ο κανακάρης μου να λέει ότι πάει στις καλόγριες (!) αποφάσισα να στραφώ σε άλλα σχολεία.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως σε ότι αφορά τις Ουρσουλίνες.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΧΕΙΣ ΨΑΧΤΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΑΣΛΕΙΟ.ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΓΡΑΦΕΙΣ?ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όσο αφορά το κομμάτι των ιδιωτικών σχολείων. Τα περισσότερα παιδιά είναι "φιρμάτα" και εκτός τόπου και χρόνου, εκτός πραγματικότητας όπως πολύ σωστά είπες. Όμως δες τι έκανε η φίλη σου παρ' όλο που η ίδια έπαθε πολιτισμικό σοκ τελειώνοντας το σχολείο, επέλεξε τα παιδιά της να τα στείλει εκεί. Και είμαι σίγουρη ότι ο λόγος δεν είναι το καλύτερο επίπεδο παιδείας αλλά οι γνωριμίες. Και το έχουμε δει στην καθημερινότητα μας πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες. Είναι άλλο το παιδί σου να είναι συμμαθητής με τα εγγόνια της Φάνη Πάλη Πετραλιά στην Χίλλ καια άλλο να είναι συμμαθητής με τον .... αλβανό. Είναι άλλο το παιδί σου να λέει τελείωσα το Αρσάκειο και άλλο το 134 Α. Πετραλώνων.

Τέλος πάντων αυτά παίζουν πολύ γύρω μας. Εγώ όμως προσπαθώ να μείνω μακρυά από αυτά και να δω που πραγματικά θα πάρει καλή μόρφωση το παιδί μου χωρίς να γίνει σαν αυτά τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα των μικροαστικών οικογενειών.

Τώρα όσο αφορά το Μαράσλειο δεν υπάρχει οικονομική συμμετοχή των γονέων παρά μόνο στην μεταφορά από και προς το σχολείο. Τώρα για extra δραστηριότητες δεν ξέρω - γι' αυτό έβαλα και το post- αλλά γνωρίζω ότι η Μαράσλειος είχε υπολογιστές για τους μαθητές 5 χρόνια τουλάχιστον πριν το πρώτο δημόσιο. Έχει πάντα εξειδικευμένους για τα ειδικά μαθήματα (μουσική, εικαστικά, γυμναστική) και γίνεται δουλειά. Και μπορεί να μη δίνουμε σημασία στη μουσική και στα εικαστικά αλλά μορφωμένος άνθρωπος που δεν έχει επαφή με την τέχνη σε όλες τις τις εκφάνσεις δεν νοείται μορφωμένος.

Τέλος πάντων συγνώμη που σε κούρασα με τις σκέψεις μου. \

Νομίζω ότι όντως θα κάνω αίτηση και βλέπουμε στην τελική τίποτα δεν είναι δεσμευτικό. Αν τον πάρουν το δοκιμάζουμε και αν μας ικανοποιεί καλώς, αν όχι υπάρχει πάντα το σχολείο της γειτονίας το οποίο εκτός από μόρφωση παρέχει και φίλους της διπλανής πόρτας που είναι εξίσου σημαντικό.

 

Μου είπες ότι είσαι μέλλουσα μητέρα; περιμένεις μωρό; :D:?:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΑΠΛΑ ΜΕΝΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ...

 

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΦΟΙΤΟΥΝ

 

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ...

 

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΛΕΣ...

ΜΑΡΙΑΛ

Link to comment
Share on other sites

μαριαλ καλησπέρα

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.

Έκανα την αίτηση για το Αρσάκειο, τη Δευτέρα μας κάλεσαν να πάμε μαζί με το παιδί και ακολουθεί η κλήρωση που θα γίνει τον επόμενο μήνα.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι από την εμπειρία σου, αν υπάρχουν καλές πιθανότητες να κληρωθεί το παιδί. Η κλήρωση είναι πραγματική κλήρωση ή πρέπει ο γονιός να έχει "μέσο" για να κληρωθεί το παιδί?

Εμείς δεν έχουμε τέτοιου είδους γνωριμίες και θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου μιας και έχεις περάσει από αυτή τη διαδικασία στο παρελθόν.

 

Ευχαριστώ

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

:?: ΓΟΝΕΙΣ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

 

ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑΞΥ 5 ΚΑΙ 6 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ "ΤΟ" ΣΧΟΛΕΙΟ, ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Ο,ΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ/ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ.

ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΡΑΣΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ - 8500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ (ΜΕΧΡΙ 16:00) EINAI ΥΠΕΡΒΟΛΗ!

