Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μπορω να ρωτησωω αν θελετε..

Απλή περιέργια έχω. Ούτις ή άλλως κάποια στιγμή θα περάσω ξανά από Χιονάτη για κάποιες λεπτομέρειες οπότε θα μάθω..

Ευχαριστώ πάντως... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ELISA, ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ <περιοχή Βορειοανατολικής Αττικής, το οποίο να είναι καλούλι, μικρούλι και οικονομικούλι >. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΕΣΕΙΣ, ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ. ΑΠΟ ΤΟ gge.gr ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΩΝ ΙΔ.ΣΧ. ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΤΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΕΜΑΘΕΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΤΟΣ FORUM ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΤΑ; ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ. :?:(

Link to comment
Share on other sites

το παρον κλειδώνεται

 

υπάρχει αντίστοιχο θέμα και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6869

 

και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3385

 

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
η προσωπική μου εμπειρία ήταν απορριπτική γιατί η εικόνα που μου άφησε ήταν αυτή ενός¨"φροντιστηρίου", όχι αμιγώς σχολείου, με την εννοια ότι οι χώροι θυμίζαν τα φροντιστήρια της γενιάς μου (1980).

Δραστηριότητες και τέτοια δεν υπήρχαν αλλά δεν μου έδειξαν τίποτε από το υλικό τους ώστε να πάρω μία γεύση από την εκπαίδευση που παρέχουν.

Η εικόνα όπως είπα, που μου άφησαν δεν ήταν θετική.

 

Και εγώ την ίδια εντύπωση σχημάτισα όταν πήγα πριν κάνα δεκάμηνο ψάχνοντας σχολείο για το γιο μου. Η γενική εικόνα είναι όντως καθαρά "φροντιστηριακή". Επιπλέον δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου εξωτερικός χώρος, κάτι που για μένα είναι εντελώς αποτρεπτικό.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΛΥΚΙΕΣ ΜΟΥ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ

 

ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ

( ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑΣ ), ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ....

ΣΤΟ .... ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ..... ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΖΑΧΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ...,.............

 

ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ....!!!

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ .... ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ .... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΝΕΑΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ... :D:D:D

 

ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.....

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ...

THINK POSITIVE FOR THE PLANET AND THE PLANET WILL HELP YOU.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου seedy.

διάβασα το σιτε τους, ενδιαφέρον πράγματα αυτά που γράφει η ιδρύτρια.

 

Τι εμπειρία έχεις απο εκεί που είπες, είναι γνωστοί σου ή φοίτησε το παιδάκι σου/κάποιου φίλου σου εκεί? ? ???

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το μόνο ασχημο με την Ραλλειο είναι οτι εκτός απο τα κλασσικα εξαθέσια, έχει και τριθέσια και μονοθέσια.

Πολύ καλό σχολείο, ήμουν πάρα πολυ ευχαριστημένη με την δασκαλα της κόρης μου, το συνιστω και ευχομαι να κληρωθουν τα παιδια σας.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας Σας παρακαλω υπαρχει καποιος γονεας που θα μπορουσε να με πληροφορισει για το βαλσαμιδου? οχι για τιμες αλλα για το αν εχει μεινει ευχαριστημενος με αυτο το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

πηγαινα εγω εκει απο παιδικο μεχρι κ γυμνασιο,κ μπορω να σου πω τα καλυτερα,ειναι αυστηρο σχολειο με αρχες.Εγω εχω τελειωσει 11χρονια το σχολειο,ελπιζω να μην εχει αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΕΙΑ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ..

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εκπαιδευτήρια Καργάκου είναι στη Σταμάτα πλέον και, όπως φαίνεται από το site, δεν ανήκουν στον Σαρ. Καργάκο, τον φιλόλογο, αλλά στον Β. Καργάκο, ο οποιος μπορεί να είναι και συγγενής του, βέβαια. Έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια.

