Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Εγώ όταν έψαχνα σχολεία έκανα σύγκριση με σχολεία ίδιου κόστους. Πχ. στην κατηγορία 4.500- 5.000 ευρώ το χρόνο, τι μου πρόσφερε το ένα και τι το άλλο. Πραγματικά, τα συμπεράσματα μπορεί να εκπλήξουν. Για να συγκρίνουμε δύο πράγματα πρέπει να έχουμε μία σταθερά και αυτή είναι το κόστος. Αυτό που λέει ο Alexbous. Το τι αγοράζω με αυτό και πώς το 'μετράω΄ είναι το 'υποκειμενικό' γιατί το πακέτο μπορεί να περιλαμβάνει παροχές που δεν τις χρειάζομαι, οπότε δεν τις υπολογίζω. Αν πχ. το σχολείο μου παρέχει μεσημεριανή φύλαξη αλλά εγώ δεν την χρειάζομαι, ή 40 ξένες γλώσσες αλλά εγώ αγγλικά θέλω να μάθει το παιδί κλπ κλπ.

Όταν λοιπόν αναφερόμαστε στο κόστος ενός σχολείου, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να αναφέραμε και τις βασικές παραμέτρους. Δίδακτρα 1000 ευρώ πχ., με ωράριο μέχρι τις 2.00 και μεταφορά.

Αλλά παρατηρώ ότι στο φόρουμ -και το λέω με κάθε σεβασμό σε παλιούς/ές- προσπαθούμε να προωθήσουμε τις επιλογές μας, και ξεχνάμε ότι ο βασικός σκοπός είναι η πληροφόρηση. Γενικά, σε κάθε τόπικ όπου γίνονται συγκρίσεις σχολείων, υπάρχει η τάση να συγκρίνονται ανόμοια πράγματα. Επαναλαμβάνω, με κάθε σεβασμό και επιφύλαξη γιατί δεν έχω όλη την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα του Παρατηρητηρίου Τιμών Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων οι τιμές για το ερχόμενο σχολικό έτος 2013-2014 για όλα τα ιδιωτικά σχολεία.

http://gge.gov.gr/?page_id=3715

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω. Ο πίνακας που αναφέρει η cateyes -επικαιροποιήθηκε, επειδή τα περισσότερα σχολεία έκαναν μειώσεις-, δεν διακρίνει ως προς τις παροχές του βασικού προγράμματος και κυρίως ως προς το ωράριο. Το βασικό πρόγραμμα ενός σχολείου μπορεί να τελειώνει στις 12.30 και κάποιου άλλου στις 15.00. Πώς να συγκρίνεις? Δείτε για παράδειγμα αυτό:

 

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/15155-dieurynsi-wrariou

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω. Ο πίνακας που αναφέρει η cateyes -επικαιροποιήθηκε, επειδή τα περισσότερα σχολεία έκαναν μειώσεις-, δεν διακρίνει ως προς τις παροχές του βασικού προγράμματος και κυρίως ως προς το ωράριο. Το βασικό πρόγραμμα ενός σχολείου μπορεί να τελειώνει στις 12.30 και κάποιου άλλου στις 15.00. Πώς να συγκρίνεις? Δείτε για παράδειγμα αυτό:

 

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/15155-dieurynsi-wrariou

 

Αρκετά σημαντικές αυτές οι πληροφορίες. Βλέπω ότι το Αρσάκειο προσθέτοντας αυτή την επιπλέον ώρα στο πρόγραμμά του, δωρεάν, γίνεται πολύ ανταγωνιστικό συγκριτικά με άλλα σχολεία αντίστοιχου ωραρίου. Περιμένω να δω μειώσεις ή επιπλέον παροχές και από άλλα ιδιωτικά σχολεία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω. Ο πίνακας που αναφέρει η cateyes -επικαιροποιήθηκε, επειδή τα περισσότερα σχολεία έκαναν μειώσεις-, δεν διακρίνει ως προς τις παροχές του βασικού προγράμματος και κυρίως ως προς το ωράριο. Το βασικό πρόγραμμα ενός σχολείου μπορεί να τελειώνει στις 12.30 και κάποιου άλλου στις 15.00. Πώς να συγκρίνεις? Δείτε για παράδειγμα αυτό:

 

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/15155-dieurynsi-wrariou

 

Ναι, το ωράριο του βασικού προγράμματος δεν αναγράφεται στο σχετικό πίνακα, γιατί δεν ειναι υποχρεωμένα τα σχολεία να το δηλώνουν στο Παρατηρητήριο Τιμών.

