Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά! θα ήθελα πληροφορίες για το σχολείο Αυγουλέα-Λιναρδάτου στο Περιστέρι. σκεφτόμαστε να στείλουμε τον μικρό εκεί για νηπιαγωγείο αρχικά και βλέπουμε. αν υπάρχει κάποια/-ος που ήδη στέλνει το παιδί του εκεί θα το εκτιμούσα αν μου έδινε μια γνώμη. ευχαριστώ.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γνωρίζεται κάτι σχετικά με την Ράλλειο ως προς το Δημοτικό?

Πηγαίνει κάποια τα παιδιά εκεί? ή έχετε ακούσει κάτι?

 

Θα με βοηθήσετε πολύ με οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Ευχαριστώ! :P

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικος που πει ο Χαρης και και αλλα παιδακια απο δω, ειναι μελος του ομιλου εκπαιδευτηριων "Καντα"

Προσωπικα δεν τα γνωριζω, παντως απο τα ενημερωτικα που μας στελνουν κατα καιρούς φανταζομαι οτι κανουν καλή δουλεια.. Προσφατα καναν μια ημεριδα για τις νεες μεθοδους διδασκαλιας κλπ κλπ που ηταν υποχρεωτικο να την παρακολουθησουν όλοι οι εκπαιδευτικοι του ιδρυματος και όσοι γονεις ήθελαν.

Από συναδελφους που μου συστησαν τον σταθμο, εχω ακουσει εξισσου καλα λογια και για τις υπολοιπες εκπαιδευτικες βαθμίδες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βίκυ,

πάει ο μεγάλος μου γιος στην Ράλλειο ,τελειωνει την Δ΄.Εγω προσωπικά ειμαι αρκετα ευχαριστημένη με το σχολειο αλλα - απο οτι εχω καταλαβει- σημασία εχει τί ζητάει ο κάθε γονιός. Πάντως απο ότι ακούω απο το περιβάλλον μου, σχετικά με τα δημοτικά, θεωρώ ότι η Ράλλειο απέχει αρκετά...

Δεχεται παιδιά απο όλο το λεκανοπέδιο, και γίνεται κλήρωση. Η κατάθεση των εγγράφων - για την κλήρωση - φέτος θα είναι απο 21/5 εως 31/5 και η κλήρωση θα γίνει στις 6/6.

Για ότι άλλο χρειαστείς εδω είμαστε :D

Φιλικά

Λίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Λίτσα.

 

Το σκέφτομαι για του χρόνου που θα πάει ο μεγάλος μου 1η Δημοτικού.

(να κληρωθεί βέβαια!)

Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...

Γνωρίζεις μήπως εάν υπάρχει σχολικό? (αν και έχουμε πρόβλημα με τα σχολικά) Θα ήταν μια λύση.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...

 

Βρε Βίκυ μου και ΄μενα αυτό με προβληματίζει (για το θέμα σου). Σκέψου ότι θα είναι τα επόμενα 6 χρόνια και μετά ακολουθει και ο μικρός Brad Pitt!

Δεν γνωρίζω γενικώς τη ποιότητα των σχολειων, αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει η μετακίνηση τόσο για μένα όσο και για τη διευκόλυνση του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites

ΡΑΜ, έχεις δίκιο και ευτυχώς που η Λίτσα με ενημέρωσε για κάποιες εναλλακτικές.

