Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Αφού είσαι συνάδελφος Kel μου, αναγνωρίζεις τον αγώνα μας. Ποτέ δεν κρίνουμε ένα σχολείο από ό,τι λένε κάποιοι μαθητές. Από την άλλη πλευρά, κάθε εκπαιδευτικός έχει την ηθική του και αυτή προβάλλει στην τάξη. Υπάρχουν σχολεία που δεν είναι πειραματικά, όπως το 7ο δημοτικό σχολείο του Παλαιού Φαλήρου που πάει ο γιος μου, αφού τον έβγαλα από το ιδιωτικό, στα οποία γίνεται εκπληκτική δουλειά εξαιτίας των δασκάλων. Το αν οι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακά, δεν σημαίνει τίποτα αν στην τάξη είναι ανύπαρκτοι. Πάντως επειδή έχω δουλέψει και στην ιδιωτική εκπαίδευση, θεωρώ οτι ένας καθηγητής αν είναι καλός, είναι όπου και να πάει καλός. Εγώ παλεύω και δεν εγκαταλείπω ποτέ. Η Ιωνίδειος είναι μια λύση για κάτι διαφορετικό στον Πειραιά, αν και εγώ τελείωσα το Πολυκλαδικό του Πειραιά. Τότε, δεν είχαμε κάνει καν αίτηση γιατί η μαμά μου δεν ήξερε. Καλό Πειραματικό σχολείο είναι και η Ευαγγελική σχολή της Νέας Σμύρνης, από πλευράς καθηγητών. Βέβαια δεν έχω δουλέψει για να ξέρω σίγουρα αλλά από ό,τι ακούω.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αφού είσαι συνάδελφος Kel μου, αναγνωρίζεις τον αγώνα μας. Ποτέ δεν κρίνουμε ένα σχολείο από ό,τι λένε κάποιοι μαθητές. Από την άλλη πλευρά, κάθε εκπαιδευτικός έχει την ηθική του και αυτή προβάλλει στην τάξη. Υπάρχουν σχολεία που δεν είναι πειραματικά, όπως το 7ο δημοτικό σχολείο του Παλαιού Φαλήρου που πάει ο γιος μου, αφού τον έβγαλα από το ιδιωτικό, στα οποία γίνεται εκπληκτική δουλειά εξαιτίας των δασκάλων. Το αν οι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακά, δεν σημαίνει τίποτα αν στην τάξη είναι ανύπαρκτοι. Πάντως επειδή έχω δουλέψει και στην ιδιωτική εκπαίδευση, θεωρώ οτι ένας καθηγητής αν είναι καλός, είναι όπου και να πάει καλός. Εγώ παλεύω και δεν εγκαταλείπω ποτέ. Η Ιωνίδειος είναι μια λύση για κάτι διαφορετικό στον Πειραιά, αν και εγώ τελείωσα το Πολυκλαδικό του Πειραιά. Τότε, δεν είχαμε κάνει καν αίτηση γιατί η μαμά μου δεν ήξερε. Καλό Πειραματικό σχολείο είναι και η Ευαγγελική σχολή της Νέας Σμύρνης, από πλευράς καθηγητών. Βέβαια δεν έχω δουλέψει για να ξέρω σίγουρα αλλά από ό,τι ακούω.

 

Με εκτίμηση

 

 

Σαφέστατα και θεωρώ ότι ο επαρκής εκπαιδευτικός δε κανει διάκριση αν δουλεύει σε ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο. Αν έχεις ήθος και αγαπάς αυτο που κάνεις έτσι πορεύεσαι οπου και αν βρεθεις και καθε φορα που συνδιαλέγομαι με εκπαιδευτικους σαν και εσενα οι ελπιδες μου αναπτερωνονται και νιωθω ότι δεν είμαι εντελως αιθεροβάμων.

