Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει πληροφορίες για νήπιο-δημοτικό στην Μαίρη Αργύρη-Λαιμού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

Απο την αδερφή μου που στέλνει δυο παιδιά εκεί, ένα στο νηπιαγωγείο και ένα στη Δευτέρα δημοτικού ακούω μόνο καλα λόγια. Μικρό σχολειο αλλα πολυ οργανωμένο και με έμπειρους εκπαιδευτικούς. Στις καλοκαιρινές εκδηλώσεις που είχαμε παει πέρυσι με το σύζυγο, για να γνωρίσουμε και το σχολειο, είδαμε ένα σύγχρονο και αυθεντικό περιβάλλον με πολλή χαρά και εκπληκτικές δουλειές στο εκπαιδευτικό μερος. Ολα δημιουργίες των παιδιών. Μου θύμισε ερευνητικό εργαστήρι το σχολειο. Χαμογελαστοι άνθρωποι και πολυ προσιτοί. Εντυπωσιαστηκα απο το δάσκαλο της πρώτης και το διευθυντή. Φυσικά σε δυο χρόνια θα είναι και δικιά μας επιλογή για τη Μελινα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

εχει κανεις υποψη του, αν το αρσακειο κανει ειδικες τιμες στα διδακτρα για οσους γονεις ειχαν φοιτησει εκει?

 

επισης, ξερουμε καθολου τι γινεται με υποτροφιες στο αρσακειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα fistikaki,

Όχι, στο αρσάκειο δεν υπάρχει έκπτωση στους απόφοιτους, ούτε και παίζει ρόλο το εάν είσαι αποφοιτος στο εάν έχεις δικαίωμα εγγραφής των παιδιών.

Παλιότερα είχα ακούσει ότι οι απόφοιτοι δεν περνούν από τη διαδικασία της κλήρωσης, αλλά όταν ενδιαφέρθηκα μου είπαν ότι δεν ισχύει κάτι τετοιο και έτσι το παιδάκι μας μπήκε κανονικά στην κλήρωση.

Υπάρχει το ταμείο υποτροφιών και απ' όσο έχω ακούσει προσπαθούν να δίνουν κάποια βοήθεια σε κάποιες οικογένειες. Τα κριτήρια ωστόσο δεν τα γνωρίζω (ίσως σε πολύτεκνες οικογένειες;;; δεν ξέρω..)

Εμείς είμαστε στη δευτέρα δημοτικού, που είναι από τις ακριβότερες τάξεις. Γενικά υπήρξε κάποια σημαντική μείωση διδάκτρων στο νηπιαγωγείο, μια μικρότερη στην α΄δημοτικού, αλλά στο υπόλοιπο δημοτικό δυστυχώς όχι.

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

κληρωση στο αρσακειο?

 

βοηθησε με λιγο, εχω αποφοιτησει καμια 200ρια χρονια πριν, λολ

 

εχει κληρωση?

 

Δεν υπαρχει πλεον κληρωση στο Αρσακειο. Επειδη προσφατα λειτουργησε και το νηπιαγωγειο στην Εκαλη δημιουργηθηκαν νεες θεσεις και δεν υπηρχε αναγκη να γινει κληρωση (ετσι μου ειπαν). Χρειαζεται μονο ραντεβου με το παιδι για «συνεντευξη».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κληρωση στο αρσακειο?

 

βοηθησε με λιγο, εχω αποφοιτησει καμια 200ρια χρονια πριν, λολ

 

εχει κληρωση?

 

Δεν παίζει κλήρωση από πέρισι στα Αρσάκεια. Οι αιτήσεις είναι λιγότερες από τις θέσεις. Παρόλα αυτά οι μειώσεις στα δίδακτρα είναι να γελάς.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ήμουν πνιγμένη αυτές τις μέρες. Δεν είναι ο μόνος λόγος που βγάζω το παιδί ότι δεν γράφει [έγραφε] σωστά. Είναι και πολλά άλλα που μπορεί κάποιον άλλο γονιό να μην τον ενοχλούν. Ένα από αυτά είναι αυτό το χύμα που περιγράφεις και η έλλειψη πειθαρχίας. Δε με ενοχλεί η χαλαρότητα αλλά η υπερβολή της είναι πρόβλημα, όχι για το δικό μου παιδί που έχει πειθαρχία και τρόπους από το σπίτι του αλλά για τα άλλα που δεν τα περιορίζει κάποιος και επηρεάζουν τη ζωή και τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού... Θα σου στείλω και πμ.

 

Pashalitsa καλησπέρα εχω παρακολουθήσει με μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις σου. Εχω ένα κοριτσάκι 4 ετών και ενδιαφέρονται για το προνηπιο αλλά και την μελλοντική της πορεία. Επισκέφτηκα τα εκπαιδευτηρια Κωστεα -Γειτονα και είχα αυτήν την αίσθηση του χύμα. Σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις μήνυμα και να μιλήσουμε και να με ενημερώσεις και σε ποιο σχολείο πηγαίνετε τώρα.