 

Λίτσα, σε ευχαριστώ πάρα-πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου και τον χρόνο σου!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, μια συναδελφος μου, καθηγητρια Αγγλικης, ειναι υπευθυνη στο τομεα των Αγγλικών στο Λυκειο. Μου εχει πει οτι το σχολειο ειναι πολυ οργανωμενο, με συντονισμενη δουλεια

 

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εγω ειμαι εργοθεραπευτρια κ δουλευω σε κεντρο ειδικης αγωγης. Ενα παιδακι που παει στο συγκεκριμενο σχολειο, παρακολουθει συνεδριες στο κεντρο οπου εργαζομαι. Η δασκαλα του ειναι η μοναδικη απο ολα τα παιδια μου που ενδιαφερθηκε κ ηρθε η ιδια στο κεντρο 3 φορες (περα απο τις τηλεφωνικες επαφες) για να μαθει πως πηγαινει το παιδι κ να θεσει μαζι μας στοχους. Επισης, και η ψυχολογος ζητησε επικοινωνια για την καλυτερη προοδο του παιδιου. Νομιζω οτι ειναι πολυ οργανωμενο σχολειο κ με ανθρωπους εκπαιδευτικους κ οχι απλα επαγγελματιες.

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάει ο γιος μου σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (όλες τις βαθμίδες δηλαδή), αλλά και κάπως οικονομικό... :lol:

Μήπως ξέρετε κάτι για εκπαιδευτήρια "Καντά" που βρίσκονται στα Βριλλήσια?

Αν όχι, έχετε ακούσει για κάποιο ιδιωτικό σχολείο στην περιοχή Βορειοανατολικής Αττικής, το οποίο να είναι καλούλι, μικρούλι και οικονομικούλι ???

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ '75 ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ "ΚΑΝΤΑ". ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΛΗΨΗ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

με εκτιμηση ---

Link to comment
Share on other sites

Εμιλη επειδη εχουμε γεννηθει περιπου την ιδια εποχη, τα τοτε χρονια πολλα ιδιωτικα λειτουργούσαν με αυτη τη λογικη (δηλαδη να πηγαινουν εκει οι μαθητες, να πληρωνουν οι γοενις και να περνανε τις ταξεις...)

Όμως πλέον τα πραγματα εχουν αλλαξει.. Τα παιδια πλέον πανε στα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια για αλλους λογους και οι απιτησεις εχουν αυξηθει.. Πχ πανε γιατι τα δημόσια το μισο χρονο ειναι κλειστα λογω απεργειων και καταλήξεων.. Ενα γονιος με απαιτησεις που θελει το παιδι του να παει όλο το χρονο σχολειο ειναι πολυ πιθανον ακομα κι αν τα οιικονομικα του δεν ειναι καλα να προτιμήσει ενα ιδιωτικο εστω στην τελευτια βαθμιδα (λυκειο).

Αυτο ευτυχως εχει ανεβασει κατα πολύ τον πηχη στα ιδιωτικα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα σας !

θα ηθελα την γνωμη σας για ιδιωτικα δημοτικα σε πετρουπολη ,περιστερι

γνωμες για Σφηκα-Κασσαβητα,Λακωνικη Φραγκη ειναι ευπροσδεκτες! :D

αν τωρα καποιος εχει και εμπειρια απο το 3ο δημοτικο πετρουπολης (για την 1η δημοτικου η και γενικα για την λειτουργια του ως δημοτικο)και μου πει την εμπειρια του ,θα πεταξω απο τη χαρα μου!!!

οπως καταλαβατε εχουμε το γνωστο φοβερο διλημμα ...ιδιωτικο η δημοσιο?!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου γειτονισσα!! :lol: για το σφηκα-κασαββητα εχω ακουσει καλα λογια :wink: τωρα να πω την αληθεια για τα δημοσια σχολεια της περιοχης δεν εχω ακουσει κατι.δεν κοιτας και στα αυγουλεα?

