Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Ο μικρός μας marco polo πάει νήπιο φέτος οπότε πήγαμε στα birds στη Καστέλα του χρόνου συνεχίζουν στην Παιδαγωγική.

 

Τα BIRDS-Παιδαγωγική δεν είναι η Ελληνογαλλική. Είναι ενιαίο σχολείο, Νηπιαγωγείο (BIRDS) και Δημοτικό (Παιδαγωγική) και είναι σχολείο Ελληνικό, το οποίο έχει υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας με το Saint Paul (Γυμνάσιο Λύκειο) εδώ και πολλλά χρόνια. Η συνεργασία αυτή συνεχίζεται παρά το ότι τα τελευταία χρόνια λειτουργεί το δημοτικό DE LA SALLE-Saint Paul στον Άλιμο, που είναι το δημοτικό του Saint Paul.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τα BIRDS-Παιδαγωγική δεν είναι η Ελληνογαλλική. Είναι ενιαίο σχολείο, Νηπιαγωγείο (BIRDS) και Δημοτικό (Παιδαγωγική) και είναι σχολείο Ελληνικό, το οποίο έχει υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας με το Saint Paul (Γυμνάσιο Λύκειο) εδώ και πολλλά χρόνια. Η συνεργασία αυτή συνεχίζεται παρά το ότι τα τελευταία χρόνια λειτουργεί το δημοτικό DE LA SALLE-Saint Paul στον Άλιμο, που είναι το δημοτικό του Saint Paul.

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση!

Όταν μας την πρότειναν μας είπαν για το νήπιο της ελληνογαλλική σχολής Πειραιά...όπως και να έχει μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη μου πείτε ότι κάνω διαφήμιση του σχολείου, που πάει ο γιος μου! Μακριά από μένα η "στάμπα" της διαφήμισης. :) Είναι όμως ένα από τα πολλά προγράμματα, με τα οποία ασχολούνται οι μαθητές του σχολείου κι επειδή είναι και ασυνήθιστο, ήθελα να σας το αναφέρω. Βρήκα και το σχετικό άρθρο

 

http://reviews.in.gr/greece/paideia/article/?aid=1231327243

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πείτε ότι κάνω διαφήμιση του σχολείου, που πάει ο γιος μου! Μακριά από μένα η "στάμπα" της διαφήμισης. :) Είναι όμως ένα από τα πολλά προγράμματα, με τα οποία ασχολούνται οι μαθητές του σχολείου κι επειδή είναι και ασυνήθιστο, ήθελα να σας το αναφέρω. Βρήκα και το σχετικό άρθρο

 

http://reviews.in.gr/greece/paideia/article/?aid=1231327243

 

Καλά κάνεις και το αναφέρεις!!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα BIRDS-Παιδαγωγική δεν είναι η Ελληνογαλλική. Είναι ενιαίο σχολείο, Νηπιαγωγείο (BIRDS) και Δημοτικό (Παιδαγωγική) και είναι σχολείο Ελληνικό, το οποίο έχει υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας με το Saint Paul (Γυμνάσιο Λύκειο) εδώ και πολλλά χρόνια. Η συνεργασία αυτή συνεχίζεται παρά το ότι τα τελευταία χρόνια λειτουργεί το δημοτικό DE LA SALLE-Saint Paul στον Άλιμο, που είναι το δημοτικό του Saint Paul.

Και απο Σεπτέμβριο ξεκινάει και νήπιο οπότε κλείσαμε ραντεβου για την άλλη εβδομάδα!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη μου πείτε ότι κάνω διαφήμιση του σχολείου, που πάει ο γιος μου! Μακριά από μένα η "στάμπα" της διαφήμισης. :) Είναι όμως ένα από τα πολλά προγράμματα, με τα οποία ασχολούνται οι μαθητές του σχολείου κι επειδή είναι και ασυνήθιστο, ήθελα να σας το αναφέρω. Βρήκα και το σχετικό άρθρο

 

http://reviews.in.gr/greece/paideia/article/?aid=1231327243

 

Μπράβο!

Είναι ωραίο να "ανοίγουν" τα σχολεία στην κοινωνία!

Ποιας ηλικίας παιδιά συμμετείχαν στο project; Γυμνασίου;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχετε!

Ευχαριστούμε πολύ αλλά πρώτα θα πρέπει να καταλήξουμε σε κάποιο σχολείο!

Πάντως ο Άλιμος είναι μια περιοχή που μας βολεύει σε γενικές γραμμές...για το σχολείο θα θα σας πώ την επόμενη εβδομάδα...Σε ευχαριστώ και πάλι γιατί με έκανες να το κοιτάξω λίγο παραπάνω!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Είναι ωραίο να "ανοίγουν" τα σχολεία στην κοινωνία!

Ποιας ηλικίας παιδιά συμμετείχαν στο project; Γυμνασίου;

 

Ναι, Aimée, είναι μεγαλύτερα παιδιά, αν δεν απατώμαι, του Λυκείου, πρέπει να το κοιτάξω από τον ιστότοπο του σχολείου για να συγουρευτώ.