Νομίζω πως το στοιχείο αυτό προκύπτει είτε από την ιστοσελίδα κάθε σχολείου, όπου πρέπει ρητά να αναγράφεται είτε από τηλεφωνική ή άλλη επικοινωνία με το ίδιο το σχολείο όταν αναζητούμε πληροφορίες για κάθε σχολείο προκειμένου να κάνουμε την επιλογή μας.

Για παράδειγμα το σχολείο που πάει ο μικρός μου καλύπτει βασικό πρόγραμμα από τις 08:10 έως τις 14:10. Αυτό ήταν από τα πρώτα που διάβασα στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

βρισκόμαστε στα δυτικά προάστια και τα 2 σχολεια βρισκονται κοντα μας . Εχει καμια μανουλα να μοιραστε εμπειριες , τιμές και απόψεις . Δεκτές και άλλες πιθανές εναλλακτικές!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει συγκεκριμένη τιμή για το Αρσάκειο νηπιαγωγείο, χωρίς και με σχολικό...

 

Βρήκα στο σάιτ τους, ότι είναι 4.690 με τη μείωση που έχει γίνει αλλά δεν ξέρω τί περιλαμβάνει αυτό και πόσο είναι έξτρα το σχολικό, φαγητό και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο σάιτ τους, ότι είναι 4.690 με τη μείωση που έχει γίνει αλλά δεν ξέρω τί περιλαμβάνει αυτό και πόσο είναι έξτρα το σχολικό, φαγητό και τέτοια...

 

Στη σελίδα αυτή έχει τα πάντα με τις νέες μειώσεις και με άριστη ακρίβεια. Για όλα τα σχολεία :

 

http://gge.gov.gr/?page_id=3715

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα στο σάιτ τους, ότι είναι 4.690 με τη μείωση που έχει γίνει αλλά δεν ξέρω τί περιλαμβάνει αυτό και πόσο είναι έξτρα το σχολικό, φαγητό και τέτοια...

 

Καλημέρα!

Εδώ είναι τα στοιχεία που θέλεις. Έχω άμεση πληροφόρηση, γιατί πάει φέτος μία γνωστή μου. Γενικά είναι ευχαριστημένη από τον τρόπο που γίνονται οι δραστηριότητες. Φαγητό δεν υπάρχει, τα παιδιά τρώνε εκεί με φαγητό που φέρνουν από το σπίτι. Το σχολικό είναι επιπλέον.

 

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/15155-dieurynsi-wrariou

Link to comment
Share on other sites

Για το νηπιαγωγειο το ποσο ειναι για 2013-14 4690 χωρις σχολικο, με σχολικο 5.661 για προνηπια και 5.861 για νηπια.

Το ωραριο ειναι απο 9 εως 2.50 αλλα παρεχεται δωρεαν και πρωινη ζωνη (νομιζω 7.30-9.00) και μεσημεριανη νομιζω μεχρι τις 4.00 μαξιμουμ.

Φαγητο δεν παρεχεται ουτε και υπαρχει ειδκος χωρος - τραπεζαρια, τα παιδια φερνουν κολατσιο απο το σπιτι τους. Επειδη η κορη μου δεν πηγε σε αυτο το διευρυμενο ωραριο αλλα στο παλιο 9-2 τα παιδια απλα τρωγαν κολατσιο απο το σπιτι ολα μαζι στην ταξη σαν μερος της καθημερινοτητας τους (ειχαν δηλαδη συγκεκριμενη ωρα που ετρωγαν ολα μαζι κτλ) αλλα τωρα με το διευρυμενο δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

Επισης ξερω οτι απο περυσι στο προγραμμα του νηπιου διδασκονται και αγγλικα (:cool:), αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο ισχυει και στα προνηπια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλους, ψάχνω πληροφορίες για το σχολείο'' Ο πλατων'' και κυρίως για το δίγλωσσο τμημα. Εχω δει ολο το φορουμ και δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες γενικά για το σχολείο αυτο.

Εχει κάποιος κάποια πληροφορία για το επίπεδο Αγγλικών στο δίγλωσσο?Μήπως πηγαίνει κάποιος το παιδάκι του, στο σχολείο αυτο να μου πει εαν ειναι ευχαριστημένος?Η έστω εαν έχετε ακουσει κάποια σχολια θα το εκτιμουσα.Ψαχνω για σχολείο με έμφαση τα Αγγλικά.Ειδα και το Byron αλλα θα ηθελα Ελληνικο σχολειο.Μου αρέσει παρα πολυ το προγραμμα τους και που εχει ΙΒ αλλα δεν μπορω να βρω καμμία ''πρακτική'' γνώμη.... Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, ψάχνω πληροφορίες για το σχολείο'' Ο πλατων'' και κυρίως για το δίγλωσσο τμημα. Εχω δει ολο το φορουμ και δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες γενικά για το σχολείο αυτο.