Link to comment
Share on other sites

maspir ευχαριστω για την ανταποκριση :)

το θεμα ειναι οτι ο σφηκας ζηταει 4.200 και προσφερει τα βασικα (αγγλικα και υπολογιστες) και δεν θα ελεγα οτι οι εγκαταστασεις του ειναι και οτι καλυτερο ,μου φανηκε αρκετα παλιο το κτηριο και δεν μου αρεσε το γεγονος οτι τα παιδια πρεπει να ζητησουν χαρτι υγειας απο τη δασκαλα και μετα να πανε στην τουαλετα (ισως αυτο βεβαια να ειναι ψιλα γραμματα)

βεβαια ειναι πολυ κοντα στο σπιτι ενω η λακωνικη προυποθετει σιγουρα 30 -40 λεπτα μεσα στο σχολικο

απο την αλλη η τελευταια ζηταει 5.300 και προσφερει αριστες εγκαταστασεις(κολυμβητηριο,εσ-εξ γυμναστηριο,αιθουσα υπολογιστων,μεγαλο θεατρο ,χορο κτλ )και εχουν ακομα και δικες τους εκδοσεις οσον αφορα το θεμα της βασικης παιδειας (παραλληλα με τα βιβλια του οργανισμου)ολα ομως τα παραπανω ειναι μεσα στο ποσο που προανεφερα οποτε ξενιαζεις και δεν τρεχεις το παιδι αλλου

καλα λογια εχω ακουσει κι εγω και για τα δυο (και για την λακωνικη ακομα καλυτερα)

δεν ξερω πραγματικα ,σκεφτομαι και μια επισκεψη στο δημοσιο μηπως μπορεσουμε να καταλαβουμε 5 πραγματα για το σχολειο(3ο)

το προβλημα μας ειναι οτι αν η μεγαλη (που ειναι πραγματικα πανεξυπνο παιδι και εμαθε μονη της να διαβαζει και να γραφει απο τα 4 ) παει ιδιωτικο ,θα πρεπει να παει και η μικρη που τωρα ειναι 2 -κι εκει βεβαια θα ζοριστουν τα πραγματα παρα πολυ :?

ουυυφφφφ :lol:

καμια αλλη γνωμη φιλοι γονεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, ευτυχώς αυτά που ξέρετε εσείς συμφωνούν με άλλες πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει έτσι θα το δοκιμάσουμε το σχολείο για φέτος και βλέπουμε. φιλιά

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! το πρώτο σχολείο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου αλλά όμως τη Λακωνική την έχω ακουστά και όντως έχει καλή φήμη. Εμείς πάλι αποφασίσαμε να γράψουμε τον μικρό για νηπιαγωγείο αρχικά και βλέπουμε στον Αυγουλέα στο Περιστέρι.

Από τις πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μιλάνε όλοι για πολύ καλή δουλειά. επίσης ο ίδιος ο διευθυντής μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. ένα άλλο θέμα που με έκανε να αποφασίσω για αυτό το σχολείο είναι ότι δίνουν έμφαση σε νέες μεθόδους διδασκαλίας με χρήση διαδραστικών πινάκων στη τάξη από τη πρώτη δημοτικού κιόλας, καθώς επίσης και αγγλικά από την πρώτη δημοτικού, καθημερινά αν δεν κάνω λάθος.

Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες σε σχέση με τα άλλα δύο σχολεία δηλαδή η πρώτη δημοτικού κοστίζει 5600 περίπου.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Dora.

Εκτός από τους λόγους που αναφέρει η Dora από αυτά που βλέπω το επίπεδο των δημόσιων σχολείων έχει πέσει αρκετά σε σχέση με 20-30 χρόνια πίσω. Επίσης τα πράγματα στην κοινωνία είναι τελείως διαφορετικά, πολύ ποιο επικίνδυνα και για αυτό τον λόγο θα ήθελα να έχω γνώση το τι κάνει και το που βρίσκετε το παιδί μου, πάντα βέβαια χωρίς να νιώθει καταπιεσμένο... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση και ξεφεύγει..

 

Αλήθεια τι τιμές έχουν αυτή τη στιγμή τα ιδιωτικά δημοτικά/γυμνάσια/λύκεια π.χ. στον Καντά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

 

Μήμπως γνωρίζετε το ιδιωτικό σχολείο ΜΑΝΤΑ - ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ στην Κηφισιά?

 

Ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες από κάποιον που έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...