 

Σας δίνω και κάποιες ακόμη πληροφορίες, σχετικά με αυτό. Το "αστείο" είναι ότι καμαρώνω σα να διακρίθηκα εγώ :) :):)

 

"11η καλύτερη ομάδα στον κόσμο και 1η με μεγάλη διαφορά σε Ελλάδα και Κύπρο αναδείχθηκε η ομάδα του σχολείου μας Ground Force Project στους Παγκόσμιους Τελικούς 2013 της F1 in Schools στο Austin του Texas (F1 in Schools World Finals 2013 – Austin, Texas). Στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό «Η Φόρμουλα 1 στα σχολεία», μαθητικές ομάδες σχεδιάζουν και κατασκευάζουν κάθε μια το δικό της αμαξίδιο formula 1 και διαγωνίζονται σε κοινή πίστα, κάτω από κοινούς κανόνες και υπό κοινά διαγωνιστικά κριτήρια. Συνεχίζοντας και φέτος στο Τέξας την περσινή μεγάλη της επιτυχία στους Παγκόσμιους τελικούς του Abu Dhabi, η ομάδα Ground Force Project με 735,3 βαθμούς κατέκτησε την 11η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και παράλληλα προκρίθηκε στις 3 καλύτερες ομάδες για το βραβείο Research & Development και στις 3 καλύτερες ομάδες για το βραβείο Sponsorship & Marketing.

 

Βάσει των διεθνών κανονισμών, η φετινή ήταν η τελευταία χρονιά που η ομάδα Ground Force Project είχε το δικαίωμα να λάβει μέρος στο διαγωνισμό με το ίδιο όνομα. Στα χρόνια υλοποίησης του διαγωνισμού στην Ελλάδα, η ομάδα του σχολείου μας έχει να επιδείξει μια απόλυτα επιτυχημένη πορεία η οποία μπορεί να συνοψιστεί στα ακόλουθα:

 

Εθνικοί Τελικοί

· 2 φορές Πρωταθλητές Ελλάδος (2011, 2012)

· 1 φορά Δευτεραθλητές Ελλάδος (2013)

· Βραβείο Γρηγορότερου Αυτοκινήτου (2012)

· Βραβείο Καλύτερου Χαρτοφυλακίου (2012)

· Βραβείο Έρευνας και Ανάπτυξης (2013)

· Βραβείο Καλύτερου Εκθεσιακού Περιπτέρου (2013)

 

Παγκόσμιοι Τελικοί

· Βραβείο της καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας (2012)

· Βραβείο καλύτερης χρήσης εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης (2012)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο της καλύτερης ιστοσελίδας (2012)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο έρευνας και ανάπτυξης (2013)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο εύρεσης χορηγιών και ενεργειών marketing (2013)

 

Στο Austin, μετά την Ground Force Project με 735,3 βαθμούς στην 11η θέση, από τις ομάδες με Ελληνικό ενδιαφέρον ακολουθούν στην 26η θέση η Κυπριακή Ultrasonic Hawks με 545,7 βαθμούς, στην 27η θέση η επίσης Κυπριακή Six & Plus με 525,1 βαθμούς και στην 29ηθέση η Ελληνική Speed Deamons με 499,1 βαθμούς. Η τρίτη Ελληνική ομάδα που θα συμμετείχε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σε συνεργασία με την ομάδα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων Safire Racing, δεν ολοκλήρωσε τη συνεργασία της και δεν προσήλθε για να λάβει μέρος στους παγκόσμιους τελικούς".

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι το σχολείο συμμετέχει αδιάλλειπτα σε εθνικούς, ευρωπαϊκούς και διεθνείς αγώνες και προετοιμάζει συνεχώς τα παιδιά προς αυτό. Άλλωστε, ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που το επέλεξα, ότι δηλαδή δεν ενδιαφέρεται μόνο για το εκπαιδευτικό-μαθησιακό κομμάτι, αλλά δίνει εξίσου βαρύτητα στο αθλητικό-πολιτιστικό κομμάτι.

Για περισσότερες πληροφορίες το σχετικό site είναι http://www.avgouleaschool.gr/htm/index.aspx

 

Και, ναι, δεν κάνω διαφήμιση, μιας και σε πρόσφατη σχετικά ανάρτηση, κάποιο μέλος μου κόλλησε τη "στάμπα". Πάντως, κορίτσια, δεν προέρχομαι από το χώρο του σχολείου. Άλλωστε κάποια μέλη εδώ με γνωρίζουν με ονοματεπώνυμο:):):)

Link to comment
Share on other sites

Cateyes, διαβάζοντας το ποστ σου αυτομάτως σκέφτηκα "να ήμουν και εγώ 15 χρονών και πιλότος σε F1". Φανταστικό! Αυτές είναι πραγματικά εμπειρίες ζωής!!!

Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τέτοιες ειδήσεις που αφορούν σε α) επιτυχίες ελληνικών σχολείων και β) σε τομείς πέρα των "τετριμμένων".

Τέτοιες πρωτοβουλίες αναδεικνύουν τη σημασία του να δίνεις ευκαιρίες σε παιδιά να ανακαλύψουν τον εαυτό τους και να ξεδιπλώσουν ταλέντα, που μπορεί και να μην είχαν υποψιαστεί την ύπαρξή τους.

Αν βρεις πληροφορίες, γράψε μας για το πώς διεξάγεται η προετοιμασία για τέτοιους διαγωνισμούς: συμμετέχουν όσοι θέλουν / μέσω Ομίλων κλπ.