Τα μεταπτυχιακα βοηθουν στο να γινεις επαρκής αν πληρουν καποιες προυποθεσεις (που θα μας παρουν σελιδες να τις γραψουμε) :D

Τελικα το μονο σιγουρο ειναι οτι το επιπεδο του σχολείου το διαμορφωνει το εκπαιδευτικο προσωπικο. Δυστυχως ομως η ελληνικη πραγματικότητα δειχνει οτι καποιοι δε θελουν να στηριξουν τον ελληνα εκπαιδευτικο και τον αφηνουν στη μοιρα του. Παντως αν θελει ο ιδιος μπορει να κρατησει ενα καλο επιπεδο δουλειας. Για εμενα τιποτα δεν ειναι τυχαιο. Το οτι για καποια σχολεια ακουγονται καλα λογια δειχνει οτι καποιοι απο πισω κανουν καλα τη δουλεια τους και μακαρι να γινουν αναριθμητοι αυτοι. Αν μη τι αλλο και εμεις οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι θελουμε τα παιδια μας να πεσουν σε καλα χερια. Παντως μακαρι η Ιωνιδειος να διατηρησει την αιγλη της και να δυναμωσει ακομη περισσοτερο γιατι είναι ενα σχολείο θρυλος στον Πειραια στο οποιο εχουν φοιτησει σημαντικοι επιστημονες και συγκεντρωνε την αφροκρεμα του μαθητικου πληθυσμου.

 

Με εκτιμηση και απο εμενα και καλη προοδο στο παιδακι σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Υπάρχουν στο forum γονείς που έχουν τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο σχολείο? Αν ναι, θα ήθελα να γνωριστούμε και αντάλλάξουμε απόψεις και γνώμες.

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κάτι διάβασα σχετικά με την ποιότητα των εκπαιδευτήρια Καργάκου.

Λοιπόν, εγώ αποφοίτησα από εκεί πριν μερικά χρόνια και ένα έχω να πω:

Είναι για τα πανηγύρια. Οι καλοί μαθητές αυτού του σχολείου θα ήταν εξίσου καλοί, όπου και αν πήγαιναν. Οι μέτριοι από την άλλη θάβονται τελείως. Εγώ πάντως το παιδί μου δε θα το έστελνα εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι διάβασα σχετικά με την ποιότητα των εκπαιδευτήρια Καργάκου.

Λοιπόν, εγώ αποφοίτησα από εκεί πριν μερικά χρόνια και ένα έχω να πω:

Είναι για τα πανηγύρια. Οι καλοί μαθητές αυτού του σχολείου θα ήταν εξίσου καλοί, όπου και αν πήγαιναν. Οι μέτριοι από την άλλη θάβονται τελείως. Εγώ πάντως το παιδί μου δε θα το έστελνα εκεί.

 

shadow145 καλημέρα

 

γιατί είναι για τα πανηγύρια το συγκεκριμένο σχολείο? Σε ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να στείλω εκεί το γιο μου του χρόνου που θα πάει νηπιαγωγείο. Δεν γίνεται καλή δουλειά? Δεν αξίζει τα λεφτά του ? Γιατί απ΄ότι έχω ακούσει δεν είναι και φτηνό, κοστίζει με το σχολικό 5.500-6.000 ευρώ το χρόνο.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου beta,

 