Εχει κάποιος κάποια πληροφορία για το επίπεδο Αγγλικών στο δίγλωσσο?Μήπως πηγαίνει κάποιος το παιδάκι του, στο σχολείο αυτο να μου πει εαν ειναι ευχαριστημένος?Η έστω εαν έχετε ακουσει κάποια σχολια θα το εκτιμουσα.Ψαχνω για σχολείο με έμφαση τα Αγγλικά.Ειδα και το Byron αλλα θα ηθελα Ελληνικο σχολειο.Μου αρέσει παρα πολυ το προγραμμα τους και που εχει ΙΒ αλλα δεν μπορω να βρω καμμία ''πρακτική'' γνώμη.... Ευχαριστω.

 

Δε βρίσκεις πληροφορίες στο φόρουμ επειδή το σχολείο έχει λογοκρίνει και έχει απαγορέψει να αναφέρονται μέλη σε αυτό... Οπότε ζήτα μήπως κάποιος που στέλνει τα παιδιά του εκεί μπορεί να σου απαντήσει με πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε βρίσκεις πληροφορίες στο φόρουμ επειδή το σχολείο έχει λογοκρίνει και έχει απαγορέψει να αναφέρονται μέλη σε αυτό... Οπότε ζήτα μήπως κάποιος που στέλνει τα παιδιά του εκεί μπορεί να σου απαντήσει με πμ.

 

:shock:

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστω για την απάντηση σας.

Εαν έτσι κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το σχολείο Ο πλάτων, οχι τιμές κλπ, αλλα κυρίως για το δίγλωσσο τμήμα , για το επίπεδο Αγγλικών και φυσικά γενικά σαν σχολείο αν κάνουν καλή δουλειά:?, τι φημη εχει σαν σχολείο?

Θα το εκτιμούσα -εαν εχετε χρόνο και όρεξη- να με ενημερώσετε με ενα πμ.

Βλέπω ότι σε όλους αρέσει το σχολείο , το προγραμμα , οι εγκαταστάσεις, δηλαδη κανεις δεν λεει κάτι αρνητικό ουσιαστικά, αλλα απο την άλλη βλέπω ενα αγχος όπως εχω και εγω διοτι ειναι ενα σχολειο που δεν έτυχε να γνωρίζω. Εχετε κάποια πληροφορία να μου πειτε?Please.....:?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα ο γιος μου πηγαινει στον Π ειναι 3,5 ετων στον παιδικο σταθμο ειναι η δευτερη χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενη περισυ κανανε 1 ωρα αγγλικα την εβδομαδα και του αρεσαν παρα πολυ φετος κανουν καθε μερα γενικα ομως ειναι ενα παιδι που δεν συζηταει τι κανει στο σχολειο για να μου πει λεπτομεριες αλλα ειναι χαρουμενος και παει στο σχολειο του ευχαριστα .Το οτι θα κανει και αγγλικα μην φανταστεισ οτι θα γυρναει σπιτι και θα σου μιλαει στα αγγλικα απλα θα εχει επαφη με τη γλωσσα μεσα απο το παιχνιδι και το τραγουδι δεν νομιζω ότι είναι το Α και Ω οταν ειναι να διαλεξεις σχολειο .Παντως οι ανθρωποι εκει ειναι συγκροτημενοι μα συστημα και ενδιαφερον για το παιδι και ειναι ενα σχολειο που το παιδι μπορει να φοιτησει σε ολες τις βαθμιδες της εκπαιδευσης δεν ειναι απλα νηπιαγωγειο η παιδικος σταθμος .Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ψαράκι,

 

μια φίλη έχει την κόρη της στις Ουρσουλίνες και με το εκπαιδευτικό είναι ευχαριστημένη, σκέφτεται όμως να την πάει στο δημόσιο της γειτονιάς της γιατί η μικρή διαμαρτύρεται που δεν έχει φίλες στη γειτονιά (άλλο μεγάλο πρόβλημα με τα ιδιωτικά) και κουράζεται με τα πήγαινε-έλα με το σχολικό.

 

Εσύ είσαι ευχαριστημένη με το νήπιο που πηγαίνει ο μικρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εμείς πάμε φέτος νηπιαγωγείο και θέλω να ξεκινήσω το ψάξιμο για ιδιωτικό σχολείο στα β.προαστεια για την σχολικη χρονια 2014-2015. Δεκτη κάθε πληροφορία και εμπειρία.