 

Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΜΕΤΑΞΥ ΣΧΟΛΗΣ ΧΟΥΡΔΑΚΗ ΚΑΙ ΣΧΟΛΗΣ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ.

 

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά.

 

Για Βόρεια Προάστεια δεν γνωρίζω πληροφορίες.

 

Για Ξενόπουλο, έχω ακούσει και καλά και όχι τόσο καλά.

Επειδή το έχω επισκεφθεί, το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι οι χώροι του είναι απαρχαιωμένοι με σχεδόν ανύπαρκτη αυλή και πατέντες για να εξασφαλίσουν λίγο περισσότερο χώρο. Μάλιστα, υπάρχει και μια τάξη (αν θυμάμαι της Ε'Δημοτικού), η οποία είναι μικροσκοπική και κάτω από μια σκάλα. Επίσης, έχει πολλά παιδιά στις τάξεις.

Από θέμα εκπαίδευσης και αγωγής, δεν γνωρίζω να σου πω.

Η τιμές της Σχολής Ξενόπουλου είναι πιο οικονομικές σε σύγκριση με αυτές της Χουρδάκη.

 

Για Χουρδάκη έχω ακούσει καλά λόγια, με ένα καλό πρόγραμμα, που ίσως θεωρηθεί βαρύ. Για το θέμα των Αγγλικών, όμως, των μικρών τάξεων, έχω διαπιστώσει απογοητευτικά αποτελέσματα.

 

Επίσης, μου στάλθηκε φυλλάδιο από τα εκπαιδευτήρια ΔΕΛΑΣΑΛ και ανοίγει δημοτικό σχολείο στον Άλιμο, που θα λειτουργήσει από το Σεπ.09. Απ'ό,τι γνωρίζω η ΔΕΛΑΣΑΛ έχει γυμνάσιο και λύκειο στον Πειραιά, χωρίς, όμως, να γνωρίζω από πρώτο χέρι τι ισχύει εκεί.

Ισως θελήσει η αδελφή σου να το ψάξει.

Ο αδελφός μου φοίτησε στο ΔΕΛΑΣΑΛ στην Αυστραλία και ήταν εξαιρετικά καλό. Αλλά, δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο καλό και στην Ελλάδα.

 

Πάντως, ανάλογα και με την περιοχή βέβαια, έχω διαπιστώσει ότι οι εγκαταστάσεις των δημοσίων υπερτερούν πολύ σε σύγκριση με αυτές πολλών ιδιωτικών των Νοτίων Προαστείων.

Δυστυχώς, όμως, πάσχουν σε άλλα και είναι θέμα τύχης.

Και μπορεί να πει κανείς ότι δεν έχουν σημασία τόσο οι εγκαταστάσεις, όσο η εκπαίδευση. Αλλά, κρίνοντας από τα παιδιά που γνωρίζω, σημαντικό ρόλο παίζουν και οι χώροι. Να είναι καθαροί, ευάεροι και ευήλιοι και να υπάρχει χώρος για παιχνίδι.

Οι πατέντες που έχουν κάνει πολλά ιδιωτικά (στα Νότια Προάστια) και η σκοτείνια που υπάρχει στους χώρους τους με κάνει και απορώ με τις τιμές που χρεώνουν.

 

Εμείς αισθανόμαστε τυχεροί γιατί βρήκαμε ένα μικρό ιδιωτικό δημοτικό σχολείο στην περιοχή μας, που έχει μόνο 16-17 παιδιά σε κάθε τάξη. Λέγεται Κουτσομάλλης.

Έχει εξαιρετικούς εκπαιδευτικούς και απλό πρόγραμμα. Δηλαδή, δεν έχει πολλά εξτρά μέσα στο "υποχρεωτικό". Εχει ό,τι ένα δημόσιο με τη διαφορά ότι η ποιότητα της διδασκαλίας και της συμπεριφοράς είναι καλύτερη.

Εχει επιπρόσθετα διδασκαλία Αγγλικών με καλά αποτελέσματα (διδάσκω Αγγλικά και μπορώ να κρίνω), μουσική παιδεία και εφαρμόζουν αποτελεσματικά το πρόγραμμα της ευέλικτης ζώνης. Εχει και δραστηριότητες τα απογεύματα αλλά δεν τις έχουμε εκμεταλλευτεί ακόμα.