Για να πω την αλήθεια, άποψη για το νηπιαγωγείο δεν έχω καθόλου, ενώ δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το δημοτικό. Αυτό που ξέρω είναι ότι σε γνωστό μου παιδί (που τώρα τέλειωσε το λύκειο) στο δημοτικό οι δάσκαλοι είτε κοιμόντουσαν όρθιοι είτε δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου σοβαρά (και δεδομένου ότι κάποιες χρονιές τα παιδιά στην τάξη ήταν 30+), και δεν είχαν εντοπίσει αρκετά προβλήματα και ελλείψεις, τα οποία φάνηκαν αργότερα. Τα ίδια και στο γυμνάσιο. Όσον αφορά στο λύκειο, σε γενικές γραμμές ισχύει ότι από μέτριος προς καλός (ας πούμε 16) και κάτω το σχολείο δε σε βοηθά καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν δέκα χρόνια έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και, επειδή έμενα στην περιοχή αυτή, είχα και αρκετούς μαθητές που πήγαιναν στα εκπαιδευτήρια Καντά αποκλειστικά και μόνο "για να τους περνάνε την τάξη", όπως μου είχαν πει οι γονείς τους. Φυσικά τα συγκεκριμένα παιδιά ήταν όντως μετριότατα στην απόδοσή τους. Μεταξύ αυτών και ένα δυσλεκτικό παιδάκι, το οποίο το είχα πάρει στην α' γυμνασίου, είχα κάνει φοβερή δουλειά μαζί του, οι γονείς ήταν ενθουσιασμένοι με την πρόοδό του, και ξαφνικά στην αρχή της α' λυκείου με παίρνει τηλέφωνο κλαίγοντας η μητέρα του να μου ζητήσει συγνώμη που δεν μπορούσε να συνεχίσει τα ιδιαίτερα μαζί μου, γιατί της ξεκαθάρισαν ότι αν θέλει να τον περάσουν και τις τάξεις του λυκείου, θα έπρεπε να έχει καθηγητή στο σπίτι μέσα από το ίδιο το σχολείο. (Κι η αλήθεια είναι ότι πραγματικά πήραν φιλόλογο μέσα από το σχολείο. Και με τη μαθηματικό -που ήταν γνωστή μου- το ίδιο έγινε).

Αυτή είναι η εμπειρία μου. Δεν σχολιάζω. Δεν ξέρω καν πόσα απ' αυτά είναι αληθινά. Μεταφέρω όσα μου είπαν τότε. Θα συμπληρώσω όμως ότι τέτοιες ιστορίες είχα ακούσει τότε από διάφορους γονείς. Όλα αυτά μέχρι πριν 10 χρόνια. Τώρα δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει το καλοκαιρι να ρωτησω στα εκπαιδευτηρια Καντα πληροφοριες προκειμένου να γράψω το παιδάκι μου στο νηπειο. Κατι δε μου άρεσε γενικά στο σχολείο και τελικά το έγραψα στην Ελληνοαγγλική Αγωγή, κοντα στο Ολυμπιακό Στάδιο. anemoni, με το μηνυμα σου κατάλαβα οτι ευτυχώς που δε το έγραψα εκεί, δε θα ήθελα να δουλευω για να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο μονο και μονο για να περναει τη τάξη. εννοείται οτι από το ιδιωτικό σχολειο περιμένω να φτάσουν στα ανώτερα όρια τις δυνατότητες του παιδιού μου και γιάυτο στερούμαι για να τους πληρώνω.

αλήθεια κορίτσια έχει καμιά σας άποψη για την Ελληνοαγγλική Αγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Ο γίος θα πάει τον επόμενο χρόνο Δημοτικό και σκεφτόμαστε την Μαράσλειο.

Έχει κανένας πληροφορίες ή εμπειρία, τόσο για την παρεχόμενη γνώση, όσο και για την μεταφορά;

 

Θα με βοηθούσε πολύ! :shock:

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω κάποιες πληροφορίες για να σου πω σχετικά. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα παιδιά μπαίνουν με κλήρωση, γιατί κάποια γνωστή μου είχε κάνει σχετική αίτηση και δεν μπήκε το δικό της παιδί.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επισκέφτηκα και το site του Σχολείου.

Εμπειρία από την φοίτηση εκεί έχει κανείς;

Εγώ μένω στα Ανω Πετράλωνα και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αξίζει την ταλαιπωρία και το άγχος της μετακίνησης.