Σε ευχαριστω εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο ελληνογερμανικά σχολεία έχουν ζητήσει να δουν το παιδί. Δηλαδή σου κλείνουν δεύτερο ξεχωριστό ραντεβού για το παιδί. Σου το λένε ευθέως το γιατί, αν ρωτήσεις. Δε θέλουν να πάρουν παιδιά που θεωρούν ότι για κάποιο λόγο δε θα αντέξουν στο πρόγραμμά τους. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι αυτό, πάντως σίγουρα είναι ειλικρινές. Όταν το πρωτοάκουσα πριν από δυο χρόνια μου είχε κακοφανεί, ειδικά με τον τρόπο που μου το είπαν στην Εράσμειο όπου είχαν λιγάκι το στυλ του «εμείς θα σας επιλέξουμε πρώτα και μετά εσείς». Παρόλα αυτά τώρα δε με πειράζει πια και έχω τους λόγους μου μετά τα όσα έχω δει......

 

Καλημέρα Pashalitsa!

Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα που λες. Πριν ένα μήνα πήγα να δω την Εράσμειο για την κόρη μου που θα πάει Νήπιο και μου είπαν κι εμένα να πάμε το παιδί να το δουν. Αυτό που κάνουν (γιατί το έκαναν και σε μια φίλη μου μετά από 2 εβδομάδες) είναι το εξής. Σου λένε να πας το παιδί σου ένα Σάββατο, το αφήνουν να παίξει στον κήπο ή να κάνει κάτι άλλο που του αρέσει και μετά τα χωρίζουν σε ομάδες και τα βάζουν στις αίθουσες και ζωγραφίζουν και παίζουν μαζί με τις δασκάλες. Εκεί προφανώς αξιολογούνε ποια παιδάκια τους "κάνουν" και ποια όχι (αν και δε νομίζω να υπάρχει κατηγορία "όχι"). Ήδη η δ/ντρια με έξυπνο τρόπο έχει μάθει τις πληροφορίες που θέλει (αν αντέχεις να πληρώσεις ή όχι).

Μετά σε παίρνουν τηλέφωνο (το ίδιο ακριβώς επαναλαμβάνω έκαναν και στη φίλη μου) και λένε πόσο καλό και έξυπνο είναι το παιδί σας και θα εγκλιματιστεί στο σχολείο κλπ κλπ! Προς Θεού δε λέω ότι δε θα γίνεται εξαιρετική δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά με ενόχλησε λίγο το "γλείψιμο" που ένιωσα όταν με πήραν τηλέφωνο και έβαλαν την κασέτα που έλεγε για το πόσο καλό είναι το παιδί μου. Βέβαια αν δε μου ζήταγαν 8.500€ / χρόνο (δεν ξέρω ποιος είπε ότι έπεσαν οι τιμές) μπορεί και να την πήγαινα, αλλά αυτόματα αυτό το ποσό πρέπει να το πολλαπλασιάσω επί 2 (δε γίνεται να πάω μόνο το ένα παιδί σε ιδιωτικό). Έχουν εξαιρετικές εγκαταστάσεις.

Το θέμα "σχολείο" έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι τελείως υποκειμενικό θέμα! Το σχολείο πρέπει να αφήνει ευχαριστημένους και το παιδί και τους γονείς.

Εγώ πήγα και είδα και τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριαννάκου, που μου είπαν ότι κάνουν αρκετά καλή δουλειά! Εκεί μου ζήτησαν 4.500€ / χρόνο (σχολικό & μέχρι τις 16:00). Στα μείον είναι ότι δε συμπεριλαμβάνεται το φαγητό (θα πρέπει να της το δίνει εγώ - που θα ξέρω τουλάχιστον τι θα τρώει) και οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκινάνει από το δημοτικό κι όχι από το νηπιαγωγείο.

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Pashalitsa!

Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα που λες. Πριν ένα μήνα πήγα να δω την Εράσμειο για την κόρη μου που θα πάει Νήπιο και μου είπαν κι εμένα να πάμε το παιδί να το δουν. Αυτό που κάνουν (γιατί το έκαναν και σε μια φίλη μου μετά από 2 εβδομάδες) είναι το εξής. Σου λένε να πας το παιδί σου ένα Σάββατο, το αφήνουν να παίξει στον κήπο ή να κάνει κάτι άλλο που του αρέσει και μετά τα χωρίζουν σε ομάδες και τα βάζουν στις αίθουσες και ζωγραφίζουν και παίζουν μαζί με τις δασκάλες. Εκεί προφανώς αξιολογούνε ποια παιδάκια τους "κάνουν" και ποια όχι (αν και δε νομίζω να υπάρχει κατηγορία "όχι"). Ήδη η δ/ντρια με έξυπνο τρόπο έχει μάθει τις πληροφορίες που θέλει (αν αντέχεις να πληρώσεις ή όχι).

Μετά σε παίρνουν τηλέφωνο (το ίδιο ακριβώς επαναλαμβάνω έκαναν και στη φίλη μου) και λένε πόσο καλό και έξυπνο είναι το παιδί σας και θα εγκλιματιστεί στο σχολείο κλπ κλπ! Προς Θεού δε λέω ότι δε θα γίνεται εξαιρετική δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά με ενόχλησε λίγο το "γλείψιμο" που ένιωσα όταν με πήραν τηλέφωνο και έβαλαν την κασέτα που έλεγε για το πόσο καλό είναι το παιδί μου. Βέβαια αν δε μου ζήταγαν 8.500? / χρόνο (δεν ξέρω ποιος είπε ότι έπεσαν οι τιμές) μπορεί και να την πήγαινα, αλλά αυτόματα αυτό το ποσό πρέπει να το πολλαπλασιάσω επί 2 (δε γίνεται να πάω μόνο το ένα παιδί σε ιδιωτικό). Έχουν εξαιρετικές εγκαταστάσεις.