Το παιδί επιστρέφει και δεν παύει να μιλά για το τι έχουν κάνει εκείνη τη μέρα, σε αντίθεση με το δημόσιο απ'όπου γυρνούσε είτε αδιάφορος, είτε συγχυσμένος. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για όλα τα δημόσια... μιλάω για τη δική μας εμπειρία.

Κι το ιδιωτικό που πηγαίνουμε έχει μικρές εγκαταστάσεις (σε σύγκριση με το δημόσιο), αλλά είναι σύγχρονη κατασκευή με απλετο φως και ευάερο και πάρα πολύ καθαρό...ειδικά οι τουαλέτες.

 

Οι περισσότεροι γονείς, πιστεύω, ότι δε ζητάμε και πολλά. Απλά θα θέλαμε υπεύθυνα άτομα, σωστή λειτουργία και ένα λιτό περιβάλλον που να διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό για να γίνεται σωστά το μάθημα και τα παιδιά να αγαπούν το χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΒΕΤΑ

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΑΥΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ ΚΛΗΡΩΣΗ. ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ 2-3 ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΟΝ ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ ?? ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΚΙ Η ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ?

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΜΑΡΙΑΛ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ καλημέρα

 

Εμείς μένουμε στο Νέο Ψυχικό και η πλησιέστερη στάση του σχολικού (το οποίο δεν θυμάμαι από που ακριβώς έρχεται και περνάει από μας ) είναι στην πλατεία Αγίας Σοφίας. Νομίζω ότι είναι η τελευταία στάση που κάνει το συγκεκριμένο δρομολόγιο πριν καταλήξει στο σχολείο.

Είναι κάπως μακριά από το σπίτι μας και σκεφτόμαστε εάν κληρωθεί το παιδί τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο που θα είναι μικρούλι να το πηγαίνει ο άντρας μου το πρωί και το μεσημέρι να το παίρνω εγώ. Έτσι θα γλιτώσουμε το κόστος του σχολικού και το άγχος του πρωινού.

Εσείς πού μένετε? Από αυτά που περιγράφεις πιο πάνω δεν κατάλαβα την περιοχή. Ενδέχεται να είμαστε στο ίδιο δρομολόγιο?

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ. ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΙΣΗΣ ΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ....

ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΩΣ ΤΙΣ 5.30 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

ΘΑ ΔΟΥΜΕ...

 

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.

ΜΑΡΙΑΛ

Link to comment
Share on other sites

julias σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

 

Παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάποιος γονιός που πάει το παιδί του στη Ράλλειο δημοτικό ας με ενημερώσει για το αν είναι ευχαριστημένοι από την δουλειά που γίνεται από θέμα μελέτης- διαβάσματος μετά το πέρας των στάνταρ ωρών διδασκαλίας. Ευχαριστώ! Έχω προβληματιστεί πολύ... :(

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BIKY από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει δημοτικό.

Μόνο γυμνάσιο και λύκειο στο οποίο εισάγεσαι με κλήρωση.

Κάτι μου έχουν ψυθυρίσει και για μέσο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω μόνο για τα δύο πρώτα γιατί τα επισκέφτηκα η ίδια για το παιδί μου που πάει Α' Δημοτικού. Εχουμε και λέμε:

 

1) ΑΥΓΟΥΛΕΑΣ: Δεν μου έκανε καλή εντύπωση αν και γίνεται χαμός από τον κόσμο που έχει. Με την παρουσίαση και μόνο που μου έκανε ο ιδιοκτήτης του αγχώθηκα...μου φάνηκε πολύ πιεστικό το πρόγραμμα και αγχωτικό... Το σχολείο από την άλλη πλευρά δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση αν λάβουμε υπόψη το πόσο ακροβό είναι ενώ όλες οι δραστηριότητες ήταν έξτρα (χρηματικώς εννοώ) και εκτός ωραρίου διδασκαλίας.

 

2) ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ: Μαύρα χάλια! Το χειρότερο απ όλα ήταν ότι δεν σου έκλειναν απογευματινό ραντεβού να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη παράμόνο πρωινό έως τη 13:00! Το απόγευμα ήταν κλειστό ενώ η κοπελίτσα που ήταν στο γραφείο δεν ήξερε να σε κατατοπίσει για τίποτε... Απορώ...

 

Να σου προτείνω τη Λακωνική Σχολή στον Κολωνό... Απλό, βατό σχολείο στο οποίο όμως γίνεται πολύ καλή δουλειά (τουλάχιστον εγώ είμαι ευχαριστημένη). Αγγλικά κάθε μέρα από 1 ώρα, 2 φορές κολύμβηση , 1 ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ, 1 χορό, μουσική...(όλα εντός ωραρίου)... ε, αυτά φτάνουν...Και το πιο σημαντικό χωρίς έχτρα κόστος ούτε πήγαινε έλα.. Και η τιμή η ίδια με του Αυγουλέα...