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε επηρεασω αρνητικα,αλλα αν και εκαπιδευτικος,θα προτιμουσα να στειλω το παιδι μου στο κοντικο δημοσιο η στο παραδιπλα αν εχω καλυτερες πληροφοριες παρα να το τρωει η κινηση το παιδακι απο τα 6 του.αφηστε το να εχει και χρονο να παιξει!!δεν ξερω τι ακριβως κανουν στη μαρασλειο,ξερω ομως οτι αν ο εκαπιδευτικος ειναι προικισμενος θα κανει πολυ καλη δουλεια οπου κ αν ειναι.εσυ γι ποιο λογο θελεις να το κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα katerinak, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τώρα σου παρουσιάζω το δίλλημα που έχω πέσει το τελευταίο 5μηνο. :?

 

Όλοι μας προσπαθούμε με τον τρόπο του ο καθένας και όσο μπορεί να δώσει το καλύτερο δυνατόν στα παιδιά του. Ένας πολύ σημαντικός τομέας είναι η εκπαιδευτική του κοινότητα. Εδώ λοιπόν και 4-5 μήνες προσπαθώ πέρνοντας πληροφορίες να δώ τι θα ήταν καλύτερο.

Επισκέφτηκα το Αρσάκειο. Απογοητεύτηκα. Το παιδί θα είναι 2 - 3 ώρες στους δρόμους. Στην τάξη είναι - άκουσον άκουσον - από 35 -37 παιδιά, χωρίς να συνυπολογίσουμε ότι τα δίδακτρα δεν ειναι ευκαταφρόνητα. Τα περισσότερα παιδιά που είδα στον προαύλιο χώρο ήταν περιποιημένα αλλά και με μιά νότα νεοπλουτισμού να το πω; (νομίζω ότι κατάλαβες.

Πήγα στην Σχολή Χιλλ στη Πλάκα. Αλλη μεγάλη απογοήτευση. Υπήρχε μία "μυρωδιά" μασονίας. Το προαύλιο ήταν γεμάτο φιλιππινέζες για να πάρουν τα βλαστάρια που είχαν ύφος καρδιναλίων.

Επισκέφτηκα την Σχολή ***** . Δεν ενθουσιάστικα. Αλλά τουλάχιστον ο αριθμός μαθητών ανά τάξη ήταν ανεκτός (25 περίπου παιδιά). Τα παιδιά είχαν πάλι περίπου την εικόνα του Αρσακείου.

Τέλος επισκέφτηκα το πρότυπο ολοήμερο της γειτονιάς μου.Με φόβησε ότι Δημοτικό - Γυμνάσιο - Λύκειο είχαν κοινό προαύλιο. Ο αριθμός των παιδιών ανά τάξη ήταν 15 παιδιά (δεν το πίστευα) αλλά από αλλοδαπούς περίπου το 25% - 40 % ανάλογα την τάξη (δεν έχω πρόβλημα με τους αλλοδαπούς παρά μόνο όσο αφορά το κομμάτι της γλώσσας).

Κυριολεκτικά μπερδεμένη μία φίλη μου μου πρότεινε το Μαράσλειο, όπου δεν υπάρχουν αλλοδαποί, ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη είναι μικρός οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται είναι αυξημένων προσόντων (ότι μπορεί αυτό να σημαίνει). Και κυρίως οι οικογένειες που απευθύνονται εκεί "το ψάχνουν" για τα παιδιά τους. Κι ας μη γελιόμαστε η οικογένεια είναι η βάση και της αναλογεί ένα μεγάλο μερίδιο της παιδείας του παιδιού τους.

 

Αυτά είναι τα δεδομένα μου έως τώρα και με γνώμονα ότι θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα σχολείο που να του προσφέρει παιδεία και ένα περιβάλλον όσο το δυνατόν πιο ασφαλές περιμένω την γνώμη σου ως εκπαιδευτικός (αλήθεια με τι ασχολείσαι;).