 

Όσο για την διαφήμιση ή δυσφήμιση έχουμε πια "εκπαιδευθεί" κατάλληλα και οι κεραίες μας αμέσως πιάνουν τα σήματα. Φαίνεται εύκολα το εάν ένα ποστ γράφεται από μια μαμά που "πιστεύει" το σχολείο του παιδιού της ή μια μαμά που έχει "απωθημένα" (για τον οποιονδήποτε λόγο) με ένα σχολείο ή έναν κάποιο που επιχειρεί να βρει πελάτες μέσω του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μας marco polo πάει νήπιο φέτος οπότε πήγαμε στα birds στη Καστέλα του χρόνου συνεχίζουν στην Παιδαγωγική.

 

Aν ένιωσες καλά εκεί αυτό είναι σημαντικό,ακολούθησε το ένστικτο σου, έχει καλό όνομα στην περιοχή απλά σε εμάς δεν ταίριαζε πολύ,τουλάχιστον στην ηλικία των τριών που το είχαμε δει από κοντά. Και εμείς νήπιο θα πάμε φέτος στα Δελφινάκια εκεί που ήμασταν,το ψάξιμο το κάνω για δημοτικό.

 

Για το σχολείο σας φίλη από τα παλιά cateyes που δηλώνω και εγώ οτι είναι παλιό μέλος και γνώριμη και δεν κάνει διαφήμιση χαίρομαι πάρα πολύ. Εχω ακούσει και εγώ οτι το Αυγουλέα Λιναρδάτου κάνει εξαιρετική δουλειά και το έχω στα υπόψην αν αποκλείσω τελικά τα δημοτικά του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Aimée, είναι μεγαλύτερα παιδιά, αν δεν απατώμαι, του Λυκείου, πρέπει να το κοιτάξω από τον ιστότοπο του σχολείου για να συγουρευτώ.

 

Σας δίνω και κάποιες ακόμη πληροφορίες, σχετικά με αυτό. Το "αστείο" είναι ότι καμαρώνω σα να διακρίθηκα εγώ :) :):)

 

"11η καλύτερη ομάδα στον κόσμο και 1η με μεγάλη διαφορά σε Ελλάδα και Κύπρο αναδείχθηκε η ομάδα του σχολείου μας Ground Force Project στους Παγκόσμιους Τελικούς 2013 της F1 in Schools στο Austin του Texas (F1 in Schools World Finals 2013 – Austin, Texas). Στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό «Η Φόρμουλα 1 στα σχολεία», μαθητικές ομάδες σχεδιάζουν και κατασκευάζουν κάθε μια το δικό της αμαξίδιο formula 1 και διαγωνίζονται σε κοινή πίστα, κάτω από κοινούς κανόνες και υπό κοινά διαγωνιστικά κριτήρια. Συνεχίζοντας και φέτος στο Τέξας την περσινή μεγάλη της επιτυχία στους Παγκόσμιους τελικούς του Abu Dhabi, η ομάδα Ground Force Project με 735,3 βαθμούς κατέκτησε την 11η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και παράλληλα προκρίθηκε στις 3 καλύτερες ομάδες για το βραβείο Research & Development και στις 3 καλύτερες ομάδες για το βραβείο Sponsorship & Marketing.

 

Βάσει των διεθνών κανονισμών, η φετινή ήταν η τελευταία χρονιά που η ομάδα Ground Force Project είχε το δικαίωμα να λάβει μέρος στο διαγωνισμό με το ίδιο όνομα. Στα χρόνια υλοποίησης του διαγωνισμού στην Ελλάδα, η ομάδα του σχολείου μας έχει να επιδείξει μια απόλυτα επιτυχημένη πορεία η οποία μπορεί να συνοψιστεί στα ακόλουθα:

 

Εθνικοί Τελικοί

· 2 φορές Πρωταθλητές Ελλάδος (2011, 2012)

· 1 φορά Δευτεραθλητές Ελλάδος (2013)

· Βραβείο Γρηγορότερου Αυτοκινήτου (2012)

· Βραβείο Καλύτερου Χαρτοφυλακίου (2012)

· Βραβείο Έρευνας και Ανάπτυξης (2013)

· Βραβείο Καλύτερου Εκθεσιακού Περιπτέρου (2013)

 

Παγκόσμιοι Τελικοί

· Βραβείο της καλύτερης πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας (2012)

· Βραβείο καλύτερης χρήσης εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης (2012)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο της καλύτερης ιστοσελίδας (2012)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο έρευνας και ανάπτυξης (2013)

· Υποψηφιότητα στην τελική τριάδα για το βραβείο εύρεσης χορηγιών και ενεργειών marketing (2013)

 

Στο Austin, μετά την Ground Force Project με 735,3 βαθμούς στην 11η θέση, από τις ομάδες με Ελληνικό ενδιαφέρον ακολουθούν στην 26η θέση η Κυπριακή Ultrasonic Hawks με 545,7 βαθμούς, στην 27η θέση η επίσης Κυπριακή Six & Plus με 525,1 βαθμούς και στην 29ηθέση η Ελληνική Speed Deamons με 499,1 βαθμούς. Η τρίτη Ελληνική ομάδα που θα συμμετείχε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σε συνεργασία με την ομάδα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων Safire Racing, δεν ολοκλήρωσε τη συνεργασία της και δεν προσήλθε για να λάβει μέρος στους παγκόσμιους τελικούς".