Και το καλύτερο για το τέλος...Η Α' Δημοτικού δεν έχει καθόλου (μα καθόλου) διάβασμα στο σπίτι...!! Ούτε που καταλαβαίνεις ότι έχεις παιδί στο σχολείο...Είναι πάντα διαβασμένο! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας για σας για τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ" και τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ" στη Βάρη Αττικής. Ενδιαφέρομαι για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας..

Η κόρη μου πηγαινει στα εκπαιδευτηρια Καργακου. Είναι δευτερα δημοτικου και γενικά είμαι αρκετα ευχαριστημενη από το σχολειο. Τα δίδακτρα είναι 5300 το χρόνο. Το μόνο θέμα που με απασχολεί, (αν μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα) είναι ότι έχουν πολλες εργασίες για το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

χα χα :lol:

αυτή η δεύτερη πληροφορία είναι και η πιο ενδιαφέρουσα

Δηλαδή πόσο ακριβό, πού βρίσκεται, μπας κι εχει καμιά ηλεκτρονικη διευθυνση με πληροφορίες? πάσα πληροφορία δεκτή

 

*Αργύρη-Λαιμού, ναι, ναι

Link to comment
Share on other sites

χα χα :lol:

αυτή η δεύτερη πληροφορία είναι και η πιο ενδιαφέρουσα

Δηλαδή πόσο ακριβό, πού βρίσκεται, μπας κι εχει καμιά ηλεκτρονικη διευθυνση με πληροφορίες? πάσα πληροφορία δεκτή

 

*Αργύρη-Λαιμού, ναι, ναι

 

 

Στον Γέρακα, γύρω στα 6,500 ευρώ το βασικό πρόγραμμα στην α δημοτικού.

Ουδέτερο γνωρίζω ότι είναι εν σχέσει με τα σχολεια της ευρύτερης περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για σας για τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ" και τα "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ" στη Βάρη Αττικής. Ενδιαφέρομαι για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό.

 

Για τα εκπαιδευτήρια Καισαρη δεν εχω αποψη, μπορώ να σου πω όμως για τον Κωστεα-Γειτονα. Στελνω εκει το γιο μου νηπιαγωγειο, φετος ειναι η δευτερη χρονια, και σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην συνεχίσουμε εκει δημοτικο. Εχω παρατηρήσει ότι παρολο που προσφερουν εκπληκτικές εγκαταστάσεις κτλ κτλ δεν υπαρχει ουσία, εχουν εμπορευματοποιήσει γενικώς την εννοια της παιδείας.

Σκεφτομαι για Δούκα, αλλα και παλι θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

για μας είναι πολύ πολύ πολύ νωρίς ακόμη, αλλά επειδή τέλειωσα το Αρσάκειο Εκάλης θα ήθελα κάποια στιγμή του παιδί μου να ακολουθήσει και θέλω να δω κατά πόσο άλλαξαν τα πράγματα -ελπίζω προς το καλύτερο-, γνωρίζει κανείς αν εξακολουθούν να έχουν προτεραιότητα τα παιδιά αποφοίτων ή πάνε κατευθείαν στην κλήρωση?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ "ΑΥΓΟΥΛΕΑ" ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ . ΠΙΑ ΛΑΚΩΝΙΚΗ ΕΝΝΟΕΙΣ , ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΦΡΑΓΚΗ Η΄ΤΟΥ ΜΑΓΚΛΑΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα εκπαιδευτήρια Καισαρη δεν εχω αποψη, μπορώ να σου πω όμως για τον Κωστεα-Γειτονα. Στελνω εκει το γιο μου νηπιαγωγειο, φετος ειναι η δευτερη χρονια, και σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην συνεχίσουμε εκει δημοτικο. Εχω παρατηρήσει ότι παρολο που προσφερουν εκπληκτικές εγκαταστάσεις κτλ κτλ δεν υπαρχει ουσία, εχουν εμπορευματοποιήσει γενικώς την εννοια της παιδείας.

Σκεφτομαι για Δούκα, αλλα και παλι θα δουμε.

 

Τα εκπαιδευτήρια "Κωστέα-Γείτονα" δεν έχουν σχέση με τα εκπαιδευτήρια "Γείτονα" στην Βάρη. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...