ΣΥΓΝΩΜΗ για το μεγάλο post

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!εγω ειμαι νηπιαγωγος και προσωπικα περα απο τη σωστη μορφωση με ενδιαφερει να νιωθει και το παιδι καλα μεσα στο περιβαλλον που το βαζουμε αλλα και οταν βγει απο αυτο,μετα το σχολειο. για το αρσακειο συμφωνω,εχω φιλη που δουλευε εκει και ξερω ότι ενω ειναι με κληρωση,τυχαια(!)μπαινουν ολοι οι πλουσιοι,τα τμηματα μεγαλα,τα παιδια πιεζονται,και οι εκπαιδευτικοι κανουν πολλες απο τις εργασιες προκειμενου να δειξουν καλη εικονα στους γονεις.με αλλα λογια δεν ειναι αυτη η πραγματικη εικονα των παιδιων αλλα πλασματικη. η ιδια επειδη ηταν και μαθητρια εκει θεωρει οτι βγαινοντας επαθε ενα πολιτισμικο σοκ οταν ειδε πως ειναι η ζωη εξω απο κει και τα πανεπιστημια επισης,και μιλαω για το κτηριακο μονο.

 

προσωπικα ειμαι δυσπιστη για τα ιδιωτικα,δεν θελω να τα βαλω ολα στην ιδια κατηγορια θα ειναι αδικο,απλα υπαρχει η σχεση επιχειρηματια-πελατη και λογικο ειναι να θελουν την ευχαριστηση των γονεων εστω και πλασματικη.δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα προσωπικα εκανα παλαιοτερα ιδιαιτερα μαθηματα σε 4 παιδια την ιδια περιοδο.τα 3 απο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο και ενα στο δημοσιο.τα παιδια του ιδιωτικου δεν πετυχαν πουθενα ,του δημοσιου μπηκε σε τει.το λεω αυτο γιατι αν το ψαξεις θα δεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο προερχεται απο τα δημοσια σχολεια και μαλιστα απο επαρχια.

 

οσο αφορα τους αλλοδαπους μπορει και μενα να με αγχωνει λιγο αοριστα σαν ..μελουσα μαμα αλλα σκεφτομαι οτι αυτη ειναι η πραγματικοτητα,τα παιδια μας μαζι με τους αλλοδαπους θα ζουνε τα επομενα χρονια και πολυ θα ηθελα να νιωθει το παιδι μου το ιδιο καλα μαζι τους οπως και με τα ελληνοπουλα.η γλωσσα ειναι ενα θεμα αλλα ειδικα απο δημοτικο και πανω η διαφορα καλυπτεται γιατι τα παιδια αυτα εχουν γεννηθει εδω και ηδη εχουν το ελληνικό ακουσμα.προσωπικα στην ταξη μου περυσι ειχα 14 αλλοδαπα παιδια και 10 ελληνοπουλα.μπορω να σου πω ότι ειχαν πολυ μεγαλη προοδο και στην πλειοψηφια καλυτερη συμπεριφορα απο 1-2 ελληνοπουλα.θελω να καταληξω οτι ειναι θεμα οικογενειας οπως πολυ σωστα ειπες.αν ερθει ο ελληνας ο μαγκας,μαγκας θα ναι κ το παιδακι του.το ισιο κ με τους αλλους.

 

το προσωπικο στη μαρασλειο ενδεχεται να εχει αυξημενα προσοντα αλλα νομιζω ότι ειναι το ιδιο ποσοστο με τους δασκαλους στα αλλα δημοσια.κ εγω αλλα κ πολλοι συναδελφοι εχουμε κανει μετεκπαιδευση και μεταπτυχιακα,η αληθεια ειναι οτι αυτα δεν φαινονται για τι αν δεν το πουμε δεν το ξερει κανεις!ουτε βαζουμε τα πτυχια στον τοιχο οπως στα ιδιωτικα!εξαλλου ειναι αποσπασμενοι του δημοσιου δεν ειναι κατι διαφορετικο.