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι το σχολείο συμμετέχει αδιάλλειπτα σε εθνικούς, ευρωπαϊκούς και διεθνείς αγώνες και προετοιμάζει συνεχώς τα παιδιά προς αυτό. Άλλωστε, ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που το επέλεξα, ότι δηλαδή δεν ενδιαφέρεται μόνο για το εκπαιδευτικό-μαθησιακό κομμάτι, αλλά δίνει εξίσου βαρύτητα στο αθλητικό-πολιτιστικό κομμάτι.

Για περισσότερες πληροφορίες το σχετικό site είναι http://www.avgouleaschool.gr/htm/index.aspx

 

Και, ναι, δεν κάνω διαφήμιση, μιας και σε πρόσφατη σχετικά ανάρτηση, κάποιο μέλος μου κόλλησε τη "στάμπα". Πάντως, κορίτσια, δεν προέρχομαι από το χώρο του σχολείου. Άλλωστε κάποια μέλη εδώ με γνωρίζουν με ονοματεπώνυμο:):):)

 

ΧΑΧΑ! Χαίρομαι που έχεις ψιλό έως χοντροπορωθεί με το σχολείο!!! Το έχω ξεχωρίσει και εγώ πολλές φορές με ποστ μου στα σχολεία της Δυτ. Αττικής. Μερικές φορές αναρωτιέμαι που θα έφταναν αυτοί οι άνθρωποι το σχολείο τους αν είχαν και τίποτα φοβερές εγκαταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Τελικά εμείς κορίτσια καταλήξαμε στην ελληνογερμανική αγωγή για τον μικρό μας και το γράψαμε ήδη.Είδαμε αρκετά σχολεία αλλά αυτό μας άρεσε περισσότερο απο όλες τις απόψεις...το μόνο αρνητικό η απόσταση αλλά το πρωί θα πηγαίνομαι τον μικρό σε ένα συγκεκριμένο σημείο κοντά στο σπίτι μας και θα τον πέρνουν στις οχτώ παρά δέκα λογική ώρα αφου το πρόγραμμα ξεκινάει στις 8.25...το μεσημέρι θα τον φέρνουν στο σπίτι μας...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα πληροφορίες για την Λεόντιο της Νέας Σμύρνης,

ενδιαφέρομαι για Α΄ Δημοτικού ... ξέρω ότι είναι 2 τα δημοτικά της Λεοντίου

Αν έχουν κάποια διαφορά απόψεις και πληροφορίες , τιμές κ.τ.λ από προσωπική επήρεια.......

 

Το ίδιο και για τα εκπαιδευτήρια Χουρδάκη πληροφορίες απόψεις και τιμές....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το μονο που θα ηθελα να προσθεσω στην συζητηση σας ειναι μια προσωπικη μου εμπειρια καθως ημουν επιστημονικος συνεργατης σε ιδιωτικο σχολειο του οποιου το ονομα δεν θα ηθελα να αναφερω.Ειμαι παιδοψυχολογος και ειχα αναλαβει τον προληπτικο ελεγχο των μαθητων της πρωτης και δευτερας δημοτικου ετσι ωστε να αναφερουμε τυχον προβληματα στους γονεις για να εχουμε αμεση αντιμετωπιση και καλυτερη προγνωση(ετσι μου ειχαν πει...).Οταν λοιπον θελησα να επικοινωνησω με καποιους γονεις (για θεματα συμπεριφορας αλλα και μαθησιακα) η διευθυντρια του σχολειου μου ειπε πως δεν θελει να αναφερω τα προβληατα αυτα στους γονεις γιατι ηθελε να τους έχει οπως χαρακτηριστικα ειπε ''χαρουμενους''και οχι να τους δημιουργει προβληματισμους.Μου ξεκαθαρισε λοιπον πως ο ρολος μου ηταν διακοσμητικος απλως για να καθησυχαζονται οι γονεις οτι ''το σχολειο διαθετει και ψυχολογο''.Φυσικα μετα απο αυτο διακοπηκε η συνεργασια μας αλλα απο τους γονεις θελει πολυ προσοχη και να μην επαναπαυονται στη σκεχη οτι ''ειναι καλο σχολειο''.Οι γονεις πρεπει οι ιδιοι να παρατηρουν τα παιδια και να απαιτουν απο το σχολειο (ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο)το καλυτερο γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ πολύ πολύ προσοχη στους ψεύτικους βαθμούς γ ν μην βρεθείτε προ εκπλήξεων στις πανελλαδικες, δε τ λεω μ κακια σε καμμια περιπτωση αλλα επειδή οι σχεσεις είναι πελατειακες τ πραγματα είναι καπως..........