Το θέμα "σχολείο" έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι τελείως υποκειμενικό θέμα! Το σχολείο πρέπει να αφήνει ευχαριστημένους και το παιδί και τους γονείς.

Εγώ πήγα και είδα και τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριαννάκου, που μου είπαν ότι κάνουν αρκετά καλή δουλειά! Εκεί μου ζήτησαν 4.500? / χρόνο (σχολικό & μέχρι τις 16:00). Στα μείον είναι ότι δε συμπεριλαμβάνεται το φαγητό (θα πρέπει να της το δίνει εγώ - που θα ξέρω τουλάχιστον τι θα τρώει) και οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκινάνει από το δημοτικό κι όχι από το νηπιαγωγείο.

 

Λοιπόν εγώ αυτό το σχολείο δεν το ήξερα!!!!! Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται και δείχνει αξιοπρεπέστατο. Αν το ήξερα μπορεί να το είχα κοιτάξει κι εγώ. Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι το επί 2 για τα δίδακτρα. Προς το παρόν έχω τη μεγάλη και η μικρή θα πάει δημοτικό σε 4 χρόνια. Δε μπορώ να προγραμματίσω για 4 χρόνια μετά ... και στην τελική αν δε μπορώ να τα στείλω και τα 2 στην Εράσμειο μπορεί να πάει η μεγάλη σ' ένα πιο φτηνό ιδιωτικό γυμνάσιο ή ακόμα και στο δημόσιο και να στείλω τη μικρή κι αυτή ή σε πιο φτηνό δημοτικό ή στην εράσμειο κι αυτή μόνο για δημοτικό. Εντάξει ... θα έχει κάνει γερμανικά το παιδί ... δε με απασχολεί όμως αυτό. Αν χρειαστεί να προσαρμοστεί θα την πάω εντατικά αγγλικά και θα ακολουθήσει και θα συνεχίσει τα γερμανικά σα 2η ξένη γλώσσα. Γενικά δεν είμαι αρνητική στο να το αλλάζω σχολείο.

 

Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση ... δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνουν αν είναι να τα δέχονται όλα. Εντάξει κι εμένα μου είπαν εξαιρετικά λόγια για το παιδί μου αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ μπορεί να είχαν μία υπερβολή τα σημεία στα οποία μου είπαν ότι είναι καλή ισχύουν και μου είπαν και ένα αρνητικούλι που το ξέρω. Δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να είναι όντως πολύ έξυπνο και το παιδί σου και της φίλης σου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ αυτό το σχολείο δεν το ήξερα!!!!! Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται και δείχνει αξιοπρεπέστατο. Αν το ήξερα μπορεί να το είχα κοιτάξει κι εγώ. Εγώ προσωπικά δεν σκέφτομαι το επί 2 για τα δίδακτρα. Προς το παρόν έχω τη μεγάλη και η μικρή θα πάει δημοτικό σε 4 χρόνια. Δε μπορώ να προγραμματίσω για 4 χρόνια μετά ... και στην τελική αν δε μπορώ να τα στείλω και τα 2 στην Εράσμειο μπορεί να πάει η μεγάλη σ' ένα πιο φτηνό ιδιωτικό γυμνάσιο ή ακόμα και στο δημόσιο και να στείλω τη μικρή κι αυτή ή σε πιο φτηνό δημοτικό ή στην εράσμειο κι αυτή μόνο για δημοτικό. Εντάξει ... θα έχει κάνει γερμανικά το παιδί ... δε με απασχολεί όμως αυτό. Αν χρειαστεί να προσαρμοστεί θα την πάω εντατικά αγγλικά και θα ακολουθήσει και θα συνεχίσει τα γερμανικά σα 2η ξένη γλώσσα. Γενικά δεν είμαι αρνητική στο να το αλλάζω σχολείο.

 

Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση ... δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνουν αν είναι να τα δέχονται όλα. Εντάξει κι εμένα μου είπαν εξαιρετικά λόγια για το παιδί μου αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ μπορεί να είχαν μία υπερβολή τα σημεία στα οποία μου είπαν ότι είναι καλή ισχύουν και μου είπαν και ένα αρνητικούλι που το ξέρω. Δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να είναι όντως πολύ έξυπνο και το παιδί σου και της φίλης σου?

 

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο, όπως επίσης δεν έχω καμία αμφιβολία πως μπήκε κασέτα και μας είπαν τα ίδια ακριβώς πράγματα! Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε μια τόσο δύσκολη εποχή μόνο και μόνο για να μάθει Γερμανικά! Επίσης, θέλω ότι προσφέρω στο ένα μου παιδί να δώσω και στο άλλο, ασχέτως αν είναι πιο μακροπρόθεσμα!

Στο συγκεκριμένο σχολείο έμαθα ότι κάνουν σοβαρή δουλειά (τουλάχιστον ελπίζω) και τα δίδακτρα είναι ανεκτά προς την τσέπη μας!

Γενικά και ο ιδιοκτήτης του σχολείου μου φάνηκε πιο προσιτός, πιο ανθρώπινος. Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη. Κι επειδή γενικά τα σχολεία και οι δάσκαλοι που θα σου πετύχουν είναι λαχείο, ελπίζω για μία φορά να το κερδίσω😀

Εύχομαι κι ελπίζω να μείνω ευχαριστημένη με την επιλογή μου και πάνω από όλα να μείνει ευχαριστημένη και η κόρη μου!!!