αυτο που ισως γινεται εκει σε μεγαλυτερο ποσοστο ειναι να κανουν καποια προγραμματα που ειναι καινουρια και τα δοκιμαζουν, ενω στα αλλα σχολεια ενω γινονται, δεν ειναι υποχρεωτικα.

 

ισως το καλυτερο θα ταν να μιλησεις με καποιον γονιο που εμπιστευεσαι την γνωμη του που θα πει συγκεκριμενα πραγματα και δεν θα εκθειαζει το διαφορετικο απλα επειδη εχει επαρση-το εχω δει κ αυτο!

 

αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπαρχει οικονομικη συμμετοχη των γονιων.το ξερεις αυτο;απο μεταφορα μαθητων πως ειναι;θα ερχονται να το παιρνουν;ειναι διεκολυνση αυτο ειναι αληθεια.ψαξε ποσο χρονο θα χαλαει στο δρομο.αν εκει κανουν κατι που δεν εφαρμοζεται στο διπλανο σχολειο ειναι κ αυτο ενα προσον,αλλα παλι χωρις να ξεζουμιζουν τα παιδια. ο μικρος αριθμος παιδιων ειναι υπερ.οπως πιστευω ότι δεν θα εχουν το οικονομικο προβλημα που εχουμε εμεις στο σχολειο

δεν ξερω αν βοηθησα!στην τελικη κανεις μια αιτηση και αποφασιζει μετα τι θα κανεις οταν εχεις καθαρη εικονα!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όσο αφορά το κομμάτι των ιδιωτικών σχολείων. Τα περισσότερα παιδιά είναι "φιρμάτα" και εκτός τόπου και χρόνου, εκτός πραγματικότητας όπως πολύ σωστά είπες. Όμως δες τι έκανε η φίλη σου παρ' όλο που η ίδια έπαθε πολιτισμικό σοκ τελειώνοντας το σχολείο, επέλεξε τα παιδιά της να τα στείλει εκεί. Και είμαι σίγουρη ότι ο λόγος δεν είναι το καλύτερο επίπεδο παιδείας αλλά οι γνωριμίες. Και το έχουμε δει στην καθημερινότητα μας πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν οι γνωριμίες. Είναι άλλο το παιδί σου να είναι συμμαθητής με τα εγγόνια της Φάνη Πάλη Πετραλιά στην Χίλλ καια άλλο να είναι συμμαθητής με τον .... αλβανό. Είναι άλλο το παιδί σου να λέει τελείωσα το Αρσάκειο και άλλο το 134 Α. Πετραλώνων.

Τέλος πάντων αυτά παίζουν πολύ γύρω μας. Εγώ όμως προσπαθώ να μείνω μακρυά από αυτά και να δω που πραγματικά θα πάρει καλή μόρφωση το παιδί μου χωρίς να γίνει σαν αυτά τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα των μικροαστικών οικογενειών.

Τώρα όσο αφορά το Μαράσλειο δεν υπάρχει οικονομική συμμετοχή των γονέων παρά μόνο στην μεταφορά από και προς το σχολείο. Τώρα για extra δραστηριότητες δεν ξέρω - γι' αυτό έβαλα και το post- αλλά γνωρίζω ότι η Μαράσλειος είχε υπολογιστές για τους μαθητές 5 χρόνια τουλάχιστον πριν το πρώτο δημόσιο. Έχει πάντα εξειδικευμένους για τα ειδικά μαθήματα (μουσική, εικαστικά, γυμναστική) και γίνεται δουλειά. Και μπορεί να μη δίνουμε σημασία στη μουσική και στα εικαστικά αλλά μορφωμένος άνθρωπος που δεν έχει επαφή με την τέχνη σε όλες τις τις εκφάνσεις δεν νοείται μορφωμένος.