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το μονο που θα ηθελα να προσθεσω στην συζητηση σας ειναι μια προσωπικη μου εμπειρια καθως ημουν επιστημονικος συνεργατης σε ιδιωτικο σχολειο του οποιου το ονομα δεν θα ηθελα να αναφερω.Ειμαι παιδοψυχολογος και ειχα αναλαβει τον προληπτικο ελεγχο των μαθητων της πρωτης και δευτερας δημοτικου ετσι ωστε να αναφερουμε τυχον προβληματα στους γονεις για να εχουμε αμεση αντιμετωπιση και καλυτερη προγνωση(ετσι μου ειχαν πει...).Οταν λοιπον θελησα να επικοινωνησω με καποιους γονεις (για θεματα συμπεριφορας αλλα και μαθησιακα) η διευθυντρια του σχολειου μου ειπε πως δεν θελει να αναφερω τα προβληατα αυτα στους γονεις γιατι ηθελε να τους έχει οπως χαρακτηριστικα ειπε ''χαρουμενους''και οχι να τους δημιουργει προβληματισμους.Μου ξεκαθαρισε λοιπον πως ο ρολος μου ηταν διακοσμητικος απλως για να καθησυχαζονται οι γονεις οτι ''το σχολειο διαθετει και ψυχολογο''.Φυσικα μετα απο αυτο διακοπηκε η συνεργασια μας αλλα απο τους γονεις θελει πολυ προσοχη και να μην επαναπαυονται στη σκεχη οτι ''ειναι καλο σχολειο''.Οι γονεις πρεπει οι ιδιοι να παρατηρουν τα παιδια και να απαιτουν απο το σχολειο (ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο)το καλυτερο γι αυτα.

 

Eγω γλυκια μου είμαι ψυχοπαιδαγωγός με μεταπτυχιακο στη σχολικη ψυχολογια και υπευθυνη ψυχοπαιδαγωγικου -συμβουλευτικού τμήματος σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Λοιπον και εμείς κάνουμε έλεγχο σχολικής ετοιμότητας και αξιολογησεις μαθησιακών δυσκολιών και όχι μονο ενημερωνουμε τους γονεις αλλα εχουμε και ωρες συμβουλευτικης γονεων που συνεργαζομαστε και προγράμματα αποκαταστασης μαθησιακων δυσκολιων και παραπομπες σε ΚΕΔΔΥ κανουμε και προγραμματα παρεμβασης στην ταξη και εξατομικευμενα και ποτε κανεις δεν μου ειπε σε εμενα ή στους συναδελφους να λεμε ψεματα στους γονεις. Ουτε το ηθος μου και η σταση ζωης μου θα μου επετρεπε να το κανω αυτο. Αλλωστε απο την προηγουμενη εργασια μου (υπευθυνη σε ιδιωτικο θεραπευτηριο) εφυγα αν και επαιρνα πολυ περισσοτερα χρηματα γιατι πιεζομουν να "μαγειρευω" τις αξιολογησεις για να γραφουμε θεραπειες. Νομιζω λοιπον οτι οι γονεις δεν ειναι χαζοι και αν εισαι ειλικρινης και τους παρουσιαζεις τα δεδομένα α) το μεγαλυτερο ποσοστο των γονεων τις δυσκολιες τις εχει παρατηρησει ήδη και νιωθει ανακουφιση που επιτελους ξερει τι συμβαινει β) ενα μικροτερο ποσοστο πειθεται σιγα σιγα γ) ενας στους εκατο ειναι εντελως αρνητικος αλλα εμεις δεν μπορουμε να πιεσουμε κανενα να αποδεχτει το προβλημα απλα προσπαθουμε να βοηθησουμε με τον τροπο μας το παιδι οπως μπορουμε.

Νομιζω οτι η διευθυντρια του σχολειου που εργαζοσουν ηθελε μια ωραιοποιημενη κατασταση για να αποφυγει τα παρελκομενα δηλαδη αν αναφερει οτι καποιο παιδι εχει δυσκολιες απαιτειται βοηθεια . Ειχε οργανωμενα προγραμμα παρεμβασης, συμβουλευτικης , ψυχολογικης υποστηριξης, ενισχυτικη διδασκαλια? Αν οχι τοτε λογικο ειναι να μην ηθελε να ενημερωσεις τους γονεις για να μην αρχισουν μετα να απαιτουν κατι που δεν μπορουσε να προσφερει.