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο, όπως επίσης δεν έχω καμία αμφιβολία πως μπήκε κασέτα και μας είπαν τα ίδια ακριβώς πράγματα! Το θέμα είναι ότι δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά σε μια τόσο δύσκολη εποχή μόνο και μόνο για να μάθει Γερμανικά! Επίσης, θέλω ότι προσφέρω στο ένα μου παιδί να δώσω και στο άλλο, ασχέτως αν είναι πιο μακροπρόθεσμα!

 

Πάντως σε μία συνάδελφό μου που επίσης έχει ένα έξυπνο παιδάκι δεν της είπαν τα ίδια!!!! Της είπαν απλά ... όλα μια χαρά.

 

Και δε δίνεις λεφτά ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να μάθει Γερμανικά. Οι περισσότεροι που προσωπικά γνωρίζω που στέλνουν τα παιδιά τους στην Εράσμειο είναι πολύ ευχαριστημένοι από τη γενικότερη δουλειά του σχολείου. Εγώ δεν το βλέπω σαν ένα καλό γερμανικό σχολείο (όπως έχω ξαναπει) αλλά ως ένα καλό ελληνικό σχολείο.

Πάντως εννοείται πως το σχολείο που επέλεξες μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό και να σου ταιριάζει και ακόμα καλύτερα. Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό το σχολείο. Σίγουρα τα λεφτά της Ερασμείου είναι πάρα πολλά. Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει κιόλας ότι πληρώνει καλύτερα τους εκπαιδευτικούς της και διαλέγει εκπαιδευτικούς με πιο πολλά προσόντα και ότι το προσωπικό είναι ευχαριστημένο. Μπορεί όμως να μη σημαίνει και τίποτα και απλά να πληρώνεις το όνομα. Θα δείξει ... Μακάρι να έχει κάνει ο καθένας την καλύτερη επιλογή για το παιδί του και την τσέπη του!!!!

 

ΥΓ: Πάντως κι εγώ αν δω ότι το σχολείο δεν αξίζει τα λεφτά του μπορεί να τη φέρω στο δικό σας του χρόνου :lol:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

ΒΕΡΑ μου όλα υποκειμενικά είναι! Επειδή δε θέλω να παραξηγηθούν τα λόγια μου, την ΕΡΑΣΜΕΙΟ το θεωρώ πολύ καλό σχολείο, αλλά πολύ ακριβό για τα σημερινά δεδομένα!

Στο δημόσιο της περιοχής ούτε λόγος για να τα πάω, οπότε έπρεπε να βρω ένα αξιοπρεπέστατο ιδιωτικό με νορμάλ δίδακτρα. :rolleyes:

Όταν με το καλό ξεκινήσει η μεγάλη εκεί (έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τον Σεπτέμβρη) μέχρι τέλος του χρόνου πιστεύω να έχω διαμορφώσει μία μικρή άποψη για την επιλογή μου.

Εάν είχα ένα παιδί θα την πήγαινα στην ΕΡΑΣΜΕΙΟ. Απλώς το τηλεφώνημα που δέχτηκα μου φάνηκε αρκετά στητό (για τα δικά μου ΠΑΝΤΑ δεδομένα).

Όπως είπα είναι λαχείο. Για το ίδιο σχολείο θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες από γονείς. Είναι ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας...:P

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα τις προάλλες και το είδα και εντυπωσιαστικα. Φαίνεται ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δουλεύουν το σύστημα με τις ομαδουλες και τα projects, και προσέχουν το κάθε παιδί ξεχωριστά. Ο διευθυντής του δημοτικού μου φάνηκε πολύ εμπνευσμένος άνθρωπος, και έχω μάθει ότι προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο μπορεί.

Υστερεί βέβαια σε εγκαταστάσεις (θυμίζει δημόσιο σχολειο, χωρίς αυτό να είναι κακό), και στις απογευματινές δραστηριότητες. Μου φάνηκε ότι στα απογευματινά δεν δίνουν βάρος. Ισως δεν μένουν πολλά παιδιά, και δεν έχουν ζήτηση, δεν ξέρω. Μήπως κάποιος που πηγαίνει τα παιδάκια του εκεί ξέρει κάτι παραπάνω να μου πει για το σχολειο; Αξίζει τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο 20 η 21 παιδιά στην κάθε τάξη.

 

Πόσα τμήματα έχει κάθε τάξη? Πχ. έχουν 3 τμήματα των 20 παιδιών? Το κόστος?

Για το σχολείο δεν ξέρω. Το νηπιαγωγείο είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν 2 τμήματα ανα τάξη και το κόστος είναι: 6000 ευρώ το βασικό προγραμμα( α-δ τάξη), 5770 (ε τάξη), και 5500 (στ τάξη). Στο σχολικό μπορείς να πάρεις 1 η 2 διαδρομές η καθόλου και σε χωρίζει σε ζώνες ανάλογα με το που μένεις και αλλάζει και το κόστος. Εγώ που είμαι β ζώνη είναι 750 ευρώ η μια διαδρομή και 1400 και οι δυο. Ομως το δεύτερο παιδί έχει 10% στα διδακτρα και 70% στο σχολικό. Το βασικο προγραμμα ειναι μεχρι τισ 2:10. Τώρα αν θες μελέτη το απόγευμα είναι 500 το χρόνο ( μέχρι τις 4:00). Το φαγητό, αν επιλεξεις να τρώει μέσα είναι 1000 ευρώ, αλλά ζεσταινουν και το δικό σου. Εχει και κάποια απογευματινά (σπορ, γλώσσες, καλλιτεχνικά) αλλά δεν στάθηκε και πολύ σε αυτά ο διευθυντής και δεν ξέρω τιμές ακριβώς. Πάντως δεν πρέπει να μένουν και πολλά παιδιά το απόγευμα, γιατί την Τρίτη που πήγα εγώ για ενημέρωση, που έχει θεατρικό εργαστήρι, ήταν μόνο 4-5 παιδάκια και δουλευανε με την ηθοποιό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Pashalitsa!