Τέλος πάντων συγνώμη που σε κούρασα με τις σκέψεις μου. \

Νομίζω ότι όντως θα κάνω αίτηση και βλέπουμε στην τελική τίποτα δεν είναι δεσμευτικό. Αν τον πάρουν το δοκιμάζουμε και αν μας ικανοποιεί καλώς, αν όχι υπάρχει πάντα το σχολείο της γειτονίας το οποίο εκτός από μόρφωση παρέχει και φίλους της διπλανής πόρτας που είναι εξίσου σημαντικό.

 

Μου είπες ότι είσαι μέλλουσα μητέρα; περιμένεις μωρό; :D:?:

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

ναι, ειμαι στον 6ο!

η φιλη μου δουλευει δεν στελνει τα παιδια εκει,δεν εχει ακομα.και στο δημοσιο σχολειο υπαρχουν οι ειδικοτητες που κανουν τα αλλα μαθηματα,αν οχι στο πρωινο προγραμμα σιγουρα στο ολοημερο.

μπραβο σου που εχεις ανοιχτο μυαλο για όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ,ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ: "ΑΥΓΟΥΛΕΑ-ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ", "ΕΚΠΑΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ","ΕΚΠΑΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΕΣΗ".

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ? :?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2009 ΣΤΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ.

Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΩΡΑ 7.45, ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤHN ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΟΜΙΖΩ... ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ? ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑΚΗΣ, ΠΛ.ΣΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ ή ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ?

 

ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ... ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΜΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓ.ΓΙΑ 2009-2010 ΕΙΝΑΙ 5900+1100 ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ. ΠΡΟΚ/ΛΗ 1400 ΚΑΙ 4 ΔΟΣΕΙΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ[/i]

ΜΑΡΙΑΛ

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΣΧΟΛΕΙΑ :

 

ΠΛΑΤΩΝ

ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ

ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ

ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Και στο δημοτικό περνάνε 7.10 (φεύγουμε από το σπίτι στις 7:00)!

 

Δυστυχώς αλλαγή στα δρομολόγια δεν γίνεται. Το προσπαθήσαμε και εμείς φέτος και δηλώσαμε ακριβώς αυτούς τους δρόμους, καθώς και την Κράτητος που θα βόλευε το σχολικό. Αλλά τα δρομολόγια είναι σταθερά.

 

Μέχρι και ιδιώτες που μεταφέρουν παιδιά και ραδιοταξί που κάνουν αυτή τη δουλειά ρώτησα, γιατί είναι κάτι που συνηθίζεται σε πιο κοντινές περιοχές. Αλλά δεν συμφέρει τους οδηγούς γιατί έχουν μεγάλη απόσταση (επόμενως όχι μεγάλο κέρδος) και τα ραδιοταξί ζητούν τρελές τιμές. Εάν θυμάμαι καλά η φθηνότερη λύση μεταφοράς που βρήκα ήταν 3.000 ετησίως!

 

Θα μπορούσες να βρεις γονείς και να μοιράζετε διαδρομές εκ περιτροπής αλλά αυτό και εάν είναι δύσκολο. Μεγάλη δέσμευση. Σκέψου πχ να αρρρωστήσει το παιδί σου βράδυ και εσύ να πρέπει να πας στο Αρσάκειο τα άλλα παιδιά στο σχολείο γιατί δεν θα μπορείς να φέρεις αναστάτωση στους υπόλοιπους γονείς.

 

Ότι άλλο θες ρώτα με.

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ καλησπέρα

 

Έκανες αίτηση για το παιδάκι σου ? Δεν γίνεται κλήρωση ? Πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι θα ξεκινήσει του χρόνου?

Ρωτάω γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο σχολείο αλλά αφού γίνεται κλήρωση, δεν είμαι και τόσο σίγουρη, ώστε να δω και τα δρομολόγια του σχολικού. Εξάλλου, ίσως του χρόνου να τροποποιηθούν.

 

Ευχαριστώ

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...