Τελικα αυτο που ισχυει ειναι οτι οι γονεις πρεπει να εχουν καλη ενημερωση εκ των εσω για το τι πραγματικα συμβαινει σε ενα σχολειο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αυτο που πραγματικα με στενοχωρει ειναι οτι καποιοι γονεις που πλεον δυσκολευονται να πληρωσουν λογω κρισης το ιδιωτικο σχολειο επειδη νιωθουν αβολα σε γνωστους και φιλους να πουν οτι πηγαινουν το παιδι στο δημοσιο για οικονομικους λογους βριζουν και μιλουν ασχημα υποβαθμιζοντας το σχολειο που μεχρι τωρα εκθειαζαν για να τονισουν οτι δεν ηταν τοσο καλο και το δημοσιο ειναι καλυτερο (που ισως και πραγματικα να ειναι καλυτερο στην περιοχη τους) Απλα οι συναδελφοι στα ιδιωτικα σχολεια δουλευουν πολλες ωρες , απογευματα σαββατοκυριακα κ.λ.π. και οι περισσοτεροι εχουν πολυ καλες σπουδες . Ειναι κριμα να υποτιμουνται με αυτο τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω εγώ αν είχα την οικονομική άνεση που πια δεν υπάρχει θα πήγαινα κατευθείαν το παιδι μου σε ιδιωτικό. για τους λόγους που αναφέρεις και άλλους πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Eγω γλυκια μου είμαι ψυχοπαιδαγωγός με μεταπτυχιακο στη σχολικη ψυχολογια και υπευθυνη ψυχοπαιδαγωγικου -συμβουλευτικού τμήματος σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Λοιπον και εμείς κάνουμε έλεγχο σχολικής ετοιμότητας και αξιολογησεις μαθησιακών δυσκολιών και όχι μονο ενημερωνουμε τους γονεις αλλα εχουμε και ωρες συμβουλευτικης γονεων που συνεργαζομαστε και προγράμματα αποκαταστασης μαθησιακων δυσκολιων και παραπομπες σε ΚΕΔΔΥ κανουμε και προγραμματα παρεμβασης στην ταξη και εξατομικευμενα και ποτε κανεις δεν μου ειπε σε εμενα ή στους συναδελφους να λεμε ψεματα στους γονεις. Ουτε το ηθος μου και η σταση ζωης μου θα μου επετρεπε να το κανω αυτο. Αλλωστε απο την προηγουμενη εργασια μου (υπευθυνη σε ιδιωτικο θεραπευτηριο) εφυγα αν και επαιρνα πολυ περισσοτερα χρηματα γιατι πιεζομουν να "μαγειρευω" τις αξιολογησεις για να γραφουμε θεραπειες. Νομιζω λοιπον οτι οι γονεις δεν ειναι χαζοι και αν εισαι ειλικρινης και τους παρουσιαζεις τα δεδομένα α) το μεγαλυτερο ποσοστο των γονεων τις δυσκολιες τις εχει παρατηρησει ήδη και νιωθει ανακουφιση που επιτελους ξερει τι συμβαινει β) ενα μικροτερο ποσοστο πειθεται σιγα σιγα γ) ενας στους εκατο ειναι εντελως αρνητικος αλλα εμεις δεν μπορουμε να πιεσουμε κανενα να αποδεχτει το προβλημα απλα προσπαθουμε να βοηθησουμε με τον τροπο μας το παιδι οπως μπορουμε.

Νομιζω οτι η διευθυντρια του σχολειου που εργαζοσουν ηθελε μια ωραιοποιημενη κατασταση για να αποφυγει τα παρελκομενα δηλαδη αν αναφερει οτι καποιο παιδι εχει δυσκολιες απαιτειται βοηθεια . Ειχε οργανωμενα προγραμμα παρεμβασης, συμβουλευτικης , ψυχολογικης υποστηριξης, ενισχυτικη διδασκαλια? Αν οχι τοτε λογικο ειναι να μην ηθελε να ενημερωσεις τους γονεις για να μην αρχισουν μετα να απαιτουν κατι που δεν μπορουσε να προσφερει.

Τελικα αυτο που ισχυει ειναι οτι οι γονεις πρεπει να εχουν καλη ενημερωση εκ των εσω για το τι πραγματικα συμβαινει σε ενα σχολειο γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αυτο που πραγματικα με στενοχωρει ειναι οτι καποιοι γονεις που πλεον δυσκολευονται να πληρωσουν λογω κρισης το ιδιωτικο σχολειο επειδη νιωθουν αβολα σε γνωστους και φιλους να πουν οτι πηγαινουν το παιδι στο δημοσιο για οικονομικους λογους βριζουν και μιλουν ασχημα υποβαθμιζοντας το σχολειο που μεχρι τωρα εκθειαζαν για να τονισουν οτι δεν ηταν τοσο καλο και το δημοσιο ειναι καλυτερο (που ισως και πραγματικα να ειναι καλυτερο στην περιοχη τους) Απλα οι συναδελφοι στα ιδιωτικα σχολεια δουλευουν πολλες ωρες , απογευματα σαββατοκυριακα κ.λ.π. και οι περισσοτεροι εχουν πολυ καλες σπουδες . Ειναι κριμα να υποτιμουνται με αυτο τον τροπο.

Συμφωνω μαζι σου ,γι'αυτο αλλωστε διεκοψα τη συνεργασια μου με το συγκεκριμενο σχολειο.Η διευθυντρια δεν ηθελε να δουλεψει προγραμμα ενισχυτικης ουτε σχολες γονεων οπως της προτεινα γιατι δεν ηθελε να πληρωνει...Τι να πει κανεις ,σκετη εκμεταλλευση,και των γονεων και των εργαζομενων.Φυσικα υπαρχουν και οι σωστοι επαγγελματιες γι'αυτο οι γονεις πρεπει παντα να εχουν απο κοντα τα παιδια τους και να μην επαναπαυονται

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο το λόγο όταν πηγαινουμε σε ενα σχολείο ως γονεις πρεπει και οι ερωτησεις μας να ειναι σχετικες με τα ζητουμενα που εχουμε. π.χ. Πηγαινεις στο σχολειο, σου κανουν ξεναγηση βλεπεις του χωρους, το υλικό, τους διαδραστικους, την τεχνολογία, τα εργαστηρια κ.λ.π.. Μετα καθεσαι να μιλησεις για το εκπαιδευτικο προγραμμα και το πρωτο που ρωτας ειναι αν κανουμε ρομποτικη και αν θα παρει το proficiency στην τριτη γυμνασίου? Κάτσε βρε παιδακι μου Α δημοτικου θα παει το παιδακι σου. Ξεκινα απο τα βασικα:

-Τι κανετε στο διαστημα της προσαρμογης

-Τι θα συμβει αν το παιδακι μου αντιμετωπισει καποια δυσκολια

-Τι συστημα συνεπειων (θετικων-αρνητικων) ακολουθειτε

-πως ανακαλυπτεται τις κλισεις του παιδιου

-πως συνεργαζεται το σχολειο με τους γονεις

-πως βοηθατε εμενα ως γονεα να γινω καλυτερος

και συνεχιζοντας θα φτασεις και π.χ. τα αποτελεσματα που ειχε το σχολειο στις πανελληνιες.