 

Δεδομένων των άσχημων οικονομικών και την άρνηση μου να παει σε δημόσιο....θέλω να κοιτάξω κάθε ενδεχόμενο.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ψαράκι,

 

μια φίλη έχει την κόρη της στις Ουρσουλίνες και με το εκπαιδευτικό είναι ευχαριστημένη, σκέφτεται όμως να την πάει στο δημόσιο της γειτονιάς της γιατί η μικρή διαμαρτύρεται που δεν έχει φίλες στη γειτονιά (άλλο μεγάλο πρόβλημα με τα ιδιωτικά) και κουράζεται με τα πήγαινε-έλα με το σχολικό.

 

Εσύ είσαι ευχαριστημένη με το νήπιο που πηγαίνει ο μικρός σου;

 

Kαλή χρονιά!

 

Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι με το νήπιο. Ο γιος μας πάει και γυρνάει χαρούμενος! Θα συνεχίσουμε και του χρόνου εκεί και θα γράψουμε και τον μικρό στο προνήπιο.

Χωρίς σχολικό (θα τους μεταφέρω εγώ) και με την έκπτωση για 1ο και 2ο παιδί και με θετικότερο όλων το γεγονός ότι είναι ένα μαζεμένο σχολείο (όπως θα έπρεπε να είναι το δημόσιο της γειτονιάς) είναι η καλύτερη επιλογή για την οικογένεια μας.

Σχετικά με τις φιλίες ήταν ένα θέμα που μας απασχολούσε έντονα κι εμάς, κι ακόμα μας απασχολεί (γιατί ακολουθεί και 2ο παιδί). Ευτυχώς κοντά μας μένουν 3 παιδάκια από το νήπιο! Οπότε έχει φίλους κι απ' το σχολείο. Φυσικά όχι τόσους όσους θα είχε αν πήγαινε στης γειτονιάς. Αυτό είναι ένα από τα μείον των ιδιωτικών! Εξ άλλου πουθενά δεν υπάρχει win win situation!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους -- και εγώ πήγα στον Μαλλιάρα και δεν τρελάθηκα με τις εγκαταστάσεις και μάλιστα μου φαίνεται περίεργο πως είναι το μόνο σχολείο από διάφορα στα 'νότια' προάστια που δεν έχει μέχρι την Δ' δημοτικού διαδραστικους πίνακες… και γιατί άλλα σχολεία από το 2010 άρχισαν τις εγκαταστάσεις… έχετε κάποια άποψη για τα σχολεία -- Πασχάλης, Ζώης, Ιορδανάνειον, Καίσαρης? Του Πασχάλη μου άρεσε σαν χόρος αλλά δεν ξέρω πως είναι οι εκπαιδευτές. Ο γιός μου Θα αρχίσει το φθινόπωρο και επειδή είναι παιδί που θέλει και λίγο κυνήγι γιατί αφερείται (και μιλάει αρκετά καλά Αγγλικά μέχρι τώρα χάρη στο σχολείο που επιλέξαμε για προνήπιο Θέλω να τα συνεχίσει και ίσως γι'αυτό να απορύψω το Ιορδανάκειον γιατί αρχίζουν την Γ' τις γλώσσες…). Ακούω διάφορα αλλά στο τέλως εξαρτάται και η συμμετοχή του γονέα στην μάθηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Beebee,έχω επισκεφτεί τα εκπ. Καίσαρης και μπορώ να σου πώ ότι το περιβάλλον ήταν πολύ καλό ,παρα πολυ καλό για σχολείο.Όλα πεντακάθαρα ! Βέβαια μου φάνηκε ότι ολα ήταν πολύ καθώς πρέπει , πολύ αποστειρωμένα ,δεν μου θύμιζε δημοτικό , με παιδικές φωνούλες και ξενοιασιά.

Δεν ξέρω αν είναι έτσι η πραγματικη ζωη, αψεγαδιαστη ...και τι μηνυμα θα παρουν τα παιδιά;

Από δασκάλους καθώς και την ποιότητα των μαθημάτων δεν γνωρίζω να σου πώ ..Συνάντησα τον διευθυντη του δημοτικου και μου άρεσε το πρόγραμμα που μου παρουσίασε . Δίνουν βάση στα μαθηματικά απο ότι καταλαβα (ιδιαίτερα από τετάρτη δημοτικου που τους κάνουν καποιες έξτρα ώρες με προβληματα λογικής) .