Αυτό δεν ισχύει απαραίτητα που λες. Πριν ένα μήνα πήγα να δω την Εράσμειο για την κόρη μου που θα πάει Νήπιο και μου είπαν κι εμένα να πάμε το παιδί να το δουν. Αυτό που κάνουν (γιατί το έκαναν και σε μια φίλη μου μετά από 2 εβδομάδες) είναι το εξής. Σου λένε να πας το παιδί σου ένα Σάββατο, το αφήνουν να παίξει στον κήπο ή να κάνει κάτι άλλο που του αρέσει και μετά τα χωρίζουν σε ομάδες και τα βάζουν στις αίθουσες και ζωγραφίζουν και παίζουν μαζί με τις δασκάλες. Εκεί προφανώς αξιολογούνε ποια παιδάκια τους "κάνουν" και ποια όχι (αν και δε νομίζω να υπάρχει κατηγορία "όχι"). Ήδη η δ/ντρια με έξυπνο τρόπο έχει μάθει τις πληροφορίες που θέλει (αν αντέχεις να πληρώσεις ή όχι).

Μετά σε παίρνουν τηλέφωνο (το ίδιο ακριβώς επαναλαμβάνω έκαναν και στη φίλη μου) και λένε πόσο καλό και έξυπνο είναι το παιδί σας και θα εγκλιματιστεί στο σχολείο κλπ κλπ! Προς Θεού δε λέω ότι δε θα γίνεται εξαιρετική δουλειά στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά με ενόχλησε λίγο το "γλείψιμο" που ένιωσα όταν με πήραν τηλέφωνο και έβαλαν την κασέτα που έλεγε για το πόσο καλό είναι το παιδί μου. Βέβαια αν δε μου ζήταγαν 8.500€ / χρόνο (δεν ξέρω ποιος είπε ότι έπεσαν οι τιμές) μπορεί και να την πήγαινα, αλλά αυτόματα αυτό το ποσό πρέπει να το πολλαπλασιάσω επί 2 (δε γίνεται να πάω μόνο το ένα παιδί σε ιδιωτικό). Έχουν εξαιρετικές εγκαταστάσεις.

Το θέμα "σχολείο" έχω αρχίσει και πιστεύω πως είναι τελείως υποκειμενικό θέμα! Το σχολείο πρέπει να αφήνει ευχαριστημένους και το παιδί και τους γονείς.

Εγώ πήγα και είδα και τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριαννάκου, που μου είπαν ότι κάνουν αρκετά καλή δουλειά! Εκεί μου ζήτησαν 4.500€ / χρόνο (σχολικό & μέχρι τις 16:00). Στα μείον είναι ότι δε συμπεριλαμβάνεται το φαγητό (θα πρέπει να της το δίνει εγώ - που θα ξέρω τουλάχιστον τι θα τρώει) και οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκινάνει από το δημοτικό κι όχι από το νηπιαγωγείο.

 

 

Είναι ακριβώς όπως τα λές με τα ραντεβού της Ερασμείου( για την προεγγραφή).Παίζουν, περνάνε όμορφα και μετά μαζεύονται σε ταξούλες με μια-δυο δασκάλες.Και μετά άκολουθεί το καθιερωμένο τηλεφώνημα που ανέφερες και σου εξυμνούν το παιδάκι :) πολύ γλυκά, ευγενικά και μελιστάλακτα.Και φυσικά τα παίρνουν όλα. :-P

Για τα γερμανικά έχω ξαναπεί, πως τα extra φροντιστήρια, ιδιαίτερα "παίζουν" σίγουρα.Όπως και τα τμηματάκια, είναι με 28 μαθητές.Τώρα όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, το έχω κι εγώ ξαναπεί, ναι είναι super :-P

και ουσιατικά αυτό πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως τα λές με τα ραντεβού της Ερασμείου( για την προεγγραφή).Παίζουν, περνάνε όμορφα και μετά μαζεύονται σε ταξούλες με μια-δυο δασκάλες.Και μετά άκολουθεί το καθιερωμένο τηλεφώνημα που ανέφερες και σου εξυμνούν το παιδάκι :) πολύ γλυκά, ευγενικά και μελιστάλακτα.Και φυσικά τα παίρνουν όλα. :-P

Για τα γερμανικά έχω ξαναπεί, πως τα extra φροντιστήρια, ιδιαίτερα "παίζουν" σίγουρα.Όπως και τα τμηματάκια, είναι με 28 μαθητές.Τώρα όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, το έχω κι εγώ ξαναπεί, ναι είναι super :-P

και ουσιατικά αυτό πληρώνεις.