Ειναι απιστευτο να ερχεται παιδι με διεγνωσμενη ΔΕΠΥ που δεν μπορει να κατσει το παιδι στην καρεκλα και αντι η μητερα να με ρωτησει πρωτα πρωτα τι κανουμε εμεις για αυτα τα παιδια (π.χ. πρωτοκολλο, προγραμματα, ενισχυτικη) να με ρωταει ποτε θα ξεκινησει τη δευτερη ξενη γλωσσα γιατι ηθελε μεχρι το τελος του γυμνασιου να εχει τελειωσει και με τις δυο γλωσσες. Δυστυχως το παιδακι δεν το πηραμε όχι εξαιτιας των δυσκολιων του αλλα εξαιτιας της μητερας. Της εξηγησα ότι οι προσδοκιες της έρχονταν σε συγκρουση με το συμφερον του παιδιου και το συστημα του σχολειου οποτε δυστυχως δεν θα μπορουσαμε να την καλυψουμε, εκεινη καποια στιγμη θα δυσαρεστουνταν και η αλλαγη περιβαλλοντος θα ηταν αβασταχτη για ενα παιδι που κανει τοσο μεγαλο αγωνα να προσαρμοστει και να γινει αποδεκτο. Κάποια στιγμη βρεθηκαμε σε ενα φιλικο σπιτι , με ενημερωσε οτι το μετανιωσε που δεν με ειχε ακουσει και οτι το παιδι ειχε αλλαξει 3 σχολεια, η κατασταση αντι να βελτιωθει χειροτερευε λογω της έλλειψης σταθερου προγραμματος και των συνεχων αλλαγων.

Γι'αυτο οταν πηγαινετε σε ενα σχολειο μην εντυπωσιαζεστε απο τις ωραιοποιημενες καταστασεις. Προσπαθειστε να διακρινετε την αγωνια των ανθρωπων στο σχολειο για τα παιδια δειτε πως τους μιλανε τα ιδια τα παιδια, συζητηστε μαζι τους και για το δικο τους οραμα. Δειτε πισω απο το προσωπο του εμπορου το προσωπο του δασκαλου. Ξεγλιστρηστε απο τις τεχνικες του μαρκετινγκ και μιληστε με οσους περισσοτερους ανθρωπους μπορειτε στο σχολειο και οχι μονο το διευθυντη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία, οι ψυχολόγοι των σχολείων ασχολούνται κυρίως με το πώς μπορεί το σχολείο να βοηθήσει ένα συγκεκριμένο παιδί. Πέρα από τις γενικές δράσεις (ομάδες γονέων κλπ), υπάρχει και εξατομικευμένη παρακολούθηση των παιδιών. Και φυσικά ΜΟΝΟ σε συνεργασία με τους γονείς. Από γενικότερα προβλήματα (το παιδί κάνει φίλους δύσκολα, εμείς ως σχολείο κάνουμε αυτό κι αυτό. Σας προτείνουμε ως γονείς να κάνετε το άλλο), μέχρι πολύ ειδικά (είναι μελαγχολικός αυτές τις μέρες, ίσως συμβαίνει κάτι στο σπίτι).

Νομίζω ότι ο ψυχολόγος του σχολείου δεν μπορεί ούτε πρέπει να αντικαθιστά τον ειδικό, στον οποίο ο γονιός θα πρέπει να πάει το παιδί αν ανακύψει κάτι σοβαρό. Μπορεί να υποδείξει βέβαια, αλλά δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά. Γενικά οι μαθησιακές δυσκολίες είναι μόνο ένα πολύ μικρό μέρος της δουλειά του σχολικού ψυχολόγου. Σε άλλα θέματα, όπως η κοινωνικοποίηση, το bulling, οι μεταφορά των δυσκολιών από το σπίτι, ο σχολικός ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ.

Δεν ξέρω την γενικότερη πολιτική των σχολείων, ξέρω μόνο ότι τα σχολεία που έχουν σοβαρό τμήμα ψυχολογικής υποστήριξης των παιδιών (ή όπως αλλιώς το ονομάζουν) κερδίζουν πάρα πολλά μακροπρόθεσμα, γιατί τα παιδιά μαθαίνουν εκτός από γράμματα και να διαχειρίζονται τα προβλήματά τους, τις μικρές ή μεγάλες κρίσεις που ανακύπτουν στο σχολείο κλπ. Ο γιος μου είχε μεγάλο πρόβλημα να μιλάει μπροστά σε κόσμο (παρουσίαση, σχολικές γιορτές κλπ). Το δούλεψε πάρα πολύ με την ψυχολόγο, βρήκαν τεχνικές να καταπολεμήσει το άγχος του, το δοκίμασαν με πολλούς τρόπους, και το αντιμετώπισαν. Η πρώτη του παρουσίαση ήταν να παρουσιάσει στην τάξη του το πρόβλημά του και να δείξει ένα ένα τα πράγματα που έκανε για να το αντιμετωπίσει.