Τα διδακτρα είναι γύρω στα 5500 + 1000 σχολικο και απο εκει και μετα μπορείς να επιλέξεις διαφορες δραστηριοτητες π.χ κολυμπι γυρω στα 900 για 2 ώρες την εβδομάδα (που γίνονται μέσα στο σχολικό ωραριο μεχρι τις 2.30) .

Βέβαια διάβασα στο forum ότι υπάρχει ένα κλίμα νεοπλουτισμού που δεν μου άρεσε καθόλου, ιδιαίτερα τις μέρες που διανύουμε μια και η οικονομική κατάστασή μας μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει.

Για να ομολογήσω είμαι προβληματισμένη ...

Αξίζουν τα λεφτά τους τα ιδιωτικά ; Μήπως και τα δημόσια μιας καλής περιοχής (και όχι μόνο) όπως η γλυφάδα προσφέρουν τα ίδια ; Μιλάω πάντα για το επίπεδο εκπαιδευσης και όχι για το περιβάλλον.

Αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες για το 9ο δημοτικο σχολειο της γλυφαδας ας μου πει μια και κοιτάω και δημόσιο.

m1.lilypie.com/Z1wmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Beebee,έχω επισκεφτεί τα εκπ. Καίσαρης και μπορώ να σου πώ ότι το περιβάλλον ήταν πολύ καλό ,παρα πολυ καλό για σχολείο.Όλα πεντακάθαρα ! Βέβαια μου φάνηκε ότι ολα ήταν πολύ καθώς πρέπει , πολύ αποστειρωμένα ,δεν μου θύμιζε δημοτικό , με παιδικές φωνούλες και ξενοιασιά.

Δεν ξέρω αν είναι έτσι η πραγματικη ζωη, αψεγαδιαστη ...και τι μηνυμα θα παρουν τα παιδιά;

Από δασκάλους καθώς και την ποιότητα των μαθημάτων δεν γνωρίζω να σου πώ ..Συνάντησα τον διευθυντη του δημοτικου και μου άρεσε το πρόγραμμα που μου παρουσίασε . Δίνουν βάση στα μαθηματικά απο ότι καταλαβα (ιδιαίτερα από τετάρτη δημοτικου που τους κάνουν καποιες έξτρα ώρες με προβληματα λογικής) .

Τα διδακτρα είναι γύρω στα 5500 + 1000 σχολικο και απο εκει και μετα μπορείς να επιλέξεις διαφορες δραστηριοτητες π.χ κολυμπι γυρω στα 900 για 2 ώρες την εβδομάδα (που γίνονται μέσα στο σχολικό ωραριο μεχρι τις 2.30) .

Βέβαια διάβασα στο forum ότι υπάρχει ένα κλίμα νεοπλουτισμού που δεν μου άρεσε καθόλου, ιδιαίτερα τις μέρες που διανύουμε μια και η οικονομική κατάστασή μας μπορεί πολύ εύκολα να αλλάξει.

Για να ομολογήσω είμαι προβληματισμένη ...

Αξίζουν τα λεφτά τους τα ιδιωτικά ; Μήπως και τα δημόσια μιας καλής περιοχής (και όχι μόνο) όπως η γλυφάδα προσφέρουν τα ίδια ; Μιλάω πάντα για το επίπεδο εκπαιδευσης και όχι για το περιβάλλον.

Αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες για το 9ο δημοτικο σχολειο της γλυφαδας ας μου πει μια και κοιτάω και δημόσιο.

 

 

Καλησπέρα! Μοιράζομαι την ίδια απορία, η δικιά μου είναι στο προνήπιο, αλλά έχω κάνει μια αρχική έρευνα.

Είναι μεγάλη δέσμευση, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν μπορώ να εγγυηθώ για 12 χρόνια ότι θα έχω τη δυνατότητα να ανταποκρίνομαι.

Κι αν είχα αυτό το ποσό, μήπως υπάρχει καλύτερος τρόπος να το χρησιμοποιήσω, πάλι προς όφελός της?

Ξέρω ότι και πολλά δημόσια σχολεία είναι σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά είναι θέμα ανθρώπινου δυναμικού, άρα τύχη...

 

Το θέμα του νεοπλουτισμού και παιδιά που σε κοιτάνε στα παπούτσια και κόβουν τη φίρμα από χιλιόμετρο, ξέρω καλά ότι υπάρχει.

Σίγουρα δεν είναι αυτή η νοοτροπία που θέλω να αναπτύξει για τη ζωή.

 

Μπουφ! Δεν ξέρω...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...