 

Πώς είναι έτσι βρε κοπελιά ... αφού έχω 2 γνωστά παιδάκια στην ερασμειο και σε κανένα δεν είναι πάνω από 25 στο τμήμα!Άσε που τους έχω ρωτήσει τουλάχιστον 5 φορές και μου έχουν πει 25-26!!Μην τρελαθούμε! Τώρα το αν ουσιαστικά πληρώνεις τις εγκαταστάσεις ... είναι υποκειμενικό ... αποσα έχω καταλάβει δεν είναι έτσι ... κι ελπιζω να έχω καταλάβει καλά γιατί αλλιώς μόνο στην πρώτη θα πάει εκεί η δικιά μου!Όλοι αυτοί πάντως που τα στέλνουν εκεί και είναι ευχαριστημένοι δε νομίζω να πληρώνουν τις εγκαταστάσεις μόνο!

 

Πάντως κοριτσια keep going... μακάρι να δυσφημιστεί να εχει λιγότερα παιδάκια και ισως,ριξει και τις,τιμες!! :-) :-):-P

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι έτσι βρε κοπελιά ... αφού έχω 2 γνωστά παιδάκια στην ερασμειο και σε κανένα δεν είναι πάνω από 25 στο τμήμα!Άσε που τους έχω ρωτήσει τουλάχιστον 5 φορές και μου έχουν πει 25-26!!Μην τρελαθούμε! Τώρα το αν ουσιαστικά πληρώνεις τις εγκαταστάσεις ... είναι υποκειμενικό ... αποσα έχω καταλάβει δεν είναι έτσι ... κι ελπιζω να έχω καταλάβει καλά γιατί αλλιώς μόνο στην πρώτη θα πάει εκεί η δικιά μου!Όλοι αυτοί πάντως που τα στέλνουν εκεί και είναι ευχαριστημένοι δε νομίζω να πληρώνουν τις εγκαταστάσεις μόνο!

 

Πάντως κοριτσια keep going... μακάρι να δυσφημιστεί να εχει λιγότερα παιδάκια και ισως,ριξει και τις,τιμες!! :-) :-):-P

 

Καταρχήν δεν πρόκειται να σου απαντήσω σε αυτόν τον τόνο.Άλλωστε ακόμα και από τον γραπτό λόγο φαίνεται το επίπεδο και η αγωγή ενός ανθρώπου.Εγώ θα σε αποκαλέσω Βέρα απλά και θα σταθώ στο ύψος μου, χωρίς να εκρύγνημαι, όπως εσύ.Λοιπόν όσον αφορά για τα τμήματα αναφέρομαι για πέρυσι στα τμήματα του νηπιαγωγείου που ειχαν 27-28 παιδάκια έκαστο.Και για φέτος πάλι 27-28 μαθητές τα τμήματα της πρώτης δημοτικού.Και για την πέμπτη πάλι 26-27.Και θα κλείσω λέγοντας πώς δεν είναι δυσφήμιση να μεταφερεις κάποια πραγματα που ισχύουν.

Να είσαι καλά και να μην γίνεσαι τόσο επιθετική με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και που δεν συμφωνείς με τα λεγόμενά τους.Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν πρόκειται να σου απαντήσω σε αυτόν τον τόνο.Άλλωστε ακόμα και από τον γραπτό λόγο φαίνεται το επίπεδο και η αγωγή ενός ανθρώπου.Εγώ θα σε αποκαλέσω Βέρα απλά και θα σταθώ στο ύψος μου, χωρίς να εκρύγνημαι, όπως εσύ.Λοιπόν όσον αφορά για τα τμήματα αναφέρομαι για πέρυσι στα τμήματα του νηπιαγωγείου που ειχαν 27-28 παιδάκια έκαστο.Και για φέτος πάλι 27-28 μαθητές τα τμήματα της πρώτης δημοτικού.Και για την πέμπτη πάλι 26-27.Και θα κλείσω λέγοντας πώς δεν είναι δυσφήμιση να μεταφερεις κάποια πραγματα που ισχύουν.

Να είσαι καλά και να μην γίνεσαι τόσο επιθετική με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και που δεν συμφωνείς με τα λεγόμενά τους.Καλό βράδυ.

 

 

Αγαπητή AELIA 3

 

Το παιδί μου δεν φοιτά στην Εράσμειο και ούτε πρόκειται να φοιτήσει. Έχουμε επιλέξει με τον άντρα μου ένα γαλλόφωνο σχολείο και πιστεύουμε ότι αυτό του ταιριάζει καλύτερα από κάθε άλλο σχολείο και ότι θα έχει τη βέλτιστη πρόοδο.

 

Από εκεί και πέρα το να αμφισβητούμε (και να απαξιώνουμε) τις επιλογές των άλλων δεν προσφέρει στη συζήτησή μας. Αν είχες τον χρόνο να περιηγηθείς στις σελίδες αυτού του topic, θα έβλεπες ότι η ΒΕΡΑ δεν έχει καμία προκατάληψη γι΄αυτό το σχολείο. Έκανε πραγματικά μία τεράστια αναζήτηση: συγκέντρωσε γνώμες, μελέτησε τα προγράμματα, μίλησε με τους διευθυντές, επισκέφθηκε δύο και τρεις φορές αρκετά σχολεία και μοιράστηκε με εμάς τους προβληματισμούς της. Εν τέλει, έκρινε ότι η Εράσμειος θα πρόσφερε στο παιδί της μόρφωση και αγωγή. Και είναι πάντα έτοιμη να αναθεωρήσει, αν δει ότι διαψεύδεται.