Ένα σχολείο που βλέπει ολιστικά το παιδί, όχι μόνο ως υπολογιστή, που πρέπει να του βάλει πληροφορία στο κεφάλι, αλλά να το κάνει ολοκληρωμένη προσωπικότητα, πρέπει να έχει και καλούς ψυχολόγους. Τώρα, το θέμα είναι τι ζητάνε οι γονείς. Γιατί όλα αυτά είναι και θέμα επιλογών και καλώς ή κακώς τις επιλογές τις κάνουμε εμείς οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

ανοιξατε πολύ ωραια συζητηση κοριτσια και θα συμφωνησω με την unpluged ότι το θεμα είναι τι ζητανε οι γονεις και στην πραγματικοτητα και οι περισσοτεροι γονεις στη θεωρια μονο θελουν ακουσουν για τα προβλήματα που αντιμετωπιζουν τα παιδια τους, στην πραξη δεν είναι ευκολο να τα δεχτουν και εκει αρχιζει το κακο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου unpluged. Το σχολειο πρεπει να έχει ολοκληρωμένο ψυχοπαιδαγωγικό τμήμα για ενισχυτικη διδασκαλια, συμβουλευτικη, σχολες γονεων, ψυχοκοινωνικα προγραμματα εξατομικευμενα ή στην ταξη , δρασεις καοινωνικης και συναισθηματικης νοημοσυνης, διερευνησης κλισεων αλλα να κανει και παραπομπες αν χρειαστει (π.χ. για εξειδικευμενες συνεδριες σε παιδοψυχιατρο ή λογοθεραπευτη ή εργοεθεραπευτη και μαλιστα να συνεργαζεται μαζι τους. Εμεις εχουμε αψογη συνεργασια με τα ιδιωτικα κεντρα που πηγαινουν οι μαθητες μας αλλα και με τα δημοσια ΚΕΔΔΥ της περιοχης.

Κακα τα ψεματα ακομα και οι εκπαιδευτικοι εχουν μεγαλη αναγκη συμβουλευτικης σε καθε περιπτωση. Εμεις εχουμε 2 ωρες την εβδομαδα υποχρεωτικα συνεργασια με τον καθε εκπαιδευτικο εκτός από τις συζητησεις στα διαλειμματα ή στα κενα ή στις συνεδριασεις. Και συζηταμε και γενικα π.χ. για το κοινωνιογραμμα της καθε ταξης, την προοδο, τις δραστηριοτητες, τις συγκρουσεις , τις φιλιες των παιδιων κ.λ.π. αλλα και πιο εξατομικευμενα για το καθε παιδι ξεχωριστα και τις αναγκες του.

Δεν λεω οτι ολα γινονται τελεια. Θα ηταν ψεμα να πω οτι δεν μας ξεφευγει τιποτα. Απλα οταν εχουμε καλη συνεργασια εχουμε καλυτερη εικονα για τα ζητηματα και εξαλλου λεω συνεχεια στους συναδελφους οτι αυτη η προσπαθεια ειναι καθημερινος αγωνας και πρεπει καθε μερα να παλευουμε για το καλυτερο. Σιγουρα ειμαστε ανθρωποι και τα παιδια ειναι πολλα, εργαζομαστε σε πολυ ανταγωνιστικες συνθηκες αλλα αυτο δεν ειναι δικαιολογια. Πραγματικα οταν με ρωτουν οι γονεις γενικα ετσι πως παει , αν ολα ειναι καλα τους λεω απλα : Κανουμε και εσεις και εμεις ενα μεγαλο αγωνα, καθε μερα να γινομαστε καλυτεροι, να προσεχουμε τα παιδια μας περισσοτερο και να τα αγαπαμε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

κaλισπερa,,,

νa ρωτήσω και εγω με την σειραμου...ερασμειος/-κωστεα γειτονα/-ελληνογερμανικη/παλλαδιο βαρης ποιο νομιζετε για ποιο εχετε αποψη ότι κανουν καλη δουλεια κ μορφωνουν τα παιδια χωρισ φρου φρου κ αρωματα.......ψαχνω γνωμες καθως λεμε για ένα από τα πιο πανω σχολεια

Link to comment
Share on other sites

κaλισπερa,,,

νa ρωτήσω και εγω με την σειραμου...ερασμειος/-κωστεα γειτονα/-ελληνογερμανικη/παλλαδιο βαρης ποιο νομιζετε για ποιο εχετε αποψη ότι κανουν καλη δουλεια κ μορφωνουν τα παιδια χωρισ φρου φρου κ αρωματα.......ψαχνω γνωμες καθως λεμε για ένα από τα πιο πανω σχολεια

 

Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου, γιατί δεν φοιτά το παιδί μου σε κάποιο από τα αναφερόμενα σχολεία.

Όμως, υπάρχει πολλή πληροφόρηση στο σάιτ, και μάλιστα πρόσφατη. Θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να την αναζητήσεις!

 

Προφανώς, ενδιαφέρεσαι για τη σχολική χρονιά 2015-2016, σωστά; Γιατί για την "τρέχουσα" (2014-2015), νομίζω ότι οι θέσεις έχουν κλείσει. Οπότε, ρώτα πρώτα το Σχολείο, γιατί μπορεί και η επιλογή σου να αποτελεί μονόδρομο.

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...