 

Επειδή συμβαίνει να έχω φοιτήσει στα Εκπαιδευτήρια Β. Καργάκου (Β=Βασιλική) στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, να σας πω ότι το σχολείο είναι πολύ καλό. Μικρότερο από άλλα ιδιωτικά,που σημαίνει περισσότερη προσοχή στα παιδιά. Η Βασιλική Καργάκου, φιλόλογος, ίδρυσε το σχολείο αυτό το 1959. Το σχολείο στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτίριο στη Κηφισσιά και από φέτοςλειτουργεί σε νέες εγκαταστάσεις στη Λεωφ. Σταμάτας-Δροσιάς. Πάντοτε είχε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στις πανελλαδικές και γενικά λειτουργεί σε πολύ "οικογενειακό" κλίμα. Αξίζει να πάτε μιά βόλτα για να σχηματίσετε μιά καλύτερη εικόνα.

 

Και ναι, η Βασιλική Καργάκου έχει συγγένεια με τον γνωστό καθηγητή Καργάκο.

Link to comment
Share on other sites

οποιες μανουλες εχουν παιδια στην Ραλλειο να κανονισουμε την Τεταρτη που εχουμε την ενημερωση γονεων να συναντηθουμε

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλό το μοντεσοριανό σύστήμα αλλά λεφτά για τα κτίρια στη βαρυμπόμπη δε θα έδινα...!

Πάντα παίζει ρόλο ο δάσκαλος και που θα πέσεις.

Πιστεύω ότι καλοί και κακοί δάσκαλοι υπάρχουν και στα ιδιωτικά και στα δημόσια. Κανείς δε σου βάζει τα μαθήματα στο μυαλό. Ένας καλό μαθητής δεν έχει να φοβηθεί τίποτα σε ένα δημόσιο και δε χρειάζεται απαραίτητα ιδιωτικό σχολείο για να μάθει.

 

Άρα σε ιδιωτικό αν πλήρωνα τόσα λεφτά που ζητάνε θα πλήρωνα για να έχει τουλάχιστον καλύτερες εγκαταστάσεις από ένα δημόσιο, αίθουσες γυμναστικής χορού καθαριότητα κανούρια κτίρια μεγάλη αυλή, και επίπεδο καλό για συναναστροφές.

Φθηνό ιδιωτικό που να έχει τα παραπάνω δε βρήκα.

Αν ένα παιδί θέλει να μάθει μαθαίνει και στο δημόσιο με κατάλληλη καθοδήγηση και παρακολούθηση και από τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα μου δημιουργήθηκε η απορία μπορεί να έιναι και χαζή, τι εννοείτε όταν λέτε μονοθέσιο τριθέσιο κ.λ.π. και γιατί είναι μειονέκτημα?

Link to comment
Share on other sites

μονοθεσιο ειναι οταν υπαρχει ενας δασκαλος για ολες τις ταξεις ,στο τριθεσιο υπαρχουν τρεις δασκαλοι που κανουν μαθημα με δυο ταξεις ο καθενας κλπ.Τα σχολεια αυτα συνηθως ειναι σε μικρα μερη και λειτουργουν ετσι για να μη μετακινουνται οι μαθητες(η Ραλλειος προφανως τα εχει για αλλους λογους).Ο ανιψιος μου παει σε τετραθεσιο σχολειο,φετος ειναι πεμπτη ταξη,κανει ομως τα μαθηματα της εκτης,του χρονου θα κανει της πεμπτης,ενω περυσι που ηταν θεωρητικα τεταρτη ταξη εκανε της τριτης.Και μη χειροτερα! βεβαια κανουν κανονικα γλωσσα και μαθηματικα της ταξης του,αλλα τα υπολοιπα μαθηματα(ιστορια,θρησκευτικα κλπ) τα κανει αναποδα.Κανουν π.χ. για το βυζαντιο και του χρονου θα κανουν για την αρχαια Ελλαδα που προηγειται χρονικα

Link to comment
Share on other sites

RESIDENT ευχαριστώ. Δεν ήξερα καθόλου το θέμα, τώρα η Ράλλειος γιατί τα έχει τα μονοθέσια κ.λ.π.? :shock: γιατί αν κάνουν το ίδιο και εκεί νομίζω οτι περισσότερο θα μπερδεύονται τα παιδιά τουλάχιστον χρονολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...