 

Η συνεχιζόμενη από μέρους σου "επίθεση" στο σχολείο αυτό σε τι αποσκοπεί; Είπες την άποψη σου και καταγράφηκε. Γιατί επανέρχεσαι διαρκώς; Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι με το να μειώνεις συνεχώς αυτό το σχολείο είναι σαν να μειώνεις τις επιλογές των γονιών; Το επίπεδο και η αγωγή ενός ανθρώπου ενίοτε φαίνονται και από τον σεβασμό και τη διακριτικότητα που μεταχειρίζεται απέναντι στις επιλογές των συνομιλητών του.

 

Καλό σου βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Εγώ επισκέφθηκα πρώτη φορά την Εράσμειο πριν από δυο χρόνια και είχα και το παιδί, ήταν και ο μπαμπάς μας μαζί. Την πήρε εκπαιδευτικός και την αξιολόγησε αφού ασχολήθηκε μαζί της όση ώρα είχαμε εμείς ενημέρωση. Γύρισε στο τέλος με ένα χαρτάκι που το έδωσε στη διευθύντρια και όλα όσα είπε για το παιδί, ήταν όλα αλήθεια. Ακόμη και το ότι μερικές φορές χρειάζεται να της επιστήσεις την προσοχή για να συγκεντρωθεί και να σου απαντήσει σωστά σε κάτι που τη ρωτάς, ενώ ξέρει την απάντηση [βέβαια τότε ήταν 3,5 και δεν ήξερε καν τί πάει να πει περιβάλλον σχολείου]... Δεν πέσαμε λοιπόν στη διαδικασία που περιγράφετε, ούτε και άκουσα λόγια εξύμνησης του παιδιού μου.

 

Φέτος που ξαναψάξαμε για σχολείο ακολουθήθηκε η διαδικασία με το Σάβατο και τα παιχνιδάκια κλπ. Όταν πήραν τηλέφωνο δεν μου φάνηκε να έβαλαν καμία κασέτα, μου είπαν όλα ΟΚ κλπ. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι πολύ καλό, το παιδί είχε πάει εκεί φοβερά άρρωστο και ακόμα έχω τύψεις γι΄αυτό που έκανα εκείνη τη μέρα...

 

Τελικά εμείς γραφτήκαμε στην Ελληνογερμανική Αγωγή... Εύχομαι και ελπίζω να μην είναι αλήθεια αυτά που λέτε για ιδιαίτερα στα γερμανικά από το δημοτικό γιατί θα φρικάρω... Τότε γιατί να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε ελληνογερμανικό σχολείο;;; Πάμε καθόλου καλά;;; Αυτοί εκεί δε θα αναλάβουν να προετοιμαστεί το παιδί για τα γερμανικά διπλώματα κλπ;;; Δε φτάνουν 5 ώρες τη βδομάδα γερμανικά;;; Εκτός και αν δεν κάνουν σοβαρή και συστηματική δουλειά, τί να πω... Τότε μας βλέπω να την αναλαμβάνω εγώ, να πηγαίνει στο δημόσιο και να κάνει γερμανικά στο σπίτι... Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι το παιδί μου θα προσαρμοστεί καλύτερα από ότι στο άλλο σχολείο...:|

 

Από την Αγωγή με πήρε η υποδιευθύντρια του δημοτικού και μου είπε διάφορα του τύπου ότι εντυπωσιάστηκαν από τη μικρή [το στοιχειοθέτησε όμως το γιατί] και κατέληξε κατά λέξη στο ότι θα ήταν τιμή τους να πάω τη μικρή στο σχολείο τους... Το είχα καταλάβει από τη συνάντηση ότι τη συμπάθησαν πολύ οι δασκάλες, δεν την άφηναν να φύγει, ούτε η μικρή ήθελε να φύγει, η μία μου είπε να την πάρει στο σπίτι... ΧΑΧΑΧΑ! Τώρα λόγια μάρκετινγκ ή όχι δεν ξέρω, ούτως ή άλλως αυτό δεν έπαιξε ρόλο στην απόφασή μας... Ένα κάποιο ρόλο έπαιξε το ότι η μικρή αισθάνθηκε πολύ άνετα στο περιβάλλον και με τις δασκάλες του σχολείου αλλά ως εκεί...

 

Αυτά από εμάς, εγώ έκανα εξήγηση στην κόρη μου και συμφωνία ότι η μαμά θα σε μάθει αγγλικά ΑΛΛΑ εσύ θα την μάθεις οπωσδήποτε γερμανικά!:lol::lol::lol: Οπότε μόλις θα έρχεται στο σπίτι θα μου κάνει ιδιαίτερο!:lol: Άντε, άντε, μπας και πιάσουν τόπο τα λεφτά, ας έχει όφελος και κανένας άλλος στο σπίτι!:lol: Πλάκα πλάκα κάτι θα μάθω, δε μπορεί!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Εγώ επισκέφθηκα πρώτη φορά την Εράσμειο πριν από δυο χρόνια και είχα και το παιδί, ήταν και ο μπαμπάς μας μαζί. Την πήρε εκπαιδευτικός και την αξιολόγησε αφού ασχολήθηκε μαζί της όση ώρα είχαμε εμείς ενημέρωση. Γύρισε στο τέλος με ένα χαρτάκι που το έδωσε στη διευθύντρια και όλα όσα είπε για το παιδί, ήταν όλα αλήθεια. Ακόμη και το ότι μερικές φορές χρειάζεται να της επιστήσεις την προσοχή για να συγκεντρωθεί και να σου απαντήσει σωστά σε κάτι που τη ρωτάς, ενώ ξέρει την απάντηση [βέβαια τότε ήταν 3,5 και δεν ήξερε καν τί πάει να πει περιβάλλον σχολείου]... Δεν πέσαμε λοιπόν στη διαδικασία που περιγράφετε, ούτε και άκουσα λόγια εξύμνησης του παιδιού μου.

 

Φέτος που ξαναψάξαμε για σχολείο ακολουθήθηκε η διαδικασία με το Σάβατο και τα παιχνιδάκια κλπ. Όταν πήραν τηλέφωνο δεν μου φάνηκε να έβαλαν καμία κασέτα, μου είπαν όλα ΟΚ κλπ. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι πολύ καλό, το παιδί είχε πάει εκεί φοβερά άρρωστο και ακόμα έχω τύψεις γι΄αυτό που έκανα εκείνη τη μέρα...

 

Τελικά εμείς γραφτήκαμε στην Ελληνογερμανική Αγωγή... Εύχομαι και ελπίζω να μην είναι αλήθεια αυτά που λέτε για ιδιαίτερα στα γερμανικά από το δημοτικό γιατί θα φρικάρω... Τότε γιατί να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε ελληνογερμανικό σχολείο;;; Πάμε καθόλου καλά;;; Αυτοί εκεί δε θα αναλάβουν να προετοιμαστεί το παιδί για τα γερμανικά διπλώματα κλπ;;; Δε φτάνουν 5 ώρες τη βδομάδα γερμανικά;;; Εκτός και αν δεν κάνουν σοβαρή και συστηματική δουλειά, τί να πω... Τότε μας βλέπω να την αναλαμβάνω εγώ, να πηγαίνει στο δημόσιο και να κάνει γερμανικά στο σπίτι... Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι το παιδί μου θα προσαρμοστεί καλύτερα από ότι στο άλλο σχολείο...:|

 

Από την Αγωγή με πήρε η υποδιευθύντρια του δημοτικού και μου είπε διάφορα του τύπου ότι εντυπωσιάστηκαν από τη μικρή [το στοιχειοθέτησε όμως το γιατί] και κατέληξε κατά λέξη στο ότι θα ήταν τιμή τους να πάω τη μικρή στο σχολείο τους... Το είχα καταλάβει από τη συνάντηση ότι τη συμπάθησαν πολύ οι δασκάλες, δεν την άφηναν να φύγει, ούτε η μικρή ήθελε να φύγει, η μία μου είπε να την πάρει στο σπίτι... ΧΑΧΑΧΑ! Τώρα λόγια μάρκετινγκ ή όχι δεν ξέρω, ούτως ή άλλως αυτό δεν έπαιξε ρόλο στην απόφασή μας... Ένα κάποιο ρόλο έπαιξε το ότι η μικρή αισθάνθηκε πολύ άνετα στο περιβάλλον και με τις δασκάλες του σχολείου αλλά ως εκεί...

 

Αυτά από εμάς, εγώ έκανα εξήγηση στην κόρη μου και συμφωνία ότι η μαμά θα σε μάθει αγγλικά ΑΛΛΑ εσύ θα την μάθεις οπωσδήποτε γερμανικά!:lol::lol::lol: Οπότε μόλις θα έρχεται στο σπίτι θα μου κάνει ιδιαίτερο!:lol: Άντε, άντε, μπας και πιάσουν τόπο τα λεφτά, ας έχει όφελος και κανένας άλλος στο σπίτι!:lol: Πλάκα πλάκα κάτι θα μάθω, δε μπορεί!!!:cool:

 

Μπράβο πασχαλίτσα ... καλή αρχή να έχουν όλα τα παιδάκια μας! Πάει ένα παιδάκι από την πολυκατοικία μας εκεί. Αυτό κάνει ιδιαίτερα γερμανικά αλλά μόνο γιατί θέλει να δώσει στη γερμανική σχολή.Μετά είναι και η τρέλλα του κάθε γονιού που μετράει.Εγω δε θα κανω γερμανικά ιδιαίτερα στο παιδί μου.Το θεωρώ χαζό μετά από 5 ώρες την εβδομάδα στο σχολείο.Ας μην είναι η καλύτερη ... δεν πειράζει!!

 

Κι εγώ θα προσπαθήσω να βελτιώσω και να θυμηθώ τα γερμανικά μου!!Πάντως τα γερμανικά είναι δύσκολη γλώσσα και η μόνη ελπίδα να τα μάθουν καλά νομίζω είναι από μικρή ηλικία.:lol:

 

Όσο για την AELIA νομίζω ότι με κάλυψε η κοπέλα που απάντησε.Τώρα αν κάποιος ενοχλήθηκε από τον "τόνο" μου και το "χαμηλό" μου επίπεδο εξηγώ οτι ο λόγος που απάντησα έτσι είναι γιατί η aelia επανέρχεται με κάθε ευκαιρία στη συζήτηση να πει τα ίδια και τα ίδια για την εράσμιο.Δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση πια και κάνει αυτούς που το επέλεξαν να το αμφισβητούν και να αισθάνονται άσχημα. Εντάξει το πιάσαμε το νόημα: Στην εράσμιο θα είναι πολλά παιδιά στην τάξη, θα κάνουμε ιδιαίτερα γερμανικά, θα μας χαϊδεύουν τα αφτιά και το μόνο που θα έχουμε είναι εγκαταστάσεις!:wink:

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...